aardappelen hamsteren vaar dure zaak centra BEWERKERS REEDWUK KAPITALE MEUBELVERKOOP ZEER HOGE KORTING de JOODSE DEFENSIE LIGA: t Niet alleen omgekocht Euronamaals lie informatie/ lance tndburo bffUNKEN Staan opgeslagen in voormalige schoenfabriek Kaatsheuvel monteurs lulpmonteurs dgieters was loodgieters uitzendbureau Uw beste wonen begint bij tevens wordt aangeboden een partij wandkasten Verkoop uitsluitend a.s. zaterdag en maandag van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 17.00 uur. binnenland buitenland riefabriek ROS B.V. feren serde typistes s tchfen dienst) gemedewerkers Qieek-to-cheek °P een tango van Malando. radio's. ITT in opspraak door Jan Wintraecken Goedkoper dan alle andere. Zeker als u zich abonneert: f 11.70 per half jaar 45 ct per gids! Bel 020-65232 of schrijf Antwoordnr. 70,Amsterdam. Postzegel hoeft niet. Broeder Mattheus N.A.C., quo vadis? Golfbaan Israël theeminent kapitale rundlederen bankstellen, hoekcombinaties alsmede elementengroepen zowel in rundleer als in stof. Plaats van verkoop Schotsestraat 4 Kaatsheuvel. „onderdag 14 NOVEMBER 1974 15 19 (Van een onzer verslagge vers) tiFN HAAG „Het hamste aardappelen heeft ren van weinig als men niet t hoe deze te behandelen 11 op te slaan. Men »u dan tel Lens van een koude ker mis kunnen thuiskomen en 2 „laats van goedkoop, duur ,lt zijn", aldus de heer R. an den Hoek van het Pro duktsehap voor aardappelen in Den Haag. n0or het natte weer en de daarmee samenhangende om standigheid, dat de aardappe- „iet machinaal geoogst kunnen worden, zijn er be richten, dat de aardappelen duur gaan worden. Zoals steeds hij dergelijke mede delingen gaan sommige con sumenten het betreffende ar tikel in grote hoeveelheden inslaan. Volgens de heer Van den Hoek is dat. wat een produkt als aardappelen betreft, een riskante zaak als men geen geschikte opslagplaats heeft en niet weet hoe dit produkt te behoeden voor bederf of bevriezing. „In het Oosten van het land weet men over het algemeen wel hoe aardappelen op te slaan. Alen heeft boeren in de nabijheid, waar men het „vak" kan afkijken. Maar in het Westen ligt dat al veel moeilijker. Je kunt niet zo maar wat zakken op het bal kon neerzetten. Ook in huis kan men ae niet plaatsen, want daar is het te warm. Over het algemeen heeft men te weinig bergruimte om deze aardappelen goed te behandelen. Bovendien is het zo. dat de ene aardappel de andere niet is en dat men wel degelijk enige kennis van de soort en kwaliteit dient te hebben", aldus de heer Van l)en Hoek Het is, volgens de heer Van den Hoek. ook niet zo nodig om aardappelen te hamste ren. Aan de hand van de groothandelsnotering in Rot terdam verklaart hij waarom niet. „Op 14 oktober, toen er nog niets aan de hand was. stond de prijs veel te laag. Bintjes (moat S5-50: de aar dappelen die men doorgaans in zakjes van 3, 5 of 1(1 kilo in de winkel koopt) deden toen 11 gulden per 100 kilo. Op 21 oktober was het 14 gulden, op 28 oktober 20,50 gulden, op 4 november 21 gulden en op 11 november nog 21 gulden. Dat zijn dus de groothandelsprijzen. In de winkel betaal je natuurlijk meer, maar daar is het heel verschillend. De uiterste con sumentenprijzen kunnen wel een kwartje per kilo ver schillen. Er ziin nog altijd winkels waar je 25 cent per kilo oetaalt, maar bij andere betaal je 28 tot zelf 00 cent. Er is geen vastgestelde prijs en de prijs hangt nauw sa men met de mogeli'kheden van opslag van de betreffen de winkelier. Wanneer hij steeds weer moet laten voor raden voor kleine hoeveelhe den zal zijn consumenten- nriK nok hoog liegen". Van den Hoek verwacht niet, dat de anrdaiwe'en .duur" gaan worden. Hii vindt be richten in die riehting over dreven. met SPOED voor haar ves te HALSTEREN en ROO- tAL et injekteren van automo- met DINITROL. ijs BE vereist. PEG 5 te HALSTEREN 3 GEVRAAGD Breda, Veemarktstraat 36 tef. 0.1600-38054 XEW YORK (AP) De militante Joodse Defensie Liga lie in New York heeft doen «ten d« Palestijnse leider j l'asse. Arafat te zullen ver moorden, is in 1968 in een Xtwyorkse synagoge gesticht. Een van de oprichters was de I Amerikaanse rabbijn Meir Ka lme. De JD.L. zou thans MOO aanhangers hebben I maar de veelbesproken „harde tan" van terroristen zou niet i meer tellen dan een man of !t Kahane is enige jaren gele- I den naar Israël gegaan en be lt thans naast zij n eigen, ook het Israëlische staatsburger- jcliap. Israël zat destijds mar met hem im de maag, omdat men daar van zijn a-cti- tiioiten allerminst gediend iu Toen zij nog eerste minister va» zei mevrouw Golda Medr rus: „De. JD.L. doet onze oak ernstige schade. Het pie len van geweid druist in te- onze grondbeginselen. Als ie J.DL, van deze methoden gebruik maakt, speelt zij daiar- hij de vijand in de kaart." Kahane heeft zich thans ge distantieerd van de J.D.L., Bffiend dat deze organisatie „door herriemakers en kwaad willigen is overgenomen''. De Newyorker Bertram Zweibon, di« met Kahane de J.D.L. heeft opgericht, zegt evenwel dat juist de rabbijn verantwoordelijk is geweest voor het gewelddadig optreden dor organisatie. .,Als er tuig in de JD.L- zit, dan komt het doordat Kahane gezegd heeft dat dit zo moest zijn. Als hij die lieden opdroeg iemands arm te breken, dan deden zij dit, Nu Kahane in Israël een politicus is geworden babbelt N de joodse gemeenschap na Jij het het veroordelen van hemzelf." ®r zijn leden van die J.D-L. J1 ^'ew York die zeggen dat de ergste gewelddaden door Qe organisatie gepleegd niet (ADVERTENTIE) ii langs ndbureau 3 breda En hoe zou zo'n ^slepend stuk muziek tcr tot zijn recht komen ,j. °P een Telefunken radio? en luister eens bij w winkelier, „^ontdekdat de dunken collectie °°P'van portable tot Sreldontvanger. Met zijn pistool demonstratief op tafel verklaarde deze week de leider van het bureau van de Joodse Defensieliga, Russell Kelner, tot de pers, dat Arafat in New York ver moord zou worden. Kelner is intussen gearresteerd. het werk ziijn van de J.D.L. maar van andere militante groepen. Tot de daden van de J.D.L., althans tot die welke haar worden toegeschreven, behoren onder meer het aanvallen en mishandelen vam leiders van de Amerikaanue nazi-bewe ging in Berwyn, in Illinois, het houden van een anti-ku Klux Klam mars dn New Jer- zivtog aan de Oostenrijkse ambassade te W ashiinigton ails protest tegen het vrijspreken van een voormalige SS-officier dioor een Oostenrijkse recht bank) het doen van een bo maanval! op een kantoor te Manhattan waarbij een vrouw werd gedood en enige perso nen werden gewond en, min der gevaarlijk alhoewel be hoorlijk storend, het loslaten van muizen in die Newyorkse kantoren van die Sovjet-han delsmissie- Spectaculair waren ook het bespuiten met zwarte verf van het kantoor van de Aeroflot te New York en het binnendrin gen op een receptie te Was hington waar toen een fles. dSe menselijk Moed bevatte, werd leeggegoten over het hoofd van een Sovjet-diplo maat. BRUSSEL (ANP) Hel „schandaal-proces" tegen de voormalige hoogste chef van de Belgische regie voor de te legraaf en de telefoon (RTT), Germain Baudrin, is gisteren door de voorzitter van de 22- ste kamer van de Brusselse correctionele rechtbank ver daagd tot de tweede helft van januari. Dat gebeurde nadat de openbare aanklager, mr. Pierre van de Walle, nieuwe bewijsmiddelen had aange voerd die aantoonden dat het tot het ITT-concern behorende bedrijf ..Bell telephone" niet alleen Baudrin heeft omge kocht, maar zich ook intensief met de Belgische binnenlandse politiek heeft bemoeid. Huiszoekingen in de woning van Frank Pepermans, direk- teur-generaal van „Bell-telep- hone" hebben een aantal, vol gens de openbare aanklager, zeer bezwarende documenten opgeleverd. Uit die documen ten zou moeten blijken, dat Pepermans zich indertijd nog al heeft ingespannen om de vtoen al de 70 jaar gepasseerd zijnde) socialist Anseele, als minister voor PTT-zaken op genomen te krijgen in de in 1971 gevormde regering-Eys- kens. Daarna zou Bell-telepho ne de door haar bemoeienis benoemde Anseele benaderd hebben en met Baudrin, voor Bell-telephone voordelige, con tracten hebben afgesloten. Baudrin staat, zoals bekend, terecht op beschuldiging dat hij in de jaren 1970 tot '73, toen hij de hoogste chef was bij de RTT zijn ambt mis bruikt heeft om zichzelf aan zienlijk te verrijken. (ADVERTENTIE) Nederlands grootste woninginrichting 18000 m1 kijkplezier 3000 meubel- en woningtextiel- koiiekties Binnenwegplein/Karei Doormanstraat Rotterdam tel.: 010-14.18.00 VRIJ TOEGANG, elke werkdag van 9 tot 17 uur 30 vrijdags tot 21 uur 's maandags gesloten. TILBURG Spoorlaan 340, tel: 013-42.23.26. Er gaan dagen voorbij zonder dat ïk aan Europa denk. Maar ik blijf er een zwaar hoofd in hebben. Want de vaart is eruit en iedereen staat op de rem en doet of hij hard trapt. De figuren van de door hun ge meenschappelijke Duitse moe dertaal hecht verbonden en in de legende reeds baarddmgen- de Europese aartsvaders, Ade nauer, de Gasperi, Schuman, zijn vervaagd- Kunst, Konrad zou nu 98. Alcide 93 en de jonge Robert 88 zijn geweest. De drie Europese Musketiers zijn zeer doodAlleen d'Artag- nan leeft nog voort. In de persoon van Jean Monnet die zojuist op 9 november in_ zijn geboortedorp Cognac 88 werd. Je hoort weinig meer van de man. Europa heeft geen peet vaders meer. Onze Griekse mythologische peettante voorspelde trouwens al niet veel goeds. Die heette immers Europa en zat reeds als jonge meid op de rug van een stier op zee op weg naar Kreta, waar de toro Zeus zelf bleek te zijn, die ze later twee kinderen schonk. Minos en Rhadamanthys. Daar kwam nog ene Sarpedon bij. maar daar had ze riep nog ach en wee Zeus geen weet van en die liet haar dus vallen in de armen van de koning van Kre ta, Asterion, die haar huwde. Zo ,kwam ze onder de pannen, maar stichtend was het niet- Al wie dan ook met een natte vinger door de beknopte Alge mene Geschiedenis bladert en Europeaan is, loopt rood aan zonder daarom socialist te worden. Onze historie bestaat voornamelijk uit moord en doodslag uit hogere beweegre denen- Het verdeel en heers werd zo drastisch in praktijk gebracht, dat uiteindelijk ie dereen nog slechts over zich zelf heerste. De gevolgen zijn nog te bespeuren in de gesple tenheid der individuen, bis dommen, gewesten, la/nden en der Europese Gemeenschap pen. Maar boven deze totale verdeeldheid strekt zich een reusachtige opgestoken para plu uit, die het ons droog hou dende symbool is van onze onaantastbare eenheid in één zaak. We zijn het er met z'n allen roerend over eens, dat Europa verenigd moet worden. Hoe het mogelijk is, dat daar dan toch geen fluit van terecht komt, zal eerst in het Eurona maals worden geopenbaard. In de eerste jaren van de hei lige Europese vereniging droe gen de voorvechters een heili genschijn en ontvingen de sta tus van sub-diaken door een wijding-van-begeerte. Nu, en kele tientallen jaren later, is de Europese beweging een on derkoelde bedoening. Een groothandelsondernerhin g met radar in de koude dode ogen. Europa is nog op geen stukken na een moederland voor de tien -min - een vader l anden. Hetgeen sombere gedachten oproept aan de „Ten Little Niggers'" vam dame Agatha Christie- Als de Britten er uit stappen, zijn het er nog maar acht.-.. Europa heeft drie hoofdsteden maar geen postzegel. Drie aartsvaders maai geen inhoud. Duizend kilo hersens maar geen hart. Geen Europees recht. Geen Europese munt. Slechts een praatpaalpar la ment en geen mondige Euro pese Commissie. Het enige dat Europa heeft is de vpetbalcup. En dat Is heel, heel veel- (ADVERTENTIE) De landelijke pers en ook De Stem hebben in de afgelo pen week gepubliceerd welke mogelijke rol broeder Mat theus gespeeld heeft bij het binnenbrengen van wapenen in de gevangenis. Ik meen ge constateerd te hebben, dat De Stem met een zekere pruden tie hierover heeft geschreven in tegenstelling met een lan delijk blad van zaterdag j.l. dat o.a. met grote koppen ging werken als .,De monnik, de zware jongen en het lichte meisje". Die „linik" die dat blad meende te moeten publiceren, gaat mij te ver. Hoe triest deze affaire ook mag zi.in voor de religieuze bevolking van Oosterhout, de pers mag hier niet omheen en heeft het recht van publicatie (zoal n-iet de plicht Maar het feit blijft bestaan, dat ik ook onder de Ooster- houtse bevolking toon een op vallende bewogenheid meen te mogen constateren. Dat broe der Mattheus veel te ver ge gaan is met de toepassing van het grote gebod „Gij zult uw naaste liefhebben als u zelf' meen ik wel aan te moeten nemen. Wanneer hij dit ver staan heeft, dat hij zijn naaste méér moest liefhebben dan zichzelf, dan heeft bij wel op een buitengewoon naïeve ma nier gehandeld bij het binnen brengen van wapenen in de gevangenis. Wanneer e.e.a. al lemaal bewezen is zal de rech ter wel oordelen, maar daar deze zaak nu nog sub-judice is, past het m.i. hierover nu verder te zwijgen. Waar ik mij wél over ver baasd heb, is de uitspraak van de adjunct-directeur van de gevangenis de Koepel, die nu tegen een journalist van De Stem zegt: „Justitie wist al twee jaar dat de monnik ver dacht was". Als dit zo is, dan vraag ik mij toch af. heeft die adjunct-directeur dan in die afgelopen, twee jaren geen we gen weten te vinden om o.a. papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publïkatie zuilen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edrea zijn den bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens la met Inhoud, e.g. strekking. via de vader-abt van het be nedictijner St. Paulusklooster in Oosterhout, in ieder geval langs die weg, broeder Mat theus tegen zichzelf in be scherming' te laten nemen? Als niet-katholiek weet ik niet precies hoe de verhoudin gen liggen in een kloosterge meenschap, maar m.i. hadden daar mogelijkheden gelegen, en mag men zich er nu niet op beroepen dat van „hogerhand" het bericht kwam de zaak van broeder Mattheus nog eens te bekijken. OOSTERHOUT B. BERENDS In een interview heeft pre mier den Uyl verklaard, dat de kritiek op Israël in Neder land toe neemt. O.a. zegt hij. dat de Arabieren het Pales tijnse vraagstuk overtuigender aan het Nederlandse volk pre senteren. Bedoelt hij daarmee, de recente gijzelings acties? Ik vraag me af met welk recht hij zijn mening, 't Nederland se volk opdringt. Want mijn mening is wel een hele ande re. OOSTERHOUT MEVR. A. EPPENGA-V.D. BAREN. Wie is toch bij NAC de kwade genius, die het eerste elftal naar de rand van de afgrond brengt? Men kan wel blijven stellen, dat de jongens steeds maar domme pech heb ben en hun voorsprong moes ten prijs geven. Maar dan heeft men wel oogkleppen op. Dit elftal is zelfs geen scha duw meer van het vorige sei zoen en toen zat men al in de misère. Waarom moest Bish enkele jaren geleden zo nodig geruild worden voor Henk van Rooy? Wat hebben ze in Kerk- rade wel gelachen. Waarom moest Pietje van Dijk het veld ruimen? Inderdaad geen spits- speler, maar wel een jongen, die nu in de verdediging best te gebruiken was geweest. Dat heeft hij menigmaal bewezen. Hij durfde er tegen aan te gaan. Was het niet mogelijk geweest om Daan Schrijvers nog één jaar voor NAC te behouden? Een speler, die met zijn rijke technische ervaring voor de nodige rust in de ver dediging koi, zorgen en zijn medespelers met raad en daad kon bijstaan. En waar is Grau- mans gebleven? Ik vraag mij overigens af, of Bron nu werkelijk de zoveel ste mislukte aankoop gaat worden. Hij heeft tot nog toe niet veel goeds laten zien. Is de spelers wel eens ge vraagd of zij met hun plaats in het elftal tevreden zijn? Heeft NAC een verenigingsad- viesraaaT Zo met. aan wordt dat de hoogste tijd. Ik bedoel een raad van voetbalrotten van de oude glorie, met een belangrijke stem in het kapit tel. Geacht NAC-bestuur, meer dan 50 jaren volg ik de thuis wedstrijden, aan negatieve kritiek heb ik geen enkele be hoefte. Uw tribunes worden bij iedere wedstrijd steeds minder bevolkt Dat is jam mer, maar begrijpelijk. Ga er wat aan doen, handel zo snel mogelijk, want veel tijd is jul lie niet meer gegund. BREDA A. SCHAFFERS In de Stem" van zaterdag 9 november jl. stond een artikel over golf kampioen Jaap van Neek, waarin deze een warm pleidooi hield voor de aanleg van een golfbaan in de Wouw- sche Plantage. Komt deze er, „dan kan", aldus Van Neck, iedereen gaan golfapelen. Je rijdt er naar toe, huurt een paar stokken en je kunt aan de slag". Hoe dit valt te rijmen met opmerkingen als: „Lid worden van een golfclub is geen een voudige z^ak. Je moet iemand hebben, die je voordraagt bij de desbetreffende club. Vaak is het zo, dat de banen ieder uur bezet zijn. Je kunt dan niet of bijna niet spelen", enz, is mij vooralsnog een volsla gen raadsel. Ook de kosten- vergelijking die de kampioen maakt, van de aanschaf van een golfuitrusting met die van een zeilboot of motorboot gaat m.i. volkomen mank. Immers een golfuitrusting is een sport artikel en niet meer dan dat. Of kan men er soms gebruik van maken om er b.v. met een heel gezin zijn recreatie op (Onder?, tussen?) te zoe ken Het probleem van een ruim te verslindende sportaccommo datie (400 ha. voor een golf baan is toch geen kattepis), die zelfs bij optimaal gebruik d.w.z. ook overdag en hoe- velen kunnen zich de luxe permitteren, om dan een paar curtj.es vrijaf te nemen een relatief zeer kleine groep ten dienste staat, wordt niet aan geroerd. Ook wordt niet ver meld, dat de kosten van aan leg worden afgewenteld op de gemeenschap. ROOSENDAAL BEN BORSTROK. (ADVERTENTIES) 3M Duikertjes. Uitstekende thee Die niet duur is bovendien. Maar wel makkelijk. IN OPDRACHT VAN DUITSE MEUBELFABRIKANT WORDT VERKOCHT EEN ZEER GROTE PARTIJ NIEUWE plm. 110 stuks 2,50 mtr, 3 mtr, 3,50 mtr in eiken, wengé, mahonie enz. van de partij van ca 170 bankstellen zijn enkele stuks iets beschadigd deze worden verkocht voor plm. 'A van de normale prijs. Deze partij bankstellen wordt verkocht met Alles wordt verkocht onder volledige garantie Vervoer kan ter plaatse besproken worden. Ij- -

de Stem | 1974 | | pagina 17