File-bordop Nederlandse weg Gijzelaars in Managua vrij UITSTEL VOOR ONBEPAALDE TIJD Breznjev niet naar Midden-Oosten 0 ÉP Werkgever betaalt premie voor AAW ITALIANEN GEVOELIGER VOOR PIJN DAN EREN Beslag op woning huisarts Amerikaanse richtlijnen voor alcohol en wegverkeer NED1 RAPPi GlIERRILLEROS NAAR CUBA MEI VRIJGELATEN KAMERADEN commentaar Laatste kwart twintigste eeuw De lichtgewicht Singer Starlet Benzine in de Rijn VISVANGST AAN BANDEN in binnenland buitenland 1wmmmÊmmÊÊÊm een miljoen gulden aan prijzen Commentaren Na weigering pensioenpremie te betalen Lustrumnul Propria Cti Dinsdag 31 december 1974 TWEE Europeanen, een Itali aan en een Fransman, die sinds 10 november, toen ze een strandwandeling maakten, in Zuid-Vietnam werden ver mist. zijn gisteren gezond en wel vrijgelaten door de Viet- eon.g, die hen zeven weken lang heeft vastgehouden. SYDNEY (AFP) De Au stralische havenplaats Darwin, I die op eerste kerstdag door de wervelstorm .Tracy" vrijwel geheel werd verwoest, zal op dezelfde nlaats worden her bouwd. Dit heeft premier Gough Whitlam gisteren voor de televisie verklaard. LONDEN (UPI) Bij een grote pakhuis-brand in de Lon- dense haven zijn vijftien brandweerlieden met cyaan- vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Een collega van hen moest ooi? naar het ziekenhuis wegens een gebroken been. De brand die zondag wérd ontdekt In een pakhuis met o.a. balen kunstvezels zal waarschijnlijk pas over enkele dagen geheel zijn geblust. De brandweer is de situatie ech ter wel meester. VENEZUELA en Cuba hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen. MANAGUA (RTR) Acht guerrillastrijders hebben gisteren in Managua, Nicaragua, twee ministers en elf andere gijzelaars vrijgelaten. Zij vertrokken met veertien kameraden, wier vrijlating zij hadden geeist, en een los geld van ongeveer een miljoen dollar (ruim 2,5 miljoen gulden) naai Cuba. De guerrilleros werden op de vlucht naar Cuba begeleid door twee geestelijken en twee ambas sadeurs die zich vrijwillig hadden gemeld en hun veilig heid waarborgden. TVTog slechts enkele ureri 'Scheidéh ons van het nieuwe jaar 1975, het begin van het laatste kwart van de Twintigste Eeuw. Dat nieuwe jaar treden wij binnen onder de sombere schaduw van een wereldwijde economische en monetaire crisis en dreigend oorlogsgevaar. En al het vuurwerk, dat vanavond zal worden afgestoken, zal niet de danse macabre kunnen over stemmen van de vela onheilsprofeten, die de wereld de ko mende 25 jaar zien ten onder gaan aan honger, overbevolking, milieuvervuiling en gebrek aan grondstoffen. Er is zeker vanavond alle reden om, zoals koningin Juliana ook al in haar kerstboodschap zei, een ogenblikje stil te zijn, na te denken en voor je zelf een antwoord proberen te vinden op het toekomstbeeld van morgen. Zijn wij machteloos? Hebben wij maar te aanvaarden wat blijkbaar onontkoombaar op ons afkomt? Het is gemakkelijk om te kiezen voor wij-kunnen-toch-niets-doen en dan weg re vluchten in de verdoving van drank en drugs en steeds weer andere prikkels, in afstompende verstrooiing. Maar zo'n hou ding is de mens onwaardig. Wij zijn niet hulpeloos overgeleverd aan ontembare natuurkrachten en ondoorgrondelijke historische processen. De mens kan, door de kennis die hij verworven heeft, juist in deze Twintigste Eeuw, een grote invloed uitoefenen op wat er in de wereld wel en niet gebeurt. Als hij maar wil. Hij kan dat niet alleen, hij moet dat zelfs doen. De opdracht „gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" geldt niet alleen voor honderden miljoenen christenen. Alle wereldgods diensten prediken vrede en gerechtigheid, zoals ook zovele po litieke en sociale stromingen ijveren voor een wereld, waarin de mens vrij en gelukkig leven kan. De mensheid weet dat het anders moet, dat het anders kan. Wij kennen ook de voorwaarde voor dat veranderingsproces: meer menselijke solidariteit, in het eigen gezin, familie, het eigen werkmilieu, tegenover derden zonder onderscheid van ras, kleur, godsdienst en nationaliteit. Het zou een hoopvol begin zijn van het laatste kwart van deze eeuw als vanavond in vele gezinnen in 'n moment van stilte die menselijke solidariteit tot nieuw leven zou komen. Dan is een „Zalig en Gelukkig Nieuwjaar" een betekenisvolle zege wens. (ADVERTENTIE) De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel MOSKOU/CAIRO (RTR, DPA, UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren bekendgemaakt, dat partijleider Breznjev voorlopig niet naar Egypte, Syrië en Irak zal gaan. De reis die hij in januari naar deze landen zou maken is voor onbepaalde tijd uitgesteld. „Later zal een nieuwe datum voor dit bezoek worden vastgesteld", zegt het Russische persbureau Tass. Deze bekendmaking heeft opnieuw geruchten doen ont staan omtrent moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en Egypte, waaromtrent wij gisteren melding maakten. Vijf dagen geleden had Breznjev een dringende boodschap aan president Sadat gezonden, waarop deze zijn minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmi, en de pas benoemde minister van oorlog, generaal Gamassi, met spoed naar Moskou zond. Vermoed wordt, dat zij zondag met Breznjev het uitstel van diens reis zijn overeengekomen. Tass gaf geen reden op voor het uitstel. Blijkbaar bestaat nog verschil van mening om trent de manier waarop het conflict in het Midden-Oosten moet worden opgelost en over de rol die de Sovjet-Unie daarbij ban speien. Politieke waarnemers menen dat de Sovjet-Unie als voorwaarde >"oor het leveren van wapens aan Egypte terugkee- van minstens enikele Sovjetrussi- sehe adviseurs naar dat. land heeft gesteld. Sadat had dit onlangs notg afgewezen. Moskou zou sterk aange drongen hebben op hervatting van de vredesconferentie in Ge-nève, terwijl Cairo meer zou voelen voor voortzetting van de politiek van „kleine stapjes" van Kissinger. Hoewel het Kremlin dit vierkant heeft tegengesproken doen nog steeds geruchten de ronde dat de 68-jarige Brezn jev ernstig ziek zou zijn. Fah mi en El Gamassi hebben gis teren een laatste gesprek tii- clens deze reis naar Moskou gehad met hun Sovjetrus-siische collega's Gromifco en Gretsiko Er is niets ove-r meegedeeld. Israëlische commentatoren zeiden over de radio dat Breznjev zijn reis heeft uitge steld omdat Cairo blijft ver trouwen op die Amerikaanse methode van onderhandelen in het Midden-Oosten. Egyptische diplomaten in Cairo zeiden dat het uitstel van de reis Egypte meer naar het Amerikaanse kamp heeft gedreven. Sadat heeft onlangs in vraaggesprekken met de pers gezegd bereid te zijn te wachten op de bemiddeling v.-.üi Kissinger. Deze heeft met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Allon. in Washington verdere terugtrek king van de Israëlische troe pen in de Sinai besproken en op 10 januari beginnen deze twee een nieuwe serie bespre kingen in Washington. Com munistische zegslieden in Cai ro achten het niet uitgesloten dat Breznjev zijn reis „met opzet" heeft uitgesteld om Kissinger meer kans van sla gen te geven. Een bezoek van Breznjev en een nieuwe stroom Sovjetrus- sische wapens naar de Arabie ren en de Israëlische koppiger ren en de Israëliërs koooiger maken", zeiden zij. Met de Egyptische dinlomaten waren zij het erover eens, dat het uitstel niet noodzakelijk be hoeft te betekenen dat de be trekkin oen tussen Moskou en de Arabische landen slechter. zouden zijn geworden. Zij maakten daarbij een uitzonde ring voor Egypte, waarvan de betrekkingen met de Sovjet unie in 1972 ernstig werden geschokt door de uitwijzing van de Sovjetrussiscihie militai- ~e adviseurs. Moskou volgde na de oorlog van 1973 een harde politiek wat de wapen levering aan Egypte betreft. Tot Paibm-i en Gamassi zater dag naar Moskou vertrokken had de Sovjet-Unie nog steeds niet toegezegd aan het Egypti sche verzoek om wapens van oktober te zullen voldoen. DARMSTADT (DPA) Bij Lampertheim in de Westduitse deelstaat Hessen zijn ongeveer 130 ton benzine in de Rijn terechtgekomen. Dit kwam doordat een met 1000 ton ben zine geladen Westduitse tan ker tegen de pijlers van een brug voer. Door de botsing ontstond een lek in een van de tanks van het schip. De Rijn was gedurende enkele uren voor het scheepvaartverkeer niet bevaarbaar. MOERDIJK Met in gang van 2 januari wordt het verkeer door middel van een nieuw type bord, het „matrix-bord", gewaar schuwd voor een file bij de Brienenoordbrug. De auto mobilisten worden tevens attent gemaakt op een alter natieve route via de Bene- luxtunnel. Het is de eerste keer in Nederland, dat een dergelijk type bord gebruikt wordt DEN HAAG De Neder landse visvangst zal aan ban den worden gelegd. De laatste jaren is er te veel jonge vis gevangen, waardoor het zee visbestand, (vooral de schol en tong), is afgenomen. De Noord Atlantische Visse rij Conventie heeft de lidlan- den voor-gesteld akkoord te gaan met een verdrag, waar door de visvangst met 30 a 40 procent zal worden beperkt „De regeling zou 1 janu ari '75 moeten ingaan, maar vooralsnog is nog niet bekend of ieder land aikikoord is", al dus ir. E. Denig voorlichter van het ministerie van Land bouw en Visserij. Zijn de re acties positief dan zal het mi nisterie maatregelen treffen voor een afvloeiingsregeling waarvoor circa 35 miljoen gul den beschikbaar is gesteld. De Urker Vissersbond is niet ak koord met het voorstel tot quotering en onderneemt stap pen om de eventuele regeling ongedaan te maken. De vi-if andere vissersbonden hebben ingestemd met het voorstel van een tijdelijke quotering om het evenwicht van het zee visbestand te herstellen. De dertien gijzelaars werden op het zwaar bewaakte vlieg veld vain Managua vrijgelaten, 61 uur nadat de acht guerrilla strijders op een exclusieve ontvangst van de bankpresi- demt en oud-minister José Maria Castillo schietend bin nendrongen en de ongeveer 35 aanwezigen gijzelden. Daarbij vonden twee politiemannen en de gastheer de dood. In de loop van het weekeinde was reeds een aamtal gijzelaars vrijgelaten. Eerder op de dag was maan dag via alle radiozenders van Nicaragua een uitvoerige ver klaring van de guerrilla-orga nisatie „nationalistisch Sandi- nistisch bevrijdingsfront" uit gezonden. Daarin werden scherpe aanvallen op de rege ring gedaan. De voorlezing daarvan was kennelijk een van de eisen van de guerrilla strijders. De verzetsorganisatie is ge noemd naar de guerrillaleider Augusto Sandino. die in de jaren twintig en dertig de Amerikanen na hun interven tie bestreed en die in 1934 werd ve -moord De regering had geweigerd de gijzelaar; met de guerrille ros te laten vertrekken. In hun plaats reisden vrijwillig de aartsbisschop van Nicaragua, mgr. Miguel Ovando Y Brace, de pauselijke nuntius, mgr. Miguel Montalvo, en de am bassadeurs van Spanje en Mexico, resp. José Garcia Ba- non en Joaquin Mercado Flo- res, mee naar Cuba. De vrijgelaten gijzelaars le ken in goede conditie te zijn. Zij vierden haastig per auto weggevoerd. De guerrillastijders droegen nog hun maskers toen zij aan hoord van het door de rege ring beschikbaar gestelde vliegtuig gingen. Zij hadden machinepistolen bij zich. Er was geen militair te zien. Voor de komst van de guerrilla strijders waren de militairen teruggetrokken. (Vervolg van pagina I) De premie voor de AAW betaalt de werkgever eu is gelijk voor ambtenaren en werknemers. Bij het begin van de AAW bedraagt ze 1,1% en zal na 20 jaar ongeveer 8,8% bedragen. De bedrijfs verenigingen en de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) voeren de AAW uit. De WAO-premie zai geleide lijk dalen, ongeveer met een half procent per jaar, maar verdwijnt nooit geheel, omdat de WAO de AAW gaat aan vullen. Na 20 jaar zal de WA- O-last voor tweederde worden gedekt door de AAW. De maatstaven voor de bepaling van de mate van arbeidsonge schiktheid in de AAW zijn overgenomen uit de WAO. Na 1 juli 1976 worden er wettelij ke maatregelen getroffen om de WAO aan te passen aan de nieuwe volksverzekering, die naar het model van de AOW AWW (weduwen- en wezen pensioen) en AKW (algemene kinderbijslagwet) is opgezet. Volgens staatssecretaris Mertens (sociale zaken) is dp WEST HARTFORD (Connecticut) (AFP) Italianen en jodrn zijn gevoeliger voor pijn dan Ieren, aldus de conclusie van dr Matisyohu Weisenberg van het tandheelkundig instituut van de universiteit van Connecticut in een boek, getiteld „Het beheersen van pijn". „Italiaanse en joodse patiënten klagen meer over pijn dan bij voorbeeld Ieren, die niet graag erkennen dat zij pijn lijden. Ook de „oude yankees", de protestanten van Britse afkomst, laten niet graag merken dat zij zich niet goed voelen", aldus dr. Weisenberg Het boek is gebaseerd op ervaringen met ziekenhuispatiënten in alle delen van de Verenigde Staten. Volgens dr. Weisenberg blijken ook beter gesitueerden zich minder bezorgd te maken over pijn dan minder draagkrachtige personen. UTRECHT (ANP De Scheveningse huisarts dr. Bo ris Bouricius heeft gistermid dag per deurwaarder te horen gekregen dat zijn huis annex praktijk in Scheveningen zal worden verkocht, omdat hij weigert pensioenpremie te be talen aan de stichting Beroeps pensioenfondsen Huisartsen in Utrecht. Dokter Bouricius heeft prin cipiële en praktische bezwaren tegen het sinds enige tijd ver plichte huisartsenpensioen. Ook vindt hij dat de besluit vorming binnen de Landelijke Huisartsen Vereniging over dit pensioen niet democratisch tot stand is gekomen. In het ver leden heeft hij daar meerma len binnen en buiten de LHV blijk van gegeven. „Ik denk dat ik tegen de deurwaarder niet veel kan doen", aldus de heer Bourici us. „Ik heb momenteel het geld niet om de premie te betalen. Door de verkoop van mijn Ituis, waarop nog gedeel telijk een hypotheek rust, ben ik gedwongen mijn praktijk eraan te geven. In dienstver band kan ik niet. want er zijn vrijwel geen huisartsen in dienstverband werkzaam. Op deze manier moet ik ophouden huisarts te zijn. Alleen omdat ik niet voor mijn pensioen wens te sparen op de manier van het verdichte pensioen fonds". Enkele van de bezwaren van dokter Bouricius tegen bet pensioenfonds zijn, dat hij een zelfde bedrag als alle andere huisartsen als premie moet be talen maar later minder pensi oen krijgt uitgekeerd, omdat hij minder dienstjaren heeft. De oorzaak is dat hij op latere leeftijd dan gewoonlijk als huisarts een praktijk is begon nen. „In dit systeem moeten de zwakken voor de sterken betalen", vindt hij. De heer J. M. G. Hoes, di recteur van de „Stichting Pen sioenfonds voor Huisartsen' (zoals het fonds officieel heet), zei dat beslag op de woning van dr. Bouricius is gelegd „nu alle andere midde len hebben gefaald". De heer Bouricius is volgens de heer Hoes de eerste huis arts tegen wie, om de premie te kunnen innen, dergelijke vergaande maatregelen zijn genomen. Voorzover de heer Hoes bekend, is er nog een andere huisarts die ook perti nent weigert. Met deze arts, toevallig ook afkomstig uit Den Haag, is nog overleg gaande Over het artsenpensi oen is onlangs weer beroering ontstaan door een wetsvoorstel de aftrekbaarheid van de pre mie voor de belasting te wijzi gen. De artsen zijn hier Woe dend over., zoals uit recente vergaderingen van de huisart- senvereniiging is gebleken. verdere stijging vam de collec tieve lasten als gevolg van in voering van de AAW verant woord. Wel waarschuwde hij gisteren in een toelichting op het wetsontwerp, ervoor dat men niet kon ontkomen aan kostenbesparende maatregelen, jen doelmatiger uitvoering en aerwaardering van de bestaan de sociale verzekeringen. Daarop wordt in vele kringen hard gestudeerd, maar de op lossing, aldus de onderminister vergt nog veel inspanningen. De kosten van de overheid, die voortvloeien uit de AWW, bedragen over 2 jaar 240 mil joen. in 1977 #20 miljoen, In 1978 750 miljoen en ongeveer over 20 jaar anderhalf mil jard Tegelijk met de indiening van het wetsontwerp AAW hebben minister Boersma en startssecretaris Mertens (soci ale zaken) advies aan de Soci aal-Economische Raad Se- vraagd over het geven van recht op een uitkering uit de AAW aan gehuwde vrouwen, die kostwinners zijn van het gezin. Invoering van de ge huwde vrouwen, als kostwin ner in de AAW doorbreekt, aldus staatssecretaris Mertens, de onderlinge verwevenheid van de volksverzekeringen, waardoor problemen ontstaan voor de uitvoering van deze verzekeringen. Aangezien we uit vertrouwde hoekje ?ej komen om maar liefst 01 voorpagina kond te dAP iets dat op de volgerije"01 staat (leest u die onlr belangrijk, hoewel) voew18 ons wat ontheemd Al We hebben wel eens S terview gehad op een a, pagina, we zijn nog één keer buiten ome getreden, maar da» houj Vandaar: ontheeni.%t dus wat licht in het hoofi Wat stelt nu dat hele y en-nieuw eigenlijk voorM gedoe vannacht om twaalf is je reinste b drog: we maken elkaar"* dat we ergens een punt zetten en opnieuw bj aan een nieuw hootdatil", (haha) ons levensvtri-' Nou, geloof het man niet, hoor kinderen, De meesten onzer tfet verder dan hun neaj, J staan een jaar, tap is, niet telkens over ont 'bek; ven na te hoeven denial perken we ons op dtu d steeds tot een jaar tem# ken en een jaar Doorttitxuit, Ik geloof dat de enige rv waarom we oud-en-nieuw sinds eeuwen van 31 decent op 1 januari doen, e» i bijvoorbeeld van 31 maart 1 april (nieuwe lente nieuw leven en zo) is dat midden in de winter gem wat te feesten moeten belt om door die donkere en ta hap somberheid heen te It men. Midwinterfeesten ztjn il oud als de wereld en 1 gewoon daarom. Dat is ie t ge verklaring voor die m daad aan feesten: ffinteitti Kerstmis, Nieuwjaar, ram» we moeten die winter zien te komen Gisteren gezien: een vit wilde ganzen hoog in de M In v-vorm naar het zuli vliegend. Iedereen is dus waarschuwd. Toch een prettige ami dag en verder. Er stel genoeg in dit dagblad van PARIJS (AFP) - Parijse flat van de kaanse landschapsarcE' Jacques Cartier zijn 47 derijen met een gezams" waarde van tenminste S joen frank (een kleinec miljoen gulden) gestolen, Onder de verdwenen» derijen bevinden zich van de Franse meesters so, Corot, Gauguin, W don, Toulouse Lautrec, mder en Dunoyer de Ses®- De politie verdenkt een lij- man die bevriend wai familie Cartier- WASHINGHTON (UPI) De Amerikaanse National Highway Traffic Safety Ad ministration, bezorgd omdat alcohol een rol speelt bij de helft <*an de ongelukken op de Amerikaanse snelwegen, heeft ee. advertentie voorbe reid waarin vrienden en ver wanten drastische maatrege len worden aanbevolen om mensen van de weg te hou den die een borreltje op heb ben. Onder de tips die in de ad- rtentie gegeven worden aan gastheren en gastvrou wen, zijn: geef altijd voedsel bij alcohol. Verstrek de drank per maatje. Geef een uur voor het einde van het avondje geen drank meer, maar koffie en hapjes. Heeft één van de gasten overmatig gedronken, dan zijn er zes dingen die de gastheer of gastvrouw moet doen: breng hem in weg. Hij kan later teW men om de zijne op te Biedt hem logies vf nacht aan, Vervelen". - schien, maar het kM redden. Neem zijn nol" teltjes weg als hij zelf wil rijden. D» drastisch zijn, maar n™ iema.xd die teveel heeft, eenvoudig wet het stuur laten gaan Desnoods moet u he™ fysiek geweld vasth Bel een taxi om hem huis te brengen. Betaal voor de rit. Faalt alles.- dan de politie, dj' agressief, maar we»i achterwege worden om iemand die er gehad heeft van de houden. De advertentie he»' „Een probleemdrinker het stuur is uw problftn si Dinsdag 31 dc Vooraf niet te Iettg rode bloosb lijk opgeza van enige lingen om mijn plaat: zulks breng heid. Temt richt ik aangezien word u aai: ten, waar il en dag tot aan het dei dan nog iel) schriftuur mijn boekji mijn hoekji niet lekker, jesgeest, zu ken. En da: zit het liefs daar rechts pagina, spreekstoeltj ficale ka graat de ken. Pat noeg. DEN HAAG delegatie, die bezoek aan Ind< tieke gevangens gepubliceerde Grote zorg is er De ti-age Voo berechting van nen (2.000 perso bewezen wordt rechtstreeks, als voerders,- betrokk de gebeurtenissen tember 1965. In vond berechting p. Het achterw van een normal tegen de gevange groep (27.000 wie 10.000 naar ru zijn over-gebr-a elders in gevang blijven. Tegen sterke aanwijzin dat zij een soortg de A-gevangenen speeld). De onzekerhe trekking tot het 1< de C-groep beho nen (vele hond die vrijgelaten namen geregistre De zaak van gevangenen in ln< dus het verslag, de gesprekken ten en individu vaak uitvoerig, gekomen. Naar aai de verstrekte ge-g de delegatie in h vragen. Bij de gesprefcl politieke Sevang van' Indonesische opnieuw de nadru drie belangrijke ten voor het re AMSTERDA I H et Amsterdam e weekblad Propri op zaterdag 18 jpui jarig bestaan rii lustrumnummer He dragen bevatte) va moji Cc5"roicr'y~-7 resma, Bernard -poHt van Keulen, FÜI B Scheepmaker, ipuu: Kees van Koifen, Gerrit Komriji Kar Reve, Geraro Rev Du-yns en W.FHerm' Zaterdag ji jani het weekbléi in h café „De Egelbew Amsterdam jen ree genodigden.'/

de Stem | 1974 | | pagina 8