gedeputeerde kaland vooral somber over axelse vlakte alleen ontwikkeling op kleine schaal in z, vlaanderen Industrialisatie stagneert 'ante Pos erwerkt 0 miljoen ensen NOG JAAR AANZIEN MET YMZ PZEM KIND MET WATER HOOFD iharixig* tips Streekplan binnen half jaar op tafel Gedeputeerde J. van den Bos: provincie steunt Terneuzen College van G.S.: Installatie dr. Boertien 17 januari JUSTITIE VRAAGT BEVESTIGING VAN VONNIS TEGEN BELGISCHE LOODS Woonkernen worden niet bevroren Mr. Schlingemann: Samenwerking niet onwelkom Twee man gepakt na inbraak Antiekdiefstallen Renesse opgelost stad streek as van Gent Veel wind "ïï?1 678 <mi" 2>- De" 504 (mhT) beneden de sluis Busdienst van Sas van Gent naar Goes straks elk uur VERWACHTING: Dinsdag 17 december 1974 3 Kaartavond Afgew terdag hield de kaartclui llavertje Vier" uit Sas vai int haar laatste compel rartavond voor haar leden j tel Rotterdam te Sas va, int. De uitslag van det .arting is als volgt: i, slen, 2. W. de Maertelaer 3 Tak, 4. D. Vermeersch's' Ferket, 6 L. Meuleman' 71 Samijn, 8. A. va<n Geel' 9' evr. Ranchaert, 10. m eger. De eindstand die ópge aakt kon worden na de» atste kaartcompetitie ziet ei - volgt uit: Kampioen 74.75 de Maertelaere met 54 inten, 2. mevr. Ranchaer' 3, 3. A van Geel 463 4 j lien 463, 5. P.Vale 424, 6. P Vries 424, 7. A. Inghet 18, 8. C. Ferket 401, 9 y oethals 398, 10. D. Ver. eersch 396 punten De kam, oen zal op de feestavond die een nog nader te bepaiei itum gehouden zal worde, :n beker in ontvangst moeen »men. Kerstavond Op woensdag december zal er in de irochiekerk te Sas van Gen m kerst volkszangavom aatsvinden. Medewerkii in deze avond die begint 01 I uur verlenen de harmani i Verenigde Vrienden, het ugdkorps van de harmoni it koor van de Nederlani irvormde kerk te Sas v; ent en het r.k. gemengd ki m de r.k. kerk Sas vi ent 'an een onzer verslaggevers) I MIDDELBURG D» oom kerst- en nieuwsjaars- nsen die per post worden rzonden begint op de post- ntoren al aardig merkbaar worden. Men zit daar als t ware al in de starthoudinj die extra hoeveelheid cor- pondentie te verwerken t jaar worden op de Neder- dse postkantoren rond zes miljoen schriftelijke kerst nieuwjaarswensen doorge eeld. Dat betekent een extra bru omzet van zo'n f 18 mil :n. Volgens een Nipo-enquê- verzendt een gezin gemid ld achttien kaarten met een ilwens voor Kerstmis en uwjaar. Bij het postdistric ddelburg, omvattend Zee d en West-Brabant, ver cht men ruim 2,1 miljoer tra poststukken die verban: uden met de kerstdagen en jaarwisseling. De verwerking van de st- en nieuwjaarsgroetei 'Udt in dat de postkantoren daarmee ongeveer veertij ocent drukker zullen krijger n normaal het geval is. De eveelheden kerst- en nieuw- arspost die op de postkante in het district Middelburg or de handen gaan, zijn i' nde cijfers voor Middelburg 8.000, voor Goes 250.000, -or Bergen op Zoom 500.000 or Roosendaal 600.000 en or Terneuzen 200.000. De laatste tien jaar is W gemeen postverkeer voor het binnenland betree •t dertig procent toegenomen wat het buitenlands ver- er aangaat met vijftig Pr°' nt. Dit jaar wordt een stil- g van ongeveer twee Pr0' t verwacht. Het leeuwen- ei van de postcorrespondem komt voor rekening van drijven aan particulieren, melijk 61 procent, daarna lgt het postverkeer tussen drijven onderling rne' ocent, van particulier rticulier met 9 procent ,e n particulier aan bedrijven t 8 procent. Het Nederland' gezin gaf in 1973 gemidd» geveer veertig gulden 11 het verzenden van brie» Óe posterijen voeren i» der van de komende ker e;en en nieuwjaar een sp r actie onder het motto ;te wensen zijn op W j armee wordt op het pub' beroep gedaan door lige verzending van st- en nieuwjaarspost W gen aan een vlotte ver ig van deze identiestroom. u - - rdt ondermeer ook n dat ae postkantoren p krachten moeten J® de gelukwensen -ken. te vet' log enkele cijfers: 8Ji 't van de Nederlands®! oen verzendt kerstkaart» procent koopt deze r 5 december en vei voor 16 december. «y - t van de kaarten yaI en ombmeerde ker va" uwjaarswens, 5 pro®e verzenders heeft de zelf gemaakt, 33 P 1 de verzenders veel het Posttar.'fjf het agt, 72 procent vin vangen van bwiaarskaarten j.illig bent laat het on vers®" 82 procent bewa "ten voor korte ot (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde A. Kaland heeft zich gisteren tijdens de tweede dag van de provinciale begro tingsbehandeling door de Zeeuwse statenleden, wat som ber uitgelaten over hetgeen naar zijn mening in de toe komst op de Axelse Vlakte kan gebeuren. Ook zag de heer Kaland verdere industrialisatie op grote schaal voor foeuwsch-Vlaanderen voorlopig nog niet zo erg zitten. „Wel komt er een uitbrei ding van de haven- en over- slaeactiviteiten in de kanaal zone, hetgeen mogelijk van cniïé invloed is op de indus triële ontwikkeling van de Axelse Vlakte. Wel zullen er dienstverlenende bedrijven komen, gericht op de behoefte van de streek. Maar het zal zeer moeilijk zijn meer van de grond te krijgen", zei de heer Kaland over Zeeuwsch-Vlaan deren. In een rapport over hetgeen met de Axelse Vlakte kan ge beuren, staat dat op het ge bied van de infrastructuur en financiële overheidssteun in dustriële vestigingen op de Axelse Vlakte aantrekkelijker moeten worden gemaakt- De heer Kaland wees er boven dien op, dat momenteel de ka naalzone wat het milieu be treft al meer dan genoeg is verontreinigd. „De limiet is be reikt. Ook dat is een belem mering om aan verdere indus trialisatie te denken. Als er in de kanaalzone nieuwe bedrij ven bij moeten komen, dan zal door het rijk wat moeten wor den gedaan om dat mogelijk te maken. Met het oog op het milieu moeten er dan speciale maatregelen worden genomen, die anders niet nodig zijn, en bet geld daarvoor zal door het tijk op tafel moeten worden gelegd", aldus de heer Ka land. Of de Axelse Vlakte met schone bedrijven kan worden volgebouwd, was voor de heer Kaland een grote vraag. ,.0- verai in Nederland wil men schone bedrijven hebben", zei hij en hij voegde daar aan toe dat in dit verband de concur rentiepositie van Zeeuwsch- Vlaanderen niet zo geweldig is. Ook maakt Zeeuwsch- Vlaanderen volgens de heer Kaland geen grote kans op vestiging van zogenaamde stu wende dienstverlenende be drijven, Wat spreiding van de rijksdiensten betreft, komt. ondanks herhaalde verzoeken daartoe vanuit de provincie, keel Zeeland niet aan bod Vooruitzichten voor woens- ™S en donderdag, opgesteld ww het KNMI op maandag Wn 18.00 uur: Buiig weer met teel wind, weinig verandering temperatuur. Weersvooruit- athten in cijfers gemiddeld "er Nederland. ^oor woensdag: aantal uren j®i 0 tot 2; min. temp.: om- weeks 4 graden; max. temp: wietreeks 6 graden; kans op droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans JP een geheel droog etmaal: Procent. Voor donderdag: aantal uren 0 tot 3; min. temp.: om- Weeks 4 graden; max. temp: 'reeks 6 graden: kans op j® droge periode van min- ens 12 uur: 60 procent: kans ®P een geheel droog etmaal: Procent. HAAG De waterhoogten 1 maandagmorgen, meege- 1 door Rijkswaterstaat: 'anz 340 (min 2), Rhein- f42 (min 13), Plitters- (min 13>' Maxau 504 int? n,26'' Piochingen 185 li, c Mntnheim 387 (min 4' Steinbach 262 (min 29), 81# Bingen lb ??-n 17'' Naub 357 (min Trier 470 (min 27), Ko- ï,,112 «2 (min 26), Keulen min 37), Ruhrort 676 Ir1 37), Lobith 1330 (min fjinnerdense kop 1286 15; it N'imegen 1118 (min i"*P 1147 (min 11), 551? (onv.), Monsin (m; 78'- Borgharen 4222 311 p Belfeld 1466 (min ^oogwater 7 woensdag 18 dec. op Zoom 6.28 en 18.48 'eert 5.44 en 18.07 "euzen 5-06 en 17 28 rnT"1^ 1 3» en 16 58 "ViWlnat 6.18 en 18.38 A. Kaland „Ook rijksdiensten vallen on der de zogenaamde stuwende dienstverlenende sector. Als de overheid al geen diensten naar Zeeland wil overbrengen, wat moeten we dan van het bedrijfsleven verwachten?", aldus de heer Kaland- die hiermee te kennen gaf dat het rijk bes-list geen goed voor beeld geeft. Wel deelde hij mee, dat het provinciaal bestuur contacten heeft met een nationale instel ling de naam ervan wilde hij niet noemen die moge lijk naar Zeeland wil komen en daar dan werk kan bieden aan ongeveer 300 mensen. „Alles is noig in bewerking. We zullen er alles aan doen wat mogelijk is om dit bedrijf naar Zeeland te halen", aldus de heer Kaland. Gaat het door, dan komt deze vestiging vol gens de gedeputeerde niet in Zeeuwsch-Vlaanderen ta- recht. Ongeveer een maand gele den had de heer Kaland de statenleden meegedeeld dat er geen belangstelling van de kant van het bedrijfsleven was voor vestiging in het Sloegebied. ..Er zijn hu wat bedrijven geweest die om in formatie voor vestiging in het Sloegebied hebbengevraagd- Wat daaruit voortkomt, is nog niet te zeggen", kon de heer Kaland de statenleden nu ver tellen. De heer Kaland ging nog in op de bijzonder moeizame voorbereiding van het plan voor de inpoldering van de mosselbanken bij Terneuzen ten behoeve van de uitbrei ding van Dow-Chemical. „Je zou er een boek over kunnen schrijven, zo moeilijk ligt het", zei hij. Wel is het zo dat alle overheidsinstanties er po sitief tegenover staan. De heer Kaland deelde mee, dat met inpoldering van de mosselban ken het industriegebied ter plaatse wordt afgerond. Aan verdere uitbreiding van het industriegebied wordt daar dan niet meer gedacht. Volgens de heer Kaland kan de provincie weinig doen aan het probleem van de jeugd werkloosheid. Hij vond dat het over het algemeen bijzon der moeilijk is om kwantiteit en kwaliteit voor vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op elkaar af te stemmen. Naar aanleiding van een opmerking van WD-fractievoorzitter J. Hoekstra, dat Zeeland behoef te heeft aan meer industrie terrein, zei de heer Kaland: ,,We hebben er geen gebrek aan. Een nieuwe zeehavenin dustrie kan overigens niet in Zeeuwsch-Vlaanderen terecht op dit moment, maar daarvoor is wel plaats in het Sloege bied". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde A. Kaland heeft giste ren de Statenleder, meegedeeld dat de busdienst van Sas van Gent naar Goes via Terneu zen, het veer Perkpolder- Kruinmgen in de toekomst elk uur gaat rijden, in plaats van eens in de twee uur, zoals dat nu het geval is. Het besluit hiertoe is genomen door de ZVTM en de AMZ .tijdens een gesprek met gedeputeerde Ka land. De bus rijdt ook langs het station in Kruiningen, W3-" "ir een veel gehoorde wens in vervulling gaat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde J. van den Bos heelt gisteren de statenleden meege deeld dat de provincie de ge meente Terneuzen steunt in het streven om de financiële verliezen, veroorzaakt door het wegvallen van een rijksuitke- rin» voor stedelijke gemeen ten, en door het niet kunnen verhuren van enkele honder den flats, zoveel mogelijk op te vangen. Wat het wegvallen van de verfijningsregeling voor stede lijke gemeenten betreft (voor Terneuzen een vefliespost van f 500.000 per jaar) heeft de provincie getracht in Den Haag gedaan te krijgen dat de regeling wordt gehandhaafd. Dat is niet gelukt, en ook de poging om de uitkeringen die in vijf jaar tijd geleidelijk zou den verminderen, pas na tien jaar te laten ophouden, is op niets uitgelopen. Verder hebben G.S de brie ven van de gemeente Terneu zen aan de minister onder steund, om voor de leeigstaan- de flats toch huursubsidie van het rijk te krijgen. Die leeg staande flats kosten de ge meente 1,6 miljoen gulden per jaar. Het probleem is dat het hier gaat om nieuwe flats en dat het rijk alleen maar een huursubsidie geeft voor ver huurde woningen. De heer Van den Bos stelde dat Ter neuzen onder meer nu schade lijdt door een beleidsombui ging van de regering. Een werkgroep van het interpro vinciaal overleg (IPO) heeft nu opdracht gekregen te on derzoeken in hoeverre door beleidsombuiging door een ho gere overheid de lagere over heid schade kan lijden, en hoe het dan mogelijk is dat de schade door die hogere over heid wordt vergoed. Over gewestvorming wilde de heer Van den Bos nog wei nig zeggen omdat pas na de komst van het ontwerp-ge- westwet voldoende informatie aanwezig is voor een zinvolle discussie. Ook onvoldoende in formatie achtte de heer Van den Bos aanwezig om te gaan praten over het concept-proef- plan voor de ziekenhuisvoor ziening in Zeeland. Verschillende statenleden hadden vorige week vrijdag in hun algemene beschouwing G.S. gevraagd een eind te ma ken aan de abortuskliniek te Groede. Gisteren maakte de heer Van den Bos duidelijk, dat de provincie er nauwelijks wat aan kan doen. In verband met de grensoverschrijdende luchtverontreiniging zei de heer Van den Bos de statenle den toe, dat het overleg hiero ver met de provincie Oost- Vlaanderen zou worden voort gezet, en dat bovendien ook contacten zullen worden ge legd met het provinciaal be stuur van Antwerpen en met het bestuur van de intercom munale van het Land van Waes. Een provinciaal klaeh- tencentrum waarom de heer .T Hoekstra had gevraagd is volgens, de heer Van den Bos reeds in Zeeland aanwezig en v J. v. d. Bos wel in het kantoor van provin ciale waterstaat te Middel burg. Het speciale klachten nummer voor luchtverontreini ging is 01180-25465. De gede puteerde zei dat mogelijk ook klachtencentra kunnen worden ingericht in hulpcentrales te Goes en Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) een jaar de kans ge ven om te zorgen dat in het verenigingsblad „De Gouden Delta" geen artikelen meer voorkomen die door het provinciaal bestuur als in strijd met de meest elementaire begrippen van fatsoen worden beschouwd. In De Gouden Delta werd onlangs de vertrekkende ooan- missaris der koningin, mr. J. van Aartsen, aangevallen op een manier diie door veel Zeeuwen, waaronder ook le den van de VMZ zelf, niet werd aanvaard, In enkele ge meenteraden is al gesproken over de vraag of op basis van de inhoud van het vereni gingsblad van de VMZ toch nog subsidie van de gemeente moet krijgen, en ook tijdens de behandeling van de provin ciale begroting door de Staten is de vraag of de provincie noig subsidie moet verlenen di verse malen aan de orde geko men. Gedeputeerde J. van den Bos zei gisteren de publikatie over mr. Van Aartsen beneden de maat te vinden, en in strijd te achten met de zorgvuldig heid die men in het maat schappelijk verkeer nu een maal behoort in te nemen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Versterking van de PZEM in de vorm van samenwerking met de drie zuidelijke energiemaatschappijen is voor de raad van bestuur van de PZEM niet onwelkom. Dit zei gisteren gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann in zijn ant woord op de algemene beschouwingen van de Zeeuwse Staten leden. De heer Schlingemann stelde dat de PZEM eigenlijk een kind met een waterhoofd is op dit moment. Men zat met hoge kosten en hoge investeringen, terwijl de grootste afnemers slechts een tweetal bedrijven waren. De heer Schlingemann ver' telde verder nog dat een dag stilstand van de kerncentrale gemiddeld f 250.000.- verlies oplevert. De kinderziekten van de kerncentrale waren een even normaal verschijnsel als bij andere centrales, maar trokken ^lleen meer publiud- teit Tijdens het antwoord van gedeputeerde ScMin.gemann werden door Statenleden po gingen gedaan de kostprijs per kilowatt-uur van zowel de kerncentrale als de conventio nele centrales aan de weet te komen. Deze konden echter niet bekend worden gemaakt, zei de heer Schlingemann Want dan hoefde er niet meer te worden onderhandeld met B.V. Hoechst (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dr. C. Boertien zal tijdens een bij zondere zitting van Provincia le Staten op 17 januari worden geïnstalleerd als de nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland. Op 18 januari wordt er een gecombineerde Nieuwjaars- en kennisma kingsreceptie gehouden voor de Zeeuwse bevolking. Dr. Boertien treedt officieel op 16 januari als commissaris der koningin in dienst. Op die dag krijgt hij informatie over de werkzaamheden van het college van G.S., en maakt kennis met diverse ambtena ren. Aanstaande donderdag brengen de heer en mevrouw Boertien reeds een bezoek aan Middelburg. De heer Boertien moet nog éen keuring onder gaan en er moeten nog ver schillende formaliteiten wor den afgehandeld voor de ko ninklijke benoeming kan afko men, In verband met dit alles is er te weinig tijd voor de heer Boertien om al met in gang van 1 januari zijn ambt te gaan uitoefenen. In overleg met waarnemend commissaris der koningin, A. Kaland, die zaterdag dr. Boertien in Gel drop heeft bezocht, is als da tum van installatie 17 januari gekozen. De heer Schlingemann ging in zijn betoog nog in op de problemen van de landbouw. Hij deed de Staten verder offi- oieel verslag van de bespre kingen met minister Wester terp over de dijkverbeteringen 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken l'n bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ^smaak sherry of cognac. J. Schlingemann langs de Oosterscheide. Wat betreft de beveiliging langs de Westerschelde, zo zei hij. dat van de in totaal 135 kilometer dijk, reeds 75 kilometer op Deltahoogte was gebracht. Het streven is in 1985 geheel klaar te zijn langs de Westerschel de. Ten aanzien van de wegen- financiering en de verdeling van de gelden in de provincie deelde hij mee, dat een stu diecommissie van provincie, wegschap en waterschappen bezig is de knelpunten op te sporen en oplossingen te advi seren. In verband met de hef fingen voor de waterzuivering door de waterschappen, stelde de heer Schlingemann dat G.S. positief stonden tegenover de suggestie tot instelling van een gelijksohakelingsfonds. Maar over deze problematiek was ook landelijk het laatste woord nog niet gesproken, zo zei gedeputeerde Schlinge mann. Het alternatieve süuizenplan van Reimerswaal voor Hans- weert was de provincie niet bekend. Men zou het echter graag bestuderen als Reimers waal het plan aan de provincie zou sturen. Wat betreft de ri oolzuiveringsinstallatie bij Waarde deelde hij tenslotte mee dat de provincie Noord- Brabant nog steeds niet beslist heeft of deze installatie op Brabants grondgebied kan ko- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De offi cier van justitie mr. Mijnssen heeft in hoger beroep bevesti ging gevraagd van het vonnis 150,- boete subs. 6 dagen hechtenis) van de kantonrech ter tegen de Belgische staats- loods C. L. uit Wondelgem. Op 10 november 1972 kwa men in de pas van Terneuzen twee schepen met elkaar in aanvaring namelijk de „Ore Prir.se", een Liberiaanse tan ker van 15 652 bruto ton met de loods L. aan boord, komen- duit de haven van Terneu zen en het op de Westerschel de varende Russische vracht schip Bratslav van 20.800 bru to ton. De kantonrechter' ver klaarde de loods schuldig aan de aanvaring. Hij zou uit de haven komend het hoofdvaar water met te grote snelheid zijn overgestoken. De loods zei dat hij meende gehoord te hebben, dat radio Vlissingen toestemming gaf door te ko- (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de openbare basisschool „de Thesemschool". Het is voor de vierde maal dat in deze enigszins excentrisch gelegen school is ingebroken. Er werd een enorme ravage veroorzaakt, terwijl diverse voorwerpen werden gestolen. Dinsdag heeft de politie naar aanleiding van deze diefstal de achttienjarige uit Vlissin gen afkomstige F.J.M.D. aan kunnen houden. Hij heeft be kend, de inbraak te hebben gepleegd. Op woensdag kon in Amersfoort worden aangehou den de eveneens uit Vlissin gen afkomstig tweeëntwintig- jarige J.M.N. Hij bekende de inbraak samen met D. te heb ben gepleegd. Tegen hem ls proces-verbaal opgemaakt men. Uit een radioband van het loodswezen die werd afge draaid op de rechtszitting bieek daarvan niets. Van Rijkspolitiezijde waren twee getuigen aanwezig, de heren Dieleman en Kamp. De adjudant Kamp hield zich evenals zijn collega bij het proces-verbaal. Maar hij merkte wel op dat tijdens het uitvaren bij de sluis zowel in Terneuzen als Hansweert in feite de verkeerde wordt ge waarschuwd Wat gebeurt er namelijk 'als een schip de slui zen verlaat: dan ontsteekt de sluismeester twee gele lichten. Die lichten verlenen het schip, komende uit de sluis, niet de vrije doorgang al wordt dat door diverse schepen wel zo uitgelegd. De Ore Prinse zat volgens de verbalisant dan ook verkeerd. Hij had zich gaande moeten houden in de haven monding, meenden de politie' mensen. „De verdediger F. K. Adri- aanse, pleitte zijn cliënt L. vrij van alle schuld. Volgens hem zou juist de Bratslav een verkeerde manoeuvre hebben gemaakt. Dat was dan ook da reden dat de loods in beroep was gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank doet hier op 19 december uitsnraafc RENESSE (ANP) Drie jongens van 20 tot 23 jaar zijn zaterdag door de politie van Westerschouwen aangehouden omdat ze ervan worden ver dacht, in november van dit jaar voor ongeveer 20.000 gul den voornamelijk aan antiek te hebben gestolen uit twee villa's van notabelen uit Re- nesse. Bij de gestolen goederen waren een Friese staartjes- klok, enkele andere klokken en een serie antieke tegels. De politie kon de drie arresteren na een tip van haar collega's uit Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —„De ge ruchten dat door provinciaal ingrijpen het platteland bevro ren zou worden, welke woon kern dan ook, kunnen als leugens worden beschouwd". Dat zei gisteren in de Zeeuw se Staten gedeputeerde Boers- ma, toen hij sprak over de woningbouw en de verhouding stad en platteland. De heer Boersma stelde dat van een feitelijke bevriezing van de plattelandskernen geen sprake is. Ook niet ten opzich te van die kernen, waar een verdere groei discutabel zou kunnen worden gesteld. Hier bij dacht de heer Boersma b.v. aan 's-Heerenhoek. Een volge bouwd zeehavenindustrieter rein in het Sloe zou ook last gaan bezorgen aan een kern als 's-Heerenhoek. Desondanks werd ook voor deze kern het beleid gevoerd van het toe staan van de natuurlijke groei. De heer Boersma besteedde verder nogal aandacht aan het streekplan Midden-Zeeland. Het college had besloten bij de herziening van dit plan ook de gemeenten Kapelle en Rei merswaal er in te betrekken. Wat de gemeenten Tholen en St.-Philipsland betrof, dacht het college aan een apart streekplan, dat echter tegelij kertijd met het plan-Midden- Zeeland behandeld zou moeten worden. Gedeputeerde Boers ma behandelde in zijn ant woord aan de Staten uitvoeri ger de positie van de gemeen te Kapelle op het gebied van de woninibouw. Dat de door Kapelle ingediende bestem mingsplannen met de helft zouden zijn teruggebracht, steunde volgens de heer Boersma niet op de realiteit. Met de gemeente was wel een discussie gevoerd tegen het licht van de ontwikkelingen, dat in Midden-Zeeland nog plannen lopen voor in totaal 9900 woningen. In de jaren 1970-1974 had Kapelle een vestigingsoverschot van 590 tegen b.v. Goes 1036. Wat de heer Boersma de gemeente Kapelle verweet, was dat deze gemeente geen antwoord gaf op de vraag, door welk beleid de bestemmingsplannen waren ingegeven. De provincie toet ste daarom de plannen van Kapelle aan hetgeen de Staten in het streekplan hadden be paald. Maar dat betekende niet het bevriezen van de ge meente Kapelle, betoogde de heer Boersma. Hij ontkende overigens ten stelligste, dat de provinciale planologische dienst te veel de dienst zou uitmaken op het planologische terrein. Verwijten van ge meenten in deze achtte hij zeer onelegant. Op onderwijs gebied zei de heer Boersma onder meer dat de discussie over een MEAO-school in Ter neuzen en een sociale acade mie in Middelburg volop aan de gang is. Maar Zeeland mocht hierover niet optimis tisch zijn, deelde hij mee. „We hebben een gesprek ge had met het bestuur van de VMZ, en die was ook niet gelukkig met de manier waar op door de redactie van het blad werkt. Het bestuur heeft nu met de redactie werkaf spraken geimaakt, ter verbete ring van het blad. Het ooilege van G.S. wil niu het VMZ- bestuur nog een jaar respijt geven om de goede bedoelin gen waar te maken", stelde de heer Van den Bos gisteren. De heef M. Antonisse (PvdA) merkte op diat de provincie op deze manier censuur gaat uit oefenen. „De subsidie die we de VMZ geven is een waar deringssubsidie. Het is niet in de haak als het VMZ zich afzet tegen personen. Dat is in strijd met de fatsoensnormen", was het antwoord van de heer Van den Bos hierop. MIDDELBURG Nog voor de komende zomer verwacht het college van G S. een standpunt te kunnen bepalen ten aanzien van het ontwerp- streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit deelde giste ren in de Zeeuwse Provinciale Staten gedeputeerde mr. 3. P. Boersma mee in antwoord op vragen tijdens de algemene beschouwingen vorige week. De voorbereidingen voor dit streekplan duren nu al bijna tien jaar. Tijdens de algemene beschouwingen wilde met na me de CDA-fractie het plan onderhand eens op tafel zien. Gedeputeerde Boersma schet ste wat uitvoeriger de oorza ken van de lange voorberei dingstijd. De uitgangspunten van het te voeren beleid ten aanzien van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen waren volgens hem nooit punten van diep gaande meningsverschillen ge weest. Die uitgangspunten wa ren: een toename van de be volking, gelijk aan de natuur lijke aanwas, plus een migra tie van een half procent; een ontwikkeling van de werkge legenheid, die op deze bevol kingsgroei afgestemd was. Al die jaren was wel de discussie geweest, hoe die doelstelling gerealiseerd moest worden. En het was niet alleen dat de rijksoverheid tegen de aanleg van zeehavenindustrieterrein bij Baalhoek was, maar ook in de provincie was er geen een stemmigheid over de uitge stippelde beleidslijn. Als het ging op zo diep ingrijpende zaken met zo'n verstrekkende gevolgen, dat ook latere gene raties, vond de heer Boersma het vaak de moeite waard niet te beslissen, en de discussie niet af te breken, als er in de samenleving twijfels beston den over de te volgen lijn. De heer Boersma vertelde verder dat de versie 1973 van het ontwerpstreekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen uitging van de gedachte, dat het hui dige groeimodel dient te wor den nagestreefd, alsmede een daarbij passende werkgelegen heid De autonome groei zal hierbij een groot deel voor haar rekening kunnen nemen. Wat hieraan te kort wordt ge komen. moet gerealiseerd wor den via extra impulsen. Voor de eerste periode tot 1985 wurdt daarbij concreet gedacht aan onder andere een versnel de uitbouw van de Axelse Vlakte. Op de streekplankaart zal een zeehavenindustrieter rein bij Baalhoek worden in getekend Dit gebeurt met het oog op de mogelijkheid dit industrieterrein dan hard te kunnen maken indien blijkt dat er nog meer stimulansen voor de w-rkgelegenheid no dig zijn H«t ligt vooralsnog echter in de bedoeling een be slissing door de Zeeuwse sta ten over zeehaveuindustrieter- rein bii Bmlhoek na 1985 te vragen. Dan zal nameliik ge kozen kunnen worden tussen de Ba alhrvek-movpli ikheid en een nog verdere uitbouw op de Axelse Vlakte voor vorbo- te-mg van de we-kweVvenheid Oost-Zeeuwsch-Vlaand»- ren.

de Stem | 1974 | | pagina 3