OVERWINNING ZWITSERLAND nieuw verlies voor RBC ITALIË NET VERDER DAN 0-0 WEINIG VERRASSINGEN i DE BELGISCHE BEKERCOMPETITIE Snelle tijd Bleeker op de duizend meter Geen toernooien voor Van Helden Ipswich Town nieuwe leider in Engeland VOOR PÜRSïl Trainer Vermunt: Verdiend verloren - Sommige mensers hebben Anderen ditbeeid van depolitie: weer dit: Wiefaeeft er gelijk? sport TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 30 DECEMBER 1974 TWELLO (ANP) Het Zwitserse zaalhandbalteam heeft zondag op overtuigende wijze het vierlandentoernooi gewonnen. In de wedstrijd te gen Nederland, na twee wed strijden ook nog zonder neder laag, wonnen de Zwitsers na een achterstand van 89 hij rust met 1611. België werd derde in het toernooi door een overwinning met 1611 (9 7) tegen Luxemburg. Nederland, zonder zijn in wezen onmisbare Sittardia- kern, was voor rust opgewas sen tegen de Zwitsers. Het vrijwel constant spelen van het basis-zevental bleek echter een te zware belasting voor Loeffen. Keyzer en Sohuurkes. In de tweede helft speelde Nederland verdedigend nog voldoende, maar aanvallend faalde de ploeg met een pro- duktie van slechts twee tref fers. De Zwitsers hadden een meer ervaren team in het veld en bovendien beter geschoolde wisse'soelers op de bank en dat bleek in het tweede half uur doorslaggevend. De ma nier waarop de 65-voudige in ternational Peter Notter K| vlagen Will van der Heide mi- speelde was niet alleen indral- wekkend, maar ook ma vend voor het krachtsverschil tussen Nederland en Zwitser land. Loeffen en Keyzer t men het grootste deel van 4 Nederlandse treffers voor h rekening in de eerste hei waarbij de score vrijwel voortdurend in evenwicht ns Het werd uiteindelijk een 11- 16-nederlaag. MADRID (UPI) - Op4 veertiende speeldag van 4 Spaanse voetbalcompetitie it Real Madrid in Bilbao met 1- 0 versla-gen door Atletieo. De uitslagen van de wed strijden, die dit weekeind werden gespeeld zijn: Bew ies - Celta 00; Salamann; Espanol 20; Zaragoza F Sociedad 11: Atletieo Bil - Real Madrid 1—0; Bareel» -Murcia 3X: Malaea F'* 10: Gijon - Granada H Valencia - Betis 3L (ADVERTENTIE) aan de Europese- en wereld-1 eampioenschappen. Pfr rf mer wil zich nog niet uitlaten over een eventueel j beëindigen var Van Helden's schaatscarriere. „Ik hoop dat het allemaal nog goed uit pakt", aldus Pfrommer. Ook de voorzitter van de KNSB, jhr. mr. Quarles Van Ufford vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken. „Het is een grote teleurstelling",' (Van onze sportredactie) BRUNSSUM RBC heeft voor de tweede keer in 1974 bij Limburgia zijn Waterloo gevonden. Verloor de ploeg van trainer Cees Vermunt tijdens de kampioenswedstrijden met 31 in Brunssum gisteren werden de Roosendalers met 20 kansloos weggespeeld. Trainer Vermunt, die na afloop niet naar excuses zocht wilde wel kwijt dat de drie wedstrijden gedurende acht dagen een tikkeltje teveel van het goede zijn geweest. Een ander nadeel voor zijn ploeg vond de heer Vermunt dat de KNVB voor deze ontmoeting een scheidsrechter uit de buurt had aangewezen. Scheidsrechter was namelijk de heer Van Bree uit Hoens- broek, een buurgemeente van Brunssum, „Een scheidsrechter uit het westen kijkt wel an ders tegen dit soort wedstrij den op en het resultaat doet aan dit laatste eohter geen af breuk. We hebben verdiend verloren en misschien dat we tactisch verkeerd gespeeld hebben", aid-us Cees Ver munt. RBC begon in Brunssum met het 424-systeem. In de aanval slechts twee spitsen. Louis Verstraaten en Leo We- sel. Beiden waren wel ijverig. Verstraaten kreeg echter bij zijn bewaker Laurens Lem geen enkele kans. Wesel, die wel enkele schoten los liet op Senden, vond echter geen ge nade in de ogen van deze doelman. Limburgia, dat direct na het fluitje van scheidsrech ter Van Bree ten aanval trok, zag geiegenheidsspits Sjef Derks herhaaldelijk in de bui- tenspelval tippelen. Hierdoor kon RBC het doel van Adri Bierstekers ontlasten en zelf enigszins aan de aanval bou wen. Er kwamen enkele klei ne kansjes, voornamelijk bleef het echer een eenrichtingsver keer, richting RBC-doel. De verdediging van de leider in de hoofdklasse begon onder de druk van het aanvallende Lim-, burgia te wankelen. Er kwa-i men overtredingen die de scheidsrechter afdeed met vrije trappen en vermaningen. De druk van de opgepepte Limbungia ploeg (trainer Fi scher had de spelers tijdens! de mental-trainingen gezegd dat men niet op de oude glorie kan blijven teren) deed het bolwerk van RBC wankelen. Een ongelukkig moment, voor afgegaan aan een knap schot van de Boom, gestopt door Senden, betekende voor Lim burgia een voorsprong. Knub- ben ontdeed zich van Schouw en van de Ven, trok de bal voor het doel, waar Bierste kers en Pierre van Hal elkaar hinderden. De bal kwam hier door terecht op het hoofd van Dekers die vrij kon inkoppen. Limburgia hield tot de rust stand. Even voor rust ging GENUA (REUTER) Ook in de derde wedstrijd onder Fulvio Bernardini is het Itali aans,- voetbalelftal niet tot win t gekomen. De vriend schappelijke interland tegen Bulgarije eindigde zondag in Genua in een gelijkspel: 0 0. Het treffen was rijkelijk hard. Scheidsrechter Gonela uit Turijn, de invaller voor de Spanjaard Ibanez, d-:e wegens de mist niet uit Madrid had kunnen vertrekken, greep bij de vele harde duels niet in. Hij volstond met een waar schuwing aan het adres van Boninsegna, die met de Bul gaarse voorstopper Rangelov een privé-oorlog voerde. Het Italiaanse aanvaisspel stelde intussen weinig voor, vooral ook omdat Causio zich op het middenveld verloor in onnod'g gedribbel. Er waren 45.000 toeschou wers. SCHAATSEN Onder zeer slechte weersomstandigheden windkracht 8-9 en re-gen is zondagavond in Alkmaar een la-ngebaanwedstrijd verre den, die na 55 ronden echter moest worden gestaakt. Win- naai werd de Amsterdammer Wout List, die na precies 37 minuten over de streep gleed. Hij werd gevolgd door Jonk mam met Ton Groot als derde. Louis Verstraaten in het boek je vaal scheidsrechter Van Bree, omdat hij herhaaldelijk aan merkingen maakte op de lei ding. De voetbalhappening, bracht na rust weinig verandering in het spelbeeld. Moeilijk uitver dedigen van Limburgiia werd door RBC in de eerste tien minuten niet afgestraft. De beste kans kreeg Louis Ver straaten in de 60ste minuut. Na een onverwacht schot van Fred Gillissen kreeg hij de bal op zijn vceten door doelman Senden. Verstraaten schoot echter naast. De thuisclub die vooral in Walter Kousen en Fred Heemskerk twee enorme stuwers had, nam na deze mislukte coupe van RBC het heft weer in handen. Aanval na aanval golfde op het doel van Adri Bierstekers, die een keer ver buiten de 16 meter- lijn moest komen om Nix van scoren af te houden. Ook een kogel van Heemskerk keerde hij fantastisch, terwijl een schot van Knubben rake lings o-ver de lat ging. De definitieve afstraffing kreeg RBC in de 70ste minuut. Een, vrije trap, genomen door Heemskerk, bracht de bal bij Deben die tot zijn grote vreugde veel ruimte kreeg van Piet Hopstaken. Zijn voorzet bereikte Derks. Ongehinderd kon de spits van Limburgia ;nschieten, 20. RBC raakte hierdoor nog meer van de kook, en het werd zelfs bijna 30. De enorme harde inzet van Nix ranselde Bierstekers echter uit het doei. Trainer Vermunt zette hierna, er wa ren nog tien minuten te spe len, twee nieuwe krachten in voor Van de Boom en Van de Ven. In het veld kwamen Hel- lendoorn en Nieuwlaat. Hel- lend-oorn maakte het Senden nog een keer moeilijk in de slotfase. Doelpunten zaten er echter niet meer in. Ladinsky wees zijn ploeg Anderlecht de weg naar het doel. Tegen AS. Oostende schreef hij het eerste doelpunt op zijn naam. LONDEN (Reuter) In het aan tradities zo rijke Engeland is zaterdag weer eens een re cord gesneuveld. Voor het eerst sedert tachtig jaar moest een wedstrijd in de eerste di visie van de Engelse League worden afgelast wegens storm. De laatste maal dat dit ge beurde was in 1894. Slachtof fer van de afgelasting werd het topduel tussen Newcastle - Uniteil en lijstaanvoerder Li verpool. Leider Liverpool werd let terlijk van de eerste plaats geblazen in de hoogste afde ling. Lijstaanvoerder is nu Ipswich Town, dat de uitwed strijd tegen Birmingham City met 1-0 won en daardoor op een totaal van dertig punten kwam. Eveneens dertig punten heeft Middlesbrough dat uit tegen Evertan gelijk speelde: 11. Ipswich Town heeft een beter doelgemiddelde. Liver pool zakte naar de derde plaats. Het doelpunt d-at Roger Os borne in de eerste minuut voor I-pswibh ma-akte, bleek later goud waard. De ploeg verdedigde de voorsprong be kwaam ondanks het feit dat het geroutineerde spelers als (Van onze sportmedewerker) BEVEREN Alles duidt er op dat wanneer in mei 1975 de finale voor de Belgische beker in het Heizelstadion te Brussel zal worden gespeeld, die fina le in ieder geval meer inhoud zal hebben dan de finale van het afgelopen jaar. Toen im mers stonden Waregem en Tongeren tegenover elkaar. Waregem werd enkele maan den geleden door Beveren reeds uitgeschakeld en Tonge ren onderging thans eenzelfde lot. Het was St. Truiden dat vijf minuten voor tijd via een doelpunt van Geebelen Tonge ren uitschakelde. St. Truiden is nu de enige tweede klasser die tot de laatste acht ploegen voor de kwartfinale Is doorge drongen. De andere tweedeklasser, en tevens leider in de tweede af deling de voetbalclub Boom, moest in Diest ervaren 'diat er tussen eerste en tweede klasse nag een tamelijk groot ver schil valt te bespeuren. Het werd voor die steenbakkers uit Boom een 30 nederlaag. Voor de enige derdeklasser, namelMijk AA Gent (het vroe gere Gantoise )werd het hede- maial een desillusie. In Beringen diende de voor Gent spelende (Nederlandse) doelman Hoogeveen zich zeven keer om te draaien om de bal uit het net te halen. De Gente naars konden uiteindelijk een keer de eer redden (71). De leider in de Belgische compe titie, het Brusselse RWD-Mo- lenbeek, versloeg rode lan taarndrager Winterslaig met 20 door doelpunten van Pol- leunis en Koens. De ploeg van het Nederlandse trio De Bree- Boskamp-Koens blijft dius nog zowel voor de titel alls voor de bekei in de running. Anderlecht versioe-g met de zelfde cijfers het op bezoek zijnde AS Ostende- Nadat de Oostendienaren zich lange tijd energiek te weer hadden ge steld, moesten zij na een uur voetballen toch het hoofd bui gen. Ladinsky, die Nioolaas verving, benutte de eerste de beste kans die hij kreeg- Toen de uitstekend spelende Ex- Standard-speler Thissen, een pass van Rensenbrink in een doelpunt omzette was Ostende definitief verslagen. Standard Luik bezorgde het op bezoek zijnde Cercle Brug ge een zware 51 afstraffing. De jonge Sta-ndardiploeg, onder leiding van de Nederlandse trainer Oor van der Hart. schijnt steeds beter te gaan draaien. Garot nam drie Luik se doelpunten voor zijn reke ning, terwijl Govaerts en Hen- rotay de andere voor zich opeisten. De Bruggelingen konden slechts tegenscoren via een strafschop, die dioor Laipei- re benut werd. Beveren is voor de tweede keer sedert haar bestaan tot de kwartfinale van de beker van België doorgedrongen. De ze keer danik zij een 10 overwinning op Lierse. weken geleden kreeg Lierse, toen gold het een oo-mpetiti-e- wedstrij'di in Beveren even eens een (20) afstraffing). Het enige doelpunt van de wedstrijd werd in de 52ste minuut door de voor spelende Nederlander Hans Engbersen gescoord. Het doel punt kwam tot stanid na prachtige een-twee-oonabinatie met Coninkx. Jean Janssen was bij Beveren de grote uit blinker. Bij Lierse waren diat de gebroeders Jan en Walte-r Ceu'lemans. De voor Lierse uitkomende Nederlander Pos thumus werkte hard, rraaar maakte weinig klaar. V-an Oe- ki Hoekem-a die van de Bempr het laatste kwartier 'verving vroeg iedereen zich af of hij wel had meegespeeld, zo weinig gevaar ging er van de Fries uit- De enige wedstrijd voor de achtste finale van de beker van België diende verlengd te worden was die wedstrijd FC Luik - FC Antwerp. Na de normale speeltijd' was de stand X1- In de verlenging scoorden de Antwerpenaren eohter nog twee keer. In de eerste verlenging via een door Ried! om-gezette strafschop, en in de tweede verlenging was het weer de Oostenrijker die een pas van Lumcl ineens op de slof naim, 13. De uitslagen: RWD Molen beek - FC Winterslaig 20, Standard Luik - Cerolie Brug ge 51, FC Diest - FC Boom 30, FC Beringen - AA Gent 71, FC Luik - FC Antwerp 13, SK Tongeren - ST Trui- den 01, Bevaren Waes - Lierse S-K 10. Anderlecht - Ostende 20. Jan Bazen: nog niet in topvorm. DEN HAAG (ANP) Leen Pfrommer z'et het dit seizoen met Hans van Helden niet meer zitten. De rugblessure van de Brabantse Fries schijnt van ernstige aard te zijn. Hans van Helden lijdt verschrikke lijk eel pijn doordat zenuwen in de knel zitten door verscho ven rugwervels. Volgens Pfrommer zal van Helden dit seizoen moeten afzien van deelneming aan de Nederland se kampioenschappen en ook zegt hij, „dat een van onze toppers voorlopig moet afval- en. Het medisch onderzoek is nog n'et afgesloten. Wij heb- >er als bestuur nog niet de iefinitieve conclusies daarvan gekregen. In nauw iverleg! met Hans van Helden zullen wij nafu-urlijk onder ogen moeten zien wat die conclusies straks gaan betekenen en wat het beste voor Hans van Hei den is. Zijn belang staat uiter aard voorop". INZELL (ANP) Eppie Blee ker heeft zondag tijdens de trainingswedstrijden in Inzeil (per dag wordt momenteel een afstand gereden) op de 1060 meter de snelle tijd van I mi nuut 19,95 seconden gemaakt. Hij bleef ruim een halve se conde boven zijn persoonlijke record, dat hij in februari dit jaar tijdens de wereldkam pioenschappen in Innsbruck bracht op 1.19.34. Het Neder lands record staat op naam van Ard Schenk met 1.18.8. Het verschil met nummer twee was zondag opvallend Jan Bazen noteerde 1.21.28. slechts weinig sneller dan de aillrounders Vriend' en Kleine (1.22.08 en 1.22.15). Zaterdag won Jan Derksen de 5000 meter in 7.34.67, een tijd die hij aan zijn stand van stayer verplicht is. Nieuwko mer Peter van der Kant „draai de" een zeer goede 7.39.50. Ju nior Jan de Vries bleef met zijn 7.43.51 slechts weinig op de kernploegleden achter. Nog altijd niet afgeschreven is de Zwitser Franz Krienbühl (45) die tot een keurige 7.47.27 kwam. Vandaag sibaait een 3000 me ter op het programma. De 1000 meter bij de dames leverde in 1.29.61 een zege op voor Monika Hölzner (W.-Dld.). De uitslagen zijn: dames: 1000 m: 1. Monika Hölzner (W-Dld) 1.29.61, 2. Sylvia Burka (Can) 1.30.69, 3. Cathy Priestner (Oan) 1.30.69, 4. Gayle Gordon (Cam) 1.33.18. 5. Liz Applebv (Cam) 1.36.02 Heren: 1000 meter (sprinters): 1. Bleeker (Ned) 1.19.95 2. Bazen (Ned) 1.21.28 3. Freese (W-Dld) 1.22.08 4. V. d. Kant (Ned) 1.23.00 5. Koeppen (W-Dld) 1.23.06 6. Olof (Ned) 1.23.35 7. Lichtenstern (W-Dld). Allrounders, 1000 meter: l. Vriend 1.22.08, 2. Kleine 1.22.15, 3. De Vries 1.23.01, 4. Derksen 1.23.26, 5. Markus en Anton Eicher (Wdl) 1.23.39 7. Gompen 1.23.68. 5000 meter: 1. Jan Derksein 7.34.67. 2. Klaas Vriend 7.37.84, 3. Piet Kleine 7.39.28, 4. Peter van der Kant 7.39.50, 5. Daam Gompen 7.42.38, 6. Jan de Vries 7,43.51, 7. Franz, Krienbühl (Zwi) 7.47.27. Allan Hunter en Kevin Beattie miste. Bij Ipswich Town de buteerde de pas 17 jaar oude Dale Roberts in de verdedi ging. Everton, dat nu vierde staat met 29 punten, speelde tegen Middlesbrough voor de dertiende maal in dit seizoen gelijk. Everton nam de leiding door Bob Latchford maar Wil lie Maddren maakte kort daar na gelijk. Een verrassing was de over winning vam 32 die Lutom Town thuis tegen Wolver hampton Wanderers boekte. De drie doelpunten van Luton kwamen op naam van de 18- jarige Ran Futcher. Ruim een week geleden had Luton nog slechts negen punten. Nu staat de ploeg op een totaal van 15 ■punten. Ron Putcher blijkt een gouden koop voor Luton. Futcher werd onlangs aange kocht van Chester voorname lijk om zijn oudere broer Paul gezelschap te houden. Ron Futcher scoorde zijn eerste twee doelpunten vlak voor de rust in een tijdsbestek van vier minuten. Daarvoor ston den de Wolves met 10 voor dank zij een treffer van Munro. Via Barry' Powell werd het 2—2 en zeven minuten voor het einde voltooide Futcher, wiens meespelen wegens maagklachten tot kort voor de wedstrijd twijfelachtig was zijn derde doelpunt. Queens Park Rangers bezorgde mana ger Dave Sexton een goede dag door. met 30 te winnen van Chelsea. Drie maanden geleden werd Sexton na een dienstverband van zeven jaar ontslagen door Chelsea. In de Schotse eerste divisie bleef Celtic met een voor sprong van twee punten op Glasgow Rangers aan de lei ding. Celtic won de uitwed strijd tegen Kilmarnock met 10. De Rangers hadden thuis geen moeite met Ayr United (30). In de Schotse League werden zaterdag zes spelers van het veld gestuurd. Bij hen waren er twee van Peter Millar en Willie W, van Motherwell. De stand aan de kop Va. -1 eerste divisie van de jw* league is: 1 Ipswicth Tal punten 3419; 2 Miji." brough 30 3728; 3 Ljm? 29 uit 23 wedstrijden- 4t ton 29 uit 24. Engelse League; Bim» ham City - Ipswich Town 1; Burnley - Carlisle pnfc 2—1; Chelsea - QumJ?! Rangers 03; Everton",^ lesbrouigh 1—1; Leicester rt - Leeds United 0-2; i2 Town - Wolverhampton it: derers 3—2; Manchester Cit. Derby County 1—2; swL United - Arsenal 1-j- ft* City - West Ham United 2 Tottenham Hotspur - (W City 1—1. OBERSTDORF (ATP-Jflj De Oostenrijkse skispriw» Willi Pürstl heeft zonda; j Oberstdorf voor een vemssji gezorgd door de eerste ik! strijd van het traditionele v;et- schansentoernooi te winnen De favoriet Hans Geoif Aschenba uit Oost-Duits'»! (tweevoudig wereldkampi«| kwam niet verder dan neget tig meter. Pürstl won voor fc bak (Pol) en Schmidt (0, Did.) met sprongen van 1)a 97 meter. De uitslag is: 1 Willi PQnd. Oos. 217,4 punten (Spronga 99 en 97 meter); 2 StanisUt Bobak, Pol. 210,9 pnt (96-95); 3 Rainer Schmidt, 0. Did 21-0,6 pnt. 99-90; 4 Finn I vorsen (Nor.) 203,0 pnt, 93); 5 Johan Saetre (Nor.) 200,9 pnt. (94-92). Inbreken mag niet.Vrouwen aanrand® en doorrijden na een aanrijding evenmin- Geen zinnig mens die bezwaar maakt a» de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren opdc stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie dadriets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wél voor zorg» dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het bekeuren voor het rijden met een open knalpot. Soms tot het geven van een extra duwtje als de brug wat steil is. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk.

de Stem | 1974 | | pagina 8