Korfbalvereniging B.K.C. uit Breskens draait erg goed Ia 62 jaar schutter NOR KAM1EL MMB01IT HIT KOEWACHT IS DE MOOISTE DID Terèse van Lare leerde het fietsen van haar echtgenoot Leegte Toernooi EIGEN FIETS Rollen DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 BRESKENS - Korfbal is een lak van sport die rijk is aan li chaamsbeweging, reactiever mogen, concentratie en spelin zicht. Dat is een onvermijdelijke conclusie, die je trekt wanneer je ecn trainingspartijtje aan schouwt van de „Breskense Korfbal Club" in de sporthal te Oostburg. Een vereniging die op 1 mei aanstaande het 45-jarig bestaan hoopt te vieren. Dit is een teken van een gezond beleid in deze vereniging, want tal van Korfbalverenigingen zijn in al die jaren al opgericht in West- Zeeuwsch- Vlaanderen, maar van die vele heeft er slechts één zijn hoofd boven water kunnen houden, en dat is B.K.C. En op wat voor een manier: de vereni ging kent momenteel zo'n hon derd leden en indien de sportac commodatie in Breskens aan de eisen voldeed om korfbal te spe len dan was de vereniging in le dental nog omvangrijker. Want nu moet B.K.C. steeds uitwijken naar de sporthal in Oostburg. Voor haar trainings avond (woensdag) en voor haar competitiewedstrijden. Dit brengt met zich mee, dat het toe schouwersaantal bij deze wed strijden van een bedenkelijk laag niveau is Dat zou hoogst waarschijnlijk beter zijn indien B.K.C. zijn wedstrijden op eigen grond kon spelen. Niettemin blijft B K.C opti mistisch, vooral trainer Henk Otte, want die waagt zich aan de stoute voospellmg dat B K.C. volgend jaar opnieuw tweede klas speelt (nu derde). Waarop hij deze stoute voorspelling ba seert weet hij wel te verklaren. Henk Otte: ,,Kijk vorig seizoen zijn wij door samenloop van om standigheden en veel stomme pech gedegradeerd uit de tweede klas Nu staan wij na één helft van de competitie, let wel de veldcompetitie. samen met TOGO 2 bovenaan. Het gaat namelijk zo in de veldcompeti tie; in de zomer start je, je werkt dan een halve competitie af, als het weer wat slechter wordt dan start je met de micro- korfbalcompetitie (in de zaal) om vervolgens volgend jaar in het voorjaar de tweede hel ft van de veldcompetitie af te werken. In de zaalcompetitie spelen wij in de tweede klas". Het loopt dus allemaal lekker bij B.K.C.: een groot ledental, mogelijkheid tot promotie en veel jeugd. En toch is er nog een punt waar voorzitter-trainer Henk Otte zich nu niet bepaald gelukkig mee voelt. En dat is: „Wij hebben een grote leegte in de juniorenselectie, zo in de leef tijd van 14 tot 18 jaar, daarom ook kunnen wij geen junioren team samenstellen. Dit komt wel door studie rouwens de laat ste tak van sport is natuurlijk voor iedere vereniging de groot ste concurrent, dat is begrijpe lijk ook". Wel vindt het bestuur van B.K.C. het jammer dat er zo weinig korfbalverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, slechts drie in het totaal. Dat houdt in veel reizen naar de overkant, wat sowieso finan ciële nadelen met zich meeb rengt: Secretaris Janis Kouse maker: „Om die financiële kos ten - van het reizen - wat op te vangen, houden wij iedere maand een oud-papieractie, om tot de benodigde gelden te ko men. Daarom ook kunnen wij onze contributie zo laag houden. Wel moeten praktisch alle leden meehelpen aan deze oud papieractie. Financieel redden wij het dus wel, tot nu toe al thans. Daarbij komt nog dat wij twee sponsors hebben, die ons bij tijd en wijle bijstaan, voor namelijk met giften in natu- De jeugdafdeling van B.K.C, wordt begeleid door de gebroe ders Bram en Cor Vergouwe, die er dag en nacht voor in de weer zijn. En jeugd - dat is al eerder gezegd - heeft B.K.C wel Be stuurslid Han van Kruiningen: „Ja met de jeugd zit het wel ge beiteld bij ons. Wanneer wij in de veldcompetitie spelen, heb ben wij een adspirantenteam en drie pupillenteams en uiteraard een seniorenteam. Die verhou dingen in de micro-competitie liggen weer anders, dan hebben wij twee adspirantenteams en twee pupillenteams en twee se niorenteams". De twee ovenge bestuursle den van B K.C zijn penning- meesteresse mevr Ria de Zeeuw en haar man bestuurslid Willem de Zeeuw Een bestuur dat zich voor honderd procent voor de vereniging inzet. Daaraan ook is wel het grote ledental te danken. Ook doet de vereniging er alles aan - al is dat vaak wel monde ling - om propaganda te voeren voor haar vereniging, om zo doende nog tot een groter aantal leden te komen. Vooral de lagere schooljeugd wordt gestimuleerd om lid te worden van B.K.C. Zo zal B.K.C. op 28 december een groot schoolkorfbal- toernooi houden in de sporthal te Oostburg. Aan dit toernooi, want begint om 11 uur die dag, nemen de scholen uit Oostburg, Groede en Breskens deel. Het is voor het eerst in West- Zeeuwsch-Vlaanderen dat men tot een dergelijk initiatief komt. Trainer Henk Otte betreurt het, dat de ouders van de jeugdleden zo weinig belangstelling tonen voor de prestaties van hun kin deren. Henk Otte: „Ik vind het bijzonder jammer dat de ouders zo weinig aandacht besteden, aan de prestaties van hun kinde ren die korfbal bedrijven. Want dat zou deze jeugdige strijder- tjes een extra stimulans geven om met de korfbalsport door te gaan. Misschien dat het school- korfbaltoernooi daar wat ver andering in brengt. Financieel brengt dit school-toernooi ook weer problemen met zich mee, maar gelukkig staat de ge meente garant met een subsidie voor de zaalhuur die dag". Peter Snelders. KOEWACHT - Kamiel SSSjbout is op de 20e augustus 1896 in de Karnemelkpolder te Koewacht geboren en met hart en ziel is hij nog Koewachte- naar al verblijft hij nu reeds aea >,5 jaar in het bejaarden- tehuis „Lindenhof" te Zuid- aorpp Niet j1Ij j,et (jaar met "aar zijn zin heeft, verre 'aK dat, want hij heef! niets aan lof over het verblijf en de erzorgmg in dit bejaarden centrum Maar iedere zondag gaat hij Per autobus met zijn pijlen op P °m een schieting bij te wonen van zijn sociëteit Nooit vedacht m het café bij A de nit i? te Koewacht, van waar- "ij na de schieting per auto 'eer terug naar Zuiddorpe wordi gebracht „Ik heb een schoon leven enter de rug", zegl Kamiel. -\'k geniet er nog volop P Zijn leven was zo l ?on' dat hij er nooit aan e" gedacht om een vaste partner te zoeken en onge- is gebleven. Gedu- ™e 19 jaar was hu weger en „tarreerder" voor bietenfa- brieken te Sas van Gent en Moerbeke Vele jaren trok hij naai de polders in Noord- Holland om bij boeren te gaan werken Langer dan 5 maan den bleef hij echter nooit weg en hij zorgde er steeds voor dat hij tegen de kermis op Koe wacht in de maand september wederom terug thuis was In de wintermaanden was hij dan als losarbeider in de vlasin dustrie te Koewacht behulp zaam Aan dit alles kwam ech ter een einde toen hij in het jaar 1935 in vaste dienst werd benoemd als polderwerker, be last met het reinigen en graven van sloten in dienst van het Polderbestuur Naast zijn werkzaamheden bleef hij echter de schutter- sport uitoefenen Hij was lid van 2 sociëteiten namelijk van de sociëteit op de staande wip, gevestigd in het café van Hove te Koewacht, Deze echter is ter ziele gegaan. En van de socië teit op de liggende wip, geves tigd in café van Rumste, van wflke sociëteit hij nu nog lid Is, doch waarvan de caféuitba ter nu A de Kind is geworden. Onlangs werd hij hier nog ge huldigd vanweg zijn 62-jarig lidmaatschap, bij welke gele genheid hij een drietal pijlen kreeg aangeboden Naast schutter was Kamiel actief bij pieringen, bollingen, kaartin gen en in de duivensport. „Ge ziet wel", zegt Kamiel, „dat ik om te trouwen eigenlijk geen tijd had". Verkering heeft hij weieens gehad, maar een ring om zijn vinger heeft hij nooit laten steken. Ging hij vroeger beurtelings op de staande en liggende wip schieten, dan heeft hij van wege een auto-ongeval de schietingen op de staande wip moeten laten varen. Zijn vaste maat op de schietingen is Francies Roegiest van de Koewachtse Heikant Alleen op de bejaardenschietingen deelde hij lief en leed samen met Sjef Kasse uit Heikant en Miel Boussen uit Kapellebrug De bejaardenschietingen heeft hij echter al enige tijd met meer bijgewoond omdat hij geen goede busverbinding heeft en er ook niemand is die hem na de schieting terug naar huis brengt. Koning heeft hij zich nooit kunnen schieten. „En toch was ik het dit jaar in de maand oktober bijna ge worden'-', zegt Amiel „Ik schoot een kleine vogel af, en mijn pijl schoot door op de ko ningsvogel. Deze stond er ech ter te vast op, zodat hij bleef staan" Kamiel heeft nog één zuster en 4 broers in leven die alle maal al de zeventig gepasseerd zijn. „Wij zijn een sterk ge slacht", zegt Kamiel, „en een pilsje en een borreltje drinken is geen bezwaar want ik heb altijd stevig meegedaan en nog steeds heb ik na deschietingen mijn buikske goed vol" Hij brengt zijn dagen door met een krantje lezen, wandelen en een bezoek brengen aan Maurice de Vock in het Oude Gemeen tehuis te Zuiddorp Zondags is echter de schoonste dag. de schuttersdag SLUIS - Ongeveer 1.65 meter lang. Een slank postuur, blauwe ogen en half lang blond haar. Zonder meer een perfecte en vooral charmante verschijning Dat is in grote lijnen het „signa lement" van de 25-jarige Terèse van Lare uit Sluis Een type, dat zo op het eerste gezicht doet denken aan een tot in de puntjes verzorgde jonge vrouw en dat is ze ook. Maar buiten de zorg voor haar dochtertje en echtgenoot, heeft ze het sinds een goed jaar helemaal op de sportieve toer gegooid. In de gezellige kamer bij de familie Van Lare in Sluis zijn een aantal fraaie bekers en standaards „geëxposeerd" Tro feeën en herinneringen die ze aan haar wielersport heeft over gehouden, normaal meer een mannelijke sport. Maar dat alles deert haar niet. Elke zondag, maar ook gebeurt dat wel eens op zaterdag of een gewone dag door de week, verwisselt ze haar rok of broek voor de korte „ren nersbroek", waarin ze de strijd aanbindt tegen het sterke ge slacht. Terèse van Lare is niet be paald het type dat men op een rennersfiets zou verwachten, maar ze heeft er de grootste lol in haar mannelijke concurren ten haar achterwiel te laten zien. En in het voorbije jaar heeft ze dat al meerdere malen gepres teerd. Hoe kwam zij er toe om aan de wielersport te beginnen? Terèse zegt ronduit: „Met Bram (haar echtgenoot) kwam de fiets in mijn leven.". Voor velen mis schien een wat aparte uitdruk king, maar voor diegenen die Bram van Lare kennen is dat ze ker niet vreemd. In de Zeeuwsch-Vlaamse volkskoers- kringen is Bram van Lare als voorzitter van de toerclub „De Wielertoerist" en tevens be stuurslid van de beheerraad van de Belgische Wielertoeristen Federatie beslist geen onbe kende mee. De toetreding van zijn echtgenote tot die tak van sport is dan ook niet zo vreemd Terèse zegt hierover: „Bram was en is ook nu dikwijls weg voor wedstrijden op de weg, op rollen en andere evenementen. Ik dacht; laat ik het ook eens pro beren, en dat viel uiteindelijk toch wel mee". Gesteund door haar echtge noot begon Terèse met de eerste trainingen Trainingen waar ze nog een heleboel prettige herin neringen aan heeft overgehou den Terèse: „Die eerste zon dagmorgen zal ik nooit verge ten. Ik had toen nog geen race fiets, en gezien de trainingsnt- ten altijd zo'n 80 tot 100 kilome ter bedragen liet ik me niet ken nen, en aan maar mee op een gewone fiets". Lachend vervolgt Terèse: „Het werd ten volledige „martelgang" Maar ik heb de rit uitgereden, ondanks dat twee leden me steunend en duwend naar huis hebben gebracht Ik was echt helemaal doodop" Maar Terèse van Lare hielci vol, waarvoor ze heel wat compli menten in ontvangst mocht ne men. Echtgenoot Bram zag dat zijn blonde echtgenote „talent" had en het duurdeniet lang of Terèse had ecn eigen racefiets Terese „Kijk, op zo'n fiets rijden scheelt al een heel stuk" Ze nam het wielrennen serieus op en er werd „keihard" getraind. De successen konden niet uitblijven en in het Belgische Roksem ging ze in een dameswedstrijd als eerste door de finish. Terèse van Lare heeft in dat jaar fietsen al heel wat kilometers weggetrapt, en dat zeker niet alleen in wed strijden Ook elke zondagmor gen is ze tussen de leden van de „Wielertoerist" te vinden. Het programma luidt dan Trai- ningsnt van zo'n honderd kilo meter Een afstand waar vele heren nog van zullen schrikken, maar Terèse van Lare draait daar haar hand niet voor om Zij zegt „Zoiets moet je gewoon opvoeren en dan heb je daar la ter helemaal geen problemen mee" Buiten haar persoonlijke prestaties „draaide" ze de voor bije zomer zelfs de rally „Lendegem-Cassel-Lendegem" mee Een rally die zo'n twee honderd kilometer telt en dat is toch vooral vooreen vrouw geen kleintje meer. Ze nam zelfs ver schillende keren aan volkskoer- sen deel. maar daar heeft ze in middels toch wel tabak van ge kregen. Terèse: „Vooreen vrouw is daar de gezelligheid helemaal af Die mannen vloeken, tieren en ais het nodig is trekken ze nog aan de trui ook Nee, dat is niets voor mij" Alleen tijdens de zon dagse traimngsritten is de blonde Terèse van Lare nog tus sen de mannen te vinden, maar dan is het wedstrijdelement ook niet aanwezig Dat ze ook op de rollen uit de voeten kan, bewees ze dit jaar nog In verschillende wedstrij den moesten de heren in Terèse hun meerdere erkennen Ze zegt daarover „Kijk. zoiets is ge woon hartstikke leuk en gezel lig. en daar doe ik het ook voor" Lachend vervolgt ze „Maai dan 'wel op de korte afstanden na tuurlijk". Terèse van Lare is van „De Wielertoerist" een echt lid geworden; haar vierde plaats in de eindstand van een regelmatigheids-competitie is daar wel een duidelijk bewijs van. Geen enkele training slaat ze over, en is ze lange tijd de enigste fietsende dame geweest, daar schijnt nu een einde aan te komen. „Voor mij zou het ook veel leuker zijn als er een paar dames of meisjes bij zouden ko men Het is zonder meer bijzon der leuk, en vooral na de wed strijden en trainingen". Enkele weken geleden werden tijdens een grote feestavond in Knokke verschillende leden van de „Wielertoerist" gehuldigd, en ook Terèse hoorde daarbij. Uit handen van de schepen van sportzaken mocht ze een fraaie herinnenngstegel en een me daille in ontvangst nemen en die heeft in haar woning een opval lende plaats gekregen. Eerder word ze ook al eens tot clubmiss gek'izr., Piet de .Maat.

de Stem | 1974 | | pagina 11