zen rflam Kaas 50 Protest van niet-erkende zendamateurs SJAH: WESTEN WORDT SLECHT GEREGEERD Moskou polst Cairo Gijzeling in Nicaragua De natte winter van Noodtoestand in Bangladesj NORIT BEWAKING NA AGRESSIE Zuidmolukkers hebben spijt Minder geld voor defensie in Egypte PASTOORSSINSTALLATIE ÏN WELL GIG MET GOOR UITSTEL BEZOEK BREZNJEV AAN EGYPTE? De „Parimar" zwaar beschadigd, weer vlot Dood in cel Portugal praat met Angolese bevrijdings bewegingen Geestelijk gestoorde valt voorbijgangers met mes aan Mededelingen over CIA-rapport uitgesteld ESWAREN am oTeer binnenland buitenland Schrijfster Amv Vanderbilt overleden Kritiek Pravda ..Onveranderd" Spijt fillll Stonehouse voorwaardelijk in vrijheid Knelpunten procedure bonw worden weggenomen hui; "ten AARCKHOEK" Rglaan, Breda, 3-ka- iLceflat met c.v. en li.: hal, living, ca. 55 I >n, keuken, toilet, Ir. badkamermet lig- Iprijs 135.000,- k.k.. Xing. BERG CO. i.o.g. lid NBM. r, badkamer met lig- xaat 43, Breda. Tel. vakantie diverser fie sfeervolle caravan CERSTSHOW ■verwarmde showroom ■a van Centrum Rotter- ■stadionweg 31, tussen pordbrug en Stadion. Tjj-32.14.55. Vele bekende |zoals: Adria, Chateau, pand, Dickson, Karaat Continental, Rinel, Sun- "i enz. KOMT U OOK?, Huwelijken iaking gezocht 1 en betrouwbare manier ,h. fcr persoonlijke huwelijksbed* pr gratis boekje IRUM EUROPA vijk, telefoon 02510-25720 JARONIELAAN 275 BREDA JN 01600-56242 fAANDE MAN 48 jonge vrouw of we- I onder nr. RK 58901 Grote sortering, lortel, Hemelstraat 6, fen. Tel. 01140-2512. tijn uw markt, jarkt n er velen fandag 30 december 1974 december JLO en uitverkocht llige DEN HAAG (ANP) on geveer 3500 niet-erkende zend amateurs uit alle delen van het land hebben zaterdagmid dag een demonstratie in het centrum van Den Haag gehou den. De betoging (zie toto) was bedoeld als protest tegen het wettelijke verbod (met in gang van 1 juli 1975) radio- zendapparatuur in bezit te hebben. Op het Binnenhof werd een petitie aangeboden aan staatssecretaris Van Hui ten van Verkeer en Water staat. De demonstratieve tocht duurde ongeveer een uur en had een ordelijk verloop. Volgens een van de organi sators, de heer F. Hartog, zijn er ongeveer 30.000 mensen in ons land, die als hobbyisten uitsluitend en allfeen gesprek ken met elkaar voeren. In de SCHEVENINGEN (ANP) Zaterdagochtend zijn de ber gers van Wijsmuller erin ge slaagd het Griekse schip Pari- mar, dat sinds 20 december op het strand bij Scheveningen zat, vlot te krijgen. Drie sleep boten, de Titan, de Utrecht en de Cycloop moesten het schip daarvoor over een zandbank trekken. De sleepboten brengen de Parimar na'aa Rotterdam waar de lading zal worden gelost. Aan boord bevinden zich nog drie personeelsleden van Wijs muller, Het Griekse schip vervoerd© 1000 ton voorbewerkt staal, bestemd voor de Nederlandse kabelfabriek in Albliasser- NEW YORK (DPA) De Amerikaanse schrijfster Amy die in de Verenig- „f^taten jarenlang het laatste 'leeft üeha<1 °ver eti- "te en de omgang met vri!ueB' Is in de nacflt van »P zaterdag om het teren gekomen. J5® dd-jarhge schrijfster viel »r, u"1® Ult venster van PovenverdSeping in haar m New York. De politie vermoedt zelfmoord. petitie wordt de bewindsman gevraagd op zijn beslissing te rug te komen en deze mensen a'lsnog een machtiging te ver lenen. Er werden tientallen span doeken in de stoet meege voerd- Er stonden liauzen op als „Blijf van onze bobby af', „Van Hiulten: de democratie-pi raat'', „Al is Van Huiten nog zo groot, de 27 mhz ga-at niet dood", en „Baas over eigen ba-k. Van Huiten spoedig de zak". Staatssecretaris Van Huiten vain verkeer en waterstaat, heeft zaterdagavond in het Scheveningse circustheater de toen daar nog aanwezige 700 zendamateurs -opnieuw duide lijk gemaakt, dat hij niet van plan is het nieuwe wetsont werp inzake de telegraaf- en telefoon-wet te wijzigen. Het betekent, diat het met ingang van 1 juili verboden is in huis of auto radiotelefonisch te zenden of te ontvangen. „U wilt slechts legalisering van de 27 mhz (megaherz band), maar u keert zidh niet tegen de wettelijke bepaling", aldus de bewindsman. Hij zei dat de ether slechts een. beperkt ge bruik toestaat en' dart 30.000 gebruikers ervan internatio naal een veel te zware belas ting zou betekenen"- PARIJS (AP) De sjah van Iran heeft in een gisteren te Parijs gepubliceerd vraag gesprek gezegd dat de lenin gen van zijn land aan grote westerse mogendheden bewe zen dat hij er niet op uit was „de westerse wereld te vernie tigen" Het interview werd afge drukt in het tijdschrift „!,e Point", dat de monarch de ti tel .man van het jaar" had gegeven. „Hoe zou ik die vernietiging kunnen wensen, ik behoor tenslotte zelf tot die wereld- Daarom help ik waar ik kan", aldus de keizer van Perzië. De economische crisis was ont staan, volgens hem. omdat het Westen „om duizenden rede nen" slecht werd bestuurd „Het is tussen twee haakjes minder de fout van de leiders dan van de politieke structu ren die het hun onmogelijk ma ken te regeren" De schuld van de inflatie in het Westen van 20 procent lag voor ten hoogste 2 procent bij de stijging van de olieprijzen De rest werd veroorzaakt door de binnenlandse toestand in de westerse landen en hun „onre geerbaarheid". Het feit dat de keizer Frankrijk 1 miljard dollar en Groot-Brittannië 1,2 miljard dollar had geleend en hij ook geld had gestoken in de Bondsrepubliek (in de Krupp- staalmaatschappij) „konden dienen als bewijs dat ik op geen enkele wijze uw Achter uitgang wens". Hij zei geen wraakzucht te koesteren jegens de westerse landen die destijds Iran had den gedomineerd, waaronder Groot-Brittannië, „dat ik nu niet alleen als een vriend be schouw maar ook als een ge lijke die ik, als wij dat kun nen, met genoegen zal helpen". Begin januari gaan de sjah en keizerin Farah Dibah naar Egypte. Perzië heeft dit jaar Egypte kredieten en hulp toe gezegd voor een bedrag van ongeveer één miljard dollar Dat de sjah financieel zou willen deelnemen in het Itali aanse autoconcern van Fiat, wordt door de Fiat-fabrieken ontkend. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi en de nieuwe Egyptische minister van oorlog Mohammed Abdoel Ghani en Gamassi, zijn gis teren in Moskou ontvangen door de Sovjet-partijleider Leonid Breznjev. Zij blijven vier dagen in Rusland. Volgens een bericht van het officiële Sovjet-persbureau Tass is er van mening gewisseld over de verdere ontwikkeling van de veelomvattende samenwerking en de versterking van de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Egypte. Het gesprek was in een vriendschappelijke sfeer verlopen. In het Tass-bericht is niet uitdrukkelijk vermeld, of ook over het in oktober voor midden-januari voorgeno men bezoek van Breznjev aan Cairo gesproken is Het in Cairo verschijnende btaid „Aikibar El-Yam" noemde zaterdag de berichten over een uitstel van Breanjevs bezoek „een paruir verzinsel". Het blad ontkende dat er meningsver schillen tussen Oadno en Mos kou zouden zdfjn geprezen en diat Saoedi-Airaibie Cairo zou hebben laten weten niet ge lulktkhg te ziflin met het komen de bezoek van de Russische partijleider. Zaterdag leverdie de Pravda kritiek ap de „staip-vaar-stap- benadering" van- minister Henry Kissinger ten aanzien van het bereiken van wrede in het midden-Oosten- Sadat heeft doen weten te voelen voor Kissingers aanpak en <üt kan de oorzaak ziiijn van al thans een deel, het verschil van opvattingen tussen Cairo en Moskou. Want het Kremlin wil dat de vredesconferentie te Genève met de grootste spoed wondit voortgezet, en dat ook de Palestijnse bevrijdings organisatie daaraan moet deel- UTT'EN'mensen zii" om «et 'even gekomen en achttien w gewond geraakt toen een ,"s °P het spitsuur in een bui- «nwuk van Ri0 de Janeiro r een trein werd gegrepen. heer Peter Korver is afge- als hoofdbestuurslid van "MO. In zijn bedankbrief aan Mrt'l heeft hij als aanlei- p™5 hiervoor genoemd de zaak mi? en het ,aatste partij- eon„res, gehouden op 13 en 14 "ecember in Utrecht. PRESIDENT Achmed Sekou Afin? )'an Guinee in West- Atnka ,s voor een derde ach- wreenvolgende ambtstermijn -ekozen tot president DE militaire regering van Chili "'binnenkort een lijst publi- n«m" i de namen van 200 stil <?eva"*enen die toe- stemmmg zoIVn krijgen om het 'and te verlaten. (Vervolg van pagina 1.) De guerrilleros zeggen lid te zijn van het „Sandini-bevrij dingsfront", genoemd naar een verzetsleider die het in de ja ren dertig opnam tegen een invasie van de VS. Leider van de groep is Jorge Carlos Agu- ero, een neef van de voormali ge kandidaat van de oppositie voor het presidentschap Fer nando Aguero. Nicaragua wordt sinds de Amerikaanse invasie in de dertiger jaren als een soort privé bezit geregeerd door de familie Somoza. De groep drong vrijdag schietend de villa binnen van de voormalige minister van landbouw en president van de centrale bank van Nicaragua, José Castillo. Deze gaf een ontvangst ter ere van de Ame rikaanse ambassadeur Turner Shelton, die echter 20 minuten voor de overval de villa had verlaten. Aanvankelijk werden 35 personen in gijzeling geno men, nadat twee politieman nen waren doodgeschoten. Ook de gastheer werd dodelijk ge troffen, toen hij probeerde de kamer waar het gezelschap werd vastgehouden te ont- vluahten om een wapen te ha len. In de loop van het weekein de werden verscheidene gijze laars vrijgelaten, onder wie de (Van onze correspondent)- EINDHOVEN Naar eerst gisteren bekemd is geworden is donderdagavond laat de 57- jarige zwerver W. van P. dood in een cel in het politiebureau van Eindhoven aangetroffen. De man was op Tweede Kerstdag zwaar dronken opge pikt in het centrum van Eind hoven. Hij genoot gastvrijheid in het politiebureau om zijn roes uit te slapen. De patho loog-anatoom dr. Zel-den-rust heeft sectie verricht- Hij con stateerde ais meest waar schijnlijke doodsoorzaak alco- holvoigihigmg. Chileense ambassadeur en zijn vrouw, twee andere vrouwelij ke gasten, drie kinderen, ze ven leden van het huishoude lijk personeel en vier leden van een muziekgezelschap dat de receptie opluisterde. Nadat zondag de aartsbis schop van Managua er in ge slaagd was de vrijlating van nog vjjf vrouwen te verkrij gen, hadden de guerrillastrij ders nog dertien gijzelaars in hun macht. Onder hen bevonden zich de minister van buitenlandse za ken van Nicaragua, Miguel Alejandro Montiel en zijn vrouw, de ambassadeurs van Nicaragua bij de Verenigde Staten en de Verenigde Naties nemen. Israël heeft al herhaal de mallen gezegid hier perti nent tegen te zijn- Washington wil dus niet zo'n haast maken met „Genève" en stelt zich adhter Kissingers beleid van een „geleidelijke vrodesop- bouw". Faehmy en Gamasy waren in oktober ook in Mos- LOESAKA, ZAMBIA (RTR) Portugal en de drie bevrijdingsbewegingen in An gola gaan op 10 januari aan de onderhandelingstafel zitten om over onafhankelijkheid voor de Portugese kolonie te spre ken. Dit heeft een Angolese nationalistische leider in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka bekendgemaakt. n Angola zijn be- Dr. Jonas Sawimfoi van de nationale unie voor de totale onafhankelijkheid (Unita), voegde feendimaking toe, dat die drie bevrijdingsbewegingen in de kamende diagen bijeen zouden bomen om een gelijkvormig standpunt in hun latere over leg met Portugal te formule ren. Alle bewegingen, Unita, M.P.L-A. (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) en F.N.L.A. (nationaal front voor die bevrijding van Angola), hebben met de conferentie van 10 januari en het voorafgaande overleg over een gemeen schappelijk standpunt, inge stemd, zei Savimbi. De ondierhan-' in Lissabon worden De Portugese n Angola een installeren die lijkhei'd zal voorbereiden, maar dit is afhankelijk van instemming door alle drie be- vnïiddngsbe wegingen. kou geweest. Het betrof toen een poging tot het verbeteren van de onderlinge betrekkin gen dliie verslechterd waren nadat president S-adat haid ge zegd dat Moskou het in de oorlog van 1973 verloren geg ne oorlogstuig niet snel genoeg aanvullde, en ook als reactie op de intensieve diplomatie die de Amerikanen in het Midden- Oosten waren gaan bedrijven. Zaterdag hadden Fachmi en Gamassi met die Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromiko en de Sovjet minister van defensie, maar- Kreimlin een onderhoud. schalk Andrei Gretsjfca, in het Breznjev legde volgens Tass zondag tijdens het onderhoud met de Egyptische ministers opnieuw de nadruk op de on veranderde Sovjet-gedragslijn met betrekking tot veelomvat tende hulp en ondersteuning van de Arabische volkeren, met inbegrip van de Palestij nen in hun strijd voor een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Fachmi en Gamassi hadden de Sovjet-Unie uit naam van president Sadat en de Egypti sche regerinig dank geize voor haar principiële en vriendschappelijke steun aan de rechtvaardige mak van de Arabische, aldus Tass- AMSTERDAM (ANP) Drie mensen zijn gistermiddag omstreeks één uur in het Bin nengasthuis in Amsterdam be handeld, nadat zij op het Damrak door een geestelijk ge stoorde jongeman zonder aan wijsbare reden met een dolk mes waren gestoken. De onge veer 19-jarige knaap, die vol gens de politie door het dolle heen was, werd door enkele taxichauffeurs gegrepen en naar bet bureau Warmoes- straat overgebracht. Hij bleek te zijn weggelopen uit de rijkspsychiatrisehe inrichting in Eindhoven. De drie gewonden zijn een Franse toisriste en twee inwo ners van Appingedam. Zij lie pen allen niet ernstige ver wondingen aan het gezicht op. De dader, een 19-jiari-ge Suri namer. wordt in overleg met de officier van justitie terug gebracht naa" de inrichting in Eindhoven. j\,jl j J{,!j |'i-11 |t CAIRO (DPA) In de Egyptische begroting voor 1975 wordt 16 procent van de uitgaven bestemd voor defen sie. In de twee voorafgaande jaren bedroeg dit percentage resp. 24 en 31 procent. Sinds het aan de macht ko men van president Anwar Sa dat wordt ee.n steeds groter deel van de staatsgelden uit gegeven voor dé economische en sociale ontwikkeling van het land dat er elk jaar een miljoen inwoners bij krijgt. Op het ogenblik telt Egypte 36 miljoen inwoners. De begro ting voor 1975 beloopt 6,2 mil jard Egyptische ponden (bijna 40 miljard gulden), wat een record betekent. De uitgaven voor de defensie bedragen ruim 1 miljard pond. evenveel als voor 1974. DEN HAAG (ANP) Na het agressieve optreden van jonge Zuidmolukkers vrijdagmiddag in Den Haag heet'i de politie een aantal gebouwen onder bewaking gesteld. De komende dagen zullen bewapende politiemannen voor het hoofdbureau van politie de wacht houden, zoals de foto laat zien De Indonesische ambassade en de residentie van de ambassadeur in Wassenaar zijn afgegrendeld met drang hekken Dag en nacht is politie aanwezig. Een pantser wagen wordt in gereedheid gehouden. De op wacht staande agen ten, afkomstig uit Den Bosch, hebben het consigne gekregen op verdachte personen, na een eerste halt zonder gevolg, di rect te schieten. Het hoofdbestuur van de Vrije Zuidmolukse jongerenor ganisatie Pemuda Masjarakat heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt be treurd dat de protestdemon stratie vrijdag jl. in Den Haag (Van onze redactie buitenland) DACCA, BANLADESJ President Mohammadoellah heeft zaterdag voor geheel Bangladesj de noodtoestand afgekondigd. Hij verklaarde in een proclamatie dat bin nenlandse wanordelijkheden een ernstige situatie schep pen die de veiligheid en het economisch leven van het land in gevaar brengen. -fin SCHARDAM De natte, natte winter van 1974: op deze camping te Schardam aan het IJsselmeer hebben de zwanen de plaats van de campinggasten ingenomen: het ter rein veranderde door de regen in een grote waterplas MELBOURNE (RTR) Het Britse lagerhuislid John Stonehouse is gisteren op last van de Australische ministei van immigratie. Cameron, voorwaardelijk uit hechtenis ontslagen. Stonehouse, naar zijn zeggen, op de vlucht voor chantage en financiële moei lijkheden in Londen, was vijf dagen vastgehouden omdat hij Australië met een vals pas poort was binnengekomen. Minister Caimeron deelde mee, dat Stonehouse hem in een brief een uitvoerige ver klaring had gegeven van zijn handelen. Het Britse parle- 01 en'-I id heeft verzocht in Au stralië te mogen blijven. VAIL (Colorado) Het Vitte Huis heeft een verkla ring uitgesteld betreffende het JIA-rapport, uitgebracht naar lanleiding van beweringen iver binnenlandse spionage ioor de centrale inlichtingen- ienst. Het uitstel heeft tot >eculaties geleid over het oorkomen van bezwarende egevens in het rapport. Het Witte Huis had eerder neegedeeld te verwachten dat het zaterdag een venklaring zou afleggen over het 50 blad zijden tellende rapport, op last van president Ford opgesteld door CIA-directeur Colby Volgens een in Dacca gepu bliceerde proclamatie zullen gedurende de tijd det de noodtoestand van kracht is be paalde artikelen van de grond wet buiten werking wor'den gesteld. De maatregel volgt op een periode van rechteloosheid in het na de oorlog van de cember 1971 onafhankelijk ge worden Bangladesj. Dit jaar zijn zeker zes parlementsleden door onbekenden vermoord. Premier Sjeik Moedjiboer Rachman heeft onlangs ver klaard dat het afgelopen jaar 3000 leden van zijn aan de macht zijnde Awami-ligapartij om politieke reden om het le ven zijn gebracht. Overstro mingen, droogte en gestegen prijzen hebben, aldus de pre mier, ellende over het land gebracht. Deze ellende is nog erger geworden doordat „on dergrondse elementen" die vre de door geheime moorden ver storen. In Dacoa en verschei dene andere steden zijn de laatste tijd bomaanslagen ge pleegd. Vorige week gingen twee belangrijke jutefabrieken door brandstichting in vlam men op. is uitgelopen op vernielingen in het Vredespaleis. Ook zegt het hoofdbestuur het „jammer te vinden, dat onder de Haagse politie slacht offers zijn gevallen". Viee- voorzitter Etti Aponno van de Euidmolukse jongeren ver antwoordelijk voor de protest demonstratie tegen martelin gen in de Zuid-Molukken zei, diat alles zal worden ge daan om herhaling van dit soort uitingen van onvrede te voorkomen. 'Ir. J.A. Mamusama, president in ballingschap vam de Zuid- moluldcers in Nederland, heeft leden van het hoofdbestuur van de Zuidmolukse jongeren duidelijk gemaakt niet achter de acties van vrijdag j.l- te staan omdat die zijn werk ai- leen maar bemoeilijken. DEN HAAG (ANP) De regering is van plan knelpun ten in de procedures, waar door de bouw wordt ver traagd, weg te nemen. Zij heeft dit zaterdag gezegd in een brief aan alle gemeentebe sturen en organisaties, die op enigerlei wijze bij de voorbe reiding en uitvoering van bouwwerken betrokken zijn. Teneinde te kunnen be schikken over de gegevens die nodig zijn om een onderzoek naar het gerechtvaardigd zijn van vertragingen te kunnen instellen, zal met ingang van 1 januari a-s. bij de directie bouwnijverheid van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een cen trale meldpost worden inge steld. (ADVERTENTIE) WELL (ANP) Ds installatie van pastor J. Ruiter tot pastoof van de H. Vitus parochie te Well in Limburg is wegens onenig heid met bisdom en kerkbestuur over de voorwaarden van zijn benoeming zaterdagavond niet doorgegaan. Pastor Ruiter (60 jaar) behoort eigenlijk onder jurisdictie van de bisschop van Nevers m Frankrijk, maar werkt reeds twee jaar in het bisdom Roermond, laatstelijk als kapelaan te Neer. Hij heeft tien jaar als pastoor in Duitsland gewerkt en acht jaar in Frankrijk Pastor Ruiter was mat bisschop J Gijsen van Roermond tot overeenstemming gekomen over zijn benoeming tot pastoor te Well. Toen zijn benoemingsbrief arriveerde bleek, dat de arbeids voorwaarden niet overeenstemden met de wensen van pastor Rui ter. Volgens mededeling van de heer Nijssen, lid van het kerk bestuur, is er echter geen sprake van een polarisatieconfiict. noch met de bisschop noch met het kerkbestuur. De onenigheid heeft uitsluitend betrekking op de arbeidsvoorwaarden. Volgens de persdienst van het bisdom Roermond is de moge lijkheid aanwezig, dat Dastor Ruiter zal moeten terugkeren naar het bisdom Nevers, waaronder hij nog steeds ressorteert. Pastor Ruiter hoopt echter in Wel] te kunnen blijven. Naar verdei wordt vernomen is van de zijde van het bisdom verklaard, dat bij weigering der benoemingscondities de benoe ming niet doorgaat. De kerr, der moeilijkheden zou hierin liggen, dat pastor Ruiter enige tijd vrij als pastoor in Well zou willen functioneren, om dan te kunnen bezien of hij en de parochianen overweg kunnen De bisschop zou hiermee niet akkoord gaan.

de Stem | 1974 | | pagina 5