ONTVOERINGEN IN ITALIË AAN DE LOPENDE BAND i^WiemagP&C^X namens u verrassen? Peek &Cloppenburg binnenland buitenland I In de heel Maffiawerk Vakwerk Geweld Losprijzen Tien gevallen „Argenta Super Lux de lamp met 30% meer licht op tafel 39.- papiep uw pen Gesloten visseizoen Werklozen (6) Br. Mattheus (5) Fatsoen (2) Vergroting groei Philips DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 (Van oiwe oorrespondent) ERS ROME De Italiaanse ont_ igsindnstrie draait op vol- i toeren De laatste week no- de de politie in Italië een „(voering per dag, voor het «wendeel jonge of opgroeien- Z kinderen van min of meer welgestelde families. Tien personen bevinden zich o dit moment in handen van hira ontvoerders. Het waren er hiina 12 geweest, als de vier «maskerde kidnappers erin Llaaed waren om de twee Aderen van de wereldbe roemde beeldhouwer Giaeomo M»nzu mee te nemen. Geheel ioltens gewoonte werden de wee broertjes Manzu van 12 1 m 10 iaar dooi- de chauffeur I vl» de familie naar school ge bracht; een openbare dorps- I (jhool ta Pomezia, een plaats je even ten zuiden van Rome. 1 die omgeving bewonen de Manzu'5 een schitterend land- huls. De vier boeven blokkeerden J,"et een ladder de oprijlaan en mrongen te voorschijn toen de „Kauffeur stopte. Een van de Bannen schoot de chauffeur in je keel, maar de man wist zijn zware verwon- ADVERTENTIE dingen te vluchten en de fa milie te waarschuwen. De ont voerders sleuiden intussen de twee tegenstribbelende kinde ren mee naar hun eigen wa gen, die noga! ver weg gepar keerd stond. Omdat inmiddels van alle kanten mensen kwa men aanlopen, zagen de ont voerders van hun plannen af en lieten de kinderen los en vluchtten. De vorige week werd in Rome zelf de tienerdochter van de rijkste Romeinse huizenbou wer bijna ontvoerd. Ook die poging - uitgevoerd op klaar lichte dag en in een drukke straat - mislukte. In nagenoeg alle andere gevallen lukte het de kidnappers wel. Al direct na de geruchtmaken de ontvoering midden vorig jaar 'van de kleinzoon van de oliemiljardair Paul Getty werd geopperd, dat de meeste ont voeringen via een soort cen trale werden opgezet, en dat de hele -ontvoeringsindustrie een nieuwe en zeer winstge vende inkomstenbron voor de verarmde maffia zou zijn. Die veronderstelling wordt nog steeds als t juist genoemd. In elk geval lij'kt het onwaar schijnlijk dat alle uitgevoerde ontvoeringen volkomen los van elkaar staan. Te vaak lijkt ook de toegepas te techniek van ontvoeren 'en onderhandelen met de familie op gecentraliseerd vakwerk In de meeste gevallen grijpen de ontvoerders kinderen- Soms ook al meerderjarige kinderen van rijke families. De ontvoe ringen worden razendsnel uit gevoerd, vaak door minstens drie of vier man. De kinderen worden in vrijwel alle geval len 's morgens gepakt als ze al dan niet onder begeleiding op weg zijn naar school. Een auto schuift langs de stoep rand, een paar mannen sprin gen eruit, een dot ether een paar klappen voor de begelei ders en de boeven verdwijnen met hun slachtoffer. In 10, 15 seconden speelt het griezelige tafereel zich af. In vrijwel alle gevallen volgt nog diezelfde tafereel zich af. In vrijwel alle dag, of hoogstens een dag later liet eerste telefonische contact. Voor de vorm wordt gezegd dat de familie de politie niet mag inlichten, maar d-at ge beurt altijd en desondanks werken de ontvoerders in alle rust en kalmte. Ook de aan vankelijk gerespecteerde ver zoeken aan de pers o-m hele maal niets te publiceren zijn nu moeilijk te handhaven ge zien het snel stijgende aantal ontvoeringen, in éen enkel ge val zoals nu bij de familie Manzu zelfs met grof geweld. Ondanks de onbeschrijflijke spanning en angst in de ge troffen families bestaat er een rustgevend facet bij al deze ontvoeringen: de gekidnapten worden vrijwel altijd stipt en volgens afspraak ongedeerd vrijgelaten zodra de lossom is betaald. Maar ook die losprij zen stijgen enorm. Alsof de inflatie ook dadrvoor geldt, vragen de ontvoerders de laat ste tijd zonder-bik ken of blo zen enkele miljoenen guldens! In enkele ontvoeringszaken zijn kinderen van duidelijk goed gesitueerde, maar niet echt rijke families betrokken. In die gezinnen heerst doorlo pend de angst -dat de geëiste lossom eenvoudig niet betaald kan worden. Momenteel staan nog tien ont- voeringsgevallen open. De raak die familie en politie het meest verontrust is die van de 18-jarige zoon van de oud-pre sident van „Alisarda", de luchtvaartmaatschappij van Sadinië. De jongen werd 17 maart al ontvoerd, de lossom is betaald, maar de jongen zelf is tot nu toe niet teruggekeerd. Op 17 augustus werd de 21- jarige Duigi Dana ontvoerd, vlak bij zijn. huis. Tussen de ontvoerders en de familie zou nog onderhandeld worden- Bij Varese werd 14 oktober de 17-jarige zoon van een indus trieel ontvoerd De dag erna ontvoerden twee mannen de 31 jarige, zoon van een fabrikant in elektrotechnische appara tuur. De 13-jarige zoon .van een aannemer werd op 13 no vember in Bari ontvoerd, en vanaf dat moment Zijn de ont voeringen aan de orde van de dag geweest: op 14 november de 28-jarige Genchin-i, hande laar in auto s in Milaan: 15 november de 22-jarige student Giuseppe Lucchini, zoon van een industrieel In Brescia; 16 november de li-jarige dochter van een tussenhandelaar in ju welen. ook in Milaan; 17 no vember de 22-jarige student Francesco Segafredo, zoon van een rijke koffiehandelaar uit Bologna- Hij werd ontvoerd, nadat hij laat in de avond afscheid had genomen van zijn verloofde. Voor zijn vrijlating zijn enkele miljoenen guldens gevraagd,-een bedrag dat de familie zegt onmoge- .u „unnen oetalen. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten 't Decembert bij P&C. Tot en met 14 december maakt u als u iets gekocht hebt een grote kans op één van de 6500 banketstaven die P&C zomaar gaat weggeven.'t Is alleen niet de bedoeling dat u dit banket zelf ontvangt. Maar wel dat u deze heerlijke banketstaaf weggeeft aan iemand in één van de plaatsen waar P&C is gevestigd. Aan uw moeder, uw vriend, uw buurvrouw ofv^ aan wie u maar wilt. Hoe wordt u deze gulle 7 gever? Bij de paktafel krijgt u een wedstrijd- kaartje met een rijmpje dat u snel en snedig afmaakt. De aardigste oplossingen worden dan gehonoreerd. Tenslotte bezorgt P&C dit presentje uit uw "aam nog voor kerst. 't Is maar één Geefmaand in het jaar, nietwaar? Avondblouse: glanszijde, In fijne modeiinten, w.o. roest, -beige, wit en groen. Mt. 36 t/m 42. Najaarssilhouet; 'n wijde en soepel vallende maxirok. Glansjersey. Diolen. Zwart. Mt 36 t/m 42. Overdress-blouse van glans jersey. Schouderstukjes van geraffineerd kant. De kleuren zwart, wit en beige. Mt. 38 t/m 44. Slank vallende crêpe broek met wijde pijpen. Zwart Mt. 34 t/m 40. Brieven vow deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Bubfikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in eMe gevallen eens is met inhoud» c.q. strekking. In De Stem vam woensdag, 13 november 1974, las ik het stuk „Limiet aan Spo-rtvdsserij op het Grevelingenmeer", waarin vermeld stond dat, na 1 januari 1975 de federatie van Delta-Vissers -besloten heeft, het maximum aantal vis dat meegenomen mag worden te bepalen op .25 stuks platvis en 4 forellen. De heren, die zit ting hebben in deze federatie en tot -dit besluit gekomen zijn, -hebben waarschijnlijk zelf weinig -gevist ir. het Gre velingenmeer. Het is namelijk zo, dat wanneer men In de maanden maart-aipenil, wanneer de platvis al gepaard heeft en de trek n-a-a-r zee begint om daar dé kuit te deponeren, maar niet verder kan komen dan de Brouwershave-nda-m, er zich- d-aar een massa hongerige vis verzamelt- Het gevolg is dan dok, dat wanneer men in de mia-and maart-april gaat vissen op de dam bij Scharen- d-i-jke, men pen- dag gem-aikke- lijk 100 a 200, of zelfs nog meer platvis vangt- Men hoeft praiktiscih geen aas aan de haak te doen, want in deze tijd sterft d-e platvis van de honger en bijt overal in- Met sportvissen heeft dit niets meer te m-ake-n. het is een grote moordpartij geworden van meestal zieke, vol met kuit zittende platvis. Nu stelt de federatie de li miet dat maar 25 stuks meege nomen m-aig worden. Wanneer men in maart-april een half uur vist, heeft men deze 25 stuiks ai te pa-kken. Komt men uit Brabant, of Holland orn een dagje te vissen en heeft men één uur of lan-gar gereden, dan will men ook wel langer vissen dan een h-alf uur. Goed. zul je zeggen, dan de vis die je meer vangt dan de toegestane 25 stuks teruggooien. Dan komt echter de grote moeilijtoheM. Iedere sportvisser op zee weet, dat wanneer je 10 botten, schol of schar vangt ér van de 10. 4 a 5 de haak zo diep hebben ingeslikt, dat het een complete operatie wordt deze te verwijderen. Is de haak dan verwijderd dan is de vis te vens gedoemd te ste-rven. Vang je per dag 100 vissen en wordt er per man plm. 40 stuiks diode vis in het toch al hoe langer hoe meer stinkerede stilstaande water van het Gre velingenmeer (hou a-u-b. de Oosterschelde open), terugge gooid. dan zou dit neer-komen gesteld dat er met de week ends zo'n 1.000 man staat te vissen op alleen a-1 ln het weekend plni. 4.000 stuks rot tende vis in het meer, een verontrustende milieuveront reiniging. Da-arom is er m-a-ar één goe de oplossing. Het Grevelingen meer is binnenwater en daar om even-als op alle binnenwa teren een gesloten tijd invoe ren en dan. in verband mét de trek van de platvis Pa-ar zee, Sluiten va-n maa-rt t.m. april. In mei is de vis op de Grevelin- gen u-itgeziekt, trekt v-a-n de dam weg en verspreidt zich weer op het meer, zodat er aten weer v-an een normaal vissen en een normaal visbe- stand gesproken kan worden, in de zomer valt er weer een gezond botje te vangen. Niet alleen aan de Bron wersh a-ven- da-m, ma-ar ook dieper op het Grevelingenmeer, b.v. Brui-nis- se, Oud'diorp enz- OOSTERHOUT A. M- J. SNIJ. De heer Campert laat regel matig zijn mening horen en ieder weet wel in welke poli tieke hoek men de heer Cam pert moet plaatsen. En die reoek is zeker niet de mijne. Maar laten we wel eerlijk blijven. De vier reacties in De Stem van 19 november' zijn meer gericht tegen de persoon van d-e heer Campert dan te gen zijn argumenten. Het is een feit, dat de mees te werklozen tegen hun zin werkloos zijn. Maar het is ook een feit dat slechts een hand jevol van die vele tienduizen den werklozen zich aangemeld heeft voor hulp aan de oogst. En men mag toch wel aanne men dat vele duizenden van hen lichamelijk in staat zijn om tijdelijk dergelijk werk te verrichten. We mogen de werk lozen zeker niet verwijten dat zij graag werkloos zijn. Maar een deel van die werklo zen (10 of 20%?) zou zich toch wel tijdelijk kunnen in zetten voor de bestrijding van een oogstramp? BREDA A. v. STOKKUM De regering neemt maatre gelen om de economische cri sis tegen tê gaan. De produk- tie moet worden opgevoerd! Leve de consumptiemaatschap pij en de verkwisting! Dit ter wijl al 15 jaar lang de des kundigen waarschuwen waar dit uiteindelijk toe leidt. Dit terwijl juist het Tweede Rap port van de Club van Rome verschenen is, hoewel bijna doodgezwegen door de Neder landse T.V., radio en de mees te kranten. In dit Tweede Rapport en op het Congres te Berlijn, zijn deskundigen, na enorme studies en computer berekeningen. tot de conclusie gekomen dat, als de groej doorgaat zoals in de laatste 15 jaren, de wereld omstreeks 2000 onleefbaar is. Volgens de Club van Rome en andere deskundigen ecolo gen en biologen zal het ge dragspatroon van de westerse mens fundamenteel moeten veranderen, willen er in deze eeuw geen miljarden mensen omkomen door honger en mi lieurampen. Willen we het voor onze kinderen en klein kinderen nog een beetje leef baar houden, dan zullen we nu moeten beginnen met ons leef patroon radicaal te veranderen en een natuurlijkere en gezon dere leefwijze volgen. En ze ker 'geen gevolg -gieven aan de uitnodiging om nog meer te -gaan kopen Het werkloos- heidvraagstuk kan wel op een andere manier worden opge lost (kortere werktijden, vrij willige pensionering op 60-ja rige leeftijd etc.). Actie Anders denkenAnders doen NORG ELSA VLEER-JAGER- MAN Naar aanleiding van d-e ar restatie van broeder Mattheus moet mij van het hart aan den lijve ondervonden te hebben dat je in moeilijke tijden al tijd op broeder Mattheus kunt rekenen- Het is mijn volstrek te overtuiging dat broeder Mattheus tevoren niet geweten zeker niet gewild heeft dat de wapens die hij gele verd zou hebben, tegen on- schuldigen gebruikt zouden worden. Hoewel ik de handelwijze van hem afkeur en dan nog gesteld dat hij die wapens in derdaad bewust geleverd heeft heeft hij voor mij niet aan respect ingeboet. Hij was zelf altijd 'n vriend van mensen die in moeilijkheden zaten. Nu hij zelf in de narigheid zit, blijf ik in elk geval 'n vriend van hem. BREDA W. FRIJTERS De heer J. Segers uit Bavel is blijkbaar een geëngageerd schrijver van proteststukjes een typisch onorigineel ver* schijnsel van deze tijd. Op de hoogte van de werkelijke fei ten was hij niet, maar thea traal schrijven ligt hem echter wel. Wat was precies het geval op de- door hem beschreven zondagmorgen in „De Stem" van 15 november j.l. Een man brengt zijn vrouw (patiënte) in zijn eigen auto naar het Ignatius-ziekenhuis in Breda en rijdt het parkeer terrein op vóór het ziekenhuis. Een volledig normaal ver schijnsel, daar het ziekenhuis nu eenmaal niet de verzamel plaats is voor feestvierenden, maar de plaats waar meer of minder ernstige patiënten be handeld moeten worden. Voor dergelijke gevallen werd door de directie een z.g. „blauwe zone" ontworpen, waarbinnen het is toegestaan de patiënt voor de hoofdingang te laten in- óf uitstappen. Het is dan de bedoeling dat de auto in de blauwe parkeervakken gepar keerd wordt. De overige plaat sen van het parkeerterrein zijn gereserveerd voor de au to's van de specialisten, die ongehinderd en met minimaal tijdsverlies het ziekenhuis bij dag en nacht, dus ook op de genoemde zondagmorgen, moe ten kunnen binnengaan. De parkeerplaatsen zijn met de naam van de betreffende spe cialisten aangeduid. In dit ge val stond op het plaatje in het parkeervak Dr. A. J. M. Kar- thaus, chirurg. Dat de man op een praktisch lege parkeer plaats, zoals de heer Segers zeer juist beschrijft, domweg zijn wagen op een gereser veerde plaats neerzet, vind ik een gebrek aan fatsoen, een demonstratie van onverschil ligheid. Het ziekteverhaal van ge noemde patiënte heeft de neer Segers als een typische leek gedramatiseerd. Na enige da gen heeft de vrouw het zie kenhuis reeds verlaten. Ik kan de heer Segers verzekeren dat er jaarlijks heel wat ernstiger en spoedeisender gevallen naar het ziekenhuis worden gebracht, waarbij de minuten werkelijk tellen Voor het goed functioneren van een dienst voor dergelijke spoed gevallen eis ik dat mijn par keerplaats in alle omstandig heden vrij blijft. Het voor komt ergernis en voor de slachtoffers ongewenst opont houd. Tenslotte denkt de heer Se gers dat wij zondags blijkbaar voor ons plezier het z-ieken nuis bezoeken. Helaas heer Segers óók op zondag zijn de patiënten patiënt en hebben derhalve recht op controle-vi site, tijdens welke ik niet ge stoord wens te worden voor het opnieuw van kleding ver wisselen om mijn auto te ver plaatsen voor iemand, die zich niet eens gerealiseerd heeft op wiens nl-iafc hij Kijn heeft nr—e+ Dr. A.J.M. KARTHAUS

de Stem | 1974 | | pagina 15