Hoe ver gaan de rechten van de vrouw in de reformatorische kerken Australië verdwijnt dit jaar van de kaart Handig en modern maar erg prijzig Aston Martin geliquideerd DE A EDI 50 GL Tussen de wielen Regelmatige controle van de remmen gebiedende eis Libanese sterrenwichelaar buitenland Weigering Rel Ongelijk Keerpunt 1967 Toename Verarming Mao Europa Midden -Oosten Traag jaar Sacharov verwacht hardere Sovjetrussische politiek Reisorganisaties tevreden over boeking wintervakantie ZATERDAG 4 JANUAR11975 1 DE STEM Wie er het eerst mee be gonnen is, kunnen we niet meer nagaan; maar er zijn er minstens vier, die beslag gelegd hebben op het jaar 1975. Het zijn in willekeu rige volgorde de organisa tors van het Monumenten jaar, het Heilig Jaar, het Jaar van de Bijbelversprei ding en waarschijnlijk met de oudste rechten: het jaar van de Vrouw. Op het laatste idee kwam enkele jaren geleden de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties, die het er in 1952 al te kwaad overhad, dat er te weinig posten worden ge reserveerd voor vrouwen en dat ze nauwelijks in aanmer king komen voor een functie, waarin ze deel kunnen nemen aan wat men "policy making" noemt, 'de VN hoopt ons in de loop van het nieuwe jaar dui delijk te maken, dat ze streeft naar de volledige gelijkheid van mannen en vrouwen. Ze wil de vrouw inschakelen in het sociaal-economische en culturele ontwikkelingspro ces. Ze wenst erkenning van het "steeds belangrijker wor dend aandeel, dat de vrouwen hebben bij het ontwikkelen van vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen en bij het handhaven van de vrede". In Nederland bereidt een nationaal comité de nodige activiteiten voor. Is dat allemaal nodig Het is niet onze taak om in deze ru briek deze vraag volledig te beantwoorden. We beperken ons tot het probleem -want dat is het- binnen de prot. chr. kerkelijke gemeenschappen. Dat probleem laat zich in één collectief aanduiden: de vrouw in het ambt. Kort voordat de geregelde diensten van de Hervormde Gemeente in de Grote kerk te Breda werden gestaakt, leidde de kerkeraad eens een dienst doende predikant naar de kan sel. Zoals te doen gebruikelijk gaf de ouderling van dienst de dominee voordat hij de preek stoel zou beklimmen een hand. De dominee weigerde die: het was een vrouwenhand. In de Gereformeerde Pel- grimskerk te Breda werd on langs een gastpredikant naar de kansel geleid. Na de dienst zei hij opgetogen: „Dat is me nog nooit overkomen: een ex clusief vrouwelijk college van ambtsdragers". Een gepensioneerde Zeeuwse hoofdonderwijzer en autodidact van niet gering formaat, schreef een boek on der de titel Eva's Dochters (Stichting Uitgave Reformato rische Boeken) De taak van de vrouw, zo lezen we daarin, is kinderen krijgen. Zij moet de weg gaan van onderdanigheid en onderworpenheid. De schrijver heeft er bezwaar tegen, dat de vrouw het woord voert in vergaderingen, want dat begint op revolutie te lij ken. Sentimentele zachtheid voor de gevallen vrouw opent de sluizen van „zondige passie, die als een onzedelijke bandjir de maatschappij zal verwoes ten". We kunnen dit niet allemaal afdoen met een schouderopha lend „Küche, Kircheund Kin der". Vrouwen, zo zegt men, zijn de draagsters van de tradi tie; maar ze lijden er ook aan. Waarom is dat zo Waarom moest het van de zomer in de Protestants Episcopaalse Kerk in de VS tot een rel van wereldformaat komen, toen daar elf vrouwen door gepen sioneerde bisschoppen onwet tig werden bevestigd „in ge hoorzaamheid aan de Heer van de Kerk en als antwoord op de soevereiniteit van zijn Geest over de Kerk, zoals wij meen den? En waarom heet de kerk van Engeland - ondanks tegengestelde uitspraken van diocesane synodes - nog steeds een bastion van mannelijke meerderwaardigheid (David Martin inA sociology of Eng lish Religion) Er zijn tal van argumenten tégen de vrouw-in-het-ambt. Op een van de genoemde En gelse synodes bleken er velen nog niet overtuigd, dat deze zaak zo nodig moest worden doorgedrukt, een zaak waarin zoals het in een merkwaardige beeldspraak heet- „de Heilige Geest in 1900 jaar zich stil heeft gehouden en waarvan de echo vernomen kan worden in de Heilige Schrift en in het grootste deel van de christe lijke kerk." De Orthodoxe Kerk aldaar waarschuwt tegen invoering van het vrou welijke priesterschap, omdat de invoering ervan „nieuwe problemen zou scheppen voor de eenwording van de ker ken". Voor de tegenargumenten in het Nederlandse kerkelijke klimaat putten wij uit de leer zame en evenwichtige bro chure van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Her vormde Kerk, getiteld „Positie en Beleid", een uitgave van de Waarheidsvriend te Maass luis. Wij achten de daarin aan gevoerde argumenten type rend voor onze verhoudingen. Bij de samenstelling van dit geschrift is men uitgegaan van de klassieke gereformeerde confessies en van de Heilige Schrift als het gezaghebbende Woord van God. In de desbe treffende paragraaf worden 23 conclusies opgesomd, waar van wij de voor ons belangrijk ste laten volgen: 1. In de schepping is de vrouw als hulp van de man niet minder, wel anders dan hij; de andere ge aardheid en begaafdheid van de vrouw moet ook in de taak verdeling tussen man en vrouw tot uitdrukking komen. 2. In de schepping zijn man en vrouw gelijkwaardig, maar in lichamelijk en geestelijk op zicht ongelijk. 3. Door Chris tus werd (in beginsel) de scheppingsorde hersteld: de vrouw wordt dus in de christe lijke gemeente niet de gelijke van de man. 4. Hoewel de vrouw in het heidendom wel, in Israël niet priesteres kon zijn, was de positie van de vrouw in Israël veel eervoller dan in het heidendom. 5. De manier waarop Jezus met de vrouw omgaat, steekt scherp af tegen de minachting die zij ondervond van het Jodendom. 6. In verband met het voor gaande is het opmerkelijk dat Hij geen vrouw in de apostelk ring opnam. 7. De onderge schiktheid van de vrouw onder de man, die de Heilige Schrift leert, is geen vernedering voor de vrouw. Ook van Christus wordt gezegd, dat Hij aan de Vader onderworpen is. 8. De emancipatie van de vrouw kan men niet vergelijken met de af schaffing van de slavernij. God schiep niet slaven en vrijen maar wel de mens naar zijn beeld als man en vrouw. 10. Het spreekverbod voor de vrouw in I Cor. 14:34 heeft be trekking op discussies in de gemeentesamenkomsten. Daarmee is echter ook het pre dikambt aan de vrouw ont zegd. 11. Het verbod in I Cor. 14:34 geldt gehuwde vrouwen. Het is niet in te zien, waarom Paulus aan jonge meisjes en weduwen zou hebben toeges taan wat hij de gehuwden ver bood. 12. In I Tim. 2:12 wordt aan de vrouw het recht om de gemeente te vermanen ont zegd; dan is de verkondiging van het Evangelie haar zeker verboden. 13. Uit het feit dat Adam ■eerst geschapen werd, leidt Paulus af, dat het Gods wil is, dat de vrouw de man volgt. 14. De ongehuwde vrouw is in het spreekverbod van Paulus voor de gehuwde vrouw begrepen. 15. Uit de ge schiedenis van de Oude Kerk is geen ambtsvervulling in onze zin van het woord door vrou wen bekend. 16. Na de Her vorming hebben in Nederland in sommige plaatsen diako- nessen in de kerk gediend; ze hadden echter géén ambt. Tot zover Positie en Beleid van de Gereformeerde Bond. Hoewel deze Bond zeker numeriek de grootste invloed heeft en een „bondsdominee" ook als hij enkele malen per jaar een preekbeurt in Breda mag vervullen- volle kerken trekt, is de officiële opvatting van de Nederlands Hervormde Kerk over de vrouw in het ambt niet alleen genuanceer der, maar duidelijk positief. Bij ale narigheid hield in de laatste oorlog een subcommis sie van het orgaan Gemeente Opbouw zich al bezig met de „Dienst der vrouwen in de kerk". Dit orgaan sprak zich uit voor openstelling van de ambten en algemeen kiesrecht in de kerk; het hield zich bezig met de positie van de gods dienstonderwijzeressen en die van de wijkverpleegsters, ver diepte zich in de vraag, wat de bijbel leert over het man-en- vrouw-zijn en trachtte te ko men tot bepaling van positie en arbeid van de vrouw ten bate van het kerkelijk leven. Na de oorlog kwam daarde be spreking bij van de medewer king der vrouw in de diacones- senarbeid. Met name werden initiatieven ontplooid in het Utrechtse Diaconessenhuis. Voor de Hervormde Synode werd 22 november 1967 een keerpunt: alle belemmeringen voor de volledige toelating van de vrouw tot het predikambt werden weggenomen. Aan deze bewogen zitting herinne ren de woorden van wijlen prof. van Niftrik: „Calvijn en ik menen dat het zwijgen van de vrouw geen eeuwige wet is". Aan de figuur van de vrouwelijke vicarus als hulp zonder bevoegdheden kwam een einde. De vrouw aan vaardde nu ook in het ambt de verantwoordelijkheid voor het meedenken en meehandelen in het kerkelijke leven. Men be gon het ook positief te waarde ren, dat de vrouw het anders ziet en anders doet dan de man. Die erkenning bracht wel een hele overschakeling mee, voor beide partijen. En daar waren ook de „vrouwen- buiten-het-ambt" bij betrok ken. In dit verband willen we graag het werk vermelden van de Hervormde Vrouwendienst, die op 3 juli 1951 werd geïn stalleerd en die zich al lang voor 1967 had uitgesproken voor de samenwerking van man en vrouw in kerk en sa menleving. Een bemoedigend voorbeeld van de vrouw-in- het-ambt was de alom geachte secretaresse van de HVD, dr. Wil Timmermans, die mede door haar internationale con tacten o.a. als presidente van de vrouwelijke afdeüng van de Wereldbond van Hervormde Kerken (World Presbyterian Alliance), baanbrekend werk heeft gedaan (ook in Brabant en Zeeland!) en die nu -nadat ze zes jaar geleden aftrad als secretaresse en in het predi kambt bevestigd was- teamlid is van het pastoraal centrum De Hezenberg te Hattem. De tweede kerkelijke ge meenschap in grootte, de Ge reformeerde Kerken in Neder land, stelde ook in 1967 het predikantenambt voor vrou wen open, hetgeen een sterke toename te zien gaf van vrou welijke theologische studen ten in Amsterdam en Kampen. De overige kerken van gere formeerde signatuur staan of ficieel afwijzend tegenover de toelating van de vrouw tot het ambt. Voor de kerken, min of meer ter linkerzijde, zoals het Remonstrantse Broederschap, de Nederlandse Doopsgezin den en de Evangelisch Lu therse Kerk, vinden al sedert jaar en dag de vrouw op de kansel de gewoonste zaak van de kerk. Velen van haar vrou welijke voorgangers nemen ook actief deel aan het werk van de media (met heimwee denken velen terug aan een vrouw als dr. Bruyning van de VPRO) en dat van andere cul turele organisaties. De rol van de vrouw in de opwekkingsbewegingen te on zent, de randverschijnselen, zoals het kerkelijk establish ment dat nogal aanmatigend noemt, vereist een afzonder lijke behandeling. Zo schijnt er langzamerhand, althans naar buiten, een einde te ko men aan een tragische verar ming van het kerkelijke leven tengevolge van de miskenning van de vrouw, een verarming die de verbeelding doodt en de somberheid bevordert. Aldus Monica Furlong, die overigens niet graag zou zien, dat de vrouw-in-net-ambt zou op gaan in de typisch mannelijke structuur van het kerkelijk le ven. M.MEELDIJK (Van onze redactie buitenland) BEIROET Een Libanese sterrenwichelaar die zegt dat 95 procent van zijn voorspellingen altijd bewaarheid worden, heeft voor de komende twaalf maan den een reeks rampen voorspeld waaruit wij de derde wereldoor log, de dood van een zestal staatshoofden en verdubbeling van de olieprijs noemen. De derde wereldoorlog wordt volgens Abdoel Hafez Attar ontketend door Israël, dat in juli of augustus raketten afschiet op Mekka en andere heilige plaat sen van het mohammedanisme in Syrië en Irak. Deze aanval zal worden gesteund door een „su permogendheid" en worden voorafgegaan door beperkte agressie, vooral tegen Zuid- Libanon. oorlog durft hij niet te voorspel len. Onder de staatshoofden die volgens Attar in de loop van 1975 het min of meer moede hoofd vooraltijd neervleien, zijn president Ford, voorzitter Mao van China (door middel van ko gels), premier Harold Wilson van Engeland, Francisco Franco van Spanje en premier Ian Smith van Rhodesië. De economische en politieke chaos in de Verenigde Staten wordt compleet en de wereld krijgt een epidimie te verduren die „moeilijker te overwinnen zal zijn dan de kanker". Franco Dollar en pond sterling deva lueren en Europa krijgt de eco nomische crisis van de jaren der tig nogmaals te doorleven. De prijs van een vat olie verdubbelt. Libanon wordt door Attar niet ontzien. Het zal een zware aardbeving te doorstaan krij gen. Maar dat is niet half zo erg wat Australië te wachten staat het zal door een soortgelijke ramp simpelweg van de wereld kaart worden geveegd. Israëls vooraanstaandste astri toog, Hans Zeuger, heeft dins dag op zijn beurt voorspeld, dat in juni en juli wel een militaire confrontatie tussen Israël en Arabieren plaatsheeft waarbij de supermogendheden betrok ken zullen zijn, maar een echte Verder wordt 1975 volgens hem een „traag jaar" doordat de buitenplaneten domineren en Saturnus, Uranus-Neptunus en Pluto veel tijd nodig zullen heb ben om rond de zon te draaien. Zeuger voorspelde tijde de ok- toberoorlog van 1973 wanneer de wapenstilstand zou ingaan en Arabisch-Israëlische bespre kingen zouden beginnen. Voor de oorlog raadde hij de Israëli sche regring aan oorlogsbedrei gingen van de kant van presi dent Sadat van Egypte niet licht op te vatten. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU - Wanneer Brezjnjev niet langeT partijsecretaris is, zal de Sovjet-Unie „onherroepelijk haar politiek zowel op internatio naal als binnenlands gebied verharden", zo heeft de Sovjetrussi sche atoomgeleerde Andrei Sacharov gezegd. „De dissidenten zullen niet de enigen zijn die daardoor getroffen worden, voor zover dat nu valt te beoordelen", zei hij. Sacharov zei dat de autoriteiten steeds drastischer tegen dissi denten zijn gaan optreden. Zo kreeg Victor Polski in oktober slechts 100 roebel boete omdat hij een meisje had aangereden, dat volgens hem zelfmoord had willen plegen door zich voor de wielen te wer pen. De arts Mikhail Stern te Vinnitsa in de Oekraïne werd vorige week echter tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij flessen wijn zou hebben aangenomen en fraude zou hebben ge pleegd met medicamenten. „De onderdrukking van gewetensvrijheid en vrijheid van spre ken in de Sovjet-U nie bedreigt het morele en intellectuele leven van ons land en brengt zijn toekomst in gevaar", aldus Sacharov. Dissidenten zullen er echter altijd blijven, zei hij, want wanneer mensen worden gearresteerd komen er altijd weer nieuwe in de plaats die gaan strijden voor de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Zo blijkt de oproep ten gunste van de bioloog Sergei Kovaliev, die vrijdag is gearresteerd, te zijn ondertekend door veel mensen die zich nog niet eerder als „dissidenten" hadden doen kennen. „Hoewel het ondertekenen van een oproep betekent dnt men zijn werk verliest en zijn gezin in gevaar brengt komt er een ogenblik waarop elk eerlijk mens evenals Tolstoi gaat zeggen „ik kan niet langer zwijgen". Sacharov zei tenslotte dat zijn eigen toestand precair is. DEN HAAG (ANP- De meeste Nederlandse reisorganisaties zijn dit jaar „niet ontevreden" over de resultaten wat betreft de winter- vakanties. Het aantal toeristen dat deze maanden via reisbureau's naar sneeuw of zon (Spanje/Canarische eilanden) reist, is ongeveer gelijk aan dat van de winter 73/74, de tijd van de oliecrisis. In totaal zullen zo'n 16.000 „sneeuwzoekers" rond de kerstdagen per trein reizen. De rest gaat per vliegtuig of met de auto. Met de toeristen die het zonnige zuiden opzoeken, komen de reisbureau's deze winter uit op ongeveer 40.000 klanten. „Een erg fijne mini", schreven we in deze rubriek kort nadat de nieuwe Audi 50 in september was geïntroduceerd. Nu, na er een week in gereden te hebben, willen we daarvan geen woord terugnemen. Maar nu we weten wat destijds nog onbekend was, n.l. wat de Audi 50 kost, moet onze defini tieve oordeelsvelling toch door enige reserve gekenmerkt worden. Want laten we wel zijn: een prijs van 10.765 voor de 50 LS en van 11.240 voor de 50 GL is voor een mini, al is die technisch nog zo knap, aan de gepeperde kant om het rustig te stellen. Voor dat geld kan men in Neder land heel wat andere, ook goede, en ruimere auto's kopen. De Audi 50 is niet meer en ook niet minder dan een mini, een 2 plus 2tje want op de achterbankkan geen volwassene het langer dan voor een zeer korte rit uithou den. De verwantschap met de VW Golf is duidelijk waarneembaar al is de 50 met zijn lengte van 3,52 meter nog 18 cm. korter dan de Golf en al is de totale lijn mis schien wat vloeiender. Onder de motorkap zit dezelfde motor die de Golf aandrijft, d.w.z. dat de 50 LS de 50 pk motor van de Golf heeft en de 50 GL de 60 pk-er. Die motor start met be hulp van de automatische choke uitstekend en draait erg gerui- sarm en soepel, terwijl de 60 pk motor (de testwagen was een GL) ook boven de 100 km in de vier flink blijft trekken en de vierde versnelling ook in stads verkeer bruikbaar is. De prestaties staan op een hoog peil zonder dat evenwel van een uitschieter in deze klasse gesproken kan worden. De motor van de LS neemt ge noegen met normale benzine, de GL rijdt op super-en wat het verbruik van de laatste betreft: dat bedroeg tijdens de testrit gemiddeld 1 liter op 13 km. Zonder meer een fraai verbruik. Het schakelen met de pook heeft links en rechts tot de opmerking geleid dat de drie alleen bereik baar is wanneer de bestuurder zich voorover buigt. Hoewel we dit persoonlijk -misschien ook door de stand waarin we de voorstoel hadden staan- niet opvallend bezwaarlijk vonden is het toch zo dat de fabriek de pook niet conform de tekening heeft gemaakt en een rechte in plaats van een gebogen pook heeft gemonteerd. Hoe het zij: het schakelen is een vlotte zaak met korte slagen en een directe aangrijping. De besturing is licht, uiterst licht zelfs en daaruit blijkt dat het ook bij auto's met voorwie laandrijving mogelijk is een lichte besturing te construeren wat echter nog lang niet alle fa brieken is gelukt. Het wegged rag is zonder meer uitstekend, de wagen ligt zowel op de rechte weg als in bochten rotsvast. Lof verdient ook de bedie ning, die zeer gemakkelijk is. Aan het stuur zitten handels voor verlichting, richtingaan wijzers, ruitewissers (2 snelhe den) en -sproeier en voor de alarminstallatie. Vooral de zeer eenvoudige bediening van het verwarmings- en ventilatiesys teem verdient lof; reeds vanaf het begin heeft de bestuurder geen enkel probleem de gewen ste temperatuur op de gewenste plaatsen te krijgen, wat bij me nig automerk bepaald niet het geval is. De vering is stug, maar rede lijk comfortabel, niet het aller sterkste punt van de 50. Opmer kelijk was dat de remmen een vrij stevige pedaaldruk nodig hebben en dat er zelfs op de duurste 50 geen rembekrachti- ger aanwezig is (yvel als extra verkrijgbaar) Rij- en zitpositie is voortreffelijk, de voorstoelen verdienen de lof vah de jury, ge ven een zeer goede steun met name zijwaarts en in de lende nen wat vooral bij lange ritten van belang is. De voorstoelen zijn voorzien van hoofdsteunen en voorin is de beenruimte ro yaal, de hoofdruimte redelijk, maar achterin is alleen plaats voor (kleine) kinderen tenzij de bestuurder bereid is zijn stoel ver naar voren te schuiven met als consequentie een ongemak kelijke zit achter het stuur. Bij verkeerscontroles blijkt dat een op de vier auto's gebre ken aan de remmen vertoont, een hoogst ernstige zaak waar mede de verkeersveilighied be paald niet is gediend. Bij perio dieke controlebeurten door de garagebedrijven komen de remmen als zijnde een van de wezenlijke componenten van een auto vanzelfsprekend aan de orde. Vaak constateert een au tomobilist echter tussentijds dat zijn remsysteem niet meer opti maal functioneert en daarnaast zou hij door attent te zijn op een aantal zaken die met het remsys teem samenhangen meei „remmen-bewust" kunnen worden. Tot die zaken behoren de vol gende punten: 1. Remvloeistof: deze moet maandelijks gecontroleerd worden; bij verlies van vloei stof onmiddelijk de oorzaak laten vastellen en verhelpen. 2. Hoofdremcylinder/ rembekrachtiger: regelmatig jnoet de slag van het rempedaal worden ge controleerd; korte slag bete kent dat alles in orde is, bij grote slag remmen laten nas tellen, bij. sponzig pedaal remmen laten ontluchten en oorzaak vaststellen, bij hard pedaal de rembekrachtiger laten controleren. 3. Remslangen en remleiding: deze moeten jaarlijks worden gecontroleerd, de slangen op scheuren of schuurplekken, de leiding op roest; remslan gen en -leidingen mogen niet gelakt of met een antiroest- middel behandeld worden. 4. Remvoerings/remblokjes: elke 10.000 km moet men de voeringdikte en wielcylin- ders op lekkage laten contro leren. 5. Handrem: de slag van de handremhefboom kan men zelf controleren; bij lange slag onmiddellijk laten af stellen. (Van onze correspondent) LONDEN - Aston Martin La- gonda, de befaamde Britse fa brikant van dure sportwagens - hij heeft ook al de fantastische wagens gemaakt voor de James Bond-films - gaat in liquidatie. De financiële middelen van deze firma zijn ontoereikend om op gang te kunnen blijven. Gebrek aan geid is momenteel het grote euvel van heel de Britse industrie. Men verwacht dan ook dat in 1975 veel Engelse bedrijven bankroet zullen gaan De 500 arbeiders en ambtena ren van Aston Martin staan op straat Zelfs Charles Warden, de aJgemene directeur van het be drijf in Newport Pagnell (Buc kinghamshire) zit nu zonder werk. De oude fabriek, die ge sticht werd in 1913, werd over genomen door andere firma's in 1946 en 1972. Ditmaal staat niemand gereed om Aston Martin te redden. Het rijk van de dure prestige sport wagens is uit. De ondergaiig werd verhaast door de oliecrisis en het feit dat sinds enkele jaren in Engeland een snelheidsbe perking van kracht is van maximum 112 km Een Aston Martin haalt 240 km. per uur. Het bedrijf had 600.000 pond nodig om zich uit de nood te kunnen redden Na langdurige onderhandelingen met de rege ring werd een maand geleden een staatslening van dat bedrag voorgesteld. De regering stelde evenwel een onoverkomelijke eis: buitenlandse importeurs van Aston Martin moesten ga ranties geven om in de toekomst Engelse sportwagens van dit merk te blijven kopen. Geen en kele importeur wilde een derge lijke verbintenis aangaan zon der enige zekerheid omtrent de toekomstige produktie van As ton Martin. De arbeiders hebben niet zo veel geluk als de duizenden ar beiders van British Leyland, een veel grotere Britse automobiel fabriek, die kortgeleden door de knieën dreigde te gaan, maar op het nippertje gered werd door massieve staatstussenkomst, zodat dit bedrijf nu genationali seerd is. De socialistische regering van Groot-Brittannië kan het zich echter niet veroorloven een kleine fabriek van rijkeluis- auto's zomaar uit de nood te helpen.

de Stem | 1975 | | pagina 20