Vri»e Zeeuw Oosterscheldemilieu met caisson-dam grotendeels gered Ook motie Oosterschelde open Zilveren jubilaris J. Tieleman flink gehuldigd DIRECTE OOCSTSCHADE MINSTENS 43 MHJ0EN Gewonden bij verkeers ongelukken in Zeeland DE KPJ IS ZICH AAN HET VERNIEUWEN STAATSSECRETARIS MEIJER VAN CRM Minderheidsstandpunt naar Den Haag Raming Landbouwschap Voor oogsthulp E 2IIHKU. KAMPIOENSCHAP stad streek Brief aan werkloze Oostburgers Dijkverhoging Compartimentering erst droog DRUKTE ROND ZUSTER GERDINE Zeelandbrug weer open Aardenburg Goes GELDHULP PROGRAMMA Politierapport Heikant MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 112.00 en 13.30-18.00 Uur ;ot 21.00 uur zond. van 14 118.00 uur, woensdagmi^" Ig'esloten. aS TERNEUZEN Luxor, 20 u: The Exorcist i8 Stadhuis, Tentoonstellij. van de in de prentkunst toe» I paste technieken. Geopend ma- t.m. vrijd. 8.15-17.15 J" en op zaterdag van 14.30-18% 1 ■uur (t.m. 30 nov.). J VLISSINGEN Alhambra, 20 u; ■slippertjes, 18 j. Tiroler uur; WESTDORPE R.K. O.LV. kerk, 20.00 (Wiener Slinger knaben. JZENDIJKE Streekmuseum, expositie ;over de oorlogshandelingen in en rond West-Zeeuwsrt Vlaanderen (t.m. 19 jan.). ZIERIKZEE 't Lange üus, Havenpark 28 expositie foto's over Zieriltz» van Johtan Berrevoets (t.m nov-) Open di. t.m. zat.' var 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. ANTWERPEN Kon. Ned. Sehouwburr 20.00 uur: De boerderij van David Storey. OOSTBURG B. en W. van Oostburg hebben in een brief allen binnen de gemeente, die een uitkering ontvangen in gevolge de rijksgroeps regeling werkloze werk nemers opgeroepen zich vrijwillig voor oogsthulp bij de dichtstbijzijnde boeren te melden. „Door uw werkloos heid bent u helaas onge wild in een noodsituatie terechtgekomen. Wel be schikt u over veel vrije tijd. De boeren zijn he laas eveneens ongewild in een noodsituatie te rechtgekomen, maar be- sctfikken daarentegen over te weinig tijd om de oogst binnen te halen. Uw hulp hoe ongeoe fend en gering ook zal zeer gewaardeerd worden", zo schrijft het college. „Wij zouden het dan ook op prijs stellen in dien u zich bij de dichtstbijzijnde landbou wer (ter voorkoming van vervoersproblemen) zoudt willen aanbieden liefst spoedig". Na drukkelijk wijst het col lege erop dat het geen pressie wil en kan uitoe fenen. „Wij doen slechts een beroep op uw eens gezindheid". B. en W. van Oostburg hebben een brief naar C.R.M. geschreven met de vraag om de verkre gen inkomsten voor oogsthulp niet van de uit kering af te trekken. Zo als reeds gemeld is al be kend dat de inkomsten uit oogsthulp niet van de uitkering afgetrokken wordt. atschappij De Stem B.V. el. 01150-7920 (4 lijnen): HUhST: (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1. I en 13.30 - 17.00 uur. 10 - 20.00 uur. tel 01600 - W Lr, tel. OLBUÜ - 499U0, zondag van Hi-v 40 - 3751 of 01150 - 6297, Middel' Augustijn, kantoor Nieuwstraat pnve Lorentzlaan 50, TemeuW' acteur Zeeland drs J. BouwnW' tel. 01100 - 8030. privé ZWÖV" 8138; redacteur JVbdden-ZeelM -aar i, uoes. ter. ui iuu-eu. 102 - 2320; redacteur voor te» Schipper, kantoor Nieuwstra iprivé Debussyhof 67, Terneuren ar Oost-Zeeuwsch-Vlaanderan mtoor Steenstraat 14, >159; arkt 21, Hulst, tel. 01140 - sch- Vlaanderen: R. van der 11170 - 3370; foto journalist v j ;oor Nieuwstraat 9, Terneuze 5 Kreek 56 Terneuzen, teI"0 A*el, A. Koomen, Troelstralaan (Van een onzer verslaggevers) nFv- HAAG Staatssecre- is Meijer (PvdA) heeft in ra uitvoerig memorandum !!n minister Westerterp (Ver- r:en Waterstaat) gesteld, je Oosterscheldemilieu een storm-stuw-caisson- ïam grotendeels behouden blijft. get geheel open houden van ii oostersohelde met een tota le dijkverhoging ter bescher ming van het omringende land, zou uit een oogpunt van natuurbehoud de meest ideale oplossing zijn, zo vindt hij, maar de staatssecretaris heeft zich neergelegd bij de oplos sing half open Oosterschelde. Ook daarmee blijft de Ooster schelde een uniek natuurge bied, ook al zullen er wel enkele veranderingen in het bestaande milieu optreden- Hoe die ontwikkeling precies zal zijn weet de staatssecreta ris niet. Hij gaat in zijn memoran dum uitvoerig in op de unieke functie die de Oostersohelde volgens hem heeft. Het gebied is in West-Europa enig in zijn soort. Een kleine opsomming van levende wezens in deze zee-arm: 80 tot 90 verschillen de soorten vogels, waarvan sommige nergens anders in Europa voorkomen, 200 ver schillende soorten wieren in het water, 200 soorten dierlijk plankton, 600 soorten bodem- diieren waarvan de garnaal de belangrijkste is, verder de vis soorten zeeëgel, zeekarper, zwarte grondel en pijlstaartrog (allen zeer zeldzaam), ver schillende soorten lipvissen. Verder fungeert de Ooster schelde als kinderkamer voor talloze andere, meer bekende vissoorten. Volgens de bewindsman be staat er in de Oosterschelde een soort milieu waarin vol gens gangbare theorieën het leven op aarde is ontstaan. Door het ondiepe getijdewater komt er het rijkste organische leven in voor. De aanwezig heid van dit milieu is essen tieel voor het ontstaan en de instandhouding van een be langrijk deel van het leven in de aangrenzende diepere zeeën. De staatssecretaris ziet in het verhogen en verbeteren van een aantal zwakke dijken langs de Oostersohelde wel enkele negatieve kanten voor het milieu, maar die wegen volgens hem geenszins op te gen het handhaven van het specifieke Oostersohelde-mi- lieu. Het is echter mogelijk, dat bijkomende effecten op het natuurlijk milieu toch aan leiding zouden kunnen geven, voor een andere voorkeur dan de stormstuw-caissondam- Dat is echter bij gebrek aan een meer gedetailleerd inzicht in de consequenties op dit mo ment niet goed te beoordelen, erkent hij. Voor het natuurbehoud is indeling van het Oosterschel- degebied in compartimenten nodig. Zelf geeft hij de voor keur aan de aanleg van de Philipstlam en de oesterdam met spuimogelijkheden. Daar mee kan het voorlopig nog sterk vervuilde water van het Brabants-Belgische achterland worden afgeleid naar de Wes- terschelde of het Haringvliet en kan de scheepvaart buiten de kwetsbare Oosterschelde worden gehouden. De staatsse cretaris heeft zijn memoran dum ook naar de kamer ge stuurd. Velen kwamen zuster Gerdine gelukwensen. 'Van onze correspondent) K100STERZANDE „Waar is het allemaal voor nodig? Overal zijn ze vandaan geko- llen' van Walcheren, Schou- wen-Duiveland, tot aan Lim- 'i'f toe. Ik weet niet waar ik tot aan verdiend heb". Zo Ws zichtbaar aangedaan de te J.B. Tieleman (61) PTT teoorhouder te Walsoorden, to honderden aanwezigen toe, dinsdag 19 nov. wnf" op Zoom 6.48 B wisweert 5 59 en 18.26 «neuzen 5.24 en 17.51 J«langen 4.57 en 17.22 «meldinge 6.38 en 18.54 ®e Vooruitzichten voor dins- Jj woensdag, opgesteld 181)5 KNMI op zondag om i 1 u- Eerst overwegend tea 1 ater m°selijk weer re in» ket algemeen lagere ,i2erature«i. Weersvooruit- ntea in cijfers gemiddeld (t Nederland. 1TIE: tel 01150 - 6297. ;L 01100 - 4316. f aantal ur ««St 5' min' telT1PeratUUri iern 3 graden max. j PMatuur; omstreeks 8 gra- kans op een droge perio- Proc"3? mins'ens 12 uur: 80 drooD i kans op een geheel 8 etmaal; 50 procent. Von, sin 11 woensdag: aantal uren «nsir m*n- temperatuur tem .s graden; max. J..p^l'atu»r: omstreeks 8 gra- op een droge perio- linstens 12 uur: 80 n: kans op een geheel etmaal; 40 procent. op li.an min: die zaterdag naar de receptie in hotel De Beurs te Klooster- zande waren gekomen. Het was dubbel feest voor de familie Tieleman. Ten eer ste werd het 40-jarig over- heidsjubileum van de heer Tieleman gevierd, en dat viel samen met het 30-jarig huwe. ldjfcsfeest. De vele bezoekers op de re ceptie wisten overigens wel waar de heer Tieleman het aan verdiend had, blijkens de vele cadeaus die het echtpaar in ontvangst mocht nemen. „Hij is een popiulair mens", zo zei een oude vriend uit Lim burg", tevreden kijkend naar het vele volk. Deze mening bleek ook de heer Wendels, di recteur van het postkantoor Hulst, te zijn toegedaan. Als eerste sprak hij de jubilaris toe, en memoreerde daarbij een voorval uit de oorlogsja ren waarbij de heer Tieleman een zak met post uit de haven van Walsoorden had opaedo ken. „Ook op particulier terrein heeft u zich in de afgelopen jaren zeer verdienstelijk ge maakt", aldus de heer Wen dels, en hij noemde daarbij de vele functies die de heer Tie leman bekleedt ten behoeve van het gemeenschapsleven, zoals het oranjecomité, de wandelsportrvereniging, buurt vereniging en het St.-Nicolaas- comité. De heer Wendels sloot zijn. toespraak af met het overhandigen van een gratifi catie. Vervolgens sprak de heer Jurry, kantoorhouder uit Hoek, namens de club van oud-cursisten oftewel de club van leergrage kantoorhouders. Hij noemde de heer Tieleman een aangenaam causeur met een aangepaste titel voor luid ruchtig prater. Hij noemde slechts enkele leuke anekdotes, maar zou nog wel uren kun nen doorgaan. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een boorstandaiard en een bloemstukje voor mevr. Tiele man. Tenslotte werd hulde ge bracht door een afvaardiging van de wandelsportvereniging Hcmten-isse. Door Lilian Voet werd een gedicht voorgelezen en een schapenvacht voor in de auto overhandigd. GOES Dat veel ou deren en oud-Gocsena- ren zuster Gerdine en haar werk als wijkver pleegster in de jaren veertig en vijftig nog niet zijn vergeten, bleek duidelijk tijdens de re ceptie ter gelegenheid van haar gouden kloos- terfeest in het St.-Joan- na. Een stroom van oud patiënten, collega's, oud collega's en ontelbare vrienden en bekenden, kwamen baar tijdens de ze informele receptie ge lukwensen. Menige ge lukwens ging vergezeld van een persoonlijke at tentie. De receptiezaal werd door giften omge toverd in een bloemen tuin. Het aantal sdhrifte- lijke gelukwensen was niet meer te tellen (ADVERTENTIE) Bloem, plant of origineel accessoire... Uw Fleurop bloemist is een waari kado eldorado! 'Niemand woont te ver voor een Fleurop-verrassing Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! Flerarop/Interflora Nederland Gegarandeerd goed! (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De Zeeland- brug is zaterdagavond om ne gen uur open gesteld. Het ver keer op de weg Rotterdam- Goes-Zieri-kzee kon voorlopig van slechts één rijstrook ge bruik maken. Burgerlijke Stand Gebo ren G. Pieter, zv A. G. Janssens en L. MinnaertGehuwd Eduardus de Wispelae-re en Suzamna Blaakman; Overie den; Maria Jansen, 78 jaar, wed. van A. Porreij. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Behalve de delegatie van Staten, gemeenten en waterschappen die vandaag vanuit Zeeland en West-Brabant de motie ten gunste van totale afsluiting van de Oosterschelde zal gaan aanbieden aan de regering, zal er ook een delegatie naar Den Haag gaan om het minderheidsstandpunt ter kennis van de regering te brengen. gemeenteraad diende eenzelf de motie in als minderheid in de Zeeuw - Staten, waarin steun werd ge geven aan de regering. In een afzonderlijke stemming be sloot de Goese raad in meer derheid dat beide moties ter kennis gebracht zullen worden van regering en parlement. Gisteravond werd bekend dat de organisatie van de aan bieding van de minderheids motie in handen ligt van de actiegroep Oosterschelde Open. Hoogstwaarschijnlijk zal van deze delegatie het Zeeuwse PvdA-statenlid mevr. Vaas van Oven deel uitmaken. Zij stemde in de Staten voor het openhouden van de Ooster schelde. Evenals de delegatie der Staten - gemeenten - water schappen zal ook de minder heidsdelegatie na afloop een persconferentie geven in Nieuwspoort. De vier bij de Oosterschelde betrokken wa terschappen en de grote meer derheid van de desbetreffende gemeenten hebben dit week end een motie aangenomen waarin wordt aangedrongenop onverwijlde totale afsluiting van de Oostersohelde- Alleen de gemeenteraden van Zierik- zee en Oostflakkee verwierpen de motie met zes tegen vijf stemmen (zie ook pagina 1). Volgens burgemeester E. Baerends van Midden-Schou wen, die de gemeentelijke uit spraken coördineerde, mag ge steld worden dat zo'n 100.000 bewoners uit het betrokken gebied zich hebben uitgespro ken voor totale afsluiting ter wijl het aantal tegenstanders hiervan geschat mag worden op zo'n 15.000 personen. Alle bij de Oosterschelde betrokken gemeenten kwamen zaterdag op hetzelfde tijdstip (11.00 uur) in spoedzitting bijeen om in navolging van de Zeeuwse Staten het regerings besluit over de Oosterschelde te bespreken. Aan de gemeente raden werd dezelfde motie voprgeleigd, die de Zeeuwse Staten in meerderheid vrijdag al hadden aangenomen. De gemeenteraden afzonder lijk waren overigens niet alle unaniem in hun afwijzen van het regeringsstandpunt. Eensgezind waren de raden van St~Fhilipsland, Wester- schouwen, Dinteloord. De stemverhoudingen ten gunste van een onmiddellijke totale afsluiting, voor zover bekend, lagen als volgt: Brouwersha ven 91, Goes 137, Kapelle 94, Midden-Schouwen 61, Tholen 162. De volgende ge meenten hebben zich ook voor totale afsluiting uitgesproken: Bruinisse, Duiveland, Kortge ne en Wissenkerke. In de gemeenteraad van Goes spraken zich behalve de fracties van PvdA en PPR ook het ARP-raadslid Loeve zich uit voor het regeringsstand punt. De heer Loeve vond de in de haast bijeengeroepen raadsvergaderingen overigens veel weg hebben van een soort handtekeningenactie ten gunste van één bepaald stand punt. De minderheid in de Goese (Van onze correspondent). BERGEN OP ZOOM En kele honderden hengelaars uit Brabant en Zeeland waren za terdagavond bijeen in zaal Piet Mulders om er de prijzen van het hengelkampioenschap van de Delta-federatie uit handen van wnd-voorzitter Ant. van Overveld in ont vangst te nemen. Voor heel wat prijswinnaars was het een verrassing een extra prijs van .„Albatros" in ontvangst te mo gen nemen, vooral voor hen die een reis naar Ierland had den gewonnen. Mevrouw De Koek van de Halsterse Zeester mocht als eerste een dergelijke prijs ontvangen, waarbij de heer Van Overveld opmerkte blij te zijn met een sterkere deelna me van de dames aan de zee- hengelwedstrijden Voor de volgende dames waren er naast de bekers fraaie werp hengels mevrouw Schrijve- naaxs, mevrouw De Veth, me vrouw Luyks en mevrouw Schouw, allen afkomstig uit Halsteren. Bij de heren was het de uit 's Heerenlhoek afkomstige J. Kooien die een vliegreis naar Ierland verdeiinde met zijn vis- pnestatie, terwijl ook de als tweede geëindigde Theo de Backere uit Roosendaal na mens de Delta-federatie een toch naar Ierland mag ma ken. De prijswinnaars toonden zich allen bijzonder in hun nopjes met dit buitenkansje, temeer omdat ze van routinier Piet de Koek hoorden hoe geweldig het vissen in Ierland is- De winnaar van vorig jaar Jan Lepoeter uit Kapellen moest deze keer genoegen nemen met een derde plaats. Jan Pot- appel uit St. Philipsland werd vierde terwijl de secretaris van Glymesvissers uit Lepel straat, Jan van Meel als vijfde eindigde. Bij de korpsen was er ere metaal voor de Zeester uit Halsteren, van wie Jan van Dorst de prijs in ontvangst mocht nemen. De jonge vere niging De Oosterschel de-vis sers uit St. Maartensdijk werd tweede terwijl Glymesvissers derde werd genoteerd. De heer Van Overveld deel de de bomvolle zaal mee dat volgend jaar een „zoet-water- kampioensohap" zal worden vervist om ook de wat rusti ger vissers kansen te geven een kampioenschap in de wacht te slepen. (Vervolg van pagina 10 Voorzitter Verhelst van het Zeeuwse landbouwschap heeft de oogstschade voor Zeeland berekend. Als verloren moet worden beschouwd aan aar dappelen voor 35 miljoen gul den, aan uien voor 4 miljoen gulden, aan bruine hemen voor 2 miljoen gulden, aan gladio len voor 1 miljoen gulden en aan mais voor 1,5 miljoen gul den. Volgens voorzitter Ver- helst moet 90 procent van de aardappelen, die nu nog in de grond zitten, als verloren wor den beschouwd. LandhouwBChapvoorzitter Verhelst góng er bij zijn bere kening vam uit diat de biete- noogst mog normaal kan wor den bimnenigetaald. Zou dit niet het geval blijken te zijn, dan komt daar nog eens een schade vain 10 tot 20 miljoen bij. Naast deze directe schade in Zeeland is er ook nog de indi recte schade. Oip de eerste plaats voor de veehouders, die geen veevoer kunnen winnen de bietenlkoppen. Op de twee de plaats voor de loonwerkers- bedrijven, die een abnormaal hoge slijtage hebben aan bun maahmes tegenover een mini male prestatie en die daaren boven met exitra loonkosten zitten. Op de derde plaats is er de schade door bederf van de struktaur van de grond. En op de laatste plaats komt daar dan nog eens de schade bij voor de nationale economie doordat er minder exportmo gelijkheden zullen zijn. Dat er voor de akkerbouw in het zuidpwestelijk kleige bied extra finaniciële hulpmid delen moeten worden gescha pen, staat voor de heer Ver helst als een paal boven water Zonder omwegen stelt hij, dat het merendeel van de akker bouwers door de zich voltrek kende catastrofe fmancieël aan de grond zit. Want het war juist de producten als bieten, aardappelen, uien en .gladiolen, die de laatste jaren zorgden voor het inkomen en het geld waarmee de bedrijven op gang konden blijven. Nu valt de allerlaatste pijler van het ak kerbouwbedrijf in het zuid westen weg", aldus de heer Verhelst. Evenals voor de werkloos heid, moet er ook een rege ringsprogramma komen voor de akkerbouw. Want door het prijsbeleid en het belastingbe leid vam do laatste jaren heb ben de akkerbouwerd niets meer kunnen reserveren. Deze klap bunnen ze dan ook op geen enkele mander nog zelf opvangen, meent de Zeeuwse Landbouw®chapvoorzitter. Op het ministerie van land bouw in Den Haag denkt men op het ogenblik nog niet aan de oprichting van een rampen fonds of iets dergelijks. Dit verklaarde gisteravond een woordvoerder van de land- bouwvoorlichtingsdienist. De eerste zong van het ministerie op dit moment is van de oo gst nog te redden wat te redden valt. Men is er zich op het ministerie terdege van bewust dat de tijd steeds meer gaat dringen. AXEL In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in een schuur aan de Doorndijk in Axel, eigendom van de firma De Mul uit Ter- neuzen. Men wist zich toegang te verschaffen door een deur te forceren. Er worden een las-trafo, eem boor en een slijpmachine vermist. THOLEN De gebroeders Viam deir K. uit Tholen hebben zaterdagavond mioiedlijlkhederi opgeleverd voor de politie te Thiotlen. Onderweg van de ene bar -'naar de amidere in de Hoofdstraat te Tbolein bad de 17-jaoge J. v.d. K. met zijn hand een ruit van de Nuts- spaarbank aan de Hoofdstraat vernield. Later wist de politie hem aan te houden en maar het politiebureau over te bren gen- Eenmaal daar aangeko men zou hij verzet hebben ge pleegd tegen zijn arrestatie. Zijn lO-jarige broer, die bui ten stond, zou hem daarbij toen te hulp zijn gekomen door dwars door een glazen ruit te stappen. De politie heeft daarna as sistentie gekregen van een wagen van de rijkspolitie uit Halsteren- De twee broers zijn ingesloten. In de loop van zon dagmiddag zijn zij na proces verbaal op vrije voeten ge steld. Muziekvereniging - De r.k. mu- ziekvenemiilgfag Heikant heeft in het verendigimgsgeibouw het veertigjarig bestaain gevierd, evenials de promotie naar de afdeling uitmuntendheid- Tï-j receptie kreeg de ver wat lof te ver in de kant van btur- P. Moftthioiff van de heer De Waal, van de Zeeuwsch- Vlaamse bond van miuziiefcver- enSginigen en van de heer Eggermont, oud-directeur, voorzitter en oprichter vam de ze muziekvereniging. Prak tisch alle besturen v-an Zeeuwsch-Vlaiaimise muziekver enigingen zonden een afge vaardigde naar deze receptie of gaven viia bloemen of tele grammen blijk vian belangstel ling. Na het officiële gedeelte wer een balavond gehouden- Topbiljart De topbiljart- clulb De Ruige Toepers uit Heikant speelde in het clublo kaal bij Th. de Block een tophdljartwedstrijd tegen de topbiljartcluib De Martino's uit Hulst. De Ruige Toepers won nen deze ontmoeting met 13 7. (Van onze correspondent) AXEL Op de Hulst erse- weg tussen Axel en Hulst i» zaterdagavond rond kwart voor zes een auto tegen een boom gereden. Een inzittende H. v. V. werd uit de auto geslingerd en moest ernstig gewond worden overgebracht naar het ziekenhuis te Sluis kil. De auto. bestuurd door J. v. V. uit Terneuzen reed in de richting Axel, raakte in een slip en botste tegen de boom. De auto werd ernstig bescha digd. AXEL Op de Markt in Axel kwamen zaterdagmorgen om half tien twee achteruit rijdende auto's met elkaar in botsing. Het betrof een vracht auto, bestuurd door C. H. uit Axel en een personenauto, be stuurd door mevrouw I.M. uit Zuiddörpe. De schade was licht. KLOOSTERZANDE Za terdagmiddag om half drie zijn twee personenauto's res pectievelijk bestuurd door H. v.d. H. uit Terneuzen eh J.H. uit Hontenisse met elkaar in botsing gekomen. De Terneu- zenaar kwam uit de richting molen en de andere auto, van af de kerk. Daar er aan de ene zijde van de straat auto's stonden geparkeerd, mioest één van hen hiervoor uitwijken, waarop de aanrijding volgde. De auto van v. d. H. was total loss en ook de andere auto liep zeer zwaire schade op. MAQRETTE Vrijdaga vond rond 10.00 uur kwamen op de weg tussen Terneuzen en Axel, ter hoogte van Ma- grette twee personenauto's met elkaar in botsing. Me vrouw I. de S. uit Axel was aan het keren op de weg, toen zij aan de lintoeradhterzijde werd aangereden door een personenauto, bestuurd door I.S. uit Hengstdijk, die uit de richting Axel kwam. Beide auto's liepen ziware schade op. MIDDELBURG In Mid delburg heeft zondagnacht op de Leliendaalseweg een aan rijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's bestuurd respectievelijk door P.S. uit Vldssingen en mej. D. uit Se- rooskerke. S. werd met vrij ernstige verwondingen overge bracht naar het Gasthuis te Middelburg. Zijn auto werd geheel vernield. De auto van N. liep aanzienlijke schade op. Het ongeluk ontstond doordat twee pony's op de Leliendaal seweg liepen, waarvoor S, moest remmen. Op het linker weggedeelte kwam hij fron taal in botsing met de auto van N. De pony's werden do delijk geraakt. De pony's ble ken te zijn ontsnapt uit een weiland dat was beschadigd. Bij nader onderzoek bleek, dat er een auto tegen aangereden was, die werd bestuurd door A.S. uit Vlissingen. WESTDORPE Op het kruispunt Vissersverkorting - Provinciale weg te Westdorpe verleende zaterdagmiddag om kwart over twaalf de 15-jarige hromfietsbestuurder F.J. uit Westdorpe geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door E.S. uit Brussel. De duo- passagier van de bromfiets, C.B. uit Oost-Ekioo (B) werd met zeer waarschijnlijk een heupfractuur naar het Elisa- bethziekenhuis te Sluiskil over gebracht. ZIERIKZEE Op de Staal- weg' heeft in het afgelopen weekend een aanrijding plaatsgevonden tussen een au to bestuurd door C.W. uit Noordwelle, en een auto, be stuurd door J.G. uit Zierikzee. Het ongeluk ontstond doordat W. remde, en tengevolge van het gladde wegdek ging slip pen. De auto's liepen aanzien lijke schade op. Het 7-jarig dochtertje van G. moest met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Dc KPJ is zich aan het vernieuwen. De organisatie wil voor haar le den zo'n 10.000 jongeren, en meer dan 4000 aspiranten een ontmoetingspunt zijn. Een open huis in de samenleving, waarin haar leden leren op eigentijdse wijze met elkaar om te gaan. te reageren op het maatschappelijk gebeuren, en zich een zelfstandige mening te vormen over dat gebeu ren. Die ontwikkeling van eigen inzicht en verantwoordelijk neid dient te geschieden van uit de christelijke mens- en samenlevingsopvattinig, aldus meent de KPJ. Dat uitgangs punt werd zaterdag met alge mene stemmen vastgesteld op de algemene vergadering, die in Tilburg is gehouden. Een bijeenkomst die in de geschie denis van deze jongerenorga nisatie van Brabant en Zee land ongetwijfeld als een mijl paal geboekt zal blijven. Ook al omdat 'n grote meerderheid van de aanwezige afdelingen 90 tegen 29 besloot dat van nu af ook gehuwde jonge ren lid kunnen zijn van de KPJ.Reeds in zijn welkomst woord zette voorzitter Lam bert van Nistelrooy uiteen dat de KPJ midden in de samen leving staat. Ze moet juist in deze tijd wiaar maken, dat ze bestaansrecht heeft. Hij wees er op dat bij het ministerie van CRM tegenwoordig sterk de nadruk wordt gelegd op financiële hulp voor de achter- gestelden in de samenleving, voor de groepen die minder kunnen hebben. Dat geldt ook voor het jongerenwerk. De KPJ is van oordeel, zeker aan die normen te kunnen vol doen. Juist de laatste tijd zijn de agrarische jongeren in de knel gekomen, aldus de heer Van Nistelrooy. Bovendien is de jeugd die op het platteland woont, altijd wat achterge steld, ook nu nog. Op alge meen vormend terrein bestaat op het platteland no>g een gro te leemte. De KPJ probeert die op te vullen door op uitge breide schaal gelegenheid te geven voor het sociaal-culture le werk in de uitgebreidste zin van het woord, door dien sten te verlenen aan de geor ganiseerde en de ongeorgani seerde jeugd en jongeren. Daarbij komt dat door de KPJ met vrijwilligers wordt ge werkt. Er zijn in de organisa tie slechts enkel'e beroeps krachten. „De laatste tijd be nadert de overheid het organi satorisch gebonden jongeren werk onduidelijk en huiverig", aldus de heer Van Nistelrooy. Die overheid zet kennelijk vraagtekens bij dit soort jon gerenwerk zoals de KPJ ver richt. De KPJ zal echter blij ven opkomen voor het georga niseerde vrijwilligerswerk, waarin bij haar meer dan 1500 jonge mensen bestuursfuncties op plaatseliik en regionaal ni veau vervullen.

de Stem | 1974 | | pagina 3