hd Q beniet een machtig koppel FC Amsterdam karakterploeg Surprise van Sten Hebert WINST VAN BROSENS sport A M xtem dijkhof handelmij. im theenergie Zm in Twin. Donderdag 12 december 1974 17 27 JUVENTUS SCHAKELT AJAX UIT (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax is op bijzonder ongelukkige wyze door Juventus uit het UEFA- cuptoernooi gestoten. De Amsterdammers versloegen de Italianen weliswaar met 2—1 maar dat was door de treffer in het Olympisch Stadion van Juventus, dat in Turijn een 1—O-zege behaalde een overwinning met een doelpunt te weinig om over te gaan naar de kwartfinales. De uitschakeling was onfortuinlijk omdat de Amsterdammers de hele wedstrijd domineerden en bovendien uitstekend spel toonden. vorm. Een door de Amster- gelijkmaker maakte, brak hen Bij vlagen bereikte Ajax weer zijn oude ongenaakbare dammers fel aangevochten strafschop waar uit Damiani de echter de nek. Horst Blankenburg (rechts) heeft voor Ajax gescoord. De geheel In het blauw ge stoken Italianen startten zoals te verwachten was met het accent sterk op de verdedi ging. De drie middenvelders Capello, Causio, en Furino wa ren zo nadrukkelijk ter assis tentie van de defensie aanwe zig dat zij vaak niet eens pro beerden de Amsterdammers ver voor het strafschopgebied af te stoppen. Bovendien speelde Bettega ook nog eens zo teruggetrok ken dat Juventus slechts twee man (Altafini en Damiana) voor de aanval overhad. Ajax kreeg zijn eerste kans in de vijfde mi nuut toen Krol na een 12 combinatie met Gerrie Mühran in goede stelling kwam. Het schot van de linkervleugelver- dediger werd echter door Zoff tot corner verwerkt. Even la ter was Ruud Geels dichter bij een doelpunt. De voorzet van Suurbier, die hij met het hoofd af wilde ronden ging evenwel via de paal naast. Na dat het Amsterdamse offensief slechts eenmaal onderbroken was door een serieuze Itali aanse aanval (Altafini brak alleen door, maar zijn inzet werd knap gekeerd door Schrijvers) kreeg Ajax in de zest: rde minuut loon naar werken, toen Blankenburg een van het muurtje afgeketste bal achter Zoff werkte (10). Ajax bleef daarna, hoewel Ju ventus meer op een aanval speelde, domineren. De Italia nen voorkwamen echter mees tal tijdig onheil door overtre dingen. Bij een daarvan had Furino praatjes te-gen de Fran se arbiter Vigliani en dat kostte hem prompt een gele kaart. Na de hervatting zette Ajax zijn offensieve acties onver minderd voort. Met lange pas ses die als in de gloriejaren van de Amsterdamse club meestal wonderwel lukten, af gewisseld met korte combina ties door het centrum waar de (ADVERTENTIE) irriPorteur voor Nederland Noordweegseweg 15 sHeer Arendskerke Tel- 01106-1502/1592 ploeg van Hans Kraay die de Italiaanse achterste linie ver schillende malen in moeilijk heden bracht. Door een flinke dosis pech (een kogel van Jan Mulder trof buiten hereik van Zoff de paal vol en Mulder en Geels liepen elkaar een keer ondersteboven, toen Zoff de bal had losgelaten na een voorzet van Steffenhagen) en een goede redding van de Ita liaanse doelman op een schot van Geels bleef een tweede Amsterdamse treffer echter uit. En of dat nog niet genoeg was, sloeg in de 21e minuut het noodlot medogenloos toe /oor Ajax. Volkomen onver wacht Juventus wel meer in de aanval dan voor rust, was toe dian toe niet eenmaal gevaarlijk geweest moest een tegentreffer incasseren. Knap solisti-soh optreden van de oude vos Altafin-i vormde de inleiding tot het doelpunt. De voormalige Braziliaan brak door. Zijn schot werd door de ver uitgelopen Schrijvers met een uiterste reactie gekeerd. De bal kwam echter opnieuw in be-zit van Altafini, die een bekeken passje naai' Causio gaf, wiens harde inzet richting onbeschermd doel op een gor del van Ajacieden afstuitte. De Italianen appeleerden ech ter door hands van Suurbier en de scheidsrechter was ken nelijk ook die mening toege daan. Hij gaf een strafschop die Damiani koelbloedig ver zilverde (11). En daarmee zat Juventus op rozen- Ajax moest immers nog twee goals maken om de kwartfinales te bereiken. Om het zekere voor het onzekere te nemen, zetten de weer voornamelijk aan de defensie denkende Italianen een kwar tier voor tijd in de persoon van Cuccureddu die Damiani verving nog een extra verde diger in. Ajax kreeg nog ver schillende kansen, maar alleen Gerrie Mühren slaagde erin een te benutten. Dat was ech ter een paar seconden voor het einde toen, de Amsterdammers er allang niet meer in geloof den verder te bekeren. HEIN GROOTHUIS (Van onze sportredactie) DÜSSELDORF FC Am sterdam: Cupploeg met ka rakter. Beter kunnen de Lie verdjes niet omschreven worden. Met een 3O-voor sprong naar Düsseldorf ge reisd gingen de Amsterdam mers ook in de return tot op de bodem van hun kunnen. De 2I-zege op Fortuna, be haald op een bijzonder zwaar te bespelen grasmat, toon de aan dat de Lieverdjes honderd procent meer ka rakter in hun bagage had den dan hun Duitse tegen standers. En daarom is het bereiken van de kwarttina- les van de strijd om de UEFA-cup meer dan ver diend. Fortuna trok onmiddellijk na het beginsignaal van de Schot se scheids-rechter Gordon alle aanvallende registers open. Maar het ging aanvankelijk op de zeer zwaar te bespelen grasmat van het Rheinstadion veel te onzuiver om de Am sterdamse achterhoede te ver ontrusten. Wanneer maar mo gelijk probeerden de lieverd jes een counter te plaatsen, maar de grasmat verhinderde totaal 't tempo op te voeren. Na tien minuten kwam er dan toch een Fortunatreffer. De Amsterdamse achterhoede bleef lijdzaam toezien hoe Seel uit een voorzet van Her zog de juiste hoek uitzocht. De Duitser versloeg Jongbloed met een strak schot: 10- Na deze treffer bleef Fortu na het minst slechte van het spel houden maar vooral Jan Jongbloed verhinderde dat de marge vergroot werd n-aar twee treffers. De eerste echte Amsterdam-aanval had einde lijk succes. Een uitstekende pass van Nico Jansen op de snel opgekomen Visser werd even fraai door Visser in een voorzet omgezet. Doelman Woickè stompte de bal wel weg maar het leer belandde voor de voeten van Husers en deze knalde ineens raak: 11. De Schotse scheidsrechter Gordon hield het in de eerste helft bijzonder strak. Dit kwam bij Amsterdam op gele kaarten te staan voor Visser en Jansen terwijl bij de Duit sers Brei het geel vertoond kreeg. Fortuna trainer Heinz Lucas liet Zewe opdraven voor ver dediger Zernozki om zo wat meer kracht in zijn aanval te krijgen, maar het was FC Am sterdam dat offensief startte Fortuna nam echter het initia tief snel over. Verder dan twee corners kwamen de Duit sers niet. Scheidsrechter Gor don laadde de toorn van het vijfduizend koppige publiek op zich door enkele Amster damse overtredingen te be straffen met een vrije trap voor FC Amsterdam. Mede door het af en toe onbegrijpe lijke optreden van de Schot die zeker niet zuinig was met het uitdelen van vrije trappen, en het steeds slechter worden de veld, zakte het niveau van de wedstrijd met de minuut, Amsterdam sloot zich weer op in de verdediging en posteerde alleen Nico Jansen in de frontlinie. Met armen en be nen werkend en op elke ver dwaalde bal lopend, slaagde er de Amsterdammer zowaar in zijn eentje in de Fortuna ach terhoede in moeilijkheden te bregen. Fortuna leek in de si tuatie te berusten. Een goede kans kreeg Brei, toen Geye de bal hoog voortrok en Jong- oloed op zijn lijn bleef staan. De Duitser kopte echter sim pelweg naast. Geye en zijn collega internationaal Herzog maakten hun faam totaal niet waar. Met solo's probeerden zij de Amsterdam-achterhoe de uiteen te trekken, maar in deze omstandigheden was dat totaal onmogelijk. Lucas pro beerde de bakens nog een keer te verzetten door de fa lende Lüken te vervangen door Degen, maar ook dit haalde weinig uit. Zo sterk had FC Amsterdam de Duit sers in haar greep dat Pim van der Meent het zelfs aan durfde Gerard van der Lem te vervangen door Henny Otto. Dichtbij een treffer waren de lieverdjes, toen Visser een vrije trap vanaf 35 meter in eens onknalde, Woycke kon echter de bal nog juist corner stompen. Terwijl het Duitse publiek de kille tribunes ruim voor het laatste fluitsignaal begonnen verlaten en het hoofd van trainer Lucas eis ten frommelde Nico Jansen zich weer eens door de Fortu na achterhoede en scoorde simpelweg 21. Hiermee werd de misère bij de Duit sers nog eens duidelijk onder streept. ROTTERDAM (ANP) Sten Hebert heeft op de tweede dag van het toernooi om het Europees kampioen schap driebanden in Rotter dam voor een geweldige ver rassing gezorgd. De Zweed, die na de eerste dag op de laatste plaats stond met het bedenkelijke moyenne van 0.455, verbijsterde iedereen door Richard Bitalis te ver slaan: 6049 in 55 beurten. Alle andere favorieten kwa men wel tot winst, al moest Rini van Bracht tot het ui terste gaan om de Deen John Korte achter zich te houden: 6051 in 70 beur ten. Tiest Brosens behaalde z(jn eerste triomf door de Westduitser Dieter Müller terug te wijzen: 6046 in 71 beurten. Richard Bitalis kon het nau welijks geloven. Uitgerekend tegen de man, die op de eerste dag de zwakste indruk had gemaakt, Sten Hebert, verloor hij De Zweed trok zich niets aan van de reputatie van de Fransman en kwam alleen in de slotfase noe even in gevaar. Hebert mocht dan in het begin veel punten maken, Bitalis maakte zich nauwelijks druk om de verrassend sterke sto ten van de Zweed. Pas toen de Skandinaviër in de tweeën dertigste beurt naar een voor sprong van tien punten liep (3727) betrok het gezicht van de constant grimassen ma kende en tegen zichzelf pra- tenden Fransman. Hij ver kleinde zijn achterstand in de achtendertigste beurt tot ze ven, maar Herbert ging rustig door met scoren. Twee beurten later was Bi talis nog verder weg gezakt (5034), en niets leek meer een zege van de Zweed in de weg te staan. Op dat moment verdween de concentratie bij Hebert en kreeg Bitalis de kans dichterbij te komen. Zijn zelfvertrouwen was echter zo danig aangetast, dat hij de simpelste ballen liet liggen. Hij beperkte zich tot carotte- spel, waarmee hij zichzelf na tuurlijk geen dienst bewees. Hebert kon de druk eveneens nauwelijks aan. Het feit, dat hij voor een daverende sensa tie kon zorgen maakte hem onzeker, maar toen ook Bitalis er niet meer in geloofde maakte hii de oartij toch uit: 6049 in 55 beurten. Het verlies van Bitalis was voor Rini van Bracht een aan gename verrassing. De Neder landse titelhouder was enkele uren daarvoor door de hel ge gaan tegen de sterk verdedi gende John Korte. Korte, die eerder reeds Brnsens had ver slagen. wenste ook nu niet aanvallend te spelen en gaf zodoende Van Bracht geen schijn van kans. De Waalwij- ker -wist geen raad met de ballen en zag zijn moyenne iedere beurt dalen. Pas in de tweeënveertigste beurt kon hij de Deen passeren (3130), maar de concentratie was ge heel verdwenen. Wanhopig zocht hij naar mogelijkheden, maar telkens faalde hij. Na vijfenvijftig beurten stond hij pas op 45 (Korte op 37), en de twijfels waren van zijn ge zicht te lezen. Korte weigerde hardnekkig de aanval te ope nen en voor Van Bracht werd de partij een nachtmerrie. Pas in de zeventigste beurt finish te hij. Korte bleef staan op 51. Door het verlies van Bitalis kon Van Bracht echter vaster op de derde plaats komen ach ter de Belgen Boulanger en Ceulemans, die in hun partijen tegen respectievelijk Oddo en Nadal weliswaar de volle winst grepen, maar daar ook veel moeite mee hadden. Bou langer had verrassend veel te genstand van Oddo. De Itali aan trok zich uitstekend op aan het niveau van zijn tegen stander en moest pas tegen het einde afhaken, toen Bou langer het ritme hervond en zijn moyenne toch nog kon redden. Oddo. die op zesen veertig bleef steken, kwam net niet aan de „een" gemid deld en bleef laatste. Raymond Ceulemans zat in zijn partij tegen de Spanjaard Claudio Nadal eveneens be denkelijk te kijken. De groot meester uit Mechelen speelde niet slecht, maar voelde zich door de goed spelende Nadal duidelijk onprettig. Nadal de monstreerde wederom een ga ve technicus te zijn, maar hij mist te veel eenvoudige bal len. In de drieënveertigste beurt sprong Ceulemans weg, maar de Spanjaard wenste niet volledig te capituleren. Hij bood de Belg uitstekende kansen en daar weet Ceule mans wel raad mee. Zijn uit- eindelke verlies van 5260 was toch nog draaglijk. Tiest Brosens startte tegen Müller zeer sterk en leidde na achttien beurten met 2611. Een kleine inzinking van de Bredanaar echter gaf de West duitser weer moed, maar echt dicht in de buurt komen kon hij niet. Brosens slaagde er niet in boven de „een" te blij ven en moest zich met een zege van 6046 en 71 beurten tevreden stellen met 0,845. Zijn zege bracht hem echter wel op de zevende plaats. Jobann Scherz bleef bij dank zij een duidelijke zege op de Portugees Vinagre: 60—23 in 46 beurten. Het begint er langzaam naar uit te zien, dat het verlies van de Oostenrij ker tegen Dieter Müller een grote vergissing is geweest. Zijn gemiddelde van 1.369 na drie partijen plaatste hem na de derde ronde boven Bita lis. FC TWENTE HAALT FORS UIT ENSCHEDE De vergis sing van Praag heeft FC Twente gisteravond op schit terende wijze ongedaan ge maakt. Dukla Praag bleek tegen het speelse geweld dat de Kohn-formatie bij vlagen ontwikkelde niet sterk ge noeg om de 31-voorsprong uit de eerste wedstrijd vast te houden. De 5O-overwin ning van FC Twente was ruim voldoende om een plaats bij de laatste acht in het UEFA-cuptoernooi te be reiken. Dat betekende dat Dynamo Dresden - Hambnr ger SV 2—2 (1—4) Real Saragossa - Borussia Mgnchengladbaeh 24 (0 5) FC Köln - Partizan Belgrado 5—1 (0—1) Ajax - Juventus 21 (O 1) Banik Ostrava - AC Napoli 1—1 (2—0) FC Twente - Dukla Praag 5—0 (1—3) Velez Monstar - Derby County 41 (13) Fortuna Düsseldorf - FC Amsterdam 12 (03) Clubs waarvan de namen vet zijn gedrukt, gaan over naar de volgende ronde. Tus sen haakje de resultaten van de eerste ontmoeting. VOETBAL De Franse eerstedivisieelub FC Metz heeft een aanvaller gekocht- Het is de Tsjech Joseph Ada- mec, diie zich woensdag voor anderhalf jaar aan de club verbond. Adamec is 32 jaar oud. speelde 44 maal in het Tsjechische nationale team en kwam tot nu toe uit voor de Tsjechische club Spartak Trnava. VOETBAL Uli Höness de Westduitse international van Bayern München, moet aan zijn been worden geope reerd, Höness. die moeilijkhe den met de bloedcirculatie in zijn been heeft, zal door de operatie de Europacup-wed strijd tegen Malta op 22 de cember moeten missen. FC Twente in de 31ste cup wedstrijd voor de derde maal een plaats in de kwart finales in de wacht sleepte. Dat het missen van drie zeer geroutineerde krachten in de Dukla-ploeg nog niet be hoefde te betekenen dat de Tsjechen op het natte, zware en gladde veld in het Diek- man-stadion bij voorbaat kansloos waren bleek maar al te duidelijk toen FC Twente wel mocht aanvallen, maar het aantal werkelijke scoringskan sen toch maar klein bleef. Woorden van trainer Masopust nog kort voor de wedstrijd gesproken: „Ik heb gelukkig een aantal spelers van gelijk waardige kwaliteit", hadden dan ook niets met grootspraak te maken. Twente-doelman Ardeseh kreeg het (ondanks het feit dat de bal de meeste tijd voor het doel van zijn collega en keeper van de Tsjechische na tionale ploeg Viktor was te vinden) toch nog erg moeilijk bij de bliksemsnelle uitval len. FC Twente mocht en kon dus blijven aanvallen omdat de meeste Duklaspelers wel in de buurt van het strafschopge bied bleven opereren. En daardoor was het begrijpelijk dat er voldoende Twentse mo gelijkheden kwamen. Voor Jo han Zuidema voornamelijk en ook na gevaarlijke vrije trap pen van Eddy Achterberg. De fabelachtig reagerende doel man Viktor bewoog zich ech ter niet alleen soepel, maar ook uiterst snel in de Twentse klei. Vooral de wijze waarop hij in de 25ste minuut een kopbal van Jeuring onschade lijk maakte was groots. Maar precies zeven minuten later was het dan toch raak. Eddy Achterberg kreeg de doorschietende bal op rechts te pakken'en knalde hard in. Viktor viel de goede kant uit maar het schot was zo hard en de bal zo glad dat hij het projectiel uit zijn vingertop pen liet glippen. De erg actie ve Johan Zuidema stond pre cies op de plaats waar de bal kwam en maakte op een af stand van het doel geen fout 10, Op slag van rust had FC Twente al uitzicht op een plaats in de kwartfinales toen een verrassend afstandsschot van René Notten ook doelman (ADVERTENTIES) 3M Theeduikèrtjes. Kikker je van op. En dat voor maar 1.30 per pak van 40. Viktor volkomen in de war bracht. De bal draaide vlak voor zijn handen weg en via de paal sprong voor de tweede maal het leer in het Tsjechi sche doel: 20. De goede acties van de Tsje chen werden schaarser. Coach Masopust spoorde zijn spelers wel vaker aan om met alle man uit de verdediging te ko men, maar door het sterke sto ren van FC Twente kwam Du kla niet ver. Gevaarlijker waren de combinaties, die Achterberg en Thijssen nogal eens opbouwden en de grote beweeglijkheid van de spitsen Zuidema en Jeuring zorgden er verder voor dat de Tsje chen het risico bleven inzien door overmoedig aanvalsspel. Toch kreeg Dukla kansen. Dat kwam voornamelijk omdat Twente (kort nadat Overweg in de ploeg was gekomen voor de leeggespeelde Jeuring) enige tijd met tien man moest spe len Oranen schakelde zichzelf enige tijd uit toen hij zijn tegenspeler Gergel met een "vliegende armworp" tegen de grasmat sloeg. Arbiter Emsber- ger die enige minuten daar voor de Tsjech Geleta voor een veel mindere overtreding de gele kaart toonde, zag in de actie van Oranen wel een vrije trap, maar geen gele kaart. FC Twente kwam echter niet in de problemen maar het initiatief dat de Tsjechen nu trachtten te pakken werd door FC Twente op weergaloze wij ze afgestraft. Eerst was het Frans Thijssen die in de 27ste minuut Zuidema lanceerde. Drie Tsjechische verdedigers waren niet in staat om Zuide ma de bal te ontnemen en ook keeper Viktor had geen kijk op de slotactie van Zuidema: 3—0. Ruim een minuut later kreeg Dukla de definitieve tik. Van zeker 35 meter liet Oranen een "bananenschot" los en precies onder de lat "kromde" de bal voldoende om Viktor voor de vierde maal kansloos te maken. En nog had Twente niet ge noeg gramschap gehaald voor het verlies in Praag. Zeven minuten voor tijd kopte Zui dema de bal na een voorzet van de voortreffelijk spelende Notten secuur en hard achter Viktor: 50. Met uiteindelijk Brinks in de ploeg voor de aan zijn been moedwillig door laatste man Dvorak gebles seerd geraakte Achterberg, speelde FC Twente de emotio nele laatste minuten vol. Fa natieke slotminuten omdat Du kla de plotselinge afstraffing niet meer kon verdragen. Zin in Twin natuurlijk. Zo'n pittig halfzwaar sjekkie uit'tgroene pakje. m

de Stem | 1974 | | pagina 17