1 DS '70-kamerlid maakt bewijzen tegen Proloog niet keihard Taxi mag straks overal staan Douane in Marseille verbijsterd door naïeviteit hasj-smokkelaars VN-assemblee keurt definitie van „agressie" goed Regel uw bankzaken tijdig vóór de keest WesUluitse Krisjna--beweging: poel van zwendel Luchtvaartpersoneel werkt als spion MEVROUW VAN VEENENDAAL EN ALGEMEEN BELANG RIJZEN WORDEN 75? OF VITRAGE LIJKE PRIJZEN BIJ; M E0vo I RUÜAFRIKAANSE KRANT: Weer twee Nederlanders in arrest 11 9 1EENTE TERNEUZEN ;uwe 46 binnenland buitenland De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken. sr zal het wel niet worden. HET EINDE VAN HET JAAR NEUZEN TEL. 01150 - 6838 er en wethouders van Temeuzai openbare kennis, dat door de 2e ka- «deputeerde Staten van Zeeland oö ?r 1974 te 14.30 uur, in het gebou» ovinciaal bestuur, St.-Pieterstraat 42 urg, een openbare vergadering aal louden, ter behandeling van een be- ingevolge de Algemene Bijstandswet. 12 december 1974. smeester en wethouders voornoemd, ASCHOFF, burgemeester. VAN PAGEE, secretaris. iüigheidsgordels enkelvoudige variomatic achteras ïe nieuwe 46 en van buiten n proefrit, luidelijk maakt uinige wagen IJSBERGEN EN RUCPHEN 168 Zundert tel. 2749 Dinsdag 17 december 1974 ii (Van onze correspondent) ckeur Gerd Meyer is in de voetsporen van de Krisjna-dis- tipelen (van wie er dit week- did enkelen werden gearre- I sleerd, op verdenking van wa nenbezit) getreden, maar in plaats het verheerlijkte uit- I Ut van de „goddelijke gena- jt» te aanschouwen, keek hij in een poel van zwendel. Inte nse die Meyer al beroepshal Te voor de volgelingen van de Brahmaanse god Krisina aan de das legde, steeg plotseling toen rijn zoon in de hemelse vang- armen verstrikt raakte. Op één lange vlecht na had j liij zijn schedel kaal laten scheren en zijn intrek in een Brahmaanse commune geno den. Als geschoold spieder Begon Meyer aan de top en daar ontwaarde hij de 78-jari- re A.C. Bhaktiwedanta Swami Frabhupada. Op een slof en ten schoen was deze Indiër naar Amerika geëmigreerd en lier gaf hij zichzelf de van passend zelfrespect getuigende titel: „Goddelijke Genade". nats de katholieke kerk van de middeleeuwen leverde hij de proef op de som, dat men met dit soort genade zeer vermogend kan worden Na omvangrijke naspeuringen schat Meyer hem tegenwoor dig op enige miljoenen; dollars wel te verstaan. De Berlijnse politieman ont hult ook de hoogst dubieuze wijze, waarop de Brahmaanse paus hier gemakshalve Bhak tiwedanta genoemd zijn bezit vergaarde. Welis waar „vangt" hij zijn discipe len met de nobele lokker hen van drugs te verlossen, maar zijn intentie is meer van com merciële aard. Bhaktiwedant? ontdekte, dat veel jongelieden de behoefte hebben aan de strikken van hun verslaafd heid te ontsnappen, maar dat de aangeboden methoden hen veelal niet aantrekken. Hij kwam dus een zogenaam de marktbehoefte op het spoor en om de jongelieden tot zijn handlangers te maken predik te hij de Brahmaanse filosofie met zijn Spartaanse trekken, die men in het katholieke kloosterleven met zoveel Iro nisch leedvermaak veroordeel de. Het was een harde tucht, die Bhaktiwedanta predikte: om drie uur opstaan, een koud bad, op zijn Brahmaans medi tatief schommelen, filosofische en mercantiele instructies, van negen uur 's morgens tot ze ven uur 's avonds in dunne kleren de straat op en om negen uur weer onder de la- ens. Bhaktiwedanta had juist ge zien, want soberheid blijkt on der de jongeren weer een veelgevraagd artikel te zijn. Bij tienduizenden sloten zii zich aan en dat terwijl hij hen sok nog nicotine, alcohol, vlees koffie, thee en eieren verbood Rechercheur Meyer kwam evenwel tot de conclusie, dat niet het altuïstische opvangen van jeugdige geestelijke ■"ver vers Bhaktiwedanta's doel was, maar het spekken van zijn particuliere pot. Om te beginnen moeten de discipelen al hun materiële bezit en hun recht op erfenissen aan de be weging afstaan. Dit is een ui terst lucratieve overdracht, want doorgaans zijn het rijke luiskinderen, die de behoefte voelen een volgeling van Krisjna te worden. De overige inkomsten betrekt „Zijne Goddelijke Genade" uit de opbrengsten van het gebe del en de straatverkoop, waar toe de jonge gelovigen met behulp van de modernste psy chologische methoden en oude Brahmaanse wijsheid opgeleid worden. Aldus geschoold brengen zij het tijdschrift „Back to God head", dat in Duitsland al een >piag van 10C.000 exemplaren beeft, aan de man- Om de schijn op te horden zeggen de discipelen dat het gratis is, maar dat men wel een gift kan storten. Tot het assorti ment van de Duitse Brahma nen behoren voorts welrieken de olietjes, rookstaafjes, gram mofoonplaten en geluidsband jes. Een schatting van rechercheur Meyer, dat elke Krisjnadisci- pel op deze wijze dagelijks ongeveer 400 gulden incas seert, lijkt misschien een beet je hoog gegrepen te zijn, maar wanneer tienduizenden voor één enkele persoon collecte ren, mag het ook wel wat minder zijn. De zuivere opbrengst van de straatverkoop en van de giften is namelijk geheel voor Bhak tiwedanta bestemd en om dit te garanderen, is er een per fecte organisatie met vertak- ringen in alle Duitse steden opgebouwd. De bedragen, die deze vergaard hebben, gaan naar de „Internationale Maat schappij voor Krisjna-bewust- zijn". Deze in Hamburg offi cieel als vereniging geregis treerde onderneming, staaf onder leiding van de Ameri- .aan Samuel Greer, die enige 'aren geleden deserteerde en gemakshalve in Hamburg bleef hangen. Meyer berekende, dat er al leen al vanuit München 30.000 mark per maand naar Ham burg opgestuurd wordt en hier zorgt mister Greer ervoor, dat de bedragen in matige, maar regelmatige overboekingen naar Amerika gaan. Eveneens om niet al te zeer op te vallen wordt dit geld naar verschil lende gecamoufleerde adressen verstuurd, maar de uiteindelij ke bestemming is steeds weer een belegging in percelen grond en aandelen. De conclusie van de Berlijnse rechercheur luidt daarom on omwonden, dat deze Krisjna- beweging op misleiding en be drog uit is, maar hij spreekt ook van een systeem van ge nadeloze onderdrukking. Zel den heeft een vader zoveel geluk ais Meyer zelf, die er na een jaar in slaagde zijn zoon weer aan de beweging te ont- rukk .n. Tot de ijzeren tucht behoort namelijk ook een onvoorwaar delijke gehoorzaamheid, waar bij de jongeren door psycholo gische trucs, hun voedingswij ze en het Brahmaanse schom melen ongevoelig voor logi sche argumenten worden ge maakt. Hierdoor komên zij ook in een toestand van per manente trance te verkeren en deze is er de oorzaak van dat de discipelen geen enkel ge voel meer hebben voor de rea liteit- Niet alleen stuiten ouderlijke waarschuwingen op hen af als op graniet, maar erger is het, dat ouders zelden de gelegen heid krijgen methun kinderen te praten. Volgens Meyer dui ken zij onder valse namen in het systeem onder en ouderlij ke vragen bij de Hamburgse centrale naar het verblijf van hun kinderen, worden steeds met leugens beantwoord. „De vereniging schuwt geen enkel middel om de ware toe dracht te versluieren", zegt hij, en hij waarschuwt vooral meisjes zich aan te sluiten. Een gesjeesde discipel beken de tegenover hem: „Vrouwen krijgen alleen maar werk en slaag". In de beweging spe'en zij een minderwaardige ro' en zij worden alleen maar goed geacht om kinderen te krijgen en de man te dienen. Deze kinderen worden dan aan sociale zaken of aan fami lieleden overgelaten, maar ook naar Amerika gestuurd om la ter op de Krisjna-school in Dallas opgeleid en „volledig onwetend" gehouden te wor den. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het DS '70 kamerlid mevrouw S. van Veeuendaal-Van Meggelen heeft inzake haar keschuldigin- i aan het adres van toneelwerkgroep Proloog geen enkel keihard bewijs op tafel van de Bossche rechtbankpresident kunnen leggen. waar zij haar beschul- evenwel handhaaft keft"het kamerlid tegen zich i eisen, dat zij zich in de toekomst van dergelijke aan dient te onthouden. I Op straffe van een dwangsom f van 1.000 gulden per gelegen heid, waarbij Proloog in een I kwaad daglicht wordt gesteld. kort geding tegen me- I vrouw Van Veenendaal heeft I gisterochtend de nodige be- - getrokken. Waar [het er in de beschuldigingen 11» ging dat Proloog afluister- I apparatuur geplaatst,zou heb- I ben, werd mevrouw Van I Veenendaal er op gewezen, 11st zoiets ook in de rechtzaal [verboden is. Kort voor aan- [vang van de zitting verdween i ook de bandrecorder, die r haar echtgenoot meege- M was. Op het bezit daar- [van betrapt door een parket wachter, stelde deze ambte- [aaar het apparaat voor de iaur van de zitting in verze kerde bewaring- hl het hele gebeuren van gis terochtend ging het om de be- nering door mevro-uw Veenendaal met betrek tot de beschuldigingen jan illegale aktiviteiten en De advocaat van ge- mr. R. Utermark ver haar daartoe allereerst 'ffl podium om de achtergron- 'J® van deze beschuldigingen ïï- lichten. Mr. Utermark: j«]n cliénte moest spreken. «aar waren tenslotte bezwa- te'de omstandigheden bekend, waarvoor zij evenwel geen ge itel v°nd bij de zwijgende ■tederheid. Daarom heeft zij |j,® 2aak naar buiten gegooid I» atemeen belang", lij26 bezwarende omstan- Wen reliéf te geven lichtte esn aantal citaten uit dis- |lt - die door Proloog Ir.- ^ling waren geno ten las hij verklaringen ■Pm van tegenstanders van llin»!°e' Waarmee de discussie I, -aen de Brabantse gemeen- j ever Proloog weer aan toti" uninS van de be" ■m! ngen voerde de I" van mevrouw Van ■tedaal verklaringen aan. |lJ™eJer van een ex-Pro- ^-medewerker. Deze had in "n!,SUmentatie van Proloog "Van een werkgevers- Spatie (FME) aangetrof- seiS^L**11 strategie bij ï^ten Pfieeerd l®et(' "Èen"™11 geadviseerd zogenaamd gekla«- stuk, het codenum- voerend. Dan was er ook de verklaring van de directeur van de Eind- hovense Kunststichting, de heer B. Sies. Deze stelde dat er gedurende 1972 en 1973 tienmaal ingebroken was in het gebouw van de Kunst stichting. Dat er bovendien ook in zijn auto ingebroken was- Zonder dat er evenwel ooit eens iets ontvreemd was. Dat hij ten lange leste docu menten met betrekking tot Prolodg op Het politiebureau in bewaring gegeven had. Een laatste opmerking uit de ver klaring van de heer Sies be trof de suggestie aan hem ge daan door een politie-agent om maar op te passen met tele foongesprekken. Een andere verklaring was ge produceerd door een ex-Pro- loog-actrice. Zij beklaagt zich daarin dat zij politiek te licht bevonden werd en daarom ontslagen was. Ten aanzien van één punt heeft mevrouw Van Veenen daal gisteren haar beschuldi gingen ingetrokken. Zij had zich laten overtuigen dat er niet met de declaraties ge knoeid was. Haar advocaat pleitte haar overigens vrij van bewijsvoering. ,.Mijn cliénte heeft in het algemeen belang gesproken. Dan kan er volgens de jurisprudentie van beledi ging geen sprake zijn. Als Proloog beweert dat er smade lijke opmerkingen zijn ge maakt, moet zij dat maar aan tonen". Mr. Bakker Schut, namens Proloog optredend, meende dat er van een „aandoenlijk naïe ve" bewijsvoering sprake was. Hij somde op: het werkgevers document zou tegelijkertijd, maar met een ander classifica tienummer aangetroffen kun nen zijn in het archief van „Kerk en Wereld". Deze orga nisatie had het stuk integraal gepubliceerd. Het was gewoon aan Proloog toegezonden. De beweringen van de bewus te agent van politie uit de verklaring van de heer Sies waren- zoals mr. Bakker Schut gelezen had, jongstleden zater dag door de agent ontkracht. En wel in een artikel in De Telegraaf, waarin mevrouw Van Veenendaal de zaak aan gebracht had. Haar advocaat had zich overigens in zijn pleidooi op het standpunt ge steld dat lang niet alles door mevrouw Van Veenendaal zelf gezegd was. Hetgeen de Pro- Vlak voor de zitting be gon moest een duidelijk te leurgestelde mevrouw Van Veenendaal een bandopna meapparaat aan een par keerwachter afgeven. looe-advooaat als een lafhar tige manoeuvre" bestempelde. De president van de recht bank. mr. P. Creemers. kwam in die kwestie naar voren met de opmerking dat hij uit eigen waarneming (een televisie-uit zending) wist dat gedaagde wel een heleboel gezegd had. zoals geschreven in het das blad. Ten aanzien van de ontslagen Proloog-actrice merkte mr. Bakker Schut op, dat het ge zelschap bij meerderheid van stemmen het artistiek beleid bepaalt. Dat betrokkene zich niet achter die lijn van de meerderheid had kunnen stel len en dus duidelijk niet ge motiveerd was om dat beleid uit te voeren. Met haar was een afvloeiingsregeling getrof fen. Mr. Creemers doet maandag uitspraak. Proloog drong aan op een versnelde uitspraak, nu de minister zijn subsidiebe slissing uit heeft gesteld tot na de uitspraken in de door Pro loog aangespannen gedingen. DEN HAAG (ANP) Als gevolg van een wijziging in het uitvoeringsbesluit autovervoer 1939 zal het taxivervoer in niet ai te verre toekomst meer armslag krijgen. De gemeente lijke verordeningen moeten eerst aan de nieuwe maatrege len worden aangepast. De overheidsbemoeiing met de taxibedrijven is bijna hele maal een plaatselijke aangele genheid- Zo zail de taxi voortaan overal binnein de gemeente standplaats mogen innemen., voorzover dit niet dioor een of andere verkeersmaatregel is verboden. Bij het begin van een taxirit kan. de wagen ook per zitplaats worden verhuurd. Om meer uniforme regelingen te krijgen, kunnen e.r samen werkingsverbanden komen tussen taxibedrijven en tussen gemeenten, waardoor in aiggto- meratfegebieden soepeler kan worden gewerkt. DSCH EN OMSTREKEN t 2 - Oudenbosch |N OMSTREKEN ,6551 tel. 3655 Hoofdstr 178 '5U ZOOM EN OMSTREKEN ^ln, 76 Bergen op ZoorU_J5!i^- T NA' FN 1MGFVING j485| Markt Roosendaal ,el 111 °nze redactie buitenland) V(il&^SBURG - De eidsdiens' vau Zuid-Af- v,„rUI, bemanningsle- vj. e Zuidafrikaanse spbn tS?.haPPij SAA linnen om 'nI,cMingen in te hanse ,?v.®r anti-Zuidafri- M 'n het buiten iS» blad"* ahet Zuidafri" ®annint?i ®unday Times. De a® n wordt ge- Siste- i n''"apartheidsbijeen- '«enden en elders te bezoeken en te rapporteren over passagiers die blijk ge ven van anti-Zuidafrikaanse ge voelens. Het blad heeft dit vernomen van een functionaris van de veiligheidsdienst die gestatio neerd is op de internationale luchthaven Jan Smuts. De zegsman vertelt dat zijn infor manten afkomstig zijn uit alle taalgroepen van Zuid - Afrika en uit aille politieke partijen. Dat is naar rijn mening in het belang van een veelomvatten de, doelmatige veiligheids dienst. Volgens de Sunday Ti mes wordt eenderde van de stewardessen en stewards in "•pleiding gerecruteerd als „lucht-spion". Ze volgen les sen over trouw aan Zuid-Afri- ka en over de „communisti sche dreiging" tegen Zuid-Af- rika. Een stewardes-in-spe, die uit de opleiding was gestapt, 'ertelde het blad dat de spion- Wijktaxi's, lijntaxi's en der gelijke zullen een aanvulling Kunnen vormen voor het open- oaar vervoer. Ten verbetering van de kwaliteit van de taxibedrijven zullen de ondernemers voort aan niet alleen een vergun ning moeten bezitten, maar ook aan de eisen van vakbe kwaamheid, kredietwaardig heid en beferouwbaairiieid moe ten voldoen. (Van onze correspondent) PARIJS De politie en de douane van Marseille zijn verbijsterd over de ongelooflijke naïeviteit van een aantal Nederlandse hasj-smokkelaars: telkens als de veerboot Massalia vanuit Marokko in Marseille binnenloopt staan de ambtenaren klaar om smokkelaars in verdovende mid delen te arresteren. Dezen arriveren met nage noeg potsierlij ke regelmatig heid, hebben altijd die hasj in hun wagens verborgen en doorgaans op plaatsen waar mee de politie sinds jaren ver trouwd is en binnen enkele minuten „hangen". Tijdens het weekeinde is er aan boord van de Massalia an dermaal 140 kilo hasj in drie automobielen aangetroffen. Een groot deel daarvan werd aangetroffen in een Ford Escort stationwagen met Ne derlandse nummerplaten en de twee Nederlanders die met de wagen reisden werden gearres teerd. Het zijn de 26-jarige journalist T. van de V. uit Hulst en de 21-jaxige Goesenaar A. de K Een Deens echtpaar met twee kinderen werd eveneens ingerekend, omdat ze in een Volkswagenbusje 50 kilo hasj en een grote hoeveelheid hasj- olie verborgen hadden en tenslotte werd een Engelsman ingerekend die 40 kilo hasj in zijn DS Citroen verstopt had. Sedert het begin van dit jaar hebben de politie en douane van Marseille elke maand een of meer personen aangehouden die met de Massalia uit Ma rokko kwamen en in hun au to's verdovende middelen ver borgen hadiden. Meer dan 700 kilo narcotica werden sedert januari van dit jaar aan boord van het schip in beslag geno men. De smokkelaars zijn vrijwel zonder uitzondering (ADVERTENTIE) buitenlanders, veelal Neder landers, Skandinaviërs en En gelsen. De meeste van hen zijn gelegenheidssmokkelaars die omdat zij in geldnood zit ten op deze manier „snel en gemakkelijk" een behoorlijk bedrag willen verdienen. Zij komen in contact met de een of andere organisatie die de operatie grotendeels voor hen verzorgt en zij behoeven al leen maar met de Massalia hun auto naar Marseille te transporteren. Dit is veel min der riskant wordt hun gezegd dan via Spanje te reizen waar de autoriteiten „ongenadig" zijn, waar het smokkel en handel in verdovende midde len betreft. Maar in Marseille is sedert lange tijd elke Ne derlandse, Deense Zweedse en Engelse wagen die met de Massalia aankomt in beginsel verdacht. De feiten wijzen uit dat deze verdenking niet on gegrond is. De meeste aan boord van de Massalia gearresteerde, we gens naïeve „hasj-smokkel" blijken Nederlanders te zijn. Het blijken eveneens de meest ontgoochelden te zijn, velen van hen menen dat zij gezien het feit dat zij buitenlanders zijn, op een coulante behande ling van de douane en de poli tie kunnen rekenen, terwijl zij vaak sprakeloos Zijn, als zij zien hoe snel de smokkelwaar gevonden werd, die immers „gegarandeerd onvindbaar" verborgen werd. 11 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De algeme ne vergadering van de Vere- nigde Naties heeft zonder stemming haar goedkeuring gehecht aan een definitie van "agressie". Er is 51 jaar (al onder de volkenbond dus) aan een omschrijving van het be grip gewerkt, maar tot een uitputtende opsomming van vormen van agressie is men niet gekomen De definitie omvat acht artikelen. Het eerste artikel bestem pelt als agressie: „het gebruik van wapengeweld door een staat tegen de soevereiniteit, territoriale onschendbaarheid of politieke onafhankelijkheid van een andere staat, of in enige andere vorm strijdig met het handvest van de Verenig de Naties, zoals omschreven in deze definitie". Het tweede artikel stelt: „Het eerste ge bruik van wapengeweld door een staat in strijd met het handvest zal een sterke aan wijzing vormen van een daad van agressie hoewel de veilig heidsraad in overeenstemming met het handvest kan conclu deren dat de vaststelling dat een agressiedaad is gepleegd, niet gerechtvaardigd zou zijn in het licht van andere rele vante omstandigheden, waar onder het feit dat de betref fende daden of hun gevolgen niet ernstig genoeg zijn". Als daden van agressie, on geacht een oorlogsverklaring, worden aangemerkt: "De inval of aanval door de strijdkrachten van een staat in resp. op h-et grondgebied van een andere staat, of elke mili taire bezetting, hoe tijdelijk ook, voortvloeiend uit zo'n in vasie of aanval, of elke an nexatie met geweld van het grondgebied, van een andere staat" „Het bombarderen door de strijdkrachten van een staat van het grondgebied van een andere staat of het gebruik van welke wapens ook door een staat tegen het grondge bied van een andere staat" „De blokkade van de havens of kusten van een staat door de strijdkrachten van een an dere staat." „Een aanval door de strijd krachten van een staat op de land-, zee- of luchtstrijdkrach ten of scheepvaart en lucht vloot van een andere staat." „Het gebruik van strijd krachten van een staat die zich bevinden op het gebied van een andere staat met toe stemming van het ontvangende land, in strijd met de bepalin gen van de overeenkomst of enige verlening van hun aan wezigheid op zulk gebied na het verstrijken van de over eenkomst." „De houding van een land dat toestaat dat zijn gebied, ter beschikking gesteld aan een andere staat door die an dere staat gebruikt wordt voor het bedrijven van een daad van agressie tegen een derde staat". „Het zeniden door of namens een staat van gewapende ben den, groepen, ongeregelde troepen of huurlingen, die te gen enig ander land wapenge weld bedrijven van een ernst die gelijkstaat aan de boven vermelde daden, of zijn con crete aandeel daarin" De verklaring vestigt er de aandacht op dat de opsomming niet uitputtend is en dat de Veiligheidsraad krachtens de bepalingen van het VN-hand- vest andere daden eveneens tot agressie zou kunnen be stempelen. De assemblee stemde ermee in dat geen en kele overweging -van politie ke, economische, militaire of andere aard- als rechtvaardi ging voor agressie kan dienen. nen eenooigje moeten .houden op „controversiële passagiers' en tijdens de vlucht moeten proberen inlichtingen van hen te krijgen In het buitenland moeten ze vergaderingen van anti-apartheidsorganisatie en anti-Zuidafrikaanse organisa ties bezoeken en daarover rap porteren aan de veiligheids dienst van de luchthaven, met de namen van de betrokken mensen erbij, zo vertelde het meisje aan de Sunday Ti mes. ->l

de Stem | 1974 | | pagina 11