©3LHnaar S® jQ? 4EP SURINAAMSE KRITIEK OP SPREDUNGSBEIEID W etenschappelijke steun actiegroepen Paus maant tot eenheid Wolverwerkende industrieën concentreren zich in Wolcon Werkgemeenschap Kindercentra attendeert op peuterspeelzalen 43» NOTA WETENSCHAPSBELEID VAN TRIP VVD-voorzitter legt functie neer Tedere zorgen voor verstoten ezeltje Overvallers lieten buit in de steek „GEZAMENLIJK AVONTUUR MEI EEN WAT DRAMATISCHE AANPAK" stent(e) stopzetting C.V.-TECHNICUS, binnenland buitenland Openingstijden commentaar Verleiding Wolcon- misser Kamer tegen Kalkarproject Nog 55 over. i met het uitrekenen van warm Wa ■warming en luchtverwarmmgsn,] es heeft tijd beschikbaar op free~ jasis voor ons eenvoudige projekten •ekeneh kondities gaarne vernemend ondw 12 van dit blad. Dinsdag 17 december 1974 11 Zondag en maandag Ee. hele dag gesloten. Disdag t.m. zaterda» van 8.30 tot 18.00 uuj. iedere vrijdag tot 2100II uur. Kinderen onder 10 j geen toegang, ook nietl onder geleide. CASH CARRY Zelfbediening Industrieterrein Goirle t.o. zwembad Telefoon 0 42 47 - 27851 WIST U DAT WIJ een enorme keus hebben I in alle mogelijke kleu ren en uitvoeringen van keukenartikelen I zoals tafels stoelen krukken, aanrechten, kasten enz. in wit eii gekleurd hout en met chroom onderstellen CASH CARRY Zelfbediening Industrieterrein Goirle t.o. zwembad Telefoon 0 42 47 - 2785 TIENERBUREAU Onbegrijpelijk slim be dacht dit bureau zowel voor tongen als voor meisje In 4 kleuren en met 2 laden, 60 x 105 Van 95,— VOOR 57,50 CASH CARRY Zelfbediening Industrieterrein Goirle t.o. zwembad Telefoon 0 42 47 - 27 85 KEUKENSTOEL Deze stoel met zwaai chroom onderstel is be kleed met skai in twee kleuren. Het totaal een sierlijk en eerlijk modeL Van 26.50 VOOR 15,25 CASH CARRY Zelfbediening Industrieterrein Goirle to. zwembad Telefoon 0 42 47 - 2'® KINDERLEDIKANT Dit bedje van 60 x 18 met dichte zijden is eec veilige slaapplaats vooi uw baby. In prachtig wit laqué en met pop-' versiering. Van 109.— VOOR 79,- or Terneuzen vragen wij een werkzaamheden wacht op u. ïgen aan de balie en hen behulp- iet ontvangen en uitbetalen van verkopen van vreemde valuta, travelier cheques, geven van in- spaarvormen en verzekeringen, optreden, akkuratesse en een ig zijn voor deze funktie nood- 1 21-25 jaar. een afwisselende werkkring, een omstig opleiding en ervaring elijke sekundaire voorwaarden. wordt verzocht schriftelijk of akt op te nemen met de direktie neuzen, Axelsestraat 8. ■5451. MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM (ANP) In een uitvoerige brief hebben de «ezanienlijke welzijnsorganisa ties van Surinamers in Neder land (en dat zijn er dertien in etal) gisteren bij de minister nu CRM en de voorzitter van j, interdepartementale Com missie Beleidscoördinatie Rijksgenoten hun beklag ge daan over het voorgenomen spreidingsbeleid van Surina mers die in Nederland aanku- "in een gelijktijdig uitgege ven perscommuniqué worden de Surinaamse grieven bondig „Het spreidingsbeleid heet misleidend genoeg te geschie den op basis van vrijwillig heid", zo staat erin te lezen, „Maar het wordt over de hoofden van de Surinamers bruut doorgedrukt. Er is dui delijk sprake van dwangmati ge spreiding, hetgeen blijkt uit de reeds genomen stappen. Zo heeft de regering een wet uit 1954, die van toepassing was op migranten uit Indone sië, uit de oude doos gehaald met het doel de Surinamers dusdanig te spreiden dat zij als groep verdwijnen. On danks ons protest is reeds een -Centraal Bureau Vestigings beleid Rijksgenoten" geïnstal leerd, dat grote kapitalen van de overheid ter beschikking heeft om het enige doel door te drijven: Surinamers. na ze volgens plan verdreven te hebben voor rust en orde in de neo-kolonie- nu nog verder uit te dunnen, om zo het bui tenlands, Nederlands, bedrijfs leven in Suriname vrij spel te blijven geven over onze grondstoffen". De welzijnsor ganisaties herinneren er aan- dat de Surinamers zich anart zullen moeten laten registre ren en dan naar een oPvan- centrum zullen worden ge bracht als doorgang naar „de zo gewraakte pensions". Hier tegenover stellen de organisa ties: 1. Dat Surinamers het recht j hebben zich overal in Neder land vrijwillig te vestigen, on geacht hun reeds aanwezige aantal. 2. Dat spreiding van Surinamers geenszins oplos sing biedt voor het nationale probleem van economische re cessie, noch voor de woning nood en werkloosheid in plaat sen waar momenteel veel Su rinamers wonen. Op de lange, lange weg, die naar een federatie moet leiden van de drie grote confessionele partijen, de KVP, AR en CHU, is men weer een stapje gevorderd: de AR en KVP zijn akkoord gegaan met de statuten van het Christen-Democra tisch Appel (CDA). Had de CHU hetzelfde gedaan dan was het een grote dag geweest voor allen die partijvernieuwing nastreven maar de Christelijk-Historischen hielden opnieuw -allerlei slagen om de arm. Het CDA is er dus nog lang niet. In feite kan die grote stap voorwaarts ook nog niet gezet worden. De KVP en AR steunen het kabinet-Den Uyl; de CHU zit in de oppositie. De drie vormen dus geen po'"'=ke een heid. Die eenheid kan eerst tot stand komen bij ee vijziging van de huidige parlementair-politieke situatie. In dat laatste schuilt een gevaar. Velen vooral in de KVP -wachten met zoveel ongeduld op de totstandkoming van her CDA dat ze in de verleiding zouden kunnen komen het CDA- ideaal belangrijker te gaan vinden dan medewerking aan een vooruitstrevend beleid. Bezwijken ze voor die verleiding dan volgt er op de „nacht van Schmelzer" een „nacht van Andries- sen"; dan valt het kabinet-Den Uyl. Nu neemt de kritiek op het kabinet de laatste tijd toe. Heel wat mensen ook in de progressieve hoek zouden er geen traan om laten wanneer Den Uyl en de zijnen zouden moeten terugtreden- Maar wat komt er dan? Wij zijn geneigd de me ning te onderschrijven van degenen, die stellen dat een „nacht van Andriessen" zelfmoord zou betekenen voor de KVP en AR en een onwenselijke radicalisering zou inluiden van de PvdA. IJef is verheugend dat nu een begin lijkt te zijn gemaakt met de schaalvergroting in de wolverwerkende bedriifs tak van ons land door fusie van bedrijven in een houdster maatschappij en de stichting Wolcon. Een advies dat reeds ia- ren geleden door professor Goldschmidt, en wat later dooi diens collega Diephuis, werd gegeven. En dat men toen niet wilde verwerkelijken. Geen wonder dat er maandag in het uitgebreide gezeischaD dat de presentatie van deze nieuwe ster aan ons bedriifsfirma- ment bijwoorde van gematigd optimisme sprake was. Maar ook werd daar heel duidelijk door twee vakbonds vertegenwoordigers een forse waarschuwende vinger opgesto ken. Die vakbonden zijn, dat bleek zonneklaar, niet als ge sprekspartners met een geheel eigen inbreng in het voorover- ie9 betrokken geweest. Ze kennen de statuten van Wolcon en de houdstermaatschappij niet. Ze weten niet wat binnen de concentratie de positie van de medewerkers zal zijn. Ze zijn met op de hoogte van de inzichten over het te voeren sociaal beleid, dat binnen die concentratie zal worden uitgestippeld. «Wij willen niet over de schouders van de oprichters (over heid en bedrijfsdirecties) kijken! We willen ernaast zitten", al dus merkte de heer O. Bender van de Unie B.L.H.P. op. Een kritische kanttekening die zijn collega van de Industriebond «•V.. de heer H. de Jong, nog wat aanzette. i Zij wezen erop dat er nu een prachtige kans is om een beetje inhoud te geven aan het principe van de spreiding van ™dit, zoals deze regering zegt voor te staan. „Wat denkt de "verheid in dit geval van werknemers-aandelen?" Het was maar een vraag van die vakbondsbestuurders, die kenne'ijk "orde gang van zaken, die tot de stichting van Wolcon heeft 9sleid, wat geïrriteerd waren. Jammer. Dat was niet nodig geweest. Een Wolcon-misser, 'e hopelijk snel de wereld wordt uitgeholpen. DEN HAAG (ANP) Minister Trip van Wetenschaps beleid wil, blijkens zijn gisteren verschenen nota. in zekere mate steun gaan geven aan groeperingen die zich op een probleem werpen en daarvoor wetenschappelijke onder steuning nodig hebben. Hij denkt hierbij bijvoorbeeld aan actiegroepen die zich inzetten om allerlei plannen van de rijksoverheid de provincie of de gemeenten aangepast of gewijzigd te krijgen. De minister liet gisteren tijdens de toelichting^ op zijn nota blijken voor een aantal van der gelijke acties uit het verleden grote sympathie te hebben. Hij/ overweegt de instelling van een wetenschappelijke ombudsman die de beschik king krijgt over enige finan- w etenschappelijke bij st and ciële middelen, waaruit die kan worden gerug.gesteund. Hierdoor, aldus de minister, kunnen alternatieve benade ringen van plannen en bepaal de problemen, naast de offi ciële, een betere kans krij gen". In zijn toelichting ver duidelijkte de minister verder dat de nieuw op te richten Raad voor het Wetenschappe lijk Onderzoek zelf de be voegdheid krijgt gelden voor onderzoek toe te wijzen aan (groepen van) anderzoekers. De WRO wordt gevormd door een wijziging van de nu bestaande Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek. Het door de WRO bestreken ter rein omvat onderzoek dat wordt uitgevoerd op universi teiten, hogescholen en aan de ze instellingen gelieerde insti tuten. Daarvoor is thans rond 100 miljoen gulden beschik baar. De 10 tot 15 sectorraden uit de nota van minister Trip, organen samengesteld uit ver tegenwoordigers van de we tenschap, de overheid, de maatschappij en het bedrijfs leven, kunnen niet zelf gelden toewijzen. Zij adviseren de betreffende ministeries over de meest zinvolle besteding van het geld dat die ministe ries beschikbaar hebben voor wetenschappelijk onderzoek, zowel toegepast als fundamen teel Bij elkaar gaat het hier om ruim 900 miljoen in 1975. In zijn nota wetenschapsbe leid laat de minister het we tenschappelijk onderzoek van het bedrijfsleven en dat aan de universiteiten en hogescho len grotendeels buiten be schouwing. De minister zegt dat hij over dat onderzoek, waar enorme bedragen om gaan, nauwelijks zeggenschap heeft. Het bedrijfsleven, voor namelijk de vijf grote multi nationale ondernemingen die in Nederland zijn gevestigd, besteedde dit jaar rond twee miljard gulden aan weten schappelijk speur- en ontwik kelingswerk. Zijn nota handelt, waar het over beleidsvoorne mens gaat, over sturing en coördinatie van het overige in Nederland verrichte weten schappelijk onderzoek. Het is de taak van minister Trip de besteding van 900 miljoen die alle ministeries bij elkaar voor dit doel hebben, zo goed moge lijk te begeleiden. De vakmi nisters blijven zeli verant woordelijk voor de bedragen die voor wetenschappelijk on derzoek op hun begrotingen zijn uitgetrokken en die sa- mei. dat bedrag van 900 mil joen vormen. De hoofdpunten van het we- tenschapsbelang zijn, aldus de nota, afstemming op de priori teiten van de samenleving kwaliteitsbewaking O bevordering van de doel matigheid democratisering. Dit laatste punt heeft vol gens de minister het karakter van een randvoorwaarde voor de nieuwe organisatiestruc tuur ROTTERDAM (ANP) Mevrouw H. V. van Some- ren-Downer, sinds 1968 voorzitter van de Volkspar tij voor Vrijheid en Demo cratie (WD) legt haar functie neer. „Ik vind het nu welletjes", aldus Haya van Someren, die voor de WD tevens lid is van de Eerste Kamer. Mevrouw Van Som eren zegt dat haar besluit om de voor zittersfunctie neer te leggen is genomen „in de meest voor treffelijke overeenstemming' met de VVD-fractievoorzittens uit de beide kamers, de heren Van Riel en Wiegel. De functie werd „te zwaar en erg belastend", zo zegt zij in een commentaar, waarbij zij er op wijst dat de partij in de afgelopen jaren groeide van ongeveer 27-000 leden tot ruim 80.000 leden thans. Als opvol ger van mevrouw Van Some ren voor de functie van VVD- voorzitter komt mogelijk in aanmerking mr- F. Korthals Altas te Rotterdam, thans al gemeen-secretaris vain de par tij. In kort DE Sovjet-Unie zal Egypte helpen bij het opstellen en tot uitvoer brengen van zijn eco nomische plannen.' De twee landen zijn het eens geworden over een overeenkomst die is opgesteld tijdens een bezoek van een Russische delegatie aan Cairo. UIT het Centraal Bodehuis aan de Kapitein Imanstraat in Rotterdam is een vrachtwagen met een partij bandrecorders ter waarde van f 150.000,- ge stolen. De wagen is leeg te ruggevonden in Loosduinen. GEVREESD moet worden dat tijger is uitgestorven, zo heeft het Wereldnatuurfonds in de Zwitserse stad Merges be-. metrtjo paanedreise d brecnr kendgemaakt. Een speciale ex peditie die naiar Bali was ge zonden, heeft daar van dit dier geen spoor - meer gevon den. AMSTERDAM - De daders van een gewapende roofover val in Amsterdam hebben gis teren op hun vlucht hun buit en overva-lattributen in de steek gelaten. Zij lieten het geld, ongeveer 35000 gulden van een filiaal van de Alge mene Bank Nederland aan de Prins Hendrikkade, met twee pistolen en maskers achter in de auto waarmee zij de over val hadden gepleegd. Zij zijn ontkomen. De Am sterdamse politie vermoedt dat de overvallers in paniek zijn geraakt door de sirene van de talrijke politieauto's, die on middellijk na de overval in de buurt in actie kwamen. (ADVERTENTIE) LUTTENBERG: Mevr. C. Manrho verzorgt een pas geboren ezeltje, dat in de Amersfoortse dierentuin door de moeder verstoten werd. Elk halfuur krijgt het diertje een flesje met veu- lenmelk, die uit Leeuwarden wordt aangevoerd. Het dier was donderdag ten dode op geschreven, maar de dieren arts en het Manrho-gezin zijn sinds gisteren overtuigd van de redding. UTRECHT (ANP) - De centrale directie van Neder- horst in Gorkum wil het fili aal Nederhorst Staalconstruc ties in Eindhoven (138 werk nemers) op 1 juli 1975 gaan sluiten. De werknemers zou den te werk kunnen worden gesteld in het Gorkumse be drijf, maar de vakbonden vin den dat een belachelijk aan bod. Kijk, voetballer zijn is ook al geen pretje meer- Meneer Gerrie Mühren is tenminste bijna op het voetbalveld ge bleven na enige rake trappen („maar niet met opzet, dat nooit") van een Van de Kerk- hof-twins. „Ik was bang dat hij zou overlijden", zei, een niet snel tot grote woorden te verleiden Ajax-dokter Ro- link. *h En dat ia niet mis. „Mijn ongerustheid gold zijn volko men onregelmatige hartslag", aldus nog steeds dokter John Rolink. Al- Laten we even vooropstellen te hopen dat het nu met Ger rie Mühren weer een beetje beter gaat. De vraag is nu: moet je nu ook al bij het spelletje voetballen over lij ken gaan? Michels („De Gene raal") noemt een wedstrijd „oorlog". Hij had zijp hart op kunnen halen bij PSV-Ajax, heb ik uit sommige sportver halen kunnen opmaken. ■ij- We denken nog even diep na over topvoetbal en we waarschuwen de profvoetbal lers nog één keer voor de laatste maal, en als het dan nóg niet beter gaat, dan zwij gen wij het topvoetballen voortaan dood- AS- Gerald Ford, die een week einde heeft gebabbeld met die Franse meneer met die moeilijke naam, moet ook ie dere keer maar weer laten zien dat-ie kan zwemmen. Dat wordt vervelend en zo be roemd als Mao's zwempartij zal Fords geploeter in een kunstmatig aangelegd bad toch niet worden. Breznjev is ziek. hond? Beterschap! AS Rode VATICAANSTAD (UPI) Paus Paulus VI heeft verklaard dat het zaad van de ontbinding dat in de r.-k. kerk ontkiemt in de loop van het Heilig Jaar door trouw en gehoorzaamheid aan de paus vernietigd moet wor den. De paus zegt dit in een apostolische brief, gisteren in Vaticaanstad gepubliceerd in verband met het Heilig Jaar dat op kerstavond begint. Wat het theologische plu ralisme binnen de kerk be treft, zegt de paus dat dit vaak leidt tot een dogmatisch relativisme, waardoor op verscheidene manieren de zuiverheid van het geloof wordt aangetast. In een afzonderlijke toe spraak tot de internationale theologische commissie her innert de paus eraan, dat de rooms-katholieke kerk haar verbod van abortus, voorbe hoedmiddelen, euthanasie, echtscheiding, homosek sualiteit en geslachtsverkeer voor het huwelijk handhaaft. Hi.i betreurt het dat daarte gen verzet is gerezen. Dit morele vacuüm is de oorzaak van „het droeve ver spreiden van een misdadig heid die niet langer uit pas sie. voortkomt of individueel is, maar collectief is, sluw en berekenend" Enige tijd geleden vroegen 38 burgers van Newington (V.S.) de politie met klem op te treden tegen automobilisten die te hard rijden. „Kan ge beuren", zei de commissaris. A5- En het gebeurde. Van de 38 indieners van het verzoek konden na drie weken 27 ge tuigen hoe ernstig hun klacht was opgevat. A<- Zij hadden in die tijd alle maal een bon gehad....wegens te hard rijden- Ai Dus: rij zachter, mam wel veiliger. AL Dat aflu-isterapparaat had mevr. Van Vecrendaai natuur lijk van Proloog geleend! Feind hort mit. pas op. Ogor hoort en ziet alles- Zelfs schimmen. Dag mevr. Van Veenendaal. MERIJN (Van ee.i onz?r verslaggevers) DEN HAAG „Een ge zamenlijk avontuur, met een wat dramatische aanpak". Zo kenschetste minister Lubbers (E.Z.) gisteren de oprichting van de stichting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerder- v"n de Tweede Kamer i Z1°h gisteren uitgespro- «gen een motie van de - fracties, waarin de re- rang werd gevraagd de deel- rg aan het Kalkar-project te zetten. Minister Lub- van Economische Zaken „p eerder aanvaarding van motie ontraden, omdat dit laaakï ndeliikh.eid nog Sr°ter h„_ D)e motie werd verle- wcek ingediend door Epema van de PvdA. had Jen nrevr. BREDA De Werkgemeen schap Kindercentra in Neder land heeft enkele acties op touw gezet, die moeten voor komen, dat de regering besluit de ruim elf miljoen gulden subsidie voor kindercentra i« 1975 geheel te besteden aan kinderdagverblijven. Volgens de werkgemeenschap zouden de toch al in moeilijkheden verkerende peuterspeelzalen van eon dergelijke regeling de dupe zijn. Het initiatief voor het ver strekken van deze subsidie kwam van minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, die in het begin van dit jaar liet weten een begin te willen ma ken met subsidieverlening aan vnr- - (j;e nog geen rijkssubsidie krij gen. De Werkgemeenschap Kin dercentra in Nederland, waar bij 1500 kindercentra zijn aan gesloten, kwam echter na ge sprekken met dr. G. Hendriks, directeur-generaal maatschap pelijke ontwikkeling van hét ministerie van CRM, tot de conclusie, dat aan de minister zou worden geadviseerd het totale bedrag te besteden aan de ongeveer honderd kinder dagverblijven. Het grootste gedeelte van deze ruim elf miljoen gulden zou, vol gens dit voorstel, naar ge meenten gaan die al jaren subsidie geven aan kinderdag verblijven. De dagverblijven werden uitgekozen omdat hier de „kansarme" kinderen zou den zitten. De Werkgemeenschap Kin dercentra in Nederland is het met dit voorstel niet eens. Op deze manier profiteren volgens de werkgemeenschap vrijwel alleen de gemeenten ma-ar van de subsidie en bovendien vindt men de term „kansarm" discriminerend voor de kinde ren die hn de dagverblijven komen. De kinderdagverblij ven worden volgens de werk gemeenschap ook bezocht door wat „gezonde" kinderen wordt genoemd. Bovendien vindt de Werkgemeenschap kindercen tra in Nederland waarbij zo wel kindercentra als kinder dagverblijven rijn aangesloten, dat het vooral de peuterzalen zijn, die grote behoefte heb ben aan financiële hulp. Vol gens een advies van de werk gemeenschap zou 140.000 gul den van de subsidie naai- 200 overbliifcentra moeten gaan, 8.750 000 gulden naar 2500 peuterspeelzalen en 1.925.000 naai 110 kinderdagverblijven. Er zou dan een reserve van 457.000 overblijven. Aangezien de vaste commis sie voor CRM uit de Tweede Kamer morgen over deze sub sidie zal praten met de minis ter heeft de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland in een brief haar standpunt aan de leden bekendgemaakt. Verder zal de werkgemeen schap een gesprek aanvragen met minister Van Doorn. Tot nu toe zijn alle verzoeken om een dergeliik gesprek afgewe zen Van kinderdagverblijven, die er zelf niet blij mee zijn, dat zij het hele bedrag krij gen. zal gevraagd worden te reageren bij CRM en als dit alles niet helpt denkt men er over de speelzalen een week te sluiten. Wolcon, een concentratie i van wolverwerkende indus-' trieën. Het is een eerste po-j ging in ons land om een be drijfstak van de ondergang te redden en door vergaan de sanering en herstructure ring economisch gezond te maken. De minister zei dat in de korte toespraak waar mee hij in het SER-ge- bouw die stichting ten doop hield". Voorop staat bij dit initiatief het voortbe staan van de wolverwerken de industrieën in ons land en het behoud van werkge legenheid", aldus de minis ter. Het afromen van de winsten' in ons land zal er toe leiden' dat ook de sterke bedrijven steeds zwakker worden. Van heel wat Nederlandse bedrij ven zijn de reserves op. De "ehoefte aan bedrijfskapitaal wordt steeds groter, ook al door de voortdurende stijging van de prijzen vam grondstof fen De overlevingskansen van de kapitaalarme bedrijven zijn iuis-t in een moeilijke econo mische situatie ernstig aange tast. De overheid kan die stroom van aanvragen om hulp niet goed meer aan. Er is in Ne derland een proces aan de gang waarbij" steeds minder mensen het voor de gemeen schap in ons land moeten ver dienen. Er Is voor die ontwik keling maar een echte oplos sing. We moeten de sterke be drijfstakken sterker maken, nieuwe soorten bedrijven scheppen en nieuwe arbeids- vertelde de heer C. van de plaatsen zien te krijgen. Dat Griendt, directeur van de Ne derlandse Herstructurerings Maatschappij, voordat de mi nister de Wolcon introduceer de. Die en de minister van Soci ale Zaken Boersma, luisterden met aandacht naar de uiteen zetting van de directeur van de NEHEM. een stichting die de signatuur van de overheid draagt. Kern van de concentratie is op het ogenblik de B V. Ko ninklijke ABE-fabrieken in Tilburg (500 werknemers), een hypermodern bedrijf. De directeur van dit bedrijf, de heer J. Feenstra, gaat de lei ding van de nieuwe combina tie voeren. De stichting Wol con heeft een bestuur, waarin "ertegenwoordigers van de overheid en het bedrijfsleven zitting hebben. De heren J. van der Lande (voorzitter Fe deratie Nederlandse Wolfa- brieken), WD. Lelieveld (oud-secretaris NKV en presi dent-directeur Sociale Verze- Kerings Bank) en drs. J. van Riel (Gamma Holding N.V. bestuurslid) zijn leden van dat bestuur en worden commissa rissen. Naast de ABE zijn tot de concentratie toegetreden: B.V. Gebroeders Frariken's Wollenstoffen Fabriek: Jans- sens de Hnrion's Wollenstoffen Fabrieken B.V.- Textielverve- rijen De Koningshoeve N V.: A. en N. Mutsaerts' Wollenstoffen Fabrieken BV- Nederiandse Kamgaren W«vpr'pr B.V., Vaalser Textielfabriek B.V. (Van een onzer verslaggevers) Er zijn op het ogen blik nog 55 wolverwer kende industrieën in Ne derland (150 in 1950). Die bedrijven bieden zo'n 8.000 mensen een bestaan (18000 in 1950). Vijftien van die bedrij ven maken wollen stof fen (ongeveer 3000 werknemers). Die woi- lenstoffen-industrie ver keert op het ogenblik, od enkele uitzonderingen na. in grote moeilijkhe den. Daarom is de Wol con vooral opgericht om zo snel mogelijk tot sa nering en herstructuering van die tak van de wol verwerkende industrie te komen Daarna is de mogelijkheid opengela ten op den duur de ge hele wolverwerkende in dustrie in de stichting onder te brengen. Er dient geen twijfel over te bestaan dat de concentratie van de ze ven bedrijven waarmee Wolcon start, zal leiden tot inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen. Omdat verschillende van de deelnemers voor hun toetreding reeds moesten saneren en mensen ont slaan lijkt het redelijk te verwachten dat het niet tot massale ontslagen zal komen ten gevolge van de concentratie-

de Stem | 1974 | | pagina 9