Heel wat leraren staan op instorten BRUSSEL WIL ANTWERPSE HAVEN VEEL GROTER MAKEN KU KLUX KLAN BLOEIT OP IN VS cJ^/looie^lvC MOORD BIJ RILLAND-BATH ijnzeer LINKER SCHELDE-OEVER IN STRIJD TEGEN WERKLOOSHEID Vijftig man op straat in Heerlen Ongeluk in Finland; schuld buschauffeur Geen DAF-33 in Indonesië eens met ons. ez 'rt en Beheer m onroerend goed VOORZITTER NEDERLANDS GENOOTSCHAP VAN LERAREN: /IAKELAARDIJ BV de koepel bredabv binnenland buitenland Afgunst Akkoord Washington Er zijn te- {nen die er op wijzen dat de Klux Klan in een aantal j™wikaanse steden een re- ijnsance beleeft. De nieuwe Ju Klux Klammere vertonen f™ bij voorkeur niet meer in ■««is en puntmutsen tijdens feitelijke optochten, bij "nsverbrandinigen of in ter- 'Jö'-activiteiten tegen negers, S taalgebruik van de ,"-K is nauwelijks gewijzigd: neSers em de joden zijn de "haak van al het kwaad op wereld; de blanken vormen superieur Herrenvolk; het Matheus (2) Werklozen Invaliden en bouwtradities ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 ds 04241 - 21 49 g ons bijkantoor hplein 38 Breda 01600- 31652 7 onroerende goederen 'üïïïïI financiering naar maat roerend goed l* - vooral op het anblik - een heel bezit Dat het behaer an iets heel Anders ta. hoeft nauwelijks loog Het brengt niet alleen veel werk en di een hoop zorg met zich mee. er zitten k nogal eens haken en ogen aan die een timaal rendement van het bezit In de g staan Steeds mee» eigenaars ven roerend goed geven dié kant van de ik dan ook uit handen, afdeling Beheer van one kantoor belast :h zowel voor partlkullere als ititutlonete beleggers met verhuur, huur- so. technisch onderhoud en ander» ken die het beheer betreffen, s u een afspraak met ons maakt willen j graag eens met u bekijken, hoe uw Hangen in onroerend goed in de regio set-Brabant het beat worden gediend. «wMaareko.a assurantiën nuusnurrw «•erts» jJsortew»» «.p lurken. vkslssH »n tauasure og. Isrhn 19 (Van f.Tize onderwijsredacteur) UTRECHT Heel wat leer krachten bij het voortgezet onderwijs staan op instorten. Steeds meer leraren en lera ressen worden invalide. Ze kunnen de druk die de chaoti- ,c}re toestandeei en de onze kerheid over de toekomst van het onderwijs met zich mee brengt, niet meer aan. In de jaren 1970-1972 steeg het aantal leraren dat afge keurd werd met 110 procent, en het aantal leraressen met 42 procent. In diezelfde perio de steeg het aantal zenuwzie ken en volledig afgekeurde leerkrachten onrustbarend, met 160 procent voor de man nen en 77 procent voor de Vrouwen. Dat vertelde de voorzitter van het Nederlands Genoot schap van Leraren, de heer F.J. Roefs vrijdag in Utrecht, op de algemene vergadering van zijn organisatie. In zijn inleiding stelde de heer Roefs zich uiterst kritisch op ten aanzien van het feit dat aan de noden en ontwikkelin gen van het huidige voortgezet onderwijs, evenals aan die van de gesubsidieerde middelbaar onderwijs-opleidingen, door de regering wordt voorbijge gaan. „Er wordt uitsluitend een wissel getrokken op een nog verre toekomst, met betrek king tot deze onderwijsvor men", aldus de heer Roefs. Hij legde namens het ge nootschap vier eisen op tafel, te weten: Taakverlichting en werk tijdsverkorting, speciaal voor oudere leerkrachten; zoveel mogelijk gelijke taaktoebedeling voor alle leer krachten; uitbreiding van de om scholingsmogelijkheden voor jonge leerkrachten; de instelling van een overlegorgaan voor overheid en het Nederlands Genoot schap, om samen uit de onder- wijsdepressie te komen. Hij kwam in een uitvoerig betoog tot de conclusie dat er van de onderwijsvernieuwin gen in Nederland niet veel terecht kan komen. Omdat steevast de werkelijke proble men worden genegeerd, en veelal niet de onderwijskundi ge, maar de politiek gewenste oplossingen voorop staan. (Van onze correspondent) BRUSSEL Als het om de uitbreiding van de Ant werpse haven op de linker oever van de Schelde gaat ten koste van de uiterst vruchtbare landbouwgron den van het Waasland, zijn voor- en tegenstanders van deze ontwikkeling bereid gespierde taal te gebrui ken. Politieke meningsver schillen worden opzij gezet en aanhangers van Volks unie en socialisten betite len de tegenstanders van een verdere expansie van de Antwerpse haven- en industriegebieden eensge zind als misdadig, anti- Vlaams en als kampioenen van de werkloosheid. de voorstanders hebben de wind in de zeilen want ook in het regeringscentrum in Brussel wordt gedacht zo als groot-Antwerpen dat wil; er zullen miljarden en nog eens miljarden in een verde re uitbouw van de Antwerpse haven worden gestopt en er rel een hele reeks chemische, petrochemische en metaal verwerkende industrieën wor den aangetrokken, teneinde de werkloosheid met succes te bestrijden en Antwerpen de concurrentie met andere reehavens mogelijk te blij ven maken. De enige organisatorische vraag die nog moet worden opgelost is, of ook grote woongebieden op de linker oever door Antwerpen zullen worden geannexeerd, of dat het alleen bij annexatie van de haven- en industriegebie den zal blijven. Antwerpen wilde eerst het eerste, maar stelt zich nu tevreden met het tweede idee. In decern - her zal een door de regering ""noemde commissie van vertegenwoordigers van en kele ministeries, van de stad Antwerpen en van het Waas land, voorstellen doen over de toekomstige beheersvorm van de Antwerpse haven en van de uitbreiding op de lin ker Schelde-oever, waar uit eindelijk 8000 hectare gereed zal worden gemaakt om tien tallen nieuwe industrieën te vestigen. Daartoe zijn in het verleden 551 boerderijen onteigend en verdwenen en werden even- zovele landbouwers met hun gezinnen van huis en haard verdreven en over het hele land, tot in Wallonië toe, ver spreid. Maar dat is de tragi sche bijkomstigheid als het om industriële vooruitgang gaat, of dat nu in Antwerpen speelt of elders in de werel'd. Ofschoon men in Wallonië met zekere afgunst naar de gigantische uitbreiding van de haven en industrie van Ant werpen kijkt, is deze ont wikkeling niet meer tegen te houden. In de Brusselse Wet straat zegt men daarover; „Vlaanderen en Wallonië wor den gelijkelijk behandeld. Maar de specifieke mogelijk heden van Antwerpen moe ten worden benut. Er moeten industrieën komen die op de maritieme ligging van het gebied zijn aangewezen, die zo min mogelijk bevuilend mogen wecken, die zoveel mogelijk geschoold personeel te werk moeten stellen en die kortom, een krachtige bijdrage moeten leveren aan de bestrijding van het werk loosheidsprobleem. De nieu we ontwikkelingen op de Noordzee, speciaal de olie winning, bieden kansen voor vestiging van nevenindus trie". De cijfers spreken duidelijke taal; De Westduitse Erdöl- chemie denkt aan een inves tering van 15 miljard frank op de linkeroever. Ter ver gelijking diene dat tot nog toe in het hele industrieter rein in het Antwerpse ha vengebied voor 100 miljard Belgische frank werd geïn vesteerd. Namen als Esso, BP, Albatros (raffinaderen) en verder Basf, Bayer, Union Carbide, Petrochym en Pro- gil zeggen genoeg en zijn met andere bedrijven (scheepsbouw-, haven-, ein auto-industrie) goed voor te werkstelling van ruim 100.000 mensen. Een foto uit de beginperiode van de industriële aanval op de linker-Schelde- oever: Wiimarsdonk De grote voorvechter voor de uitbreiding van de Ant werpse haven is wethouder (schepen) L. Delwaide. De man is reeds 70, maar bezit een enorme vitaliteit Hij kent de problemen van de Antwerpse haven als geen ander en weet daarom ook precies welke kant het met de haven op moet. Daarom is hij dan ook dé man achter de expansie op de linkeroe ver. Van hem vernamen wij, dat met name de petroche mische industrie zeer veel belangstelling heeft voor vestiging op de linkeroever en dat ze als het ware in een rijtje staan te dringen om er een bedrijf te kunnen begin nen. In Brussel weet men dat oök. Dit doet meteen de vraag rijzen hoe het zit met de Waalse plannen voor een olieraffinaderij in Wallonië. Waalse streekeconomie wil daarover niet meer prijsge ven dan dat het dossier-Ter- naaien wel gesloten is, maar dat Wallonië toch nog altijd een eigen raffinaderij wenst. Optimisme bestaat er in Ant werpen ook over de contacten met Nederland en met name over de besprekingen inzake de aanleg van het Baalhoek- kanaal om het nieuwe indus trie- en havengebied met de Westerschelde te verbinden en over de afsnijding van de Bocht van Bath. Hierdoor wordt het mogelijk dat sche pen tot 125.000 ton toegang krijgen tot het haven- en industriegebied op de rechter oever van de Schelde, terwijl dat tot nu toe slechts voor sohepen tat circa 70.000 ton mogelijk was. In Antwerpen verwacht men binnen niet al te lange tijd een akkoord met Nederland en wijst men ex-op dat België als tegenprestatie zal zorgen die de kwaliteit van het Soheldew-ater aanzienlijk zul len verbeteren. Dat is trou wens ook een Nederlandse eis, die voor 1977 zal moeten worden ingewilligd, als we goed zijn geïnformeerd. Op deze manier is Antwer pen anno 1974 volop bezig aan een expansie, diie doet denken aan de voortvarend heid waarmee Rotterdam ei genlijk al vele jaren eerder te werk ging. Maar zonder de eerste plaats op de rang lijst die Rotterdam met trots inneemt, te willen betwisten, gelooft men in Antwerpen Rottei-dam op enkele punten te kunnen overtroeven, zeker als de linkeroever eenmaal geheel zal kunnen worden benut. Tot het zover kan ko men moeten de Beigen zoals eerder opgemerkt eerst een papieren oorlog uitvechten inzake de be heersvorm Van de linkeroe ver, wiant zomaar Oost- Vlaams gebied inpalmen mag zelfs Antwerpen niet, ook «1 kan het in Brussel wel een potje breken. (Van onze correspondent) beste is de zwarte Amerika nen terug naar Afrika te ver schepen; oammercde, radio, te levisie en pers moeten van joden worden gezuiverd; ka tholieken zijn onbetrouwbaar en zijn trouwer aan de paus van Rome dan aan Uixde Sarn- De Ku Klux Kl-an doet het altijd goed in sleohte tijden zoals het tijdperk na de Bur geroorlog en de Grote Depres sie van de dertiger jaren. Er zijn nu economische profeten die een werkloosheid van 12 procent van het Amerikaanse arbeidsleger z'«n aankomen- Zware economische aderlatin gen kunnen bloedtransfusies voor de Ku Klux Klan blij ken. Klan-leiders, die zichzelf uitheemse namen geven als „Keizerlijke Tovenaar" en „Grote Draak" laten de afgelo pen maanden meer van zich horen en zij beloven een nieu we bloeitijd. De Ku Klux Klan werd in 1865, het laatste jaar van de Amerikaanse Burgeroorlog, opgericht als een gezeiüg- heidsvereniging door een half dozijn zuidelijke officieren. De naam werd afgeleid van het Griekse woord k-uiklo-s (cirkel) en de Schotse Clan. Twee ja-ar later werd de Ku Klux Klan (ADVERTENTIE) onder het bewind van de oa- vallerie-officier Nathan Bed ford Forrest een terreur-or- ganisatie. Door de „superieure blanken" werd de neger aan vankelijk beschouwd als een „vriendelijk huisdier",- waar later jiacht op -moest worden gemaakt. De Mm „The Birth of a Nati on" van D.W. Griffith die in 1915 uitkwam idealiseerde de leden van de Klan en heeft waarschijnlijk meer bij-gedra gen tot een enorme bloei van de terreurorganisatie dan wel ke andere factor dan ook. Tij dens de eerste wereldoorlog was de Klan een organisatie van superpa-trioften. Na Pearl Harbor en de Amerikaanse en tree in de tweede wereldoor log leed de Ku Klux Klan zware verliezen, vooral toen bleek dat Klan-organdsaties nauwe betrekkingen onder hielden met pro-nazi- bewe gingen. De rituelen va-n de Ku Klux Klan staan beschreven in een boek met de titel „Kloran" dat door een „Keizerlijke Tove naar" van de Ridders van de Ku Klux Klan rond 1915 in Georgia werd geschreven- Hij (Vervolg van pag. 1) Over het slachtoffer zei de commissaris dat deze in brede kring en te goeder naam en faam bekend was in Rotter dam. Het „geruchtmakende" van de zaak vond hij dat de man, verdwenen in Rotterdam, niet in of bij de Maasstad is teruggevonden, maar in het Zeeuwse Rilland-Bath. Speculaties als zou de man door de dader(s) „geloosd" zijn op hun weg na-ar België, liet hij voor wat ze zijn- Wél zei de heer B-la-auw dat hij de da-dier(s) in eerste instantie in groot-Rotterdam zoekt. Gister-m-ijd-da-g heeft de Pa tholoog- an-atoom dr. J. Zelden- rust in Goes sectie op het lijk verricht. De uitslag hiervan ls nog niet bekend. Jacob Kodde ginig dagelijks op zarj-n bromfiets met twintig duizend gulden op zak naar een groot a-anbal vaste adres sen, zoalls ship-chandlers, kooplieden en cafés enzovoorts om buitenlandse valuta te wis selen. Volgens de bank Mees en Hope, het filiaal tn Rotter- dam-zui'd, was dat een service aan mensen die veel vreemd geld aannemen. Oök dinsdag stapte hij "s ochtends op zfiljn Solex met a-an het stuur een bruine leren tas met een vrij groot hengsel. Hij bediende een a-antal vaste klanten. Kort voor de middag wisselde hij nog een bedrag ter grootte va-n f 150.- bij een grossier in uurwerken in Rot terdam-west. Om twaiailf uur ging hij weer weg. Sindsdien is hij spoorloos; men wi-st niet waair blij n-a-ar toe wae. •Bij de bank Mees en H-op« stond -de verdwenen bankloper a-is zeer gunsti-g bekend-1 „H-ij werkte al tientallen jaren. Wij helbben dan oo-k geen enkele aanleidmig om iets anders te veronderstellen dan een roof overval. Hij heeft zijn werk altijd correct en voortreffelijk ged-aan", aldus een der direc teuren van de bank. „Hij ge noot ons volle vertrouwen*- De vrouw en dochter va-n ae heer Kodde hebbein de poEtte zelf ingelicht toen Mij op de gebruikelijke tijd nog niet thuds was. „Vader was zeer gehecht a-an zijn gezl-n. Van- aiaar dat we meteen vermoed den dait -er iets mis was", ai- dus dochter Wil Kodde. (Van on-ze correspondent) HEERLEN Na bijna 30 j-aar is gisteren een einde ge komen aan ledenyarenfabriek Hilda in Heerlen. De recht bank heeft gistermorgen de besloten vennootschap failliet verklaard. Weliswaar stemden de aanwezige schuldeisers die samen bijna een derde van de concurrenten-crediteuren vertegenwoordigen voor het grootste deel in met het verle nen van uitstel van betaling, maar bewindsvoerder, mr. Sjef Hautvast en dr. H.J. van Cus tom- Management konden geen uitzicht bieden op zinni ge voortzetting van de produk- tie, voornamelijk omdat de overheid niet bereid is steun te verlenen. Het 50 man ster ke personeel is ontslagen ,(Van onze .redactie buiken-land) HELSINKI Een Finse on derzoekcommissie is tot de conclusie gekomen dat het on geluk dat in juli in midden Finland met een Nederlandse bus gebexu-de, waarbij twaalf mensen omkwamen, te wijten is aan verkeerde inhaalma noeuvre van de buschaffeur. Voorts werd vastgesteld dat de remmen van de vrachtauto combinatie, waar de bus tegen botste, niet goed werkten. vond een reeks gehed-me woor den u-it als „Klavern" (KKK- groep) en „M-eagles", KKK- propagandisten die men recht streeks in de vertaling kliade- laars kan noemen. Tijdens de hoogtijdagen van de Ku Klux Klia-n waren er rond drie mil joen leden- Drie gouverneurs van Amerikaanse staten, een rechter in het Hooggei-echtshof en een flink aanta-l leden van Senaat en Huis van Afgevaar digden zijn leden geweest van de Klan. t Tijdens de ja-ren die volgden od de moord op John F. Ken nedy begon de FBI de Klan- oraaniisaties te infiltreren en geze-gd wordt diat zidh in tal van cellen meer FBI-rnianmen dan pure Kluxers bevonden. Volgens gegevens van de FBI zouden er thans sléchts 17.000 mannen lid zijn van KKK- organisaties- In Atl-anta m-o-et Keizerlijke Tovenaar Shelton hartelijk om de FBI-ge-gevens lachen en volgens David Duke, de Grote Draak van de Rid ders van de Ku KluX Klan in Baton Rouge in de sta-at Loui siana begint de Kl-an op grote schaal te herleven. BERT VAN VBLZEN De ere-prlmaat van de internationale Anglikaanse ge meenschap, dr. Michael Ram sey, aartsbisschop van Canter bury, is donderdag 70 jaar ge worden. Gisteren is hij zo als hij reeds in het voorjaar had aangekondigd afgetre den. Hij wordt opgevolgd door de 65-jarige aartsbisschop dr. Do nald Coggan van York, die de 101ste aartsbisschop van Can terbury wordt. Dr. Ramsey, (op de foto met zijn vrouw) was een gemoede lijk man. Toen hij nog bis schop van Durham was, dronk hij graag gezellig een biertje in een pub van zijn bisschops stad. Maar hij had ook een scherpe en strijdbare geest en was bovendien een knap theo loog. Sedert hij in 1961 aartsbis schop van Canterbury werd en daarmee primaat van de Ang likaanse kerk van Engeland en geestelijk leider van de inter nationale Anglikaanse ge meenschap, heeft hij op de bres gestaan voor de oecume ne, zowel naar de reformatori sche kant als naar de r.-k- kerk. Als hoogkerkelijke ang- likaan beschouwde hij zich even katholiek als de paus. De contacten met de r.-k. kerk zijn tot dusver met dui delijke successen bekroond. De internationale commissie van anglikaanse en katholieke theologen heeft reeds overeen stemming bereikt Inzake eu charistie en ambtswijding. Op het ogenblik bespreekt deze commissie het gezag van de kerk, met daarin de positie van de paus. Briaven voer deze rubriek iwotle» met volledige naam en adres worden ondertekend. BH publlketii zullen deze vermeld worden. Slechts bi] hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Neem en adres zijn dsn bq de redtetie bekend. Publlkatie ven brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gavallaq eens ia met Inhoud, cq. atrakklng. Wij zijn geen gevaar roar de maatschappij, Wij hebben aan ons zelf ga ng; Mattheus. Wij gaan voor niemand door het vuur, Dat wordt niet door d« brand verzekering gedekt; Mattheu» Wij zijn niet wereld vreemd, Wij weten ons goed te verber gen in deze wereld; Mattheus. Wij gaven onze jeugd toch alle comfort en genot, Wat missen ze dan nog? Mattheus Wij zijn toch vrij vanwege onze gerechtigheid, En zij gestraft vanwege bun zonden, of niet? Mattheua. Deed jij teveel, Omdat wij te weinig doen? Mattheus. Waarom bid Je met hen in hun cellen? Mattheus Kam het ons zeggen, Matthexxs Broeder. DORST, namens „Vrienden van Mattheus" TH.A.v.REBN (ADVERTENTIE) De oogstramp in Zeeland heeft wel aangetoond hoe het met de werklust van onzs werklozen is gesteld. Een paar honderd soldaten en kindêren proberen nog te redden wat er te redden valt, maar da i 160.900 werklozen zitten thuis bij de koffie of in de kroeg bij. een borrel te wachten tot de aardappelen en uien bij hen thuis worden gebracht. BREDA DRS. E. CAMPERT 9g« Als commentaar op het arti kel in De Stem van zaterdag 9 november met als titel „Bouw tradities houden invaliden bui ten", zou ik willen opmerken, dat de heer F. W. van Deelen in zijn recht ataat als hij, als secretaris van de ANIB zijn gevoelens wil spuien. De heer Van Deelen was echter voor malig lid van de adviescom missie voor toegankelijkheid van gebouwen, samengesteld door het bestuur van de Ne derlandse Vereniging voor Re validatie ('NVR). Die organisa tie werkt nauw samen met het ministerie van Volkshuisves ting ten aanzien van aanpas- singsmogelijkheden voor de hulpbehoevende medemens bij nieuwbouw en te verbouwen openbare gebouwen. Nu tracht de heer Van Deelen door in schakeling van een ombuds man zijn eigen organisatie ANIB te versterken. Ik geloof, dat rijk, provincie en gemeen- te met name de raden van huisvesting, enz. terecht verwijzen naar een organisatie als de NVR met ruim honderd consulenten over alle provin cies- Deze vereniging Ei- senhowerlaan 142 in Den Haag behoeft echter geen recla me voor zich zelf te maken, daar zij genoegzaam bij de officiële overheidsinstanties bekend is. Ik dank de heer Van Deelen voor zijn goede bedoelingen, maar brandende kaarsen behoeft hij niet te do ven. Breda W. G. Sohouten, (consulent voor de regio Breda van de N.V.R.) BORN De verkoop van het DAF-33 project aan Indonesië gaat niet door.Studies in Indo nesië hebben aangetoond dat er onvoldoende financieringsmid delen waren om dit miljoenen project aan te kopen en dat het onmogelijk was een goed dealersnet op te bouwen en dat de technische kennis in Indonesië voor automobielpro- duktie onvoldoende was.

de Stem | 1974 | | pagina 11