icren Vermenselijk de arbeid Top Ford-Giscard: energiecompromis zeer waarschijnlijk DS'70 BLIJFT VOORLOPIG NOG DS'70 K VP-PAR TIJRAAD IN TILBURG Waterkanonnen tegen taaibetogers in Brussel Onderwijzers Duizenden vrouwen in demoover abortus De Zeeuw tegen zwart-wit denken in de politiek Pentagon voorbereid op oorlog in voorjaar binnenland buitenland POWER s bijwerken van ;n bakkebaarden. arenlang argeloos scheren. Handig. Inzake naamgeving eerst praten met andere groeperingen Erasmusprijs voor Sandberg en Gombrich Straffen wegens kapingspogmg KLM-vliegtuig Het Midden-Oosten theevolutie Resolutie Limburgse muzieldbond zonder „katholiek" Zes arrestaties in Apeldooms woonwagenkamp Smith - indien nodig - bereid tot aftreden ri A P 6 16 december a.s. een bijeenkomst in OSTENDE" traat 5, Goes ig 19.30 uur :erd heeft op onze adver- ensen te solliciteren naar SSER/FOTOLASSER E en TRANSPORTEUR [gebouwde tondeuse is van speciale constructie. Hoos strak worden snor en kkebaarden bijgewerkt De Philishave 90 Super aeeft een razendsnelle 15.000 toerenmotor. Hij is sterk bovendien. Uw garantie voor jarenlang zorgeloos scheren. Handig, die aan/uit schakelaar. Precies ondef duim-bereik (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG DS '70 blijft voorlopig DS '70 heten. Het partijcongres besloot zater- in Utrecht, tegen de wil van het hoofdbestuur in, voor alsnog geen nieuwe naam te kiezen. Dat besluit viel na een debat van ruim vier uur, waar in de voors en tegens van naamsverandering breed wer den uitgemeten. Met 65 tegen 57 stemmen werd uiteindelijk, op voorstel van de afdeling Kaarden, besloten dat eerst het verloop van contacten met an dere politieke groeperingen moet worden afgewacht voor dat een beslissing over de naamgeving kaai worden geno men. Voorzitter mr. De Brauw had te weinig overtuigingskracht om de meerderheid van het con gres achter het voorstel te krij gen om DS '70 om te dopen tot Democratisch Sociale Partij (DSP). De oude naam heeft in het verleden tot veel misver standen aanleiding gegeven en heeft waarschijnlijk bijgedragen tot de jongste verkiezingsne derlagen. Door naamswijziging nu geven wij een signaal aan de buitenwereld dat er iets met DS '70 aan de hand is. Als er op korte termijn verkie zingen komen, kunnen we niet weer optreden met de naam die zoveel misverstanden heeft ge wekt. De drempels voor kiezers uit de confessionele partijen, van de liberale jongerenorgani satie en van D '66 moeten weg genomen warden. Want dat zijn de groeperingen waarover DS '70 het ook heeft als over het leggen vam contacten met an dere politieke groeperingen wordt gesproken. Het congres verwierp een voorstel van de afdeling Deven ter om definitief te besluiten de naam niet te wijzigen. Het congres besloot tot instelling van een contactcommissie onder leiding van het Tweede-Kamer lid J. Berger, die terreinverken ning gaat uitvoeren. Vanuit de afdeling Naarden werd tijdens het congres gepro beerd geuite kritiek op het poli tiek leiderschap van dr. Drees in een motie om te zetten. Die poging mislukte, Naarden had in een motie uit gesproken dat dr. Drees niet de aantrekkingskracht op de kie zers had uitgeoefend die voor de partij noodzakelijk is. De motie kreeg slechts drie stemmen voor. De tegenstan ders van deze uitspraak gaven hun afkeuring over het voorstel Naarden lucht door dr. Drees een staande 'ovatie te brengen. Dr. Drees had in een rede tot het partijcongres felle kritiek geleverd op het kabinet - Den Uyl. „Het kabinet heeft de grootste moeite om een beleid te formu leren. In tal van gevallen wor den op zodanige wijze adviezen gevraagd, dat vermoedelijk zelfs als het vier en een half jaar zit geen beslissing tot stand zal komen. Dit geldt voor ruimtelijke ordening, het geldt voor ondernemingsrecht en voor tal van andere zaken. Er wordt door de premier op vage wijze gesproken over meer invloed op het bedrijfsleven van de kant van de oveiheid. Laat het kabinet met wetsvoor stellen komen, dan weet ieder een waar hij aan toe is". TILBURG KVP-voor- zitter dr. ir. D. de Zeeuw verwerpt in de politiek het zwart-wit denken. „Zwart wit denken zal de dialoog verstikken, de tegenstel ling onnodig verscherpen en de vooruitgang blokke ren", zo zei hij op de ver gadering van de partijraad te Tilburg. Een ander nadeel van het zwart-wit denken is vol gens dr. De Zeeuw dat het leidt tot een vorm van de mocratie, waarin de helft plus een het absoluut voor bet zeggen heeft, waarin de minderheid geminacht en monddood gemaakt wordt, waarin de dictatuur van de meerderheid heerst. „Wij minachten de ander niet, maar wensen ook niet geminacht te worden", al dus de KVP-voorzitter. Redenerende vanuit de ze gedachte vond dr. De Zeeuw het terecht, dat ten felste de vorming van die meerderheidscolleges be streden wordt, waarbij de minderheid geen enkele kans kreeg. „Die methode van vorming van colleges is verwerpelijk omdat zij in feite het bestaansrecht van minderheden ontkent. Laten de polariserende partijen PvdA en VVD tens duidelijk antwoorden op de vraag of zij de plaats van de christen-democratie in ons partijbestel erken nen en respecteren. Wij zijn niet bereid onze tegen stander te onderdrukken, wij zullen blijven trachten ben te overtuigen", aldus dr. De Zeeuw. AMSTERDAM (ANP) De Erasmusprijs 1975 is toege kend aan dr. Willem Sand- »erg, oud-directeur van het stedelijk Museum in Amster- en aan sir Ernst Gom- trich, kunsthistoricus en hoog leraar aan de universiteit van tonden. Zij krijgen de prijs voor ieder groot f 100 000. oP september uit handen van ''."ja.Bernhard, regent van de stichting Praemium Erasmia- num. BEIROE7T (Rtr) In een plaats bij Beiroet zijn vier ™nnen tot een jaar gevange- jBstraf elk veroordeeld we- een poging tot kaping an een KLM-vliegtuig op 14 "«art van dit jaar. De poging erd op het vliegveld van „®oet ondernomen. Het toe- 1 was op weg naar India, en verdachte kreeg 18 maan- w eij een andere werd vrij sproken wegens gebrek aan (Van onze parlementaire redactie) TILBURG De KVP-partijraad wil dat er gewerkt wordt aan vermenselijking van de werkomstandigheden, met name voor die lager gewaardeerde functies. In een door de raad aanvaarde resolutie wordt uitgesproken dat werkelijke mogelijkheden geschapen moeten worden voor spreiding van werkgelegenheid, kennis, macht en inkomn. De resolutie was een af ronding vp" de soms felle discussies c ilgden op de inleiding va*, de Tilburgse hoogleraar en kr-oonlid van de Sociaal Economische Raad, prof. dr. Schouten. Deze had een pleidooi ge houden voor de onderne mingsgewijze produktie, die hij democratischer zei te achten dan centrale collec tieve planning, omdat bij de ondernemingsgewijze pro duktie meer consumptievrij heid zou heersen. Hij keerde zich ook tegen overheidsingrijpen in allerlei investeringsbeslissingen en liet zich kennen als een voorstan der van de vrije werking van (ADVERTENTIE) LONDEN (AFP) De stra tegen van het Amerikaanse ministerie van defensie heb ben plannen opgesteld om de oliebronnen in de oliestaten bij de golf van Perzië te be zetten voor het geval er een nieuwe Arabisch-Israëlische oorlog uitbreekt en het westen door eon nieuw Arabisch olie embargo wordt getroffen. Dit schreef zondag het Engelse blad Sunday Telegraph" in een artikel van de hand van zijn correspondent in Was hington. Het Londense blad voegt er aan toe, dat het Pentagon een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten in het aanstaande voor jaar verwacht. Die oorlog zou door Israël gewonnen worden. Israël zou van de V.S. genoeg militaire uitrusting ontvangen hebben om drie weken strijd te leveren. De spanning in het Midden- Oosten duurde ook dit week end onverdroten voort. Een lid van de Israëlische grenspo litie en vier Arabische gueril- lastrijders zijn zaterdagmorgen gesneuveld in een gevecht tus sen een Israëlische grenspa- trouille en Arabische infiltran ten bij de kibboets Menara in het noorden van Galllea in de buurt van de grens met Liba non. (ADVERTENTIE) Het builtje dat z'n overbodige aanhang liet vallen: 3M :theeduikertjes.' Mmm. - BRUSSEL (ANP) De Rijkswacht in Brussel heeft gisteren waterkannon een 500-tal mensen uiteengedreven die, hoewel de naarvoor geen toestemming hadden, op het grondgebied van °russelse agglomeratiegemeente wilden betogen. De betogers .en leden van het zogeheten „taal-aktiekomité", het TAK. Bij |J'waren parlementariërs van de Volksunie en geüniformeerde H"yan de tamelijk extreme Vlaamse militanten orde (VMO) Passi se "Taal- Iktiekomité, dat ijvert voor een juiste toe- mun.ne: van de taalwetten in het land, heeft het al geruime tijd ge- IjjJ 'T de Schaarbeekse burgemeester Nols, die zij verwijten de Sers ,i in 2'in gemeenten niet juist toe te passen. De beto- km„ ?roegen dan ook borden mee met opschriften als „Liever 8 da" Nols" en „Nols huiten". het marktmechanisme. Op de inhoud van zijn rede werd prof Schouten in de dis cussies bfj tijd en wijle fel aangevallen, niet in het minst door de KVP-Kamerleden Van der Gun en Van Amelsfoort. De eerste noemde de benade ring van Schouten ..eenzijdig en inconsequent". Eenzijdig omdat in de rede van Sohou ten had doorgeklonken dat hij de schuld van de werkloosheid vrijwel geheel legt bij de hoge loonvorming- Van der Gun verweet Schouten te pleiten voor „vrijwel onbeperkte vrij heid van de particuliere on derneming en een centraal ge leide loonpolitiek". Maar gelei de loonpolitiek zou niet moge lijk zijn zonder ingrijpen el ders. Ook van Amelsvoort stak zijn kritiek niet onder stoelen of banken: „Het prijs mechanisme. het marktmecha nisme werkt niet op de belang rijkste mairketein, niet voor de arbeid, niet voor de grondstof en niet voor energie". Kritiek kwam ook van het lid van de partijraad Van Bijsterveld, secretaris van de Industriebond NVV. Hij noem de de stelling van prof. Schou ten dat de ondernemingsgewij ze produktie democratischer zou zijn dan de centrale plan ning „een slag in de lucht, een onbewezen stelling". Sociale normen en waarden zijn be langrijker dan de economische orde, waarover prof. Schouten vrijwel niet gesproken heeft, zei Van Bijsterveld. Hij waar schuwde dat een onvoorwaar delijke loonpolitiek niet aan vaard zal worden als er niet aan gekoppeld is een prijspoli tiek en een marktpolitiek „Ondernemingsgewije pro duktie graag, mits alle be- drijfsgenoten er bij betrokken worden". Minister Lubbers stelde dat prof. Schouten veel aandacht besteed had aan die zaken die nu juist door het marktmecha nisme niet geregeld worden, „zoals energie en milieu de zogenaamde nieuwe schaarste. Uitgaande van de doelstellin gen van het kabinet sprei ding van inkomen, macht en kennis zei minister Lub bers, dat de spreiding nood zakelijk is om een betere ee nomische en sociale orde op te bouwen. „Afremming van con sumptie daar waar de meeste consumptie plaatsheeftde rijkere en de rijkste landen Niet alleen vanwege recht- vaardigheidsmotieven, maar omdat het noodzakelijk is dat zij die het goed hebben zich het eerst gaan beperken. „Een nieuwe verantwoordelijkheid moet groeien en groeit 00 kin de consumptieve sfeer, primaii gericht op het verschaffen van een reëel inkomen aan de krapst betaalden, maar ook op versobering bij de rijkeren Noodzakelijk daarvoor is spreiding van kennis, een rui me mate van inzicht over wat er gebeurt in de samenleving. Tenslotte spreiding van macht, die ik zie als uitgeoefende verantwoordelijkheid. Geza menlijke verantwoordelijkheid over investeringen in de on dernemingen kan zonder ai te veel praktische problemen- Er zou veel voor te zeggen zijn deze politieke taakstelling nu toe te spitsen op de werkgele genheid. Daar moeten we haar het eerst waar maken". In de resolutie van de par tijraad klonk veel van de kri tiek op de rede van prof. Schouten door. Gepleit wordt in de resolutie voor een geïn tegreerd beleid t.a.v. milieu, grondstoffen, energie, ontwik kelingssamenwerking en op een zorgvuldige bewaking van de collectieve lasten in het licht van beperkter wordende groeimogelijkheden. Gepleit wordt voor een herbezinning op loon- en inkomstenpolitiek. De overlegstructuren op alle n- - -in moeten worden ver sterkt en verbreed. Uw tijdige kerstbestelling krijgt alle aandacht van Uw' Fleurop bloemist. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- Flourop/Interflora Nederland Gegarandeerd goed! (Vervolg van pag. I) De heer Knippen erkende dat er onvermijdelijk spannin gen optreden tussen het hand haven van het vrijheidsrecht en de noodzaak de deugdelijk heid van het onderwijs voort durend te verzongen. Maar de identiteit van de scholen moet gewaarborgd blijven. Duide lijk vertelde de heer Knippen de aandachtig luisterende mi nister van Onderwijs en We tenschappen, geen enkele re den te hebben hem te betich ten of te verdenken van nei gingen die grondwettelijke on derwijsvrijheid aan te tasten. Dr. van Kemenade vertelde de katholieke leerkrachten dat juist die onderwijsvrijheid vraagt om een voortdurende eigentijdse vormgeving aan het onderwijs. Hij vertelde ze ook dat voor hem onderwijs niet waardevrij is. Omdat overheid en alle betrokkenen samen en in overleg, de voor waarden moeten scheppen om binnen het onderwijs naar ei gen inrichting en inzichten kan worden gegeven. De KOV vindt dat alle wer kers in het onderwijs gelijke rechten moeten hebben. Dat moet ook tot uitdrukking ko men in de acten van aanstel ling van onderwijskrachten. Daaruit dient de discriminatie ten aanzien van de gehuwde onderwijzers te verdwijnen. Bisschop drs. J. Bluyssen van Den Bosch verscheen 's middags even in de vergader zaal. Hij vroeg de KOV'ers onderwijs te geven in christe lijke geest- Daartoe acht hij de uitbouw van het instituut van de districtskatecheet noodza kelijk. SITTARD (ANP) Tijdens de algemene vergadering van de Ka tholieke Limburgse Bond van Muziekgezel schappen. zaterdag in Sittardia, is het be stuursvoorstel om het woord katholiek te laten vallen, evenals de func tie van geestelijk advi seur. met grote meerder heid aangenomen. Van de 119 aanwezige vere nigingen waren er 23 te gen dit bestuursvoorstel. Een gedeelte van de te genstemmers verliet de vergadering. Het is niet denkbeeldig dat er een scheuring komt in de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen. Intussen eisen de re glementen van de bond dat de wijzigingen goed gekeurd moeten worden door bisschop mgr. dr. J. Gijsen van Roermond. APELDOORN (ANP) De Apeldoornse politie heeft za terdagmorgen zes bewoners van het woonwagenkamp, waar het al enkele dagen tot rellen is gekomen, wegens verboden wapenbezit gearres- teerd. Dat gebeurde nadat zestig politiemannen in burger 46 wagens op wapens hadden doorzocht en daarbij een kara bijn. twee pistolen, een revol ver en een hoeveelheid minu- tie vonden. Daags tevoren was tot de zoekactie besloten, om dat enkele woonwagenbewo ners gedreigd hadden schiet wapens te gebruiken. Inmid dels zijn de twee pantserwa gens met hun bemanning uit het kamp teruggetrokken. In de loop van zaterdagavond is tevens de politiebezetting tot de helft drie mobiele een heden teruggebracht. Er heerst een ..gespannen rust". (Van onze redactie buitenland) FORT DE FRANCE, MAR TINIQUE Onder goede voortekenen is gisteren op het Franse eiland Martini que het tweedaagse topover- leg begonnen tussen de Amerikaanse president Ge- raid Ford en de Franse pre sident Giscard d'Fstaing. Beide partijen vertrouwen er op dat het onderling ge schil over het energiebelied uit de wereld kan worden geholpen. De energieproblematiek is waarschijnlijk wel het belang rijkste onderwerp van de top. Andere gesprekspunten zijn de internationale inflatie, de betrekkingen tussen Oost en West en het Midden-Oosten. Ford en Giscard zullen, vol gens zegslieden, tijdens hun conferentie een compromis sluiten ten aanzien van het bijeenroepen van een oonfe rentie van olieverbpuikende en Arabische olieproducerende landen. Het principiële ak koord hierover zou aan het slot van de tweedaagse top conferentie worden bekendge maakt, maar officiële woord voerders van beide delegaties hebben nog njet kunnen be vestigen dat een akkoord is bereikt. Tot dusver stonden de Verenigde Staten op het standpunt dat de olieverhrui- kende landen een front moes ten vormen tegenover het blok van olieproducenten. Daartoe hebben de V.S. een internatio nale energiegroep van zestien olieverbruikende landen in het leven geroepen. Frankrijk Onder het wakend oog van een politieman neemt de Amerikaanse president Ford hier een verkoelende duik in een zwembad op het eiland Martinique, waar hij besprekingen voert met zijn Franse collega Giscard 'd- Estaing. beeft zich daaihij niiet willen aansluiten en steeds aange drongen op een drie-partijen conferentie van olie-producen ten, de rijke olieverbruikende landen en de ontwikkelings. landen. De besprekingen op Martini que spelen zich af in een ont spannen sfeer, heel anders dan de ijzige koelheid die de laat ste Frans-Amerikaanse top van ex-president Nixon en wijlen president Pompidou op IJsland kenmerkte. Giscard en Ford ontmoetten elkaar zater dagavond voor het eerst, voor een informeel diner, gisteren een paar keer en voor vamdaag staan drie gespreksronden van elk anderhalf uur op het pro gramma. Giscard werd bij zijn aan komst enthousiast toegejuicht door 20.000 met vlaggen zwaaiende bewoners van het Franse Caribische eiland. Het door de autoriteiten in elkaar gezette programma moest later echter gewijzigd worden nadat een grote menigte, overwe gend jongeren, demonstreerde tegen het bezoek van de Fran se president. Zij schreeuwden anti-Franse leuzen en eisten autonomie voor het eiland. Drie linkse jongeren zijn mishandeld door een menigte aanhangers van Giscard. In 't kort DE Griekse kamer van afge vaardigden heeft de regering- Karamanlis met 217 tegen 78 stemmen haar vertrouwen ge schonken. IN Tampa in de Amerikaanse staat Florida, is een tweemoto- rig vliegtuig onder bedreiging met een vuurwapen gekaapt. De kaper dwong de piloot hem naar Cuba te vliegen. Meege deeld werd dat het toestel la ter inderdaad in Havanna is geland. TE Leidschendam heeft een felle brand gewoed in een werkplaats van de Nederland se Spoorwegen. De schade loont in de tonnen. WALTER LIPPMANN, de nestor van de Amerikaanse journalistiek, is zaterdag op 85-jarige leeftijd na een lang durige ziekte in zijn woning in New York overleden. DE 27 november opgerichte politieke partij SDAP 74 zal zich op donderdag 19 decem ber op een openbare vergade ring met zijn leden beraden over het programma- Volgens een zaterdag uitge geven verklaring van de partij is de voornaamste doelstelling „het verkrijgen van een men selijk leefklimaat met waar borgen voor de sociaal zwak keren en minder bedeelden en de bescherming daarvan". Het beleid dat hiertoe moet voeren kan volgens de verklaring niet door de top van welke partij ook worden vastgesteld. Het moet gev worden door de kiezer, de an in de straat, de partijleiders moeten alleen datgene uitvoeren wat de kie zer wil. IN EEN open brief die zater dag is gepubliceerd in het door de familie uitgegeven blad „San Francisco Exami ner" heeft mevrouw Randolph Hearst een beroep op haar dochter Patricia gedaan naar huis terug te keren, liefst nog voor Kerstmis. PRESIDENT Marcos van de Philippijnen heeft de vrijla ting bevolen van 454 gedeti neerden die op grond van de staat van beleg gevangen wa ren gezet. Het aantal gevange nen dat voor Kerstmis gratie van de president heeft gekre gen is hiermee op 1076 geko men. MEVROUW Rika de Backer, de Belgische minister voor Nederlandse cultuur heeft in de Maastrichtse schouwburg tijdens het negende colloqui um van de Nederlandstalige toneelschrijvers uit België en Nederland de jaarlijkse Ed- mond Hustinx-prijs- groot f 2000, uitgereikt aan Annie M.G. Schmidt. SALISBURY (RTR) De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren gezegd dat hij bereid is af te treden als zijn aanblijven in de weg zou staan van een regeling van het negen jaar oude con stitutionele geschil. In een in terview voor de Rhodesische radio zei hij dat hij niet de geschiedenis wil ingaan als een premier „die blijft hangen els een niet welkome gast". Smith maakte in het interview duidelijk dat hij tegenstander blijft van een meerderheidsre gering die gebaseerd is op het principe van een man-een- stem. AMSTERDAM Duizen den vrouwen hebben zater dagmiddag in Amsterdam de hevige regen getrotseerd om deel te nemen aan een massale abortus-demonstra tie (zie foto). Honderden spandoeken en borden mee dragend wandelden zq in een stoet van Beker twee kilometer lengte vanaf het Museumplein via Vijzel gracht en Rokin naar het Beursplein langs het Dam rak, waar een vijftal vrou wen het woord voerde. Geëist werd legalisatie van de abortus en opheffing van de nog steeds bestaande strafbaarheid. Voorts vroe gen de vrouwen opneminj van de abortus in het zie kenfondspakket De demonstratie was geor ganiseerd door het actiecomiti „Wij vrouwen eisen", da sympathisanten aanvoerde ui het hele land, uit Utrecht zelf met een extra-trein. In d( stoet werden karikaturale te kenirngen en bustes van ge perst papier meegenomen vai minister Van Agt, zoals de fo to laat zien. De demonstrate op het Beursplein begon me een reeks van spreekkoren Een van de yells luidde: ,3is- schop-zeepsop", een andere „Abortus vrij". De Tweede-Kamerleden Bas de Gaay Fortman en Dolf Coppes (beiden PPR) hebben laten weten, dat zij „zeer on gelukkig" zijn met de extreme wijze, waarop de abortusde monstratie zaterdagmiddag in Amsterdam dit vraagstuk heeft benaderd. Zij hopen, dat ondanks deze demon stratie en andere extreme ui tingen van voor- en tegenstan ders de discussie over dit fundamentele vraagstuk toch op diepgaande wijze kan wor den gevoerd. Dat geldt ook voor de PPR zelf, waarin over abortus heel verschillend wor den gedacht aldus de Tweede- Kamerleden in hun reactie. Als tegenwicht tegen de massale demonstratie waren voor de aanvang van de tocht uit Breda. Zwolle, Gouda en Arnhem enkele tientallen te genstanders (sters) van de le galisatie naar het Museum plein getrokken. Zij demonstreerden met an dersluidende borden, waarop o.a. te lezen viel: „Abortus is moord", „Eerbied voor het menselijk leven en „Niet dood maar sociale hulp" Het initiatief hiervoor was geno men door pater Koopman uit Nijmegen en door de Vereni ging Bescherming van het On geboren Kind. Op verzoek van de politie, die botsingen tussen voor- en tegenstanders vreesde, bleef deze kleine groep, die in to taal ongeveer 60 demonstran ten telde, op het Museumplein achter toen de duizenden an dere vrouwen, voorstandsters van de legalisatie, met haar tocht naar het Beursplein be gonnen.

de Stem | 1974 | | pagina 5