OP! 87 1?5 525 ons antwoord op honger in de wereld geen generaal pardon illegale buitenlanders l3i^ho|| Boete voor hoofdagent wegens mishandeling 98 169 49 Centraal akkoord mislukt IGEN 195 Bisschop Ernst over oproep Raad van Kerken Ieren in Men gearresteerd binnenland buitenland geremelk iak 1 liter irnkerstassorti arse kersen "|79 en varkens svlees allen 9 stuks 139 149 92 h59 aartsoep 500 gram 3.25 re rode kool 500 gram Strijd tegen Niet verplicht verspilling Vernieuwing Belangrijk Niet vergeten ONTVOERD KIND VRIJ sdi/ond- japonnen Kelner zwaar gewond bij schietpartij Onaanvaardbaar Geen breekpunt Politie zoekt man voor dodelijke steek papier iw pen Excuses Fatsoen (4) Wuilems (3) Vrachtvervoer Queen Elisabeth bij Wilton DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 rbare korting. 13 riseerd - AA pte 0.2% 76by aanbiedingen gram )it pot 360 gram S1 |a deling delicatessen 100 gram m ieovries Zolang de voorraad strekt It la rra Jgram con gram Ogram ak stuks £75 «sestaart bruin bakken vortel, peterselie en meebakken.Ruim 1 liter lijm, laurierblad en erbij doen en de soep s laten trekken. Bouillon teel binden met bloem net zout, peper, d en een scheutje orL Als vulsel kleine et staartvlees gebruiken. kool klaarmaken'zoals :ing staat vermeld, e appels en handje jnen even meekoken, met wat kaneel en iden met aangemengd 1. gebakken bloedworst, ippelpuree en irnencorapóte. ipwarmen «ff vlees, groente/fruit/bloemen en delicatessen gelden t/m zaterdag 7 december. Overig® aanbiedinqen t.m. woensdag 11 december. 741205 W ekelijkse vastendag BREDA Toen vorige week het bericht in de kranten verscheen dat de gezamenlijke kerken hun leden gaan oproepen tot een wekelijkse vastendag, zullen velen meteen ge dacht hebben aan het vroe gere vastentrommeltje, de ene volle maaltijd per dag en de vleesloze vrijdag. Slechts de jongsten hebben van deze herinneringen geen last. Immers, hoe lang is het nu helemaal geleden dat „de vasten" werd afgeschaft voor katholieken? De herinnering la in ieder geval bij menig een nog zo vers dat het bericht over een wekelijkse vastendag met gemengde ge voelens door hen kan zijn ontvangen. Bisschop H- Ernst van Bre da was deze week graag be reid wat meer te vertellen over deze zaak, waarbij hij als vice-voorzitter van de Baad van Kerken in Neder land nauw betrokken is. Hij laat er tijdens het gesprek Seen twijfel over bestaan dat Jet bij deze wekelijkse vas- 'andag echt om iets anders Jat dan de afgeschafte vas- n, Op de vraag, hoe het idee y°°r zo'n vastendag eigenlijk js opgekomen, laat hij de Jj^oppelijke vastenbrief TO (oyer Welvaart, verant woordelijkheid en versobe rs) zien: „Onder andere dsarin is het begonnen. Maar in de andere kerken was ®t denken over de noodzaak versobering aan de gang. Op de vergadering begin vo- week in Lunteren van aad van Kerken kwam kwestie van een vasten- aan de orde bij de be- van het thema „Be- - tot gerechtigheid" dan speciaal met betrek- "jig tot de honger in de t 9® een actuele S nietwaar. Honger in de door de droogte, in India en Bangladesj door na tuurrampen, in Indo-öhina mede door de nog voortdu rende oorlog. Tijdens de we- reldvoedselconferentie in Ho me is duidelijk geworden dat in de komende jaren honderd duizenden mensen zullen sterven van de honger en dat ■wij niet in staat zijn dat te voorkomen". De bisschop stelt nadruk kelijk dat de Raad van Ker ken is uitgegaan van deze re aliteit van de honger en de hongerdood in onze wereld. „Het antwoord van onze kant zal versobering moeten zijn", aldus de bisschop, diie dan voorleest uit het concept van de verklaring die de Raad van Kerken dezer dagen zal uitgeven en waarin de op roep gemotiveerd en door de af ge vaardigden van alle elf aangesloten kerken officieel wordt gedaan. een keer niet eten of snoe pen, maar dat hoort er wel bij. De bisschop wijst verder op een belangrijk onder scheid met de vroegere voor katholieken verplichte vas tenpraktijken. „De Raad van Kerken richt zich tot de le den-kerken met de vraag of zij op hun beurt hun leden willen opToepen niet ver plichten tot het houden van een wekelijkse vasten dag. _Voor wat betreft de ka- tholieke kerk zullen de bis schoppen straks die oproep zeker doen, lijkt mij. Er wordt niets vian bovenaf op gelegd. In die verklaring zal de Raad van Kerken ook ad viseren aan plaatselijke ra den van kerken, aan ge- r™* de De Raad van Kerken, al dus de oproep^ „denkt daar bij aan een bewuste strijd tegen alle vormen van ver spilling van voedsel en ande re produkten (wegwerparti kelen, water- en elektrici teitsverbruik, gebruik van eigen auto in plaats van openbaar vervoer, papier- en houtverbruik, nutteloze arti kelen en opdringerige recla me via radio en televi sie)", Hieruit blijkt dat het de Raad van Kerken er niet al leen om gaat dat „de samen stelling van de voedselpak ketten moet worden herzien, maar dat tevens een zuiniger verbruik van grondstoffen en energie noodzakelijk dis". Waar de Raad concreet spreekt over de wekelijkse vastendag, wordt gezegd dat „deze dag zal kunnen dienen als symbolische, maar ook praktische oefening in een meeromvattende nieuwe le vensstijl, gericht op een sa menleving waarin bet recht der armen voorop zal staan in het persoonlijk en maat schappelijk leven". Het gaat dus duidelijk om meer dan Hf kerken in onaf Fa rui willen week een vastendag meenten en parochies, om in itiatieven te nemen voor een dergelijke vastendag. Ge dacht wordt aan gezinnen en andere gemeenschappen, die zo'n dag gezamenlijk vortn geven. Het moet van onderaf komen. Daar moet je plaatse lijk wat uitvinders voor heb ben. Vandaar ook ons beroep, in die vastenbrief van 1973 b.v., op de eigen verantwoor delijkheid". De bisschop geeft direct toe: „Als deze oproep in het licht van het oude beeld van de vasten overkomt dan wordt het niks- De katholie ken hebben helemaal geen zin om weer naar zo'n soort vasten terug te gaan en de protestanten willen daar ze ker niet aan. Ma-ar de samen hang is nu heel anders. Het gaat nu om het concreet ma ken van onze maatschappij- betrokkenheid, of beter nog: solidariteit. Hier staat het, Jesaia 53, op bladzijde 10 van de vastenbrief 73 wordt hij ook geciteerd", en de bis schop leest voor: „Dit is een vasten zoals ik het wil: on rechtvaardige boeien slaken, knellende banden ontbinden, verdrukten de vrijheid ge ven, ieder juk verbreken, met hongerigen uw brood delen, arme daklozen in uw huis opnemen, Heding ver schaffen aan de havelo ze....". Het vasten uit pure ascese is hier verdwenen? Bisschop Ernst: „Het ascetische wordt hier gekoppeld aan de bele ving van de solidariteit. De Raad van Kerken zegt ook dat zo'n vastendag ons tel kens zal helpen bij de be wustwording van onze be trokkenheid bij de nood van gevangenen, verdrukten, hongerigen enz. en ons te vens zal richten op een ver antwoord gebruik van eigen tijd en geld". Na gesteld te hebben dat de kerken bij het gebruik van hun eigen ruim te en middelen hierin dienen voor te gaan, zegt de Raad dat „de vrijgekomen energie en geldbedragen hun bestem ming dienen te krijgen in duidelijke en doorzichtige programma's voor vernieu wing van de samenleving, zowel internationaal als in de onmiddellijke woonomge ving". De bisschop laat duidelijk merken dat hij het concrete initiatief in de eigen omge ving heel belangrijk vindt en eigenlijk de voorwaarde voor het van de grond komen van de wekelijkse vastendag- Hij noemt het voorbeeld van een Belgische priester die hem onlangs vertelde over een ac tie in Frankrijk en België, waarhij mensen zich ver plichten een maaltijd per week, a raison van 3 tot 4 gulden, over te slaan of het zelfde bedrag aan sigaretten, drank of „autokilometers", niet te consumeren en het geld te geven aan een anti- hiongeractie. Of het voorbeeld van een groep ouder® in Am stelveen die met elkaar afge sproken hebben om hun kin deren met Sinterklaas be wust kleinere cadeaus te ge ven en hej gespaarde geld w-eg te geven. Zo kan een groepje gezinnen ook afspre ken om met de kerstdagen minder uiit te geven. Het ge spaarde geld kan b.v. aan de vastenactie gegeven wor den. Solidariteit met hongeren den in de derde wereld mag overigens de nood dichtbij huis niet doem vergeten. Zo zegt de Raad van Kerken in genoemde verklaring o.a. te denken „aan een verminde ring van het verbruik van dierlijke produkten, mu vast gesteld is dolt ovenmatige hoeveelheden graan worden gebruikt voor de produktie van vlees". Minder vlees eten dus, om meer graan over te houden waaraan zo'n behoefte is. En de slagers dan? Inderdaad, zegt de raad verderop in de verklaring: „Tevens dient te worden na gegaan voor welke groepen in o-nze eigen samenleving de bovengenoemde voorstellen ee.n onevenredig zware last vormen en hoe deze last bil lijk te verdelen is". Bisschop Ernst: „Kijk, wij willen met zo'n wekelijkse vastendag natuurlijk nieT beweren dat we het vraag stuk van de honger in de wereld oplossen- Er moet po litiek nog erg veel gebeuren, en economisch enz. Maar er Is van de andere kant wel een relatie tussen je persoon lijke levensstijl en de vraag voor welke politiek je dan kiest...". JAN LANDMAN (Van onze redactie binnenland) ufï?®1 Het secretari- vjn ""'tenlanclse werknemers *«NVV heeft woensdag tliiin. berichten over Bot*!? van de ministers ran li 'Sociale Zaken) en •fraai (Just'tie) om een ge- Pardon af te kondigen buitenlandse werk- II".j illegaal in Neder- 2ijn 'Ven, Pertinen* on~ ||®^NVV vreest, dat buiten- iik»Vyorbnemers u-it derge- i(ren Tieten zullen conclu- ïtusi K ^un familieleden ■ViSr Nederland kunnen I®sle». over een half jaar werk- en verblijfsver- g. 20u afkomen. Om nog litre te zeggen van an- liie ™enlandse werknemers IfJchten "f^elijke valse ge- liiu l kunnen komen, al- lig J:. NVV-secretariaat, dat IHsen yerband opmerkt dat |h uSf e?n miljoen Turken 'en'and wil gaan nu al ongeveer uenlanders illegaal in ons land. Een generaal pardon zal dit probleem volgens het NW niet oplossen: elk geval zal afzonderlijk op eigen meri tes moeten worden bekeken. Helaas, aldus het NVV, zijn ln Nederland nog meer dan genoeg werkgevers bereid de wet te overtreden door buiten landers zonder vergunning in dienst te nemen. Geruchten over een generaal pardon spe len deze werkgevers in de kaart. GOMO (AFP) Het elfja rige Italiaanse meisje Nicolet- ta di Nardi dat op 16 novem ber in Milaan was ontvoerd, is woensdagochtend om vijf uur door haar ontvoerders vrijge laten. Nicoletta werd op een weg iin de buurt van Como door een automobilist opgepikt. Ze had geen schoenen «n geen mantel aan. (ADVERTENTIE) tot maat 52 Elegante Damesconfectie Ginmekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - tel. 01600-3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten DE PARLEMENTAIR secreta ris van de Westduitse sociaal democraten in de Bondsdag Karl Wienand heeft zijn parle mentair mandaat ter beschik king gesteld. Wienand (48) was bij verscheidene schanda len betrokken. Op 30 augustus was hij, na verscheidene maanden ziekte, op zijn ver zoek van zijn parlementaire functies ontheven. ROTTERDAM (ANP) Bij een schietpartij op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam is woensdagmorgen omstreeks acht uur de 43-jarige kelner P.H. .Torens uit de Maasstad zwaar gewond geraakt door een schot in de linkerlong. In liet Dijkzi-gtziekenhuis werd een spoedoperatie uitge voerd. De toestand van het slachtoffer was nog kritiek. De politie weet nog niet wie het schot heeft gelost. Getui gen hebben verteld dat Jorens in een bar ruzie kreeg met een man over geld. De twee verlieten tegen acht uur de bar en ruzieden op straat ver der. De politie vermoedt dat de tweede man - vermoedelijk een buitenlander - voor het „Grand Theater" een vuurwa pen heeft getrokken en daar mee het schot heeft afgevuurd. De recherche is op zoek naar de onbekende schutter. LONDEN (DPI) De Brit se politie heeft woensdag een grote actie tegen verdachte Ie ren gehouden en een aantal mannen en vrouwen in hun woningen gearresteerd. Rechercheurs zeiden dat zij de adressen gekregen hadden van een IRA-man. Zij zeiden ook dat nu 30 mensen die van het leggen van bommen verdacht worden al worden verhoord en dat het aantal arrestaties tot 50 kan stijgen. De actie is vooral gevoerd in Kilburn en Harlesden, twee bekende Ierse wijken in Lon den- EEN KUBISTISCH schilderij va-n de Fransman Georges Rraque heeft woensdag op een veiling bij Sotheby in Londen 340.000 pond (ruim anderhalf miljoen gulden) opgebracht DE POLITIE in Zoetermeer heeft de afgelopen weken acht jongens van 17 tot 20 jaar aangehouden, die Intussen hebben bekend 40 inbraken te hebben gepleegd (Vervolg van pag. 1) Voordat de vergadering van de Stichting van de Arbeid begon hebben de werkgevers organisaties VNO en NCW getracht de organisaties in middenstand en landbouw over te halen hun verzet tegen de looneisen van de vakcen trales op te geven. Deze eisen een initiële loonstijging van twee procent. De werkgevers konden de middenstand en landbouw overhalen tot 1, procent te gaan. Verder wen sten de organisaties in het midden- en kleinbedrijf niet te gaan. VNO-voorzitter Van Veen echter lanceerde tijdens de stichtingsvergadering nog een compromis: de werkgevers toonden zich daarin bereid eventueel tot die twee procent te willen gaan, mits de vakbe weging water in de wijn zou wiilen doen wat betreft de prijscompensatie. Dat wilde de vakbeweging niet De belangrijkste geschilpur ten tussen beide delegaties zijn. Aanbeveling in het cen traal akkoord, dat de hoogte <-n structuur van lonen, sala rissen en andere inkomens van alle in de onderneming werk. zame personen alsmede de ho norering van de commissaris sen jaarlijks openbaar moeten worden gemaakt. De werkge vers willen niet verder gaan dan een gezamenlijke verkia- ring dat gestreefd moet wor den naar een geleidelijke ont wikkeling in de richting van een grotere openheid ten aan zien van de inkomens Loonstijging: vakcentrales eisten eerst 3 procent, de werkgevers niets de eerste stonden bij het mislukken van het overleg op 2 procent, de werkgevers en kleine onder nemers op 1,5 procent- De gro te werkgevers waren bereid eventueel op die 2 procent te gaan zitten mits de vakbewe ging ook concessies zou willen doen. Prijscompensatiewerkge vers willen die in procenten uitkeren, de vakcentrales voor de helft in centen, de andere hcifl in procenten. Bovendien willen de vakcentrales een mi nimum van 175 gulden per procent prijsstijging met de aantekening, dat de cao-partij en dat naar boven kunnen af ronden. Werkgevers willen niet ver der gaan dan een compensatie m principe, echter met de af spraak, dat de cao-onderhan delaars een vloer van maxi maal 175 gulden kunnen over eenkomen of een toepassing van de initiële loonstijging voor tenminste de helft in procenten. Namens de ondernemers in middenstand en landbouw liet NKOV-voorzitter Perquin we ten dat de bemiddelingspoging van VNO-voorzitter Van Veen weinig kans van slagen had. Een initiële loonstijging van 1,5 procent is voor de kleine ondernemers bijna niet meer te betalen, laat staan een van 2 procent wat de vakbeweging eiste en waartoe ook VNO en NCW bereid waren. Ook wat de prijscompensatie betreft wilden de kleine ondernemers niet meer dan een vergoeding voor die prijsstijgingen, zon der vloer. De middenstand gaat bij de komende cao-on derhandelingen beslist niet uit van een initiële loansijging van 1,5 procent. Wij zullen alles doen om daar nog onder te blijven. aldus Perauin. NW-voorzitter Wim Kok zei, dat de verbondsraden van de drie vakcentrales maand»? al hadden besloten de wensen van de werkgevers onaan vaardbaar te vinden. De dri; centrales zullen zich binnen kort gaan beraden over de in houd van een gecoördineerd loonbeleid voor de cao-onder handelingen in de afzonderlij ke bedrijfstakken. Overigens waren de drie het niet mot elkaar eens over de immate riële eisen.- CNV-voorzitter Lanser zei dat die voor nem geen breekpunt waren, voor NVV en NKV echter weL (Van onze redactie buitenland) LEIDERDORP De rijk spolitie te Leiderdorp zoekt de 27-jarige lasser Suleyman K. die ervan wordt verdacht zon dagavond in Leiderdorp de 29- jarige Turkse arbeider M. Ca- kar te hebben doodgestoken. In de verwarring in het Turkse woonoord, waar het misdrijf plaats had, kon de cl-aaer ontkomen. De man is gekleed in een gele trui en een blauw spij kerpak. Hij heeft half lang donker haar en is ongeveer 1.70 meter lang, gezet postuur. Lie man is mogelijk naar het buitenland gevlucht, maar hij kan ook zijn ondergedoken. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wc/rden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat do redactie het In alle gevallen eens I» met Inhoud, cq. strekkin#. Kort geleden schreef ik een „stukkie", waarin ik de gerin ge deelneming van werklozen aan de oogsthulp naar voren bracht. Toen was ik niet op de hooigte van ik wil het woord stammitiet niet gebrui ken van de enormiteit van de opvatting van het kabinet, dat deze noodhulp bij een ramp als „normaal werk" werd beschouwd, waardoor een eind zou komen aan de steunuitkering. Uiteraard werd het toen voor de meesten on mogelijk zicih daarvoor in te zetten. Met een uurloon van f 6,- en vaak dagen waarop het werken niet mogelijk was, was daar natuurlijk geen be ginnen aan. Door deze onver antwoordelijke maatregel van de regering werd dus elke hulp onmogelijk gemaakt.In elk geval graag mijn amende honorable aan de werklozen, wie het onmogelijk werd ge maakt hulp te verlenen! BREDA DBS. E. CAMPERT IgnatLusparkeergesdhil (wal 'n woord), 't Begint zo onder hand wel een zenuwentroep te worden, de aanvallen te-gen de heren doktoren c.q. artsen. Mijn hemel, moet dat nuï Misschien komt juist im. 't laat ste stukje van het schrijven van de nr. We-etoers uit Prin senbeek pas iets naar voren van het feit waarover het gaat. Dat zelfs zeer getalen teerde artsen, cihiirurgen, ook miaar mensen zijn, die omdat ze zo getalenteerd zijn, nooit één fout mogen maken. Vol gens den volke dan. Nou dat vind ik nu je reinste lariekoek en om zo'n ophef te maken van de bewegingen van dokter K- en z'n auto is nog groter lariekoek. Wij weten nl. allen dat vele dotetoren en ook hij Steeds weer klaar staan, al is 't miidden in de nacht om wonden te dichten en levens te redden en op te beuren enz., maar ik kan me voorstel len dat zelfs een arts niet eeuwig glimlachend zijn toch al bewonderenswaardige taken uitoefent. En dat verwacht 't volk; een soort super mens, nooit vermoeid, nooit agres sief, steeds beminnelijk terug tredend voor wensen en eisen. Steeds als ik dit soort stukjes lees denk ik, nou moe! BREDA WIL VAES Na alles wat er over de afgelopen dhaiutffeuinsEtaiteing bekend is gemaakt, will ik ook mijn mening_ laten horen wat betreft de invoering en ge bruik van die tachograaf. Uit die afgelopen staking, uitge voerd door de chauffeurs, iniaar Voor een groot gedeelte oipgeizet door de ondernemer, büiijkit wel dat het gras van de mensen dn deize bedrijfstak werkzaam, tagen de invoering van de tachograaf is, om de eenvoudige redien dlaf beide partijen hun inkomen door die- ze maatregel sterk omlaag zien gaiam. Maar de vakbonden zeggen„Heren chauffeurs U staakt tegen Uw inkomen want u wordt per uur onder betaald t.o.v. van mensen werkzaam in andere bedrijfs takken". Deze vakbonden tanden er geen rekening mee dat een chauffeur weken maakt van gemiideld 80 uren en hiervoor een loon heeft tussen de f 400,- en f 500,- en een briefcsiairbedlder iniaiar 42 uren maakt en ook niet meer kan maken. Nu zal de ondiernemer 48 uren uitbetalen, waardoor het uurloon moet komen tus sen de f 8,50 en f 10,-. Dazie bedragen zijn voor geen enke le ondernemer te betalen. Wat gaat men nu krijgen: dat een chauffeur ermee -stopt, want hij verdient niets meer per week dan zijn buurman die op een fabriek kort bij hiuis werkt. Als chauffeur zijnide gaat hij dus 's maandags vroeg van huiis en komt pas weer zaterdag terug. Zijn buurman stapt om zeven uur in de aiuito en is 's avonds om 6 uur weer thoils- Dus alles samen genomen hebben de rage ring en de vakbonden wel ge lijk, ei- komen meer arbeids plaatsen. Maar zij vergeten wel dat er geen mensen zijn die ze willen bezetten. Met de ondernemer is het ook precies hetzelfde, want ook hij kiomt er financieel niet meer uit en stopt dus. Ook dit zal ik nog even toe lichten met een voorbeeld. Neem nu een vrachtwagen die geladen vertrekt vanuit Breda naar Parijs om daar te lossen. Vertrek naar Wemihout grens om hier een T2-dokument op te laten stellenrijtijd plus douaneformaliteiten iy2 uur. Op naar Halluinrijtijd 1% uur, hier die lading vrijmaken: tijd 2 a 3 uren. Naar Parijs rijtijd 4 uren. Lossen: tijd 2 uren Dit is dus mogelijk binnen het hiuiidige rijtijdenfo-esluit Maar nu moet een auto met de zelfde lading vertrekken van uit Deventer. Deze chauffeur heeft 2 uren meer nodig om zijn lading in Parijs te bunnen afleveren Maar deze chauffeur kan maar rijden tot op 100 km. van Parijs, daar moet hij dan volgens het huidiige rijtij denbesluit een onafgebroken rusttijd nemen van 10 of 11 uren. Na zijn genoten rusttijd kan hij zijn weg weeg vervol gen naar de klant. Dus een auto van Breda heeft voor de ze lading een tijd nodig van 11 uren. Een auto met dezelf de lading maiar dan vanuit De venter heeft een tijd nodig van 23 of 24 uren. Door dit alles dus grote concurrentieverschil len. Bovendien maken ze van onze chauffeurs doodgewone fabrieksarbeiders, omdat het gehele doen en laten van de chauffeur onderweg zwart op wit wordt geregistreerd. Is het niet betreurenswaardig dat on ze regering deze bedrijfstak welke altijd nog zo'n 40% van het Europese vervoer in han den heeft, daiarbij sterk onder steund door de vakbonden welke er steeds maar weer op uit zijn om die werknemer maar meer te laten verdienen, naar de ondervang voert? ULICOTEN J. D. ES Als vast NAC-aanhanger complimenteer ik het NAC-be- stuur met het verstandige be sluit zijn oefenmeester Wui lems vroegtijdig weg te zen den. Wat deze trainer in korte tijd bij NAC heeft afgebroken (ook op het gebied van publi citeit) is werkelijk bar en boos. De voorlopige trainer Jo Jansen wens ik bijzonder veel succes met het herstellen van het zelfvertrouwen en de inzet van het eerste elftal. BREDA J. HEEREN ROTTERDAM (ANP)' Het passagiersschip Queen Elisabeth 2" van de Britse Cu- nard lijn is woensdagmorgen bij de Schiedamse w-erf Wilton Feijenoord aangekomen, waar het schip de komende weken een grote onderhoudsbeurt zal ondergaan. Dat dit omvangrij ke karwei op een Nederlandse werf wordt opgeknapt heeft te maken met de overbezetting op de Britse werven. Enkele honderden w-erfar- beiders van Wilton zullen bij na drie weken met de revisie beurt bezig zijn. (Van onze redactie binnenland! ASSEN De politierechter in Assen heeft woensdag de 28-jarige hoofdagent van ge meentepolitie, Klaas Jan W. uit Emmen wegens mishande ling veroordeeld tot een boete van f 150 of zes dagen vervan gende hechtenis. Voorts werd de civiele vordering tegen de hoofdagent van f 281 toegewe ren De hoofdagent bekende dat hij op 17 juli j.l. onnodig de 16-jarige Frans Peter van Hoek uit Rotterdam bij de ge meentelijke camping in Em men met de gummystok nad geslagen. „Achteraf was het beter geweest dat ik hem een reprimande had gegeven, maar ik was geïrriteerd", verklaar de hij- Het slachtoffer stond met twee vrienden te kijken, ter wijl de hoofdagent met een collega twee bromfietsers aan hield. Zij werden gesommeerd door te lopen. Aan de over kant van de straat scholden de drie Rotterdamse jongens de politiemannen uit. Ook werd gezegd, „in Rotterdam is de politie vriendelijker". Zij gin gen daarna naar de camping waar zij kampeerden. Toen de agenten klaar waren met de bromfietsers gingen ze in een auto achter de jongens aan. Twee wisten te vluchten, Van Hoek niet. Hij werd op rug en schouders geslagen. In de camping werd hem eerste hu-p verleend en hij moest zich aaarna onder doktersbehande ling stellen. De vader van het slachtoffer kwam als civiele vordering bij de politierechter Je rekening van dokters- en reiskosten presenteren. De officier van justitie had een boete van f 209 of acht oagen vervangende hechtenis geëist. Ook hij was van oor deel dat er onjuist was gehan deld DE ZWITSERSE minister van buitenlandse zaken Pierre Graber is op een verenigde vergadering van beide huizen van de volksvertegenwoordi ging in Bern, gekozen tot pre sident van Zwitserland voor 1975. Hij blijft daarnaast mi nister van buitenlandse za ken.

de Stem | 1974 | | pagina 13