ulst LUT Nederlandse vrijwilliger voldoet goed ONDERWIJSVERNIEUWING WANKELE ZAAK Accent op veiligheid Vijf modellen in Nederland 0% KORTING MANGNUS Prins Claus na reis door Kenya en Zambia Tussen I de wielen 1 e geschenk «PUT IL Accent op veiligheid binnenland buitenland rerse eclale aanbiedingen extra grote Een elektrisch geschenk INT-V. KAMPEN NU 165,- PIJT NU 99,- Niet negatief Mogelijkheden Niet ophouden Overbodig Goed pakket Hokjesgeest Problemen wegen Auto- allerlei Subaru gaat op Europese toer Volledig VRIJDAG 22 NOVEMBER 1974 Op al uw St.-NIcolaaj. cadeauaankopen bij ons geven wij ii grote keuze in: - RADIO'S - GRAMMOFOONS NDRECORDERS - VERLICHTING* ■KTR HUISHOUDELIJKE APP ISHOUDELIJKE APPARATUUR enz kstraat 17, Vogelwaarde efoon 01147-367 r u een grote keus o.a. tuur lautomaten delijke art. igs-artikelen RAAT 76 - KLOOSTER- ZANDE FOON 01148-1429 'S vanaf 69,- p.str.m. tot sndste tapijtfabrieken. apijt bij kontante 1. rt van totaal 25% bij kontante t zelf mee te nemen, dan kan nbieding vitrage, st kompleet te Tier, zonder enige EN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Na een reis van drie weken door Kenia en Zambia gedurende welke hij urenlange gesprekken heeft gevoerd met Ne derlandse vrijwilli gers, meent prins Claus dat men over het algemeen vrij tevreden kan zijn met de inzet van de Nederlandse vrijwilligers. De meeste projecten, waarbij vrijwilligers werk zaam zijn, voldoen aan de norm dat het ontwikke lingswerk moet worden ge richt op de armste landen en de armste groepen in de iets rijkere ontwikkelings landen Op grond van zijn ervaringen zal prins Claus het bestuur van de Stich ting Nederlandse Vrijwil ligers - waarvan hij zelf voorzitter is - bepaalde voorstellen voor het toe komstige beleid doen Prins Claus, die in Den Haag de pers te woord stond, wilde niel lol in details ingaan op deze voorstellen. Maar uil hei geen hij opmerkte over hel be lling van de landbouw in de ontwikkelingslanden, zou men kunnen veronderstellen, dat de aandacht nog meer dan voorheen op deze sector zal worden gericht Tevens lijkt hel niet onmogelijk, dat ontwikkelingslanden die door de stijging van de grondstof- fenprijzen over enorme kapi talen beschikken - zonder dal zij daardoor tol hoogont wikkelde landen kunnen wor den gerekend - zal worden ge vraagd b v hel salaris van de vrijwilliger te betalen. Veel ontwikkelingslanden zijn netto-importeurs van voedsel, terwijl zij over hel po tentieel beschikken om hun ei gen voedselvoorziening te ver zorgen en zelfs levensmidde len te exporteren Nederlandse landbouwers, die niet voor niets een uitstekende reputatie hebben" zouden hier uitste kend werk kunnen doen. aldus pnns Claus. De Nederlandse vrijwilli gers in Kenia en Zambia die prins Claus heeft ontmoet (er zijn er resp 65 en 351 spraken allen uitstekend Swahili. dat zij hebben geleerd in het Tro peninstituut in Amsterdam en door een verblijf van een of twee weken bij een inheems gezin ,,Een goede acculturatie en soms ook een goede test voor hel uithoudingsvermogen vart de maag' Kennis van de landstaal is vooi een vrijwilliger een con ditio sine aua non maar het komt vooi flat juist in de aller armste streken stamtalen worden gesproken en de vnj- willigei zich dooi een plaatse lijke tolk moei laten bijstaan Van de - veelal plaatselijke- autorileiten met wie prins Claus heeft gesproken, heeft hij niets negatiefs over de Ne derlandse vrijwilligers ge hoord (De enige ..hoge' auto riteit die hij heeft ontmoet was de president van Zambia. Kenneth Kaunda aan de lunch in Lusaka) De enige duidelijk ontevreden vrijwfl- ligei was een man die aan een provinciaal ministerie was toegevoegd, maar geen werk Prins Claus liet duidelijk blijken er de voorkeur aan te geven dal het werk van de vrijwilligers zoveel mogelijk aansluit bij de motieven die hen inspireren dat wil zeggen dat zij werkzaam zijn bij pro jecten op het platteland al be hoeft dit niet noodzakelijk landbouw te zijn Voor ontwikkelingswerk op het ni veau van bijvoorbeeld hoger onderwijs, gezondheidszorg welke niet direct op lager ni veau wordt verleend, biedt het Nederlandse pakket van ont wikkelingshulp andere moge lijkheden dan die van vrijwil ligers President Kaunda. zo ver telde prins Claus, was tot de conclusie gekomen dat de af-V gelopen tien jaar wellicht te zeer het accent is gelegd op in dustriële ontwikkeling en te weinig is geïnvesteerd in de landbouw De hongersnoden ui het Sahel-gebied en Ethio pië hebben de bestuurders van Zambia maar ook Kenia, er van bewust gemaakt dal het. gezien de mogelijkheden voor de landbouw te gek is dat zij voedsel moeten importeren Dit jaar hebben beide landen op hun begrotingen aanzien lijk meer uitgetrokken voor ontwikkeling van hel platte land. dan m voorgaande jaren Het aantal jongelui dal be langstelling toont voor vrijwil ligerswerk ui ontwikkelings landen - normaliter een 8 000 per jaar - is sinds mei terugge lopen. maar prins Claus sloot de mogelijkheid niet uit dat de kwaliteit van hen die na de on gunstige publiciteit belang stelling toonden, hoger is Van deze 8 000 komen ca 2 500. op grond van hun beroep etc., theoretisch in aanmerking voor uitzending, maar slechts 900 sturen het formulier met nadere gegevens terug U i1 een onderzoek onder vrijwilligers, die na hun verblijf van twee jaar in een ontwikkelingsland terugkeren, is gebleken dat de laatste zes jaar een steeds gro ter percentage tevreden is met het werk dat zij hebben ver- Prins Claus richt, en minder dan zeven procent ontevreden De selectie van vrijwilligers, aldus prins Claus, geschiedt in de eerste plaats op grond van bekwaamheid in een vak waaraan in de ontwikkelings landen behoefte bestaat, en in de tweede plaats op grond van het bewustzijn bij ae vrij willi ger dat zijn activiteit het ver minderen van de welvaarts verschillen ten doel heeft, zo wel inde ontwikkelingslanden zelf als tussen de rijkeen arme landen Bovendien moet hij bestand zijn tegen harde le vensomstandigheden „Het avontuur issnel afgelopen Na een paar dagen begint het harde leven, is er soms geen brood, olifanten trappen ka- pol wal moeizaam is opge bouwd. slangen kruipen door de hut. tractoronderdelen worden niel geleverd etc." Prins Claus ontkende niet dal ondei vrijwilligers een wat men in de wandeling „frustra tie" noemt, voorkomt, maar nauwelijks m de zin dat men het bijltje er brj neer wil gooien en terugkeren De frustratie of ergernis, is in feite inherent aan het probleem van onder ontwikkeling juist omdat er veelal geen efficiënt werkend ambtenarenapparaat bestaat, essentiëleonderdelennietof te laat worden geleverd, kennis ontbreekt, is net land onder ontwikkeld „Als alles zoals hier zou lopen, behoefden er geen vrijwilligers naai toe". Ervan uitgaande dat ont wikkelingshulp slechts mar ginaal kan zijn - in eerste en laatste instantie komt het op de eigen inspanning van de ontwikkelingslanden aan - dat vrijwilligerswerk „nog marginaler" is - het dient te passen op een bepaald soort projecten aan de basis - moet met een goed project worden doorgegaan tot men weet dat het „vanzelf loopt", moet het pas worden overgedragen als het volledig geïntegreerd is De projecten worden voortdu rend geëvalueerd, getoetst aan de criteria voor vrijwilligers werk, en steeds wordt onder zocht of hel kan worden over gedragen. aldus prins Claus „Als het maar enigszins kan moeten wij ons overbodig ma ken, het grootste succes is ge boekt wanneer een projecl na een paar jaar vanzelf loopt" Als voorbeelden van ge slaagde projecten noemde hij kleine koffiedrogenjen die in de jaren 1968/1970 zijn ge bouwd en waarbij thans geen enkele Nederlandse vnjwilli ger meer actief is. en een insek ticide-project dal in Kenia een honderdduizend boeren in staat heeft gesteld met langei slechts voor eigen behoefte maar ook verkoopbare land- bouwprodukten te verbouwen Prins Claus toonde zich vrij sceptisch over het idee, gepen sioneerde deskundigen van de overheid of uit het bedrijfs leven in het vrijwilligerswerk te betrekken Zij kunnen zich minder goed aanpassen dan jongeren, en zij zouden daarom beter ter beschikking kunnen worden gesteld van grote bedrijven in ontwikke lingslanden, maar juist aan dn soort deskundigheid in bedrij ven bestaat niet zo n grote be hoefte. Onlangs hield het Nederlands Genootschap van Leraren zijn jaarvergadering De Amsterdamse socioloog, professor dr A. D. de Groot - de man die in 1966 de opzienbarende studie „vijven en zessen" schreef - hield (oen een boeiende inleiding. Hij vroeg zich daarin af of in ons land onderwijs vernieuwing volgens plan wel mogelijk is, gezien ons sociale en politieke klimaat Onzeonderwijsredarteur. Jacques Levij, geeft van dat interessante en sterk kritische betoog een sa menvatting. (Van onze onderwijs- redacteur) et is met de onderwijs vernieuwing in ons land vreemd gesteld. Er moet ze ker in ons onderwijsbestel vernieuwd worden. Er zijn bepnulde zaken in ons on derwijs die nodig moeten worden aangepast aan de ei sen van nieuwe tijden. Dal dient dan „volgens plan" te gebeuren. Maar het heeft er veel van weg "et wij, Nederlanders, er lot nu 'oe niet vee) van terecht hebben gebracht Het gebeurt allemaal 'e verbrokkeld Doelstellingen en middelen zijn niel op elkaar «'gestemd. En over allerlei be- iangrijke bijkomstige voor aarden die bij onderwijsver nieuwing - bij elke vernieuwing mmwens - om de hoek komen «ijken. maakt men zich hele maal niel druk Gevolg allerlei "ngcdachte en onvoorziene ne veneffecten treden op. Mensen die een tafel ontwer pen gaan vanzelfsprekend niet ["et elkaar bakkeleien over de engte van iedere poot afzonder lijk Wat een wankele tafel zou jn' zo n procedure tevoorschijn «omen1 Maar dat is nou precies wal we bij voortduring doen bij oe onderwijsvernieuwing Van- kaar 'Onderwijsvernieuwing •Seen reëel probleem vindl pm- 'essor De Groot „Hei gaai dus n,ri om vernieuwingsdrang die geboren wordt uit politieke c°nipetujeom het progressiefste Programma en uit de daarmee samenhangende grote creativi- van nieuwe structuur- ontwerpende personen en groe pen Een creativiteit die zich soms als een besmettelijke ziekte lijkt uit te breiden Een floretsteek in de richting van steeds maar onderwijsmodellen ontwerpende onderwijskundi gen Onderwijsvernieuwing die kans van slagen heeft kanalleen maar volgen als men de „strate gie van het doordachte pakket" toepast Dal is heel wat anders dan de gebruikelijke „haal- baarheidstactiek per stuk. pet maatregel Want dan komt er een wankel werkstuk tevoor schijn De tafel weet u wel' De Groot ziet onderwijsvernieu wing dus als het resultaat van een doordacht pakket van voor stellen als een geheel De maat regelen moeten geordend op el kaar volgen en op el kaai zijn af gestemd Ze moeten over een aantal laren zijn uitgestreken Ze dienen duidelijk omschreven veranderingen te beogen in een ingewikkeld svsteem dat niet mag stagneren Hij stelt drie ei sen aan een goed plan vooi on derwijsvernieuwing Het moet gebaseerd zijn op redelijke ken nis uit de onderwijspraktijk. hel proefondervindelijk on derzoek. een systematische vergelijking met buitenlandse onderwijsver nieuwingen en de effenen daar van Welnu' Zo doen we dat beslist niet in ons land El zijn weinig goede plannen voor onderwijs vernieuwing De plannen die ei zijn zijn doorjarenlanggehar- rewar en politieke touwtrekke rij - verouderd En als we dan zo n plan gaan uitvoeren, gooien we er ook nog met onze petten naar Dat is. zo meent de Amster damse socioloog voor een niet gering deel een gevolg van de Nederlandse hokjesgeest Ne derland is een klein overbevolkt land Dat verhoogt de territo riumdrift „Al die kleinereof grotere ter ritoria waarin wij ons. op gmnd van onderscheiden zuilen dis ciplines. partijen en partijtjes en andere belangengroepen en clubs verschansen - nooit zon der uiterst principiële argumen ten - hebben ons waarnemings vermogen voor verschillen ver scherpt en voor overeenkomsten verzwakt Gevolg we hebben goed geleerd samen te leven, maai zijn slecht in hei over de grenzen heenkijken ui de kunst van samenwerking .Ineender gelijke cultuur hebben natio nale plannen - vernieuwingen volgens plan - weinig kans' al dus professor De Groot Hij geefl twee voorbeelden van Nederlandse onderwijsver nieuwingen Om ie zien wat daaruit te leren valt De her structurering van het weten schappelijk onderwijs en de ontwikkelingen rond de Mid denschool Die herstructurering zo toont De Groot in een uitvoerig chro nologisch en feitelijk betoog aan. isopeen mislukking uitge lopen Er is sprake van een aan eenschakeling van misverstan den. compromissen en belan genstrijd We zitten nu met de gebakken peren Het heetste hangijzer een cursusduur tot het doctoraalexamen van vier of vijf jaar - is nog steeds niet opge lost De researchaanlekening op hel doctoraal-diploma wordt een onding ..Nog moeilijker dan goed plannen zelf lijkt het om te erkennen dat het werk van tien laren op een fiasco is uitge draaid De voorgeschiedenis van de Middenschool in ons land isveel korter Maar reeds nu lijkt er geen sprake te zijn van vernieuwing-volgens-ptan. De Groot acht dan ook de voorteke nen zeer ongunstig voor de Mid denschool Hij wijst erop dat: de plannen geen duidelijke conceptie hebben. utopische idealen, doelen en middelen onontwarbaar door elkaar lopen. er weinig studie is gemaakt van ongewenste neveneffecten van de Middenschool. er nauwelijks goede studie is gemaakt van soortgelijke ver nieuwingen in hel buitenland, er nauwelijks gebruik wordt gemaakt van de. onderwijs deskundigheid in Nederland zelf .De hele gang van zaken (om de Middenschool) wekt de in druk dat hei meei gaat om het leveren van een pol itieke presti- geslag dan om het opzetten van een vernieuwing waar het ge hele Nederlandse volk op zit te wachten De Groot zegt onom wondendal het belanghebbende en belangstellende deel van ons volk waarschijnlijk de tot standkoming van de Midden school helemaal niet zo drin gend nodig vindt als „bepaalde politieke partijen en de rege ring Hij wijst erop dat in ieder get al de huidige Middenschool plannen zwaai worden aange vochten dooi belangrijke groe pen van naastbei rokkenen De voorstanders van de Midden school beweren dat zulk een schooltvpe de leerlingen de kans geeft op een wal oudere leeftijd voor verder onderwijs of een be roep te kiezen en dat zo n school bijdraagt tot het uitschakelen van milieuspecifieke factoren. Dë Groot zet daai grote vraag tekens bij Hij vraagt zich af. of hei verband tussen milieu van herkomst en scholingsniveau nog veel verdei kan gaan Dat weten we namelijk gewoon niel En zo steil hij wal breken weaf door zo n Middenschool te stich ten t tok dal weten we niet En is het bijeenhouden van leerlingen in een Middenschool een ge schikt middel om do school- en Eerder dan verwacht heeft DAF de opvolger van de DAF 44 geïntroduceerd. Het nieuwe model, de 46. is voorzien van een enkelvoudig uitgevoerde Va- riomatie in combinatie met een De Dion achterasconstructie, heeft verschillende veiligheids aspecten en de motor (van de 44) is geschikt gemaakt voor de con sumptie van normale benzine. De eenriems Variomatic kan worden beschouwd als een ver dere ontwikkeling van de Va- nomatic Toepassing van De Dion achterasconstructie is in de prijsklasse van de DAF 46 uniek en draagt in aanzienlijke mate bij tot goede rij-etgen- schappen en tot actieve veilig heid De DAF 46 is uitgerust met de bekende 2 cilinder boxermotor met een inhoud van 844 cc. die ook gebruik! werd in de 44 De luchtgekoelde motor levert een vermogen van 34 din pk bij 4.500 omw -mm., loopi op normale benzine en heet een zeer economische krachtbron te zijn De DAF 46 is verder voorzien van een wissel stroomdynamo en kreeg de brandstoftank van de DAF 66 met een inhoud van 42 liter Uit een oogpunt van veiligheid werd de tank verder naar voren ge monteerd. Het interieur van de 46 onder ging vergeleken met dat van de 44 een groot aantal wijzigingen. Vrijwel alle bedieningshande lingen kunnen worden verricht met beide handen aan het stuurwiel, aangezien de handels voor ruitenwissers, groollicht- signaal. claxon en ruitensproei er. zich aan de stuurkolom be vinden Controlelampjes voor handrem, choke, niveau van de remvloeistof, alsmede tuimel- schakelaars voor stads- dim licht. de alarmknipperlichtin- stallatie en de bergrem bevinden zich m het dashbord De scha- kelhandel vooi de Variomatic is vervangen door een pook Het front van de 46 kreeg een sierstrip. de bumpers werden voorzien van rubber uiteinden, aan de zijkanten kwamen rich tingaanwijzers, de deursloten zijn verbeterd De stuurkolom van de 46 is samendrukbaar en het stuurwiel is van het veilig- heidstype De wagen heeft een gescheiden remsysteem met trommelremmen rondom Top- en kruissnelheid bedragen 123 km per uur het verbruik is 7 a 8 liter per 100 km De DAF 46 is leverbaar als 46 sedan de luxe voor J 8 970. se dan super luxe 9 645, de luxe stationcar 10 225. super luxe stationcar 10 800 en als bestel auto voor 8 295 Ook General Motors heeft re cent de pnjzen verhoogd Opeis, Vauxhalls en Rangers zijn tus sen de 2 en SVi- duurder gewor den Enkele verhogingen zijn: Opel Ascona 3%, Opel Kadett, Manta en Commodore 4%, Re- kord 5%, Admiral-Diplomat 2%. GM Ranger 5%. Vauxhall Viva en Magnum 8V2- en Victor-Ventora 6'/2% Met ingang van 1 januari wordt hel loodgehalte van ben zine in Zwitserland van 0,57 tot 0,4 gram verlaagd In Duitsland wil men in 1976 komen tot een loodgehalte van 0,15 gram De Japanse Honda-fabnek staakt de produktie van de kleinste auto's met een motor van 360 cc Om belastingtechni sche redenen waren dergelijke met een kleine motor uitgeruste autootjes tot dusver interessant voor de thuismarkt, maar ook daar is de belangstelling nu naar grotere wagens verschoven. beroepskeuze wat uit te stellen? Ook dat weten we niet Er is geen weging van de pro blemen op een redelijk niveau, zegt De Groot „In de stukken waarop men zich nu baseert worden de werkelijke proble men mei op tafel gelegd Zij worden veeleer verstopt m een soort politiek proza, waarvan men bij een goede vernieuwing volgens plan niel kan uitgaan" Professor De Grool wijst erop dat er geen sprake is van studie van soortgelijke schooltypen in het buitenland mei name in de Verenigde Staten en Zweden Waarom doei men dal niet' In de huidige situatie is on derwijsvernieuwing volgens plan in ons land onmogelijk meent de Amsterdamse socio loog Dal wil zeggen „Wij kun nen er nog niets van in Neder land Maar er is we) hoop op verbetering Als we bereid zijn samen in te zien dal het niets wordl als hel zo doorgaat „On derwijsvernieuwing volgens plan moei te leren zijn Maai dan moeten we het willen leren Bij regering parlement en bij alle betrokkenen moet dan dp behoefte gaan leven aan een be tere voorbereiding van het be leid Dan moei hel uil zijn mei de territoriumdrift in en rond hel onderwijs en mei de politise ring van de wetenschap Onder zoekers moeien in hun rappor ten de wetenschappelijke inter pretatie van hun uitkomsten strikt geseheiden houden van hun politieke geëngageerdheid of hun politieke hobbv s Onderwijsvernieuwing is een politiek en intellectueel moeilijk liggend vraagstuk aldus profes sor De Groot Gewoon ook om dat het te maken heeft mei vei schillen in aanlegen intelligen tie En hoe rijm |e die mei hei doel gelijkheid van kansen op scholing en ontwikkeling tenzij je erkeni dal dal betekent da' ieder mens kans krijgt zijn (ol haar) plaïnnd van aanleg en in lelligentie te bereiken Dal is een moeilijk probleem Niet hei minst voor echte onderwijsver nieuwing JACQUES LEVIJ Tot voor kort heeft het Neder landse puhliek weinig gehoord over het Japanse automerk Su baru. produkt van de firma Fuji. Weliswaar wordt het merk al enkele jaren in ons land. achter eenvolgens door verschillende importeurs, gevoerd, maar aller lei factoren stonden een afzet op enige schaal tot dusver in de weg. Tot die factoren behoorde de verkooppolitiek van Fuji die in Europa alleen in Nederland een importeur annex bescheiden dealernet bezat, hetgeen voor adspirant-kopers niet bepaald een stimulans betekende. Het zwaartepunt van de exportpoli- tiek lag op de Amerikaanse markt waar Subaru vorig jaar 41.000 auto's afzette. Sinds kort wordt echter ook de Europese markt intensiever dan voorheen bewerkt. In Za- ventem bij Brussel werd een hoofdkantoor voor Europa ge sticht. in Nederland werd een nieuwe importeur (N V Misuca Europe) aangesteld en in ver schillende Europese landen is een «terk dealernet in ophouw Dal alles was voor Misuca aan., leiding zich wat nadrukkelijker dan tot voor kort geschiedde op de Nederlandse markt te presen teren en deSubaru's 1975 aan de pers te introduceren. In Nederland zullen vijf mo dellen worden gevoerd, alle in de 14911 cr-klasse. te weien een 2-en 4 deurs sedan een 5 deurs combi, de coupe GI. en de coupé GSR waarvanHecoupèGI voor Nederland volkomen nieuw is. De firma Fuji is van oudsher (sinds 1917) een vliegtuigfa briek en heeft na de oorlog de technische ervaring, fabneksin- stallaties en commerciële orga nisaties ingezet voor de fabri cage van o.a scooters, buscar- rossenën, spoorwegmateriaal en tenslotte van personenauto's Momenteel vormt de produktie van auto's het grootste aandeel in de industriële activiteiten van Fuji en vorig jaar werden 210 000 auto's gefabriceerd terwijl de produktiecapaciteit 275 000 eenheden per jaar be draagt. omstandigheden stelt de fabriek dat een verbruik van 1 op 13 goed haalbaar is en bij een rus tige rijstijl zelfs van 1 op 17. Hoewel de Subaru-motor een hoge compressieverhouding (9 1) heeft kan met normale be nzine worden volstaan. Bij de fabricage is tevens ge streefd naar een laag zwaarte punt, waartoe o.a een boxermo tor werd toepast. De voorwielen worden afgeveerd door de in Ja pan niet gebruikelijke Mac- Pherson veerpoten samen met een stabilisatorstang en de ach terwielen zijn gemonteerd op enigszins schuin opgestelde veerarmen in lengterichting, onafhankelijk afgeveerd met torsiestaven. Bij de Subaru 1400 is op grote schaal gebruik gemaakt van lichtmetaal zodat het gewicht van de 2-deurs sedan tot 815 kg en dat van de combi tot 885 kg beperkt kon blijven Hel lage gewicht komt ten goede aan het brandstofverbruik en de presta ties terwijl hel tevens van be lang is met het oog op de wegen belasting Ondei normale nj- De lichtmetalen motor van de Subaru 1400 levert 64 din pk in de uitvoering met éën carbura teur en 76 din pk met twee car burateurs in de coupë GSR Fuji koos als eerste Japanse automo- btelfabrikant in 1966 voor voorwielaandnjving en streefde naar een zo volledig mogelijk uitgeruste auto (standaard ra dio, hoofdsteunen op de voor- stoelen, tapijt op de vloer, ach terruitverwarming, nood- knipperhchtinstallatie, getint glas rondom) De pnjzen zijn 1400 DL f 1 1 595 1400 DL 4-deurs 12 170 1400 DL Stationwagen f 12 750 Coupe GL 12 750 en Coupë GSR f 13 330 De Subaru 1400 2-deurs

de Stem | 1974 | | pagina 17