Soeharto in wedloop met ongeduld Indonesië 25 jaar ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 'toeken. allemaal ide el voeren. grootste lodatuw i bieden ze :mmingen "gaat. jstbare als elk et. ISOLEMENT I deel v36 VOOT een belangrijk een schepping was, in ie a astr°taal isolement. Om fhed 4 naar andore idealen zo I 'te»! tü u° kHraa,d als het ging I 8evaari"i uden speelde hij het lS jke ?Pel va« een Pseu- I Ier n,,°ura^e' van evenwicht I bet W ^"an de ene kant "tuwJa' dat bij prees als de Vtlutie iwscht achter de re- I poii»:3. aan de andere kant de I Partijen, de Kommu- TEGENPOOL VERNIEUWING OPROER ANTI-TERREUR GESCHOKT WEDLOOP "PP— vrij. ^aar? en betere een oosters land is geschiedenis meer dan herinnering. In het Indonesië van vandaag leeft meer dan ooit de gedachte aan de voor spelling van Djojobojo, twaalfde-eeuwse Ko ning der Kediri, die in de verre toekomst vre de en voorspoed voor zag. „Als ijzeren dra den Java omspannen, als wagens zonder paar- HBHBM den rijden en als sche pen langs de hemel va ren, dan zal Java voor de Javanen zijn. Man nen van een geel ras zullen uit de hemel val len en blanke overheer- sers verdrijven. Maar ook het gele rijk zal kort van duur zijn. En dan zal een groot vorst, de Ratu Adil, vrede en voorspoed brengen voor iedereen". De blanken zijn ver dreven, ook het gele ras heeft de aftocht ge blazen en Java is voor de Javanen. Het wach ten is dus op de beloof de vrede en voorspoed. V erwachtingen, neergelegd zijn in de Pancasila, de oerwet van de Republiek In donesië, door de repu blikeinen van het eer ste uur gesmeed en sindsdien als richtsnoer gehanteerd door alle Indonesische bewind voerders.' Wie zweert bij de Pancasila zweert bij religieus besef, bij geloof in nationale een- Eeub geloof in demo cratie, in algemene hu maniteit en tenslotte in sociale rechtvaardig heid. Vijf bouwstenen voor de staat in ont wikkeling. n INDONESIË BALANCEERT TUSSEN DEMOCRATIE EN DICTATUUR De fietstaxi uit de Indonesische steden niet weg te denken. Wie vandaag door Indonesië reist en daarbij de nog steeds vurig beleden idealen van bet eerste uur in het achter hoofd houdt, zal enigszins mistroostig huiswaarts ke ren. Niet alleen omdat wat bereikt is nog niet erg tot ie verbeelding spreekt, maar vooral omdat de weg "aar een betere toekomst zo moeilijk is. De problemen, Warmee Indonesië worstelt enorm en ongelooflijk jecompliceerd. Vandaag spitsen zij zich toe op politiek en economisch gebied. En wel in die mate iat zij een menswaardig be gaan voor de brede massa van het volk op deerlijke vfee in de weg staan. I Je dit constateert moet wel ïf®11 dat de republiek yilfentwiimtig jaar geleden, Nederland formeel en of- »eel zijn handen van de «®alige kolonie aftrak, rastisch op het nulpunt ®oest beginnen. Het enige air de Pamcaila dat ge- dMiJ? was, was het reli- I S06 °esa.t van welke aard I i» z'-in mocbt. Soekarno, I sien Vat'er des vaderlands, Mam zozeer in dïscre- I stra tS geraaltt dat zelfs geen I Wont naar 'lem genoemd zal als zijn eerste en I ren amste taa'k het realise- j vari de nationale eenheid. I «T vroeg hij geweldige 1 traJht6" m°bihseerde hij alle Wam 0,1 middielen, die er I an- °f naar later bleek I ten waren. Presti-ge-projec- torifr ,Persoo'nsve'I'heerlijking, I live a*'e tegen de voorma- I i L0ver"eersers, later tegen l het wWis*aat Maleisië, tegen- ie te§en de Verenig- I verfe6'6!?* aan de nationale I !hat as Soekarno de W6 r Partii Indonesië l dee de revolutie in Morxistische zin daardwerke- lijik voltrokken wilde zien. Het spel werd Soekarno's ondergang en tevens die van de K.P.I. en het bracht de republiek naar een catastrofaal dieptepunt, toen in 1965 het evenwicht gewelddadig door broken werd. Honderdduizen den communisten, meelopers en vermeende meelopers von den de dood. Honderdduizen den verdwenen naar kampen en gevangenissen. Velen zitten daar nog. Gezinnen werden uit elkaar gescheurd, steden en dorpen ontwricht. Economisch en financieel stond het land bovendien voor een bankroet. In dte situatie bracht de harde baind van het leger, en bracht vooral de sterke man van het leger, Soehairto, uit komst. Een man. die de macht niet gezocht had, bescheiden, introvert!, onzeker, bijna de absolute tegenpool van Soe karno. Door de inteffliigentia, door het leger en dioor de mas sa werd hij gezien als de fi guur, die Indonesië een nieu we kans kon bieden. En het vertrouwen groeide toen hij om zich heen de besten van het volk wist te verenigen. Onafhankelijke politici als Adam Malik en Roeslam Ab- dulgani, die Indonesië een nieuw gezicht in de wereld zouden geven. Wetenschapsmensen van verschillende disciplines, Indo- nesië's „super-intellectueel" Soedjatmoko, leiders van vele politieke en maatschappelijke groeperingen. Er kwaim meer vrijheid van denken en van spreken dan er in jaren ge weest was en een vrije pers organiseerde zich rond figuren als Mochtar Lubis (onder Soe- Karno acht jaar lang gedeti neerd) en Rosihan Anwar. Soeharto kon aam het work en koos gedwongen door de omstandigheden, voor een nieuwe nationale prioriteit: de economische ontwikkeling. Zo als Soekarno vóór hem gedaan had durfde hij offers te vra gen. Zware offers met name op het gebied van de democra tie- Economische groei immers vereiste vóór alles politieke stabiliteit, m die te bereiken moesten de bestaande politie ke p; rtijen inbinden en werd een nieuwe „nationale" groe pering, de Golkar, met rege ringssteun op het schild gehe ven. En om de nationale een heid en stabiliteit onder alle omstandigheden te garanderen Deze maand, om pre cies te zijn op 27 decem ber, is het 25 jaar geleden dat Indonesië onafhanke lijk werd. Dat wil zeggen toen werd de Onafhanke lijkheidsverklaring door de koningin getekend. De Indonesiërs zelf beschou wen zich al langer onaf hankelijk - sinds 1946 toen de Japanse bezetters verdwenen waren. Naar aanleiding van dit zilveren jubileum hebben twee journalisten Cas van Houtert en Cas per Schuuring een leis naar Indonesië gemaakt om een balans op te ma ken. Vandaag op deze pa gina het eerste artikel van een reeks die wij in de komende weken zullen publiceren. was er dan alitijd nog het le ger, dat in en om de regering een forse invloed kreeg toebe deeld.. Soeharto's concept bleek te functioneren en wierp, voora' gedurende de eerste jaren, snel en merkbaar vruchten af Buitenlandse hulp stroomde toe, voorkwam ln eerste In stantie het dreigende bankroet en legde later het fundament voor, voorshands bescheiden, herbouw. Buitenlandse inves teerders zagen brood in het nieuwe Indonesië en leverden hun bijdrage in de „economi sche rehabilitatie". Een zuinig beleid riep een halt toe aan de ouder Soekarno fatale inflatie en allerwege werd de vooruit gang zichtbaar, al bleef de particuliere armoe zwaar drukken. Maar er waren ook ontspo ringen en misstanden en naar mate de vooruitgang haar startsnelheid verloor, gingen die zwaarder wegen. Zo was er de „nationale uitverkoop" aan kapitaalkrachtige „neo-ko- lonialen" uit het rijke Westen en vooral uit het naburige Ja pan. In Djakarta bouwden zij de uitdagende symbolen van hun economische macht, zodat de opvatting post vatte dat Japanners thans met economi sche machtsmiddelen reali seerden wat hen destijds met wapengeweld mislukt was. D^n was er de groeiende «doorzichtigheid van het be stuur, de niet te controleren invloed v-am Soeharto's nieuwe „satrapen" Ali Murtopo en Soemitro, de nadrukkelijke alomtegenwoordigheid van het leger, dat rond Soeharto Kaf- fca-achtaige toestanden schiep- Maar ernstiger dan dat alles was ongetwijfeld de uit al haar voegen groeiende corrup tie. De machthebbers rond Soeharto gebruikten volgens het recept uit de slechtste da gen van Soekarno hun positie om zichzelf op een schandalige manier te verrijken. Gene raals bewindslieden en advi seurs beleden overvloedig hun dienstbaarheid aan het vollk, doch bleken in eerste instantie todh altijd aan hun enigen wel vaart te -danken. Kritiek groeide snel en he vig, met naime aan universitei ten en in kringen van toege wijde deskundigen, die hun herboren hoop ernstig be dreigd zagen. In de loop van vorig jaar leek het er op dat de confrontatie tussen het be wind en zijn critici zich in de sfeer van een wellicht bevrij dende discussie zou kunnen voltrekken. Van „hogerhand" werden daandoe althans ver scheidene pogingen gedaan. Maar toen in januari van dlit jaar de Japanse premier Tana- ka Djakarta met een officieel bezoek vereerde sloeg om nog steeds niet duidelijke redenen de Vliaim in de pan. Op 15 en 16 januari woedden rond de symbolen van de Ja panse „draagkracht" onlusten, die in de officiële bulletins gerangschikt werden onder de rubriek „rellen", maar die vol gens ooggetuigen eerder deden denken aan een volksopstand. Een uitbarsting van woede en onbehagen, waarbij doden en gewonden vielen, tientallen gebouwen en honderden auto's in geblakende ruïnes verander den en bij menigeen herinne ringen opkwamen aan de woeste communistenjacht van weleer. De schrik zat er onmiddel lijk weer in, kennelijk ook bij de regering die iin hoge staat vain alarm raakte. Naidiat met narde baind en grootscheepse intimidatie te land, ter z-ee en in de lucht het oproer was oediwonigen, werden door Soe harto en zijn naa'ste medewer kers verstrekkende maatrege len genomen, zowel binnens kamers als extern. Binnenskamers waren er wat men noemt „verschuivin gen in posities". Vooral Soe mitro, hoofd van de kennelijk Soekarno falerudie veiligheidsdienst Kop- kaïmpitib, vrij algemeen gezien als kroonprins van Soeharto, maakte een lelijke smak „Verschuivingen" van velerlei aiard troffen ook die legertop. Maar pijnlijker waren de externe maatregelen. De golf van arrestaties, die volgde op de roerige januari-dagen. Zes enveertig vooraanstaande In donesiërs verdwenen achter slot en grendel, niet omdat zij oproer gekraaid hadden, maar omdat zij zich op de een of andere manier met de kritiek op de regering hadden yereen- zelvigd. Onafhankelijke intel lectuelen, voormalige leiders van voormalige politieke par tijen (onder wie bekende fi guren als Soebadjo, prof. Sar- bini en de schoonzoon van Soekarno, Poegoeh), studen tenleiders als Remy Leimena en Hamman Sdregar (kort te voren nog in een forse discus sie gewikkeld met minister Pronk) en verscheidene mili tairen. Zij allen worden nog steeds vastgehouden op grond van de uit Soekarno's dagen daterende anti-terreur-wet en moeten op grond van die zelfde wet binnenkort wor den berecht of vrijgelaten. Niet gearresteerd wel geïn timideerd. beperkt in zijn be wegingsvrijheid en verhoord, met aandrang en volharding, werd de nationale figuur Soedjatmoko. De pers, die even aan de vrijheid had mo gen ruiken, werd snel en de gelijk gebreideld. Niet minder dan twaalf kranten onder wié de befaamde Indonesia Raya van Mochtar Lubis kregen een verschijningsver bod. Alleen de tot loyaliteit tegenover bet regiem „bekeer den" zijn intussen weer aan de oppervlakte verschenen. De censuur is .verscherpt en neemt soms belachelijke vor men aan. En voorts is er ver denking tegen en controle op allerlei figuren, die van de prins geen kwaad weten. Ne derlanders in Djakarta bij voorbeeld ervaren dat hun brieven geopend (en slordig dichtgeplakt) worden. De „beperkte democratie" van het Soeharto-regiem be gint aldus op penetrante wijze te rieken naar de beperkte „dictatuur" uit het Soekarno- verleden. Aan het hoofd on verkort Soeharto, wiens posi tie geen moment in het geding is geweest, geschokt door de januari-opstand, niet begrij pend, maar meer dan ooit be reid zelf verantwoordelijkheid te nemen en knopen door te hakken. Nog steeds van goede wil ongetwijfeld, maar om ringd niet alleen door machti ge politieke strebers als Ali Murtopo, maar ook door de Goedoens, religieuze koffie dikkijkers, met wie het staats hoofd zich intensief bezig houdt en die op hun beurt weer als stromannen funge ren. Rond Soeharto de uitvoeren de macht, eem kliek, die zijn edigen spel speelt en de goed willende leden van het kabi net in de wielen rijdt- Een parlement dat zaken doet in die oindaanzdrihtiige sfeer van het moesjiawarah, eindeloos kracht achter de revolutie, nu de garantie voor „politieke leger, eens de stuwende pratend, eindeloos lo-bbiënd. En daiair tegenover dan het ei genlijke machtsapparaat: het stabiliteit". Soeharto De dialoog tussen het be vind en zijn critici, zonder welke een democratie zo dood is als een pier, is op een drastische manier gestópt. Wie in Indonesië probeert zich te oriënteren krijgt de indruk dat een spannende wedloop aan de gang is tussen een goede wil en grote vlijt van enkelen en frustrerend egoïs me van velen- Tussen diege nen. die zich inspannen om dit lanid en zijn volk door de gi gantische problemen heen te loodsen, en degenen, die bot en arrogant hun eigen wel vaart dien-en en zich daarom misschien vroeg of laat een nieuwe uitbarsting van volks woede op de hals halen. Over de uiteindelijke uitslag van deze wedloop houdt menige Indonesiër zijn hart vast En intussen is het wachten op de acht eeuwen geleden aangekondigde vredesvorst, de Ratu Adil, die nu eindelijk in de buurt moet zijn en die zal aantreden „nadat het vólk van Java zijn geweten onderzocht en het boze uit zijn hart ge sneden heeft Dan zullen de rijken hun rijkdom verdcien en zal een ieder zijn gegeven woord gestand doen". Maar zover is het nog niet op Ja va. CAS VAN HOUTERT

de Stem | 1974 | | pagina 13