gezicht inkant iets doet leiende, leid» van ff eer vrijlating gevraagd drie van Breda POLITIEBOND TREKT LES UIT GIJZELING KRACHTMETING IN FRANKRIJK Gijzelingsdrama in Israël: zeven doden 1 bBs OVER ABORTUS 'SVERK00P «STOFFEN ffenhal SHELL EN ESSO VERDIENEN IN TIEN JAAR TIEN MILJARD 24-UURSSTAKING VIER PALESTIJNENZAAIDEN PANIEK» ERDEN IS EN •PE iFFEN Agente kreeg schot in buik tijdens controle wapens EURO-TOP OP 9 EN 10 DECEMBER Verbazing over investerings plannen in Zuid-Afrika van Hoogovens PLAATSTE IN DE .1: 10 1/4% Pandbriefbiljetten ES. binnenland! buitenland een miljoen gulden aan prijzen Motief St. Jansteen Lijken verbrand theeminent R'dam beperkt parkeerruimte m binnenstad Gijzeling in V.S. goed afgelopen Lubbers krijgt geen greep op gasprijs gemeenten P.v.d.A. wil groter staatsaan deel in opbrengst aardgas CNV: matiging looneisen Egypte - Mirages Hypotheekbank nv V; >-■„ .jïl'v- Westland-Utrecht Hypotheekbank nv, Amsterdam, Sarphatistraat 1, 020-63131. Breda, Nieuwe Ginnekenstraat 49,01600f-43950. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 ekt! r bij apotheker en drogist 3 spray of druppelflacon 13 HELMSTEDT (ANP) Voor dc directe vrijlating van Rudolf Hess, die Spandau gevangen zit, van de drie van Breda en van je Duitse oorlogsmisdadigers die in Gaeta (Italië) gevangen wor den jehouden, zet de protestantse gemeente van de Westduitse rijd Helmstedt zich in. Onder het motto „Voor gerechtigheid, recht en barmhartigheid" worden handtekeningen verzameld, die zullen worden aangebo den aan de ambassadeurs van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie, die binnen de geallieerde controleraad van Berlijn verantwoordelijk zijn vooi Hess. Bij de Italiaanse ambassadeur ial een verzoekschrift worden ingediend voor de Duitse gevan- orotestantse gemeente van Helmstedt pleiten voor de vrijlating van Kotalla, Fischer en Aus der Fünten. Vorige maand heeft de r.-k. aartsbisschop van Paderborn, J. Dfwnhardt, zich uitgesproken voor de vrijlating van de drie van Breda. Kort daarvoor heeft ook de oud-praeses van de evangeli sche kerk van Westfalen, Ernst Wilm, geestelijk verzorger van (le jfie van Breda, zich voor vrijlating uitgesproken. in Gaeta. Bij de Nederlandse ambassadeur in Bonn zal de AMSTERDAM (ANP) „Door het drama van Sche- veningen hebben ambtena ren van het gevangeniswe zen duidelijk naar buiten la ten blijken dat er door een falend beleid onvoorstelbare misstanden voorkomen" schrijft de katholieke poli tiebond „St.-Michael" in zijn orgaan „De Politie-Ambte- naar". „Wanneer de overheid niet meer in staat blijkt om in gevangenissen een ongestoorde beleving van godsdienstige plechtigheden te garanderen, dan is er fundamenteel iets aan het kapot gaan in onze samenleving die tot voor kort gekenmerkt werd door bescha ving en bescherming van gees telijke waarden". Een les uit de gijzeling trekkend meent het blad, dat er maatregelen moeten worden getroffen om herhalingen van dit soort gijzelingen te voorko men. Het poli'tie-apparaat moet worden aangepast aan de verharde eisen van deze tijd. „Uitentreuren hebben wij ge wezen op de gebrekkige poli tiewetgeving", aldus het blad „Als gevolg van sterke onder bezetting werd in feite voor miljoenen uitgespaard op de politiekosten zonder extra gel den te bestemmen voor doel gerichte werving, scholing af gestemd op verzwaarde poli tietaak, honorering van erken de taakverzwaring en vele an dere noodzakelijke voorzienin gen. Moge Scheveningen een les zijn voor ons allen"- (ADVERTENTIE) Elke week een PEUGEOT te winnen In de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant. Deze week Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. "'.Utrecht PUZZEL MEE! aan de terroristen", schreeuw de. Later werden nog twee andere, lijiken van de Pales tijnse commando's verbrand. u profiteren van onze Ixe stoffen. (Vervolg van pagina 1) haar „Pastorale notótdea' s' cle commissie echter ook 'w .ruimte" .aan een echt Pastoraat, dat wil zeggen een Pastoraat waarin een echt ge fflrek mogelijk is en waarin Vecht gezocht wordt naar beslissing in de concrete Statie en niet tevoren vast- «at dat abortus provooafius Het marxistische volksfront voor de bevrijding van Pales tina heeft laten weten verant woordelijk te zijn voor deze guerrilla-actie. Volgens het volksfront was de bedoeling vain de actie om de Grieks- katholieke aartsbisschop Hila- rion Garpucci en dertien in Israëlische gevangenissen ver blijvende guerrillastrijders vrij te krijgen. (ADVERTENTIE) Juris" noemt de commissie f pleidooi voor een andere „Wanneer wij aan sn 30,- nu maar uifzoe 730 rechter-commissaris in West-Berlijn heeft opdracht l'Etven tot de arrestatie van 30-jarige maatschappelijk werkster en domineesvrouw hiine Zuchlke, in verband de moordaanslag, negen •ten geleden, op de president de Westberlijnse recht te. Giinther von Drenk- openbare aanklager op het in Berlijn tegen de 40- ™se Ulrike Meinhof heeft •weten tien jaar gevangenis- hf tegen haar geëist wegens bij het ontsnappen uit een i owagenis en poging tot jTd, beide in vereniging. 'S'n de 38-jarige voormalige vocaat Horst Mahler eiste I Mnklager wegens mede tijheid zes jaar. CRM-minister Van "ffi neemt het aantal beroe- -L® tegen beslissingen in bij- «ndszaken toe. Hij schrijft e stijging tog aan 0 m_ de wende bekendheid van de taa?r me' c'e wet en met de (iljj" "bgenomen rechtsmid- heeft in de Eu- J landbouwraad in Brus- j^.sevraagd Men liter wijn vervroegd ,.™»ire„ destilleren, dat wil tot alcohol te verwer ft gaat hier om wijn s'echte kwaliteit, die de be3chermwaaLrdigheL'd van het leven (ook in zijn vroegste ontwikkelingsfase) gaan tor nen, ondermijnen wij een van de pijlers, waarop de rechte staat is gevestigd. Abortus provocatus is niet een speci fiek christelijk, m-aar een al gemeen menselijk probleem. De humaniteit is in het geding en dan wordt het een zaak van ieder mens. Daarom is abortus provocatus niet alleen maar een zuiver persoonlijke problematiek van de betrok ken vrouw (en man), maar mede een zaak van de samen leving in breder verband, ja van de rechtsorde", aldus de commissie. Zij trekt die mentaliteitsver andering consequent door na-ar andere vormen van vernieti ging van het menselijk leven, bijvoorbeeld in het oorlogsge weld en in het verkeer. En tevens impliceert het afkeuren van de abortus provocates de bereidheid om te zoeken naar middelen o-m een dergelijke ingreep te voorkomen en naar meer humane oplossingen voor het probleem van de ongewen ste zwangerschap Als een van diie meer humane oplossingen ziet de commissie het niet meer strafbaar stellen van het te vondeling leggen. (Van onze correspondent) TEL AVIV In het vlak aan de Jordaanse grens liggen de stadje Beit Sjean heeft zich gisteren in de vroege och tenduren een nieuw gijzelingsdrama afgespeeld. Om vjjf uur gistermorgen drongen vier Palestijnse com mando's een drie verdiepingen hoog gebouw in de stad binnen. Zjj gijzelden zeventig mannen, vrouwen en kinde ren. Ruim drie uur later werd het gebouw door Israëlische troepen bestormd en werden de vier Palestijnen gedood. Tijdens de overval van de Palestijnen op het gebouw en de er op volgende felle gevechten met de Israëlische troepen werden drie bur gers, twee vrouwen en een man, gedood en vielen er achttien voor het merendeel lichtgewonden onder de bur gerbevolking. Volgen-s de legerwoordivoer- der in Tel Aviv leden de Is raëlische troepen geen verlie zen. Volgens ooggetuigen drongen de Palestijnse com mando's schietend het gebouw in de Eliahoe-buurt binnen. Langs aan elkaar geknoopte lakens en waslijnen stelden de bewoners van de derde ver dieping zich in veiligheid. Mi chael Sagui, een leraar uit Beit Shean. waarschuwde als eerste de politie, die volgens zijn zeggen" eerst niet be greep waf er aan de hand was." Binnen vijf minuten werd het gebouw omsingeld. Legerverstenkingen werden per' helikopter aangevoerd. Voord-af het Israëlische leger tof actie overging loeiden de sirenes in Beit Shean en zoch ten de mensen hun toevlucht in de schuilkelders. De bevolking van Beit Shean werd hysterisch. De politie moest gebruik maken van het waterkanon om uitzinnige mensenmassa's nabij de plaats van hef drama uiteen te drij ven. In woede ontstoken inwo ners van de nederzetting heb ben de lichamen van de gedo de guerrillastrijders uit de ra men gegooid en deze m brand gestoken. Zowel politie als mi litairen zagen machteloos toe hoe een guerrilla-lichaam in vlammen opging en de menig te: „Nog een, nog een... Dood kt», rin W ■amelijit dit jaar geoogst M DEN HAAG (ANP) De 21-jarige Haagse agente mej. W. Bodegraven heeft een schot in haar buik gekregen, toen zij met een mannelijke collega met wie zij de nachtdienst in ging de dienstwapens contro leerde. De kogel kwam uit een wapen dat de mannelijke col lega onder handen had. Het schot ging door nog onbekend® oorzaak af. De agente is ge wond in het ziekenhuis opge nomen. De politie noemt haar toestand redelijk. De twee agenten bevonden zich bij de wapencontrole op de kamer van de agente. PARIJS (AP) De laatste buitengewone Europese top conferentie van dit jaar zal definitief op 9 en 10 december in Parijs worden gehouden. In de toekomst zullen dergelijke topconferenties regelmatig worden gehouden. Over de agenda bestaat nog onenigheid. Hierover wordt op 25 novem ber in Brussel gesproken wan neer de ministers van buiten landse zaken van de Europese Gemeenschap bijeenkomen. 3M buikertjes.,Uitstekende thee Die niet duur is bovendien. Maar wel makkelijk. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk heeft dinsdag passen op de plaats gemaakt en gefreeweeld in de nationale 24-uursstaking die door de linkse vakbon den was georganiseerd om algecü'ne loononderhande lingen af te dwingen maar die het openbare leven niet geheel tot stilstand gebracht heeft. Aan de stakiragsorder die op alle openbare overheids- en particuliere bedrijven betrek king had werd op zeer onge lijke wijze'beantwoord. Voor-al wat de bedrijfstakken of de diverse land-streken betreft. - Niettemin werd vooral -als ge volg vam de sedert viif weken voortdurende poststaking en het neerleggen vain een aan zienlijk deel van het werk door bet personeel van spoor- and-ere open-bare een en diat van elektriciteitsbediri j vein overlast bezorgd, de fabrikanten van spandoeken die in hum produk- tie een verregaande volmiaakt- Sezien de betogingen voor de istm-amiifestafie die in het oostelijk deel van Pa rilis tienduizenden mogelijk honderdduizenden manifestan ten bij een bijna voorjaarsach tige zonneschijn op de been bracht De bonidien hebben geen alge mene maar een zgn. nationale staking uitgeroepen om bij een eventueel gedeeltelijk suc ces een plaiuisi'bele verklaring ervoor te hebben dat. hun or der niet honderd procent op gevolgd werd. Het is thans de vraag of deze nationale staking In Parijs zijn militairen tijdens de staking ingezet om de steeds groter wordende hopen vuilnis uit de straten te verwijderen. ;t in de sociale (en er waren ;enen dan van een nasuwe -brekingen, beschuldiiat de mtraies ervan politie-ke stakingen te organi seren die ten doel hebben de land-seoonomie in elkaar te doen storte-n. Premier Chirac had maandagavond verklaard de looneisen te moeten weige ren om de staatsbegroting niet in gevaar te brengen. De over heid hoopt op een „wegrotten" van d-e stalking en meent dat de bonden niet bij machte zijn de acties vee-1 langer vol te houden, dat het spookbeeld van toenemende werkloosheid ta-1 van werknemers schrik in boezemt en dat hiet naderen van d,e feesten van het eind van het j-aar met naime de pos-tbe-am-bten die vijf weken lang geen loon getrokken heb ben tot ma-denken zal bran-gen. ROTTERDAM (ANP) Terwille van het open-baar vervoer gaat Rotterdam d-e parkeerruimte in de binnen stad beperken. Het gratis par keren wordt afgeschaft. In de komende vijf jaar zullen 6 7.000 parkeerplaatsen ve-rdwij nen. Het plan vergt een be drag van f 120 miljoen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In po litieke kringen is grote beroering ontstaan over de plannen van het staalconcern Estel (Hoogovens en Hoescn) om een bedrijf od te richten in Zuid-Afrika. Vooral in progressieve kringen is men verbaasd omdat deze plannen niet zouden passen in het overheidsbeleid. Van de zijde van Estel werd be vestigd. dat er momen teel studies in die rich ting gaande zijn. Die studies zijn begonnen nadat de plannen van het semi-overheidsbe- drijf Hoogovens om een staalfabriek te vestigen op de Maasvlakte om mi lieuhygiënische redenen en wegens problemen van de arbeidsmarkt werden afgewezen. Ook Economische Zaken be vestigde de studies van Estel. Wegens de door de re gering veroordeelde apartheidnolitiek van Zuid-Afrika zijn vooral de progressieven met stomheid geslagen, om dat nog niet zo lang ge leden de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Lubbers (E- conomische Zaken) in een brief opgeroepen hebben geen investerin gen in Zuid-Afrika meer te doen. In dat kader heeft de regering ook de overheidssubsidies voor emigranten naar Zuid- Afrika stopgezet. De Amerikaanse president Gerald Jerry Ford bezoekt momenteel Japan. En wat doet Jerry Ford daar in Japan? -£r Hij kijkt tegen de Rijzende Zon in! WASHINGTON (UPI-RTR) De Filippijnse ambassadeur in de Verenigde Staten en een van zijn attaché's zijn gisteren na een gijzeling van tien uur ongedeerd vrijgelaten. Een in de omgeving van Washington wonende Filip pijnse advocaat, Napoleon Le- choco, die de twee maiui gegijzeld had, liet hen gaan nadat hij de belofte had ge kregen, dat een 15-jarige zoon van hem die in de Filippijnen verblijft, met het eerste vliegtuig naar de Verenigde Staten zai mogen reizen. „De belangrijkste kwestie die nu voor ons ligt, is hoeveel wereldbewoners de volgende oogst niet zullen halen" (Bar bara Ward)- •ir Lesley Lower kreeg van plastische chirurgen een nieu we neus toen haar oorspronke lijke in een auto-ongeluk was vernield. Ze was met haar nieuwe voorkomen niet inge nomen en eiste smartegeld- Een rechter in Londen sympa thiseerde met haar en wees haar 1800 gulden toe. Bij het formuleren van zijn vonnis bekeek de rechter fo to's van de 23-jarige miss Lo wer van vóór het ongeluk in 1971, en zei voorzichtig: „De nieuwe neus verschilt inder daad naar vorm en aanblik". Van der Louw. twee-en-een- halve tonprater. De nieuwe vriendin van John Lennon (ex-Beatle) heet May Pang (dit ter informa tie). -& Griekse verkiezingen: Kara- man-listigheidj es. Gisteren was Frankrijk arm aan werkers. Ter overpeinzing: de opvol gers van de Starfighter kosten samen 2,3 miljard gulden en daar zegt geen kamerlid wat van. De Oosterschelde half open-dicht houden kost ook 2,3 miljard, en daar wordt over gepraat. Hij drinkt wel eens een glas wijn. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA eist een groter staatsaandeel in de meeropbrengst van het aardgas. Zij verlangt van de regering heropening van de onderhandelingen met Esso en Shell, die in tien jaar tien miljard gulden aan het Neder landse aardgas netto verdienen. Een groter staatsaandeel moet met ingang van 1 januari 1976 verwezenlijkt zijn. De huidige verdeling van de meeropbrengst is 95 procent voor de staat en vjjf procent voor de maatschappijen. de marktwaarde van het gas. welke waarae gekoppeld is aan de olieprijzen. Daarmee wordt tevens een aianzienlijke bate voor de staatskas verkre gen. In de tweede plaats heeft de regering de wet nodig uit oogpunt van energiepolitiek. Door verhoging van de aara- gasprijs komt er een remmen de invloed op de afzet van het aardgas. DRIEBERGEN (ANP) De vakbeweging moet bereid zijn haar looneisen te matigen als dat in het belang van de natio nale economie nodig is. Zij moet er in de allereerste plaats op bedacht zijn, dat de positie van de laagstbetaalden en van de zwakkeren in onze samenleving niet wordt aange tast. Dit heeft de voorzitter van de Voedingsbond CNV, de heer M-D. den Hollander, gis teren gezegd in de algemene vergadering van zijn bond in Driebergen. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) Frankrijk heeft de leverantie van Mirage jachtbommenwer pers aan Egypte hervat. Deze stap is het eerste teken, dat er op wijst dat Egypte zich weer tot Frankrijk gaat wenden voor nieuwe wapens. Wiennga van de PvdA-frac- tie legde gisteren deze claim op de regering tijdens het de bat over de bevoegdheid van de regering om de minimum verkoopprijs van het aardgas vast te stellen. Het aardgas- prijzenwetje werd in het al gemeen gezien als ..een stok achter de deur" voor wijziging van de exportcontracten". al dus Peyn-enburg (KVP). Wierenga bestreed met zijn berekening de opvatting van minister Lubbers van Econo mische Zaken, dat de maat schappijen een redelijk rende ment moeten maken op de in vesteringen. „Dat zijn rende menten van honderden procen ten. Dat is niet redelijk, maar onredelijk", aldus Wierenga- Naar de mening van de PvdA-fraetie zijn deze rede nen voldoende om niet alleen de verdeling van de meerop brengsten. maar ook de verde ling van de opbrengsten nader te bezien- De kamer erkende in het algemeen, dat het aard- aaspnij zen wetje ook van toe passing kan zijn op de export vam aardgas, met naime op het Italiaanse contract. waarin geen onderhandelingsclausule over de prij-s is opgenomen. Overigens wil de meerder heid van de Tweede Kamer minister Lubbers geen be voegdheid geven om gemeen telijke en provinciale overhe den vooraf fe verbieden in te grijpen in de verkoopprijs van het aardgas aan de kleinver bruikers. Met uitzondering van de PPR-fractie vindt de ka mer dit een aantasting van de gemeentelijke autonomie. Zelfs mevr. Epema van de PvdA-fractie ziet geen reden om de gemeenten te wantrou wen op ait punt. Wel gaat de kamer ermee akkoord, "dat de minister de bevoegdheid krijgt de minimumprijs van het aardgas bij wet te bepalen. Beneden die prijs mag geen gas worden verkocht. Diit bleek gisteren bij de behande ling van de wet aardgaspriizen in de tweede kamer. Zoals be kend gaat de prijs van het aardgas met ingang van 1 1a- nuari ongeveer vijf cent per kubieke meter omhoog. Voor deze ingrijpende verhoging heeft de regering twee motie ven. Zij wenst dat de aardgas- prijzen in de pas blijven met v* A Met ingang van 19 november 1974 zijn verkrijgbaar: rente 10 1/4% op basis van samengestelde interest. looptijd 5 |aar. coupures van 1.000,- en 10.000,-. na het 2e jaar inwisselbaar.

de Stem | 1974 | | pagina 9