WERELD V OEDSEL- CONFERENTIE Ondanks mager resultaat, toch „stapje vooruit" Kamermeerderheid tegen half-open Oosterschelde zMooie^liip^ C3 KABINET GEEN MESSEN TREKT EN WESTERTERP ONDUIDELIJK BLIJFT: binnenland buitenland Tegenvaller Bijvoeding Gezwoegd Volgende oogsl Wereldvoedsel- conferentie Vertroebeld Onmisbaar ffllOOlG ^EllJ^komt over twee dagen! Brand in Brussel il" 6i tesen' Van de KVP men ons Uit de boot komt overmorgen! Van Huiten Geen kerkdienst voor gedode bommenleggers Rubberfabriek Shell in december weer in gebruik Zeven kinderen verbrand Werklozen (4) Br. Mattheus (4) NAC Werklozen (1) Werklozen (2) Werklozen (3) DINSDAG 19 NOVEMBER 1974 (Van onze correspondent) ROME Met een handvol min of meer vage principi ële bereidverklaringen om de ontwikkelingslanden te helpen het is een sfeer van passieve interesse iets aan liet voedselprobleem te zullen doen is in het weekeinde in Rome de we- reldvoedselconferentie be sloten. Vrijwel alle besluiten die genomen zijn en vrijwel alle resoluties die aange nomen zijn, zullen pas nu, na de conferentie, uitge werkt kunnen worden. Het werkelijke succes van de ze conferentie zal pas in de naaste toekomst blijken. Positieve resultaten zijn of lijken de toezegging van „nieuw" geld in een ontwik kelingsfonds voor de land bouw, de toezegging van voedsel in de komende jaren, de belofte om in aceute nood ogenblikkelijk te helpen, de tamelijke bereidheid het voedselprobleem voortaan zo veel mogelijk en veel vaker dan lot nu toe gecoördineerd internationaal te bestuderen. Resultaat is ook dat het we reldomspannende waarschu wingssysteem, waardoor men plotseling optredende hon gersnoden vooraf kan signa leren en dus bestrijden, zal worden uitgebreid, ondanks de gereserveerde houding van Sovjets en - in mindere mate - China. Positief ten slotte de akkoordverklaring met het doen opstellen van een wereldwijd totaalrapport over kunstmest, de produktie de handel en het gebruik ervan. Zowel de secretaris generaal van deze conferen tie, de Egyptenaar Marei, als de secretaris-generaal van de FAO de wereldvoedsel- en landbouworganisatie dr. Boerma hebben zich aan het einde van deze conferentie in deze redelijk optimistische zin uitgelaten. Ze spraken heel diplomatiek van „een stapje vooruit". Logisr1' om dat in de komende teveel belangrijke .-.vuig vergaderingen op het pro gramma staan, dan dat men die door een te zwartgallige kritische samenvatting zou willen beïnvloeden. Ondanks de redelijk klin kende „resultaten" heeft de conferentie heel veel overbo dige woorden en vragen, en heel wat harde teleurstellin gen gegeven. De Amerikanen besloten (op presidentieel ni veau) hun voedselhulp aan de wereld niet extra op tc schroeven gezien de vele moeilijkheden die dat vooral binnenslands zou veroorzaken Tot enkele uren voor de slui ting van het congres is ver gaderd en geruzi'ed of er nu wel of niet een wereldvoed- selraad moet komen. Hoewel niemand duidelijk „ngen" zei, stemden zo weinig lan den van harte in met het idee dat de onder kommer volle omstandigheden gebo ren raad al meteen de cou veuse in moet. Feit 's dat veel landen en groepen van landen het vrij wel oneens zijn gebleven over essentiële vragen als wie die voedselraad moet kiezen, waar, wanneer en hoe vaak hij moet vergaderen, wie er aan deelnemen en welke be voegdheden hij heeft. Het meest idealistische idee is dat he.t een ministerieel ge spreksforum wordt, waarin door hen beslissingen kunnen worden genomen over alle dringende voedselproblemen: Zo valt er ook negatief te reageren op het agrarisch ontwikkelingsfonds dat dan wel - mede dank zij de olie landen en Nederland is opge richt - maar waarin nog nau welijks geld gestort is. Men heeft onderschreven dat met gebruikmaking van bestaan de instellingen veel meer ge daan zal moeten worden aan gecoördineerde research, aan landbouwvoorlichting, aan kunstmestbeleid, aan ontwik keling van het platteland. Dit waren voornamelijk Ne- Signaal uit Rome nwiiiiiiiiwsiMiiiiHWHiitiHiniiiiiiii derlandse initiatieven zoals Nederland ook keihard ge zwoegd heeft om Duitsland zover te krijgen dat het ten minste binnen EEG-verband akkoord ging met de aanleg van buffervoorraden. Nauwe lijks teleurstellend is het feit dat de Mexicaanse „droomre- solutie" onder tafel is ver dwenen. Met een veel te har de en veel te idealistische tekst eisten de Mexicanen daarin een allesomvattend afsprakenpakket ten gunste van de ontwikkelingslanden. De uiteindelijk bereikte re- solut e-tekst is veel zwakker dan de nogal bekende aanbe velingen dat er meer garan ties en mogelijkheden moe ten zijn voor ontwikkelings landen op de wereldmarkt: zowel wat betreft afzet en aankoop als stabielere prij zen. De voedselhulp in tonnen graan is een moeilijke zaak gebleken temeer omdat pas de volgende oogst nieuw graan beschikbaar komt. Aanvaard is het voedselpro gramma waarbij voorlopig voor de eerste drie jaar 10 miljoen ton per jaar beschik baar komt. Niet aanvaard werd het op minimaal 500.000 ton gestelde „graan- I noodfonds voor acute hulp. Dat getal werd als veel te „zwevend" beschouwd. Het T merendeel van de landen blijft bereid om naar draag kracht acuut in te springen in werkelijke noodgevallen. Veel congresdeelnemers heb ben de indruk gekregen dat de zozeer begeerde politieke bereidwillighe.d om interna tionaal iets aan het voedsel- en hongerprobleem te gaan doen met wat moeite nauwe lijks zichtbaar is geworden. Een Nederlands delegatielid sprak van een zelfs toegeno men sfeer van vrijblijvend heid waarbij geen echte po ging is gedaan die te door breken. Het had gekund met harde en exacte bedragen in het agrarisch ontwikkelings fonds, met duidelijke aaaital- len 'onnen graan als hulp. Maar op dat punt hebben het met name de Amerikanen la ten afweten. „We gaan ei genlijk met nog iets legere handen naar huis als we een paar dagen geleden dachten". De officiële Amerikaanse de- lelatie bestrijdt, dat ze niet constructief genoeg zou zijn geweest. „Als het louter om kortetermijnhulp was be gonnen hadden we beter thuis kunnen blijven en geld kunnen sturen", aldus de op de persconferentie aanwezige presidentiële adviseuse An na Armstrong. De Ameri kaanse delegatie heeft in felle bewoordingen de aanwezige democratische senatoren ver weten de sfeer vertroebeld te hebben met hun op eigen belang gerichte uitspraken, kritiek en actie. Vooral van Nederlandse kent wordt meer nog dan op de politieke bereidheid van de rijke, landen om het voed selprobleem aan te pakken, gewezen op de mentaliteits verandering 'ten aanzien van de hele ontwikkelingsfiloso fie. Hulp op korte en mid dellange termijn is onmis baar, maar dè ontwikkelings landen z,ijn uiteindelijk pas gebaat bij een structurele oplossing (op lange termijn) van hun problemen. Vandaar dat de totale ontwikkelings hulp uiterst gevarieerd samen gesteld is, en zich niet te een zijdig mag richten op 't maar blijven zenden van losse voed selzendingen. Het congresblad „Pan" gaf de delegaties ten slotte als afscheidsgroet de zelfde opmerking mee als bij het begin van de conferentie: „Denk eraan dat zij uw woorden niet kunnen eten", waarbij een uitgemergeld jongetje werd afgedrukt. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (ANP) In de nacht van zomidiaig op maandag heeft een felle brand gewoed in het grootste Brusselse post- sorteercentrum bij het Zuid- station- Er waren geen slacht offers, maar er is wel grote schade aangericht aan een aantal machines. Volgens de brandweer is er geen post be schadigd. (ADVERTENTIE) l\an onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het sabinet-Den Uyl er geen 'lessen over trekt (en daar Eet naar uit) zal de tweede Kamer waarschijn- 'I* een half-open Ooster- Miel.de afstemmen. Alleen e sier progressieve partij- PPï'nd'A-' '°P enke,e na>> ut, D'66 en PSP zullen en °c vóór een storm-stuw- 'J'sondam stemmen. Tegen de fracties van VVD, o (°P tVVee uak SGP, GPV, Boerenpar- ™N en RKPN voor Zl^n <*us stemmen dn*, een storm-stuw-eaisson- •tfci minstens 16 ka- w„! 'le' regeringsvoorstel vJ/' w'' het worden aan tijg De kans daarop wordt ig hoog aangeslagen. fc.'"ister Westerterp zal J" ,S(>ed beslagen ten ijs k2" ^0ni6n wil hij de KVP C» ^rijgen. De a,nt- en, die de minister dit weekeinde gat op vragen van de kanier, zijn bij de KVP zo vaag en onduidelijk over ge komen, dat voorstemmen er alsnog niet in lijkt te zitten. Met name het feit dat geen enkele garantie is gegeven voor de veiligheid van Zee land en de onduidelijke finan ciering van de voorgenoemen plannen maken het de KVP- fractie erg moeilijk de rege ring te volgen Het is wel zeker dat er enkele kamerle den uit milieu-overwegingen vóór de regeringsplannen zul len stemmer», maar dat zal dan op het uiteindelijke resultaat wei'ïwia uitmaken, zo verwacht men. Zoals de zaken er nu voor staan zal de P-v.d.A-fractie in overgrote meerderheid voor het plan van Westerterp stem men. Mogelijk zuilen er twee of drie socialisten uit de boot vallen- Overigens is men bij deze fractie erg somber over het resultaat van de stemming. Men gaat er alvast vanuit dat de regeringsplannen het niet zullen halen. Ook de P.v.d.A vindt de Oosterschelde geen kabinetscrisis waard. Men gelooft dat het progres sief imago van het kabinet is gered, toen het in principe be sloot de Oosterschelde half open te houden. Als de kamer meerderheid echter anders be slist, kan men het kabinet dat niet verwijten. De „zwarte piet" is datn bij de kamer, zo redeneert men. Overigens zijn zakelijk nog al wat vraagtekens bij de P.v.d A-fractie overgebleven. (ADVERTENTIE) Kamerlid Roels wil van minis ter Westerterp exact weten, hoeveel meer de caissondam en aille andere externe werk zaamheden nu gaan kosten. De minister gaat uit van 1,8 mil jard gulden, maar zegt zelf dat daar best wel eens 400 a 500 miljoen gulden bij kan komen, exclusief de externe kosten, die nog niet berekend zijn. voor de P.v.d.A. ligt bij meer kosten van maximaal 2,5 mil jard gulden de uiterste grens. Wordt het duurder dan hoeft het ook voos' deze fractie niet De beide andere progressie ve regeringspartijen D'<6 en PPR zullen hoe dan ook voor de caisson-dam stemmen. Inte ressant wordt wel de houdiiig van de PPR-ministers in het kabinet. Men gelooft niet dat die zullen opstappen, als de kamer de regeringsplannen verwerpt. Door twee weken geleden het kabinet te dwingen voor een caisson-dam te kiezen, hebben deze bewindslieden hun imago van milieu-bescher mers hoog gehouden- Alleen d,e houding van staatssecreta ris Van Huiten (PPR) is on duidelijk. Deze kondigde twee weken geleden aan af te zui len treden als staatssecretaris als het kabinet een hem vijan dige beslissing zou nemen en als het partij bestuur hem daarom zou vragen. Afgezien van het feit dat een staatsse cretaris nie„ door zijn partij bestuur tot dat ambt is geroe pen. verwacht men niet dat Van Huiten zijn belofte ge stand zal doen. Een P.v.d A- kamerlid: Van Huiten kan moeilijk meer terug. PPR-kamerlid Jansen ge looft, dat er een totaal nieuwe situatie ontstaat, als de Kamer het pil an verwerpt. Het is dan niet het kabinet maar de ka mer die daar de verantwoor delijkheid voor moet dragen. Een dichte Oosterschelde is voor de PPR nog steeds on aanvaardbaar, maar dat is de defensiepolitiek ook, zonder dat daardoor een of meer PPR-bewindslieden zijn gaan lopen. Met andere woorden: die bewindslieden zullen ook met een dichte Oosterschelde rustig blijven zitten BIRMINGHAM (RTR) De rooms-katholieke aartsbisschop van Birmingham, George Pa trick Dwyer, heeft de geeste lijken in zijn bisdom verboden kerkdiensten te houden voor personen die bij het plaatsen van bommen het leven hebben gelaten. Er mag niet verder worden gegaan dan een gebed aan het graf. „Ik hoop dat de aanslagple- ger nog tijd heeft voor berouw voordat hij sterft", zo ver klaarde de prelaat. Hij zei, dat het plaatsen van bommen ge voelens van afkeer en walging heeft gewekt, bij alle ba- schaafde mensen. ROTTERDAM (ANP) De rubberfabriek van Shell Ne derland Chemie in Rotterdam- Pernis, die op 14 oktober door brand ernstig werd bescha digd, zal eerder dan verwacht weer in bedrijf kunnen wor den gesteld. Medio december zal, aldus Shell, het minst beschadigde deel van de fabriek weer in gebruik worden genomen. De produktie wordt hervat op de helft van de jaarlijkse capaci teit van 75-000 ton. Naar ver wachting zal de hele fabriek in februari 1975 weer volledig in bedrijf zijn. Van de bij de brand gewonde personeelsle den verblijft er nog één in het ziekenhuis. Zijn toestand is volgens Shell bevredigend. SHELLBROOK. SASKAT CHEWAN-CANADA (AFP) Bij een brand in een huis op het indianenreservaat van Mis tawasis bij Shellbrook in Sas katchewan in Canada, zijn ze ven kinderen, tot drie gezinnen behorend, in de leeftijd van drie maanden tot viereneen- halfjaar om het leven geko men. De oogstramp in Zeeland heeft wel aangetoond hoe het met de werklust van drs. Campert is gesteld. Een paar honderd soldaten en kinderen proberen nog te redden wat er te redden valt, maar drs. Cam pert zit thuis onbenullige brie ven te schrijven en wacht tot de aardappelen en uien bij hem thuis worden gebracht. ULICOTEN C v. ROOZEN- DAAL Een artikel op de voorpagi na van „De Stem" van 12 november j.I. vermeldt enige mededelingen die de heer Y Postma, directeur van een R.K. reclasseringsvereniging, zou hebben gedaan over de onlangs gearresteerde monnik, broeder Mattheus. Onder meer zou die heer Postma hebben gezegd: „Ook Polak (ex-mi nister van Justitie, red.) was weg van hem". Deze medede ling is onjuist. In december 1970 neb ik met mijn vrouw en dochter een bezoek ge- brachaan een oude vriend die monnik is in de St. Paulus- abdij te Oosterhout. Wij zijn toen voorgesteld aan de abt en alle monniken en mochten aan de maaitijd aanzitten. Na dien heb ik nooit contact ge had met broeder Mattheus, noch hem bij wie ook aanbe volen. OEGSTGEEST MR. C H F. POLAK GO VA TRUCKS BV in Wormerveer gaat 11 yan de 28 personeelsleden ontslaan. De ontslagen zullen vooral in de indirecte sector vallen. Gova Trucks vervaardigt onder meer rijdende winkels- papiep iw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verrrfeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam er) adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie- ven (verkort erf onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens h met inhoud, c.q. itrekkir»#. Wuliems ziek. N.A.C. be ter. BREDA M v.d. VELDEN In „De Stem" van zaterdag. 16 november j.I. werden wij Weer eens onthaald op een stukje ongezouten< kritiek van de hand van drs-E. Campert, dat mens als volgt zou kunnen samenvatten: „160-000 werklo zen zien lijdelijk toe hoe in Zuid West Nederland de oogst naar de knoppen gaat". Nu weet zo langzamerhand een ie der, die de vaderlandse dag en weekbladpers, in welks ko lommen hij veelvuldig poogt te excelleren, volgt, dat de kritiek van de heer Campert pardon, drs. Campert niet uitmunt door genuan ceerdheid noch de diepgang bezit, die men van de acade micus zou mogen verwachten Zo ook in zijn stukje van 16 november. Botweg suggereert de heer Campert, dat elke werkloze te lui is om te wer ken. Bewijsmateriaal hoeft niet te warden aangevoerd; immera, Campert dixit! Het is even absurd te suggereren dat elke werkloze te lui is om te werken als te veronderstellen diat de provisoire academische titel drs. (hij, die doctor moet worden) intellectuele integri teit zou waarborgen! Als het de heer Campert werkelijk ter harte gaat, dat de oogst niet wegrot, dan daag ik hem uit om samen met mij het komen de weekend de boer op te gaan. Maar ik vrees dat zijn bezorgdheid slechts de dek mantel was om die bevol kingsgroep. die al menigmaal het doelwit van zijn aanvallen is geweest., weer eens. enkele stoten onder de gordel toe te brengen. ROOSENDAAL BEN BORST ROK Als één van de 160.000 werk lozen zou ik even willen rea geren op het schrijven van da-s. E. Campert- Drs- E-C- is waarschijnlijk van mening dat werkloosheid een soort welko me werkonderbreking is, waarin men toch vooral geen vuile handen wil maken. In dien hij eens aan verschillen de werklozen zou vragen, hoe zij het vinden om kortere of langere tijd nood/gedwongen thuis te zitten, zou hij zich wellicht bedenken om derge lijke onzin te schrijven. De meeste werklozen hebben ja ren bij een firma of op een fabriek gewerkt en hebben hieraan hun beste krachten en jaren gegeven. Ondergeteken de heeft zelf meegemaakt dat hij, na jaren werkzaam te zijn geweest en zijn werk met lief de en plezier verricht te heb ben, op een dergelijke manier is ontslagen, dat hier de vraag rijst of werknemers c.q. werk lozen als een soort jokers worden bezien. BREDA ADR.C. LUITEN Men laat een handjevol sol daten en wat kinderen probe ren van de oogst te redden wat er nog te redden valt. Terwijl de grote heren met hun mooie titels rustig thuis hij de koffie zitten of in een of ander sjiek spul aan de borrel, rustig wachten tot de uien en aardappelen bij hen worden thuis gebracht, zonder dat een van hen er ook over prakizeert, om laarzen en overal aan te gaan trekken en door de handen uit de mou wen te steken, mee te gaan tielpen om nog te redden wat er nog te redden valt- Maar ze komen niet. daarvoor zijn im mers hun titels te kostbaar, men oefent liever kritiek op de werklozen, zoals een zekere drs- E. Campert uit Breda- De ze doctorandus weet zeker niet, dat er onder de werklo zen in onze streek talrijke zijn, die indertijd, zonder dat or werd gevraagd wat er van tien terecht moest komen, uit economische overweging, uit de landbouw zijn verwijderd, omdat machines hun plaats moesten innemen. Deze men sen hebbr i toen zelf voor an dere werkgelegenheid moeten zorgen en zijn daar toen won derwel in geslaagd, dankzij de gunstige werkgelegenheid. Maar deze zelfde mensen be horen altijd nog tot de catego rie ongeschoolden, die nu de wereldeconomie achteruitgaat waardoor er minder werkgele genheid is. het eerst tot werk loosheid gedoemd zijn. Drs. E. Campert, wil nu dat deze werk lozen zich gaan inzetten bij oogsthulp, maar vermeldt ei- niet bij of dit ook organisato risch wel mogelijk is. LAGE ZWALUWE A.F v.d - MADE

de Stem | 1974 | | pagina 11