Madurodam is Minimundus VAI Het sportcentrum van Onkel Franz PLUS EN MIN eerst en vooral de warme meren Inlichtingen H«< aantal Nederlanders dat zijn zomervakantie in Karinthië heeft doorgebracht loopt in de miljoenen; tussen de 150 en 160.000 landgenoten zoeken er jaarlijks de zon op. Excursies Fikse duik 200 meren Vakantie op de boerderij Vertier Accommodatie .Wv iPRIVATBESiTZ BADEN VERBOTEN ONTMOETING ONDERWEG (1) V erboden Andreas (83) te kussen ONTMOETING ONDERWEG (2) Vorst Franz (87) met 10.000 m2 dak SUSKE EN Wl het knap kind m Uw Ubd$ti zal...? DINSDAG 31 DFC KARINTHIË De zonnige zomer in dit land met zijn warme en schone me ren is zeker de belangrijkste trekpleister, al mag niet over het hoofd worden gezien dat er ook dagen voorkomen waarop de regen met zwem bassins vol op de vakantiegan gers wordt uitgestort. Een ga rantie voor een uitsluitend zonnige vakantie zal zelfs de meest optimistische V W-di recteur dan ook zeker niet verstrekken. Wie plannen heeft om in een van de ko mende zomers Karinthië- waarts te gaan doet er goed aan rekening te houden met het feit dat Pluvius wel eens voor enkele dagen als spelbre ker kan optreden. Dat lijkt een niet zo aardige aanloop voor een verhaal dat beoogt de aandacht te vestigen op een gebied dat van oudsher erg in trek is. Maar elk vakan tieland kent zijn plus- en min punten. De eerste vindt men uit en te na in de VW-bro- ohures en daarmede wordt bij na altijd een onvolledig, dus vertekend, beeld geschetst. De krant is er om de minpunten te signaleren zodat de lezer in staat wordt gesteld zich een oordeel te vellen, waarbij de balans dan al naar het hem lijkt naar de positieve of de negatieve kant kan doorslaan. aan de waterkant. Varen, zwemmen en zonnen kan men in Karinthië volop. Het water is tot ver in september mooi op temperatuur, maar er moet wel onmiddellijk bij aangete kend worden dat er helaas op slechts weinig plaatsen sprake is van vrije toegang tot de me ren. Elk hotel en menig pensi on heeft een stuk' oever ge pacht en reserveert dat voor zierig overkomen, een belang rijk voordeel is zeker, dat op de meren geen boten met bui tenboordmotoren worden toe gestaan terwijl het aantal mo torboten op de grotere meren aan banden is gelegd en deze op de kleinere meren zelfs he lemaal worden geweerd. zijn gasten. Wie niet tot die categorie behoort, kampeer ders b.v., moet menigmaal een flink stuk rijden om toegang tot een meer te vinden of moet niet opzien tegen betaling van een entreeprijs (ong. 10 Schil ling) voor een strandbad. Mag dit bij velen wat minder ple- Zeilen en roeien is echter overal mogelijk, zowel met een eigen als met een gehuur de boot en wje de zeilkunst nog niet meester is, kan op veel plaatsen een cursus vol gen voor een prijs van 1000 Schilling per week (zie ook verhaal „Het sportcentrum van Onkel Franz"). Ook tal van ander» sporten, zoals vissen, wat 'riën, paardrijden, ten- niss golfspelen en bergbe klimmen kunnen in Karinthië worden beoefend en liefheb bers van wandelen en trimimen zullen niet teleurgesteld wor den. Wat excursie-mogelijkheden betreft kan men in Karinthië vele kanten uit. In Oostenrijk zelf kan men tochten maken naar „Minimundus" bij Kla- genfurt, de Grossglockner, Ma- ria-Wörth, een boottrip over de meren enz. enz. Joegoslavië en Italië zijn nabij en kunnen zowel met de eigen auto als per bus worden bezocht. In het laatste geval kan men zelfs lange dagtochten maken naar Venetië, Triest en Opatija, waarbij het aantal uren dat men ter plaatse doorbrengt in wanverhouding staat tot de tijd die tussen de wielen moet worden uitgezeten. Tweehonderd meren is Karin thië rijk en daarvan zijn er veertig volledig voor het toe risme ontsloten. Daar zijn zeer grote bij zoals de Wörther- en de Ossiacher See, maar ook kleintjes zoals bij Faak en Keutsch-aeh om er maar een paar te noemen. Men vindt er enkele grote toeristenoorden zoals Villach en Velden waar men in het seizoen over 'de hoofden kan lopen, maar ook zij d'ie gesteld zijn op wat rus tiger verblijfplaatsen behoeven in Karinthië niet lang te z;oe- ken. Een vakantie in dit Oostenrijk se land zal voor velen geken merkt worden door zwemmen, varen en zonnen. De mogelijk heden voor een andersgeaar- de, zeg: doe-vakantie, zijn echter eveneens in ruime mate aanwezig, maar men moet er wel rekening mee houden dat het op werkelijk warme dagen te heet is om tot veel andere activiteiten te komen dan die TTonderden boerderijtjes in Karinthië bieden de moge lijkheid voor een vakantie op de boerderij en van jaar tot jaar spannen de gastheren- en vrouwen zich in om 't hun gas ten door het aanbrengen van tal van yoorzieningen, voorna melijk op sanitair gebied, meer naar de zin te maken. Soms heeft men weleeins de in druk dat het boerenbedrijf nauwelijks meer wordt uitge oefend en dat de boerderijen in kwestie langzamerhand zijn uitgegroeid tot een soort Gast- höfe met plaats voor twintig en meer mensen. Veel boerde rijen liggen in een landelijke omgeving, niet zelden op ge ruime afstand van het Karin- thische merengebied maar met de auto toch binnen bereik. Veel gasten die opteren voor een vakantie op een boerderij in Karinthië zoeken de combi natie van rust van het platte land met (op warme dagen) zon en afkoeling aan de me ren. Wat de verzorging betreft zijn er verschillende mogelijkhe den. Men kan boeken voor een boerderij-vakantie met ka- mer(s) en ontbijt en de overi ge maaltijden buitenshuis ge bruiken maar wel met de -mo gelijkheid kleinigheden in de keuken te bereiden. In andere gevallen mogen de gasten de keuken van de boerin gebrui ken en de maaltijden zelf be reiden wat afgewisseld kan worden met een etentje bui tenshuis. Een derde mogelijk heid; maar op beperkte schaal, is volpensdon waarbij men in sommige gevallen bij de gastvrouw aan tafel schuift. Mocht men belangstelling heb ben voor een boerderijvakamtie in Karinthië, dan zou de eerste stap moeten zijn het boekje „Urlaub auf einem Kartner Bauernhof' aan te vragen (zie onder inlichtingen) aan de hand daarvan een paar ge schikte adressen uitzoeken om daarna .direct contact met de verhuurder op te nemen. Voor 1974 golden in het hoog seizoen de volgende prijzen: 2 persoonskamer met ontbijt VcCftlS DOteil vanaf 60 schilling, 2 persoons- kamer met ontbijt en gebruik van keuken vanaf 84 schilling, 2 peisooinskamer met volpensi- on vanaf 220 schilling, telkens voor 2 personen. Voor 1975 moet men rekenen op een ver hoging van ong. 10%. TYver de weg wordt Karinthië het snelst bereikt via de Duitse en Oostenrijkse autosnelwegen: Keulen - Frankfort - Würzburg - Neurenberg - München - Rosenheim, dan a) Autobahn tot Kufstein, vervolgens via Kitzbühel, Mit- tersill. Felbertaurerntunnel (tol), Matrei, Lienz, Spittal, Villach; of b) Autobahn richting Salsburg tot Kuchl, vervolgens via Bischofshofen, St. Johann, Dorfgastein, Bad Gastein, auto on trein door Tauerntunnel, Mallnitz, Obervellach, Spittal, Villach. Beide routes vanaf de Ned./Duitse grens 1000-1100 km. Aan eten en drinken hoeft men in Karinthië niets te kort, te komen. Wel is het zaak er van meetafaan rekening mee te houden dat Oostenrijk en dus ook Karinthië geen goed koop vakantieland meer is. De prijzen zijn er de laatste jaren aanzienlijk gestegen, waarbij ook de btw een fikse duit in het zakje heeft gedaan. Toch mag worden gezegd dat het nog steeds zeer wel mogelijk is er voor een redelijke prijs behoorlijk te eten. Een menu van drie gangen is al te koop vanaf 32 Schilling al mag men dan natuurlijk geen hoge eisen stellen. Wie voor een lunch 50 tot 60 Schilling neertelt zal meer voldaan van tafel op staan en wie a la - carte wil "ten betaalt b.v. voor mixed UI voor twee personen 130 filling, een forel eist 60, een „Spiess" 38 en een „Jause" 30- 40 Schiling, allemaal redelijke prijzen. Anders is het helaas gesteld met de prijzen voor consumpties. „De minister van financiën drinkt van elke fles een derde mee" zegt men in Karinthië en dat slaat dan op Dichtbij Klagenfurt ligt een van de toeristische attracties van Karinthië voor „minder zonnige dagen" zoals de VVV het uitdrukt. Dat is het O ostenrijkse Madurodam gesticht door twee Neder landers die korte tijd later op de fles gingen. Nu wordt het park beheerd door een stichting. An ders dan Madurodam is Minimundus, zoals het heet, niet specifiek op Oostenrijk geënt. Men vindt er.n.l. nabootsingen van bouwwerken uit de gehele wereld; het Vrijheidsbeeld uit de VS even goed als de Parijse Eiffeltoren en de Aya Sofya uit Istanboel maar ook de St. Stefan uit Wenen en andere beroemde bouwwerken ook uit Oostenrijk zelf. De Wörthersee is een van de grootste meren van Karinthië. de forse belasting die op alcol- holische geneugten wordt ge heven. Kan men in de winkel nog een fles wijn bemachtigen voor 28-32 Schilling, in een restaurant moet daarvoor vaak het drievoudige en meer wor den neergeteld en voor een kopje koffie op een terras in Pörtschach laten ze je gerust 13 Sch. betalen, voor een mini- Gaimpari 22, voor een tonic 16 en g<a zo maar door. Wat dat betreft prijst Oostenrijk zich onaardig uit de markt en wordt een avonidje uit een ge peperde zaak wanneer men al thans niet uren op één pilsje (8-15 Schilling) wil teren. Wat avondlijk vertier betreft moet allereerst worden vastge steld dat op veel plaatsen in de late namiddag Tanz-Tee wordt gehouden, waarbij het dansen in de openlucht ge schiedt. Ook in de avonduren kan her en der worden ge danst, eveneens in de open lucht, maar het plezier k-ain in niet geringe mate worden ver gald door het optreden van Duitse conferenciers die met hun zoetgevooisde stemmen om het niet al te onvriendelijk te zeggen een gewillig oor vinden bij hun landgenoten die gretig en massaal deelnemen aan de Mister- en Miss-verkie- zinigen die er strijk en zet worden georganiseerd en waarbij de fysieke kwaliteiten van de kandidaten tot in het absurde worden bejubeld. De jeugd zal haar heil veelal zoeken in de discotheken die zich vrijwel in alle grotere toeristencentra bevinden en wat ouderen zullen mogelijk de voorkeur geven aan een wat rustiger atmosfeer in een wijnlofcaal met Schramimelmu- ziek. Aan folkloristische avon den is overigens geen gebrek waarbij het gejodel en ge- schuplatter niet van de lucht is, maar voor velen is een va kantie in Oostenrijk ondenk baar zonder dergelijk folklo ristische jool die in omvang en volume toeneemt naarmate de wijn royaler door het keelgat glijdt. Niet zelden wordt het hoog-geëerde publiek uitgeno digd metterdaad aan enkele activiteiten mee te werken, waarbij het minder om de prestaties dan om de inzet gaat. En omdat niemand van de aanwezigen' op het gevor derde avonduur minder dan 0,5 pro millg alcohol in zijn bloed zal hebben, dragen dier gelijke avonden er voor menig een in niet onaanzienlijke mate toe bij dat een vakantie in Karinthië het predieaat „ge slaagd" verwerft. Pluspunten van KARINTHIë ZIJN: warme zomers (al kan 't er ook plenzen). warme meren met tot ver in september wa tertemperaturen van 27 graden. schoon water, dat in de Wörthersee de kwaliteit van drink water benadert. veel strandbaden, ook geschikt voor kleine kinderen op de meren geen bo ten met buitenboord motoren toegelaten. een gevarieerde keu ken tegen redelijke prijzen. mogelijkheden voor bezoek aan Italië en Joegoslavië (eigen au to of bus). minpunten zijn: de oevers vain veel meren zijn afge huurd door hotels, pensions en niet toe gankelijk voor passan ten. zwembaden hebben pittige toegangsprij zen. bediening in restau rants heeft weinig ge meen met de spreek woordelijke gemoede lijkheid der Oostenrij kers. prijzen voor con sumpties rijzen de pan uit: 13-15 Sch. voor kopje koffie, 8-15 Sch. voor glas bier. „vrolijke" avonden met Duitse conferen ciers. grotere centra zijn in het hoofdseizoen over vol. Aan de Wörthersee, in de toeristi- sche propaganda met overdrijving de Riviéra van Oostenrijk genoemd, bevindt zich een voor Karinthië uniek, want enig in zijn soort zijnd, sportcentrum. De 56-jarige „Onkel" Franz Berger zwaait er de scepter. Het aantrekkelijke van dit sportcen trum is dat de cursisten gedurende een week of langer dagelijks verschil lende sporten kunnen beoefenen: zei len, paardrijden, tennissen en water skiën. Maar laten we Franz zelf aan het woord. „In 1950 begon ik met een oude roei boot die ik voor 150 Schilling had ge kocht. Mijn geld was daarmee echter uitgeput. Hoe moest ik aan een zeil komen En aan een mast Mijn moe der naaide van oude beddelakens het zeil en in het bos hakte ik klande- stien een spar die als mast moest die nen. Toen de boot klaar was nodigde ik twee vriendinnetjes uit voor de maidentrip op de Wörthersee. Maar ik had het zwaard te klein gemaakt en dat betekende dat ik vijf uur moest roeien om weer thuis te komen. Die meiden waren voor goed kwaad op me". Nu bezit Onkel Franz veertig zeilbo ten en is daarmee eigenaar van de grootste zeilschool van Oostenrijk met '800-2000 cursisten per jaar. „Wij lei den op voor alle internationaal erken de diploma's. Daartoe geven we 5 uur instructie per dag, waarvan 3 uur ■W - 1 I In-O nv*'" Een bord dat veel toeristen met gemengde gevoelens zullen bekijken. praktisch onderricht en twee uur theo rie, verspreid over de hele dag, zodat wie dat wil tussendoor een andere sport, paardrijden, tennissen of wa terskiën kan beoefenen. Wie meent aan die vijf uur niet genoeg te hebben kan elke dag gratis een jol ter be schikking krijgen om meer praktische ervaring op te doen. Dat alles voor beginnelingen. We hebben ook cursus sen voor gevorderden met vier uur les per dag waarna de cursisten dagelijks zo lang ze willen kosteloos mogen zeilen. Voor beide cursussen bedraagt het cursusgeld 1000 Schilling per week. Een veelgevraagde combinatie is: de eerste week zeilen om het di ploma A te halen, de tweede week rijlessen nemen in ons hippisch cen trum even buiten Velden, waar we 20 zeker nadat ik gedurende ea min/uut of tien met stijgende veroinitiriusitinig zijn gedrag als chauffeur heb - „Ctreng verboden de chauf- feur tijdens de rit te kus sen". Dat staat in het Duits op een plaatje dat bevestigd is op het dashboard van de VW-bus die ons gezelschap door Karin thië voert. Vaindiaaig is het mijn beurt om voorin te zitten. Vandaag is het ook voor het eerst dat An dreas Gruber onze chauffeur is. Ik kijk hiem eens van opzij aan en denik: „Nou vader, jij bent niet ver van 'je pensioen af. voor zover je dat al niet hebt". Het plaatje met het kus- venbod lijkt me wat misplaatst Onverhoeds nijdit hij een stop. kruising op, niet in het mils! de nadering van een razend snelle Mercedes registrerend. Iedereen dioet zijn ogen dicht van afgrijzen en angst mut gelukkig beschikt de Merced® over goede remmen. Vanuit een met 20 km. genomen haak se bocht trekt Andreas rustig im de 4 op, doof en ongevoelig voor de protesten van de mo tor. Na raag enkele vreemd, soortige handelingen te hebben vastgesteld, moet me de vraag van het hart: „Hoe oud bentn eilgeiniLijk, Andreas?". Zonde: blikken of blozen antwooidt hij: „83. Ik ben de oudste taxi chauffeur van Karinthië, ik rijd sinds 1910 auto en heb de laatste 16 jaar geein gehad. Af en toe nijd ik om in TOim te blijven" voegt hij er 'opgewekt aan toe, ter wijl hij ook nioig kwijt wil dat hij het autorijden in dienst heeft geleerd. „Bij het regi ment wielirij diers van de Kai- serliche- und Königliche Ai- mee". Vorige week is hij nog met eein bus vol toeristen naar Italië geweest en vandaag had hij eigenlijk een vrachtje near Triest. „Maar de klanten zijn niet gekomen. Die waren ze ker „blauw" zoals wel vaker voorkomt. En dus mag ilk u rij den". Dat wordt hem dan niet in dank afgenomen. Evenmin het verhaal dat hij telkens zijn rij bewijs laaf verlengen zander dat er een keuring aan te pas komt. „Ach ja, ik hen wat doof, verder gaat het nog best" zegt hij met opgewekte zelf overschatting. Als we wat later onze tocht vervolgen vraag ik een vain de collega's of hij er bezwaar tegwi heeft op mijl „dodemansplaats" te gaan zit ten. Hij blijkt inderdaad ea collega te zijn. Oostenrijks Toeristen Ver keersbureau, Singel 464 te Amsterdam, tel. 020-255933. Landesfremderaverkehrsamt Karnton, Alter Platz 15 te Klagenfurt, tel. 4222-85229 en 86760. half- en volbloeden bezitten; een rij- cursus van een week kost eveneens 1000 schilling en desgewenst kan men wanneer men aarzelt of men wei een volledige cursus zal volgen eerst een proefrit maken van een uur" voor 100 schilling. Ook andere cursisten maken gebruik van de accommodatie-mogelijkheden die wij hun bieden" vertelt Franz Ber ger verder." Ongeacht aan welke cursus men deelneemt, kan men desgewenst logeren in een tehuis van onze zeil school waar men voor overnachting met ontbijt 90-130 Shilling p.d. be taalt, terwijl men ook een apparte ment kan huren met vier bedden, bad, toilet enz. voor de prijs van 600 Sch. per dag, alles inbegrepen. Eens per week organiseren we voor alle cursisten een gezellige avond met muziek en dans en elke donderdag ma ken we een bustocht naar de Kanzel- höhe voor een met muziek omlijste picknie." Terugkijkend op een kwart eeuw acti viteiten kan Franz het af en toe niet vatten. "Als ik denk aan die wrakke roeiboot en die twee Made] sta ik wel eens verbaasd hoe het mogelijk was dat de zaak in 25 jaar zo is uitge groeid" zegt hij tot besluit waarbij hij, uitkijkend over het meer waar de zei len op deze nazomerdag bol staan van de wind, een gebaar maakt van „dat is mijn koninkrijk". T^r was een tijd dat de fami- J-i lie Khevenhüller in het Oostenrijkse land niet minder dan twintig burchten de hare mocht noemen. „Dat waren nog eens tijden", herinnert de 87-jarige Vorst Franz (aan te spreken met Seine Durchlaut) zich. Wat weemoedig blikt hij van uit de grote met zwaar ge beeldhouwd meubilair gevul de, zitzaal naar de een paar kilometer verder op 725 meter hoogte gelegen burcht. Hoch- osterwitz. Die burcht maakt al 400 jaar deel uit van het familiebezit. De vorst is nog kaarsrecht, zijn lichtblauwe ogen zijn verre van uitgeblust en met vaste hand schenkt hij het gezelschap uit Neder'and een Courvoisier in. Hochoster- witz, voorbeeld van een oude weerburcht en in Karinthië doelwit voor een excursie van een halve dag, trekt in het sei zoen tussen de 2 en 5000 be zoekers per dag. Het gebouw stamt uit 860 en wie de moei zame klim omhoog onder neemt, passeert onderrt veertien poorten waarvan een aantal in de tijd van de inval len der Turken tot de defensie behoorde. De vorst vertelt dal hij per jaar een miljoen Schil ling nodig heeft om de burcht voor verval te behoeden. „Vooral de daken, tienduizend vierkante meter in totaal, ba ren me zorgen. Het leistee» ervoor moet uit Franktijk ko men. Een kostbare zaak". Om het bezoek te stimulerf worden er in het seizoen folk loristische feesten in de voor hof georganiseerd waaraf honderd gecostumeerde man nen en vrouwen deelnemer- Hun optreden verleidde een Russische bezoeker eens toto' opmerking: „Zie je wel, de 1# eigenen zijn in Oostenrijk nol steeds niet afgeschaft". ver moet de vorst zoetzuur la chen. Zijn jongere broer GeorS (83) voegt zich bij het lezcl' schap en vertelt dat hij vroe ger veel in Afrika heeft ge jaagd. „Nu neem ik al weer V jaar deel aan de opgraving® op de vlakbij gelegen Mal®' lensberg. Uit de opgraving® hebben we kunnen vaststellen, dat er 4000 jaar geleden a> mensen op de berg woonden Hij onderstreept zijn betoog met het tonen van enM® vondsten zoals een scherp mes uit het stenen t'F perk en kunstig êeVor®l, spelden, alsmede lemen vorm pjes waarin die spelden werd® afgegoten. „Ze hebben ons i overtuiging bijgebracht dat e in die tijd a] een metallurg'sc' bedrijf op de berg gevestigd geweest", aldus graaf Georg- NEDERLAND EO 14.00 De Waltons, tv- 15.00 Van Hart tol H; 15.30 Davey en Brum NOS 18.45 Paulus de Boski 18.55 Journaal. NCRV 19.05 Black Beauty, jei 19.30 Tweekamp, kv scholieren. NOS 20.00 Journaal. NCRV 20.21 Zeskamp special 21.26 Dynastie der Kle den, tv-serie. 22.55 Nogmaals: dank!: hoogtepi de slotavond va voor Leven. 23.45 Tot besluit: med NOS 24.00 Vuurwerk en mij 0.20 Geprolongeerd: uit amusem gramma's van he pen jaar. NEDERLAND l| NOS 18.45 Paulus de Boska 18.55 Journaal. EO 19.05 EO-Kinderkrant. NOS 20.00 Journaal. EO 20.21 Oudejaarsoverde 20.25 Looft den Heere: zang. 20.50 Nader Bekeken. 21.10 Muziek-motief: muziekprogramn VPRO 22.00 Van Oekel blikt tl NOS 23.15 Journaal. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Actualiteiten en i 10.25 Terugblik op een jaar. 11.40 Amusementsprog 12.50 Persoverzicht. 13.00 Journaal. 13.40 Journaal. 13.45 Vooruitblik op Nieuwjaar. 13.55 Kinderprogramn 14.40 Documentaire. 15.25 Vorsicht Mr. Duitse speelfilm. 17.00 Amusementsprog 17.55 Journaal. 20.00 Nieuwjaarstoespr van de Bondskan 20.10 Journaal en weer. 20.15 Boulevard Baden Diploma tengepac spel. 21.35 Muzikaal prograr 22.35 Oudejaarsavond-d 0.25 Nachlese '74, mentsprogramma. 13.30 13.40 14.20 15.00 16.30 17.00 17.10 17.00 18.20 18.55 19.00 19.10 19.20 20.15 DUITSLAND H Programmaoverzii Scbau nicht zurö dachten rond de j seling. Rette sich wer kan Die Schatzinsel, t Mosaik, programr ouderen. Journaal. Amusementsprog! Actualiteiten en n Mannerwirtschaft bedgenoten, film. Barbapapa. Journaal. Toespraak van de kanselier. Zwischen den Jal varieerd program Stars in der in 22.00 22.45 0.00 Gala-avond Krone. Muzikaal program: Finale '74, amuse; sprogramma. Silvester Tanzparfj muzikaal progr: 1.30 einde). dtp

de Stem | 1974 | | pagina 14