Dl ÜÏL INSTA HURT EMANC1PATIEG0MMISSIE Europese energie impasse doorbroken EEG moet twee miljoen ton suiker importeren PROLOOG WINT GEDING TEGEN DE TELEGRAAF Aardgas in senaat Voorstellen van centrales overheidspersoneel Kort geding Alsaverpil Makarios met stenen bekogeld Toren in Heerenveen binnenland buitenland Protest van twaalf vrouwelijke kamerleden OVER TIEN JAAR VIJFTIEN PROCENT ZUINIGER Versneld anti- alcoholpromillage Hof Amsterdam beslist in januari over Bloemen- hovekliniek Aardgas theecologie Meldingsplicht On de me nsen kaak in Turkije INVAL IN ROTTERDAMS GOKHUIS Spaarsok voor mensen in nood" Woensdag 18 december 1974 13 (Van een onzer verslaggevers) den HAAG Minister president Den Uyl heeft giste ren in Deii Haag de Nationale Adviescommissie Emancipatie geïnstalleerd. De commissie zal de regering, zowel op ver zoek als op eigen initiatief, adviezen geven, die de eman cipatie van de vrouw kunnen bevorderen. Twaalf vrouwelij ke Kamerleden ontbraken tij dens deze installatie. Zij pro testeerden op deze manier te gen de volgens haar eenzijdi ge samenstelling avn de advies commissie. De Nationale Adviescommis sie Emancipatie is de tweede emancipatiecommissie die in korte tijd is geïnstalleerd. De andere is het Comité voor *•- Internationale Jaar var Vrouw. Verschil tussen js, dat de laatste zich gaat bezitg houden met de aci.- viteiten voor het Jaar van de Vrouw en maar één jaar be staat. De gisteren geïnstalleer de commissie is voor onbe paalde tijd in het leven geroe pen. Minister-president Den Uyl wees er gisteren op, dat in tal van landen het emancipatiebe leid binnen het regeringsbe leid wordt gebracht. Hij noemde met name Frankrijk, waar een staatssecretaris is benoemd, die belast is met het bevorderen van maatregelen voor verbetering van de posi tie van de vrouw, voor het dragen van verantwoordelijk heid op verschillende niveaus en voor de opheffing van dis criminatie. De Nederlandse regering hoopt een en ander via de adviescommissie te realiseren Den Uyl zei verder over de taakstelling, dat de regering van de commissie adviezen verwacht voor wat betreft uit gangspunten, doelstellingen, samenhang en vormgeving van het emancipatiebeleid. Hij voegde hieraan toe. dat de overheid niet alleen een emancipatieprogramma kan uitwerken. Maatschappelijke veranderingen worden volgens hem voor een belangrijk deel bepaald door mentaliteitsver andering. De overheid kan echter wel juridische, econo mische en sociale knelpunten, die de ontwikkeling remmen wegnemen. Daarnaast kunnen in het onderwijssysteem pun ten worden opgespoord, din vrouwen in een rolpatroon dringen en de ontplooiingskan sen verkleinen. Op de mededeling van Den Uyl, dat het werk van de ad viescommissie niet altijd dankbaar zal zijn, antwoordde Paula Wassen-van Schaveren, presidente van de commissie, dat dat van de regering af hangt. Paula Wassen zei verder blij te zijn met de instelling van de emancipatiecommissie, maar ze was tegelijkertijd bang, dat de commissie in ee onbelangrijk hoekje zal wor den geduwd. Dit is immers de weg van veel vrouwenzaken. Ze legde er de nadruk op. dat degenen, die van mening zijn, dat de emancipatiestrijd een korte modegril is, wel tot de ontdekking moeten komen, dat ze ernaast zitten. Over de samenstelling van de emancipatiecommissie die 4 leden telt, zei Paula Wassen, dat het onmogelijk was om uit alle belanghebbende organen vertegenwoordigers te kiezen. Dit was gistermiddag het eni ge antwoord op de bezwaren van twaalf vrouwelijke ka merleden, die uit protest wa ren weggebleven. Het ging hier om kamerleden van KVP, WD, ARP en DS'70. Zij staan wel achter de doelstelling van de emancipatiecommissie, maar vinden, dat teveel com missieleden afkomstig zijn van linkse partijen. Op vragen over deze zaak antwoordde minister Van Doorn van Cul tuur. Recreatie en Maatschap pelijk werk maandag, dat de commissieleden niet waren ge kozen op grond van politieke overtuiging, maar op grond van deskundigheid. De protes terende Kamerleden namen geen genoegen met dit ant woord. Den Haag. Minister-president drs. J. den Uyl en mevr. drs. Paula Wassen-van Schaveren, voorzitter van de natio nale adviescommissie emancipatie, na de installatie in de Rolzaal. Heerenveen. Met behulp van springstoffen is gisteren de toren van het voormalige postkantoor in Heerenveen geveld. Het zestigjarige bouwwerk stortte met donderend s in elkaar. (Vervolg van pagina 1) De regering vindt deze weit nodig, omdat emergiepoMtiek een nationale overheidstaak is. Een complicatie bij die Eerste Kamer was dat dit wetje tege lijk werd behandeld met het finanoiële dekkingsplan van minister Duisenberg van Fi nanciën, waarvan deze wet een onderdeel is. Vooral de juristen in de Eerste Kaïmer J_an de christen-democratische fracties en van de VVD waren sterk tegen deze wet. Ook de fiacties van de Boerenpartij en van de communisten waren ta- B®. Volgens de communisti- s®e woordvoerder creëert de staat hiermee een ordinaire monopoliepositie. De afgevaar- ragde van de B oe ren pari j zei, uat de minister vain Economi- cne Zaken zich met deze wet ®en dictatoriale bevoegdheid oe-eiKent. Alleen de fracties ran de PvdA en van de PPR ÖSn in ee'rste termijn ak- rd met het wetsontwerp, i bezwaren van de ehris- «Memoeraten en van de D (met CPN en BP samen SOM Voor 46 van de 75 zetels de senaat) richten zich srhInarneU'k tegen de juridi- rae argumentatie van 't wets- n werp Zij zien niet in dat dij, over de kop no- amdat 0(,k via andere Melen een prijsvaststelling te»„W?rden °Pee]egd- Bezwa- sen cte eenzijdige verbreking ren Privaatrechtelijke over- cm, i ™en deze fracties ook overSte\."Het is i'uist d'e heid terughoudend- rcjoi.m06t betrachten met de zef 1 van bet Privaatrecht" 5K»'lmgfreks (KVP) na- ■qu e christen-democrati- vaihJPacties dip «li het welie na- Deze fracti het feit, dat de staat niet aan sprakelijk gesteiid kan worden wanneer leveranciers hun bui tenlandse verplichtingen niet kunnen nakomen (exDOirtcon- tracten). De liberaal Zoutendijk was vain oordeel, dat het functione ren van de Eerste Kamer mot het betrachten van haast bij de behandeling van dit wets ontwerp op spel wordt gezet. De liberalen zien in het wets ontwerp een zeker aardgas- embargo tegenover het bui tenland. „En' dat is toch wel het laatste wat het buitenland van Nederland verwacht", al- duis prof. Zoutendijk. DEN HAAG (ANP) «- Het Algemeen Comité van Over heidspersoneel (ACOP) heeft met de R.K. en Christelijke Centrales van Overheidsperso neel, na het mislukken van een centraal akkoord voor 1975 op centraal niveau, voor stellen geformuleerd voor het overleg in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. Die voorstellen houden o.m. iin: in het kader van de over eengekomen onverkorte voort zetting van het trendbeleid voor 1975 dient per 1 januari a.s- een bijstelling van het sa laris plaats te vinden op grond van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. De naast de salarissen toege kende toeslag ingevolge de machtigingswet dient per 1 ja nuari a.s. in de salarissen te worden verwerkt. Nu geen centraal akkoord tot stand is gekomen, doch de vakcentrales in een gecoördi neerd arbeidsvoorwaardenbe leid 197& vasthouden aan de oorspronkelijke uitgangspun ten, wordt voorgesteld bij wij ze van voorschot een salaris verhoging toe te kennen van twee procent. Deze verhoging dient voor tenminste één pro cent in een voor ieder gelijk bedrag tot stand te komen. Het minimumverlof moet worden opgetrokken tot twin tig dagen in 1975. Daarbij zou moeten worden bezien of de bezoldiigingsgrens kan worden verlaagd. Het percentage va kantietoeslag moet worden verhoogd, evenals de vloer en het bedrag per kind in de vakantie-uitkering. Verder willen de centrales uitbreiding van de financiële en andere faciliteiten die de overheid aan de organisaties van overheidspersoneel ver leent. Zij willen bijzondere aamdiaeht voor de positie van de oudere ambtenaar, het on- derwiijsipersoneel niet uitge zonderd. Daarbij denken de centrales aan de mogelijkheid van vormingsverlof ter voor bereiding op de pensionering en verdergaande vermindering van de arbeidsduur gedurende de laatste vijf jaar voor de pensionering. intrekking .ies zijn tegen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT D. E.E.G. zal in de loop van volgend jaar 2.178.000 ton suiker moeten importeren om in de geraamde be hoeften te voorzien en om aan het eind van het jaar over een voorraad van 599.000 ton te beschikken, dit is verbruik van krap drie weken. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Sui kerfabrikanten en Raffinadeurs, mr. G. de Gilde, gisteren op de jaarvergadering van Suikerunie. Als schuldigen wees hij de Europese Commissie en Raad van Ministers aan. die „niet naar de waarschuwingen en adviezen van het bedrijfsleven hebben willen luisteren en de heilloze weg van beperking bleven gaan". Volgens mr. Dc Gilde is er in de E.E.G. steeds een suiker beleid op korte termijn gevoerd. Planning op lange termijn ont brak. Nu pas hebben commissie en raad beslissingen genomen, waarop de telers en industrie jarenlang hebben aangedrongen. Volgens deze zegsman zal men tot 1980 met hoge suikerprijzen in de E.E.G. rekening moeten houden. Van het grootste belang achtte hij het dat de suikervoorziening in de gemeenschap vei lig gesteld wordt. „Anders komen we in dezelfde situatie te- als waarin we nu met de olie zitten", aldus de heer De Gilüe. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op 7 ja nuari dient in Amsterdam een kort geding dat Alsaver Brus sel, het distributiekantoor van de Zwitserse fabriek, die de Alsaver-pillen (aangeprezen als middel om het alcoholpro- millage in het bloed drastisch terug te dringen) op de markt brengt, via de Rotterdamse advocaat mr. J. Jansen van Raaij heeft aangespannen te gen professor Nelemans. het hoofd van TNO. Professor Neletmatis had in een actuialliteiteinpirogjraimma op de televisie verklaard dat de Alsaverpil geen uitwerking haid op het alcoho'lpromiilllage in het bloed. Alsaver over weegt ook een kort geding te beginnen tegen Kees Buur man., presentator, van de NOS- woensdaigavondsihow, die in dat programma van 11 decem ber zich geringschattend over de werking van het Zwitserse prodiuikt had uitgelaten. Tegen Buurman zal alleen dan geen kort geding worden .aange spannen als hiij zijn uitlatin gen binnen acht dagen rectifi ceert BRUSSEL (ANP) De impasse die de Europese Ge meenschap verhinderde besluiten te nemen voor een ge meenschappelijk energiebeleid, lijkt voor het moment door broken te zijn. De Europese ministerraad in Brussel heeft gisteren al een aantal besluiten genomen, die een Europees beleid gestalte moeten geven. Met name is men het eens geworden over maatregelen, die tegen 1985 een bezuiniging op de energiebehoefte van de EEG met vijftien procent moeten opleveren. - Deze vijftien prooent bete ken in ide praktijk het equive- lant van 240 miljoen ton one. Dit rationele gebruik van energie zal de gemeenschap 22 miljard dollar bespa ren. Het uit 22 punten be staande actieprogramma dat ongehavend door de raad kwam voorziet in besparingen onder meer op het huishoude lijk gebruik en het vervoer in de industrie, met name in de zogeheten energie-industrie. Maatregelen inde huishou delijke sector moeten tegen 1985 leiden tot een energiebe sparing vain achtien procent. Het gaat hier om thermische isolatie van woningen, rege ling van ventilatie en verwar ming. eniz. Jn de transportsec tor gaat het om betere afstel ling van motoren, bevordering van het gebruik van dieselmo toren, etc., die volgens de be rekeningen an de Europese Commissie, het ..dagelijks be stuur" van de gemeenschap pen, tot besparing van zestien procent kunnen leiden. AMSTERDAM (ANP) De raadkamer van het Amster damse gerechtshof zal in janu ari haiair besehikkdmig bekend maken over het al of niet verlenen van verlof aan de rechter-comimissaos in Haar lem voor het doen van huis zoeking in die abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede dan wel in beslagneming van de medische apparatuur. De Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. J. L. Andireae. had daartoe begin november bii de rechtbank in Haarlem een vordering ingediend. Een van de specifieke zaken die in Brussel aan de orde waren, was de wenselijkheid om aardgas in beginsel niet te gebruiken als brandstof voor electrische centrales. De Ne derlandse minister Lubbers heeft daarbij wel de nadruk gelegd op dc noodzaak van een behoorlijke prijspeil vout het aardigas omdat men, geleid door economische motieven anders toch snel in de verlei ding zou komen aardgas te gebruiken. De richtlijn die aanvaard is en die eind volgend jaar van kracht moet worden, voorziet in een nationaal vei'gunnin- genstelsel voor de levering van aardgas aan nieuwe elec trische centrales. Ook voor het verlengen van aflopende aard gasleveringscontracten aan al bestaande centrales zal een vergunning nodig zijn. Zulke vergunningen mogen slechts worden verleend als centrales om technische redenen geen andere brandstof kunnen ge bruiken of als een meer nuttig In 't Kort HET partijbestuur van de PSP heeft in een brief aan de di rectie van Philips NV zijn verontwaardiging uitgesproken over het niet verlengen van het jaarcontract met 73 Spaan se gastarbeiders. De PSP ziet het niet-verlengen van de con tracten als een represaille maatregel tegen de 73 gastar beiders, die in oktober aan een staking hebben deelgeno men DE Sovjet-Unie heeft sinds de oktoberooriog van vorig jaar ruim 300 vliegtuigen aan Syrië geleverd, waaronder bijna 50 toestellen van het type Mig 23 en de rest gemoderniseerde machines van het type Mig 21. DIT jaar zijn in Thailand on geveer 55.000 kinderen onder de vijf jaar aan ondervoeding gestorven. ONLUSTEN in de platinum- mijn Bafokeng bij Rustenburg in Zuid-Afrika hebben de af gelopen drie dagen aan vier Afrikaanse mijnwerkers het leven gekost. Er zijn 78 ge wonden. DE Portugese regering heeft een aantal bekende politieke figuren op de Kaapverdischo Eilanden laten arresteren. DE leider van de militaire junta in Chili, generaal Au- gusto Pinochet, is tot president van de republiek benoemd. Hij droeg tot dusver als staatshoofd de titel „opperste leider van de natie" (ADVERTENTIE) 3M Duikertjes. 'tMilieuvriendélijke -theebuiltje zonder overbodige aanhang. gebruik van aardgas toch on mogelijk is. Na overleg met de Europese Commissie in Brus sel, toch een vergunning ver lenen. De Europese Ministerraad heeft gisteren ook een richt lijn aanvaard, die het toezicht op het handelsverkeer van energieprodiukten mogelijk maakt. Alle ondernemingen en personen in deze sector moe ten telkens o-p 15 maart on 15 september aan hun nationale overheid een opgave doen van de hoeveelheden ruwe olie, olieproidukten of aardigas, die zij in de afgelopen zes maan den hebben uitgevoerd. Om de afhanikelij'kheid van geïmporteerde energie aan zienlijk te kunnen verminde ren moet in de eerste plaats het gebruik van kernenergie worden opgevoerd, tot voor de gemeenschap in 1985 een to taal vermogen is bereikt van tenminste 160 gigawatt (een gigawatt is een miljoen watt) ofwel 13 pet van de totale energiebehoefte en zo moge lijk van 200 gigawatt ofwel 16 pet van de totale energiebe hoefte- Voornamelijk om mi lieuredenen beeft Nederland het voorbehoud gemaakt tegen over de doelstellingen „kern energie" die gisteren in Brus sel werden geformuleerd. ANKARA (AFP) Ibra him Tekkaya, paleonthoioog aan het Turkse instituut voor mineraialomde-rza-eik in Ankara, heeft bekendgemaakt dat hij een 25 miljoen jaar oude kaak heeft gevonden diie van een mens moet zijn geweest. De kaak is ontdekt in de buurt van de stad Kirikkale op 80 kilometer ten oosten van An kara. Er zitten 16 tanden in, wat doet vermoeden diat de toenmiail-iae mens al 32 tanden h.ad ROTTERDAM De Rotter damse politie heef', gilleren het grootste gokpaleis in de Maasstad ontmanteld. Na een maandenlange voorbereiding drongen veertig politiemannen van de mobiele eenheid, en van de afdeling bijzondere wetten het pand aan de Een- draclïtsweg binnen en arres teerden daar vijftien man per soneel van het speelhuis en vijfentwintig spelers en speel sters. Drie mannen die de be drijfsleiding vormden, zijn in hechtenis genomen. De ande ren konden, na het opmaken van een proces-verbaal, naar huis gaan. Bij de inval werden T5.000 gulden speelgeld en een vuurwapen in beslag geno men. 11 EINDHOVEN Van daag zal een landelijke actie „Spaarsok voor Mensen in Nood" van start gaan. De organisa tie is in handen van de stichting ..Mensen in Nood" uit 's-Hertogen- bosch, de Nederlandse afdeling van Caritas, een internationale katholieke hulpverleningsorganisa tie. Deelnemers aan de actie krijgen gratis thuis gestuurd een wandbord met daarop een echte wollen sok. Het is de bedoeling regelmatig kleine geldsbedragen in deze sok te stoppen en het uiteindelijk bedrag elk kwartaal over te ma ken aan de stichting. Op het wandbord staat per seizoen aangegeven waarvoor men spaart. De stichting Menden in Nood hoopt met deze ac tie jaarlijks een miljoen gulden bijeen te kunnen brengen. Deze gelden zullen aangewend wor den ter heafr'jding van acute noods:tuaties en ter financiering van kleine projecten. Spaar- sokken kunnen gratis worden aangevraagd bij de stichting „Mensen in Nood" antwoordnummer 10, Den Bosch. Woensdag vandaag, 18 de cember. Tijd dus voor een Kerst-Inn van de cola-baller- tjes in de Tienerhoeve, Hoe- venseweg 10, Etten-Leur- Wij hadden daar een uitnodiging voor, maar zijn verhinderd wegens drukke werkzaamhe den, zoals dat officieel (maar daarom niet minder waar) 'heet. Maar dat kan ons niet belet ten alle cola-ballers en balle- ressen en de leiding een pret tige middag toe te wensen. Onze gedachten zijn daar. -ö- Nu heeft het gemeentebe stuur van Duiven een woor denboekje uitgegeven- Dat was nodig om de vele vakter men die de dames en heren gemeenteraadsleden gebruik ten te vertalen voor het gewo ne volk op de tribune. Het boekje opent met deze volzin: „Alfabetisch-lexicogra- fisch gestructureerde tabel van explicaties voor de allogene en autochtone in de commune Duiven gedomicileerde homo sapiens niet te definiëren dif- ficielc terminologie in de of ferte-nota bij het budget anno 1975". Daar is geen woord Neder lands bij. Ons mooie beroep bestaat ook uit het raadplegen van vele vakbladen. Die zijn altijd serieus en soms nog geestig ook. Zoals het zeer technische aannemersblad Bouwbelan- gen. Lezen wij daarin dat de au tomobielfabriek Ford iemand uitnodigt voor het een of an der. Schrijft die Ford-direc teur aan het slot: Gaarne uw Fiat- Seint die man terug: Kan alleen een Volkswagen aanbie den. Ha, ha. Nog één aardige dan: Ont moedigd door het geringe aan tal studenten dat zijn nrijdag- ochtendcollege bijtvoonde, besloot een lector aan de uni versiteit van Genève niet zelf meer naar de aula te gaan, maar zijn les te zetten op een bandje en dat met een af- speelavparaat in de aula ach ter te laten. Twee weken later ging de lector eens kijken wat het re sultaat was- Hij trof rond zijn band opnameapparaat een vijf tigtal kleinere bandrecorders aan die het opgenomene opna men. Wij leggen ons oor ook te luister. MERIJN NICOSIA (UPI) Presi dent Makarios van Cyprus heeft gisteren verklaard dat hij „bepaalde concessies" zal doen om hervatting van de Cyprische Turks-Griekse be sprekingen mogelijk te maken. Makarios zei dit toen hij het woord richtte tot een menigte Griekse Cyprioten, van wie verwanten worden vermist die vermoedelijk in Turkse gevan genschap verkeren. Toen de aartsbisschop later een Turks vluchtelingenkamp in Parama li wilde bezoeken, werd hij door een menigte Turkse Cy prioten tegengehouden. Onge veer honderd Turken blokkeer den de hoofdweg van Parama li en wierpen met stenen naar öe presidentiële stoet. Door de dreigende houding van de Turkse Cyprioten was Makari os genoodzaakt onverrichterza- ke de terugweg te aanvaar den. AMSTERDAM (ANP) De toneelwerkgroep Proloog uit Eindhoven heeft haar kort ge ding tegen De Telegraaf over het interview van De Tele graaf met de oud-staatssecre taris van CRM. het kamerlid mevr. S. van Veenendaal - van Meggelen (DS '70) gewon nen. De president van de Am sterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoof Mulder heeft in zijn gistermiddag gedane uit spraak De Telegraaf veroor deeld om binnen twee dagen na de betekenis van het von nis op de voorpagina op een voldoende opvallende plaats onder de kop „nogmaals onze publikatie inzake Proloog" een in het vonnis opgenomen me dedeling te plaatsen. Daarin moet staan, dat De Telegraaf in zijn edities van 3 en 4 december j.l. mededeling deed over de aan het adres van Proloog geuite beschuldi gingen door de oud-staatsse cretaris van CRM, mevr S. van Veenendaal in een inter view met Peter Liefhebber. De beschuldigingen hielden onder meer in, dat deze to neelgroep een rode mantelor ganisatie is en zich schuldig maakt aan diefstal, afluisteren, spionage en fraude „In zijn vonnis heeft de president van de Amsterdamse rechtbank overwogen dat wij door in de ze uitsluitend op de medede lingen terzake van mevr. Van Veenendaal af te gaan en zon der enige nadere verificatip tot publikatie van de door haar geuite beschuldigingen over te gaan, onrechtmatig tegenover Proloog hebben ge handeld", aldus de te publice ren mededeling. Op niet nako men van dit gebod staat een dwangsom van f 25.000-. Van de zijde van De Tele graaf wordt gesteld, dat de krant ten aanzien van de juistheid der beschuldigingen geheel mocht afgaan op de be trouwbaarheid en geloofwaar digheid van de geïnterviewde persoon De vraag waarom het ging, was of zonder enig nader onderzoek naar de gegrond heid der beschuldigingen deze mochten worden gepubliceerd, zo wordt in het vonnis opge merkt. Met alle begrip overigens voor het belang van een pers orgaan om met een opvallen de publikatie, als die over Proloog de primeur te beha len- is de president toch van oordeel dat De Telegraaf de beschuldigingen had behoren te verifiëren. Hij merkt in zijn vonnis nog op, dat over de ail of niet juistheid der beschuldigingen het kort geding van Proloog tegen mevrouw Van Veenen daal (dat maandag voor de president van de rechtbank in Den Bosch diende en waarvan wii gisteren uitvoerig verslag brachten, wel het nodige uit sluitsel zal kunnen geven.

de Stem | 1974 | | pagina 9