•tivist: ap heeft acht optiek bosch Boeren- en scholierenmoppen rdappels tussen uien en aa „Op visite" PPR-SENATOR: REACTIE VAN SCHLINGEMANN DEMAGOGISCH contactlens - specialist ANVC Ionderbag VOORLOPIG BOUW PLAN VOOR PLAATS GRASDROGERIJ Goes wil zwembad in Schelphoek Personeel jachtwerf werkt bij De Schelde Kg Onder vuur Hart Organisatie Provincies stad streek Leder voor ds man meteen eigen stijl... Inspraak Vraag Afwijkingen enaar van drukkerij verongelukt C n 122 en 15.43 n 2'43 en 15.04 „vl?n 2 13 en 14.33 door NETTY VAN ZALINGE 14 NOVEMBER 19/4 Ir verslaggevers) Irtikel in het laatstverschene» van de Vereniging Milie„ n, Ie milieu-activist Sybe van >t delegeren van de zuivering. Hjj vindt dat de provinl :Iegd zonder delegatiebevoegd. een zeer beperkte stem i„ u, kapittel- Dat heeft er z i bijgedragen, dat in veel zev»? len de zujveringslasten tot™' aanvaardbare hoogte ziin berekend. Dat heeft tot gtvoh gehad, dat veel industrieln er toe zijn overgegaan zelf ma„ I te zuiveren, waardoor v»i zuiveringsinstallaties met overcapaciteit zitten die 2 door de burgers, die een eis™ zuivering niet rendabel kun nen ma-ken, extra opgebracht Woude 6n' 3ldUS Van de' Om aan deze situatie ees eind te maken, stelt Van de? Woude voor de zuiveringshal onverwijld aan de provincies on te dragen en dan zonder dele gatiebevoegdheid. Vooral wan neer de gewestvorming ziin I intrede doet, levert dat vol gens hem legio voordelen on De WVO. de Wet verontreinig gin® Oppervlaktewateren I ■dient naar zijn inzicht om die reden gewijzigd te worden Ten tweede moet alles wat met de zuivering van het o> pervlaktewater te maken heeft ondergebracht worden bil Volksgezondheid en milieuhy. giëne, en niet bij Verkeer en waterstaat zoals nu het geval ia, aldus Van der Woude. Hij besluit: ,,Ik ben er geen voorstander van de heilige koe van het watersehapswezen al te slachten. Ik heb alleen wil. len aantonen dat deze heilige koe plotseling verrijkt is met een vijfde poot. De koe heeft hier geen voordeel van, hoe wel het in het begin zeer inte ressant staat, en bezorgt haar J op den duur alleen maar laat, Ik stel daarom voor de heilige koe van het waterschapsweien j met een snelle chirurgisch I juridische ingreep te verlossen van haar -.milieupoot" en deze te transplanteren op het met slechts drie poten geboren en daarom o-zo-wankele milieu- kalfje". (Van een onzer verslagge vers) GOES B. en w. van Goes stellen de raad voor e 00, tentieplan vast te stellen de stedebouwkundige r. van de 's-Heer Hendriks® tereudijk, het zogenoemd» Klein Frankrijk, w*a_rn!rerjj gras- en groenvoerdrog Timmerman is gelegen. Onlangs oesloot de rafd„Ir. grotendeels door bram3 woesie Dedrijt aan te B. en w. wijzen er op da ntentij.plan verder der uitgewerkt tot etie. ■temmmgsipian. Het i plan zal aan GedeputS waar- ten worden toegezonden na de gemeente verdere pen zal ondernemen o subsidie in de verplJ kosten van de voe-rdrogeirij te verkrijg SJ' recreatieraad tegen pretmammoet (ADVERTENTIES) Later is eigenlijk onmisbaar ie uw garderobe— Mardan wei in beschaafde kwaliteiten en goede modellen. U ziet zo'n iniemationale leder-mode voor heren nu bij ons ineenferme stijl. In (soms wat stoere) trench coats of in gemakkelijke Die iedermode is ideaal voor uwvrije uren- Voor lange autoritten Voor ontspannende wandel tochten door het herfstbos Voor u selekteerden wij heel soepele, niet te zware kwaliteiten in gave, warmer kleuren. Fijne kleding voor heel acceptabele prijzen— (Van een onzer verslagge vers) GOES B. en W. van Goes zijn van mening dat in het recreatiegebied De Schelphoek aan het Veerse Meer binnen* of buitendijks een zwemgele- genheid met bijbehorende kleedhokjes gecreëerd moet worden. De mogelijkheden hiertoe zullen nader worden bezien, I j 17 Ten aanzien van het geplande I zomerwoningenterrein zijn B. vu.1. en W. van oordeel dat de ge meente dit terrein zelf bouw rijp moet maken en aan parti culieren uitgeven. De op brengstmogelijkheden zullen daardoor worden vergroot. Het batig saldo van het plan Da Schelphoek wil het college aanwenden voor het eventuele exploitatietekort van het zwembad en gedeeltelijke fi nanciering van de rondweg om Wolphaartsdajk. Verder menen B. en W. dat een midgetgolf- baan eveneens gereahseera kan worden op de pick-nick- plaats nabij de nieuwe jacht haven. Aan de gemeenteraad, zo delen B. en W. mee zal zo spoedig mogelijk een beste- iningspiar voor het Schelp- hoekgebied worden voorge legd. (Vin een onzer verslaggevers) 5RESKENS Een deel van het personeel van jachtwerf voor vrijdag en opgesteld door het "MI op woensdag om 18.00 uur: -.—.s en vrij zacht, "torsvooruitzichten in cijfers édmddeld over Nederland. 'tor vrijdag: aantal uren, zon: i min.-temp. omstreeks Saden, max.-temp. om- •reeks 11 graden. Kan® op droge periode van min- *W 12 uur: 60 procent, kans |ïpjn droog etmaal: J? zaterdag: aantal uren Jii, 'ot A min.-temp. om- '(m 8 ?rad«i en max.- j™P- omstreeks 11 graden, ,°P een droge periode 12 uur: 70 pro- Jtanj op een geheel droog "'al: 40 procent. Maas m Breskens. ongeveer 20 man,, is voorlopig voor drie maanden werkzaam op de werven van De Schelde in Vlissingen. In feite fungeert het Breskens bedrijf als een soort „onderaannemer" bij de aanbouw van verschillende schepen op de Vlissingse werf. De Breskense wêrknemers werken op de afdeling „sctoeepsbeschieten", waarvoor zij de nodige vakbekwaamheid bezitten. ..Het is een welkome aan- vulling op onze werkgelegen heid", aldus procuratiehouder Simpelaar, die zei dat over drie maanden bekeken wordt of voortzetting van dit werk mogelijk en noodzakelijk Is. Van de verleende vergun ning om de werktijd op de jachtwerf tot 50 procent te bekorten werd slechts een be perkt gebruik gemaakt. Het betreft thans 14 man van de afdeling „plastics". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kwaliteitsverhoging van het recrea tieve voorzieningenpakket en in de kampeersector sane ring van bestaande bedrijven tot grotere bedrjjfseenheden. Deze suggesties werden gedaan door het Nederlands re search instituut voor toerisme en recreatie in haar rapport „Onderzoek vakantiegangers in Zeeland". Waarschuwende geluiden tegen juist deze suggesties zijn gisteren gerezen op de vergadering van de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland, die werd gehouden in het Statenzaalcomplex te Middelburg. Er werd tot voorzichtigheid gemaand als het ging om sane ring van bestaande bedrijven tot grotere bedrijfseenheden,. Met name de heer W- Pel was vah mening, dat sanering tot grotere bedrijven en de reali sering van bepaalde recreatie voorzieningen niet aan elkaar mochten worden vastgekop peld. Het was volgens hem ook mogelijk dat enkele grote re bedrijven gezamenlijk be paalde recreatieve voorzienin gen zouden exploiteren. En volgens de heer B. Stijger van het bureau watertoerisme van de ANWB hield het exploite ren van recreatieve voorzie ningen door grote bedrijven het gevaar van nivellering der voorzieningen in. directeur deelde mee, dat mo menteel wordt gewerkt aan de herziening van de streekplan nen. Wat het onderdeel recrea tie beU-of: hopelijk ligt volgend jaar een stuk op tafel. De ontwikkeling heeft intus sen wal duidelijk gemaakt, dat de doelstellingen van streek plannen nauwkeuriger moeten worden aangegeven en dat streepiankaarten kunnen lei den tot niet bedoelde ontwik kelingen in de ruimtelijke or dening. Andere leden van de pro vinciale raad voor de recreatie in Zeeland hadden in het on derzoek van het Nederlands Research Instituut voor toeris me en recreatie de vraag ge mist of de vakantiegangers ook bereid waren meer te be talen als bepaalde voorzienin- gn werden gerealiseerd. Wellicht zou dan namelijk het wensenpakket er anders hebben uitgezien, dan nu uit het onderzoek onder de va kantiegangers in Zeeland blijkt. Gedeputeerde Boersma was het ermee eens, dat ook in de recreatieve sfeer specialisatie van bedrijven wenselijk en nodig was. Hij toonde zich er evenmin een voorstander van om de kleine bedrijven te la ten opgaan in grote- Maar vol gens de heer Boersma dienden ook de kleine bedrijven te voldoen aan een zeker mini mumeisenpakket. En daar ont brak het in Zeeland nog wel wat aan. Aan de hand van het recreatieonderzoek zal een de putatie van de provinciale re- creatieraad nadere gesprekken voeren met de direct belang hebbenden over deze zaken. Een ander punt, waarover gisteren door de provinciale recreatieraad vrij uitvoerig werd gesproken, was een schrijven van de Zeeuwse cul- türele raad waarin afwijkin gen werden geconstateerd van het streekplan Midden-Zee land- Directeur Adriaansens van de PPD stelde dat van afwijkingen in die zin geen sprake was, omdat het streek plan een bepaalde vrijheid geeft tot interpretatie. Maar hij was het er wel mee eens, dat sommige ontwikkelingen reden tot zorg gaven. Door de heer W. Pel werd dit zo opge vat, dat dus hier en daar in de provincie in strijd was gehan deld met tenminste de geest van het streekplan. De PPD- Een derde onderwerp, waar bij de provinciale recreatie raad langer stilstond, was de inspraak van de bevolking bij de ontwikkeling van het re creatiegebied Grevelingen- De suggestie tot deze inspraak kwam van het lid W. Pel. Inspraak van de toekomstige gebruiker achtte hij niet vol doende. Ook de bevolking die bepaalde objecten moest gaan gedogen, diende tijdig in spraak te worden gegeven- De heer Pel vond verder dat de mogelijkheid tot inspraak moest worden vastgelegd bij de totstandkoming van de ge meenschappelijke regeling Grevelingen. De vertegen woordiger van het ministerie van CRM deelde mee, dat het rijk bij de ontwikkeling van het Grevelingenrecreatiege bied in elk geval een in spraakprocedure wilde inbou wen. De recreatieraad besloot de provincie Zeeland te be richten, dat de raad de verze kering van een goed stuk in spraak in alle planfases op prijs stelde. (Vam onze correspondent) HULST De 51-jarige G.F.J. Deckers uit Kieldrecht (Bel-gië), eigenaar van druk kerij Deckers die ook een ves tiging heeft in Hulst, is dins dagavond om ongeveer halfelf in de Klingestraat te Kemzeke- Paal (België) dodelijk veronge lukt. De heer Deckers reed ln volle vaart op een daar onver licht stilstaande Nederlandse vrachtauto- Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in St. Gillis Waas, waar hij enkele uren later aan zijn ernstige verwon dingen overleed. De heer Deckers was een bekende figuur in de grens streek. Hij was voorzatter van de Kieldrechtse middenstands- vereniging, lid v-an de Nieuw Nam-ense Biljartclub OBK, en ondervoorzitter van de druk- kersvereniigimg van bet Wase Gewest (ADVERTENTIE) K%tai2 326 -1, Rheinfel- m *1' plus 1, Plittersdorf tk-Maxau 477 onv., Plo- ilm i« -1' mannneim ais JU Steinbadh 165 plus 3, &.5I5 -3, Bingen 182 -2, m Trier 357 plius 6, fcikJ12 282 "3- Keulen 245 -8, I9n 420 -®. Lobith 1057 - liïimintense Kop 1020 -10, „,?n 355 -10, IJsselkop vjJIJssed 46-7 -13, 335 -15, Moaisim 5460 D Lieren 4047 plus 16, ,2 3 1220 -2, Grave bene- Sluis 527 -10- Let u eens op het ANVC-bord dat wij voeren. Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens-specialist zijn aange sloten bij de Algemene Nederlandse Vereni ging van Contactlens-specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige bediening, als u contactlenzen wilt nemen. Vrijdag 15 nov. %n «•eldinge 4.1 Ten 16.26 Vf op Zoom 4.21 en 16.36 Korte Nieuwstraat 3 Hulst, te1.01140 - 2327 Noordstraat 43 Terneuzen, tel. 01150- 4677 Er lopen op dit, moment honderden schoolkinderen in Zeeland, die het woord juun en aerapels niet meer kunnen horen. Alleen al het noemen van het algemeen begrip „een zak chips", kan er de oorzaak van zijn, dat ze zich kreunend met de handen in de maagstreek naar elders moeten haas ten. Jawel, II hebt het goed begrepen. Het, zijn de vrij willige oogsthelpers, die in de afgelopen week, met de boeren «amen, tot hun knie- en en sommigen zelfs op hun knieën, door de modder zijn gekropen, om nog te redden wat er te redden viel. Maar, ze hebben wel gelachten, dat wel. Ze weten nu feilloos, hoe je een rotte juun lit de grond kunt trekken en de groenachtige substantie uit het binnenste, met groot suc ces in de nek van een mede scholier kunt spuiten. Ande ren kunnen met pasgeraapte aardappels in de hand, een schitterende demonstratie weggeven van aardappelpu ree maken. Maar ze hebben ook aan het begin van een rooidag iedereen verbaasd doen staan, over het enorme tempo, waarmee ze de man den met uien en aardappels vulden. Later zagen ze hoe de boer, toegevend maar met een onbegrepen blik in de ogen moest toezien, hoe ze spelletjes speelden en van vijf meter afstand probeer den de uien in de manden te mikken. Na een korte doch voorzichtige terechtwijzing van de hoer, gingen ze met hernieuwde ijver, met een reuze tempo aan het rapen. De meeste boeren toonden zich dolgelukkig met die ex- tra-oogsthulp van scholieren en militairen. Moeder de vrouw kreeg de emmers met koffie en echte erwtensoep, met worst en spek, wa,ar vol gens de overlevering de haartjes nog opzaten, niet aangesleept. Als er niet een snotneus geveegd moest wor den van haar eigen kroost, dat hoe klein ook, wat verlo ren tussen de invasie werd ingepast, dan hielp die boe rin mee waar ze kon. De Zeeuwse boeren heb- hebben zich van hiun jasjes met sterren en strepen ont daan en zitten zweterig, met de hemdsmouwen opge stroopt, met lange lijsten voor zich op systemen te zwoegen. ben in de afgelopen dagen een groot incasseringsvermo gen naar buiten aan de dag gelegd. Want zowel de mili tairen als de schoollieverdjes hebben de boer en zijn hel pers, uitgebreid onder vuur genomen. De boerenmoppen waren niet van de lucht, evenmin -als die over Belgen en patates frites Na een paar uur was de tegenpartij aardig ingespeeld en ging als een lopend vuurtje de eerste anti-schooknop over het land ..Een jongen pas van school, komt als knechtje bij een bakker werken. Na die eerste week vraagt de bak ker: „En hoe bevalt het je hier"? Best, zegt de bak kersknecht, maar ik zou nu tocih eerst een week vakantie' willen. Als de jongen nog eens twee en drie weken bij de bakker heeft gewerkt, dan vraagt zijn patroon hem weer, hoe hij het allemaal vindt. Opnieuw vraagt de jongen vakantie voor iedere gewerkte dag. De bakker vindt dit maar een vreemde zaak en stapt naar de vader van de jongen, om te vragen wat zijn knechtje scheelt. O. zegt die vader trek je er maar niets van aan man. Mijn zoon heeft na een ongeluk een bloedtransfusie gehad met het bloed van een le raar". Nadat .iedereen zich nog slap van de lach weer in het slijik heeft gegooid, wordt het avond en de bewegingen trager. Met een: „G, wat doen mijn rug en han- zeer", slepen ze zich naar de bussen, die het coördinatie centrum van de boeren, voor hen heeft laten aanrukken. De chauffeurs van de bussen blijken niet erg gelukkig met die invasie vieze mod- dertroepers. 's Morgens za gen ze het al niet zo erg zitten, met die lawaaiege uit zinnig vrolijke horde, maar met die troep doodvermoei de, ontzettend vieze oogsthel pers, weten ze eigenlijk geen raad. Het ligt hen in de mond beschoren om te com manderen: „Vuile laarzen uit bij de deur", maar dat is onbegonnen werk, want de rest is ook ontiegelijk sme rig, zelfs de haren en de gezichten. Moeders thuis krijgt dan het staartje van de oogstlhulp te verwerken, maar een kniesoor die daar op let. Zo'n enorme hulpaktie, zo als die op het moment in het zuid-westelijk kleigebied aan de gang is, vraagt ook alles van zijn organisatie. In het zenuwcentrum, het centrale coördinatie oogsthulp aktie centrum in Goes, dat geves tigd is in het landbouwhuis op de Grote Markt, lijkt het wel een gekkenhuis. Het begint al meteen, als je de monumentale voordeur van het pand Grote Markt 28 binnenstapt. Meteen links zit een telefoniste, met een hoogrode kleur, achter een schakelbord, dat er liefst hog opgewondener uitziet dan de bedienster. Met een routine- gebaar drukt ze, nadat ze gezegd heeft: „Met de ZLM Goes", gelijktijdig een rits knoppen in, waardoor ze hoopt, dat een van de vele toestellen in het gebouw, nog onbezet Is. Links onder de trap zit het militair opper- commmando Zeeland, die voor het onderbrengen en de begeleiding van militairen moet zorgen. Hoge omes, Even verderop klopt het hart van de aktie met alge meen coördinator W. Goeman van de gewestelijke raad voor het landbouwschap. Rond hem heen zit een aantal drukpratende heren. Aan de vier bureaus in het vertrek zitten mensen, met aan beide oren een telefoon hoorn. Goeman ziet er zo op het oog aardig kreuk- en strijkvrij uit, maar dat blijkt schone schijn. Niet dat pak hoor, want dat hoort gewoon bij hem, maar het keurig ge kamde kuifje komt door de televisie. Hij is 's morgens namelijk voor de zoveelste keer om half zes uit zijn bed gehaald, om op de akker te midden van de modder, het land kond te doen van de miezerige oogst toestand. Daartussen door staat hij baardige reporters van een ongekend groot aantal radio media te woord terwijl ver slaggevers uit binnen- en buitenland de deur plat lo pen. Lichtelijke -geïntimideerd door die enorme drukte, neem je op een stoel plaats. Maar dat hou je maar heel even vol. Met een levensgro te brok in de keel van de zenuwen baan je je een weg naar de uitgang. Ze kunnen je binnen missen als kies pijn. Maar eenmaal op weg naar huis, zie je overal op het land de resultaten van al die inspanning en dan den-k je: fijne kinderen, mieterse jon ge dienstplichtige militairen, moedige boeren, dynamische organisators en heerlijk Zeeland, waar dit allemaal mogelijk is!! k Eindredactie Rein van der Helm (Van onze parlementaire redakteur) BEN HAAG Het FPR- Eerste-Kamerlid Van Water- choot is erg boos op de wat hij noemt „.demagogische" re actie van liet Zeeuwse lid van Gedeputeerde Staten mr Sehlingemann, over het kabi netsbesluit de Oosterschelde half-open te houden. Volgens de senator „gaat deze liberaal wel meer tekeer. Eigenlijk moet je hem maar laten uitra zen". Van Waterschoot ge neert zich als Zeeuw er echter wel voor. De PPR is erg blij met het besluit van het kabinet een storm-stuw-caissondam in de Oosterschelde aan te ieggen. Volgens hem is de veiligheid voldoende gegarandeerd, on danks het geweeklaag van wa terschappen. Veiligheid is niet alleen een kwestie van een hoge dam. De kritiek van die water schappen en andere bestuur ders op het kabinetsbesluit ontmoet wel begrip bij de PPR, de partij die dreigde met een kabinetscrisis als de Oosterschelde geheel zou wor den afgesloten. Er is de laatste twintig jaar weinig meer aan de dijken langs de Ooster schelde -gedaan. Volgens hem is minstens de helft van de Zeeuwse bevol king het met een half-open Oosterschelde eens. De be stuurders in deze provincie hebben zich al jaren helemaal vastgepind op het feit dat er een dam zou komen. Binnen de verouderde bestuurlijke structuren in Zeeland is het nu eenmaal moeilijk te erken nen, dat ook andere oplossin gen mogelijk en zelfs beter zijn, aldus verklaart het ka merlid de kritiek van die kant op het kabinetsbesluit. «h

de Stem | 1974 | | pagina 3