Axel saneert financiën VERHOGING BELASTING i VERMINDERING PERSONEEL VERSTERKTE AFSCHRIJVING Brandweer Hulst houdt open dag Scherpe aanval op scholen planning Topbiljart- competitie W aterschapsbond wegenlasten drukken zwaar Vergadering onderwijs commissie Waterschapsbond verhoogt contributie JAARBIJEENKOMST VAN DE VOGEL S. VAN DORSSELAER IN DE OSSEWEI Fractievergadering in Oostburg KAMPIOENENDAG TE CLINGE GESLAAGD EESFII Voor wat, hoort wat Zuiddorpe Huldiging van kampioenen UITGESTELD In schoolraad Terneuzen Breskens Oogstvrij- willigers onthaald in Axel Clinge Hulst PJZ STELT VERGADERING UIT VANWEGE OOGSTMISÈRE ms (Van een onzer verslaggevers) AXEL Uit de gemeentebegroting voor 1975 blijkt dat de gemeente Axel doorgaat met het saneren van de ge- meentefinanciën. Dat gebeurt dan op drie manieren. Op de eerste plaats door het verhogen van de belastingen, op de tweede plaats door verminde ring van het aantal personeelsleden van de dienst gemeentewer ken door middel van natuurlijke afvloeiing en tenslotte ook door versterkte afschrijving van onrendabele investeringen en van objecten, die voor de gemeente geen nut meer afwerpen. Sint-Nicolaas Op zondag 1 december zal St-Nicolaas met zijn zwarte Pieten een bezoek brengen aan Zuiddorpe. Het St.-Nicolaas Comité met de drumband „Ons Genoegen" zal St.-Nicolaas om half drie aan het bejaardencentrum „Onder de linden" opwachten. De voorzitter van het St.-Nico- laascomité de heer René Eg- germont, verwelkomt de goede Sint, waarna de stoet een wandeling maakt door het dorp. In de zaal van het cafe Centraal vindt daarna een ont vangst plaats. De gemeentebegroting van Axel voor volgend jaar is slui tend- Er is een bedrag voor onvoorziene uitgaven beschik baar van ruim vijftigduizend gulden, hetgeen neerkomt op ongeveer vier gulden per in woner. Volledige zekerheid heeft de gemeente Axel overi gens nog niet over de finan ciële positie van volgend jaar, want het is nog niet precies zeker wat uit het gemeente fonds is te verwachten. In dit verband en ook gelet op het streven om door te gaan met sanering van de gemeentelijke financiën zal de gemeente Axel volgend jaar zo zuinig mogelijk omspringen met het beschikbare geld. Dat betekent dat niet alle wensen in veg- (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zeehengelvereniging De Vogel zal op zaterdag 23 november in hotel Van Leuven te Kloos- terzande de jaarvergadering houden. De bijeenkomst begint om 15 00 uur. Na de gebruikelijke jaarver slagen van penningmeester en secretaris zal de contributie vaststelling voor 1975 plaats vinden, evenals het vaststellen van de clubwedstrijden in het volgende seizoen. Wegens pe riodiek aftreden van de be stuursleden J- van Deursen en A. Mannaert zullen bestuurs verkiezingen plaatsvinden. Na de jaarvergadering be gint in hotel Van Leuven om 18.00 uur de feestavond met een gezamenlijk diner, waarna men nog gezellig samen hoopt te zijn. Tijdens het diner zul len de eindprij swinn a ars van de clubwedstcrijden hun ere prijs in ontvangst kunnen ne men uit handen vaar de burge meester van Hontenisse, mr. M. Somers. vulling kunnen gaan en dat de gemeente prioriteiten zal moe ten gaan stellen. Nieuwe uit gaven kunnen alleen maar worden gedaan als daarvoor de nodige dekkingsmiddelen zijn gevonden. In de begeleidingsbrief bij de begroting voor 1975 mer ken B. en W. van' Axel op dat men van plan is om per 1 januari 1975 in Axel de onroe- rend-goed-belastingen te gaan invoeren. Ook dat is van be lang voor de sanering van de gemeentelijke huishoudpot. Ondanks de moeilijke finan ciële positie van de gemeente zijn B- en W. toch van plan de raad voor te stellen een aantal verenigingen meer subsidie te geven. Het gaat hier met name dan om muziekverenigingen en kruisverenigingen. Voor de kruisverenigingen komt een andere subsidieregeling dan die men tot nog toe heeft ge hanteerd. In dit verband krij gen de kleine kruisverenigin gen bijvoorbeeld een extra subsidie om te voorkomen dat zij wegens geldgebrek hun werk niet goed kunnen doen. Als de fusie tussen de kruis vereniging tot stand is geko men zal Axel de subsidie voor deze instellingen herzien. Ondanks het feit dat de ver goedingsregeling van het rijk voor het kleuter- en basison derwijs is verbeterd, zal de gemeente Axel hiervoor nog f 140.000 moeten bijpassen. In de begeleidingsbrief, ge ven B. en W, nog een opsom ming van de werken, die we gens gebrek aan voldoende dekkingsmiddelen niet in de begroting voor 1975 zijn opge nomen. Het gaat hierom: een nieuwe slijtlaag op de West singel vanaf de Singelweg tot aan de Rooseveltlaan asfalt- verharding en slijtlagen op het kruispunt Buthdijk - Roose veltlaan - Lageweg, een slijt laag voor de Rooseveltlaan, het vernieuwen van c.v.-ketels in de' openbare lagere school Prinses Marijke en de openba re kleuterschool Roodkapje. Ook staan er nog diverse pro jecten op de lijst, die pas kun nen worden uitgevoerd als hiervoor DACW-subsidie wordt verkregen. Gewacht wordt ook op geld van het rijk voor verbetering van de zgn. het on woningen. Opnieuw is hiervoor een verzoek bij het rijk ingediend. (Van een onzer verslaggevers) HULST De vrijwillige brandweer van Hulst houdt zaterdagmiddag van halftwee tot vijf uur een „open dag". In en bij de brandweerkazerne krijgt de bevolking van de gemeente Hulst dan de gele genheid om te zien met welk materiaal de brandweer thans werkt. Zaterdagavond viert de brandweer in de Koning van Engeland de jaarlijkse feesta vond waarop traditiegetrouw jubilarissen onder de leden van het korps worden gehul digd en de bij hun aantal brand weer jaren behorende medailles krijgen opgespeld. Zaterdagmiddag krijgt de bevolking van de gemeente Hulst de kans te zien hoe goed het brandweerkorps is uitge rust. Opgesteld staan dan drie hoge drukspuiten met elk een tank van 1700 liter en een spuitcapaciteit van zestig liter water per minuut, twee lage drukpompen, die 3200 liter per minuut kunnen wegspuiten, een motorspuit goed voor 1600 liter per minuut; een autolad der die 26 meter hoogte kan hereiken, materiaal voor het blussen met poeder en schuim, persluchttoestellen en op de wagens ook mobilofoon, waar mee de brandweerlieden kun nen praten met de bemanning van de centrale post in de brandweerkazerne. Om het publiek te laten zien, dat de brandbestrijders van nu heel wat beter zijn uitgerust dan vroeger, stelt de Hulsterse brandweer zaterdag ook een motorspuit uit 1921 en een ouderwetse brandweerlad der ten toon. De motorspuit moet met paarden worden voortbewogen Er zitten nu nog rubberwielen onder, maar om het helemaal ,echt" te ma ken wil de brandweer er graag houten wielen onder hebben Behalve het „rollend mate rieel" kan het publiek zater dag ook zien wat de brand weer heeft op het gebied van reddingsmateriaal, zoals een speciale katrol, waarmee mem1 mensen kan laten zakken, een gesloten glijboot en een springzeil. De brandweerlie den zullen de bezoekers zelf vertellen hoe alles werkt. Het publiek krijgt ook de kans om onder begeleiding op de 26 meter hoge ladderwagen te klimmen Tevens kan men in formatie krijgen over de wer king van het alarmsysteem. Via het alarmnummer 3333 komt men namelijk bij vier posten terecht, die op hun heurt een stil alarm geven of de sirene laten loeien, 's Nachts wordt alleen een stil alarm gegeven en overdag ge beurt dat ook zoveel mogelijk. Alleen bij grote branden of ongelukken wordt de sirene gebruikt. Verder zijn verschil lende automatische brandmel ders in Hulst (onder meer die van Morres, De Sterre en De Blaauwe Hoeve) meteen op het alarmsysteem van de brandweer aangesloten Het feit dat het Hulsterse korps goed is uitgerust, bete kent niet dat er geen wensen meer zijn. Graag zou de brandweer een grote tankauto willen hebben, die 8000 tot 10.000 liter water kan bevat ten. Voor ongelukken op we gen en in polders waar moei lijk aan water is te komen, kan men zo'n tankauto hard nodig hebben. Een andere wens van de brandweer: uit- gaansuniformen voor speciale gelegenheden, voor examens en het meedoen aan wedstrij den. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Als we het op de spits willen drijven, dan is er binnenkort in Ter- neuzen een schoolstrijd aan de gang tussen het christelijk en openbaar onderwijs. Zover willen we het echter niet laten komen", aldus gisteravond de voorzitter van de schoolraad vergadering de heer H. Ver aart. De schoolraad kwam bijeen in het gemeentehuis van Ter- neuzen. De heer Veraart uitte enige regelrechte beschuldi gingen van nalatigheid bij het geven van inspraak, aan het adres van de gemeente. Na mens h et college van b. en w. was de heer J. Strijbos. wet houder van onderwijs, aanwe zig. Het is zeer ongezond om iemand jarenlang iets te belo ven en niets te doen" zo ging de heer Veraart verder. Berus tend voegde hij er aan toe „maar we zijn maar een ad viescollege, een supportersclub of een stel hobbyisten". De heer Veraart vroeg zich af waarom er nooit overleg was geweest tussen de gemeente en de schoolraad over de schoolplanning: „Er is in 1973 vastgelegd dat er een kwar- taaloverleg zou komen- Dat is er nooit geweest." Over de meerpaalkwestie, de inwoning in deze nieuwe openbare lagere school in plan Zeldenrust, zei de schoolraad- voorzitter: De Meerpaal wordt nu een opvangschool genoemd, goed. maar dat lteb ik n ooit eerder gehoord. Ik heb gehoord dat er een tweede openbare school in zuid moest komen". De heer Veraart vroeg zich af -waarom de gege vens over het aantal leerlingen van de christelijke school ..De Hille" blijven. Deze school krijgt inwoning in De Meer paal. De heer Veraart: „Die gegevens zijn beloofd. Tot op heden weigert het gemeente bestuur ze te geven. Ze zijn er niet, want de kinderen die naar die christelijke school in Zeldenrust moeten, die wonen niet in Zeldenrust". K.V-P Door de KVP- fractie in de gemeente Oost burg wordt vanavond vanaf zeven uur een openbare frac tie-bijeenkomst gehouden in hotel Valk te Bres'kens. Tij dens deze bijeenkomst wordt de agenda voor de komende vergadering van de raad be sproken. AXEL - Het „klikt" goed tussen de Axelse jeugd en de tientallen oogstvrijwilligers van de middelbare landbouw scholen uit Groningen en Utrecht. De Axelse jeugd organisaties hebben ac ties op touw gezet om de jongeren (meestal tussen de 15 en 18 jaar) in hun vrije tijd wat ge zelligheid en verstrooi ing te bieden. Afgelopen zaterdag werd na de ge reformeerde kerkdienst een gezeliing samenzijn georganiseerd. De bij eenkomst in het ge bouwtje De Ink viel aan alle kanten zo in de smaak, dat er halsover kop voor 's avonds een avond werd georgani seerd, die door ruim 100 jongeren werd be zocht. Het jeugdwerk van de nervormde kerk stelde voor de maandag-, dins dag- en woensdagavond de recreatieruimte bij de kerk aan de Keikdreef Deschikba-ar. Van de plattelandsjongeren kwam het aanbod om mee te helpen en zo was het bij de hervormde kerk gisteravond een somen en gaan van jeugdige oogstvrijwilli gers. Velen van hen zijn on dergebracht in de Axel se Jeugdherberg en de rest heeft een tijdelijk gestvrij kosthuis gevon den bij particulieren. Men kon er gezellig wat kletsen, een spelletje doen of wat drinken. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Sjors van Dorsselaer, lid van de Steense raad van elf is tijdens de viering van zijn dertigste verjaardag in de Ossewei te recht gekomen. De leden van de raad van elf haalden de jarige in sa menwerking met de carnavals vereniging De Plakkers op met een tractor en boerewagen en maakten daarmee een rond rit door het dorp. De wagen was enigszins versierd en voorzien van opschriften als- „Leve den Os" en „Liever in de weide dan een wijf aan mijn zijde". Na de rit werd Sjors van Dorsselaer iin de Ossewei afge zet. Het feest dat daar ont stond verliep zeer gezellig. Prognostiekwedstrijd Aan de prognostiekwedstrijd die in café De Landbouw te Clinge werd gehouden, namen in to taal 98 personen deel. De win naars waren: Ch. Burm, R. Cerpentier, R. de Wilde, J. van Goethem, W. Vergouwen, Th. v.d- Branden, H. Suy, R. de Laquois, F. Bruiggeman, R van Gaver, M. Marknan en G. van Roeyen. De extra prijs werd gewonnen door R. de Vos. (Van onze correspondent) HULST De Oost. Zeeuwsch-Vlaamse topbiljart- competitie heeft na de wed strijden van het afgelopen weekeinde een nieuwe leider gekregen. Het is het topbil- jartteam van VC 't Raedhuys uit Westdorpe, dat met vier punten uit drie gespeelde wedstrijden de ranglijst aan voert. Hierbij moet evenwel aangetekend worden dat BC Raedhuys twee wedstrijden meer heeft gespeeld dan KOT uit Hulst. Theoretisch staat KOT er het beste voor. Ook STC heeft zieh aan de kop van de ranglijst genesteld dank zij de 119 overwinning op BC ONA uit Hulst. De wedstrijd van KOT uit Hulst tegen topbiljartclub 't Anker werd uitgesteld. STC leverde een knappe prestatie doorin Sluiskil een 119 overwinning te behalen op BC ONA uit Hulst. Tovak uit Koewacht verloor thuis met 911 van BC 't Raedhuys uit Westdorpe- Marionette uit Hulst was vrij. De competitiestand werd hierdoor: 1 BC 't Raedhuys Westdorpe 3-4, 2 STC Sluiskil 2-3, 3 KOT Hulst 1-2, 4 't Anker Hulst 2-2, 5 Marionette Hulst 2-2, 6 BC ONA Hulst 3- 2 en 1 Tovak Koewacht 3-1. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Zeeuwse waterschapsbond heeft giste ren de begroting 1975 vastge steld. De leden gingen ak koord met een contributiever hoging tot 10 cent per ha. De begroting sluit met een post van f 950,- voor onvoorzien. In de gisteren gehouden le denvergadering in het Ledel- theater in Oostburg werden als nieuwe bestuursleden in acclamatie gekozen de heren Callet d'Escury, Van Lange, raard, Cambier en Rutgers vain Rozenburg. Afscheid werd er genomen van de heer A. Kostens nit Biervliet, die vanaf 1946 lid was van het bestuur van de ZWB. Voorzitter A. Geluk dankte hem voor het vele werk dat hij belangeloos voor het Zeeuwse W atersehapswe zen had verricht. Hij noemde de heer Kostens een bindende figuur in het bestuur. Als danik bood hij hem een boe- kenbon aan. De heer Kostens zei de plezierigste herinnerin gen aan de ZWB te bewaren en hij hoopte dat het Zeeuwse waterschapsbestel een goede toekomst tegemoet mocht gaan. Tijdiens de gisteren gehou den vergadering verzorgde in genieur M. Geuze een inlei ding over het z.g. diepdelvers- rapport, waarbij hij stelde dat het rapport geen voor», kookt gerecht is, maar t als aandrager van recepten ei grondstoffen voor de water, schappen. Hij stipuleerde delijk dat het rapport niet aandringt op instelling hoofd waterschappen, maar dat dit slechts als overweg^ wordt meegegeven. .,AJs lasten echter onverminderd blijven stijgen is het mj,. schien mogelijk door de een. centratie-besiparingen l( doen". i0 zei hij. Bij concern tratie moet men echter zoveel mogelijk bij mensen blijven staan. Hij pleitte ook voM openheid van de waterschap, pen „Onbekend maakt onl mind. Zegt wat u doet en waarom. Geld dat hieraan wordt besteed is net zo min weggegooid als dat voor e slijtlaag of een glooiing". Als wens sprak hij ooit uil dat de unie vam pen snel reageert op het diep. delversrapport. Vervolgens zei hij dat de drie waterschappe- zidh ook af moeten stemmes op goede communicatie me; aanpalende overheden en be- trokkenen. (Van onze correspondent) AXEL In het Axelse stadhuis is de eerste vergade ring van de commissie voor onderwijs, culturele eh jeugd zaken in een nieuwe samen stelling gehouden. De wethou der van onderwijs en tevens voorzitter, de heer P. Th. Apers, heette de nieuwe leden, de heren H. de Mul, J. Fol- mar, J. van Nierop en J. van Schaik welkom- Voorzitter Apers deelde mee, dat hij op een aantal scholen ouderavonden had be zocht. Op 21 november zullen alle hoofden van scholen met de wethouder een kennisma kingsgesprek hebben. Aan de orde kwam de vast stelling van de vergoeding voor het vakonderwijs aan de lagere scholen, waarbij het vak onderwijs aan de bijzondere scholen nog altijd afhankelijk is van de openbare .scholen. (Hier acht uur per week). Op een nader te bepalen tijdstip zal deze vergoeding waar schijnlijk worden losgekop peld, Het vaststellen van de financiële vergoeding ge schiedde achter gesloten deu ren. Collecte De collecte, die in de gemeente Hulst is ge houden ten bate van de nier stichting Nederland heeft een bedrag van f 3480-39 opge bracht. (Van esn onzer verslaggevers) OOSTBURG Vanavond (ddnsctog) vinden in de j» meerite Óostbung twee qper re fractievergaderingen pis De progressieve drie begin» om 19.30 u. in hotel De Ztos in Zuidizande- De KVP-fracti« zal zijn bijeenkomst om 19.0C u. beginnen in het Wapen va Breskens. Onderwerp zal zdjr. de agenda van de komends gemeenteraadsvergadering, die dondardaigaivand wordt gehot den. (Van onze correspondent) CLINGE In oafé De Snel le Duif te Clinge heeft 4 plaatselijke afdeling van Her wonnen Levenskracht in sa menwerking met de duivenso- ciëteit De Snelle Duif de ji lijkse kampioenendag gel den. Van de kant van de i venliefhebbers was de bels stelling hiervoor groot. 's Morgens werden duiven ingekooid. Ze werden door keurmeesters geken De uitslag eerste prdjs: i Pilaet. 2 Em- Piessens, 3 I van Heeze, 4 A. van Canteen 5 P. Braoke, 6 Gebr. Willaert 7. J. de Burger, 8 Th. Casteels. 9 P. Bolssens, 10 C. van Duy- se. 's Middags werden deze dui ven enkele uren tentoonge steld. Later in de middag wa den de geschonken bonnen voor duiven verkocht. In te- taal waren er 45 bonnen ge schonken- Het hoogste bod 45) werd gedaan op een bon die door J. Janssens uit Sint- Jansteen was geschonken. (Van een onzer verslaggevers) HULST De jaarvergade ring, die de afdeling oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de PJZ (Plattelandsjongeren Zee land). zou houden op 22 no vember in de poort te Zaam- slag, gaat niet door. In verband met de oogstwerkzaamheden heeft men besloten de verga dering tot een nog nader te bepalen datum uit te stellen. Deze PJZ-afdeling doet overigens wel mee op 30 no vember aan de PJZ-zeskamp, die in Tholen wordt gehouden. Mensen, die daaraan willen meedoen of mee willen gaan als supporter kunnen zich melden bij Greet Dekker, Pr Mauritsstraat 4 in AxeL tel. 01155-2639. Ook gaat door de jaarlijkse ontspanningsavond, die op 13 december in De Halle te Axel wordt gehouden- Op het pro gramma voor deze avond staan revue, toneel, verloting, dansen e.d. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Wij ervaren dat de ingelanden niet ver verwij derd zijn van het punt dat zij ons de middelen om de wegen te onderhouden ernstig zullen betwisten. De bezwaren tegen de steeds zwaarder drukke.nde verantwoordelijkheid voor het wegen- onderhoud neemt toe. De grote financiële gevolgen, die dit voor onze ingelanden meebrengt worden als een grove onbillijkheid ervaren". Dit zei gistermorgen de heer A. Geluk in aiiin openingstoe spraak tot de algemene leden vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond in Oostburg. In 1969 onderhielden de Zeeuwse waterschappen 120 km tertiaire wegen, 1.155 km quartaire wegen en 2.073 km niet-plain-wegen- „Naar onze mening dienen alle niet-plan- wegen, voorzover ze aan de technische eisen voldoen, te worden aangemerkt ails quar taire wegen. De beschikbare gelden moeten billijker en in voor de waterschappen gunsti ge zin worden verdeeld", al dus de voorzitter die ook pleitte voor indexering van de onderhoudsbijdrage- Hij ver wachtte, als met deze wensen geen rekening zou worden ge houden, ernstige moeilijkhe den in de toekomst. Hoewel de verhouding met de provin cie goed werd genoemd leven de waterschappen wat dit on derwerp betreft enigszins op gespannen voet met dit over heidslichaam. Overigens had de heer Geluk enigszins be grip voor de positie van de provincie „omdat samen uit een ruif wordt gegeten waarin de boas niet veel hooi doet". Provincie en waterschappen moeten zorgen dat meer geld voor Zeeland voor de wegen beschikbaar komt. Gedepu teerde mr. J- Schlingemann erkende het probleem van de waterschappen. „Ook de pro vincie komt echter geld t«k Wij kriijigen onvoldoende a bovendien niet geindexe ledereen zal van dit tekort te lijden hebben". Hii voelde er niet veel voor dan maai 4 grote verbindingswegen te zerwaarl-ozen of niet aan te eggen- „Dat zal door de ge atie na ons niet in dank wor den afgenomen. De eisen echter aan zulke grote verbin dingen gesteld worden bren gen hoge kosten met zich ut* U moet echt niet denken dat wij bij de provincie in weel» zaden", zo hield hij de verga- lering voor. De provinof stond echter, zo zei hij, o voor overleg met de water schappen. Breng een abonnee aan op De Stem en U ontvangt als attentie 2 spellen kaarten in handige cassette De nieuwe aDonnee ontvangt ter kennismaking De Stem de eerste 2 weken GRATIS MAAM: 4 *DRES: 'LAATS >n wil net abonnementsgeld betalen oer kwartaal Bank/Giro 31.70 kwitantie 32.20 oer maana Bank/Girof 10.68 kwitantie f 10.93 Oe nieuwe aDonnee is opgegeven door StemaDonnee NAAM AÖRES PLAATS GIRO NR BANK NR NAAM BANK Deze bon in open enveloppe ZONDER POSTZEGEL opsturen naai OE STEM Antwoordnummer 112 Bre4s

de Stem | 1974 | | pagina 6