fluim 4000 kortgestraften wachten op tenuitvoerlegging van vonnis W eggebr uiker s drinken minder PIJPJES NOG NIET BETROUWBAAR 1|| HALVE ROUW AAN HET HOF Het gelijk is aan de zijde van de alternatieven Van C ONA Driebanden Gisteren lichte verbetering, maar nieuwe regen een ramp Y. POSTMA: GEEN RELATIE MEER TUSSEN DELICT EN STRAF" Plattelandsvrouwen: blijf zuinig met energie Uit (onofficieel) onderzoek blijkt: Afscheid' van Nieuw- Dennendal Sommige mensen hebben dit beeld van de politie; Anderen weer dit: Wie heeft ergelijk? DE WATERSNOOD IN BELGIË binnenland buitenland EENVOUDIG NARE ZAAK VOORLOPIGE CONCLUSIE NA DRIE CONTROLES: HOGER Merkwaardig Niet op de hoogte Staking van Britse journalisten papiep iw pen Werklozen (5) door: greet buchner WOENSDAG 20 NOVEMBER 1974 '(Van een onzer verslagge vers) BREDA "De menselijke nood, die tengevolge van de sterk getraineerde tenuitvoer legging van korte straffen word, opgeroepen, is bepaald niet gering en wordt, naar mijn mening, zwaar onder schat". Dat zegt de directeur van de r.k. reclasseringsvere- niging in Breda, de heer Y. Postma- "Ik beschik niet over exacte cijfers, maar feit is, dat het aantal kortgestraften, dat wacht op executie van de hun toebedeelde hechtenis- of ge vangenisstraf, landelijk gezien, de vierduizend ver over schrijdt. Mijn indruk is, dat de situatie in het Bredase ar rondissement niet afwijkt van het landelijke beeld." Bij de problematiek, die de heer Postma aansnijdt, gaat het om mensen, die veelal door de politierechter en in mindere mate door de meer voudige strafkamer van de rechtbank, zijn veroordeeld tot hechtenis- of gevangenis straffen, uiteenlopend van één dag tot zes maanden min één dag. "Het overgrote deel van die vonnissen dateert van ge ruime tijd geleden. Dat kan variëren van een jaar tot zelfs vier a vijf jaar. En dan vraag je je af: wat is de zin van een straf die zolang na het plegen van het delict pas wordt geëxecuteerd? Wordt het geen lioog tijd, dat we met z'n allen eens gaan afvragen wat we eigenlijk aan het doen zijn?", aldus «e heer Postma. De oorzaken voor de opeen hoping van een nog niet ten- uitvoergelegde korte straffen aan te geven, is vrij eenvou dig. "De vertraging begint met het indienen van een -vaak herhaald- gratieverzoek of een verzoek om uitstel. Dat doet praktisch elke kortgestrafte, maar daar klemt het niet. Veel meer klemt het omdat diverse Huizen van Bewaring en ge vangenissen zijn gevloten. Daar staat de opening van de strafinrichting "Oostereiland" in Hoorn, speciaal bedoeld voor kortgestraften, tegenover, maar het is een illusie geble ken, dat met "Oostereiland" de achterstand snel zou wor den weggewerkt. Huize van Bewaring en gevangenissen - ook die in Breda- zitten mud vol. Men komt er door gebrek aan ruimte nauwelijks aan toe daar korte straffen te execute ren." Een andere oorzaak van de opeenhoping is, volgens de heer Postma, te wijten aan het feit, dat er bij gelegenheid van het regeringsjubileum van de koningin geen gratie af kwam, zoals algemeen werd verwacht- "Destijds is op alle manieren geprobeerd executies uitgesteld te krijgen in de stellige verwachting, dat er een algemene gratie zou ko men. De wrange vruchten plukken we daar nu nog van." Het is een nare zaak, dat mensen vele maanden en zelfs jaren moeten rondlopen met de gedachte, dat vandaag of morgen die oproep kan komen voor het uitzitten van een straf van enkele weken of maanden. Zo'n oproep komt altijd op het meest ongelegen moment. "Vaak leidt dat," al dus de heer Postma, „in gezin nen tot menselijke drama's, waar wij als reclassering ook nauwelijks een antwoord op hebben. Wij kunnen hooguit de situatie proberen te bege leiden, wat te vermenselijken. Wij staan voor de levensgrote vraag wat de zin en het effect is van het tenuitvoerleggen van straffen na zo lange tijd. We worstelen ook regelmatig met die vraag in de Werk groep Gevangeniswezen-Re- classering, waarvan ik deel uitmaak. Het antwoord blijft echter uit. En toch zal er een zinvol antwoord op moeten komen, primair vanwege de menselijke nood, die het pro bleem achter zich aansleept, maar ook vanwege het econo misch aspect, want tenuitvoer legging van korte straffen kost per geval meer dan een zie kenhuisbed." Y. POSTMA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De balans van drie weekeinden waarin naleving van de nieuwe alco- holwet werden gehouden, landelijke controles op de laat zien dat de weggebrui ker nog steeds zeer weinig alcohol drinkt. In totaal zijn bij de drie landelijke contro les 34.754 verkeersdeelne mers staande gehouden, in totaal werd 119 maal een rij verbod (tot maximaal 8 uur) opgelegd en kregen 52 men sen een proces-verbaal we gens een te hoog bloedalco- holpercentage. Slechts in één geval werd medewerking aan de bloed- of unrineproef ge weigerd en eveneens één maal werd de ademtest gewei gerd. Deze cijfers, die uitsluitend betrekking hebben op de landelijke, gecoördineerde oontroles (en waarbij derhal ve de gegevens van de af zonderlijke korpsen niet zijn inbegrepen) verleidt de Cen trale Politie Verkeerseom- missie tot de voorlopige con clusie dat het publiek zich voortreffelijk gedraagt, dat er minder wordt gedronken wanneer men nog aan het verkeer moet deelnemen. Wel lijkt de tendens aanwe zig dat men langzamerhand weer wat meer dan kort na 1 november gaat drinken hoe wel het zware drinken nau welijks meer voorkomt. Bij de eerste landelijke con trole op 1 en 2 november werden 27.154 weggebruikers staande gehouden, 79 kregen een rijverbod opgelegd en tegen 36 werd een proces verbaal opgemaakt. Bij de tweede landelijke controle op 8 en 9 november waren de cij fers resp. 3000, 15 en 9 en bij de tijdens het afgelopen weekeinde gehouden controle werden 4600 weggebruikers staande gehouden, 34 kregen een rijverbod en 7 een p.v. Een woordvoerder van de Centrale Politie Verkeers- commissie zegt daarover: ,.Het laatste weekeinde lig gen de percentages van rij verboden en processen-ver baal wat hoger dan bij de eerste controles maar het to tale beeld is alleszins bevre digend. Van het totale aantal staande gehouden personen (34.754) kreeg 0,34% n.l. een rijverbod en tegen 0,15% werd proces-verbaal opge maakt. De mensen zien dui delijk in dat alcohol en snel verkeer niet samen gaan." DEN HAAG De blaas pijpjes die de politie sinds 1 nov. gebruikt om het alcohol- promillage van verkeersdeel nemers vast te stellen, zijn allerminst betrouwbare graadmeters. In totaal 7 pro cent van de tot nu toe door het gerechtelijk laboratorium onderzochte gevallen bleken de gebruikte pijpjes een te hoog promille te hebben aan gegeven. Het laboratorium in Rijswijk onderzocht de afgelopen twee weken 157 bloedmon sters van mensen die door het blaaspijpje op het poli tiebureau waren aangewezen als „verkeersdeelnemers met een promillage van 0,8 of meer. De resultaten van dat onderzoek, dat geen officieel karakter had, zijn zonder meer verbluffend. In elf ge vallen bleek het promillage zelfs lager te zijn dam de wettelijk vastgestelde grens vain 0,5, In een geval bracht de vergelijking tussen de ademtest en de bloedproef zelfs de laboranten tot grote verbazing. Dat was het geval van een Limburger die met zijn adem de kristallen in het buisje grasgroen deed oc- cdderen. Voor de politie stond vast dat de man de 0,8 promille- grens had overschreden. On derzoek van 's mams bloed bracht in het gerechtelijk la boratorium echter aan het licht dat hij slechts 0,02 pro mille alcohol in zijn bloed had en dat hij op de bewuste avond eigenlijk gerechtigd was geweest verder te rij den. Ook merkwaardig was het gesteld met de vier bloedmonsters die de politie van Oss in de eerste helft van deze maand naar Rijs wijk stuurde. Drie van de vier monsters bleken minder dan 0,5 promille alcohol te bevatten. Commissaris C. Versteegh van het Osse Politiekorps zei gisteren nog niet op de hoog te te zijn van deze verbazing wekkende cijfers. Hij sprak dan ook de geruchten tegen dat zijn korps voortaan de pijpjes onbenut laat. „Nee, want onze mensen hebben vrijdagavond nog gecontro leerd", aldus de commissaris. Ook een woordvoerder van het ministerie van justitie zei gisteren niet op de hoogte te zijn van het bekend gewor den feitenmateriaal. UTRECHT (ANP) Nu de plannen voor eein experimen tele zwakzinnigeninrichting „Leef- en werkgemeenschap Nieuw-Dennendail" niet door gaan omidat de overheid vol- gpns het stichtingsbestuur to weinig medewerking wil ver lenen, heeft Nieuw-Dennendal in een speciaal nummer van zijn krant „Nieuw-Dennenda/I Vandaag" afscheid genomen van zijn sympathisanten. Er staat in, dat 20 van de 150 mensen die Nieuw-Den nendal dit voorjaar tij dens het conflict op de Willem Arntszhoeve in Den Dalder uitriepen, in Groningen gaan wonen. Onder hen zijn verschillende ex-stafleden van Dennendal, zoals Cairel Muller, (ADVERTENTIE) 19? Ï5 Jet D-ouwes. de huisarts Dick Nioalaii en Jan Mulder. Ongeveer vijftien Nieuw- Dennendallers hebben inmid dels een aimdere baan, twintig zijn aan het solliciteren, tien zijn er op vakantie en vijftien volgen er een of andere oplei ding. Vijftig Nieuw-Dennen daMers weten nog niet wat ze gaan doen, een paar zijn er „afgeknapt" e«n vier, van een afstand geassisteerd door ex- collega's werken in Dirks- horn. In Dimkshorn hebben enkele stafleden en groepsleiders van Denneodai in augustus met een groep van acht jongens uit het - in juli door de politie ontruimde - paviljoen Lorantz een oud boerderijtje betrok ken. Een paar van de jongens werken nu bij boeren in de omgeving. Het boerderijtje wordt opgeknapt. De bewoners zorgen zeif voor bun 1.6 hecta re land en hun dieren. De werkers zoeken op het ogen blik parttime-banen in de buurt. Inbreken mag niet. Dieren mishandelen en doorrijden na een>-nrijding evenmin. Geen zinnig mere die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten,parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie dSar Iets tégen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het in beslag nemen van een voetbal. Soms tot het thuisbrengen van een weggelopen lieverdje.1 Daarom zal de een de politieman j zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. n lieverdje. (Van onze correspondent) GENT Dank zij het uitblijven van regen zondag en maandag is de watersnood die zaterdag plotseling in Oost en West-Vlaanderen optrad, gisteren enigszins vermin derd. In alle rivieren en sloten die barstensvol water ston den, en in vele gevallen buiten hun oevers traden, zakte het water. Maandagmorgen ontstond een enigszins duidelijk beeld van de situatie, die door foute berichtgeving eerst als echt dramatisch wais gestempeld. Gemeld was, dat een klein dorpje nabij de Dender door het water geïsoleerd was ge raakt, maar dit bleek niet waar te zijn. Dat de toestand het ergst was in de Weat- vlaatnse Leiestreek werd wel bevestigd: een dijkbreuk' te Rumbeke was er oorzaak van dat eem heel gebied onder wa ter geraakte en veel hoeven geïsoleerd werden. Aam de Noordfranse grens waar de Leie, die te Gent in de Schel de komt, normaal maar 50 me ter breed is, stonden de langs- gelegen velden en weilanden blank over een breedte van een kilometer. Ook in de klei ne steden Menen en Kort rijk trad de Leierivier buiten ha-ar oevers. In de toeristische Leie- LONDEN (AFP) Bijna dui zend journalisten, werkzaam bij een honderdtal plaatselijke kranten en tijdschriften in de omgeving van Londen, zijn gisteren voor onbeperkte tijd in staking gegaan uit protest tegen het vorige week aam 66 journalisten van de kranten- groep Kentish Times aange zegde ontslag. De 66 journalisten werd ont slag gegeven omdat zij hebben deelgenomen aan een actie die was georganiseerd door de na tionale journalistenfederatie ter ondersteuning van salaris eisen. De stakende journalisten hebben laten weten dat zij pas weer aan bet werk gaan wan neer het ontslag van hun col lega's ongedaan is gemaakt streek dicht bij Gent, waar ook veel laaggelegen wedden zijn, was deze rivier soms over een breedte van twee ki lometer buiten zijn oevers ge treden. In het algemeen kan worden gezegd dat het water langzaam wegtrekt. Nieuwe regenval, die tegen woensdag (vandaag) of mor gen voorspeld wordt, kan ech ter tot een echte ramp lei den. De ooeren, die over het hele land geholpen worden door een leger van militairen en vrijwilligers v-an circa 4000 man, zullen dit jaar zware verliezen lijden. De achteruit gang in de inkomsten wordt nu al geraamd op ongeveer 30 procent. Nadrukkelijk wordt gesteld dat alle cijfers nog slechts voorlopig zijn en dat het uiteindelijk resultaat nog slechter zal zijn dan thans wordt voorzien omdat er nog steeds geen weersverbetering im zicht is. Bij dit alle* heerst er vooral bij de vrijwilligers en de boe ren in de oogstcampagne grote verontwaarding over het doen of liever gezegd het laten van de Belgische Boerenbond. Zo beschuldigt met name het Vlaamse rechtgenootschaip en de studentenorganisatie Politi ca uit Leuven de Boerenbond ervan totaal niets te doen aan de organisatie van de hulpac ties voor de boeren. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (68.000 leden) gaat .er, eventueel samen met andere organisaties, op aan dringen dat de tv-spots die vorig jaar aanspoorden tot energiebesparing, worden her haald. De presidente, mevrouw I.A.T.G. Cieraad-Dij krtra, zei gisteren in Utrecht op de alge mene vergadering van de bond, dat zorgvuldig omsprin gen met onze grondstoffen ge boden blijft. DEN HAAG (ANP) In verband met het overlijden van pre sident Erskinde Childers van Ierland, heeft het Nederlandse hof met ingang van gisteren drie dagen halve rouw aangenomen. Over het aannemen van hofrouw kan het volgende worden ge zegd. De Grootmeester van het Huis van H.M. Koningin Juliana kondigt het tijdstip en de verdeling van de rouw aan in de Neder landse Staatscourant. Hij doet hiervan mededeling aan de dames en heren van de hofhouding, aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie en aan het Kabinet der Koningin. De opperceremonie- meester maakt de rouw bekend aan de hoofden van missies, ge accrediteerd bij het hof van H.M. de Koningin, Het Nederlandse hof kent drie verschillende graden van rouw: zware, halve en lichte rouw. Gedurende de halve rouw, die thans is voorgeschreven, dragen de dames en heren donkere kleding; in uniform wordt een zwarte band om de linkerbovenarm gedragen. Gedurende de halve rouw worden geen bijeenkomsten met een feestelijk karakter, maar wel herdenkingen, lezingen en concer ten bijgewoond. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vernteld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens h met Inhoud* c.q. strekking Onder de kop „Werklozen" schrijft dirs- E- Campert hoe het naair zijn mening gesteld is me de werklust van de 160.0-00 werklozen. Hij stelt dat ze in die kroeg hij een borrel zitten te wachten tot de aardappelen thuis gebracht worden. Ik zal maar niet vra gen oi deze heer zelf ook aan het aardappelen rooien is- Als oud-landiairbeideir heb ik van 192-5 tot 1962 zelf ervaren dat werken in het najaar risico's met zich meebrengt. De werk lozen die toch in de meeste gevallen graag werken, wor den weer als de kop van jut gebruikt. De arme intellectue len die op kosten van de klei ne man hun honoraria kunnen halen, zijn wel de laatste om op deze groep met modder te gooien. Alhoewel de weersom standigheden tegenwerken, is de achterstand in de aardappel oogst voor een groot deel aan eigen schuld van de landbou wer te wijten. Wanneer men de lessen v-an het verleden had gevolgd, die aantonen dat de aardappe len na half september gerooid moeten zijn, nad men een groot deel van de huidige ach terstand kunnen voorkomen. Ik hoop dat deze les n;iet wordt vergeten en ra-ad dra. Campert aam te praten over dingen waar hij wel verstand van heeft. LANGEWEG HG BEL- JAARS ur, kamerfracties van PvdA en PPR in de Eerste kamer hebben staatssecretaris Van Lent (Defensie) laten weten, dat uitstel van de straf tegen militair Kees Vellekoop „drin gend gewenst" is. Kritische jongeren wit rran. se adellijke gezinnen tergden hun ouders door het van het livrei van huisknech. ten en kamermeisjes, nog l voor de Franse revolutie «n feit zou worden. Hadden deze jongeren dli een voorgevoel van de ding.. die zouden gaan Jcomen, ij was het meer een kwestie van inzicht in de situatie? We zullen hei nimmer es ten, evenmin als we ooit zul. ten weten wat ome alternate re jeugd er al jaren gekia toe bracht, om demonrtrafej te breken met alle vertom van welvaart en rijkdom. Feit is dat beide groepen m jongeren uiteindelijk te gelijk aart hun kant Hebben, tegen de verwachting m it ontdane ouders in. Want eigenlijk beleven w momenteel ook een retolnllt, zij het -minder wreed, ma-, abrupt, maar daarom nog taj niet minder ingrijpend. Het is namelijk gedaan tte onze welvaart, met onze jtetji voortrollende consumptii- dwang en met ons vertoont» baas boven baas, inzake wt- spilling van energie en groni- doffen. Het begin van im revolutie ligt bij de olieorin van een jaar geleden. Toen ontdekten we voor k, eerst hoe kwetsbaar het W«' ten is en hoe weinig er nodx is om de welvarende burg» uit de rijke landen te sera- deren in een zuinig letten! mens, die nog -maar net it eindjes van zijn energiek hoe/te aan elkaar kan kne pen- Sommigen dachten toen dat het maar een grapje voor eten zou zijn, anderen dat dit het abrupte begin van snel toene mende armoede wasGeen van beiden hebben gelijk ge kregen, want ook nu weer ligt de waarheid in het midden De oliecrisis blijkt achten! gezien, het nogal abrupte be gin van een overigens lang zaam voortschrijdende verin ming van het Westen te zijn, dit seizoen nog onderstreept door een misoogst allerue- gen. Het staat dan ook als een paal boven water, dat het ge daan is met consumeren ot» der wille van het consument en met het voorbijzien alle problemen die dit W het leefmilieu met zich mee brengt. We zullen weer een»- diger moeten leven, niet maar simpelweg omdat te- geld voor luwe zal 0"™*' ken. Denk nu vooral niet datt' eenvoudige leven saai hoeft ie zijn en dat we daarmee W aloude spel van statuspertoon kwijt zijn. Niets is miw' waar, het spel is gebleven, in leen de regels zijn ge»)' zigd. Gold het tot voor kort om« laten zien dat wie het wee» heej-t het ook breed kan W' hangen, nu gaat het erom laten zien dat je met toch nog iets kunt doen. om is het erg „in" om Wm' te dragen die allang op toddenhoop hadden moeten1'»' gen, om lakens te verste lie en kinderkleren onderling te wisselen. Daarom --' tói toppunt van snobisme een ot- j de pyjama over de strijkP' J of als stofdoek en een w» doekje dat eens een kat™1*'" was- Tijdens gezellige awn®!! i wordt het weer zaak om j uiterst simpele middelen - nog leuke en gezonde WF te presenteren en meer één droog koekje bij de dagthee zou aanleiding zijn tot geroddel over gei oauvi, vrouw die kennelijk t^" loopt- woning of auto is even ge als een thermostaat die m graden staat en de on beul bestseller inzake vakanttep tien is de fietstocht over gene wat ons nog rest vim Veluwe, sedert da tntHW« er bezit van hebben 1 men. Kortom mogelijkheden over om mee te doen me oude spel statusvertoon gens de nieuwste regels. Blijft nog een vraag e jt is: op welke wijze moet alternatieve jongeren. j( door macht en geld verM.ti ouders altijd een neus voor zijn. zich nu onderst: den van de rest WOENSDAG 20 NOVt Harry Lubse, die de of fer voor Jong Oranje '(Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG In de klas van de Zeeuwse afdi lbigscompetitie ging afgelope week slechts één wedstrij door. ONA 1 ontving in Oos burg nummer twee van d ranglijst Zand 1- De thuisclu slaagde er daarbij in de Mie delburgers een punt te ontfut selen ondanks de nederlaa die De Kort opliep tegen ee goed spelende Hans van d Voorde Wilno 2 is nu ee punt verder uitgelopen. In de 2e klas A is het karr. pioensoh-ap vain MZ 2 bijnl een feit. Nu werd Goes 2 me de grootst mogelifke cijfer (0—10) verslagen. Ook d tweede ontmoeting tussel Laurens 1 en Zam-d 3 eind-igd onbeslist, 53, waardoor MZ De deelnemers aan het Y Tienrood, A. Rijk, D. (Van onze sportmede werker InoVEZANDE Kees kenge van HBC uit Hein" Av„s'a"d is in zaal-Doene in -w 7'™nde, biljartkampioen j e klas driebanden ge iden van het district Wal- r. 'en De Bevelanden. De nal» k Was reeds voor de fi- titel ,5"n' vr>j zeker van de t„- verloor tijdens dit M-ei i"01 ma;lr een partij, en Jon Piet Doene, die De 4' beurtem06* met 18-25 Jri y,ette van OBK 's-Hee- als 4 achter De Jonge weede eindigde, en toch

de Stem | 1974 | | pagina 10