Voorstel over grondprijzen teruggenomen Vlotte verkoop van oliebollen msmm Horeca vecht vreedzaam HUIS UITGEBRAND Lardinois hekelt belasting stelsel Alarmsysteem geen deel Baalhoek- onderhandeling Ook NCB vraagt financiële steun STRIJD IN HULST TEGEN PARA-COMMERCIALISME HULSTER AMBACHT VERWACHT TEKORT VAN 3 TON Hakselmachine doodt man tijdens mais-oogst TOLMAN: DEBAT OVER OOGST M. H. Sch.reu.rs stad streek GESPREKKEN Politierapport Clinge Hoofdplaat IJzendijke Rijksgediplomeerd Horlogemaker WOENSDAG 27 NOVEMBER 1974 2 HULST De horeca-afdeling groot Hulst is van plan bij haar strijd tegen het para-commercialisme het harmoniemodel boven bet conflictmodel te verkiezen. Vooraleer tot verdere acties vordt overgegaan, zullen eerst gesprekken plaatsvinden met de besturen Van de voetbalvereniging HVV, Malpertuus en Den Dullaert. Burgemeester Molthoff van Hulst zal deze gesprek ken voorzitten. Zoals bekend is het horeca- Hutet allang een doorn in het oog, dat in gemeenschapshui zen die weinig of niets met een horeoa-etablissement te maken hebben, toch tegen be taling rijkelijk vocht vloeit. Het bestuur van die horeca- afdeling vreest daardoor in de eigen branche aanzienlijke omzetdalingen, waar niets po sitiefs tegenover staat. Dit voorjaar al werd een rapport samengesteld, waaruit duide lijk ae omzetdalingen van ver scheidene horecabedrijven naar voren kwamen. En vol gens voorzitter M. Versprille is de toestand na die tijd al leen nog maar verslechterd. Het rapport werd begin deze zomer aangeboden aan staats secretaris Hazekamp van eco nomische zaken en aan het college van B. en W. van Hulst. Om in de tijd die ligt tussen de verschijning van het rap port en de eerste resultaten die het af moet gaan werpen niet helemaal stil te hoeven zitten, heeft het bestuur van de horeca-Hulst per brief voorts gesprekken aange vraagd met de drie voornaam ste paracommeroiële „bedrij ven" in Hulst, namelijk HW, Malpertuus en Den Dullaert. HW en Malpertuus hebben al laten weten akkoord te gaan met een gesprek, Den Dullaert heeft nog niets van zich laten horen. Volgens directeur H. van de Gucht expres niet, om dat het bestuur van Den Dul laert zich op een vergadering 13 december eerst nog eens over de toestand moet bera den. „Ik kan zelf natuurlijk moeilijk met die horeca gaan praten, als mijn bestuur daar niets van weet", alidus Van de Gucht. Bin secretaris R. J. Sdheele zegt: „Al onze be stuursleden hebben het nore- carapport ter bestudering mee naar huis genomen, zodat we de dertiende tenminste weten waar we over praten". Vol gens hem zal diezelfde avond de beslissing vallen of er al dan niet nog met de horeca gepraat moet worden. „Dat we nog niks van ons hebben laten horen, betekent alleen maaT dat we er druk mee bezig zijn. Anders hadden we toch meteen al gezegd: we zien er niks in? Wacht u maar rustig de dertiende af. Tot die tijd zeg ik toch niks". Scheele wil alleen nog wel even kwijt, dat hij het een beetje vreemd vindt dat HW en Malpertuus al wel een gesprek hebben toegezegd- „Wij wisten daar officieel niiks van. Ze hadden ons dat beter even kunnen laten we ten, dan hadden we vooraf misschien samen nog eens kunnen praten". De voorzitters van zowel Malpertuus als HVV zijn het daar overigens duidelijk niet mee eens. „Ik zie het niet zitten om er een onderonsje van te maken, zegt Malpertuus-voorzitter F. Pias- schaart. „Het gaat trouwens hoofdzakelijk om hen, en niet om ons of HVV. Wat wij de horeca hierin Clinge te kort doen, valt best mee. Dat zul len ze zelf ook moeten erken nen als we met cijfers komen. „En notaris van Dam, HVV-voorzitter: „De Gucht wist ervan, dat wij aan het gesprek deel zouden nemen, en wethouder Stolte ook. Ver der wil ik niet op de zaken vooruitlopen". De horeca zelf er zijn 35 ondernemers bij aangesloten gaat dat waarschijnlijk wei doen- Donderdag namelijk komt er een NOS-televisie- ploeg een roumd-uip maken van de hele kwestie voor het programma Van gewest tot ge- west- Behalve de horeca-zegs- lieden zal daar ook commen taar gevraagd worden van rijksconsulent Korstaoje uit Middelburg en burgemeester Mölthoff, wie de komende we ken de zware taak wadht, commercieel van para-com mercieel te scheiden. TERNEUZEN Bij een botsing tussen een personen auto, bestuurd door J. A. K. uit Aardenburg en de Terneu- zense motorrijder M.J.L.S. werd laatstgenoemde gewond en moest per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde dins dagmorgen om acht uur op het kruispunt Herbert Dowweg, weg naar de waterfabriek. Ko mende vanaf de waterfabriek en links afslaande naar Dow liet de autobestuurder de door gang voor S. niet vrij. De beide voertuigen liepen veel schade op. HULST Na een botsing met een Belgische personenau to bestuurd door P. de M. uit Verbroek werd de automobi list P. uit Nieuw-Namen naar heit St.-Luidinaziekenlbuis in Huist vervoerd waar werd ge constateerd dat hij zijn linker arm had gebroken. Het onge luk gebeurde op de kruising van de Maalstedeweg-Kreek- weg, in Hulst, waar d. M. geen voorrang verleende aan P. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van het waterschap Huister Am bacht voorziet voor het ko mend jaar een tekort van bij na drie ton. De uitgaven wor den geraamd op ruim 10 mil joen gulden, de ontvangsten op iets meer dian 9.740.000 gul den. Dat blijkt uit de concept- begrotinig, die het water schapsbestuur zijn leden beeft toegezonden. Voor verbeteringen in het kader van de deltawet is het waterschap berekend op zo'n 134.000 gulden. De kosten van peilingen en strandmetingen aan de oever gaan rond 6.000 gulden vergen en de kosten van de bewakingsdienst wor den geraamd op rond 3.000 gulden. Behalve de begroting heeft bet bestuur voor de ver gadering op 9 december in Den Dullaert in Hulst nog ver scheidene andere voorstellen m petto- Voor de personeelsle den van het waterschap hou den die voor een deel een verbetering van de financiële positie in. Voorgesteld worden onder meer een salarisverho ging per 1 juli 1'9T4 j.l, een verhoging van de bromfiets toelage en een verhoging van de vergoeding autokosten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG (B) Op jammerlijke wijze is de 32- jarige F. Moeffaert uit Ade- gem (B) tijdens oogstwerk- zaamheden op een maisveld in het Belgische Middelburg om het leven gekomen. De heer Moeffaert werd tij dens het met de hand vullen van een hakselmachine gegre pen en vol vertwijfeling zagen de omstanders hoe zijn li chaam aan stukken werd gere ten. Een veiligheidsdefcsel van de machine zou verwijderd zijn om sneller te kunnen oog sten. De rijkswacht van Ade- gem heeft een onderzoek inge steld. De heer Moeffaert was gehuwd en vader van een kind. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het college van burgemeester en wethouders van Axel heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering het voor stel teruggenomen om het verlies van ruim 40.000, geleden op de bouw van 24 woningwetwoningen in Koewacht, uit te smeren over de grondprijzen voor de nog braakliggende terreinen in het exploitatieplan „Kom Koewacht". Het verlies is ontstaan door dat het rijk de bouwkosten van de woningwetwoningen te hoog vond en daardoor het ge meentebestuur van Axel voor de keuze stelde: niet bouwen of een verlies van ƒ40.000 voor lief nemen. Tot dat laatste werd besloten. Om het verlies toch te dekken werd aan de raad voorgesteld om de prij zen voor de resterende grond te verhogen. Tegen dat voorstel tekenden de heren J. Dieleman, D. Gg- gel en R. Janssens onmiddel lijk protest aan. De heer Die leman wees erop dat volgens het voorstel de grondprijs voor de bouw van be jaarden wonin gen van ƒ32 op ƒ42,50 per vierkante meter wordt ge bracht, een verhoging van on geveer dertig procent. En dat terwijl volgens het voorstel de grondprijzen voor andere vor men van woningbouw met ge middeld ongeveer vier giulden omhoog zouden gaan. De heer Dieleman noemde het onrechtvaardig de grond- prijzen voor bejaardenwonin gen op een dergelijke manier te verhogen. Hij stelde voor om de andere grondprijzen nog eens met ƒ1,50 omhoog te doen. zodat dan - om het ver lies te dekken - de grondprijs voor bej aardenwoningen met minder dan vijf gulden kan worden verhoogd. ,.Dat is een rechtvaardiger verdeling en we krijgen toch precies de zelfde uitkomst." meende hij. De heer Oggel vond dait wet houder M. Ysebaert eens in Middelburg zou moeten trach ten instemming te krijgen voor het in mindere mate ver hogen van de grondprijzen voor de bej aarden woningen. Het antwoord van de wethou der hierop was dat hij niet zou schromen over deze kwes tie in Middelburg of zelfs in Den Haag te gaan praten. „Waarom neemt het college dan het voorstel niet terug," vroeg de heer Oggel. Na deze vraag hielden B. en W. een intern beraad, waarna burge meester A. de Kam meedeelde dat de hele zaak nog eens in samenwerking met de provin ciale inspectie voor de volks huisvesting zal worden beke ken- Overigens werden ook op merkingen gemaakt over het feit dat de grondprijzen van Koewacht nu hoger komen te liggen dan in Axel. „Koewacht wordt straks een diuurte-ei- land," merkte de heer Oggel in dit verband op. Het maken van oliebollen (Van een onzer verslaggevers) HULST De carnavals stichting de Vossen in Hulst heeft gisteren zo goed ais ie hele stad volgepompt met oliebollen. Bij duizenden wer den de bollen verkocht om de kas te sterken voor het ko mende carnavalsfeest. Zeven a acht dames van de kostte veel handigheid. Vossen zijn gisteren in del keuken van de Koning van Engeland continu isn de weer geweest om de zakken met oliebollen te vullen. De man nen gingen ondertussen de straat op om de ballen links en rechts te verkopen. In de voormiddag al moesten ver schillende bedrijven voorzien worden, die met hun personeel een bol bij de koffie gebruik ten, veel geönnem maakten eri tussen de middag hun twaalf- j uurtje van, en als klapstuk ran de actie is gisteravond ton grote huis-aan-huis-rond- oöht door Hulst gemaakt- De jlikken deeg vielen gewoon niet meer aan te slepen. Onder leiding van meivrouw L. van Hooije de Bakker hebben gisteravond ook de Hiulster majoretten de dansmariekes hum beste beentje voorgezet ->m het hunne aan de actie bij :e dragen. Ook de militairen tie gisteren nog in groten ge- ale in Hulst rondzworvem, ïebben hun best gedaon om ie oliebollen er voor de naciht ioor te draaien. Afgaande op de actie gisteren staat Huist een geslaagd «arnaval .te wachten. Hoktentoonstelling De duivensociëteit De Snellle Duif zal in haar lokaal op zondag 1 december een hoktentoonstel ling organiseren. Tentoonge steld worden de duiven van de bekende liefhebber Pol Mariman- Rectificatie In onze editie van maandag is abusievelijk vermeld, dat de heer Mollet uit Hoofdplaat een koninklijke onderscheiding heeft gekregen voor zijn veertigjarig lidmaat schap van de Hoofdplaatse muziekvereniging OBK. Dit moet echter zijn voor zijn 55- jarig lidmaatschap van die vereniging. DE 27-jarige M.B. uit Arnhem en de 30-jarige W.L.R. uit Oosterbeek liepen dinsdagoch tend ernstige brandwonden op (verbrandingen in de tweede en derde graad) tijdens een bedrijfsongeval in de produk- iehal van de Veluco groenten- mservenfabriek Oosterbeek. 'ij kregen 200 liter verhit oog over zieh heen gestort. .'RESIDENT Moboetoe van Zaïre heeft ter gelegenheid van het feit dat hij negen jaar aan de macht is amnestie ver leend aan alle politieke gevan genen en ballingen. (Van een onzer verslaggevers)' BRESKENS Een felle, uitslaande brand heeft gister middag winkel en woonhuis van de heer F. van Rosevelt aan de Langestraat in Bres- kens in de as gelegd. In het pand was een hobbyhuis an nex kleindierenhandel geves tigd. De brand, dile om 15.15 uur uitbrak, nadat een gasgevelka- chel was ontploft, werd met groot materieel bestreden. Het brandweerkorps van Breskens werd hierbij geassisteerd door de korpsen uit Oostburg en Terne uzen. 35 Brandweerlie den, die de beschikking had den over 12 lagedrukstralen, zes hoigedruikstralen en een waterkanon werden in de strijd geworpen. Het winkel pand ging geheel verloren maar door deskundig nathou den liep een belendend per ceel alleen ernstige rook en waterschade op. De Hervorm de kerk en het Verenigingsge bouw De Uitkomst die nabij de plaats van de brand gele gen zijn, werden voortdurend nat gehouden om vlam vatten te voorkomen. Alleen de ko zijnen van de kenk werden hierbij zwart geblakerd. De brand werd omstreeks 17.00 uur bedwongen en veel belangstellenden. waaronder burgemeester A. Schipper van Öostburg met zijn echtgenote zagen eendrachtig samenwer kende brandweerkorpsen het vuur bestrij den. Om 19.15 uur gisteravond werd de voorgevel van het uitgebrande pand omverge trokken om gevaar van instor ting te voorkomen. Bij de brand gingen, behal ve de voorraad hout. verf en andere materialen, ook de voorraad vissen en kleine huisdieren verloren- Over het schadebedrag, dat ongetwijfeld aanzienlijk moet zijn, kon nog geen mededeling worden ge daan. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Christelijke Boerenbond (N.C.B.) zal- in navolging van enkele andere landbouworga nisaties in zuidwest-Neder land, bij "de geëigende instan ties met grote klem aandrin gen op een speciale financiële regeling" voor boeren, die door wateroverlast een deel van de oogst in de grond moe ten laten zitten. Het hoofdbe stuur van de N.C.B. vindt dat, los van inkomen en vermogen, aan alle getroffen oedrijven onmiddellijk finan- ■iële steun moet worden ver leend, mede "om de ondrage- ijke psychische druk voor on dernemers en hun gezinnen weg te nemen". De overheid mag zich vol gens de N.C.B. niet beroepen op een gebrek aan financiële middelen "gezien de grote be dragen, die beschikbaar wor den gesteld voor het overheids kan ter afsluiting van de Dosterschelde en de stimule ringsmaatregelen ten behoeve /an de eoonomie"- Omdat daarover volgens het Hoofdbestuur van de N.C.B. misverstanden bestaan wil het nadrukkelijk vaststellen dat de boeren normaal moeten be talen voor de oogsthulp, die zij van militairen en vrijwilli gers krijgen. (vervolg van pag. 1) Kritiek leverde hij op het feit dat als gevolg van het Nederlandse belastingstelsel de Nederlandse boer niet in de gelegenheid is geweest om financiële reserves op te bou wen, waarmee dan klappen als w nu krijgen, kunnen worden opgevangen. „Het is een man kement in het huidige sys teem. Boeren moeten ook slechte jaren kunnen opvan gen", oordeelde hij. Hij wees er op dat als de Nederlandse regering de boeren steun gaat verlenen, de Europese com missie daar zeker geen stokje voor zal steken. Ir. C. S. Knottnerus, voorzit ter van het landbouschap en tevens voorzitter van het in ternationale Capa, was het met de opmerkingen van ir. Lardi nois over de reserves, die boe ren moeten kunnen opbouwen, volledig eens- Hij meende dat los van de landbouwramp deze fiscale kwestie eindelijk eens door de regering moet warden Van een onzer verslaggevers) SLUIS CHU-Kamerlid Talman, die als landlbouwspe- daldsi van zijn fractie gisteren het bezoek van ir. Lardinods aan die door de oogstramp ge troffen gebieden in Noord-Bel- giië en Zeeuwsdh-Vlaanderen meemaakte, heeft gisteren meegedeeld dat volgens hem een apart kamerdebat nodig is over het opvangen van deze ramp. „Dit probleem moet los gezien worden van de behan deling van de landbouwbegro ting. De zaak rechtvaardigt een aparte behandeling", was zijn oordeel- Ir. C. S. Knottne rus, voorzitter van het land bouwschap, onderschreef dit. In verband met de situatie In de landbouw meende hij dat de regering de boeren een tegemoetkoming in de schade moet toekennen. Het voorstel iat het landbouwschap hiero ver bij de regering gaat indie nen, ral vandaag door het da gelijks bestuur van het land bouwschap worden besproken met de voorzitters van de drie Zeeuwse landbouworganisa ties. Aan de orde komt dan een voorstel om de boe-ren een bedrag ineens per hectare te geven waarvan de oogst niet kan worden gered. De hoogte Van het bedrag per hectare is afhankelijk van de waarde van het produkt, dat daar in de grond blijft zitten. Bij het bepalen ervan wil men tevens Mgaan van de kostprijs. Hier in zit dan wel het arbeidsloon vror de boer, maar niet de winst. fr- Lardinois was op zijn teeht door de Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse landbouw gebieden behalve door ir. Knott- Jerus ook vergezeld door de Jngelse landbouwvoorzitter numb, de Belgische boeren- bondvoorzitter prof. Boon, de voorzitters van de drie Zeeuwse landbouw organisaties, en door averse deskundigen op lanid- bouwgegied. 'n Zeeuwsch-Vlaanderen •wd een bezoek gebraoht aan „^rijven vain heren A. Je Feijter in Cad'zand en O- W Meijer in Biervliet. „Het is iets anders om zelf de ®6i onder de voeten te voelen Jb met de getroffen boeren te Praten dan het lezen over de in de landbouw in de vakbladen", verklaarde ir. teramois. ^Wsns de persconferentie ®n het einde van de tocht hij er op dat volgens em de toestand in de land ouw van noord-België slech- r is dan in Zeeuwsch-Vlaan- i.. e.n' -Na 1953 Is de water- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is het niet eens met de opvatting, dat de onderhan delingen met België over de aanleg van een Baalhoekka- naal en de afsnijding van de bocht van Bath moeten wor den gebruikt om te komen tot een alarmsysteem voor grenso verschrijdende lucht- en wa terverontreiniging. Hij ant woordt dat het PPR-Kamerlld Waltmans, die hem daarover vragen had gesteld. Ook de ministers Westerterp (Verkeer en Waterstaat), en Vorrink (Milieuhygiëne) vin den die gedachte niet zinvol. Ad-hoc-afspraken met de Belgische regionale autoritei ten over een voorlopige rege ling ziijn wel toegestaan, aldus de bewindsman. Vlaanderen Was sterk verbeterd". hiervoor Van Z^n verklarinëen Gezien de behoefte aan af spraken met betrekking tot mogelijke situaties waarin grensoverschrijdende lucht- en waterverontreiniging te grote vormen gaan aannemen zijn de inspecteur van de voiksgezond- zondheid in Zeeland, heid in Zeeland en de hoofdinr- geraieur-ddrecteur van Rijkswa terstaat directie Zeeland ge machtigd met de Belgische au toriteiten daarover te gaan pra ten. Over een algemeen alar- merings- en waarschuwingssys teem wordt thans in Benelux- verband overlegd. Een B°ne- lux-regeringsconferentie moet een dergelijk akkoord afron den, volgens minister Van der Stoel. Promenade Het artikel i eF 4e Noordstraatpromenade Axel, dat vorige week in dei ut stond, heeft wat verwar- j gesticht. De principiële tran b- en w. be 'tende het voorstel moet k nog in <je gemeenteraad wïr^eJ!. behandeld. Waar- ,m)ulijk zal het voorstel in eerstkomende raadsverga- j ng aan de orde worden Pols gebroken Tijdens de oejaardenbijeenkomst in het Tofzichttheater" kwam me- 'rouw Y. v. T. over een drem- iel te vallen. Hierbij brak zij aar pols. samen Voor 't examen be- Irijfseconomie aan de katbo- ieke universiteit te Tilburg daagde voor het doctoraal examen de heer P.M.L. Haver- beke uit IJzendijke. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) 1CATHARINASTRAAT 36-42 BREDA «1600 - 39024 FRANSE COMPTOiSE KLOKKEN van het jaar 1750 tot 1880 Alléén originele (geen nieuwe) met garantie - Restauratie van en handel in ANTIEKE KLOKKEN - Altijd in te ruilen voor dezelfde prijs bij aankoop van een andere. - PRIJZEN VANAF f 400,—

de Stem | 1974 | | pagina 7