GROOT FEEST IN Karamanlis krijgt 214 van de 300 zetels „Zwarte dinsdag" in Frankrijk Advies winkelsluiting feestdagen Europese kernmacht in Europese Unie MIUOENEN VOLGEN STAKINGSPAROOL Van der Louw verdient 2,5 ton per jaar or P- hoebé axel commentaar Westbrabantse PvdA protesteert bij Den Uyl inzake Holger Meins *de stem dinsdag tis krijgt fliers :hting van fm binnenland buitenland l, Weststraat 13 it 92 W verdere vrijblijvende inlichtingen over deze fascinerende hobby Grootste stembuszege uit de geschiedenis van Griekenland Griekse stemming Beperkte mogelijkheden van Red Band natuurlijk RED BAND Voor acht ton flessentrekkerij Vrije hand Bekende namen parijs Tienduizenden Fransen hebben „de brug ge slagen" zoals dat heet, en er een lang weekend van ge maakt omdat de zogenaamde nationale staking van van daag alle activiteiten die door de talrijke andere stakingen nog niet lamgelegd was zal stilzetten. Drie grote vakcen trales de communistische CGT, de linkse CFDT en de bond van onderwijzend personeel staan achter de sta king en verwacht wordt dat een aanzienlijk deel van de 21 miljoen werknemers het stakingsparool zal volgen. De pers spreekt al bij voorbaat van „zwarte dinsdag". theeconoom Moro probeert tweepartijen- coalitie in Italië Giftig gas stroomt uit Brits schip NIVV: REGERING MOET STANDPUNT INNEMEN Prix Goncourt voor prof. Pascal Laine 19 NOVEMBER 1974 iu Reburo ting 1en tot 9 uur sdag 3 en cember. To»» weststraat 10 tel. 01155 -1466 ATHENE Een dansen de en feestvierende menigte (foto rechts) vermaakt zich na de verkiezingsoverwin ning van premier Karaman- lis op het Plein van de Con stitutie in Athene, terwijl politie-agenten de ook met spandoeken uitgeruste me nigte gistermorgen vroeg trachtte te verspreiden. |7onstsntinos Karamanlis heeft in de eerste Griekse parle- mentsverkiezingen sinds het einde van de militaire dic- tatuur een enorme overwinnig behaald. Met bija 55 procent van de stemmen en 214 van 300 zetels in de nieuwe volksvertegen woordiging heeft hij het gevraagde mandaat gekregen om te j proberen een oplossing te vinden voor de problemen waarvoor I Griekenland zich geste'd ziet.- de kwestie - Cyprus, de verhou- I ding tot de V.S. en de NAVO, de bestraffing van de schuldigen J aan de militaire dictatuur en de economische crisis. Ofschoon de geslepen politicus Karamanlis als tijdelijk leider van Griekenland het kiesstelsel zo wijzigde, dat zijn partij „Nieuwe Democratie" erdoor bevoordeeld werd en links voor het hoofd stootte door uitgerekend op 17 november de her denkingsdag van de b'oedige opstand aan de Hogeschool van Athene - verkiezingen te laten houden, moet gezegd worden, dat alle partijen zich tijdens de verkiezingscampagne hebben laten leiden door het gezonde verstand. Ook de communisten die het meeste verzet hebben geboden tijdens de juncta-jaren en als gevolg daarvan op een grote stemmenwinst hadden mo gen rekenen, hebben zich erg gematigd opgesteld. Is alle andere partijen wilden zij de democratie veilig ge. steld zien, want iedereen is er zich van bewust, dat het gevaar vooreen nieuwe (militaire) staatsgreep nog niet geweken is. De Griekse kiezers hebben dit gevaar blijkbaar ook onderkend. Hun sfemkeuze duidt erop, dat zij het zekere voor hef onzekere willen door de gematigd rechtse Karamanlis, die door de mili tairen gedoogd wordt, sieun te geven. Alles is beter dan de kolonels, schijnen de Grieken gedacht te hebben. jjet kabinet-Den Uyl wi! 3,5 miljard extra in de Nederlandse economie pompen. Geen kleinigheid. Toch blijkt niemand enthousiast. De voorgestelde maatregelen gelden maar voor één jaar. In werkgeverskringen spreekt men daarom van een tijdelijk nood verband, dat niets oplost, in ieder geval nauwelijks bijdraagt tot ee" dusdanige verbeteiing van het bedrijfsklimaat, dat het voor ondernemers weer interessant wordt om te investeren. De vakbeweging staat al evenmin te juichen. De beoogde verhoging van de koopkracht en de nieuwe bouwactiviteiten zijn vooral gericht op de bestrijding van de werkloosheid. Maar eokhier is het effect van tijdelijke aard. De werkloosheid wordt net in de oorsprong aangepakt Dit laatste is trouwens een proces van lange adem, van rust ■svens aan het politieke front. Die rust ontbreekt nu juist. Bijna 'sdere week ziet het kabinet zich voor een nieuwe hindernis 9eplaatst Opgejaagd als ze worden door achterban en oppositie pellen Den Uyl en de zijnen van de ene ad hoc-oplossing naai andere. Van een furdamentele aanpak komt daardoor wei- "'9 terecht. i°t groot verdriet van vooral de progressieve partijen, waar- °P het kabinet steunt. Daar is een aantal utopisten nog niet toe 'in de erkenning, dat de mogelijkheden van de regeringsleider '8n een klein land, om in korte tiid inarijpende hervormingen te voeren, zeer beoerkt zijn. Die erkenning hoeft geen ba- J*lr,qte betekenen. Maar het is wel een voorwaarde om een e'"k verantwoord be'eid te kunnen voeren. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ATHENE Konstantinos Karamanlis en zijn nieuwe democratische partij hebben voorlopig een „politiek won der" in Griekenland verricht. De 67-jarige premier behaal de met zijn partij de grootste stembuszege die ooit in Grie. kenland werd genoteerd. Maandagavond laat wer den in Athene de officiële resultaten bekendgemaakt voor zover deze de voor naamste partijen betreffen. De cijfers, die wij gisteren reeds publiceerden, gaven een volkomen betrouwbare aanwijzing voor de grootte van de overwinning van Ka ramanlis, wiens zege ook door de Griekse en Turkse bevolkingsgroep op Cyprus met instemming is begroet. De nieuwe democratische partij van Karamanlis heeft 54,5 percent der stemmen vergaard en zal in het par lement 214 zetels krijgen. Het parlement bestaat uit een enkele Kamer met 300 zetels. De centrum-unie nieuwe krachten van George Mavros kreeg 20,41 percent der stem men, hetgeen goed is voor 64 zetels. Mavros' groepering wordt de voornaamste opposi tiepartij. De Pan Helleense socialisti sche partij van Andreas Pa- pandreou, eens hoogleraar te Berkeley (Californië) en een Amerikaans staatsburger, kreeg 13,61 percent der stem men hetgeen 12 zetels waard is. De communisten gecombi- HAARLEM (ANP) De 30-jarige C-B.L.R. uit Zand- voort is op verzoek van de Haarlemse politie aangehou den, verdacht van flessentrek kerij tot een bedrag van f 800.000,Hij had zich op 1 augustus j.l. in Haarlem ge vestigd als radio- en tv-hande- laar en deed in verscheidene delen van het land bestellingen van wasapparaten, radio- en tv-toestellen. Blijkens het eer ste onderzoek door de Haar lemse politie heeft de man be stellingen gedaan tot een be drag van 800.000 gulden, waarvoor geen betaling is ge schied. neerd in .verenigd links" ver gaarden slechts 9,2 percent, dat neer komt op 10 zetels. Dit betekent dat er van de omstreeks 50 partijen die aan de verkiezingen hadden deel- genomen er slechts vier in de kamer zullen komen. De regeringspartij bezet daar dus 214 zetels, de opposi tie 86. Twaalf van de 300 ze tels zijn „erezetels" die de partijen ter beschikking stel len van bepaalde personen naar verhouding van het aan tal door hen vergaarde stem men. Slechts drie vrouwen hebben zitting van de 36 die zich kandidaat hadden steld. Ka-ramanlis gaat nu een re gering vormen die vier jaar de macht zal uitoefenen, en de premier zal de vrije hand krijgen het land terug te lei den van een staat van dicta tuur, die zeven en een half jaar heeft geduurd, tot een ware democratie. „De democratie is tot haar geboorteplaats teruggekeerd" riep de verheugde premier uit, toen hij zijn landgenoten aan-! spoorde de handen ineen te slaan en zich te wijden aan de nationale problemen. Ten aanzien van de volks stemming van 8 december over het koningschap van Constantijn dat is de dag dat het nieuwe parlement voor het eerst bijeenkomt zei Karamanlis: „Ikzelf zal mij hier niet over uitlaten. Laat het volk zelf, zonder druk van welke kant ook, be slissen". Onder degenen die gekozen zijn in het nieuwe Griekse parlement bevinden zich de hoogleraren Geor-ge Mangakis en Ioannis Pesmazogloe. Deze twee felle tegenstanders van de militaire junta stonden in Athene kandidaat voor de ühie van het centrum van minister Mavros. Kandidaten die het niet hebben gemaakt zijn o.a. de bekende componist Mikis The- odorakis en de filmster Melina Mercouri die resp. kandidaat stonden voor het communisti sche verenigde links en de pan-Hellenistische beweging van George Papandreoe. (Van onze correspondent) In feite vertoonde Frankrijk ais gevolg daarvan maandag al een aanzienlijke mate het overbekende uiterlijk van een door een algemene staking verlamd land. De poststaking is inmiddels in haar vijfde week en bewijst voor zover dat nog nodig was dat een moderne samenleving zonder de PTT-diensten relatief snel verschrompelt. Problemen van de meest uit eenlopende aard als gevolg van de staking van de PTT doen zich elke dag duidelijker voor en men schat dat tegen het eind van de week 150.000 arbeiders als gevolg van het sluiten van hun bedrijven, om dat deze niet zonder post kun nen werken, op straat zullen komen te staan. Maandag was het cijfer van 100.000 al ver overschreden. Maandag ook begon officieel de vierdaagse spoorwegstaking, terwijl de sociale onrust een nieuw hoog tepunt zal bereiken in de nati onale staking van 24 uren van vandaag die de particuliere en openbare activiteiten in 't land grotendeels zal' lamleggen. Daarbij is de kans niet uitge sloten dat de arbeiders gas en elektriciteit de stakingsduur tot 48 uren verdubbelen zullen hetgeen praktisch nog nimmer is voorgekomen. Het is aanzienlijk eenvoudiger op te sommen wat er dinsdag in Frankrijk wél dan wat er (ADVERTENTIE) 3M Duikertjes: 40 voor 1.30 Da> 3'/4 cent per pot overheerlijke thee. ROME (RTR, UPI) De Italiaanse kabinetsformateur Aldo Moro heeft zijn pogingen om een eind aan de politieke crisis te maken door een christen-democratische min derheidsregering te vormen moeten opgeven. Hij wil nu proberen een tweepartijencoa- Htie van christen-democraten en republikeinen od poten te zetten. In 'I Kort HET JAAR 1975 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot internationaal jaar van de vrouw. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard het be- schermvrouwschap te aanvaar den van het door de Neder landse regering ingestelde na tionaal comité internationaal jaar van de vrouw 1975. VAN de eind oktober ten nadele van een 60-jarige bank employé in een villa te Aer- denliout gepleegde antiekdief stal, ter waarde van ca. f 100.000, zijn de vier schil derijen, met een verzekerde waarde van meer dan f 91.000 vrijwel onbeschadigd terugge vonden bij een heler, de 26- jarige vishandelaar H.L.G. uit Den Haag. DEN HAAG (ANP) Het Centraal Overleg Detailhandel Werkgevers- en Werknemer sorganisaties adviseer met be trekking tot de openstelling van winkels in de komende St. Nicolaas- en kesrtperiode, alle ondernemingen in het winkelbedrijf het navoleen- de: a. Geen gebruik te maken van de mogelijkheid die de winkelsluitingswet biedt op zaterdagen 30 november en 21 december de winkels na 18.00 uur open te houden. b. Gebruik te maken van de mogelijkheid die de winkelsluitingswet biedt de winkels na 18.00 uur open te houden op 29 november, 2 t.m. 4 december. 20 en 23 decem ber. c. Indien in een gemeente het bedrijfsleven of een belangrijk deel daarvan meent dat door het gesloten zijn van de win kels op zaterdagavonden 30 november en 21 december de consument te weinig koopgele genheid wordt geboden er aan mede te werken, diait op 28 november en 19 december de winkels na 18 uur geopend kunnen worden gehouden. In verband met het bepaalde in de winkelsluitingswet kan avondopenstelling op deze bei de data slechts met medewer king van de gemeenteraad worden gerealiseerd, d- In het geval de winkels op 28 en 29 november, op 2 t.m. 4 december alsmede op 19, 20 en 23 december na 18.00 uiir geopend worden gehouden, hetgeen zonder meer mogelijk is tot 21.00 uur, zo min moge lijk gebruik te maken van de mogelijkheid om via gemeen teraad het sluitingstijdstip op die avonden uiterlijk 22.00 uur vast te stellen. e. Te bevorderen dat de win kels op de dinsdagmiddagen 3, 24 en 31 december geopend kunnen worden gehouden. In verband met het bepaalde in vele gemeentelijke winkel- sluitimgsverordenimgen zal deze openstelling in het algemeen slechts met medewerking van de gemeeteraad kunnen wor den geraliseerd. f. In het geval de winkels op de dinsdagen 24 en 31 decem ber des middags geopend wor den gehouden het sluitings tijdstip zo mogelijk op 16.00 uur maar uiterluik op 17.00 uur vast te stellen- niet zal werken- Tot dusver zijn het hoofdzakelijk een aantal privé-onderwijsinstel- lingen voornamelijk dus scho len die door geestelijken ge dreven worden. In de privê- sector zullen echter een aantal Winkels openblijven voorzover de algemene verlamming en het uitvallen van elektriciteit de winkeliers niet noopt even eens te sluiten. Drie bonden hebben rich te gen de staking uitgesproken maar de twee grote linkse bonden hebben een zeer groot overwicht. Ook in dien de poststaking deze week beëindigd zou worden zal het volgens de autoriteiten tot on geveer haïf januari duren al vorens de postdiensten weer normaal kunnen functioneren. Op kerst- en nieuwjaarskaar ten uit Frankrijk hoeft dien tengevolge volstrekt niemand in het buitenland te rekenen. In Frankrijk is dit laatste in tussen de allerminste zorg; de andere problemen als gevolg van de sociale beroering rijn in tal van gevallen bepaald dramatisch. FALMOUTH (UPI) Deskundigen v-a-n het Britse ministerie van de fensie zijn aan boord ge gaan vain een Brits con tainerschip diat een lek heeft dn eer. van zijn giftig gas bevattende tanks. Zij moeten pro beren het lek te dich ten. Het schip, de 33.000 ton metende „Asia", lliigt voor anker voor de ha ven van Falmouth. Het keerde daarheen terug toen bleek dat het uit stromende gas zestien leden an de bemanning, onderwie ook de kapi tein. had aangetast- Zij staan momenteel onder medische behandeling. Vier van hen zijn met helikopters van het schip gehaald en over- geb'acht naar een zie kenhuis in Londen. Vol gens de artsen was hun toestand gisteren nog steeds ernstig. De „Asia" keerde vrijdag terug naar Fal- mioutlh voor een spoedin- spectie toen men een lek ontdekte omdat enkele van de bemanningsleden onwal waren geworden. Zaterdag koioo het schip weer zee, met bestem- Rotterdann, maar opnieuw koers er weg- mdmg zette De „Asia" heeft lading, tanks arseenwaterstof, een zeer giftig gais, dat in wendige bloedingen ver oorzaakt en in zeer kor te tijd de dood tot ge volg kian hebben. Dat gas is afkomstig uit Charleston in de V.S. en zou in Schotland uitgela den worden voor ge bruik in elektrische transistors. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vorming van een Europese kernmacht is geen academische kwestie meer, zoals het ministerie van Buitenlandse Zaken en kele jaren geleden nog ver onderstelde. Tot deze con clusie komt het Nederlands Instituut Voor Vredesvraag stukken in een gisteren in opdracht van hetzelfde de partement verrichtte studie. „Kernwapens voor West-Eu ropa". Academisch is de vraag niet meer, omdat twee Westeuropese mogendheden, Engeland en Frankrijk, reeds in het bezit zijn van eigen kernwapens. Het ljjkt er niet op, dat deze twee lan den van het bezit er van af stand willen doen. In bet rapport constateert het NIVV, dat bij de totstand koming van een Europese Unie, w-aairvan ook Engeland en Frankrijk deel uitmaken, zij ofwel de kernwapens tot instrumenten van de Unie zul len maken dan wel deze wa pens buiten de gemeenschap pelijke boedel zullen houden. Het NIVV vraagt zidh af of men onder die omstandighe den al dan niet een vergaande unie moet aangaan met part ners, die er de voorkeur aan geven „met één been buiten bed te slapen". Het NIVV vindt van grote betekenis de positie van West- Duitsland. Die betekenis komt erop neer, dat de huidige coa litie in Bonn de Amerikaanse veiligheidsgaranties aan West- Europa, zolang de betekenis PARIJS (AP) De belang rijkste jaarlijkse prijs in het Franse litteraire leven, de Prix Goncourt, is gisteren toe gekend aan de 32-jarige hoog leraar-romancier Pascal Laine voor zijn roman „La Dentellie- re" (de kantklosster). Laine, die communieatieleer doceert aan een Parijse tech nische hogeschool, noemt zijn roman een verhaal over ,de onmogelijkheid van intermen selijke communicatie, in het bijzonder tussen leden van verschillende sociale klas sen". daarvan niet groter dan nul is, niet op het spel wil zetten. Een Westeu tope-se kernmacht die gevaren zou inhouden voor een goede verstandhouding met de V.S. adht zij uit den bova De teneur van het betoog in het NlVV-rapport is, dat men zich al te gemakkelijk van de hele kwestie zou afmaken in dien men zegt dat een maxi male afschrikking onbetaal baar en een minimale af schrikking ongeloofwaardig is. Tussen die twee uitersten zijn nog varianten denkbaar. Zo wel de Britse als de Franse (maar ook de Chinese) kern machten nemen hoe langer hoe meer het karakter aan van wat genoemd wordt een „opti male afschrikking". Daarmee wordt een kernmacht bedoeld die juist zoveel kracht en o-mv vang vertoont, dat geen van beide supermogendheden de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie) haar kan uitschakelen zonder zich daardoor tevens kwetsbaar te maken voor de andere supermogendheid. De discussie omtrent een Westeu ropese kernmacht zal zich, volgens het NIW, toespitsen op een minimale tot optimale afschritokingsmacht die zou worden ingebouwd in een Eu ropese Unie- De Nederlandse regering die-nt bij haar uiteindelijke standpuntbepaling vooraf tot een onderlinge afwegii^ 25 komen van de prioriteiten, zo als de totstandkoming van de Unie, de betekenis van de Amerikaanse veiligheidsgaran tie en het terugdringen van de rol van kernwapens. Een teleurstelling: Gister middag lang bezig geweest met 1 karwei ter verduidelij king zij nog gezegd dat het omwille van de duidelijkheid was tegen het einde van het karwei raakte het gereedschap in de vernieling waardoor een domper op onze aanvankelijke enthousiasme werd gezet en u niets ter verduidelijking krijgt aangeboden. Lastig nietwaar, een paar zinnen zonder komma's en punten. Zal niet meer voorko men. Het is Oóster-schelde, maar Wéster-terp. TJit het hart gegrepen: „Het gaat niet goed met de Neder landse worst. Die bevat steeds meer moderne (legale) hulp stoffen in plaats vrni puur vlees". Dat is de mening van de Amersfoortse slager ij-des kundige A. CoppoolseMet zijn collega Wil van Bruggen gaat hij een worstmakersgilde in het leven roepenDe op richtingsvergadering was gis teren. Het gilde wil de smaakver- slapping bestrijden door het bevorderen van het zelf worst maken door slagers, zal stre ven naar kwaliteitsverbete ring, reclame maken voor zelf gemaakte (slagers)worst en het publiek bewust maken voor kwaliteit. Een twaalf en een zoen van de juffrouw, een ferme hand druk van ons, en een bank vooruit voor deze prima initia tieven, Ene Theo Knegtjens is Euro pees judokampioen geworden: grote klasse! „De stiekum oprukkende hamburger is een bedreiging voor de zich schuchter ontwik kelende eetcultuur in Neder land" (dr. B. Spiecker). Een administratieve recht bank in het Westduitse Bra ken („Ik word niet goed") heeft een einde gemaakt aan de praktijk van pastoor Hu- bert Kruse, die bru-ine verf placht te spuiten op bioscoop affiches waarop schaars of niet geklede meisjes voorkwa men. Zij bepaalde dat als de 48- jarige pastor zich in de toe komst beledigd zou voelen door dergelijke aanplakbiljet ten, hij de psychiatrische af deling van een naburig zie kenhuis moet raadplegen die zal beslissen of de afbeeldin gen al of niet pornografisch zijn. Juist: de ene bil is de ande re niet ig Morgen zijn: zal-ie er weer MERIJN ROOSENDAAL Het gewes telijk bestuur van de Partij van de Arbeid „Noord-Brabant West" heeft in een schrijven aan minister-president Den Uyl haar verontwaardiging en grote bezorgdheid uitgespro ken over de wijze waarop de West-Duitse gevangene Holger Meins de dood heeft gevonden. Het bestuur wijst eveneens de manier af, waarop geestver wanten van Holger Meins tij dens hun hechtenis worden behandeld. ROTTERDAM (ANP) André van der Louw, de nieu we burgemeester van Rotterdam, verdient (met ingang van 1 januari a.s.) een bruto jaarsalaris van 244.420, Daarboven krijgt hij nog een zogenaamde ambtstoelage van 6.000,— en heeft hij recht op kinder- en vakantietoelage. Voor het onderhoud van de burgemeesterswoning trekt de meente een bedrag uit van f 12.000,—. Hiervan betaalt Van der Louw een gedeelte zelf. Voor het genot van de woning is hij jaarlijks 7.406.— aan de gemeente ver schuldigd. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan de ge meentebegroting 1.975 - De acht wethouders van Rotterdam moeten met aanzien lijk minder zien rond te komen. Voor hun bruto wedden is f 845.122,(ruim 105.000,per man/vrouw) uitgetrok ken. Op de wedden wordt een bedrag van 76.240,— (ruim 9.500,per man/vrouw) ingehouden wegens pensioen bijdragen. Boven hun salaris hebben de wethouders recht op kindertoelage. Negen ex-wethouders genieten momenteel een pensioen van de gemeente. In 1975 zal hiermee een bedrag gemoeid zijn van 230,000,Daarnaast keert Rotterdam nog pen sioenen uit aan drie weduwen van ex-wethouders: in 1975 een totaal van f 50 000.

de Stem | 1974 | | pagina 9