,,De Volckaert" is opgezet om an, voor verpleeghuis uit te bannen VOMAERT IN DOORSNEE De koning van Chicago is oud en ziek vrij uit Tehuis in Brabantse Dongen uniek in Nederland ihi TWINTIG JAAR DALEY GENOEG? vrij uit Spanning Open huis Economisch ijdschrift Zaterdag 4 januari 1975 Zuster Smits (links) en dokter Kroot voor hun nieuwe „Volckaert". De Volckaert is een combi natie van verpleeghuis en verzorgingshuis voor bejaar den. Beide groepen hebben veel gemeenschappelijke be hoeften, maar staan anders in de gemeenschap. Dat heeft bij het ontwerpen van het gebouw een centrale rol ge speeld. Dat wat bindt en scheidt vindt zijn uitdrukking, kan men stellen, in de verdieping die de twee leefsferen aan- eensmeedt. De derde laag, die geheel is uitgevoerd en inge richt als recreatie-verdieping met haar gemeenschapsruim ten, promenades, gezellige hoekjes en zitjes, rijkelijk voorzien van groen, fris, fleurig en kleurig. Maat schappelijke begeleiding, ontspanning en ontmoeting zijn de gedachten waarop de ze laag is gebouwd. De be woners vinden er, onder an dere, de pedicure, de biblio theek, de toneelzaal, de tand arts, de kapper, de radio- teeveekamer, het personeels- restaurant, de biljartzaal, de bowlingbaan en...een stilcen- trum. Over de gehele lengte van het reusachtige gebouw is op deze verdieping een wandelpromenade met zon neterrassen. Deze woonlaag is het centrum van het ge bouw, waar de bewoners met elkaar en met de Dongense gemeenschap in contact kun nen komen. Het verpleeggedeelte van De Volckaert is onderge bracht op de eerste en de tweede verdieping. Het bc staat uit vier afdelingen. De eerste verdieping is in haar geheel bestemd voor bejaar de patiënten. De afdelingen op de tweede verdieping zijn gescheiden. Een deel is voor dubbel-gehandicapte patiën ten en een deel voor jonge ren tussen de 20 en 60 jaar. Er zijn in het verpleeghuis- ,n aast de medisch en sanitai re voorzieningen, allerlei ruimten die erop gericht zijn een huiselijk milieu te scheppen. De patiënten zijn ondergebracht in 1-2, en 4- persoonskamers. Het verzorgingshuis voor de valide bejaarden omvat de vierde tot en met de ze vende verdieping. Iedere be woner heeft een zit-slaapka- mer, een kitchenette een douche, toilet en wastafel. Iedere afdeling heeft een ontspanningsruimte. Men kan daar, als men dat wenst, ge zamenlijk eten. Er zijn 104 eenpersoonskamers en acht kamers voor echtparen. Het gehele gebouw, waar van het verzorgingsbu's-ge- deelte, inspringt, wordt om sloten door een royale tuin. Een deel daarvan is een open plantsoen. Dat past in de op vatting dat het huis deel moet zijn van de Dongense gemeenschap. In de voortuin komen een zonnehuis, jeu de boules-ba- nen, zitjes, alsmede een vis vijver voor de verwoede hengelaars onder de bewo ners. Met de bouw werd in december 1972 begonnen. De Volckeart heeft 25 miljoen ulden gekost. (Van een onzer redacteuren) DONGEN In het Brabantse Dongen staat een voor ons land uniek huis. In het hart van deze gemeente van 19.000 inwoners. De Volckaert, dat in zijn zeven verdiepingen een verpleeghuis én een tehuis voor bejaarden die verzorging nodig hebben herbergt. Onder één dak. Beide „afdelingen" worden verbon den door een bouwlaag, de derde, die geheel als ontmoetings-centrum is uitgevoerd. Over enkele weken trekken de bewoners erin, 120 ver- pleegpatiënten, 120 bejaarden en zo'n 150 personeelsleden. „We gaan er een echt tehuis van maken. Beslist geen in stelling of instituut. Onze mensen moeten er zich op hun gemak voelen. Ze moeten er goed kunnen leven. En geluk kig zijn. Met z'n allen! We gaan alles op alles zetten om dat zo snel mogelijk voor elkaar te krijgen". Geneesheer-directeur L. Kroot en directrice A. Smits leggen steeds weer de nadruk op die tehuis-gedachte die hen en hun medewerkers bezielt. Maandag 13 januari is het zover. Dan begint de verhui zing. De grote uittocht uit het sterk verouderde overjarige en veel te kleine Huize St.-Elisa- beth in 1863 in gebruik genomen naar het zo'n hon derd meter westelijk verrezen Uehtrijke, moderne De Volc kaert. „We beginnen met onze ver- pleegpaitiënten. Daarvoor heb ben we dóe maandag uitge trokken. Dat lukt best Dat hebben we namelijk zelf hele maal in die hand. Het ver- pleeghuisdeel van het tehuis is kant en klaar. We hoeven al leen de mensen over te bren gen Naar de eerste en tweede verdieping. Die vormen name lijk het verpleeghuis van De Volckaert. Daarna gaan de be jaarden verhuizen. Naar de vier verdiepingen die boven de recreatielaaig liggen. Voor die trek hébben we drie dagen uitgetrokken. Dat doen we niet zelf. Daaraan komen ver huizers aan te pas. De bejaar den moeten hun kamers in richten. Hun spulletjes moeten worden overgebracht Enfin, dat heeft vanzelfsprekend nogal wat voeten in de arar- Er wordt in dat oude Huize St.-Elisabeth over bijna niets anders meer gepraat. Met vreugde. Met spanning. Ver wachtingsvol „Maar er zijn er ook heel wat van onze bejaar den die eoht hang zijn", zegt ziuster Smits. Ze heeft daar begrip voor. Geeft toe, evenals dokter Kroot, zelf ook niet helemaal vrij te ziijn vran twij fels. „Aóh ja, baj ons en onze medewerkers, is dat toch wat anders dam bij de bewoners. Wij hebben alles tot in de puntjes geregeld. Dat wel, na tuurlijk. Maar ja. het is nogal wiat zo'n leefgemeenschap overbrengen. Er zullen toch wel onvoorziene dingen gebeu ren...." De bewoners, vooral de be jaarden, zuilen in die gloed nieuwe behuizing moeten wennen aan een voor hen heel nieuwe situatie. Zij gaam, van de ene dag op de andere, het knusse maar ook wel on vrije met elkaar wanen en leven ruilen voor een tehuis waarin ieder een eigen aparte- ment heeft. Waar ruimte, zon en licht de boventoon voeren alle glasrijke kamers liggen ap het zuiden en waar alles erop is gericht van verpleeg huis én verzorgingshuis één gemeenschap te miaken. „Ik begrijp die echte angst van tientallen bejaarden best", zegt zuster Smits. „Het zijn oude mensen, mensen die ver zorgd worden. Ze hebben en kele jaren toegeleefd niaar dat nieuwe tehuis. Hebben het ei genlijk van drag tot drag zien groeien. Vlak naast diiit oude tehuis. Dat in het niet valt naast die massaliteit. Ze krij gen er allemaal een eigen ka- mier Moeten daarin hun spul letjes onderbrengen. Ze zijn onzeker, of dat allemaal wel lukt, of het allemaal wel goed raat Misschien ook wat ver drietig. omdat ze in De Volc- kmert toch wat meer op zich zelf zullen zijn aangewezen Niét langer met meer mensen drag in dag uit zullen verke ren. Dat is wel wat Wij be grijpen dat heel goed. Zullen alles doen om zo snel mogelijk aan hun onzekerheid, hun twijfels, hun angst vooral, een eind te maken. Daarom zetten we ook alles op alles om van De Volckaert met spoed een echte leefgemeenschap te ma ken". Een gemeenschap in de gro tere gemeenschap Dongen. De Volckaert moet een echt open huis worden. In het hart van de gemeente. „Domigen zal weer van ons worden' 'zeggen de bewoners van het tehuis. „Ons huis hun dorp" is een veel gebruikte zin. Waarmee maar gezegd wil zijn dat bij staf en bewoners sterk het verlangen leeft van het tehuis ook een ontmoetingscentrum voor en van de hele Dongense bevolking te maken. „Binnen redelijke grenzen, uiteraard", zegt zuster Smits. „Intern, dus in De Volckaert zelf, hebben wij verpleeghuis en verzorgingshuis gecombi neerd. Dat is nog nergens in ons land geprobeerd. Wij koesteren daarvan hoge ver wachtingen. Wij hopen dat de bewoners van de bejaarden flats. de vier verdiepingen bo ven de ontsparaningslaag, en onze verpleeghuis-patiënten, door deze nieuwe aanpak di rect veelvuldig contact met elk aar zullen hebben. Dat kan naar beide kanten gunstig zijn", zegt geneesheer-direc teur Kroot. „Onze verpleegden zullen daardoor in oontact blij ven met de gezonde bewoners van het tehuis. En onze be jaarden zullen misschien hun angst voor het verpleeghuis kwijt raken. Want die ainigst is er bij oude verzorgingsbehoef tige mensen. Een eenzame angst". Hij wijst erop dat op het ogenblik zo'n tien procent van de Nederlandse bevolking ouder is dan 65 jaar. Dat 'n stijging van 't aantal oudeTen op 't to taal van onzebevolkings te verwachten is. Ook al, omdat de bevolkingsgroei afneemt. „Wij hebben zo langzamer hand onze twijfels gekregen over het bouwen van alsmaar bejaardencentra. Gelukkig. Ik geloof dat we gezonde bejaar den met m tonurzen moeten onaerorenigien. Die moeit je, zo lang ntoigenjat, in hun eigen utHsevinig laten. Die moet je heipen zolang dat kan. Door het sucnien van dienstencen tra voor hen. .Kijk, als het echt niet meer gaat, als er duioehjn tekenen zijn cue wij zen op een oehioefte aan ver zorging dan dien je die be jaarden een ander tehuis te gevea Maar dan wel met als uitgangspunt ze ook in die nieuwe situatie zoveel moge lijk hun zelfstandigheid te la ten behouden. We hebben er, jarenlang, het beste van ge maakt. We hebben het hier met z'n allen goed gehad. Dat wel. Maar wij konden er de nieuwe opvattingen niet in praktijk brengen. Gewoon, omdat ons de ruimte ontbrak. We gaan nu intern een ge meenschap maken van ver pleeghuis én verzorgingshuis. Ik zie daar grote voordelen in". In die gedachte past ook dat bij de bouw een verdieping tussen het verpleeghuis en verzorgingshuis helemaal is opgezet als ontmoetings- en recreatie-centrum. „Wij gaan er allerlei activiteiten ontwik kelen voor onze bewoners en door hen waaraan de Dongense gemeenschap mee doet Dat moet natuurlijk wel groeien. In die gemeenschap is een groep mensen bezig voor De Volckaert. Wij verwachten daarvan heel veel. Juist om de bewoners van dit girote ge bouw in het hart van Dongen steeds te betrekken bii het leven in dit dorp in al zijn fa cetten", merkt zuster Smits op. D' combinatie van „twee te huizen" in een gebouw heeft, uiteraard, ook een niet gering economisch voordeel. Men kan nu de behoeften die verpleeg- patiënten en verzorgingsbe hoeftige bejaarden gezamen- 1ijk hebben in één pakket aanbieden. (Van onze correspondent) WASHINGTON De koning is oud (72 jaar) en ziek en hij moet zich beraden op de vraag of het na twintig jaar niet verstandig is om afstand te doen van zijn troon. De koning is Richard Daley en zijn koninkrijk is Chicago, na New Vork de grootste stad van de Verenigde Staten. Ri chard Daley heeft Chicago met een ijzeren hand geregeerd en hij is de laatste stadsdictator die Amerika nog bezit. Hij is het eindpunt van een stuk Amerikaans politiek ver leden. Op het hoogtepunt van zijn macht kon Richard Daley, in 1960, de doorslag geven bij de verkiezing van wijlen presi dent Joh Kennedy. Men zegl dat Richard Daley zelfs de do den op de begraafplaatsen kor laten stemmen en magische invloed had op de stemmachi nes Men heef hem stemmen diefstal op grote schaal verwe ten, maar de bewijzen zijl nimmer ter tafel gekomen. Ri ch^rd Daley was nog steed' zeer nachtig toen de demoera tische partij in 1968 ir Chicago Hubert Horatir Humphrey aanwees als kandi daat voor het presidentschap Dat gebeurde tijdens een par- tijcongi - waarop de democra ten elkaar als kannibalen be strede terwijl op straat de hardhandige politie van Chica go bloedig slag leverde tegen de jeugdige politieke vernieu wers, die vier jaar later Geor- te M-Govern begeleidden naai :ijn overweldigende nederlaaf agen Richard Nixon. Richard Daley werd vijf raai voor een termijn van 'ier jaar tot burgemeester van 'hicago gekozen Hij moet in december beslissen of hij eT len zesde verkiezing aan wi] toevoegen, waarmee hit dan sen onwrikbaar record zou vestigen Daley is. na een hart aanval vorig jaar. plotseling oud ge orden. De man die in 1968 de „rebellen" op de de mocratisehe conventie nog kon overschreeuwen, spreekt nu nauwelijks hoorbaar, op fluis tertoon. Hij voelt zijn jaren en zijn kort geleden nog bijns inuitputtelijke energie is uit gebrand. De schandalen die hij iroeger steeds wit te temmer dreigen nu uiit de hand tr open. Oud, vermoeid en onder eei rkaan van schandalen is Da ley nog steeds een zeer mach tig man Begin november won nen alle politieke kandidaten die onder het banier van Ri chard Daley aan de erkiezin- gen deelnamen met overweldi gende meerderheden. Als Da ley besluit ach herkiesbaar te stellen (de opinie van zijn lijf- irts zal daarbij zwaar wegen) tail het moeilijk zijn hem ■erslaan. Schandalen of geer schandalen, het Daleybewinr oeeft Chicago in het oog var de meeste kiezers geen schadi berokkend. De stad staat er ir de galerij van de grote Ameri caanse steden goed voor. Het centrale comité van de iemoeratische partij in Cook County dat Chicago omvat hoopt dat Richard Daley volgend jaar april voor de zes de maal gekozen wordt als burgemeester van Chicago Want met het verdwijnen van Daley van hef politieke tonee' zou ook de politieke machim uiteen kunnen vallen die dooi Daley eigenhandig is opge bouwd. Daley's aartsvijanc Dan Walker, die gouverneu van de staat Illinois is, star in de coulissen te wachten oi Daley's politieke erfenis ove te nemen. Sommige tegenstanders vai Jaley schilderden hem af ali een monster, als een fasciE tisch dictator en een racist Hoewel iedereen het er ove eens is dat corruptie het ce nent is van de politiek ii Chicago kan niemand Dale verwijten dat hij daarvan per ioonlijk de vruchten heeft ge olukt. Daley heef* zijn levei lang in een eenvoudig hui' gewoond. Hij had alleen maai belangstelling voor politiekf macht en geld kon hem letter lijk gestolen worden. Anderen konden zich dank zij zijn be leid wel verrijken, maar zij moesten, in ruil daarvoor, uit Daley houdt ervan het „Wie niet horen wil, moet voe len" toe te passen. uchard Daley's hand eten. Als lij besluit dat twintig jaar ko ningschap over Chicago ge noeg geweest is, zal zijn poli tieke machine geleidelijk aan worden ontmanteld en Chicago politiek gezien de twintigste eeuw binnentreden. Niemand weet of dat voor Chicago voordelig zal blijken. BER'l VAN VEEZEN. De heer Kroot acht het een goede zaak dat in ons land „wrat meier belangstelling" is ontstaan voor de ouider wor dende mens en izijn proble men. Die ook de problemen van onze gemeenschap zijn. ,.We vragen ons veel meer dan vroeger af, of het wel goed is wrat we voor diie bejaarden doen. U kunt stellen dat dit tehuis een poging is een nieuw antwoord te geven op de twijfels die we hebben over het opbergen van oudere beraarigmgstoeboeftige mensen buiten de gemeenschap waar ze jarenlang hebben gefunctio neerd. Ik ben van mening dat het een goed antwoord zal zijn Omdat erbij voorop heeft gestaan de gedachte dat ook oudere mensen in die gemeen schap moeten blijven. Dat ze oontact met die gemeenschap moeten blijven houden. En omdat ze in die nieuwe ge meenschap waarin ze terecht bomen, het tehuis, ook weer gemeenschappelijk moeten le ren leven. Hier kunnen ze erkeren met verpleegpatiën- ten sommigen keren na hun revalidatie of heractivering weer terug in de samenleving buiten het tehuis waardoor ze voor anderen nog heel wat kunnen garan betekenen". Hij wijst erop dat we eigen lijk over oud-worden en oud zijn nog niet zoveel weten. De Volckaert is betrokken bij een wetenschappelijk onderzoek dat zich vooral richt op de problemen die zich kunnen voordoen bij het verplaatsen van bejaarden. Dat onderzoek wordt verricht door het Ge- rontologis-ch Instituut van de Nijmeegse Universiteit. „Men wil weten, hoe bejaarde men sen geestelijk en lichamelijk reageren op zo'n verhuizing. Er bestaan daarover veel theo rieën. Maar wat weten we er eoht van? Zo juist hobrde u al dat heel wat van onze bejaarden bang zij voor die verhuizing. Ge woon, omdat ze niet goed we ten wat er gaat gebeuren. We hebben met volledige inspraak van allen de kamers verdeeld. Er waren wat kleine wrijvin gen. Die hebben we door over leg uit de wereld geholpen. Bij alles wat voor hen van belang is, hebben we onzie be woners betrokken. Maar die angst is er. Over zulke simpe le zaken als de plaatsing van de eigen meubeltjes. „Zal m'n bed wel goed zijn, ban dat beeldje wel opgehangen wor den". Dat zijn, bijvoorbeeld, de vragen die ze zichzelf, en ons keer op keer stellen. Die oudere mensen zijn enorm be trokken op het eigen welzijn. Niet zo'n wonder. Ze zijn er ie hele dag min of meer mee bezig Hun wereldje is klein geworden. Door ze deel te la- Len zijn van een veel grotere gemeenschap, door ze telaten voelen dat ze ..erbij horen", kun je daaraan misschien iets toen. Ook dat hopen wij met su in De Volckaert te berei den. Maar ons nieuwe tehuis sal pas een echte gemeenschap din geworden als alles staat hangt en alles op rolletjes ">opt". Als de Don.genaren er •en belangrijk deel van hun gemeenschap in zijn gaan zien voor de bewoners waarvan zij ■en stukje mede-verantwoor- felijkheid voelen. En als de oewoners zelf daardoor ook net gevoel hebben gekregen te wonen in een huis dat deel is van „hun" dorp. Dat Dongen heet". JACQUES LEV1J fe' fe MIDDELpracht en Praal, geschreven door en Ivo de Wijs krijgt ïanuari om 20 uur de Nederlandse voorstelii Leiden. Het Arcatheait Gent gaat 22 voorste van deze produktie ge' ons land o.a. in Rotter Tilburg (iirl. 020-927778). FILM-IN op 23 maart Hilvarenbeek. Alle amat mers uit Nederland en kunnen dan hun films nen. Alleen opgave is bij Piet Joosten, Die straat 4, Haarlem. Orga filmgroep Nederland film). PIET FIOLE, Breda, seert zeefdrukken in ge teliike Van Reekum G Aneldoorn: tot 12 ianuari. COSA, Oude Delft 183 Delft exposeert tot 31 ja Keramiek-, Jan Meidell, man Trapman; Hout: Ch Langerhorst; Textiel: Dirks: Bewerkte halfed nen: Ingrid Linskens; Willem Heesen; Kunsts Marcel van der Lans: Me Helene Endrede; Thiis Kimmenade: Jan Rot en raad Zielstra. ENCYCLOPEDIA Ju (Engels) in 16 delen i uitgegeven is nu ook in derland verkrijgbaar, do de Jeruzalemse uitgeverij ter Publishing House een derlandse vertegenwoor heeft (tel. 020-424244) FOTOwedstrijd voor Nederland voor leeftijds pen 10-15 jaar en 16-20 zwart-wit en kleur; „Dit is...". Grote prijzen, lichtingen Jeugdfotografie. lakweg 10-11, Rijswijk. T februari kan ingezonden den. MODERNE Belgische ders (overzicht van ontwi ling der laatste honderd j te zien bij Les Beaux Noordeinde 113A, Den H tot 18 januari. Vijfentac schilderijen van 25 artie. (o.a. Bastien, Wery, Ha Paerels, Pinot, Jamar). NICO Schoolenberg viert 4 januari in Het Koetshuis Dordrecht om 20 uur zijn 35-jarig artiestenlooDb VANAVOND laatste om traditionele Gijsbr ht zien in Amsterdamse West kerk. Daar zorgt Care! Br weer voor. Gijsbrecht wo gespeeld door de bankier J. Nijenbandring en Badel door Josephine van Ga POPPENSPEL-festival HOT, Den Haag; van 7 tot met 12 januari; deelname d groepen uit Nederland. Bel Denemarken en Spanje. HOLLANDS MAAN BLAD-325: „Ik hoop, dat gen de versterking van auto taire tendensen die de laat tijd in een aantal wester landen, misschien ook als vplg van de economische c sis. merkbaar is. een d wórdt opgeworpen en dat herleving van de sfeer hoort bij de donkerste da van de koude oorlog, zoals e kelen die lijken voor te staa van de hand wordt geweze zo besluit K. v.d. Pijl zi bijdrage over kwaliteitsverli in de universitaire discuss' Ideologie en academis praktijk. Lyekle de Vries steedt aandacht aan de figu- van Willem Bytenweeh (159 1624) wiens werk moment" bij Boymans-Van Beuning geëxposeerd wordt. „Revob ties worden echt gevaarlijk het aantal van hun aanhange terugloopt", peinst Karei v het Reve in zijn losse notitie In het encyclopedisch woo denhoek, en andere fragme ten. Verder proza-bijdrag van A. van Andersch (In kampong Belimbing), Elis beth Bedijs (Aan. den lijv sn Bernard Sijtsma 'Ach L a); poëzie van Budding Si. Dijkstra en J van Emm rik. (HM, Nobelstr. 27. D Haag). KULTUURLEVEN-10: Problematiek van het stake staat centraal in dit numme J. van de Kerckhove geett en kele historische feiten e schenkt aandacht aan enkel nieuwe vormen van staken. Desoire bekijkt de juridisch kant en de wettelijke regi" Centering: de problematic Van -Je wilde stakingen kom aan de orde. terwiil ook enke 1® Vlaamse vakbondsleider hun visie geven. De redacti wijst in een slotbeschouwin met name op de ethische kan ten van het steken. Onder d koD „De vergeten gevolge van deze koppige inflatie' vraagt O Roels aandacht voo 4e zwaarst gedupeerden va 4eze inflatie. „De dwinaelan 4ij der waarden" zet C Schmitt boven ziin artikel waarin hij als jurist nadenk over de filosofie der waarden Butstraen bekijkt enkel films van het afeelonen iaa. 'Last Taneo Sweet Movie wai City, L'Tn -a 'on e a U<L. Ravenstraat 11? Leu een

de Stem | 1975 | | pagina 16