Moeder van 13 kinderen zou best met vakantie willen Monja's fumtmsie niet geweldig UIT ROND KERSTMIS Zeeuwse groep KFE belooft veel SPRAAK SPRAAK 011 GESPREK MET.... Lucie de Smit-Sutin samenstelling Henk van Pelt Samenstelling Aart Janszen D 0 0 R GERDI PREGER ■i^H GO? van haar tienjarig Ook het onderdeel beoefend wordt, zal >rden. Sentse, „dat brengt na- jk financiële problemen ich mee. Daarom hebben :eds een bingo-avond ge- •n en ligt het in de bedoe- n binnenkort nog een der- e avond op touw te zet- V E K een vereniging die ngzamerhand een begrip et worden is in de kleine nschap Hoek, rooit het indien het bestuur zo am- s door blijft gaan met haai teiten dan kan het niet an- if deze vereniging zal nog kse groei ondergaan. SCHOONDIJKE - Het begon allemaal met een briefje, zo'n paar resoluut, „daar zijn we echt een maanden geleden. Gestuurd door nog een moeder van een groot beetje zuinig op. Maar het kan gezin (toch niet zo'n grote zeldzaamheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, me b.v. niets schelen, als de kin- gis ik altijd wel had gedacht), die niet bij de bergen wasgoed, de deren bij slecht weerbinnenspe- dagelijkse meters brood en de aardig volle verjaardagskalender wil len en de hele vloer van de ach- neerzitten, maar tijd vrij maakt, om ook nog wat anders te doen. Ze terkamer vol krijten'De kinde- schreef me: „Ik ben Lucie de Smit-Sutin, 41 jaar getrouwd met een ren. Dat zijn Tamara, Loesje, schat van een man; een bouwvakker van 47 jaar. We hebben 13 Guusje, Angelo, Isabelle, gezonde, levenslustige kinderen: 4 jongens en 9 meisjes in de leef- Andrea, Ingrid, Lucas, Carlo, tijd van lVi tot 19 jaar. Ik heb hulp van een gezinsverzorgster, Monique, Christine, Lilian en omdat ik nogal astmatisch ben. We zijn in die 20 jaar, dat we Matjan, getrouwd zijn, nog nooit op vakantie geweest. Van ons vakantiegeld worden altijd die kinderen „ingespannen", die naar 't voortgezet „Die namen", zegt Lucie gnif- onderwijs gaan. Een nieuwe fiets, regenkleding, boeken enz. Dan is felend, „dat vond ik het leukst er al een hele hap weg. Maar vakantie missen we niet, want we van kinderen krijgen". Ik heb hebben 't nooit meegemaakt. Voor 85% naai ik de kleren van de wel eens met m'n handen in het hinderen zelf, ik brei graag, maar borduur nog liever. Maar mijn haar gezeten, als ik weer in ver- grootste hobby is toch beeldjes maken uit Durox-stenen. U weet wachting was, want we wilden misschien wel wat ik bedoel: van die grote, grijswitte binnenstenen. eigenlijk maar 4 kinderen. Niet Nu bebben wij in de bouwvakvakantie een nieuwe vloer in de dat ik tegen abortus ben, maar hamer moeten leggen en nu heb ik tegen de gangwand 36 van die voor mezelf zou ik het nooit stenen (halve dan) van voren uitgebeiteld met alle handomtrekken doen. We zijn er toch wel blij van de kinderen en de symbolen van geloof, hoop en liefde, waar mee, hoor. De kinderen hangen boekenplanken op steunen. Het is echt iets unieks geworden. Als u erg aan elkaar." Lucie lacht eens niets voor uw rubriek heeft, komt u dan maar eens bij ons eens. „Voor twee dagen heb ik kijken. Wij zijn maar doodgewone mensen, die niet aan de weg b.v. 11 liter soep nodig. Maar het timmeren, maar toch mee willen tellen". is erg moeilijk om de hoeveelhe den eten precies uit te mikken. Zo'n uitnodiging kon ik na tuurlijk niet zo maar naast me neerleggen. Het spreekt vanzelf dat ik eens poolshoogte ging nemen. „De zoete inval" prijkt erbuiten op het huis, dat in een soort achteraan-rijtje staat op de weg tussen Schoondijke en Oostburg. Dat blijkt later ook wel te kloppen, als Lucie me ver telt, dat enkele dochters al vriendjes hebben, die komen, aanwaaien. „Mee-eters", lacht ze met een knipoog naar Wim Sonneveld. Lucie de Smit ont vangt me in de „mooie" voor kamer. De hond en de poes lig gen vredig samen in de achter kamer op de bank. De jongste spruit van IV2 staat nieuwsgie rig te zijn in de box. Twee doch ters zorgen voor de koffie en gaan. torens boterhammen sme ren voor dp hongerige meute tussen de middag. „De mooie kamer is voor Kerstmis en zo", verklaart Lucie Daarom kook ik iedere dag ook maar voor m'n broer en een oude buurman een eindje verderop. We laten ook 2x per jaar een varken slachten. Die houden we hier achter het huis. Dit jaar hebben we ook nog een geit ge slacht. Lekker hoor. Net rund vlees. Ach, we rooien het wel. We hebben geleerd blij te zijn met de kleine dingen in 't leven. Van 't jaar heb ik voor het eerst van m'n leven een nieuwe fiets gekregen. Ik was er stik- w r blij mee". Maar hoe komt een\ in IJzendijke wat van die beeld- moeder van een groot gezin er nu bij om op kleine schaal te gaan beeldhouwen? ,,'t Was denk ik 2 jaar geleden, toen één van de kinders uit school thuis kwam met een stuk steen, dat een man netje moest worden. Dat leek me gewoon leuk om zelf ook eens te doen. Van de pastoor heb ik toen zo'n steen voor binnenmuren ge leend en ben zelf aan de gang gegaan. Dat ging toch stik- lekker", vertelt ze enthousiast, „ik vind het toch zo leutig om te prutsen. Eerst heb ik een Chris- tuskop gemaakt. Daar staat-ie. Voor de vensterbank. Daarna een paardekop en toen nog een heleboel andere beeldjes. In die tijd van deoliecrisis kreeg ik ineens het idee een boe kenkast te maken van planken, steunend op stukken van die uitgehouwen steen. In de ach terkamer, op een stukje plastic of oude krant, ben ik menig vrij uurtje bezig geweest, 't Stof vloog je om de oren. Van alle kinderen heb ik een handomtrek geschuurd met schuurpapier. In juni was het allemaal klaar. Mooi, hè?", zegt Lucie verge noegd en trots. „Ik ben nu bezig met stenen afbeeldingen, die ik met bisonkit op houten plankjes plak. Ik moet nu eenmaal aflei ding hebben. Ik zou ook zo graag eens een cursus beeldhouwen volgen, maar dat gaat hier zo moeilijk. Ik wil wel proberen het volgend jaar op de Kunstmarkt jes te verkopen. Dan heb ik ook eens centen van m'n eigen". Of het nu kunst is of kitsch, mooi of lelijk moet ieder voor zichzelf uitmaken. Het belang rijkste is, dat Lucie de Smit creatief met iets bezig is en er zelf allemachtig veel plezier in heeft. Ze geniet van de dingen die ze heeft en die ze kan en staart zich niet blind op onmo gelijkheden. „Ik zou best eens met vakantie naar Zwitserland willen", bekent ze, „maar ik weet dat zoiets nu nog niet kan. Eerlijk, ik ben nog nooit verder Holland in geweest dan Middel burg en in een trein heb ik ook nog nooit gezeten. Maar dat geeft niet, want wij kennen onze eigen polders beter dan de men sen die naar Italië of Joegoslavië gaan". DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 Dit weekend heerst er stilte in de theatersfeer in de streek. De anisators houden even de adem in om Sint-Nicolaas alle kansen "Seven die hij verdient. Daarom kunnen we voor u alleen een blik "eruit werpen naar het volgend weekend. Want dan is het weer Wraak. l J donderdag 12 december brengen de Vlissingse Samenwer- ""e Culturele Instellingen samen met Industriebond N.V.V. een aU? van Sater: »,a baas nee baas" een vrolijk stuk over Cg «zeggenschap en ondernemingsraad, in Oost-Sou- °P vrijdag 13 december brengt UIT West Zeeuws-Vlaanderen in »k« tiosthurg „de Ketelshow", een dolle en maffe cabaret- j "uge toestand, terwijl de Stichting JESS ook vrijdagavond in het f0"uzens jazzcafé Porgy en Bess een concert presenteert met "Hand minder dan Boy Edgar en zijn zeven-mans-formatie (aan- 22 uur). "lef k" '8 er Wag, de vijftiende een koffieconcert in de Halle Axel, t0 Wikmurfek. Terwijl de nieuwe week wordt geopend met het Zul!» k Su'ker van Hugo Claus op maandag, 16 december in het """audthcater. Kerstmis betekent voor ui t in Zeeuws-Vlaanderen een ex tra accent geven aan de mu ziek. Dit jaar drie concerten die u nu reeds moet noteren: Op zondag 15 december een koffieconcert in braoksfeer met Les Gouts Réunis, een jong enthousiast kwartet om 12 uur in de Halle, Axel. Op zaterdag 21 december een con cert in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultu reel Verdrag Het Collegium Instrumentale Brugense brengt samen met het West- vlaams Vocaal Ensemble The Messiah van G.F. Handel ten gehoren in de r.k. kerk in Oostburg. Op tweede kerstdag (donderdag 26 december zingt Marie Cecile Moerdijk een kerstkoffieconcert bij elkaar in de Speye Sas van Gent. Enkel weken geleden ontvingen wij bij wijze van vervroegde Sinterklaasverrassing een plaat van een ZeeuwdVlaamse zangeres. De titel van de single is „Fantasy" en de zangeres is Monja: We hebben enkele maanden geleden al eens een hele popspraak over haar volgeschreven. Ja, zo'n plaat stuurt Monja natuurlijk niet voor niets; je moet dan wat schrijvenoverzo'nplaat. Endat is voor ons een heel erg moeilijke zaak, want aan de ene kant verwacht Monja natuurlijk een lief en aardig stukje, maar jullie zitten er niet op te wachten dat we een hele kolom vol schrijven met onzin. Een plaat maken is iets waar veel mensen van dromen, omdat zij het maken van een plaat gelijk vastkoppelen aan bekendheid en de daarbij behorende vette bankrekening. Er worden per jaar in ons land een ontelbaar aantal singles uitgebracht waar we nooit iets van horen. De meeste exemplaren van zo'n plaat worden gekocht door famlie en kennissen van de artiesten die de schijf hebben volgezongen of gespeeld. Wij geloven dat heel van die mislukte singles voorkomen kunnen worden als de artiesten die deze prullen opnemen eens eerlijk tegenover zichzelf zij. Toen we een tijdje geleden aan de groep Burn vroegen, zouden jullie een plaat willen makenn antwoordden ze tenminste eerlijk: „Voorlopig zien we dat niet zittenn onze eigen nummers zijn daar gewoon nog niet sterk genoeg voor". Als Monja net zo eerlijk was geweest als de popgroep aburn was de plaat waar we nu over praten waarschijnlijk nooit gemaakt. De stem van de zangeres is eigenlijk niet het slechtste aan de plaat, maar de begeleiding lijkt nergens op. De drummer beschikt als wij het zo beluisteren niet over een drumstel, maar over een stel pannen van twijfelachtige kwaliteit. En als we dan nog het briefje lezen wat met de plaat, als een soort sinterklaasrijmpje meekwam, dan vragen wij ons af wie dit dan wel weer verzonnen kan hebben. We citeren: „Pas is in België de schijf uitgekomen, nadat zij in Frankrijk goede verkoopcijfers had gehaald", hoe goed die verkoopcijfers dan wel waren is iets wat in het duister blijft. We kunnen binnenkort volgens hetzelfde briefje nog een tweede singel van Monja verwachten. „De producers hebben een „Discotheque Spécial" op het oog. Er is berhalve broep gedaan op de medewerking van een wereldberoemde group uit de SOUL namen kunnen nog niet worden genoemd). Het feit dat de beste Soulmusici en Singers werden aangesproken wijst erop dat de zangeres met haar volgende plaat „brokken" wil maken in de Discoteken", aldus het begeleidend briefje. Monja, we hebben haar helaas nooit persoonlijk ontmoet, lijkt ons een lief meisje maar ze moet wel eens op zoek gaan naar een wat betere begeleiding. We zullen het geheel maar als een grappige Sinterklaasdsurprise zien, dan kunnen we er tenminste nog om lachen. Jullie zullen het waarschijnlijk al gemerkt hebbe, dat Popspraak naast Henk van Pelt, nog een medewerker heeft aangetrokken. Frits Eyke, zorgt ondermeer voor de samenstelling van de Zeeuws-Vlaamse Top-Vier. Vol verwachting klopt ons hart, en tot de volgende week. (Van onze verslaggever) OOSTBURG - Jongstleden zaterdagavond heeft het Oost- burgse publiek kennis kunnen maken met de Zeeuwse formatie K.F.E. In de soos aldaar speel den de muzikanten van de band hun eigen gevarieerde repertoi re. Het viel bij het aanwezige publiek goed in de smaak. K.F.E. ontstond ongeveer drie jaar geleden. Voor de grap, of in ieder geval zonder verdere be doelingen dan bun eigen plezier, begonnen vier mensen wat nummertjes uit het folkreper- toire te spelen. De naam: Het Krezie Folk Ensamble. Sinds 1970 is niet alleen de naam van de groep geslonken tot wat hij nu is. De groep werd uit gebreid tot de huidige bezetting, die bestaat uit: Rik Loose (drum), John Wijfels (zang en bas), Kees Dekker (zang en gi taar), Bert Schulte (zang en gita ren), Leo Verdonck (tenorsax), Roger de Smet (mook synthesi zer en bedieningspaneel) en Kees Verdonk (zang en viool). Kort geleden schafte de groep zich een nieuwe, professionele geluidsinstallatie aan. Daarmee werd driftig gerepeteerd. Dat geschiedt allemaal in Amster dam, omdat alle leden van de formatie daar studeren. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat men hier nog niet zoveel van K.F.E. gehoord heeft. In Am sterdam trad de groep echter al verscheidene malen met succes op. Ook hier in Zeeland zal er on getwijfeld geluisterd worden naar het repertoire van de for matie. Een mengeling van folk, pop, jazz en klassiek leveren een goed te verteren hutspot op. Zo goed te verteren zelfs, dat ken ners spreken van een van de meest veelbelovende groepen van Zeeland. En wie zijn wij van popspraak dan om dat te gaan tegenspreken?

de Stem | 1974 | | pagina 9