Zeeuwse bedrijven jaar met goede moed begonnen OOGSTHCLP- COÖRDINATOR W.GOEMAN RIDDER O.N. VELE KLEINTJES MAKEN EEN HELE GROTE zeeuws Kinderogen zien scherp Opleiding van het kind vraagt meer bezinning ulo m oot C. PINXTEREN: Ile evangelie gem. 't VoiL Prins Claus bezoekt Middelburg VOOR stad stroók Café-Restaurant Sassenaar in Sluisidl verongelukt Sokken Boven normaal Chemie Opleving Moeilijk FILMS IN ZEELAND VRAAGSTUK. OVERLEG Zaterdag 4 januari 1975 3 iensten AG 4 januari iVANGELIE GEM. an-geliecentrum, Wijn- raat 19.30 uur: Speci- ra Kerkelijke Opwek en evangelisatie- mor iedereen, i 5 januari |RV. kerk nrg, 10.30 uiur ds. G.J. ;en. 0 uur ds. P.J. Pen- t, 11 uur ds. W. Meeu- s, 9.30 uur ds. Ph. J. ïans. Geen dienst. 9 30 uur ds. G.C. Vij- 10 uur ds. W.J. van (ven hse. 9.30 uur da. H.B. fcling. kat, 11 uur ds. Ph. J. kans. sen dienst. liet, 11 uur ds. G.C. aar. 10 uur da. H. hement, 10 uur ds. den Herder. Gent, 11 uur de heer Iijke, 9.30 uur ds. Brinkman. |ja ter Muiden, 11 uur 1 Balk. (is, 9 uur ds. G.J. Isen. 1.30 uur ds. C. Balk. j, 9.30 uur de heer a. Len, Grote Kerk, 10 uur Ï.H. Bosma. H.D. Goede trkerk, da. H.B. de tig 19 uur ds G.C. Vij- r. Opstandingskerk. 9 Is. E.J. Rietveld, landkerkje, 11 uur ds. J. Hoek. Iijke, 9.30 uur ds. W. ltse. Bag, 10.15 uur ds. E.J. Iveld. Inde, 9.30 uur ds. J. v.d. |gv"; |f. kerk Izen, Noordstraat 9 uur lieer G. Versteeg, Op- lingskerk 10.30 en 17 |de heer G Versteeg. ïeref. kerk jag, 10 en 14.30 uur ds. i Vuuren. KERK (Vrijge- kt>. llO en 19 uur ds. J. v.d. len. gemeente 9.30 en 14 uur lees- Ist. Itzen (VlooswijkstraatV. 14 en 18 uur lees- Ist. [F GEMEENTE (Syno- l) 10 en 14.30 uur lees- fcst. Muzen (Frans Halslaan), en 15 uur ds. Van Raven- liay. igeref. gemeente |>uzen, 9.30. 14 en 18 uur ■A. de Reuver. des heils Imzen, 9.30 uur Bidstond, en 19.30 uur samen- |nst. I, evangeliecentrum Wijn- lirdstraat 10.15 uur: Ge- Issamenkomst. tan onze correspondent) kUININGEN Op rijks- 58 ter hoogte van Krui fcn heelt een eenzijdig on- 1 plaatsgevonden. De he rder van een personenau- ■e heer C.J. de Koster uit Gelburg raakte de macht het stuur kwijt en be de met zijn auto in een ■s de weg gelegen sloot. plaatselijke arts verleende eerste hulp, waarna de De Koster huiswaarts keren. De personenauto li g-eheel vernield. IJ I (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Telefoon (01140) - 3444 De zaak voor een gezellig dineetje - bijeenkomst - vergaderingen. Tafelreservering is aanbevolen. Dinsdag gesloten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Prins Claus zal in zijn functie van erevoorzitter van de stichting Nationaal Comité Monumen tenjaar 1975 op dinsdag 21 ja nuari een bezoek brengen aan Middelburg om het startsein tp geven voor de restauratie van dertien aaneengesloten woon huizen aan de Korte Noord- straat. De opdracht voor de restau ratie van deze panden wordt gegeven door het pensioen fonds van Van Gelder's Pa pierfabrieken, dat daarmee de eerste instituionele belegger in Nederland is die zich daad werkelijk op restauratiegebied gaat bewegen. De panden zul len na restauratie beschikbaar komen als huurhuizen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Vrijdagmor gen om zes uur is de 33-jarige F. Schoenmaker uit Sas van Gent. te Sluiskil dodelijk ver ongelukt. Hij kwam met zijn auto uit de richting van zijn woonplaats. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt van de rijksweg, de Mercuriusstraat en de Ei landstraat. De heer Schoenma ker die waarschijnlijk met een te hoge snelheid heeft gere den, is met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast terecht gekomen De bestuurder overleed ter plaat se. De bij hem in de auto zittende 22-jarige G. van H eveneens afkomstig uit Sas van Gent. liep een hersen schudding op. De auito werd totaail vernield. (Van een onzer verslaggevers) GOES De centrale coördi nator van de oogsthuipactie in Zuidwest-Nederland, de heer W. Goeman uit Goes, is giste ren onderscheiden met de rid derorde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de waarne mend commissaris der konin gin in Zeeland, gedeputeerde A. Kaland. In de heer Goeman werden allen onderscheiden, die de huloactie tot een succes had den gemaakt, zo zei de heer Kaland. Een en ander gebeurde tij dens een bijeenkomst met een feestelijk karakter in hotel De Korenbeurs te Goes. „Het wordt geen feest, want daar voor lenen de omstandigheden zich niet. Met deze bijeen komst willen we alleen uit drukking geven aan onze er kentelijkheid voor de geboden hulp. We zijn diep onder de indruik gekomen van de reac ties op onze noodkreet," aldus voorzitter F.C. Verhelst van de Gewestelijke Raad Zeeland van het landbouwschap in zijn ope ningsrede. De Gewestelijke Raad had voor haar dankbij eenkomst dan ook zoveel mogelijk be trokkenen en afvaardigingen uitgenodigd, die met de moei lijke oogst geholpen hadden. Naast diverse militaire en burgerlijke autoriteiten waren er bijvoorbeeld ook vertegen woordigers van diverse sbolen. Vele sprekers voerden liet woord. Er werden door het Zeeuwse landbouwschap stof felijke blijken vam waardering uitgereikt voor de geboden hulp. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZENVLISSINGEN/SAS VAN GENT/HULST De directies van een aantal grote bedrijven in Zeeland zien, ondanks de sombere geluiden over de economische situatie ir, Nederland, het nieuwe jaar vol goede moed te gemoet. Het merendeel der directies is optimistisch ge stemd in hun verwachtingen voor 1975, waar het gaat om hun eigen bedrijf. Hieronder volgen hun reacties. ,E. Directeur K. Horstra van Zuid-Chemie te Sas van Gent heeft optimistische verwach tingen. „Onze hoofdactiviteit is het fabriceren van kunst meststoffen, en gezien de hui dige voedselsituatie zal het verbruik van kunstmest om hoog gaan. „Ik verwacht daar om een goede activiteit", aldus de heer Horstra. Naar zijn zeggen wordt op grond van deze verwachting een nieuwe fabriek gebouwd die eind van dit jaar in gebruik genomen moet worden. Daarna zal Zuid-Chemie de produktie van meng-toffen ongeveer verdub belen. De nieuwe fabriek zal werk bieden aan totaal twintig tot dertig mensen méér. „Voorzichtig optimistisch' zo omschrijft directeur H.: van Ginneken van de sokken fabriek Milock te Hulst zijn verwachting voor het nieuwe jaar. Hij herinneert aan de moeilijkheden waarmee de sokkenindustrie de laatste twee jaar te kampen heeft ge had. Deze ontstonden namelijk toen de Amerikaanse markt werd gesloten voor de sokken- producenten in Azië. Deze richtten zich toen op de West- europese markt, waardoor fa brikanten hier werden gecon fronteerd met een toevloed aan sokken uit Azië. Gaandeweg hebben we nieu we verhoudingen gevonden, aldus de heer Van Ginneken, met name door het geven van extra service op modegebied, zodat we nu voorzichtig opti mistisch kunnen zijn. Het per soneelsbestand (ongeveer hon derd-vijfentwintig mensen) blijft, al-dus de heer Van Gin neken desgevraagd, gehand haafd. Tot slot gelooft hij dat textielindustrieën, wanneer zij in niet te grote eenheden op de mark-t opereren, door speci alisatie hun positie ondanks Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: Af en toe regen of motregen, temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag aantal uren zon; 0 tot 3; min. temp.: omstreeks 4 graden; maj. temp.: omstreeks 7 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheei droog etmaal: 50 procent. Voor maandag aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks 4 graden; max. temp.: omstreeks 7 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur; 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 3-0 Droce-nt tersianden Konstanz 341 2, Rheinfel- den 280 9, Straatsburg, Plit- tersdorf 502 4, Maxau 572 17, Plochingen 162 7, Mann heim 453 —38, Steinbach 298 —32, Mainz 470 27, Bingen 330 —25, Kaub 434 —33, Trier 452 —42, Koblenz 464 —37, Keulen 514 —36, Ruhrort 731 27, Lobith 1371 10, Panner- dense Kop 1321 —11, Nijmegen 1151 5, IJsselkop 1176 5, Eefde IJssel 680 onvDeven ter 549 onv. Monsin 5493 17, Borgharen 4176 36. Belfeld 141-0 50 Grave ben de sluis 678 17, De stuw te Belfeld loipen. VI» W V Wi l leven WEEKHOOFDPRIJZEN Auto. type Peugeot: Mevrouw A. de Haan-Buiter, Molen- kampsteeg 5. Haren (Gr.). Kleurentelevisie van Philips: W. C. van Stenis, Lunters hoek 31 Rotterdam. Soiiria orgel: H, van Viersen, Noorder Tuindorplaan 44, Haarlem. Olga springboxcombinatie: W. S. van Leeuwen, Ant. Fok- kerweg 72, Hilversum. Bauknecht vaatwasautomaat: Mevrouw G. van Winden- Aal bers West Ringdijk 55 A, Nieuwerkerk a/d IJssel. Waardebon van f 1.000,van Witteveen: J. W. Jooren Beatrixhol' 26 Tilburg. Sunflower polyester zeilboot: A. Raaymakers, Borgvlietse- dreef 58 Berger op Zoom. Sankyo Supei LXL-255 filmcamera; H. B. M. Vermeulen, Fleskeusstraal 42, Geldrop. Singet Starlet naaimachine: W. M. G. Faas, Dr. Philips- straat 79 Hoensbroek. Vier Conti TS autobanden: H. W. Nqhoff, Beukerstraat 61. Zutphen. doh-uyt-Radder, Gerbrandylaan tl, Middelburg. 30,- Levensmiddelen van /IVO: S. Noot, Bri-gdttadonk i' Roosendaal. Birdy tafelgarnituur: W. Ro-mine, Steenweg 55. Moer dijk WEEKPRIJZEN: Eyssen kaasassortiment Tl van Neerven, Burg Oerslaan 21, Oosterhout.' Globe van de Ned. Glut, Industrie: C. C. Jacobs, Locht- straat 40, Gilze. Pinguin voetbal: mev-r. E. C kostenstijgingen zullen kunnen hand-haven. De heer J. Nljman, directeur van Hoechst te Vlissingen wijst eerst op een aantal alge mene economische aspecten: de inflatie met eventuele ge volgen voor de werkgelegen heid, het vastlopen van de on derhandelingen over een cen traal akkoord, wa-ardoor extra moeilijkheden o-ntstaan. Bo vendien wordt het hele beeld nadelig beïnvloed door de stij gende prijzen van bepaalde grondstoffen. De afzet van fosfaten (voor wasmiddelen) za-1, zo verwacht de heei Nijman, redelijk zijn. De afzet van grondstoffen voor Trevira-vezels is momen teel slecht. De verwaohting is, dat het voorjaar een opleving voor dit produkt zal brengen. De vraa.' is echter, aldus de heer Nijman, in welke mate. Dit jaar wordt voor H-oechst belangrijk, omdat in de ko mende twaalf maanden de be slissing wordt verwacht over de uitbreidingsplannen. Zoals bekend wil Hoechst een keten van fabrieken voor de produk tie van polyvinylchloride op zetten, waar enkele honderden mensen werk zouden vinden. Het huidige personeelsbestand van ongeveer duizend man blijft, aldus de heer Nijmnn gehandhaafd. Via het publiciteitsbureau Beauohez laat de directie van NSM in Terneuzen desge vraagd weten dat de vooruit zichten voor 1975 in het alge meen gunstig zijn, zowel voor wat betreft de afzetmogelijk heden als de prijzen. De direc tie van de NSM ziet de toe komst met vertrouwen tege moet. Doe Chemical te Terneuzen zegt, via hetzelfde bureau: „Dow verwacht pas een ople ving van de conjunctuur in de tweede helft van 1975. Grote prijsdalingen zijn niet te ver wachten, maar wel een evalu atie van de prijzen parallel aan de inflatie-trend. In hoe verre een verslechtering van de ruilvoet za' leiden tot een blijvend lager bestedings- en consumptiepatroon valt nu moeilijk te voorspellen. Deze onzekere economische expan sie heeft de voortgang van uit breidingsplannen van Dow wel vertraagd. Uitvoerige contac ten met diverse overheidsin stanties betreffende uitbrei ding Vf de haven en het industrieterrein vragen meer tijd dan het aanvankelijk geraamd was. De secretaris van de raad va-n bestuur van het Rijn- Schelde-Verolme-concern, de heer Vliermga laat via zijn secretaresse weten er niets voor te voelen om een progno se voor '75 te geven, „omdat het nooit wordt gedaan" De neer G. Renooy, manager algemene zaken van Pechiney te Vlissingen constateert dat het bedrijf in 1974 op z'n maximale produktiecapaciteit, (honderdzeventigduizend ton) is gekomen. Dit jaar zal die produktie o-p hetzelfde niveau gehandhaafd blijven. Overigens verwacht de heer Renooy een moeilijk jaar. ge let op de prijzen van de grondstoffen. Pechiney ge bruikt al-s grondstoffen petro- leum-cokes (dat- direct ver band houdt met de olieprijs) en aluinaarde (waarvan de prijs indirect door de olieprij zen wordt bepaald). Een ande re zorg voor het bedrijf is de „harde" valuta van Nederland, welke Pechiney bij zijn ex- oort >n een ..niet aangename" financiële positie brengt en in een moeilüke concurrent.ie-po- sitie. Renooy over de produktiemid dien. „Technisch draaien we uitstekend En ook de results ten van de dubbele ga«reini. gling zijn zeer bevredigend", zegt hij. Tot slot wiist de beer Renooy erop, dat de komende maanden het personee^be stand van Pechiney met een kleine vijftig zal worden uit gebreid tot negenhonderd vijf tig man. „Ze hadden den Uyl in ck moddei moeten zetten". Dit kan men leze-n in een van de opstellen, die zijn tentoonge steld in het Welzijnszorgcen trum van de Oranjekazerne in Sohaarsbergen. De opstel len zijn afkomstig van leer- 1' (en van de r.k. Heilige Maria basisschool in Aarden burg (Zeeland) en geven sa men met een groot aantal tekeningen een opmerkelijke indruk van de kinderlijke kijk op de militaire oogst- hulp. De welzijnszorg van de Oranjekazerne, waar doorlo pend allerlei exposities te bewonderen zijn, kreeg ge durende d-e militaire oogst- campagne in Zeeland alle medewerking van de Maria- scho'ji bij het vergaren van de kinderreacties. Voor de kinderen was het een een voudige zaak, want da-gelijks (dikwijls op de boerderij van hun ouders) kwamen zij in contact met de militairen. Wat de kinderen vooral trof, was de militaire liefde voor het bier, „Zij dronken af en toe zo veel, dat ze er op het veld ziek van werden", schreef een kind. Ook het feit, dat menig boerendochter zich plotseling in een ovei- wetdigende belangstelling mocht verheugen, ging niet onopgemerkt aan de kindero gen voorbij. Op de diverse tekeningen staat de Zeeuwse schone centraal. Een van de Aardenburgse kinderen meende dat het militaire volkje nogal honkvast is in gesteld. „Juliie zullen het wel erg vinden, om uit je kazernes weg te moeten", werd er aan het papier toe vertrouwd. Om de juiste sfeer over te brengen, laat men in de expositieruimte een in de Mariaschool opge nomen bandie met kinderge luiden afdraaien. De bezoe ker waant zich daardoor in een umoerige kinderklas. Dienstplichtig soldaat Henk Janssen, een van de organisators van dit project, is duidelijk in zijn nopjes met de resultaten: „De kin deren waren wild enthousi ast, ze zaten boordevo-l in drukken over de hele oogst- hulp". In de Oranjekazerne trekken de tekeningen en opstellen veel aandacht. Vooral de tekening van een militair, die tot zijn nek in het water staat en roept: „Ik heb weer een biet" slaat goed aan. Zowel militairen als „burgers" kunnen nog tot en met 10 januari een be zoekje brengen aan de expo sitie in de Oranjekazerne. Openingstijden, dagelijks (behalve zon- en feestdagen) van S tot 19.30. Vrijdags tot 13.00 uur. eindredactie: rein van der helm HULST De koning van Engeland. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 19.00 en 21.00 uur, zondag om 17.00, 19.00 en 21.00 uur, maandag en dinsdag om 20.00 uur Em- manue-lle, met Daniel Sarky, Jeanne Colletin, Christine Boisson en Samentha, naar het boek van Emmanueile Arsan. De film vertelt over een vrouw, die aanvankelijk een norm-aal huwelijksleven leidt, maar do-or omstandig heden in het luie en onnutti ge leven van allerlei al even onnuttige mannen en vrou wen terecht komt. Tot zij er ten-slotte genoeg van krijgt en tot de slotsom komt dat je het in een „normaal" leven het langste volhoudt. Toe gang 18 jaar. Zondag om 15.00 uur, Luc ky r ike. De man die sneller kan schieten dan zijn scha duw, de beschermer van het goede en de bestraffer van al wat kwaad is, bezorgt jong en oud een paar kostelijke uren. Toegang: alle leeftij den. TERNEUZEN Luxorthe- ater. Van vrijdag tot en met dinsdag, elke avond om 20.00 uur, slaapkamerromantiek. Een aantrekkelijk meisje erft 20 miljoen en.... een paar mannen. Toegang: 18 jaar. Zondag om 14.00 uur. Dat wij toffe jongens zijn, Toe- g: ng: alle leeftijden; om 16.30 uur, Zorro's onoverwin nelijke kracht. Opnieuw vecht Zorro met flitsende degen voor een rechtvaardige wereld. Toegang: a-lle leeftij den. OOSTBURG Ledelthea- ter. Zondag om 20.00 uur, Ontembare vrouwen, met Brigitte Bardot en Claudia Cardinale. Twee mooie dolle Mina's, die er vrijend en vechtend op los gaan. Toe gang: 14 jaar. Zaterdag en dinsdag, elke avond om 2-0.00 uur en zon dag ook om 16.30 uur, voor de 3e week, ,\Alicia", met Wiileke van Ammelrooy en Hugo Metsers. Dat betekent dus een sexfilm voor toe gang: 18 jaar. Zondag om 14.08 uur de „echte" Tarzan, Johnny Weis- müller, die ook nu alle geva ren weet te overwinnen. Toegang: alle leeftijden. Maandag om 20.00 uur, de verrukkelijke film Sound of music. Een film die geen aanbeveling meer nodig heeft. Toeg-ang: alle leeftij den. MIDDELBURG City theater. Tot en met zate'-dag, elke avond om 20.00 uur. „Mash" het verhaal, of liever de satire op het veldhospitaal 4071 in Korea. Een uitermate plezierige film. Toegang: 18 jaar. Van zondag tot en met dinsdag, telkens om 20.00 uur, Letzte tango in Ham burg. Dit blijken dan de (sexavonturen te zijn van een eenzame postbode in de Duitse Bondsrepubliek. Wat dit met die laatste tan-go te maken heeft, moet de film da,, maar duidelijk maken. Toegang: 18 jaar. Zondag om 14.30 uur, De wraak van Ivanhoe. Een ver haal vol ridderlijke avontu ren. Ivanhoe verdedigt de zwakken en bestraft de bo zen. Maar wel spannend. Toegang: alle leeftijden. Woensdag om 20.00 uur, Vves Montand, Romy Schnei der, Sami Frey, Umberto Or- sini e.a in een film van Claude Sautet, Cesar en Ro salie. Na een paar echtschei dingen komt Rosalie (Romy Schneider) tot de ontdekking dat haar gevoelens voor haai eerste echtgenoot niet hele maal gestorven zijn. Inmid dels heeft zij kennis gemaakt met Cesar en dan wordt de situatie helemaal moeilijk. Zij kiest de meest wijze par tij "n vertrekt. Zo kunnen de twee rivalen, die toch vriendschap voor elkaar voe lt .1, zich samen troosten, met misschien over Rosalie te praten. Toegang: 14 jaar. VLISSINGEN Alham- bra. Zondag om 19.00 en 21.15 uur, Maandag en dins dag om 20.00 uur, The legend of he11 house. Een griezelfilm over een multi-miljonaor die een para-psyoholoog opdracht geelt om uit te zoeken of er na dii leven een ander leven bestaat. Via een paar lijken en allerlei gruwelijkheden, ontdekt de gel-eerde dat >p een landgoed een lijk is ver borgen, waarvan de geest geen rust kan vinden, omdat hij zich blijkbaar tijdens zijn leven niet zo best heeft ge dragen. Toegang: 18 jaar. GOES •- Grand theater. Donderdag tot en met dins dag, elk: avond om 20.00 uur, Papillon. De adembene mende avonturen van drie misdadigers, die op een ei land hun straf uitzitten. Toe gang 14 jaar. Vrijdag om 23.00 uur (naehtvoorstelling) Heavy traffic, een vervolg op de sexfilm Fritz the cat. Toegang: 18 jaar. Zondag om 14.30 uur Tar zan in New York. Als men de strijd met Tarzan moet aanbinden is dit (maar niet voor Tarzan) een verloren zaak. Niettemin een film vol avontuur. Toegang: alle leef tijden. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Zowel de onderwijswereld als de ouders verdiepen zich vaak te weinig in de vraag welk concreet vooruitzicht een bepaalde op leiding biedt voor hun kind. Dat is de mening van de heer C. Pïnxteren, districtsbestuur der van het Christelijk Natio naal Vakverbond "(C.N.V.) te Middelburg. Vanuit zijn fuctie heeft de heer Pinxteren veel te maken met vooral het technische on derwijs. Onlangs op een ver gadering van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt maakte hij de opmerking dat de lage re technische scholen bezig zijn jonge mensen op te leiden tot werklozen. Aanleiding voor een nader gesprek met hem. „In wezen ging het mij om de vraag, of het technische onder wijs genoeg contacten heeft met het bedrijfsleven over het vraagstuk van de plaatsbaar heid van opgeleide leerlin gen", aldus de heer Pinxteren, Naar zijn indruk ontbreken die contacten. Maar hij vindt die contacten wel dringend nodig. Niet incidenteel, maar permanent. Hoevee] leerlingen komen werkelijk terecht in het va-k, waarvoor ze een op leiding hebben gekregen? De heer Pinxteren noemt een paar cijfers van L.T.S.-leerlm- gen, die vorig jaar de school verlaten hebben. Van het aan tal opgeleide automonteurs kreeg 37,1 procent ook een baan in dat vak. In het vak installatietechniek was dat percentage 29, in het vak me taal 21,8 en in het vak timme ren 19,9. De heer Pinxteren voegt hieraan toe deze cijfers niet te dramatiseren omdat het in feite om niet zo'n grote aantallen gaat. Maar de ont wikkeling baart hem zorgen. „Als je ziet hoeveel jonge ren niet een baan vinden vol gens hun opleiding, vraag ik me af waarmee we bezig zijn. En ik vraag me dan ook af of een school voldoende weet over de plaatsingsmogelijkhe den van de leerlingen die ze afleveren". De heer Pinxteren is van oordeel, dat tJet onder wijs Zich met dat vraagstuk bezig moet houden. De school kan volgens hem niet meer volstaan met het droogweg op leiden van jongeren in 'n aantal vakrichtingen. Het onderwijs dient zich volgens hem te oriënteren op de arbeidsmarkt in de regio, waarin dat onder wijs functioneert én die oriën tatie ook in haar beleid te verwerken. Concreet ziet de heer Pinxteren dat als volgt: stel dat het bedrijfsleven de eerstkomende tijd zo'n 100 be paalde vaklui nodig hebben en dat op de technische scholen voor datzelfde vak reeds 130 kandidaten zich hebben ge meld. Dan zou de school niet klakkeloos nog meer kandida ten moeten aannemen maar ouders en leerlingen moeten wijzen op het probleem dat hun zoon in de toekomst wel eens moeilijk aan de slag zou kunnen komen. De heer Pinx teren heeft de indruk, dat het onderwijs momenteel zich veel meer bekommert om het feit het aantal toegewezen vak richtingen te behouden en de klassen zo vol mogelijk te krijgen. Of de leerlingen later een redelijke kans hebben of niet om ook dat soort werk te krijgen. De heer Pinxteren heeft wel een idee hne het vraagstuk van de olaatsbaarheid in het bedrijfsleven beter zou kun nen worden ondervangen. Er zou een permanent overleg tot stand moeten komen tussen bijvoorbeeld de provinciale onderwijscommissie, het be drijfsleven, de arbeidsbureaus en de instellingen voor be roepskeuzetest en beroepskeu zevoorlichting. Tezamen zou den ze prognoses moeten ma ken op middellange en langere termijn van Je vraag naar ar beidsplaatsen. Dit zowel wat betreft het aantal als wat de kwaliteit aangaat. Dit houdt voor de heer Pinxteren echter niet in, dat het bedrijfsleven zou moeten gaan bepalen wel ke opleidingen er gegeven zouden moeten worden. „De vrijheid van onderwijs is een groot goed. De jongere' moe ten vrij kunnen blijven kie zen. Ik ben dan ook tegen een numerus fixus. Maar ik heb het gevoel dat jongeren in een aantal gevallen in een bepaal de richting worden gestimu leerd omdat de school vindt dat een bepaalde vakrichting vol moet komen" De heer Pinxteren blijkt er tenslotte ook een voorstander van te zijn om het onderwijs meer los te gaan zien en waarderen van de beroepnuitnefenin-g. „Het onderwijs heeft een gro te waarde in zichzélf. Je moet dat niet alleen vastkoppelen aan de uitoefening van een beroep later. „In principe zou het niet vreemd moeten wor den gevonden dat iemand met een Mavo-opleiding of zelfs Havo-opleiding ongeschoolde arbeid verricht. „Hoewel, je moet 'emands capaciteiten na tuurlijk ontimaa] benutten* aldus de heer Pinxteren.

de Stem | 1975 | | pagina 3