Vredeling: Beperk rol van kernwapens Kissinger krijgt vredesprijs KAMERGEBOUW KRIJGT STRENGERE BEWAKING Kort geding tegen bierproduktschap cvavan-rai asnsterdam 112113 Wijnschandaal in België dé best® wensen zijn op tijd Prijs voor Audet energiekeling Uitkeringen sociale verzekeringen hoger1 binnenland buitenland HVO-VERGADERING IN BRUSSEL Britse matroos verdronken Onderzoek DC-8 P.v.d.A.: Haast maken met casino s SER-advies over sociaal beleid in onderneming Maatregelen tegen sabotage Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 6 5232 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet» IMPORTEUR COMPRESSORS VOELT ZICH BENADEELD Korthals Altes: „Overheid grootste profiteur inflatie" Donderdag 12 december 1974 13 17 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Nederlandse minister van Defensie, ir. Vredeling heeft zijn NAVO-collega's van Defensie giste- ien in Brussel geconfronteerd met zijn al eerder in Ne derland geopperde idee dat de rol van de tactische kern wapens dient te worden teruggedrongen. Het gevolg daar van is opvoering van de conventionele bewapening, het geen volgens minister Vredeling weliswaar tot grotere maar niet tot duurdere defensie-inspanningen van de lan den van de NAVO zal leiden. Betere organisatie en stan- darisatie van de bewapening aaiden daarbij echter onont beerlijk zijn. Minister Vrede- ltoS rei gisteren na afloop van je tweedaagse vergadering van Nato defensieplan- ning committee, dat hij met name bij de Amerikaan James Schlesinger begrip bad ontmoet voor zijn opvat ting dat hij ervoor huivert meteen in een vroeg oorlogsta- Jiura klaar te staan met nucle aire wapens. Andere defensie ministers hadden kritiek op Nederland. In welke vorm iriide minister Vredeling niet leggen maar de Duitse minis ter Leber heeft gezegd dat hij m en ander „unklug und falsch" vindt. De Navo- defensieministers, na hun vergadering ook een communiqué uit gaven, jen daarin djat zij zeer ver- ontrust zijn over de toenemen- versterking en modernise- DE PvdA in de Tweede Ka mer weost wettelijke bepalin gen en criteria voor koppelba- len en onderaannemers. Ook zou het bedrijfsleven een voorheffing voor de sociale verzekeringen moeten betalen om de sociale zekerheid van die werknemers, die via on deraannemers zijn ingehuurd te waarborgen. DE Griekse premier Kara- manlis heeft gisteren gezegd dat Griekenland, na zijn te rugtrekking uit de militaire NAVO-samen-werkiog, nu de status van de Amerikaanse militaire basissen in Grieken land opnieuw moet bezien. MINISTER Boersma van soci ale zaken wil het uitlenen van arbeidskrachten definitief bin den aan een termijn van zes maanden. Slechts bij hoge uit- idering gaat hij toestaan, deze termijn wordt over schreden, aldus blijkt uit het antwoord. De door linkse ondergrondse organisaties afgekondigde sta ting heeft gisteren in grote delen van het Baskenland in het noorden van Spanje het leven in fabrieken en bedrij ven stil gelegd. ROTTERDAM (ANP) De {'■jarige Britse matroos I. Murray nit Durham is in de Mtterdamse Maashaven ver konken. Omdat het bootje dat hem "aar zijn schip zou brengen al »as vertrokken en omdat hij tijd aan boord moest zijn wacht te lopen sprong Murray in het water om te Proberen zijn schip zwem- ®eid te bereiken. Een mede- [jOTrende, die wist dat Mur- de zwemkunst niet erg d machtig was, sprong hem laatmaar z^n ''P Ivwam te WLOMBO (REUTER) Een riif? ,van Nederlandse ™ïdltvaartdienst diie een °®k instelt naar de toe- van het ongeluk van rieden week met de DC-8 Ms„ "ttm Air waarbij 191 ie h™ leven heten, heeft stuff r? °PSegeven nog meer Jke overschotten te ber- Jan de Nederlandse be- tg. Dit heeft een lid van F. Hensens, gisteren lov» ld. Hensens zei tegen- !even'|0Urnalisten' dat van de omgekomen Nederlam- eohts het lijk is ge-boi- Reïdentificeerd van de amb^ stewardess Riet van ring van de Warst ter Vre verbaind opvoeren zotals de Sovjet Unie en haar bondgenoten die door voeren geheel in strijd is met de De tente die de zoete vogelaar in Moskou preekt. Minister Vre- dielung waarschuwde voor het misverstand als zou hij met zijn voorstel ee vermindering var bewapening behoeven In dit verband kwamen de bespre kingen ter sprake die het Westen in Wenen voert over de troepenverminderdng in Centraal-Europa en die reeds twee jaar aansukkelen. Het Westen wil deze besprekingen nieuw leven inblazen en mo gelijk gebeurd diat op de mi nistersconferentie van Buiten landse zaken van de Navo die vandaag (donderdag) en vrij dag in het NAVO-hoofd'kwar- tdier plaatsvindt. Minister Vredeling ze-i dat ook de nu cleaire bewapening in Wenen ter sprake zou moeten worden gebraclrt maar daar wil de Sovjet Unie niets van weten. Minister Vredeling had zijn collegia's die sceptisch tegeno ver het terugdringen van de rol van de taktische nucleaire staan en die twijfelen de Nederlandse defensie- (den-k aan de iie-nota) kunnen wijzen dat de Nederlandse spanningen een groei vertonen van 1,4 tot 2%. Zowel de Amerikaanse mi nister van defensie James Schlesinger als secretaris-ge nenaai van de NAVO Joseph Luns wezen gisteren beiden op de noodzaak om de NAVO op dit moment n iet te ver- zwakken.Deze harteikreet was trouwens het centrale thema van de NAVO-vergaderingen tot nog toe deze week. Schle singer zei het in bewoordingen als: „De Europese NAVO-lan- den moeten niet denken dat zij onder een veilige Ameri kaanse paraplu hun gang kun nen gaan en hun inspanningen kunnen verminderen". (ADVERTENTIE) AMSTERDAM De jaarlijkse prijs van het Financiële Dagblad voor het beste jaarverslag (over 1973) van de op de Amsterdamse beurs genoteerde ondernemingen (de Henri Sijthoff-prijs) ré dit jaar toegekend aan de KLM en Pakhoed in de categorie andernemtogen met een zicht baar eigen vermogen boven de f 100 min. en aan AUDET (waarvan ook De Stem deel uitmaakt) in de categorie met een eigen vermogen van f 20 min. tot f 100 min. De prijzen zijn gisteravond uitgereikt door de voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, de heer J.Ph. Korthals Altes, tijdens een bijeenkomst in het Amsterdam se Hilton Hotel. De Henri Sijthoff-prijs (een bronzen beeldje van de beeldhouwer Pieter d'Hont) wordt sinds 1954 beschikbaar gesteld door de uitgever van het Finan ciële Dagblad, de heer H.A.H. Sijthoff. DEN HAAG PvdA-ka- merlid P. de Ruiter heeft de regering gevraagd haast te zetten achter de technische voorbereiding van de casino's. Tijdens de behandeling van de begroting van economische za ken in de tweede kamer deed hij een felle aanval op de honderden besloten gokclubs In ons land, die volgens hem heel wait bonafide horeca-be- dri-jven in de wielen rijden (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het Kabinet heeft de sociaal-econo mische raad advies gevraagd «ver „een aantal belangrijke vraagstukken met betrekking tot het in de onderneming te voeren sociaal beleid, zulks zowel met het oog op die vol houd togen binnen de onderne ming zelf, als in verband met die invloed welke ondernemin gen op het leefklimaat van de gemeente en die reigto, waar zij gevestigd zijn, uitoefenen" Het kabinet had reeds in de toelichting op de rijksbegro tang voor 1975 het voornemen daartoe kenbaar gemaakt. vw Philips batterijen, die gaan maar door DE politie, van Mexioo-staid maaikt jacht op een bende bankovervallers die dinsdag bij overvallen op twee tegeno ver elkaar gelogen banken cMe politiemannen en twee bewakers van de banken doodden voor een buit van 200.000 dioiliar. DE politie van West-Eerlijn heeft een 39-jarige onderwij zeres gearresteerd die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de Westberlijnse opperrechter Guenter von Drenkmann. Een speciale groet aan allen die vanochtend tijd genoeg hebben om de krant uit te pluizen omdat ze ziek of werkloos zijn, of reeds gepen sioneerd. Als u niets omhan den hebt, schrijf eens een briefje En dan zijn er verder weer vele mensen boos. De huisart sen bijvoorbeeld zijn boos op staatssecretaris Hendriks van wege die pensioenpremie. Zou het misschien zo zijn dait som mige artsen die premie eigen lijk best kunnen missen en andere niet. Zoals je overal grote en kleintjes hebt? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De veilig heidseisen in en rond het ge bouw van de Tweede Kamer zijn reeds maanden geleden verscherpt, omdat er zich en kele gevallen van opzettelijke vernielingen hebben voorge daan. Men spreekt zelfs van sabotage. Begin volgend jaar worden die eisen nog strak ker. Niet ook het gebouw nen krijgen dan alleen ma-ar een. zelfs nu al niet officiële hoofdingang het me êèn incident voorgedaan waar uit een sabotagedaad afgeleid zou kunnen worden. In de ma chinekamer van de hoofdlift bleken enkele onderdelen van het regelmechanisme opzette lijk verbolgen. De Kamer ligt in de kelder van het -gebouw. Tot deze machinekamer heeft dleehts een perso-on toegang voor het Twee inti hoofdzakelijk door journal twee weken teïevisiecamea 1 jianuaai ti ale veili-| dienst van de dien worde-n het nieuwe het gebouw die worden worden al middel van bewaakt. Op ok een spe-ci- im Boven- van aan opgewacht en rondgeleid door twee gidsen. Begin deze herfst heeft zich DE MEEST GULLE Sao®» 'ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTEB.DAM-DOR- DRECHT De heer C. Hu- bert, directeur van Huver - Import N.V. uit Dordrecht, gaat een kort geding aanspannen tegen het Produktschap van Bier, c.q. het Centraal Brou werij Kantoor (CBK). Als im porteur van een biertapinstal latie-met-Iuchtdruk, die wel voorzien is van een lucht-fiiter instllatie en van een kool- znür-injector, acht hij zich be nadeeld door een bericht van het produktschap, dat er „een verbod komt op het tappen van bier met luchtdruk". "olgens de heer Hubert en zijn districtsdirecteur voor Zuid-Nederland en België, de heer J. Langen uit Teteringen, gold het onderzoek van het instituut voor Toegepast Na- 'uurwetenschappeiijk Onder- tuurwetenschappelijk Onder zoek (TNO) een eompressor- apparatuur, die zonder filte ring de lucht uit de omge ving opzoog en daarmee het bier onder de gewenste druk zette. De heren Hubert en Langen „Het Produktschap voor Bier stelt voor om mensen die een Installatie hebben aangeschaft voor het tappen van bier met luchtdruk drie jaar de tijd te ge-ven om over te schakelen op de methode met de koolzuur- tap. Of wel: de installatie niet goed en dan moeten die mensen maar onmiddellijk stoppen, of wel: het Produkt schap ziet d-at de afnemers van de luchtdruk-apparatuur dik tevreden zijn, waardoor het Produktschap klachten krijgt van koolzuurleveran- ciers, waarbij je dan wel dient te bedenken dat koolzuur vaak via de brouwerijen geleverd wordt". Ter oriëntatie een cilinder koolzuur (tien kilo), goed voor zo'n 1.500 liter bier kost rond de 25 gulden. De compressor, die over een aantal jaren afge- sohreven kan worden, komt op f 2.97-5, Het is dus duidelijk, dat vooral kasteleins die veel bier omzetten de voorkeur hebben gegeven of geven aan lueht- drukinstallaties, In Zeeland en West-Brabant zijn dat er een paar honderd. Uit een aantal kastjes zijn de laatste maanden ook sleu tels verdwenen, die op enkele toeganigsffleuiren naar het ka mergebouw passen. Deze kast jes bleken ofwel ingeslagen of open-gebroken te zijn. Ook valt regelmatig het licht uit, omdat de hoofdschakelaar van die stroomvoorziening om onver klaarbare redenen wias overge haald. De ve-rwarmings- en luchtverversingsapparatuur werd dlaiairmee tevens uitge schakeld. Brouwerijen en drankhande- iaren die cafés in eigendom hebben, zijn met de huidige ontwikkeling niet gelukkig. Een va-n hun woordvoerders: „Wij hebben de luchtdruk- compressor ontraden. Bij onre gelmatig tapverlo-op ontstaan klachten. Als een vat zo'n twee uur stilstaat, wordt onder luchtoompressie de schuimvor- ming slecht. In Duitsland is luchtcompressie verboden, in België wordt het o.a. door Stella Artois ontraden". Hun tegenpool Hubert-Lan- gen„Daarvoor hebben we eventueel de koolzuur-injector. En over injectors en luchtfil- ters praten het Produktschap voor Bier er TNO helemaal niet..-.." DEN HAAG (ANP) De overheid en het bedrijfsleven profiteren ervan, dat de parti culiere en de institutionele be leggers (pensioenfondsen enz.) al jarenlang het inflatierisico onderschatten en daardoor te gen een te lage prijs hun geld hebben uitgeleend. Dit heeft de voorzitter van de verent ging voor de effectenhandel, de heer J. Ph. Korthals Altes, gisteren in een bijeenkomst van de Haagse afdeling van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel uit eengezet. De overheid, met h-aar amb tenaren, dis de grootste profi teur vain de inflatie, die maakt dat de beloning, die de beleg gers ontvangen, de reële ren te (d.i. d-e rente, die overblijft na aftrek van de -geldontwaar ding) te laag is, ontbreekt of zelfs negatief is. DEN HAAG (ANP) Per 1 januari 1975 gaan de uitke ringen van de sociale verzeke ringen omhoog. Het betreft de wettelijk Voorgeschreven half jaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling, een stijging van ongeveer 5,3 procent, al dus het ministerie van sociale zaken. Het gaat om de kinder bijslag, de WAO, AWW en AOW. De kinderbijslag voor het eerste kind blijft gehandhaafd op f 164,58 v-oor het tweede en derde kind wordt de bij slag f 242,58. Voor het 4e en 5e kjnd f 323,70 tot f 340,86. Voor het 6e en 7e kind f 358,02 tot f 376,74. Voor het 8e en elk daarop volgend kind f 396,24 tot f 417,30. De uitke ringen krachtens de WAO zijn ingegaan voor 1 januari 1975, zullen per deze datum worden verhoogd met 5,33 pet. tm. Meer dan 580 modellen Dagelijks geopend Toegang f 5,-. Kinderen tot 14 jaar f 3, vouw-, toer en stacaravans op 46.000 m2. van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17 uur. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. Gratis kindercrèche voor de kleintjes. De Rai is bereikbaar met tram 4 en 25 en bus 8 of 15. Met een eigen caravan bent u zeker van jarenlang voordelig vakantie-plezier, met het hele gezin. Er is een caravan voor ieders wens en beurs - en u vindt 'm op de Caravan Rail De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel schudt zijn Ameri kaanse ambtgenoot Henri Kissinger de hand, nadat de ze op de Nederlandse ambas sade in Brussel de Wateier Vredesprijs 1974 had ontvan gen uit handen van dr. J H. van Roijen, voorzitter van de Carnegie Stichting. De Ne derlandse prijs is Kissinger toegekend voor zijn pogin gen tot een vreedzame oplos sing in het Midden-Oosten conflict te komen. Artsenij (digi- Op staatssecretaris Klei/n Zijn er ook heel wait boos, omdat ze zich studie-beurs ge slagen voelen. Kommer en kwel, zegt u dat wel. Maar je zult er maar mee zitten. Je kunt geen nacht meer rustig pitten. Krant in tlesl Beiroet: exPLO- (Van onze correspondent) BRUSSEL Inspecteurs van het Belgische ministerie van volksgezondheid hebben in Wi-eze in Oost-Vlaanderen tienduizenden flessen Alge rijnse landw-ijn in beslag ge nomen, die daiar in een brou werij waren gebotteld en voorzien van etiketten van de meest gerenommeerde Franse wijnmerken. Op deze manier heeft de brouwerij Kallebaut in Wieze, die al meer dan honderd jaar bestaat, enorme winsten gemaakt die in de ve ie honderdduizenden guldens lopen De brouwerij liep tegen de lamp toen inspecteurs van het ministerie van volksgezond heid argwaan kregen omdat de aangeboden kwaliteitswijneu zo bespottelijk goedkoop wer den aangeboden. Bovendien bleken de mvoerpapieren voor de-ze wi-j-n met in orde. De brouwerij voerde de wujn aan per container tegen een liter- prijs van 25 francs. De wijn werd gebotteld in flessen van 70 en 75 cl en voorzien van etilketten als „Ch-ateau Neuf du Pape" '66, voor 91 francs, „Gevrey-Chambertain '70" voor 119 francs, terwijl voorts een diozij-n flessen Saint-Estep- he '70 voor 1284 francs te koop was, twaalf flessen Cha teau de Gourdon (een uitste kendie Rhone-wijn) voor 845 francs. Een fles La Lande de Pommerol '70 ging voor 104 francs ln verkoop. In werke lijkheid kosten deze merken per fles tussen de 300 en 1000 francs. Nu ik het toch over staats secretarissen (overigens een vreselijk woord om te tikken) heb, nu Van Huiten ook maar. Wonderlijk baasje: zo ligt-ie in de clinch met openbaar-ver voerders, vrachtrijders en we genbouwers, en zo vindt-ie dat we meer aan onze nationale zeevaart moeten doen. Da's wel helemaal de strate- maker-op-zee-show. Mich(i)el aan het grote wiel- (Hij heeft namelijk Mi chel van voren, dus dat is een leuke zinspeling op de stuur manskunsten van Michiel de Ruyter. Hoewel, ik geef toe, een weinig simplistisch, zoals dat in sommige kringen he dendaags heet. Hedendal), Siberië is nu ook vakantie oord geworden, lees ikDat is zeker voor die mensen die niet met vakantie naar Spanje willen om de dictatuur daar niet tte hoeven steunen. Ten slotte zijn Portugal en Grieken land al afgevallen als boycot object. Het scheelt ook maar éèn letter in de folders: het Sibe risch griezelland of het Ibe risch schiereiland. De Koeweitse sjeiks kunstkan gVi De Koeweitse sjeiks gaan kunst kopen, las ik- Olieverf schilderijen natuurlijk. Zoete koek van eigen deeg. Ik ga eten. Daaaaaaaaag. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 13