Zuid-Afrika heeft nog een laatste kans Belgische socialisten maken ruk naar links SpringerblacI voor auteurs uit oostblok Een cadeautje voor de bruid DE CIRCUSPOES VANGT MUIZEN SINT EN PIET OP BEZOEK BIJ NEDERLANDSE JEUGD PARMANTJE Brieven sturen naar Japans meisje KRI: verfrissend blad over afwijkend gedrag kleine stem BHinMI DR. BEYERS NAUDÉ IN DRIEBERGEN: WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 Er was eens een poes. Die woonde in het circus. Hg vond het helemaal niet leuk. Op een dag liep hij weg. De baas begon te zoeken, te zoeken. Maar hij vond hem niet. De poes was in een hoekje gekropen en daar zat hg muizen te vangen. Karly-Anne Dudycz. Bavel. Wilfried Winne uit Sas van Gent tekende dit leuke mannetje. Ook Robbie Winne stuurde ons een tekening, maar daar hebben we nu geen plaats voor. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN „Naar mijn gevoel heeft Zuid-Afrika nog een aantal maanden een laat ste kans om een vreedzame oplossing te vinden voor het rassenvraagstuk. Die oplossing is alleen mogelijk als de mi nister-president de zwarte lei ders bijeenroept om met hen te overleggen over de voor waarden voor een meerder heidsregering van zwarten. Gebeurt dat niet, dan vrees ik dat deze gematigde zwarte lei ders zullen worden wegge vaagd door radicale". Aldus dir. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut voor zuicldllijk Afri ka, gisteren in Driebergen, waar hij op uitnodiging sprak in de hervormde synodeverga dering. Vergezeld van zijn echtgenote werd hij met een staand applaus begroet. Na zijn tiendaags bezoek aan ons lanid reist dr. Beyers Naudé door naar Amerika, waar hem de ReinoM Niebuhr-prijs voor zijn werken voor de rechten van de mens zaïl worden uitge reikt. Hjjj nioemde de regeringswisse ling in Portugal van 25 april van dit jaar van historische betekenis voor Zuid-Afrika. De ontwikkelingen in Mozam bique hebben vreugde en ver wachting gewekt in de harten van zwarten en kleurlingen in Zuid-Afrika. Bij de blanken hebben die gebeurtenissen angst en onrust gezaaid- Zij vragen zich af of zij nioig een kans helbben op een samenle ving met de zwarten of diat het uur is aangebroken, waar op zij van het vasteland zullen worden verdreven. Ook de - overigens mislukte - poging om Zuid-Afrika uit de Vere nigde Naties te zetten heeft de zwarte en bruine bewoners van Zuid-Afrika hoopvol ge stemd. Dr. Beyers Noiuidé verklaarde desgevraagd het optimisme van dr. Bas de Gaay Fortman, die onlangs in Zuid-Afrika is geweest, over een spoedig op handen zijnde verandering in de politieke koers "van Zuid- Afrika niet te delen. Alleen al om psychologische redenen is het niiet te verwachten dat de bevoorrechte groep in enkele jaren van gedachten zal veran deren. Het verbreken door de Neder duits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika van de banden met de gereformeerde kerken in Nederland vanwege hun steun aan het anti-racisme- programma van de Wereldraad van Kerken noemde dr. Bey ers Noiuidé het missen van een historische kams. „Het schijnt me niet diat er nog eens zo'n kans komt". De NGK heeft zich met deze beslissing ker kelijk en politiek geïsatei Haar zwarte dochterkerken die voor 80% van haar a kelijk zijn, probreren nu der dan ooit financieel <*»- hankelijk te warden van W moederkerk. Desgevraagd verklaarde Beyers Naudé, dat boycot-at- ties als bijvoorbeeld die v® de Outspan-sinaasappels in eft geval een sterk morele stew betekenen voor de zwarte Kj volkinig in zijn land. Over W praktische nut van zulke at tics wilde hij zijn oordeel op- schorten. Naar diat pratós» nut stelt het Christelijk li»1' tuut een onderzoek in, WJJJ van in maart volgend jaar eindrapport zal verschijnen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische so cialistische partij (BRT) heeft een ruk naar links gemaakt door het aanvaarden van een manifest waarin die partij zich radicaler dan tot nog toe op stelt inzake anbeiderszelfbe- stuur en socialisering van de produktiemiddelen. Tegelij kertijd sprak de partij zich op het tweedaagse ideologische congres, dat afgelopen week einde in de vrije universiteit van Brusisel gehouden werd, zich uit voor een dialoog met de linkervleugel van de Belgi sche christen-demo'kraten en met de katholieke arbeiders teneinde in België te komen tot een bundeling van progressie ve krachten, die te zijner tijd ook de regeringsmeerderheid zouden kunnen gaan vormen. Dat de Belgische socialisten, althans op papier een ruk naar links zouden maken, kwam niet onverwacht. Omdat de BSP momenteel geen rege ringsverantwoordelijkheid draagt en desalniettemin toch door hun politieke tegenstan ders sociaal-economische akti- viteiten worden ontwikkeld, waarbij zelfs sprake is van een progressieve opstelling van de liberalen, moest de BSP wel wat naar links op schuiven. Maar woorden zijn niet gevaarlijk, en dat bleek trouwens wel toen socialisti sche voormannen als Jos van Einde, en Willy Claes lieten blijken dat zij op korte ter mijn niets zien in arbeiders zelfbestuur en socialisering van het bedrijfsleven, omdat eerst de verschillende modali teiten moeten worden onder zocht en bestudeerd. De jongeren in de partij zat deze stellingname duidelijk dwars. De BSP-jongeren ver wijten de partij reeds lang dat ze terwille van de aanhang links denkt, maar in de prak tijk rechts handelt. Het kwam dan ook tot meningsverschil len tussen jonig en oud, en met name tot een fikse rel, omdat de partijleiding op aandringen van minister-president Lebur- ton de socialistische partij van Zaire (MRP) op het congres had uitgenodigd, waarvan de geschiedenis, zo meende de jonge socialisten, onder aan voering van Moboetoe met bloed is geschreven. Dat namen de socialistische voormannen niet en toen de woordvoerder van de jongeren het spreekgestoelte had'verla ten waarop hij gezegd had dat de MRP niet welkom was. werd hij met scheldwoorden overladen. De meerderheid van de aanwezigen nochtans was duidelijk tegen de aanwe zigheid van de socialistische broeders uit Zaire. De strijd eindigde met een gezamenlijk zingen van de internationale waarbij vele armen met gebal de vuist werden opgestoken. Intussen dreigen de niet wel kome Afrikanen er een poli tieke rel van te maken en de regering-T-indemans (CVP) ervoor verantwoordelijk te stellen. Op deze manier kreeg het congres toch de gebruike lijke rel die dergelijke BSP- bijeenkomaten pleegt te ont sieren. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De vereni ging van reclasseringsinstellio- gen heeft zijn periodiek KRI vernieuwd. De eerste nieuwe uitgave is dezer dagen uitge komen. Het blad wil, zo schrijft de redactie, „aandacht besteden aan alles wat te ma ken heeft met de problemen die voortvloeien uit gedrag dat kennelijk niet in overeenstem ming is met wetten en normen in de samenleving". Dit is dan toegespitst op het strafrechtelijk gebeuren, re classering, kinderbescherming, gevangeniswezen en ter be schikking stellen van de rege ring (t.b.r.)l „KRI is", aldus de redactie, „voor iedereen leesbaar: de man of vrouw die beroepshalve reageert, maar toch graag wil weten wat zich allemaal achter de schermen afspeelt". KRI is een verfrissend» dat op directe wijze ®isst den, vooroordelen en P*®. men op hef brede terrein het „afwijkend gedrag y legt. Het signaleert I ideeën welke een 9 kunnen zijn voor verb1s» gen in bijvoorbeeld een dertehuis. KRI verduiden via een interview met p dr. J. Kloek de rapp®3» van de psychiater. De invalshoek van de K® redactie is duidelijk: de staat centraal, systemen reglementen dienen op w gangspunt aangepast te den. Het abonnement op tien maal per jaar verse kost vijftien gulden (v"0.,. dit te hoog !s- vijf O- .P vqi antwoor®"" mei 282. Den Bosch. (Van onze correspondent) BONN Russische en ande re Oosteuropese auteurs, die in hun landen niet gedrukt mogen worden, beschikken sinds deze week over een nieuw tijdschrift, waarmee zij zich in het westen gehoor kunnen verschaffen. Onder de titel „Kontinent" ver scheen het eerste exemplaar hiervan hij de Westherlijn- se uitgeverij Ullstein. De prijs bedraagt 15 mark en het is de bedoeling, dat het tijdschrift twee keer per jaar zal verschijnen. Met namen als Alexander Solsjenitzyn, Andrei Zacha- rof en Andrei Sinjawski kan de uitgever er uiteraard ze ker van zijn, dat reeds het eerste nummer veel belang stelling zal trekken. De strijd tegen het vrije intel lect in de Sowjet-Unie lijkt er bovendien een goede ga rantie voor te zijn, dat „Kon tinent" voorlopig niet met de mond vol tanden zal hoeven te staan. De auteurs die hier in een westelijk thuis krij gen, zullen er echter waak zaam voor moeten zijn, dat zij ook in het westen niet nog een keer politieke slacht, offers worden. Dit gevaar is niet denkbeeldig, want ach ter Ullstein staat de West- duitse krantenkeizer Axel Caesar Springer, die met het communisme al te veei op voet van koude oorlog staat en van zijn imperium een wapen in deze strijd heeft gemaakt. Hierop wijst in het eerste nummer al de publikatie van het laatste hoofdstuk van de „Herinneringen" van kardi naal .Jozef Mindszenty, dat van wel een erg harde ontoe geeflijkheid getuigt. De plaatsing van dit kapittel is bovendien op zijn zachtst uitgedrukt wel bevreemdend, omdat de memoires van de strijdbare kardinaal in alle boekhandels te koop zijn, in een uitgave van Ullstein wel te verstaan. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat de machtige Springer weer eens zijn organen ge bruikt om reclame voor elk aar te maken. Men mag dit betreuren, maar aan het belang van „Konti nent" doet dit niets af. Zo is Solsjenitzyn zelf van mening, dat het tijdschrift een echte stem van Oost-Europa kan zijn voor de mensen in het westen, die niet doof voor de waarheid zijn geworden. Ook Zacharof ziet hierin een kans informaties van zo groot mo gelijke authenticiteit over socialistische landen te ver strekken; „informaties, die men niet door de vensters van een Intourist-bus of uit :3e socialistische pers kan op doen" Sinjawski verschijnt in „Kontinent" met een essay over „Literatuur als proces", dat hij een balans noemt van de Russische literaire situatie „vanuit het blikpunt van au- Solzjenitsyn teurs, die er niet hun taak in zien in het presidium te zit ten of met de tong uit de mond achter de arbeiders van de bouw van de op witte steenkool lopende elektricshe centrale van Bratsk aan te jagen en zich aan hen, onze helden en lezers, op uiterste tactloze en grove wijze op te dringen". Cynisch schrijft hij: „De nieuwe opbloei van de Russische literatuur kan men het best bij de douane waar nemen. Waarnaar wordt er het ineest gezocht? Naar ma nuscripten". „Kontinent" stelt ook in het vooruitzicht evenals de Rus sische almanakken van de vorige eeuw beroemde ro mans voor hun verschijning ltt boekvorm te drukken. Als voorpToef je worden een- door Solsjenitzyn indertijd in Moskou achtergehouden hoofdstuk uit „De eerste kring van de hel" en het eerste deel van de vertelling van Wladimïr Kornilof „Zon der armen en benen" afge drukt. Er was eens een kleine hond, die tegen dit paaltje stond. En stond te denken en te denken, wat zou ik mijn bruid nou schenken. En opeens schoot hem wat te binnen Om een liedje te verzinnen Waf, woef, waf,woef jij bent voor mij troef. .Saskia Dudycz, Bavel. eindredaktie rieja van aart z iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiïï Wie wil er corresponderen met een meisje uit Japan? Ze heet Tomoko Ito en wordt op 23 november veertien jaar. Tomoko schrijft ons ui een brief dat ze in de tweede klas zit van de Momoyama Junior High School en dat haar hob by's sport, platen luisteren en tekenen zijn. Ze heeft zwart haar en brume ogen. Jongens en meisjes, die graag met Tomoko willen cor responderen kunnen schrijven naar: Tomoki Ito, 96-5 Minamii Osihima-C'hyo, Momoyama, Hushimi-ku, Kyoto-city, Kyoto 612, Japan. Je moet natuurlijk wel in het Enigels schrijven, want Tomoko kent geen Ne derlands. Jongens en meisjes, die op school al Engels krijgen kunnen zo wat meer van de taal te weten komen en bo vendien kun je vragen of To moko eens iets over Japan wil vertellen. Met heel kleine trippelpasjes, 't Paraplu'tje in de hand, Loopt Sophietje in de regen En ze doet het heel parmant. Doch steeds harder stroomt de regen, Maar ze trippelt rustig door, 't Regenweer kan haar niet deren, Zij is nu beschermd daarvoor Maar een grote sterke windvlaag, Grijpt Sophietjes paraplu, Trekt die helemaal in stukken, Ach. wat huilt ons kleintje nu. En met grote stappen loopt nu, Ons parmant je druipend nat, Zonder paraplu naar huis toe, Ze heeft een korte vreugd gehad Elly van Ommen. Amsterdam Sinterklaas heeft met zijn Zwarte Pieten ai bezoeken ge- uracui aan ueei veei »ie„cii. i»e ene neer Kwam hij op zijn scnimtnel en ae andere keer was hij op een schip, noiiuer- 'ien jongens en meisjes heb ben een liedje voor sinterklaas gezongen en sommige kinde ren hebben daarvoor een ca deautje gekregen. Bij de meeste jongens en meisjes moeten de cadeautjes echter nog worden gebracht. Om Sint ea Piet in een goede bui te brengen schrijven ze hem aar dige brie vest en maken ze mooie tekeningen. Hierbij zien jullie twee van die tekenin gen. De grote hieronder is van Natasja v.d. Voorde uit West- dorpe. Haar tekening was ei genlijk nog veel groter, maar we moesten er een stuk afha len, omdat de tekening anders niet in de krant paste. De Sinterklaas en de Zwarte Piet op de tekening hiernaast zijn getekend door Nicole Peers man uit Sint Jansteen. Zij gaf Sinterklaas een boot met een groot huis erop.

de Stem | 1974 | | pagina 12