Schade niet omvangrijk AARDENBURG DREIGT GIT SOCIAAL WERKVOORZIENINGSSCHAP STAPPEN Jaarmarkt Axel gaat niet door Bejaardenfeestje NOG BOEREN MOETEN MINSTENS WEEK WACHTEN OP STEUN Het gaat de goede kant op met het woonwagenwerk in Z.-Vïaanderen INSPECTEUR JONGENEEL OVER MAATREGELEN MOND- EN KLAUWZEER: Raad Aardenburg geeft ouders van „Zorgenkind" toch subsidie Eigenaar onbekend Zwerfkoe in Sint-Kruis WILT U OVER 'N TIJDJE ONDER UW EIGEN BOOM ZITTEN /eeimeer .ik loop vervolg. hophandel ïken baanderen stad streek Tegen advies b. en w. in Sint op bezoek Prijskaarting Aardenburg St.Jansteen Zeehengelaars haalden kalkoenen op St.-Jansteen Raatssecretaris vaf november 1974 15 Ps dat in de open van 12 november lekeurd. lieder ter inzage ®P aan de Burg. Ge"!' I de uren waarop 1 Ipld. ■ter fcretaris. DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 s* (iV® een verslaggevers! HULST-GOES Gisteren zijn in Oost-Zeeuwsoh- Vlaaii deren de dierenartsen J.F. de jlaas uit Zaamslag, E.F. de jjjjs uit Hulst en C.J. Cysouw uit Axel met hun assistenten begonnen aan de massale in enting van het vee in Oost- Zeeuwsch-VIaandereei tegen mond- en klauwzeer. Dit als voorzorgsmaatregel. want mond- en klauwzeer is in dit „ebied nog niet geconstateerd. Voor de boeren zullen volgens de heer G. Jongeneel, inspec teur van de veeartsenijkundi- 4 dienst te Middelburg de ^uarantainemaatregeien en in entingsactie weinig schade op leveren. Er geldt wel een algemeen vervoersverbod voor vee, maar de heer Jongeneel kan onthef fingen van dat verbod verle nen. Hij doet dat onder meer voor het vervoer van slachtvee (zodat de slachthuizen nor maal in bedrijf blijven en de slagers normaal worden be voorraad) en voor het tran sport van export-vee, dat lan ger dan twee weken geleden is ingeent, zodat dit vee im muun voor mond- en klauw zeer is geworden. „Ik zie daarom niet in dat er vel schade voor de boeren w veehouders kan ontstaan", zegt Inspecteur Jongeneel. Wel heeft inspecteur Jonge neel het houden van de jaar markt Axel, die voor donder dag 12 december op het pro gramma stond, verboden. Dit is een veetentoonstelling, waar van de kant van de veehou ders in met name Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen veel be langstelling voor is. De organi sators van de jaarmarkt Axel waren gisteren wel teleurge steld door deze maatregelen, die voor hen tot gevolg heeft dat veel voorbereidend werk voor niets is gedaan. De finan ciële schade zei men moeilijk te kunnen schatten. Dr. J. Tesirttk, directeur van de gezondheidsdienst, voor die ren in Goes, heeft gisteren nog laten weten dat ook schapen houders en houders van sier- geiten hun dieren kosteloos kunnen laten inenten. „Het is niet verplicht, maar wel wen. gelijk", zei dr. Tesink. Voor het laten inenten van schapen en siergeiten kan men in Oost-Zeeu wsch-VI aa n deren contact opnemen met een der dierenartsen. Door de veterinaire inspec tie zijn gisteren borden ge plaatst bij de voornaamste toegangswegen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanideren, dus bij de bruggen over het kanaal van Gent naar Terneuzen, bij Eiensovergangen en bij de veerhaven te Perkpolder. Dit om aan te geven dat men een gebied naderde waar het vee in de stallen moet blijven. De dierenartsen waren gisteren van mening dat de boeren uit stekende medewerking aan de mentingsactie verleenden. „Ondanks het feit dat ze het toon al zo druk hebben wer ken ze goed mee", zei dieren arts Cysouw, (Van een onzer verslaggevers) AARDiiNBURG Unaniem was de raad van Aardenburg in haar laatste vergadering van mening dat aan de "Ou dervereniging voor het Zor genkind" een subsidie van 120 gulden moest worden toege kend. Behandeld werd een vorrstel va® het college, overi gens alleen gesteund door de beide wethouders, om géén subsidie toe te kenuen. De h-eer A. Paridaen wees erop, dat tegenover het leed van ouders van zorgenkinde ren eigenlijk geen financiële vergoeding gesteld kan wor den. „Maar die subsidie moe- tein zij wel krijgen". Ook de heer L. de Clerck vond het be drag niet onoverkomelijk. „Wij geven wel subsidies aain minde re dingen", was zijn mening. Toen bleek dat de gehele raad tie subsidie wilde verstrekken gingen ook beide wethouders akkoord- „Och, het is toch zo wat Sinterklaas, dus laten we (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Als Sluis- tardenburg geen lid voor dagelijks bestuur van het - werkvoorsieningsschap 'Wsawsch-Vlaanderen mogen everen bestaat de kans dat "geud jaar Aardenburg zich terugtrekken uit dit -hap. de laatste raadsvergadering eeft de heer L. de Clerck J» gal gespuugd over de ver- 1 a"g van het dagelijks be- "Ur van dit schap. is net als twee jaar Meden bekonkeld, Oostburg v"r' weer twee dagelijkse jW'uursIeden en wij staan er aast. Wij zijn wel goed om te "«alen maar niet om mee te f®1 in de medezeggenschap", 'dus de heer De Clerck die college in overweging gaf „êp" regeling te stap- „Het leek op het eerste ge- mt onvriendelijke r1™', zo beaamde burgemees- drs. W. Lockefeer „In hel W'ieetischappelijk overleg y" de drie west-Zeeuwsch- jAajuse b. en w.'s hebben wij "esproken en de indruk 0s dat het hele laken 31 Oostburg is getrokken. Hoewel begrip bestond voor ons probleem, bleek voorals nog geen Oostburgs bestuurs lid bereid zijn plaats ten be hoeve van iemand uit Sluis of Aardenburg af te staan", zo zei hij. De heer Lockefeer deelde mee dat het in 1975 mogelijk is uit de regeling te stappen. Ook beeft het Aardenburgse college een offerte van het sociaal werkvoorzieningsschap „een aardig bedragje is er mee gemoeid" opzij gelegd. „Wij wilden van ons ongenoegen blijk geven", aldus de heer Lockefeer. Wel wees hij er de raad op dat uitstappen uit de gemeenschappelijke regeling nadelige gevolgen kan hebben voor werkerg in de sociale werkplaats afkomstig uit Aar denburg. De heer De Clerck had er voorts nog op gewezen het niet juist te vinden dat de sociale werkplaats op de stoel van het vrije bedrijfsleven ging zitten. „Uw raad steigert meestal al bij het woord ge meenschappelijke regeling en als ik het goed begrijp is er weinig voor nodig om uit deze regeling te stappen", zo vatte de er Lockefeer de discussie samen. het maar geven", aidtus wet houder J. van dier B-liék. (Jnaniem kende de raad ook een subsidie toe van 300 gul den aan de Aardenburgse win keliersvereniging Warvo, in verband met kosten, gemaakt bij de intocht van Sinterklaas. „Hoewel ik het kinderachtig vind voor de zo grote Warvo, niervoor om subsidie te ko men", aldus de heer W. Stan- daert, die erop wees dat er in Eede een winkelier op eigen houtje een Sinterklaas-bij een komst organiseerde. „Zonder subsidie". Dit is ook het geval in Sint-Kruis, zo deelde voor zitter drs. W. Lockefeer mee, die vond dat aan deze wijze van particulier initiatief toch veruit de voorkeur gegeven diende te worden. Veel raadsleden bleken er voorts voorstander van te zijn om de gemeentelijke gymnas tiekzaal te voorzien van een telefoon. Het college beloofde zo mogelijk dienaangaande in de januari-vergadering met een voorstel te komen. De raad voteerde ook pen krediet van 1.550 gulden voor het vervaardigen van 25 tin nen wandborden met het Aar denburgse w-apen. „We zullen er zuinig mee omgaan", be loofde burgemeester Lockefeer de raad- (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Sinds eind september loopt in Sint- Kruis een 20 maanden oud rund rond, waarvan de eige naar tot op heden niet kon worden opgespoord. De koe is momenteel ondergebracht bij de heer Van de Plasse aan de Wilhelminaweg 2 in Sint- Kruis. Momenteel worden naspeu ringen verricht in verband met een gevonden oormerk aan het beest ZE 95694. Op de suggestie, die de politie al heeft bereikt, om het dier cen traal te stellen op een groot scheepse barbecue, kon helaas niet worden ingegaan. (Van onze correspondent) HULST Sinterklaas en zijn zwarte Pieten brengen zater dagmiddag aanstaande om 15.00 uur voor de kinderen van de leden van de Hulster bedrijfsvoetbalvereniging 't Centrum een bezoek aan. het café van Cor Nagtzaam te Hulst. De Sint z-al daar aan de kinderen traktaties uitrei ken. (Van onze correspondent) HULST De buurtvereni ging "Den Dullaert" houdt za terdagavond aanstaande om 20.00 uur in de Hulster sport hal „Den Dullaert" een sin terklaas-serie prijskaarting. Bolling Uitslag derde bol linig voor de A.B.C.-wintertro- fee. 1. A. van Pamelen-R. Martens-R. D'hondt; 2. M. Ke gel-A. Minnaert; 3. F. Voet-G. de Geeter-R. de Vriend; 4. J. Focke- E. Minnaert-P. de Geeter. A. van Pamelen is nu leider in het klassement, ge volgd door R. Martens en Ad. Minnaert. Schieting Sint Nicolaas- schieting van Handboogmaat- scha-ppij St. Sebastiaan met 23 schutters. Eerste hoogvogel J. Catoor, tweede R. de Clerc-k zij vogels: F. Verbeke, H. dé Rijcke, H. Lippens en vierde niet af. Kallen: F. Wijffels, Jac. van Iwaarden, R. de Wis- pelaere en vierde niet af. Meeste kleine vo-gelso R. de Wispelaere, R. de Rijcke, j. de Rijcke, J. Houg, R. de Clerck en H. van Iwaarden jr, ieder 2 stuks. (Van een onzer verslaggevers! AXEL De jaarmarkt Axel gaat dit jaar definitief niet door. Deze veemarkt zou op 12 december worden gehouden, maar wegens het vervoersver bod voor vee in Zeeuwsch- Vlaanderen een van de voorzorgmaatregelen in ver band met de in België en Noord-Brabant heersende mond- en klauwzeer, kan het jaarlijks evenement nu niet voorgaan. Voor het uitstellen ervan zei het comité -gisteravond, na een spoedberaad, niets te voelen. De eerstvolgende jaarmarkt wordt nu op de tweede don derdag van december volgend ;aar gehouden. Wel gaat dit jaar de verloting door, be stemd om de onkosten van de jaarmarkt te dekken. Er zijn namelijk al heel wat loten verkocht en bovendien heeft hel comité al veel onkosten gemaakt ter voorbereiding van ae jaarmarkt 1974. ..We zullen mogelijk wel met behulp van de loterij uit de kosten gera ken" zei comité-voorzitter De Pegt. Volgens hetp lijden door het niet doorgaan van de jaar markt, met name de veehan delaren schade evenals de ho- reca-bedrijven v-an Axel. „De handelaren hebben een winst derving van ongeveer f 10 000,-. Voor de horecabedrij ven betekent het niet door gaan een strop omdat tijdens de jaarmarkt altijd veel men sen naar Axel komen", aldus de heer De Regt. Kerktelefoon Door de pa rochie van de H. Joannes de Doper wordt de mogelijkneid geboden, voor iedereen, maar vooral voor hen, die niet meer in staat zijn om de kerk te bezoeken, een aansluiting te (nijgen met de kerk, zowel in het weekeinde als de rouw en uouw diensten thuis te vol gen. Hiervoor is het niet no dig, dat reeds over een tele foonaansluiting wordt be schikt. (Van onz„ correspondent) KLOOSTERZANDE Aan de laatste zeehen-gelwedstrijd van dit seizoen van zeehengel- club de Vogel, gehouden in de Westersehelde nabij Ossenisse, namen 43 hengelaars deel. De prijzen (kalkoenen, fazanten, hazen en kippen) werden als volgt gewonnen: 1. P. die Waal, Ktaosterztam- die, 10 vissen 2800 p., 2. A. Miaignius, Vogelwaarde, 6 vis sen 1859 p., 3. A. de Waal. Walsoorden, 7 vissen 1439 p- 4. J- Baart, Kloosteraaodie 7 vissen 1313 p., 5. M. van Duy- se, Clingie 5 vissen 1169 p., 6 J. van Deutrisen, Kloosterzaodie 5 vissen 1138 p., 7. H. Jontk- heijm, Kloos'erzande 7 vissen 1116 p., 8. D. die Vos, Kapel' brug, 5 vissen 1092 p., 9. me vrouw De W-ataiL, Kloosterzan- die, 5 vissen 1090 p., 10. H. wan Puijeohnoeik. St-GiQilis (B) 4 vissen 1047 p- De troostprijs, een pijp. werd gewonnen door P. Kindt, Kloosterzainide, die één ondermaatse vis wist te verschalken. Collecte De collecte die in de parochiekerk is gehouden ten bate van deze kerk bracht een bedrag op van f 18-0,38 en 125 Belgische francs. (Van onze correspondent) St.-JAiNSTEEN Woens- dagmidda werden in het Vere nigingsgebouw te St.-Jansteen 175 bejaarden d-o'or St.-Nico- laas ontvangen. Nadat de Sint de mannelijke bejaarden trac- teerde op een fles wijn en de dames op een taart, trad de jeugdballetgroep op onder lei ding van Marie José. Verschil lende balletdansen werden uit gevoerd. De jeugdige ballet dansers, ongeveer 40 in getal, werden door Sinterklaas ge- tracteerd op een pop van spe culaas. (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG Ondanks herhaalde verzoeken moeten de door wateroverlast getrof fen boeren in Zuidwest-Ne derland nog minstens tien da gen wachten, voordat het ka binet een besluit neemt over eventuele steunmaatregelen. Volgens een woordvoerder van de minister van Landbouw studeert Van der Stee nog (ADVERTENTIE) Breng dan als Stem-abonnee een nieuwe abonnee aan want dan ontvangt u als attentie een echte levende kerstboom 40 cm hoog in 'n pot voor zowel in huis als in de tuin NAAM ADRES:PLAATS: an wil het abonnementsgeld betalen-per kwartaal Bank/Giro f31,70 a kwitantie f 32,20 Tier maand Bank/Giro f 10,68 a kwitantie f 10,93 G|RO NR: BANK NR: De nieuwe abonnee is opgegeven door Stemabonnee NAAM:ADRES:PLAATS Deze bon in open enveloppe ZONDER POSTZEGEL opsturen naar DE STEM antwoordnummer 112, Breda De nieuwe abonnee ontvangt ter kennismaking De Stem de eerste 2 weken GRATIS steeds en moet. ook het over leg met het bedrijfsleven nog gevoerd worden. Dat betekent, dat eventuele steunmaatregelen niet meer voor vrijdag in het kabinet kunnen worden behandeld. Op z'n vroegst zullen deze voor stellen in het kabinetsberaad van volgende week vrijdag worden besproken. De Zeeuwse en Westbra bantse boeren zullen nog even geduld moeten hebben, on danks de stijgende spanning in de boerengezinnen, waarvan de Zeeuws-Noordbrabantse Landbouw Maatschappij ZLM maandag melding maakte. Volgens de ZLM weten de boeren niet meer waar ze aan toe zijn. Het is absoluut nood zakelijk dat de regering zeer snel financiële steun verleent. Ook het landbouwschap heeft tijdens haar vergadering van gisteren no-g eens op grote spoed bij de regering aange drongen. De minister bestudeert vol gens zijn woordvoerder een aantal plannen. Daarbij is ook het voorstel van het dagelijks bestuur van het landbouw schaD voor een aanvullende uitkering per hectare. Dat voorstel is door de minister niet zonder meer geaccepteerd, omdat hij ook nog wel andere mogeliikheden ziet. Wel heeft hij het landbouwschap toege zegd niet krenterig te zullen zijn Een bijdrage aan de boe ren kan niet uit de lopende middelen komen. Er moet door het kabinet een extra bedrag voor worden gezocht op de begroting. (Van een onzer verslaggevers! HULST Het gaat de goe de kant op met de uitvoerende werkzaamheden van de ge meenschappelijke regeling woonwagenwerk in Zeeuwsch- Vlaanderen „In de anderhalf jaar dat ik nu bij dit werk betrokken ben, is er echt wel het een en ander gebeurd en ik ben blij dat ik daaraan mijn bescheiden bijdrage heb mogen leveren", aldus coördi- uator-secretaris Rob Ëeman. die anderhalf jaar geleden de PTT-kruk ruilde voor deze nieuwe functie. In de loop van volgend jaar hoopt men de nieuwe woon- wagencentra in Hulst. Sas van Gent, Sluiskil en Schoooddjke te kunnen betrekken. De werkzaamheden in Hulst en Sluiskil zijn het verst. Ook hoopt men dan een opbouw werker te hebben aangetrok ken. die ruigigesteoin kiam geven aam de thans ail werkzatme werkgroep vrijwilligers in Hulst, en andere werkgroepen die het bestuur van de ge meenschappelijke regeling ook in tie andere regio araae van de grond zag komen „De werkgroep m Hulst is erg nauw betrokken bij hel wel en wet- van de woonwa genbewoners", aldus Eeimian. „Zij zijn als het ware de spreekbuis van de bewoners, die op hun beurt regelmatig gehoord worden over eventue le wensen met betrekking tot hun nieuwe centrum n-a-n do Liniedijk' Hulst zoo als voorbeeld kun nen gelden voor andere plaat sen. Dank zij de werkgroep, hiertoe financieel in staat ge steld door de gemeenschappe lijke regeling is de integratie, van vooral de kinderen uit hei centrum en de leefgem-een schap Hulst, op gang gekomen „Kinderen gaan gewoon hie« op school, doen mee aan de creatieve vorming of zijn lid van voetbal- en judoclub. Er is op de scholen erg weinig ver zuim en het heeft een sneeuw baleffect, wat bliikt uit de be I angst elding van volwassenen voor de leeslessen die onlanes zijn begonnen. Het centrum in Hulst zal als het gereed is, gewoon een straatnaam krijgen met afzon derlijke nummers per stand plaats „Daarmee haal ie aJ een discriminatie bij voort.aat weg. ais die mensen hun adren noeten op-geven. Het centrum wordt openbare weg, met ver lichting en zo en zal worden meegenomen in de huisvuilre- teüng, het straatvegen en noem maar op", aldus Eeman, .De tijd is gelukkig voorbij dat woonwagenbewoners mas» "vil rie vuilnisbelt moeten -■taan" Hij prijst zich ook gelukkig dat Zieuwsch-Vlaanderen vol gend iaar die eerste regio is. waar men aan de verplichtin gen van de raeuwe woonwa- genwet heeft voldaan. Het geeft weieens problemen n>m koplopei te zijn, want nergens kan geïnformeerd worden „hoe men het daar heeft ge daan". want allies is nieuw. Strubbelingen zijn er nog wat betreft het centrum in Schoondijke Er zijn bezwaren '•agen vestiging van dit cen trum ingediend, hoewel onge grond verklaard door de ge meenteraad van Oostburg. .Echte planologische bezwaren zijn er niet Men wii alleen die mensen daar niet hebben maai dat is geen argument" Beman verwacht dan ook niet dat een beroep iets zal uitha len „Han-gende deze procedu re hebben we de aanleg van het centrum stopgezet, maar ik verwacht toch wel dat ook dlit centrum volgend jaar in geh ruik kan worden geno men" Bezwaren verwacht Eeman ook legen het Sasse plan om net woonwagencemtrum in die gemeente te vestigen in de Za-ndstrakt. „Met name in Sluiskil1 zal men hiermee niet zo gelukkig zijn, omdat men op korte afstand dan twee lampen heeft liggen". Hij spreekt overigens de hoop uit dat ook in de kanaalzone een werksfroe™ ingericht kan wor- ien. „De bewoners zelf zijn blij met de kleinere centra", zo deel-dr E®man nog mee-

de Stem | 1974 | | pagina 7