gemeente voor problemen Tieners nemen meer drugs cu] 00 [tü PRINSEN VOEREN STRIJD OM MACHT Z-Vlamingen sporadisch in België naar school toe De Stem/De Vrije Zeeuw Winterprogramma Plattelands- jflii^erenclubs SINT-NICOLAAS OP 16 NOVEMBER IN TERNEUZEN Voorlichting over drugs Spanning in Sas van Gent in zeeland stad Rapport van ETI en opbouworgaan wijst uit: Opleiding Kunstonderwijs Bezoek Prog ramma IJzendijke EHBO-toneel- voorstelling trok volle zaal in IJzendijke DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeente Terneuzen weet niet wat ze met je problemen rond het gebruik van drugs aan moet. Evenzo weet de Centrale Stichting met wat er gedaan moet worden aan het «roeiend gebruik van hard drugs. Bij de gemeente zowel als bij de Centrale Stichting leeft de indruk dat 't gebruik van drugs in de groep van dertien tot vijftienjarigen toeneemt. Harde cijfers over deze vermoede toename zijn echter nog niet bekend. Bij het roeken naar een oplossing van de problemen kampt de Centrale Stichting bovendien nog met een onderbemande staf. Hoe moet ken? Ik heb n kerd, maar ik ik er 1 je der van sociale het aanpak- al suf gepie- weet niet wat i moet. Het is probleem voor Voor de wethou- zaiken van L.A. van der Plas zijn het nog allemaal grote vraagtekens. Vraagte kens diie vergezeld gaan met een flinke m,ate van veront rusting over het toenemende druggebruik door een steeds Jongere groep tieners. Me vrouw Van der Plas: „Vier jaar geleden was de leeftijd nog vijftien en zestien jaar, nu zijn er al gevallen van twaalf en dartiein jaar"- De heer H.D. van den Berg, direkteur van de Centrale Stichting in Terneuzen is het wat die verjonging betreft met de wethouder eens. De heer Van den Berg: „Het is een groeiende groep. Ik heb de harde cijfers uit het oog verlo ren. We hebban te weinig mensen om het van nabij te volgen". Over het drugge bruik in het algemeen zegt de heer Van den Berg: „In Ter neuzen ligt het gebruik van soft drugs boven het Landelijk gemiddelde. Met de hard drugs zitten we ongeveer, te gen het landelijk gemiddelde aan, maar dat groeit nog". De man van het consultatie bureau voor drugs en alcoho lisme de heer I.D. Hoffius durft zich niet uit te spreken over een groei van het drug gebruik en de daarmee ge paard gaande problemen. De indruk van de heer Hoffius -Het d-rugwereldje is verhard- Van de vroegere levenshou ding met een zekere maat schappijvisie is miiets meer over. Het is uitgegroeid tot het zoeken varn een roes. Ook de verantwoordelij kheid van de gebruikers tegen over eikaar is weg. Ze helpen elkaar niet meer. Of het onider middelbare kan ik De groep die °P het consultatiebureau komt Is ouder en dat zijn vaak zwaardere gevallen". Wethouder mevrouw Van dor Pos heeft een eóJgen visie (Van onze correspondent) OOSTBURG De Platte- andsjongeren zuid en de ka- tliolieke plattelandsjongeren tobben voor het aanstaande K1nterseizoen een drukbezet bjogramma samengesteld. Maandag as. (11 november) t begonnen met een dans- 'ttsus bij Eddy Verhé te woede. °P zaterdag 23 november ftuupn de leden deetenemen j* Pen uitstapje naar bowling -Uosly" te Knokke (B). Ge urende de kamende winter 8eftM bestuur zes gespreks- vonden gepland, waarvan de «ta nog moeten worden vast- fsield. Voor uitsluitend leden J de Plattelands] on geren W w°rdt op 30 november op eiland Thalen een zes- siup gehouden. katholieke Plattelands- ugeren. afdeling West- ^Jw sen - VI a a n der enbegint 1 winterseizoen met een sroot bal op zaterdag 16 no- eer bij Ad. Sanders. Het p^eest wordt gevierd in ba °P december. Dit Sint met een koffietafel, - .es er een film wordt ge- ssid over de tweede wereld- ^saifd West-Zeeuwsch- de meisjes ais de jon- 8 kunnen op 18 januari er K men aan een *:ract:0'r" erl tsbehendi gh elctewedstri j d. 'lotte heeft het bestuur nnen om een gespreks- en "ussieavond te organiseren Ipj. het onderwerD' ..Kunnen 'to doorgaan, blijft onze ""itevimg wel leefbaar"- op de oorzaak van het toene mende gebruik van verdoven de middelen in haar gemeente: „Ik geloof dat we de'kinderen te weinig vrijlaten, in hun ei gen ontwikkeling. We over voeren ze met arktiviteiten, nieuwe leermethoden, televisie op scfaool, creatieve lessen en als ze dan na schooltijd nog eens naar een clubhuis gaan dan kan die veelheid van akti- vitedten tot verveling lelden". In dit verband wijst de wet houder er nog op dat ze per soonlijk de indruk heeft dat jongeren meer waarde hechten aan simpele dingen. Wat kan niu een oplossing betekenen voor jongens en meisjes die „geflipt" zijn? Me vrouw Van der Plas: „De eni ge hoop van de gemeente is gericht op een goede vooriiich- ting. Voorlichting aan de jon geren maar ook aan de oude ren". Met dit laatste is de heer Van den Berg het roerend eens: „De informatie aan ou ders is erg belangrijk. Je moet vooroordelen wegnemen tegen de mensen die drugs gebrui ken". Zijn persoonlijke mening is dat de legalisatie van soft drugs in Nederlands helemaal geen kwaad zou kunnen. Hij legt dat ais vollgt uit: „Legali satie is de beste controle op de handel. Je hebt een Ter neuzen een agigressieve dea- lersgroep waar je niets tegen kunt doen- Als het spui nor maal in de handel komt, voor kom je dat er rotzooi verkocht wordt. In Terneuzen wordt er nu rotzooi verhandeld. We hebben daardoor al verschil lende gevallen van vergifti ging (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De goed heilig man uit Spanje komt op zaterdag 16 november naar Terneuzen. Sint-Nicolaas arri veert aan de ponton in de voormalige veerhaven van Terneuzen. De Sint wordt rond twee uur verwacht. De Sint en een heel gezel schap Pieten arriveren per schip in Terneuzen. Na een ontvangst door het Sint-Nico- laaseomité zal een stoet wor den geformeerd die een rond gang dioor Terneiuzen zal ma- kan. De stoet zal bestaan uit onder meer het eerste Temeu- zense majorettenpeloton en het drumband en miajorettenpelo- ton „Irene". De route, die de Sint-Nicolaasoptocht door Terneuzen gaat volgen luidt als volgt: Nieuwstraat, Arse naalstra,at, Noordistraat, Ha venstraat, stadhuis. Op het stadhuis zal het ge zelschap van Sint en Pieten worden ontvangen door het college van b en w. Na een aantal toespraken over en weer zal de stoet verder gaan via de volgende route: Vanaf het stadhuis richting waterto ren. Oostelijk Bolwerk, van Steenbergelaan, Axelsestraat, Noordstraat, Havenstraat,. Hierna wordt de stoet ontbon den. Vervolgens zal Sint-Nico laas met zijn zwarte Pieten een bezoek brengen aan het .Tulianaziekenhudis en aan Ter Schorre. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op don derdag achtentwintig novem ber komen de heren Koos Zwart en Jaap van den Bergh naar Terneuzen om voorlich ting en informatie te geven over verdovende middelen. De voorlichtingsavond vindt plaats in het gebouw van de Centrale Stichting te Terneu zen. De aanvang is acht uur. AXEL De Halle 20.00 uur: Grote Bek en Grote Buik. BERGEN OP ZOOM Roxy: 20.00 uur: MASH, 14 j. Luxor: Geen voorstelling. Hal stadhuis, Grote Markt, kunstwerk van de maand van J. Raaymakers Bergen op Zoom (t.m. 30 niov.). Open ma. t-m- vrij. van 8.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur. Etcetera, Mol straat 10a, expositie olieverven en aquarellen van Friso ten Holt uit Amsterdam (tm. 14 niov-)- Open dagelijks vam 13.30-17.00 uur. Op vrij. bo vendien van 10.00 - 21.00 uur, zat. en zond. van 13.30 -18.00 uur. Museum Markiezenhof, expositie „Vrucht van stadle ven" van Marinus Schipper (t.m. 30 niav.). Dag- van 1000- 12.00 uur en van 14.00 -17.00 uur. GOES Grand; 20.00 uur: The Steng, 14 jaar. Luxor Theater - 20.00 uur: Paul van Vliiet met zijn nieu we one-man-show. Hofplein Theater - 2015 uur: „I'k slaap wel op de bank". Blijspel met Luc Lutz en Doris van Came- ghem. Schouwburg - 20.15 uur: Toneelgroep Theater met „E- milia Gailoèti". Theater de Lantaren - 20.30 uur: Literaire avond met Herman de Man. SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel. Wast- kade 71, expositie grafiek van Leonard Maas (t.m. 29 nov.). Open ma. t.m. zat. van 9.00 - 12.00 uiur en van 13.30-18.00 uur, vrttjld. tot 21.00 uur aomid. van 14-00-18.00 uur, woensdag middag gesloten. TERNEUZEN Luxor - 20.00 uur: The Ex orcist, 18 j. Stadhuis Tentoonstelling van de in de prentkunst toege paste technieken. Geopend van ma. tm. vrij. 8.15-17.15 uur en op zaterdag van 14.30-16.30 uur (t.in. 30 nov.). Prins Dzjon (rechts) tijdens carnaval 1974. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De spanning in Sas van Gent is te snijden. Sas van Gent heeft namelijk nog geen prins Kar. naval. Volgens welingelichte kringen is er in Sas van Gent bij de karnavalsvereniging „De Betekoppen" een strijd om de hoogste titel aan de gang tussen twee voormalige ex-prinsen. Ex-prins Nezemi. us, die al elf jaar prins is ge weest wil er best nog een paar jaar tegen aan, maar ook ex- prins Dzjon is een serieuze kandidaat voor het prinsschap van Sas van Gent- De oudgediende ex-prins Nozemius heeft als motivatie om dlit jaar weer prins Karna val te wonden: „Ik ben elf jaar prins geweest, ik wil er nog twee jaren hij doen, want dertien is mijn geluksgetal'" Ex-prins D>zjon is van mening diat zijn primsenpak nog lang niet goed is voor de vodden- baal. Voor hij het pak tussen de miottenballen legt, will hij het best nog een keer gebrul ken. Prins Nozemius' optreden in 1972. (Van een onzer verslaggevers) i MIDDELBURG In totaal volgen 218 Zeeuwsch-Vlaamse jongeren voortgezet onderwijs in België. Hierin is begrepen zowel het beroepsonderwijs ais het algemeen vormend on derwijs. Op het totale Zeeuwsch-Vlaamse leerlingen bestand is dit aantal van dien aard, dat gezegd moet worden dat Zeeuwsch-Vlamingen slechts sporadisch gebruik ma ken van Belgische onderwijs instellingen. Dit is de algemene conclusie uit het rapport „Onderwijso- riëntatie op België". Dit rap port is opgesteld door het ETI voor Zeeland en het Provinci aal Opbouwoirgaain Stichting Zeeland. De opdracht hiertoe werd gegeven door het provin ciaal bestuur naar aanleiding van vragen door de CDA-frac- tie im de Zeeuwse Staten. De mogelijke trek van Zeeuwsch-Vlaamse scholieren en studenten naar België is voor wat betreft het teclimi sche en beroepsonderwijs on derzocht door het ETI en voor wat betreft het middelbaar en hoger onderwijs door de Stich ting Zeeland. Het ETI heeft vastgesteld, dat vam de Zeeuwsch-Vlaamse leerlingen die een of andere vorm van beroepsonderwijs aan scholen voor dagonderwijs volgen, een gering aaintal naar Belgische scholen gaat. Vijftig procent vain deze jongens eo 75 procent van deze meisies die in België naar school gaan volgein daar een opleiding die zij in de eigen streek niet aantreffen dan wel op een ge heel andere wijze gestructu reerd aantreffen. Volgens hel ETI is er geen ernstig leerlin- genverlies vast te stellen aan de Zeeuwsch-Vlaamse scholen voor beroepsonderwijs. Hierbij wordt echter aangetekend, dat de kleine huishoudscholen weinrng speling hebben in het teruglapen van hun leerlingen, aantal. Dit geldt met name voor IJzendijke, Schoomdijke, Sas van Gent en Axel. Het motief om ln België naar school te gaan, was in meerderheid het feit dat een bepaalde opleiding in de eigen streek niet aanwezig was- Zo onder meer opleidingen voor de horeca, de handel, de che mie en de elektronika. Een ander belangrijk motief was de betere verbinding. Blijkens de antwoorden slaan die betere verbinding c.q. bereikbaarheid op de verbin dingen Honteinisse, Nieuw Na men, Hulst, St-Jansteen en Koewacht met St.-Niklaas en tussen Breskens, Aardenburg, Oostburg, Sluis met Brugge. Amdiere motieven waren ook de aanwezigheid vain eem sn ternaat met een Lagere pensi on prijs, grotere discipline op school dian in Nederland, en de organisatie van het leerplan met de combinatie tussen technische en niet-technische De belangrijkste leercentra ln België voor de Zeeuwsch Vlamingen blijken Brugge, Oostende, Gent, St.-Niklaas en Antwerpen te zijn. Van Ant werpen met zijn brede scala van opleidingen blijkt echter zelden gebruik te worden ge maakt. 26 van de 40 Neder landse studenten in Brugge komen uit Sluis en Aarden- burg. Zelzate heeft een grote aantrekkingskracht op Sas van Gent (28 van de 42 Neder landse leerlingen). De oplei dingen iin de sector kleding te Kieldrecht en Maldegem blij. ken in een behoefte te voor- zien voor Aardienburg en Clin- Het ETI vermeldt tenslotte, dat omgekeerd geen Belgische leerlingen technisch of beroeps onderwijs volgen in Zeeuwsdh-Vlaanderen. Het provinciaal opbouwor gaan Stichting Zeeland oonoru- deert eveneens dat voor wat het middelbaar en hoger om- derwijs aangaat, vanuit Zeeuwsdh-Vla,anderen slechts met uitzonderingen gebruik wordt gemaakt van Belgische onderwijsinstellingen. Ook hier is de afstand eem veel voorkomend motief. Enige i talsmaitige betekenis heeft Zelzate voor Sas vam Gent en Maldegem voor Aard'enfcrurg. Gent em Antwerpen hebt nagenoeg geen betekenis als het gaat om universitair on derwijs voor Zeeuwsch-Vliaan- deren. Hetzelfde geldt ook voor het hoger sociaal-pedago gisch onderwijs. Volgens de Stichting Zeelainid is dit laatste niet onbelangrijk voor die planning van een sociale aca demie in Zeeland. tn vergelijking met ander© takken van onderwijs wordt nog het meest gebruik ge maakt van de mogelijkheden van kunstonderwijs in België. Bi; een planning van een school voor kunstonderwijs in Zeeland zal men volgens de stichting Zeeland rekening moeten houden met een per manente gedeeltelijke oriënta tie op België. Vam de 53 leerlingen, oir. naar Belgische scholen voor aLgemeein voortgezet onderwijs gaan, komen er 27 uit West- Zeeuw&ch-Vlaamderem en 28 uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Drie gemeenten aan de grens leveren de meeste leerlingen Sas vam Gent (14), Aarden- burg (11) en Hulst (9). De strijd am die zetel vam prinis Karnaval wondt niet al leen op het lokale vlak gestre den. Eem woordvoerder vam de Beitafeapipen weet te melden, diait eem afvaardiging Sassemia- ren oip bezoek is geweest bij minister Die Gaay Fortman van binnenlandse zataem om met hem. de moeilijkheden te bespreken- De minister, die ai genoeg moeite heeft met de benoeming van een oommissa- ris van de koningin in Zeeland krijgt dus ook nog te maken met de niet minder moeilijke zetel'beinjoeming in Sas van Gent. In Sas van Genlt gaan de vrouwen trouwens ook een woordje meespreken, tijdens het komende karnaval. De vrouwenverenigingen in Sas zijn van plan om eem eigen prinses Karnaval te benoemen, Daarmee zou Sas van Gent een van de eerste gemeenten in Nederland zijn waer een prim ses Karnaval de scepter zou zwaaien. Aan de hele onzekerheid rond de benoeming van de prins en de prinses Karnaval komt een einde op zaterdagavond zes. tien november om elf minuten over elf. Dan zullen de namen van beide hoogheden bekend gemaakt worden. Het Prinsen bal in de VLaaimdererahal te Sas van Gent belooft dit jaar heel wiat leut en M. Medewerken den aan het bail zijn onder meer: „De Arno's", „de Brme- niie van Lol en Leut" en een speciale kaïrn-avalsploeig uit Rijen in Noord-Brabant. Deze laatst- ploeg komt met vijftig man in een speciale „bderbus" naar Sas van Gent. Het programma van net prinsenbal in Sas van Gent ziet er als volgt uit: start van de muziek met de band „de Sunny Siders" om acht uur. Rorud negen uur volgt dian de intocht van de karnavalsvere miigimig uit Rijen. De nieuwe Jeugdprins van Sas van Gent wordt eerst bekengemaakt. Om streeks tix ur volgt dan de uit- kleding" van prins Dzjon. De intocht van de nieuwe prins Carnaval 1975 staat om half- elf op het programma. Voor het p-rimsenbail in Sas vain Gent hebben de Betekop- pen een uitnodiging gestuurd aan de Invalidenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen- Alle in validen mogen van de karma- valsstiebting het bal gratis bi{j wonen. HULST Boekh. Geyt, Steensbnaat 20, expositie. Tien jaar kleine formaten, t.m. 1 dec.; open op werkd. van 9.00-12.00 uur en van 13.30-19-00 uur- KLOOSTERZANDE Jac. de Waal - 13.30 uur: Bejaardenaahietang. MIDDELBURG City - 20.00 uur: Kartamgo's War. De Schakel - 20.00 uur: Le zing Natuurkundig gezelschap. SportphysMiagie Prof. Dr. P. G. Biersteker. Zeeuws Museum, expositie „Zevenluik met bed en bezoe kers" van Alain Teister (t.m. 6 dec.). Werlod. van 10.00-12.30 uiur en van 13.30-17.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 uur: Pi kant gevrij in de Apen-wei, 18 j- ROTTERDAM De Doelen - (Kleine zaal), 20. Id uur: Kiamemmuzielevere- niging Alban Bergg Quartett, Bejaardensoos Na een verbouwing heeft wethouder Vergouwe de vergrote bejaar densoos te IJzendijke op enigszins officiële wijze geo pend. Door ziekte van de voorzitter de heer Berg heette de heer P. van Hijfte namens allen wethouder Vergouwe welkom. Hij dankte hem voor de medewerking, die de be jaarden steeds van het ge meentebestuur ondervinden. Naast de financiële mede werking van de gemeente is veel zelfwerkzaamheid ver richt door een zestal vrijwilli gers. Dit onder leiding van de heier J. van Poudke. Er was door hem 696 uren gewerkt, „en dat is zeker een compli ment waard", aldus de wet houder. Zuster Tercella van het be jaardentehuis feliciteerde de bejaarden met het mooie ge bomiw. De heer G. Verduijn wees er als functionaris van de be- j.aardenbond in de regio op dat hij elke donderdagmorgen van half den dn het gebouw te spreken is- Verder werd nog het woord gevoerd door mevrouw Nier- mans-Gosseije en de bejaar- denconsulente mevrouw A. M. Verweijmeren. VLISS1NGEN AUuunbra - 20.00 uur: Thun- dartnall- Vestzaktheater - 20-30 uur: In naam vam de vader van Marco Bellocchio. IJZENDIJKE Streekmuseum, expositie over de oorlogshandelingen im en rond West-Zeeuwsch-Vlaan deren (t.m. 19 januari). ZIERIKZER 't Lange Uus, Havenpark 28, expositie foto's over Zierikzee van Johan Berrevoets (t.m. 30 nov.). Open di. t.m. zat. van 9.00-12.00 en vam 14.00-16.00 ANTWERPEN Sportpaleis - 20.00 uur: Ho liday on Ice. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De EHBO- toneelgroep heeft de jaarlijkse uitvoering gegeven in het jeugdgebouw. De zaal was ge heel gevuld toen voorzitter Poliet zijn welkomstwoord sprak. Hij deelde mee, dalt de afde ling ruim honderd gediplo meerde leden telt. Ook dit jaar wordt weer een cursus gegeven. De voorzitter zei dat Sn de toekomst in ieder gezin minstens een EHBO'er zou moeten zijn. Hierna werd de klucht in drie bedrijven van Jan Blaa- ser „Drie vrouwen om een" voor het voetlicht gelbracht. De hoofdrollen waren weer in handen vam mejuffrouw Ema de Smet, Ronny Jacobs en Guus van der Wijnkei. Er werd ook een verloting gehou den. Wethouder Claieijg bracht namens het gemeentebestuur donk voor het werk vam de EHBO en het goede spel van de toneelgroep. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN: Nieuwstraat 9. tel. OliSO-7920 (4 Innen): HULST: tel. 01109-8030 (3 lijnen). Steenstraat 14. tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat I, KANTOORUREN; Maandag t.m. vrijdag 8.15 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADV ERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: Maandag t.m. vrijdag van 19.00 - 20.00 uur, tel. 01600 - 22341, zaterdag van 10.00 - 11.00 uur, tel. 01600 - 49900, zondag van 20.00 - 22.00 uur. tei 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140 - 3751 of 01150 - 6297, Midden- Zeeland 01100 - 4944. REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie S. C Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. 01150 7920, privé Lorentziaan 50, Terneuzen, tel. 01150 - 5745, algemeen redacteui Zeeland drs J. Bouwmans, kantoor Klokstraat I Goes, tel. 01100- 8030, privé Zurdviiet- straat 53, Goes, tel 01100-8138; redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, kantoor Klokstraat I, Goes. tel. 01100-803U, privé Voorburcht 37', KapelJe. tel. 01102 - 2320; redacteur voor Terneu zen en Kanaalzone P de Schipper, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920 privé Uebussyhof 67, Terneuzen, tel. 01150 -2639; redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: A. van der Vuurst de Vries, kantoor Steenstraat 14, Hulst, teL 01140-3751, privé Beestenmarkt 21, Hulst, tel. 01140-4159; Redacteur voor West Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40 Oostbiug, tel 01170 - 3370; foto journalist voor Zeelano C. J. de Boer kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 7920, privé Lange de Kreek 56. Terneuzen, tel. 01150 - 3137; sportredactie Zeeland; A. Koomen, Troelstraiaan 8, Axel, tel. 01155 - 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland; P. Konings. tel 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C Menu. teL 01100 - 4316.

de Stem | 1974 | | pagina 5