Schoonheidsspecialiste uit Zuiddorpe interesseert zich niet alleen voor de huid Kiekkot Filmkunst in Zeeuwse steden W ienersangerknaben zingen in Westdorpe vinden IN GESPREK MET. AIR-CO- MONTEURS Manpower riolering verstopt? Heemraadschap van de Mark en Dintel Wasautomaten Gemeente Goes GERDI PREGER DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 Wij komen met onz» watercomprESso Geen hak- of breekwerl meer Ook reparaties en vernieuwingen M. VAN GlNNEREfj Scharen burgstraat ss Breda Tel. 01600 - 41919 Het dagelijks bestwj"^ het vdn brengt ter openbare k„n nis dat op woensdag 27 vernber 1974 om u'sn ,™0" in hotel Mastbosch te Rr«' da een OPENBARE VERGADERING van hoofdingelanden ,„i plaatsvinden. Breda, 14 november 1974 Het dagelijks bestuur van het heemraadschap van de Mark en Dintel. De dijkgraaf, M. L. F. M. van der Stee, De griffier, Chr. 3. Hermus. U HUIS 7 T n HYPOTHEEK 7 7 O TAXATIE? n VERZEKERING? den Berg Co, (Anno 1896) Nw. Ginnekenstraat 43 Tel 01 600-24421*. Breda TIJDELIJK WERK Manpower vraagt voor directe uitzending Uw Partner bij goed werk Hennekijnstraat 41 b Rotterdam (achter de Bijenkorf) Tel. 010-11 34 70 w»t kunnen onze lezers voor <r doen? produkten bij u kopen, die ze graag willen hebben.' zij moeten g dan eerst wel weten te Autovcrz. per kwartaal. Met 40 procent no-claim. Incl. gr. .kaart alarmservice en rechtsbijstand. Bij schade slechts 20 procent no-claim verlies 40 procent wordt dus 20 procent. Bel. ass. kant. Cat. WA AR W. de'graaf, 5000 45 .1 Sportlaan6, 6000 49 - M'burg, tele- 7000 49 118 toon 01180 8000 51 126 28035 (4 1.) 9000 52 13- Directe dekking per telet. PHILIPS cc 1000 WASAUTOMAAT 55,50 per maand '475,— (36 x) (p.l.) SAS VAN GENT Gentsestraat 4 Tel. 01158 - 1938 OPENBARE BEKENDMAKING Bestemmingsplan 196. (Noordeinde), herziening 1974. De burgemeester van Goe maakt, ter voldoening het bepaalde in artikel van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat met ingang van 13 n vernber 1974, gedurende één maand ter gemeente secretarie (afdeling a 18 mene zaken. Oostwal m voor een ieder ter inzaf ligt het ontwerp van o herziening 1974 van h „Bestemmingsplan 193 (Noordeinde), met hu» horende kaart, voorschr ten en toelichting. Gedurende bovengenoem- de termijn kan een ie schriftelijk bij de teraad bezwaren indient tegen dit ontwerp-plan* Goes. 14 november 1974. De burgemeester vooi noemd. F. G. A. Hub*. ZUIDDORPE - Op een mistige morgen, met de vage verwachting van zon in de lucht, ben ik op zoek naar de Boswegel 2 in Zuiddorpe. Aan twee keuvelende dames (de één zal zo te zien de stoep gaan vegen, de ander gaat misschien boodschappen doen) vraag ik de weg. „Oh, dat moet u zeker bij me vrouw Coone zijn", is de stel lige conclusie. Als ik bevesti gend antwoord, wordt me haarfijn aangeduid hoe ik moet gaan en daar ga ik dan. Een eindje dit verstilde, nu van lindeloof goudgeel ge worden dorpje door en dan rechtsaf de polder in. Tussen de mistflarden door met een achtergrond van on scherpe boomcontouren staat daar de bungalow. Rust. Een rust die nog eens wordt onder streept, als ik de ruime hal bin nenstap. Een knetterend haard vuur, bekoorlijke barokmuziek en de geur van versgezette kof fie. Vergeten zijn de beslomme ringen van alledag; de spruitjes die nog gekocht moeten worden, de bedden die als hondemanden boven liggen en de enorme af was van de avond ervoor, die er nog staat. Maria Magdalena (Mieke of Marietje in het dagelijks ge bruik) Coone-Rammeloo (39 jaar, geboren in Philippine) is een voortreffelijke gastvrouw, die ondanks haar witte iasschort de bezoekster meteen op haar gemak weet te stellen. Dat mag dan ook wel, want het is zeker 10 jaren geleden, dat ik voor 't laatst bij een schoonheidsspe cialiste ben geweest. Mieke Coone is schoonheidsspecialiste of „huidverzorgingsspecialis te", zoals ze het zelf liever noemt. Later in het gesprek zal blijken dat Miekes aandacht niet alleen de huid geldt, maar de mens in z'n totaliteit. Ze neemt me mee naar een klein zijkamertje, waar ik in zo'n za lige relax-bank-stoel moet gaan zitten. Ik word heerlijk toegedekt en mag niets anders meer doen dan werd hij directeur van het be jaardentehuis en ik vond, dat ik ook ergens m'n steentje moest bijdragen. Bovendien zag ik aankomen, dat ik een zee van tijd over zou hebben, als de kin deren wat groter werden. Tijd, die ik op een zinnige manier wilde gaan besteden. Daarom ging ik een avondcursus volgen voor pedicure. Een' paar maan den was ik ambulant en bezocht ik als pedicure bejaardentehui zen, wijkgebouwen en zieken huizen". „Daarna ging ik een cursus voor schoonheidsspecialiste volgen, omdat het „verzorgen de" me goed lag. Gedurende me ontspannen. Terwijl Miekes nijvere handen de huid van ge zicht en hals deskundig rein igen, vertelt ze iets over haar werk en haar carrière. „Zo'n jaar of 5 6 geleden ben ik be gonnen als pedicure", zegt ze, „onze jongste zoon, die nu 8 jaar is (we hebben nog twee meisjes van 15 en 12 jaar) ging nog niet naar de kleuterschool. M'n man maakte in die tijd een grote om schakeling in z'n werk. Van ge meentesecretaris in Zuiddorpe twee jaar ging ik een twee keer in de week naar Rotterdam, om bij de Stivas te studeren voor schoonheidsverzorging A en B. Ik had het nooit kunnen vol brengen als m'n man niet volle dig achter me had gestaan", zegt ze dankbaar, terwijl ze m'n ge zicht bedekt met hete doeken, „die heeft vaak het gezin moeten opvangen en heeft er heel wat vakantiedagen aan opgeofferd. Na het behalen van m'n diplo ma's kon ik een praktijk aan huis beginnen. Maar ik ben steeds doorgegaan met het vol gen van cursussen". Dat klopt ook wel, want tussen de flarden stoom door, die uit een apparaat komen en het vochtigheidspeil van m'n huid moeten oppeppen, tel ik gauw even aan de wand maar liefst 13 verschillende di ploma's. „Ach, weet je, bij veel mensen roept het woord schoonheids specialiste nog associaties op met sterk opgemaakte gezichten en vuurrode nagels, terwijl weer anderen een schoonheidsspecia liste zien als een soort tovenares, die met magische handelingen alle rimpels wegstrijkt en in één behandeling iemand 10 jaar jonger doet lijken. Nou, daar klopt helemaal niets van". „Een goed verzorgd uiterlijk (waar de huid natuurlijk ook onder valt) kan het zelfvertrou wen van een vrouw enorm sti muleren. Kleine of grote uiter lijke tekortkomingen kunnen soms tot depressies leiden, die op hun beurt weer van invloed kunnen zijn op het uiterlijk, zo dat er een vicieuze cirkel ont staat Een schoonheidsspecia liste kan hierin verandering brengen Het is dus een dienend beroep, een zich open stellen voor problemen van haar cliën te". Mieke (aantrekkelijk ge zicht, roodbruin haar, aandach tige ogen) beweegt zich rustig door het kamertje. Ze lijkt me een evenwichtige persoonlijk heid, die veel warmte uitstraalt. Mijn bewondering neemt nog toe, als ze vertelt, dat ze iedere morgen tussen halfzes en 6 uur opstaat, omdat ze op tijd klaar wil zijn. Ik voel me heerlijk ont spannen, als het maskertje op m'n gezicht is aangebracht en ik even alleen wordt gelaten. Even later, tijdens de koffie, gaat Mieke verder. „Het fijnst van mijn beroep vind ik het contact met de men- Achter deze naam verschuilt zich het initiatief van het Zeeuws-Vlaams reizend filmhuis. Elke drie weken in Oostburg (Buiteniust op vrijdagavond); Terneuzen (Zuidland-podium- theater op donderdagavond) en Sas van Gent (voormalig ge meentehuis Westdorpe op woensdagavond). Waarom nu zo een filmhuis, naast een bioscoop en een liga. Daarover het volgende: het bioscoopbedrijf is een commerciële onderneming, evenals de grote fiimproduktie-maatschappijen. Kortom film is net als wasmiddelen, auto's en televisietoestellen, een produkt waar geld mee te verdienen is. Dat is op zich niet erg. Het wordt pas vervelend ais het gaat betekenen dat kunstenaars die een be paalde film willen maken en in vertoning brengen en vastlopen op het „systeem". Het systeem waarbij het onderwerp van de füm, de rolbezetting, kortom de hele artistieke visie van de film wordt getoetst aan het criterium „is er geld mee te verdienen" Naarmate de filmmaatschappijen commerciëler werden om tegen de televisie te kunnen concurreren, zijn de laatste tien jaren vele goede films gewoon niet gemaakt of in ieder geval niet in de bioscopen in vertoning gekomen. Drie jaar terug hebben een aantal Nederlandse ontevredenen met succes een poging onder nomen om althans voor de Nederlandse markt dit systeem te doorbreken. Een doorbraak die onder namen als „alternatief filmhuis" en „vrij circuit" met steun van het fUmvakblad „Skrien" eerst aansloeg in Amsterdam (The Movies), Rotterdam (De Lantaarn) en Utrecht ('t Hoogt) en daarna uitwaaierde tot in de verste hoeken van heel Nederland. Om duidelijk te maken dat het criterium „winstmaken op een artistiek produkt" niet van toepassing is, gebruikt men nu alom in Nederland de term Film huis (zoals vroeger gesproken werd van arthouses) in plaats van bioscoop voor die plaats waar gedraaid wordt, ,,'t Kiekkot" en al eerder Jeugd en Muziek in Middelburg zagen door deze door braak de mogelijkheid geopend om de films die door het systeem nooit in Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland terecht kwamen nu in regelmatige vertoning te brengen. En daar ligt dan ook het ver schil tussen de Filmligia Terneuzen en 't Kiekkot. De Filmliga haalt de beste films uit het „systeem" naar Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl 't Kiekkot de beste films van buiten het systeem kan draaien. Om een idee te krijgen van het soort films waar hel om gaat in de vrije circuit- filmhuizen kunnen de oudere lezers wellicht, een vergelijk vinden bij wat in de jaren vijftig in de Uitkijk, Kriterion en 't Venster draaide. Toen waren Bergman en Fellini nog onbekend en waren de Amerikaanse films echte „Hollywood-produkties". De tijden zijn veranderd. Bergman en Fellini zijn beroemd, vrijblijvend en ingepast in het systeem. Maar andere, nieuwere, jonge filmers in de gehele wereld draaien ook! in Nederland althans via het Filmhuis-circuit. Deze en komende week draaien de volgende waarde volle rolprenten in de ver schillende Zeeuwse steden. LES NOCES ROUGES Een recente film van Claude Chabrol draait de ZVU op woensdag 20 november in het City Theater Middelburg. In deze film geeft Chabrol zijn sarcastische viste op het bur gerdrama. Chabrol heeft (in Ne derland althans) het etiket op geplakt gekregen de filmer van de bourgeoisie te zijn. Nu is dat niet onwaar, maar dit beeld dreigt tot een gimmick te ver starren en zijn meest typerende kenmerk te overschaduwen: het feit, dat hij de filmer is van het menselijk geweten. Niets is Chabrol aangenamer dan om de verfijnde facades neer te halen en daarachter de „lagere" na tuur van de mens te tonen. Les Noces Rouges is overigens Cha- brols laatste en definitieve film over de bourgeoisie Uitgangs punt voor Les Noces Rouges was een faits divers, dat zich m het stadje Bourganeuf heeft afge speeld een man en een vrouw vermoorden beider echgenoten om elkaar vrijelijk te kunnen beminnen Chabrol moet zich hebben afgevraagd „waarom zoveel bloed vergieten, waarom Zijn ze niet samen vertrokken?" Hij laat dit door een politiein- specteur aan de man en de vrouw vragen aan het eind van de film Antwoord: „Dat is iets. waarvan we zelf niet hebben durven dromen". Intussen heeft de film alles gedaan om dit plau sibel te maken. De film gaat dan ook niet zo zeer om de motieven voor het moorden als om de re denen voor het niet-weg-gaan Valancy (de plaatsnaam in de film) is een gevangenis, waaruit geen ontsnappen mogelijk is. Het stadje lijkt de hoofdpersoon in het drama, om niet te zeggen de hoofdschuldige Chabrol moet dit soort stadjes goed be keken hebben om ze zo simpel en zo perfect te schetsen Alleen dit decor maakt het verhaal ge loofwaardig en vertelt waarom de vrouw en de man, die probe ren de morele code die in Va lancy heerst te doorbreken, juist door die morele code tot moor den te komen. Door iedere po ging om zich te bevrijden wer ken ze zich verder in de nesten Zij blijken alleen maar onvrij te zijn geworden ERICA MINOR Het Jeugd en Muziek Filmhuis - Goes op donderdag: Middelburg op vrijdag en Vlissingen op dinsdag - draait de Zwitserse film Erica Minor van Bertrand van Effenterre. Een Zwitserse film met een Europese pro bleemstelling. Effenterre zegt zelf over zijn film. „Ik wilde kijken wat het wil zeggen een intellectueel te zijn, dat wil zeggen iemand die kritisch is, die een oordeel kan vellen, rnaar die sinds 1968 met het probleem kampt dat er meei aan de hand is Dat je wel kri tisch kan zijn maar dat je intus sen wel degelijk meedraait als een van de radertjes m een maatschappij die van zoveel kanten te bekritiseren valt Het was en is niet mijn bedoeling de tegenspraak tussen kritisch zijn en toch meedraaien op te lossen, maar proberen te laten zien hoe de problemen tegenwoordig an ders liggen dan vroeger" Het is een collage-film van drie portretten van Anne, Marianne en Claude, die elk hun eigen problemen hebben De scènes staan vrij los van elkaar, maar daar de ondergrond van de pro blemen voor alle drie de vrou wen ongeveer identiek is, blijkt de film toch duidelijk een ge heel. Volgende week draait de Film liga Terneuzen MEDIUM COOL van Haskell Wexler, Filmhuis Jeugd en Muziek HET VONNIS van Ferenc Kosa en het Zeeuwsch- Vlaamse filmhuis 't Kiekkot LE VOYAGE d'AME- LIE van Daniel Duval. sen Soms vutl ik me net een ka meleon omdat ik altijd zo met de mensen meeleef. Ik probeer de mensen gerust te stellen, zodat ze zich ontspannen, want in deze tijd leven helaas veel mensen op de toppen van hun zenuwen' Mieke is meer dan een schoon heidsspecialiste alleen. Ze geeft bijvoorbeeld ook les schoon heidsverzorging aan de Axelse huishoudschool. En op haar kaartje slaat verder chirope- die Dat is een voetverzorging die verder gaat dan pedicuren „Cosmétologe" staat er ook op Mieke vertelt: „Dat houdt een uitgebreide lichaamscultuur in gezondheidszorg, natuurge neeswijze, baden, sauna's, dië ten, gymnastiek etc." Sinds kort mag Mieke zich ook „visagiste" noemen. Dat is iemand, die een verantwoorde make-up kan op brengen, hulp bij gezichtsinva- liditeit en het opmaken van mannequins en mensen voor tv „Make-up is heel persoonlijk", zegt Mieke, terwijl ze me licht opmaakt, „daar laat ik iedereen helemaal vrij in. Je mag niet het fevoel hebben als clown naar uiten te gaan". Mieke vertelt ook nog, dat ze lid is van de Soroptimistclub in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat is een vereniging van (meest) wer kende vrouwen in verschillende beroepen, die over de hele we reld verspreid is en in stilte werkt aan begrip en onderlinge contacten. Nog wat praktische gegevens: een behandeling van ruim een uur die erop is gericht de huidstofwisseling te stimule ren, kost 20,- (in januari komt daar een rijksdaalder bij). Voor de jeugd gelden speciale tarie ven Ik voel me verrukkelijk, als ik helemaal klaar ben en Mieke is duidelijk ingenomen met mijn stralende gezicht. Voor mij staat het wel vast: Maria Magdalena Coone is een vrouw waar je je met huid en hart aan kunt toe vertrouwen! Op vrijdag. 22 november brengt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen een show van het Folkloristisch Danstheater in de sportzaal in Sluis Het programma beslaat uit dansen en muziek uit de Balkan en uit Israel Alhoewel het een Nederlands gezelschap is, zijn de dansen, de kostuums, de muzikale begeleiding, volledig authentiek vier ploegen, twee ervan zijn afwisselend op tournee. Viermaal per jaar worden er toelatingsexamens afgenomen Er komen zich hiervoor honder den kinderen aanmelden. Zij mogen niet ouder zijn dan acht jaar en worden onderzocht op stem, gehoor, ritmisch gevoel en intelligentie Een beperkt aantal van deze jongens worden ieder jaar in de voorbereidingsklassen opgenomen. Gedurende hun verblijf aldaar wordt er een voortdurende selektie toege- ast. zodat er aan hel einde van et tweede jaar een dertig goed geschoolde jongens overblijven Deze worden dan in de be staande koren (normaal vier) in- fedeeld, zodat ze in koorver- and worden geoefend; op de duur vervangen zij de jongens wier stemmen gemuteerd heb ben Tweederde van die jongens zijn rasechte Wieners Na de twee jaar voorbereiding wordt een jongen al dan niet als Wiener Sangerknabe opgenomen Werd hij goed bevonden dan koinl hij als intern aan het instituut Daar begint voor hem een won der leventje Hij leerl verdei muziek en zang maar ook hel gewone onderwijs moet door- aan Dat is slechts mogelijk oor een aangepast schoolregi- me Gespecialiseerde leraars brengen hen m een paar maan den de stof bij van een heel jaar In de kerk in Westdorpe organiseert UIT in Zeeuws- Vlaanderen elk jaar een con cert. Dit keer zijn de Wiener Sangerknaben uitgenodigd en wel op maandag, 18 no vember a.s. Een wereldberoemd koor van vierentwintig jongens uit Oos tenrijk. Een voorbeeld van vo cale discipline met een traditie van een paar honderd jaar. Officieel werd het Instituut der Wiener Sangerknaben in het jaar 1498 door keizer Maximili- aan van Oostenrijk. Uit onze ge schiedenisboeken weten wij dat Maximilaan stadhouder ge weest is van Nederland. Hij werd ontroerd door de knapen koren. die zowat overal in Ne derland in de grote kerken poly fone muziek brachten. Toen hij enige tijd te Wenen was, ont bood hij dan ook enkele jongens uit Vlaanderen om daar te ko men zingen: het waren de eerste Wiener Sangerknaben. Ook hun eerste koormeesters waren Vla mingen, o.a de beroemde musi cus Hendrik Isaac, later Karei Luyten, Philippus de Montee.a Grote namen ontbreken bij de Wiener Sangerknaben niet Franz Schubert en Josef Havdn hebben als Wiener Sangerknabe gezongen en er muziek geleerd Mozart en Brückner zijn niet in het koor geweest, maar hebben er heel veel voor geschreven. Tot 1918 waren er voor de Wiener Sangerknaben geen problemen. Toen viel de Oostenrijks-Hongaars Monar chie en hielden ook de Wiener Sangerknaben op te bestaan. Er waren geen andere fondsen dan de keizerlijk schatkist en dus stuurde men de laatste zingende knapen naar huis en gaf hen als herinnering het zilveren parade-uniform mee Het Insti tuut dat echter een zo belang rijke rol ui het muziekleven had mgenomen, zou niet zo gemak kelijk verdwijnen. Op 1 januari 1924 werd eerst de „Hofkapelle" weer opgericht met dames en heren uit hel koor van destaats- opera Reeds bij de eerste uit voering echter kwam de kritiek los. „Prachtig1 maar het is mei wat wij gewoon waren De kna penstemmen óritbreken In maarl van hetzelfde jaar 1924 vond men de nodige fondsen om de Wiener Sangerknaben weei in het leven te roepen maai spoedig bleek dal er nu ook geld verdiend zou moeten worden Men nam dan ook hei besluit concerttournees te gaan maken Het totale koor bestaat nu uil De degelijkheid van hun bijzon dere opleiding wordt afdoende bewezen door net feit dat ze schitterend slagen in de eind examens die ze buiten het insti tuut afleggen in een andere staatsschool; hun gemiddelde resultaten liggen boven het normale peil Ze blijven Wiener Sangerknabe zolang hun stem het doet. Maar onverbiddelijk komt plotseling de dag dat het knapenstemmetjeomslaat. Deze jongens worden dan niet zomaar aan de deur gezet. Ook aan hen heeft het Instituut gedacht en als beloning voor hun actieve diensten mogen zij in een ander tehuis van de Wiener Sanger knaben verblijven. Zij blijven daar even lang als zij als San gerknabe gezongen hebben en genieten er hun verdere studies. Steeds blijven ze zeer gehecht aan het Instituut ook als ze het al lang verlaten hebben. Toen het Instituut in 1924 weer tot leven kwam vond men dat het niet langer ging het oude uniform te dragen. Nu dragen de Wiener Sangerknaben hun matrozen pak maar dan alleen „in dienst". Sinds 4 juni 1961 kregen ze de toelating op hun uniform het wapenschild van Oostenrijk te dragen Daarmee werd de ereti tel die hel buitenland hun reeds lang verleend had, ook officieel door eigen volk toegekend. Zij zijn namelijk de zingende am bassadeurs van Oostenrijk!. Film Erica Minor (Bertrand van Effenterre) do 14/11 De Veste Goes 20.3(1 uur. vr 15/11 Kuiperspoorttheater Middelburg 20.30 u. di 19/11 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 u. Les Noees Rouges (Claude Chabrol) wo 20/11 City Theater Middelburg 20.00 u. Muziek Rotterdams Philharmonisch Koperensemble, za 16/11 Kuiperspoorttheater Middelburg 20.30 uur Beekman etc za 16/11 Kerk Vijvecapelle 20.00 uur. Wiener Sangerknaben. ma 18/11 r.-k. O.L.V. Kerk Westdorpe 20.00 uur. Theater He, mag ik mijn echtgenote terug, vr 15/11 De Vroone Kapelle 20.00 uur.

de Stem | 1974 | | pagina 9