Mgr. Dellepoort slaakt noodkreet uit Zuid-Spanje Felle kleuren beschermen kinderlevens. Hoechst helpt... Hoechst ~LT J1_ „Laatste Europese top": Half succes of halve mislukking? CROISET HELPT LIJK FRAN(!AISE VINDEN OH iBl Jongeren wegens hasj'smokkel uit Marokko in Spaanse gevangenissen Vakantie Oproep binnenland buitenland Hoechst in Nederland. Donderdag 12 december 1974 14 Donderdag In Spanje worden herhaaldelijk, vaak jonge mensen uit Nederland gearresteerd wegens smokkel vanuit Marokko van hasjiesj. Zij zijn het slachtoffer van geweten loze lieden in ons land, die zelf huiten schot proberen te blijven, maar anderen het vuile werk onder vaak bedriegelijke voorspiegelingen laten opknappen om er zelf steenrijk van te worden. Onlangs is in Den Bosch eindelijk een van die lieden, de beruchte „tante Jet" ge grepen, maar in Zuid-Spanje zitten haar slachtoffers in gevangenissen. En de veroor delingen zijn daar niet mals. Jarenlange gevangenisstraffen worden er opgelegd, ver gezeld van enorme boetes. Ze vormen niet alleen drama's voor deze slachtoffers van de hasjiesj-maffia's in Nederland, maar ook voor ouders en familieleden. De Nederlandse priester mgr. J. J. Delle poort, die zich tot taak had gesteld zielzorg onder de Nederlandse toeristen te beoefenen, heeft een belangrijke taak erbij op zijn schouders genomen: deze Nederlandse gevangenen en slachtoffers van gangsters in Nederland in Spaanse gevangenissen op te zoeken en ze zoveel mogelijk te helpen. In onderstaande bijdrage laat mgr. Dellepoort een noodkreet horen, een ernstige waar schuwing tegelijk. MALAGA Natuurlijk las ik hier in Spanje ook de publikatie over de manoeu vres van „Tante Jet". Ik ken ook al de daarin genoemde nainen van haar slachtoffers, die hier nu in de gevangenis zitten. Ik ken ze als mensen, en gelukkig niet als num mers. Maar ik ken er veel meer, want mijn eerste be zoek aan Almeria in juni j.l. had een sneeuwbaleffect. Van de ambassade in Madrid kreeg ik de namen door van alle Nederlanders, die hier in Zuid-Spanje gevangen zitten. En het mndtrekken begon: Almeria, Algeciras, Cadiz, Malaga, Granada, en rau bleef er nog één onbezocht in Je rez de la Frontera. Het rond trekken voor Christus zit me in het bloed, en met Titus Brandsma dacht ik bij al mijn werk hier als toeristen- pastor: dit kan er nog wel bij. Het vergt wel het uiter ste van mijn krachten. De medewerking van de Neder landse consuls was erg posi tief, en zo kwam ik overal binnen, en zal waarschijnlijk binnèn een paar weken een blijvend algemeen verlof voor dit werk krijgen. Het zijn meestal jonge men sen. Wat bracht hen tot het smokkelen van hasjiesj? Zucht naar avontuur, of beïnvloeding van vrienden die drugs gebruiken? Moge lijk, en bij ouderen dikwijls: was het niet een laatste po ging om-uit financiële moei lijkheden te komen? Over de persoonlijke schuld hierbij valt moeilijk te oor delen, zij zal ook heel ver schillend liggen, maar één ding is zeker- bijna allen zijn het slachtoffer van een persoon die behoort tot een bende, een machtige organi satie op de - achtergrond, die gewetenloos manipuleert, mensen in hun zwakke zij den aantast, en hen tot hun slachtoffers maaikt. Daarbij ontzien zij geen mididelen of personen, ook al komen dan volkomen onschuldigen in de gevangenis. Uit pure geldzucht van een misidadigersbende op de ach tergrond, wordt hier op deze wijze onnoemelijk veel leed veroorzaakt. Men kan deze slachtoffers zeker niet zon der meer van schuld vrijplei ten, maar de vraag stelt zich toch wel op een beangstigen de wijze: beseffen zij vol- andere landen zijn hard, maar wat helpt het, als men groot gevaar loopt om bij de in-vrijheid-stelling weer in dezelfde sfeer terecht te ko men? Bij goed gedrag kan men In Spanje zijn straf aanmerke lijk verkorten, matar moeten wij dan in Nederland niet de voorwaarden scheppen, dat deze mensen raiiet opnieuw erin lopen? Mgr. Dellepoort doende wat zij doen? Vooral jongeren dienen keihard met deze vraag te women gecon fronteerd, om er niet in te Iepen. Een vakantie in Marokko is zo aanlokkelijk De prijzen, die voor hasjiesj betaald worden, zijn zo hoog. Het gevaar van ha-sjiesj-gebruik wordt in feite schromelijk onderschat. Laten de mensen toch beseffen, welk een risi co zij nemen. Wie in de gevangenis terecht kom-t, ruïneert niet alleen zijn eigen leven voor enige jaren, maar ook dat van zijn ouders, zijn gezin of verdere familie. Ik maak van dicht- hij miee, hoe afschuwelijk dit dikwijls is. Voor jonge mensen geldt dit dubbel: het beste deel uit hun leven, de voorbereiding op hun eigen levenstaak, wordt er door geruïneerd. Bovendien, al worden velen hier vastgehouden, vele an deren komen door, -ik denk wel de grote meerderheid-, en dan lees ik in een Franse krant, dat Amsterdam de functie van Marseille als we reldcentrum van de drughan del heeft overgenomen! Is dit niet afschuwelijk? Er moet meer gedaan worden aan begeleiding en mentali- teitsvorming. Begeleiding van de verslaaf den en van de gestraften, mentaliteitsvorming van al len die geestelijk door heel deze problematiek zijn aan gestoken. De straffen in Spanje, Frankrijk, en vele Over medemenselijkheid wordit zoveel gepraat, maar ondertussen lijkt de wereld met de dag meer onbewoon baar te worden. Ik schreef dit artikel als een oproep aan jonge mensen en anderen, om zich toch niet te laten verleiden, door welk motief dan ook, tot het smokkelen van drugs; en bo vendien om, een-maal op va kantie zijnde, op hun hoede te lzijn, om tot hun eigen verbijstering drugs in hun bagage te vinden en onschul dig voor jaren de gevangenis in te raken, dank zij gewe tenloze lieden. In de gevangenissen heeft men mij gesmeekt dit te schrijven, als een vertolking ook van de stem van hen, diiie als slachtoffer gevallen zijn Ten tweede schreef ik dit als een noodkreet aan alle perso nen en instanties, die zich met dit probleem bezig hou den; steun mijn werk hier als een beroep op u wordt gedaan, maar vooral: organi seer een goede opvang in het vaderland, telkens als deze mensen vrijkomen. Dit kan dé overgang verge makkelijken en herhaling voorkomen. Ik doe een in tens beroep op uw medemen selijkheid op uw Christen zijn, bijzonder nu het Kerst feest nadert. Begrip is een woord, dat met een hoofdletter dient ge schreven, en begrip voert tot een daadwerkelijke over brugging. Laat mijn stem n-iet zijn, die van een roe pende in de woestijn: want ze komt vanaf de puinhopen van onze overbeschaafde we reld. En ik begrijp niet, waarom juist Nederland rela tief een zeer hoog percentage van deze mensen hier heeft zitten. Mgr. dr. J. J. DELLEPOORT, DE COSTA DEL SOL. (ADVERTENTIE) Verkeersveiligheid heeft voorrang: felle, opvallende kleuren zorgen ervoor dat verkeersregelaars worden gezien. Op de sombere, druilerige dagen die het zeeklimaat kenmerken moeten weggebruikers nóg oplettender zijn dan anders. Ook dan moeten de klaar- overtjes zichzelf en andere kinderen veilig door het verkeer kunnen loodsen. Specialisten van Hoechst ontwikkelden fel reflecterende verfstoffen. In de Hoechst laboratoria werden felle kleuren ontwikkeld, onder meer geschikt voor de kleding van klaar- overs en leden van de verkeerspolitie. Die kleuren lichten zó fel op dat iedere weggebruiker onmiddellijk moet reageren. Dat spaart levens! Meer dan een eeuw ervaring met kleurstoffen en met veiligheid. Hoechst heeft zijn ontstaan aan kleur stoffen te danken en mag zich - met meer dan 100 jaar ervaring - tot de grootste experts rekenen. Op dit gebied en dat van de bescherming van mens,dieren plant. Samenspel in onderzoek. Zo werkt Hoechst aan de oplossing van actuele problemen. De ontwikkeling van de moderne kleur stof-industrie is het resultaat van gebundelde kennis en systematisch teamwork van deskundigen uit ver schillende disciplines. En er staat wat achter: meer dan een eeuw chemische ervaring en een uitgebreide praktische kennis. Hoechst research, een investering in de toekomst. In de research-laboratoria van Hoechst werken 10.300 mensen. Met hun arbeid is jaarlijks een bedrag gemoeid van meer dan 500 miljoen gulden. Een antwoord op de uitdaging die de toekomst stelt. Hoechst Holland N.V. is een onafhanke lijke onderneming binnen de internationale Hoechst-groep en biedt een enorm stukwerkgelegenheid: meet dan 2900 medewerkers. Amsterdam is de hoofdzetel. Van deviei fabrieken staan er twee in Breda, waar kunststoffen (Hostyren) en lakken worden gemaakt. De andere twee staan in Weert (Kalle foliën en Trespa kunst- stofplaten) en in Vlissingen (fosfatenen grondstoffen voor Trevira). Hoechst Holland N.V., Verkoop, I gevestigd in Amsterdam, is - de naam I zegt het al - het verkoopkantoor. Altijd I klaar met alert advies en service als I onderdeel van de levering van Hoechst- produkten, zoals kleurstoffen, kunst- stoffen, chemicaliën, synthetische vezels 1 (Trevira en Dolan), gewasbeschermings- middelen, cosmetica (o.a. Jade), genees-1 middelen en foliën. In Nederland bepalen Nederlanders het I gezicht van de onderneming. Zij kennen I hun eigen land en weten waar de know- I how van Hoechst (meer dan een eeuw I ervaring!) doelmatig kan worden ingezet! Vandaag en in de toekomst. In het belang9 van relaties en afnemers. I Hoechst Holland NV Sara Burgerhartstraat25 Amsterdam Telefoon 020-180321 toestel 314 (Van onze correspondent) PARIJS De Fransen stel den zich woensdagmorgen na de „laatste Europese top" de klassieke vraag of een half lege fles halfvol of een half volle fles halfleeg is en dit om een antwoord te vinden op de vraag of de conferentie van maandag en dinsdag veeleer een half succes dan wel een halve mislukking was. Zonder een bevredigend ant woord op deze vraag gevonden te hebben was men het er in Parijs in grote mate over eens, dat de voornaamste les van de bijeenkomst is dat gebleken is dat de Engelsen het in de Euromarkt toch zo slecht nog niet hebben. En Harold Wil son, bij wie het echt niet meer op een pirouette meer of min der aankomt heeft zich dins dag afgevraagd of het niet nog erger zou zijn nu uit de EEG te stappen. Wilson heeft in Parijs niet meer over heron- derhandelingen over het Britse lidmaatschap gesproken maar uitsluitend nog over aanpas singen. President Gdseard d'Estaing heeft na afloop van de EEG- topoonferentie, gezegd dat de leiders van de EEG-landen zijn overeengekomen de EEG- contributie van Engeland te verlagen, als dat land in ern stige financiële moeilijkheden zou komen te verkeren. „Wij hebben aam de minis terraad vam de EEG gevraagd zo gauw mogelijk een plan te ontwerpen voor een corrige rend mechanisme teneinde on aanvaardbare voorwaarden te voorkomen die voor Engeland of enig ander land van de gemeenschap zouden kunnen ontstaan", aldus Giscard. Voor de rest is het de Fransen n-iet erg duidelijk waarin de historische betekenis van deze laatste top eigenlijk gezocht moet worden. Zeker men 's het over een aantal niet onbe langrijke aangelegenheden eens geworden. Zo zal er voortaan een gemeenschappe lijke kas zijn om de landen te helpen die moeilijkheden met hun achtergebleven gewesten hebben. Verder hebben de re geringsleiders besloten elkan der voortaan drie keer per jaar te ontmoeten, maar niet meer op topconferenties maar dan in de vorm van een ge meenschapsraad en in zekere gevallen zullen zij afzien van het roemruchte principe van eenstemmigheid. Ook nog dat voor 1980 het Europese Parle ment in Straatsburg bij alge meen kiesrecht gekozen moet worden en dat er een paspoort zal komen voor alle inwoners van Europa of het nu onderda nen dan wel burgers zijn. Maar het essentiële, zo meent men in de Franse hoofdstad, de energiecrisis en de econo mische recessie en over de ernst waarvan alle deelnemers van de conferentie het volko men en zelfs roerend eens wa ren is het bij vrome wensen en nogal vage bedoelingen ge bleven. Ondanks de inspanning is pre sident Giscard d'Estakig er niet in geslaagd zijn acht part ners van de noodzaak van Zijn plan tot een drie-partijen-con- ferentie over de aardolie-pro blemen te overtuigen. „Ziet U maar dat U het met mijnheer Ford eens wordt", heeft men hem min of meer geantwoord. „Het kan vriezen of het kan dooien" is, volgens de Neder landse minister-president, drs Den CJyl, een juiste samenvat ting van de uitkomst van het recente Europese topberaad in Parijs. De Nederlandse premier verklaarde dat gisterochtend nadat hij de positieve punten van deze Europese topontmoe ting had aangeduid: het be sluit een Europees regionaal ontwikkelingsfonds in het le ven te roepen, de beslissing om het overleg van de rege ringsleiders (3x per jaar) voortaan een institutioneel Eu ropees karakter te geven en het feit dat de top akkoord gegaan is met algemene direc te verkiezingen voor het Euro pees parlement na een aantal jaren. Een duidelijk negatief punt van het Parij se beraad is dat de deelnemers aan de topcon ferentie er niet in geslaagd zijn om de grondslagen voor een gemeenschappelijke ener- giepolitiek (extern zowel als intern) vast te stellen. De to verformule daarvoor hebben we niet gevonden, zo zei de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Van der Stoel, die eerder verklaard had dat het al dan niet vinden van een oplossing voor dit probleem voor hem een toets steen zou zijn voor het al dan niet slagen van de top. Deze topconferentie heeft het probleem van het blijven de Britse lidmaatschap duide lijk naar de toekomst verscho ven. In februari zal tijdens een raadszitting gesproken worden over het correctieme chanisme dat gehanteerd moet worden om de Britten minder te laten betalen voor het EEG- lidmaatsohap. Een werkelijk besluit daarover moet dan val len in de eerstvolgende „raad van regeringschefs", in het vroege voorjaar (Dublin), al dus mr. Van der Stoel. PARIJS Zaterdag 13 juli j.l. wachten de ouders van de 23-jarige Geneviève Gros uit Saint-Alban-Bleysse nabij Chambéry tevergeefs op hun dochter. Tegen de avond ging de verontruste vader naar de politie om het verdwijnen van Genevieve aan te geven. Ze was ziek, zei hij, zonder zich echter over de aard van haar aandoening te willen uitlaten. Maar in elk geval was ze niet een meisje om er van door te gaan, naar hij tegenover de po litie verklaarde. Maandenlang hebben alle poli tie- en gendarmerie-eenheden en versterkt door vrijwilligers van de plaatselijke brandwe ren het hele gebied naar Ge neviève afgezocht, met politie honden, helicopters en de meest geperfectioneerde op sporingsmethodes. Tevergeefs. Uiteindelijk teneinde raad be sloot de heer Gros een tele paat te raadplegen. Deze ver klaarde dat zijn dochter dood was en dat haar lijk in een straal van twee kilometer rond de ouderlijke woning te vin den zou moeten zijn. Heel dit afgeperkte gebied werd daar op als het ware uitgekamd door Alpenjagers uit Chambé ry en vrijwilligers van de brandweer zonder resultaat. Enkele weken geleden toonde een vriend van de heer Gros hem een uitknipsel uit een tijdseftrift waarin sprake was van de Utrechtse telepaat Ge rard Croiset. De heer Gros aarzelde niet, stelde zich met Croiset in verbinding en reis de enkele dagen later naar Utrecht met een foto van zijn verdwenen dochter en een ge detailleerde kaart van het ge bied rond zijn woonplaats. Croiset die bet gebied van Sa- voye blijkbaar nimmer be zocht had beschreef echter in alle bijzonderheden het traject dat Geneviève in juli, vijf maanden tevoren, te voet af gelegd had. Met de aldus verkregen gege vens begon de vader onmid dellijk na zijn terugkeer uit Nederland met behulp van een aantal vrienden zijn speur tocht. Op een gegeven moment echter werd het terrein zo moeilijk dat een beroep op vier alpinisten gedaan moest worden en kort daarop vonden deze op de plaats die Croiset op de stafkaart aa' geven had een skelet. De1 tie slaagde er na aanzie' moeilijkheden in het ske« een spelonk waar het le den werd, te bergen. Momenteel wordt een uih ge lijkschouwing ve, maar het staat blijkba» vast dat er geen twij»1 bestaat dat de stoffelijkf ten die van de op 13 ju" dwenen dochter van de Gros zijn. Op vragen of er van een luk of een misdrijf spte waarom een 23-jartg zonder klaarblijkelijke nen het gebergte in,"' is, heeft tot dusver mand een antwoord geven. Alleen staat een Nederlandse ruim duizend kilo stand in een hem Alpengebied de ptek kunnen aanwijzen wa lijk van een sedert vijf dén verdwenen jonge gevonden werd. JAN „Oh denneboom, oh den boom, wat zijn je kleu wonderschoon" is een dat in deze donkere dag weer uit vele kinderke! sal schallen. De beginre van dit lied is een van oorzaken van het elk j? terugkerende misversta dat er een jenneboom on<| ie gouden, zilveren, paai of lila piek staat. Niels is minder waar. kerstboom, die in deze dag weer vele huiskamers zal sieren, is een fijne spart boom. Het verschil tuss< een den en een spar zit hef in de grovere bouw van eerste (grovere naalden stam). Drie miljoen sparrebome zullen, naar men verwach dit jaar worden verkoch! Het is moeilijk een precies,, schatting te maken van verkoop, omdat in dit lan< met al zijn regels en wettei voor de kerstboom ve r koo j nog voldoende mazen zijn om ongecontroleerd, zonde: lidmaatschap van een organi satie bomen te koop aan t( bieden. „In plaats van „oh, den neboom", kan ook „oh kunstboom" gezongen worden want de verkoop van nage bootst groen doet het bijzon der goed dit jaar. De grote warenhuizen in Nederlani vliegen door hun voorraad namaakbomen heen die in prijs variëren van 75 tot 100 gulden. De argumenten van de ko pers van zo'n uitklapbaar ge boomte zijn van praktische aard („de naalden zijn zo moeilijk uit het wollen vloerkleed te zuigien" of

de Stem | 1974 | | pagina 14