ier ungen issel rldwide IJDEN PAUS PAULUS OPENDE HEILIG JAAR Israëliërs bereid tot concessies Kaper in jumbo boven Rome overmeesterd „Menselijke bom" ramt met auto hek Witte Huis „Kerstpakket" van volkshuisvestim mm*-****»-***. De kersttoespraak van koningin Juliana ICRETARESSE AN DE JRGEMEESTER Medewerkers van abortus-kliniek verliezen tort geding Stonehouse blijft in hechtenis Giscard nodigt vuilnismannen uit voor ontBijt Brom Onderzoek naar zelfstandig recht op aow gevraagd E AXEL binnenland buitenland ITE HONTENISSE jaarsreceptie op g 1 januari 1975 afgelopen jaar. 1,75 1,69 12,65 12,95 15,45 A 75 19,50 HULST Haarlem <anp) De vijf medewerkers van de Bloemenhovekliniek hebben (hnsdag het kort geding dat zij hadden aangespannen tegen hun werkgevers, de stichting hulpverlening zwangerschaps onderbreking Noord-Holland oo de stichting Bloemenhove kliniek in Heemstede, verlo ren. BOODSCHAP EGYPTISCHE CHEF-STAF OVER1 EDEN Twee jongens (14) bekennen 21 aanrandingen CHVpils I PROOST! tBoereriBond POLITIE VINDT 400 KG HASJ 'n METZLER- cretarie van Axel komt binnen beschikbaar van haar taak zal mede behoren hef trekken van algemene informa •n het verrichten van werkzaam" n voor de type-kamer. lan uit naar een representatieve t een middelbare schoolopleiding Lantoorervaring. pen en accuratesse zijn vereist afhankelijk van leeftijd, op Vrijdag 27 december 1974 7 11 ring plaatsvinden in de stenotypiste A (salaris 1.04K? r maand) excl. toeslag ingevo£ ret. e bij gemeenten gebruikelijke ar- ;n en rechtspositieregelingen. ir deze betrekking voorzien inlichtingen over persoon, oplei. verkzaamheden en referenties verwacht binnen 14 dagen iia i dit blad en dienen te worden jurgemeester. ïgen kunnen desgewenst telefo- gewonnen onder nr. 01155 - 2220 eester en Wethouders van Hon- 0 - 12.00 uur in de raadzaal van is te Kloosterzande, de traditio- arsreceptie. inden zijn daarbij van harte wel- is terecht, an de ren of Brussel ien groepsreis, 0 en de Sabena Bergen op Zoom viakkelijk eten i per blik 4,50 irten sausjes 4 stuks p - vlees de meest gedronken V/2 liter ibevolen! jn op amandel "f' turent Perrier" DEMI SEC (Van onze correspondent) vaticaanstad-rome In aanwezigheid van enkele tienduizenden pelgrims en ga degeslagen door naar schatting één miljard televisiekijkers, heeft paus Faulus VI in de kerstnacht het heilig jaar geo pend. Hij deed dat volgens de eeuwenoude traditie met een zilveren hamer. Drie tikken op de z.g'. „heilige deur", in de Sint-Pieter, waren daarvoor nodig. Nadat die deur daarna in recordtijd verwijderd was, trad de paus als eerste „pel grim" door de opening de Va ticaanse basiliek binnen, waar hij kort daarna de nachtmis opdroeg. Tijdens die plechtigheid en ook de volgende morgen vanaf de loggia van de Sint- Pieter heeft de paus de christenheid in de wereld op geroepen tot verzoening met God en met elkaar. Hij deed een handreiking naar de niet- dhristenen om actief aan die verbroedering deel te nemen, zodat de wereld in de naaste toekomst iets meer in vrede zal kunnen leven. Voor de ka tholieke kenk is met kerstmis officieel het 25-ste z.g. „jubel jaar" begonnen; een uit het heilig land afstammend ge bruik van eeuwen terug. In 1300 werd het eerste jubeljaar voor de rooms-katholieke kerk afgekondigd. Paus Paulus heeft de ver zoening en vernieuwing cen traal gesteld voor dit z.g. hei lig jaar. Het vorig jaar reeds is het heilig jaar gevierd in de lokale kerken overal te we reld. In 1975, hoopt de paus dat miljoenen pelgrims de weg naar de Romeinse basilieken zullen inslaan, „op zoek naar een wachtende Christus", zoals hij in zijn nachtelijke toe spraak zei. Dankzij de televisie hebben naar schatting een miljard mensen in alle delen van de wereld de opening van het heilig jaar kunnen zien. De verschillende intermezzi van kerstvieringen in New York, Polen en Betlehem deden enigszins geforceerd aan, maar regisseur Zeffirelli had ze in gelast om de twee uur duren de uitzending vanuit de Sint- Pieter enigszins te breken. De tientallen kamera's die in de basiliek stonden opgesteld hebben in de kerstnacht vrij onbarmhartig laten zien hoe oud de paus geworden is. Vooral bij het trappenlopen, het opstaan en gaan zitten was duidelijk te zien hoe zeer Paulus bovendien lijdt onder de pijnlijke kwaal m zijn kniegewrichten. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische minister van handel Chaim Bar-Lev die vroeger stafchef is geweest, heeft volgens di verse Israëlische bladen verklaard dat de meeste regerings leden bereid zijn het grootste deel van de bezette westelijk oevr van de Jordaan aan Jordanië af te staan zonder hier voor echter openlijk uit te durven komen. (Van onze redactie buitenland) ROME Een in Tsjeehoslo- wakije geboren Canadees die woensdag de gezagvoerder van een jumbo jet van de lucht vaartmaatschappij Air India dwong twee uur lang boven Rome rond te vliegen, is ten slotte door de bemanning over meesterd, nadat hij de gezag voerder bevolen had het toes tel in het centrum van de stad te laten neerstorten. De 30-jarige Jozef Homoiev die sinds 1968 te Hamilton in de Canadese provincie Ontario woont, kaapte het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut bin nen waar hij teigen de gezag voerder zei dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eiste dat er radiocontact werd opgenomen met het vliegveld van Rome en vroeg om een revolver die hem overhandigd moest worden zo dra het toestel geland was. Homoiev, die kennelijk geestelijk gestoord is, geloofde niet dat de jumbo die 161 passagiers en 19 bemannings leden aan boord had, zich bo ven Rome bevond en vroeg de gezagvoerder daarom over het Sint-Pietersplein te vliegen Direct daarop beval hij de ge zagvoerder het toestel te laten neerduiken in het centrum van de stad. Dit was voor de bemanningsleden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapenden hem. Homoiev is In Bombay aan boord gegaan. De president van de recht bank in Haarlem, mr. L. H. öctnmmelpenninck, besliste dat de onmiddellijke opheffing van de schorsing van de vijf medewerkers tot een niet-ver- antwoorde situatie in de kli- Iek zou leiden. De vijf mede- Werkers, drie artsen, een ver pleegkundige en een receptio- ïste die in verband met lachten over het beleid van "et stichtingsbestuur tot 15 ja nuari geschorst zijn, hadden in «hort geding gevraagd de dichtingen te gelasten de schorsmg van iedereen op te ,z°dat zij hun werk- mheden in Heemstede kon den hervatten. De kranten lieten weten dat Bar-Lev persoonlijk van me ning is dat er op de hoogvlak te van Golan ook belangrijke territoiale concessies aan Syrië gedaan kunnen worden hoewel de politiek van de Israëlische regering erop gericht is daar geen land meer af te staan. Woensdag nog verklaarde premier Rabin dat hij niets verkeerds zag in de pogingen de oorlog uit te stellen, maar dan niet tegen elke prijs en zeker niet „als voor het slagen van deze pogipigen de heuvels vain Golan aan Syrië moeten worden afgestaan". Syrië eist de teruggave van het hele ge bied. Volgens de bladen Haairetz en Yedioth Ahronoth heeft Bar-Lev dinsdag op een bij eenkomst van leden van de regerende arbeiderspartij verklaard dat Israël bereid is grote gebieden op de bezette westelijke Jordoanoever aan Jordanië af te staan. Oost-Je- ruzalem moet echter in Israë lische handen blijven, aldus Bar-Lev, en de Jordaan moet de „veiliigheddsgrens" blijven. Daarenboven zouden de con cessies gepaard moeten gaan met belangrijke politieke ak koorden. Bar-Lev zou ook gezegd hebben dat Israel bereid is een flink stuk van de Sinai, waaronder de olievelden van Aboe Rodeis, aan Egypte af te staan als deze territoriale con cessies gepaard gaan met de- militarisatie van de Sinai en stopzetting van de oorlog „in het algemeen". Volgens Bar- Lev zou het niet verstandig van Israel zijn om, evenals in 1967, als eerste tot de aanval over te gaan, tenzij mocht blijken dat de Arabische lan den een nieuwe oorlog voorbe reiden of dat de bestands schendingen zo ernstig zijn dat de Arabieren hierdoor een duidelijk militair voordeel krijgen. De bestandsschendin gen zijn tot nu toe niet ernstig en rechtvaardigen daarom geen oorlog, zo zou Bar-Lev verklaard hebben. Het persbureau voor net Midden-Oosten meldt dat de Russisahe partijleider Brezn- jev donderdag een „dringende boodschap" aan president Sa- dat van Egypte heeft gezon den. CAIRO (AFP) Maar schalk Achmed Ismail Ali, op perbevelhebber van de Egypti sche strijdkrachten, is woens dag in Londen overleden. Ali was ook vice-premier en mi nister van defensie. Hij werd in Londen behandeld voor kanker. eA-iyjpijevMii-eMft; :l( - DEN HAAG (ANP) —De Haagse zedenpolitie heeft twee veertienjarige jongens, uit Den Haag aangehou den wegens het plegen van 21 aanrandingen Volgens de zedenpolitie had het tweetal vrouwen en jonge meisjes wat ze noemden onverhoeds en plotseling onzedelijk benaderd. Beiden zijn voorgeleid aan de officier van justitie en hebben bekend. (Van onze correspondent) WASHINGTON Een jongeman, uitgedost als een Ara bier en de indruk wekkend dat hij was opgetuigd met explosieven, ramde in de vroege ochtend van Eerste Kerst dag met een auto door het hekwerk van het Witte Huis, waar hij zich dreigde op te blazen. Gedurende vier uur stond de 25-jarige Marshall Fields op enkele meters van het woonverblijf van de Amerikaanse president, die in Colorado met zijn gezin aan het skieën was. Marshall Fields, zoon van een in mei overleden Ameri kaanse diplomaat, gaf het signaal van zijn overgave met een witte vlag, nadat een radiostation zijn eis om met de ambassadeur van Pakistan te spreken had uitgezonden. Psychiaters stellen een onderzoek in naar de geestelijke gezondheid. De Witte-Huis-politie besloot Fields niet onder vuur te nemen, omdat het Witte Huis leeg was. De geheime dienst verklaarde dat Fields zijn rit naar de ingang van het gebouw niet half had kunnen voltooien wanneer president Gerald Ford thuis zou zijn geweest. Marshall Fields dreigde zichzef op te blazen. Na zijn overgave bleek hij over enkele onschuldige lichtfakkels te beschikken. De „explosieven" waren met draden aan zijn in zwarte handschoenen gestoken handen gekoppeld, waar mee hij druk gesticuleerde. Hij had twee zwarte tassen bij zich en een plakkaat waarop het woord „Messiah" stond. Om zeven uur in de ochtend plaatselijke tijd ramde Marshall Fields met de splinternieuwe Chevrolet van zijn moeder door het ijzeren hekwerk. Via de cirkelvormige oprit reed hij tot enkele meters van het presidentiële woon verblijf. (ADVERTENTIE) O C?s;li CHV-pils voor een goed glas bier. En een L/HV voordelige prijs. Pi,s J Alleen per krat 24x30 cl. II. 7.98 liwvsM voor boer en butler ookinuwbuurtiseréén! (Van onze redactie buitenland) MELBOURNE Een recht bank in Melbourne heeft don derdag bepaald dat John Sto> nehouse, Brits oud-minister en Lagerhuis-lid voor Labour, nog zeven dagen in hechtenis moet blijven in afwachting van een eventuele uitwijzing uit Australië. Stanehouse, die een maand geleden tijdens een vertnlijf in de Verenigde Staten verdween en dinsdag in een voorstad van Melbourne werd gearres teerd, wordt er van beschul digd Australië te zijn binnen gekomen ap een vals paspoort. Hij heeft de Australische poli tie verteld dlat de druk waar onder hij in Groot-Brittannië leefde (chantage) hem teveel was geworden. Hij had zijn verleden willen ontvluchten en in Australië een nieuiw leven als zakenman wilton opbouwen. Ben woord voerder van Scotland Yard in Londen veridaairde eerder dat men niet van plan was het parlementslid Sin Australië een verhoor af te nemen daar hij voor zover bekend in Groot- Brittannië geen strafbaiar feit heeft begaan. Premier Wilson had al tegengesproken dat Stonehouse een spion zou zijn. Stonehouse heeft gevraagd in Australië te mogen blijven. Hij is o-m. zijn persoonlijke bezittingen kwijtgeraakt door verkeerde investeringen. DEN HAAG (ANP) De huurprijzen van woningen die vallen onder de wet jaarlijkse huurverhogingen, de woning wet of de huurwet, alsmede van bedrijfspanden waarop de huurwet nog van toepassing is ondergaan op 1 januari 1975 geen wijziging. Zij blijven gelden tot 1 april 1975- Dat staat o-m. in het „kerstpakket" dat het ministerie van Volks huisvestingen Ruimtelijke Or dening dinsdag heeft bekend gemaakt. De huurprijzen blij ven gelden als gevolg van het feit, dat nu ook de Eerste Kamer een daartoe strekkend wetsontwerp tot wijziging van artikel 30 van de machtigings wet heeft aanvaard. Inmiddels hieeft die Tweede Kamer een wetsontwerp aan vaard, waardoor als ook de Eerste Kamer ermee akkoord gaat een meldingsplicht zal word'en ingevoerd voor huur verhogingen van meer dan 8 pet. voor woningen waarvoor geen hiuurprijsvoorschriften meer gelden. Deze maiatrege-1 heeft ten doel de huurprijsont- wikkeling in de hand te hou- 1 den van woningen in het geli beraliseerde gebied en van be paalde categorieën woningen in het niet-geliberaliseerde ge bied. Voor bedoelde huurver hogingen zal don een maxi mum kunnen worden bepaald, als de huurprijsontwikikeling daartoe aanleiding zou geven. Voor onroerend goed, waar op vóór 1 februari 1974 geen huiurprijsvoonsehriften golden, kan met ingang van 1 januari ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft een partij hasjiesj van 400 kg in beslag genomen. Na een tip van bewakingspersoneel van de scheepvaartvereniging zuid vond de politie de hasj, die een handelswaarde heeft van f 400.000 tot f 500.000, in een geheime bergplaats onder een Perzische vrachtauto. JOSE ANTONIO Paez, de Co lombiaan die op 17 juli 1972 de eerste secretaris van de Zweedse ambassade in Bogota, Kjell Haeggloef, doodschoot, is veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf. 1975 de huurprijs worden her steld die zou hebben gegolden als het besluit huurprijamati- ging 1974 niet van toepassing was geweest. In uitzonderlijke gevallen, waarin het besluit huurprijs matiging 1974 heeft geleid tot ernstige onbillijkheden, kun nen in 1974 gederfde huurin komsten voor 80 pet- warden ingehaald. Enkele gemeenten waaron der Roosendaal, die voor het verlenen van suibsidie voor nieuw te bouwen woningen waren ingedeeld in de tweede klasse, zijn met ingang vain 1 januari 1975 ingedeeld in de eerste klasse, waarvoor e hogere suibsidietabel geldt. (Van onze correspon dent) PARIJS President Giscard d'Estaing heeft daags voor kerstmis de vuilnismannen van de wijk van het Elysée naar binnengehaald en voor het ontbijt uitgeno digd en daarmee ver moedelijk een nieuwe presidentiële traditie in het leven geroepen. De vier vuilnismannen die met hun wagen <le Rue du Faubourg st. Ho- uoré inreden, waren meer dan verrast toen de president zelf hen vroeg met hem op het paleis van het Elysée te gaan ontbijten. Alleen de chauffeur was Frans man; twee vuilnisopha lers waren negers uit Senegal, de derde een Arabier uit Algerije. Deze laatste dronk al leen een kop thee om de Mohammedaanse vasten ter gelegenheid van de Aït el Khebir niet te breken. Giscard onder hield zich geruime tijd met zijn gasten en bood hen bij het weggaan elk een pakket met een kal koen (een traditioneel Frans kerstgerecht) en een fles champagne aan. (ADVERTENTIE) Koningin Juliana heelt op eerste kerstdag, de hieron der afgedrukte kersttoe spraak uitgesproken, die ook door de NOS-radio via de drie Hilversumzenders en door de Wereldomroep via de zenders Lopik, Bonaire en Madagascar werd uitge zonden. „Met Kerstmis magen wij even stilstaan terug kijken vooruit kijken, naai- binnen kijken bij ons zelf. Ik geloof zelfs dat het van het grootste belang is dat te doen. Algemeen vraagt men zien af: waar gaan we heen? Wij en dus ook ieder mens wij weten het niet. Maar laten wij erover nadenken. Iedereen is zich heus wel bewust van wat er in het bij na afgelopen jaar ons allen is overkomen aan schokkende gebeurtenissen. Wat voor enorme problemen we hebben, dat we aam gevaren bloot staan en dat er gigantische taiken op onze schouders lig gen Dit ondergaan we ge meenschappelijk, als land. als wereld en mischien velen ook in hun persoonlijk leven Er gebeuren belangrijke dingen op kleine net zo goed als op grote schaal. Want het leven van de mensheid als geheel hangt af van het wel en wee van ieder mens. Desnoods even stil zijn. Bij de dingen stilstaan, misschien er stil van worden. Middenin alle drukte en geluidshinder. „Even" we zeggen bij alles „even dit of dat doen" zo vol zijn onze dagen dat niets tijd mag lijken te kosten. Maat ook in één seconde kun ie je rekenschap geven, de dingen zien, beseffen dat die seconde een kostbaar deeltie eeuwigheid is. Wii zijn alle maal onderweg on 't rad van ons leven Je bent altijd op weg ergens naar toe. Maar waarheenWpt-ico weg hebben wii gekozen? Z«o velen hollen maar door. Sleur is zo gemakkelijk en het ons rekenschap geven willen we laf liever maar niet. Zo velen tobben maar door een al net zo akelige toe stand. Maar: wat doe je eigenlijk? wie ben je eigenlijk? Je bent te kostbaar als mens, o-m alleen maar door te hollen of alleen maai' door te tobben. Daarvoor ben je te waardevol en tot te veel goeds ir staat.. Ook de mensheid als geheel holt nog veel te veel in 't blinde door tobt en lijdt en doet ook zichzelf onnoemelijk veel leed en onrecht aan, maakt zich schuldig aan na latigheid tot alle soorten van Ijewus-t misdoen, zelfs tot ter reur, toe. Zo wordt er veel vernield. Maar er wordt ook veel opge bouwd. Iedere generatie heeft prachtmensen voortgebracht, wier invloed verreikend is ge weest ver in kleine kring, ver in grote kring. Er zijn reuze-n geweest van opbou wende kracht aan wie we al len dankbaar moeten blijven. En speciaal: hulde aam de vol- harders. Maar ook heeft iedere gene ratie weer gefaald. Daardoor zijn wij ook in deze huidige grote problemen terecht geko men, met zulke ernstige waar schuwingen voor ons aRer toe komst. De tragiek van de wereldge schiedenis hangt Immers steeds weer samen met de grote uitdaging van de striid tussen go-ed en kwaad. De wortel van alle kwaad is in wezen de zelfzucht. De drieën eenhalve miljard mensen die nu leven en al hun voorouders hebben en hadden en 't nageslacht zal het hebben de enorme opgave hun eigen ik niet als het middelpunt van de wereld te zien. En wie heeft dat volbracht? Het gaat niet om het ik ma-aj om het jij en het jullie. Niemand kan gedijen, iaat staan gelukkig zijn, dan in gemeenschap. Het is toch zo diep eenvoudig, dat twee meer kunnen dan één. En allen sa men het allermeest. Hoe an ders kan er ooit iets bereikt worden van vrede op aarde? Laten we du-s beseffen: niet alleen ieder van ons, maar ook de mensheid-als-geheel is: op weg Konden we de geschiedenis overzien, niet alleen het verle den, maar ook de hele toe komst, dan zouden wij het doel begrijpen waarheen wij ons bewegen. Maar die moge lijkheid is ons niet gegeven. En toch, omdat we leven in een tijd van zo grote veran deringen als wij doen, gaan onze vragende gedachten, meer dan anders, over deze dingen. Als mensje heb je echter wel een antenne die iets op kaïn vangen van 't waarheen. Wat de één opvangt is vaak heel verschillend van dat wat de ander meent te verstaan Maar zijn 't mis schien verschillende uitzendin gen van hetzelfde station? Je zou ook kunnen zeggen: ver schillende draden van een ,e- groot weefsel in wording? 't Kam in een flits zijn, ven", dat ook jagende jakke rende mensen een eeuwig heidsvisie krijgen een weerlicht, een blikseminslag. Dat weet iedereen, die zich ook maar ooit boven zichzelf uit geheven gevoeld heeft waarbij je ziet, wat werkelijk van belang is en wat niet. Die ervaring verlost je uit je kort zichtige en zelfstandige ik en uit je moeizaamheid en geeft jc vleugels. Zo kun je de wer king en de kracht van de Schepper voelen zij het ook maar „even" en zelf 'uit zicht krijgen. Als we al onze zintuigen wijd openzetten, opdat we, op alle gebied, op alle grote en kleine momenten van ons be staan, niets missen van het hogere, het diepere van het beste van het leven, dan zul ten we onze kansen zo schoon zien. Dan kunnen de schellen ons van de ogen vallen: wat doe ik eigenlijk? Wat is van levensbelang? Voorzeker zijn wij mensen 'niet bestemd voor een grauw en groezelig bestaan, zonder uitzicht, in moedeloosheid. In eenzaamheid, en wat al meer hoe onze omstandtvbeden ook mo«*en zün Ted-arpan heeft toch Immers ffvirpfi rripo crpV^f» ffpn 7 "NPP+ sllepn bnofrl of van maar ooV van hart Anr> ip^pr°pn fc hpt opepvpri 7iir» l^vpn vniphfhofm ma>Vpn hop r?an ook mp-n<; knn T*>pt oiopi^o 7iaa^ hit ï-n riin WNrroKvl VROAW irvfctvom^rt ergiens zal er een ontvankelijk terrein zijn. heel vaak vlakbij. En eens en ergens zal er een oogst zijn. De vrucht kan op veel onverwachte manieren rijpen. Je kunt je altijd voor iets of iemand inzetten, en al ler enthousiasme of liefde voor iets of iemand is het, wat nog altijd de mensenwereld draaiende gehouden heeft. Bovendien, al wat we in saamhorigheid doen, en voor anderen doen, vuurt ons zelf en onze omgeving aan, en doorbreekt met z'n warmte de vreselijke eenzaamheid in de ze zo volle wereld. En nu is het weer Kerstmis. Christus kwam een licht, een gloed, eern warmte, die heel de ruimte voor ons vult, m niet meer gedoofd kan worden. In deze lichtglans wordt het mogelijk om des noods in een flits de zin van ons eigen leven te gaan zien en de bestemming, het ware doel van de mensheid aan te voelen. Te begrijpen, dat wij, elk van ons, onver vangbare en geliefde wezens zijn in zijn rijk en dat on danks ons falen, o-nze fouten wij allen. Dan blijkt ook dat onze gevoelens van angst, machteloosheid en verlaten heid tot-aal fout zijn. En omdat je door God be doeld bent kan het niet zo zijn, dat je zie] onverzorgd door de eeuwigheid trekt. Hoe weinig, tergend weinig, we ook weten van dat andere, niet wereldeehonden leven, we zullen toch wijs doen, ons van het bestaan ervan bewust te zijn. Wij zijn onderweg. Alle toe komst is een reis in 't onbe kende tussen alle begin en einde in. tussen Alpha en Omega, zal het altijd strltd zijn. maar het einddoel is uit redding en vrede. Laten we dit overdenken op de verachtinin,g$da>e van hem die ons voorhoudt, dait het godsrii-k. nabij, rondom, temid den van ons ls (ADVERTENTIE) W, ►'tv. "t 1,.- V' V.H Echt een dag om de post eens door te werken. Om te beginnen dan een binnengeko men bijdrage van onze trouwe medicijnman uit Breda (te weten een citaat van Confuci us, een wijs man die ver voor Christls in het land van Mao leefde). „Als de sabels verroest zijn en de spaden glinsteren; als de trappen der tempels uitge sleten worden door de voeten der gelovigen en er gras groeit op de binnenplaatsen der ge rechtshoven; als de gevange nissen leeg en de graanzolders vol zijn: als de dokters lopen en de bakkers rijden: dan wordt het rijk goed bestuurd". Maar wat, als de dokters te hoop lopen? Een AOW'er uit Breda vraagt wat de woorden bete kenen die voor op het gebouw van de rechtbank in Breda staan: „Suum cuique tribue- re". Dat betekent letterlijk: ie der het zijne doen toekomen, ofwel gewoon: ieder het zijne. Echt een motto voor een rech ter, nietwaar? Een inwoner van Terheij- den, 65 jaar en boer geweest, schrijft een brief met een pleidooi voor lotsverbetering van vooral de jonge boer op een gemengd bedrijf, die 7 dagen per week in touw is en voor ontzettend hoge lasten zit. De gemeenschap die toch baat heeft bij de inzet van deze mensen, moet deze jonge boegen te hulp komen met goedkoop geld en belastingfa- ciüteiten. ■ir Onze Terheijdense AOW'er (eigenlijk een echte ambtelij- de rotbenaming voor iemand die nou toevallig 65 jaar of ouder is, maar u begrijpt me hopelijk wel, ik heb hier wei nig ruimte, een kolommetje is zo vol) signaleert terwille van het contrast het magistrale sa laris van de burgemeester van Rotterdam. Ja, die twee en een halve ton 's jaars voor Vam der Louw, dia's onbehoorlijk veel. Nou kan-ie er best een hele boel goeie werken mee doen, maar hij kan toch beter ge woon salarisverlaging vragen. Ton d'r af, bijvoorbeeld- Hij is mijn type niet, maar het moet gezegd: een slim baasje, die jonge Drees. Stelt nu vragen aan Den Uyl over een interview waarin de pre mier onder meer heeft gezegd: „De leuke dingen voor de linkse mensen, die er ook zijn, en veel naar mijn mening, mag je eigenlijk niet vertel len". En ook nog: „Wat het kabinet goed doet naar links kan alleen in stilte gebeu ren". Hoe kan de premier dit rij men met de door zijn kabinet geroemde en na te streven openbaarheid? Vraagt DS'70-er Drees. Leuke vraag, om het woordspelletje, want Drees doet net of Den Uyl stiekum meer doet voor linkse mensen dan voor rechtse mensen. Nou, moet je die linkse mensen anders eens horen over dit kabinet. Een eerlijk gezegd: zoveel leuke dingen voor links heb ik ook niet gezien. Wel gehoord. Ik ben weg. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Eerste- Kamercommissie voor de ver zoekschriften meent, dat mi nister Boersma van Sociale Zaken een onderzoek moet in stellen naar de mogelijkheden tot het toekennen van een zelfstandig recht op een aow- uit rering. De commissie heeft de se naat gevraagd een desbetref fend verzoek tot de bewinds man te richten. Aanleiding tot het voorstel is een verzoekschrift van een inwoonster van Tilburg. Zij huwde na ifaar 65ste jaar met een man, die de leeftijd van 65 jaar nog niet bereikt had. Sedert dit huwelijk ging voor de vrouw haar recht op aow- pensioen verloren. V

de Stem | 1974 | | pagina 5