YTEN6URG 1lekkie Voedselconferentie politiek prestige en keihard zaken-doen Wereld wordt sinds 10 jaar kouder nooit zin Nederland zou meer aan „recycling" kunnen doen Rotterdam kiest deel gemeenteraad 248,- 279,- 329,- 199,- 198,- hoebé axel YTENBURG Zin in Twin. blijvend KADO met de LAASTOPPERS: AAITOP AAITOP 303,- AAITOP DESTOFZUIGER ZUIGKAP 5TRAAT 56 - 58 AXEL 01155-1755 wij hebben voor u macramé en sisaltouw raffia en pitriet emaillepoeders en koper emailleovens grote sortering kralen gladdeen chamotte klei reprodukties en posters inlijstwerk weststraat 10 tel. 01155 1466 decoupeerzaag- machine utoewegiiig ®oet zich organiseren als rrmltinational" itrecht VAN 5 TOT 16 NOVEMBER FAO Wereldvoedsel- conferentie Blokken Filosofie Optimaal Onenigheid Verstoord papier» jw pen Voetbalmentaliteit DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 -ÜÊSTEM 268,- 1IJS ulpstukkenhanger ÏIJS nger Isnoer ÏIJS 350,- 229,- s»IJS IIJS Black en Decker 2 toeren in kunststof koffer (gratis) QOQR. GREET BUCHNER Een dezer dagen is ju per auto vertrokken: vro lijk knabbelend, kauwend en mekkerend Het heeft wel even geduurd eer we een goed en passend adres voor hem, mvonden hadden, maar uitein de lij is het gelukt. jlfet liet vertrek van Mekkie ie ivjerggeit, werd een nogal teleurstellende periode uit ons leren met huisdieren afgeslo ten. We hebben er zoveel ge huil in de loop van de jaren-en ie zijn allen oud en der dagen zet geworden in en rond ons kis dat het ons niet mogelijk leek'een totaal verkeerde keu ze te maken. Toch was dat het geval met Mekkie de dwerggeit. die be wust gekozen was omdat een er'i teqen eenzaamheid be lted zijn. Deze eenzaamheid voor elke eventuele viervoeter als huis genoot, is een consequentie ren het feit dat de kinderen met hun vrolijke aanhang de deur uit zijn en de echtgenoot en. ik beiden beroepshalve nogal wat dagen van hutt zijn. Don blijft het huis stil ach ter. De stokoude katdie in mts gezin kwam toen dat nog bruiste van leven, heeft zich tg haar manier bij de feiten neergelegd, maar elk nieuw huisdier zal van begin af aan bestand moeten zijn tegen eenzaamheid. Dat in zo een geval van een houd geen sprake kan zijn is duidelijk, een ezel is te groot, een marmot ie veel prooi in katogen, een konijn gaat er bier binnen de kortste keren twtdoor om prooi te worden ran de jagers, die ik toch al jeett goed hart toedraag. Zo hebben we nog een heel rijtje l aspirant-huisdieren de revue j kien passeren tot het uitein- delijk een dwerggeit werd. Omdat deze dieren intelli gent, trouw en aanhankelijk zijn e?i bovendien bestand te gen dagenlange eenzaamheid. Het eerste klopte precies, het tweede is niet meer of minder to een barre leugen. En ei genlijk hadden we het zelf kunnen weten. Een geit is een kuddedier en geen enkel kud dedier vindt het prettig om alleen te zijn. Mekkie liet zijnonvrede met de veelvuldige eenzaam heid dan ook luidkeels blij- fcen. Het erbarmelijke gehuil, dat begon op het moment dat wij de deur dichttrokken en eindigde op het moment dat Juj ons zagbezorgde ons een slecht geweten en de buren een zenuwziekte. Reden dus om naar een ander tehuis uit le zien, hetgeen aardig wel gelukt is. Voor de kleine geit is alles dw goed afgelopen: er was een passend adres en hij had zich nog niet te erg aan ons pehecht om bij een ander op~ Kieuw te kunnen beginnen. ■Vaar voor hoeveel huisdieren loopt een dergelijke affaire wel minder goed af omdat zij ■h geheel en al gehecht heb- ie» aan hun baas. Dat zien we 'nkl bij honden die na het eerste adres nimmer worden !l'at ze waren. We zien het I veel sterker bij apen die j ftlukkig niet langer als huis- j dier gehouden mogen worden "fe zien het ook bij sommige vogels en andere dieren. Nog erger dan een mismaakt wakter als gevolg van de wier eindeloze trouw van sommige dieren, is het feit dat veel dieren helemaal ^en oplossing wordt bedacht. üle gaan na enkele weken, panden of jaren van trouwe dienst gewoon de straat op, bos in, of kortweg de ver- Mi ng hl. Waarmee we dan komen tot öe mraal van dit verhaal: be- ™lt eer ge begint zeker als °m huisdieren gaat. En "formeer vooraf (beter dan i,"11* a' hetgeen ze nodig ™ben om dierwaardig te ""ten functioneren. (Van onze correspondent) ROME De voedselconfe rentie die nu in Rome aan de gang is houdt zich weliswaar met voedsel bezig, maar mis schien veel minder met honger en hongerstillen dan velen wel licht denken. De door een erg idealistische en emotionele sfeer verhulde conferentie is op de eerste plaats een ge wichtig politieke en keihard zakelijke bijeenkomst, waar wereldmachten elkaar vrien delijk beloeren en vliegen af vangen: wie wel en wie niet, waarom wel of waarom niet voorzitter van ommussie-zus, of vice-voorzitter van comité- zo mag of moet zijn. Politiek prestige speelt de hoofdrol in hét vertrouwde driehoeksbeeld tussen Oost, West en de Derde Wereld. Voor de rijke landen in Oost en West was de honger totnu- toe iets wat verder van huiis bestond- Maar het hongerpro- bleem is vrij onverwacht een voedselprobleem geworden, dat nu ook aan de welvarende landen knaagt en waardoor het weldoorvoede westerse hachje mede in gevaar kan komen als de prijzen alsmaar oplopen. En dan spelen opeens handels- en financiële belangen de hoofdro' in een mondiaal debat. Wie na enkele dagen luisteren in Rome nog een idealistische lijn ziet is een optimist. Want alle menslievende verklarin gen ten spijt, wordt op de conferentie in Rome een poli tiek handjeklap gespeeld tus sen de rijke producenten van voedsel, de rijke verhande laars van datzelfde voedsel en die gewone rijke of lijk gewor den naties, die door hun kapi taal invloed en macht hebben. Als in dat pokerspel (waarbij men liefst zo weinig mogelijk medespelers toelaat) terloops ook nog wat naastenliefde en propaganda bedreven kan worden dan is dat meegeno- raa... dan kan er vrijer over wereld- voedselprodüktie, voorraadvor- ming. transport en prijsafspra ken gepraat worden. Maar de Russen zwijgen, net als de Chinezen. Zij hebben hun vijf jarenplannen, verzwijgen op brengsten en mislukkingen en kloppen alleen bij 'n totale misoogst aan, bijvoorbeeld bij d>e Amerikanen cm daar de voorraadschuren leeg te ko pen. Er bestaat in onze Internatio naal overgeorganiseerde we reld een FAO, hetgeen de En gelse afkorting is voor „We reld voedsel -en liamdto ouworgia- nisatie". Een soort „onderafde ling" van de Verenigde Naties, zoals bijvoorbeeld het Kinder fonds (UNICEF) diat ook is. Rusland is wel lid van de VN, maar niet van de FAO. „Ze zijn dat niet, omdat ze dan op grond van de statuten van de FAO verp-lioht zijn jaarlijks landfe ouwcij fers openbaar te maken en dat willen ze niet. Als de Russen wel lid van de FAO zouden zijn of worden, dan kunnen een aantal zaken op hoog politiek niveau veel duidelijker worden aangepakt en uitgesproken", aldus dra. H JB. Aarts, Tweede Kamer lid van de KVP en speciaal adviseur van de Nederlandse delegatie op deze conferentie. De in Tilburg woonachtige drs. Aarts -oud-burgemeester van Berkel-Enschot- is niet optimistisch over de kansen dat Rusland gedurende deze conferentie lid van de FAO zal worden. Toch blijft die kans, of beter gezegd hoop aanwezig, al zou het maar zijn in de vorm van een toezegging op iets langere termijn. Velen blijven op die Russische stap hopen, temeer omdat Kissin ger b'j zijn jongste bezoek aan het Kremlin op dat toetreden zou hebben aangedrongen- Pas Di e n ationaal-politieke opstel ling levert het grote struikel blok op. Zelden tevoren op een wereldconferentie is die blokvorming zo duidelijk, zo bepalend geweest. De heer Van Dam. delegatie-lid hoofd- planming van het bureau ont wikkelingssamenwerking 'van buitenlandse zaken, spreekt duidelijk van een remmend effetet van die blokvorming, „alsof hele groeperingen lan den gevangen zitten in die ge zamenlijke situatie". „Pas in de loop van de onderhandelin gen komen er cijfers op tafel, maar het is duidelijk dat veel verwachtingen over het resul taat van deze conferentie veel te hoog gespannen zijn. Als we een aanzet krijgen tot de vorming van de buffervoorra den in de wereld, ails er een begin komt voor hogere pro- duktie in ontwikkelingslanden -en dus investeringen daar- mogen we heel blij zijn". Ook de heer Aarts noemt de bereidheid tot investeren van enorm belang- Zelfs als wij de voedselsituatie in de westerse wereld verbeteren dan nog ko men we door inflatie- en han delsbelangen op een punt dat de ontwikkelingslanden met geen mogelijkheid het graan kunnen betalen wat dan op de wereldmarkt aanwezig is. Dat is ook één van de grote zorgen voor de seoretaris-generaall van de FAO, de Nederlander, dr. Addeke Boerma, die de laatste tijd vaak wordt afge schilderd als een profeet die jarenlang te-gen dovemansoren heeft gepraat en nu ineens ge lijk blijk- te krijgen. Boertna heeft als weinig andere de el lende zien aankomen en de gevolgen ervan in grote delen van de wereld zelf gezien. Een van zijn suggesties is dan ook dat er in de wereld reserve- voorraden graan worden ge vormd, die ogenblikkelijk te gebruiken zijn als het ergens foutloopt. De Amerikaanse overheid vindt dat ee* goed plan en verwijst die voorraadvorming, het beheer erover en de ver handeling ervan naar de parti culiere (ondernemers)-sektor „Neen", zegt Boerma, „want die hebben teveel zakelijke belangen. Gewoon winst ma ken. Financieren, beheren en vervoeren van d'ie reserves is een overheidstaak". En dan botst ook de voortvarende Boerma op die uiteenlopende visies en belangen in de we reld. Wie moet die voorraden gaan aanleggen wie moet ze gaan beheren en wie mogen beslissen wanneer ze waarnaar toe gebracht moeten worden en tegen welke prijs? Drs. Aarts onderschrijft de al gemeen gehoorde mening dat de reden van de Nederlandse landbouwminister op deze conferentie ndet bepaald spec taculair genoemd kan worden- Natuurlijk spelen vooi een landbouwminister agrarische motieven, „maar toch zit er een stukje filosofie in het Ne derlandse standpunt", aldus drs- Aarts. „Niet op landbouw gebied, maar op het punt van ontwikkelingshulpNederland wil op een langere termijn de structuur in die ontwikke lingslanden verbeteren. Acute, maar zeer kostbare en niet afdoende voedselhulp zet die lange termijnhulp weer op een lager pitje. De ke*us is dan dat je nu ook iets moet doen, om dat je niet zomaar een genera tie kunt opofferen, maar dat je tegelijkertijd naar 1990, 2000 en nog verder moet kij ken". In dat opzicht is het toch merk waardig dat de conferentie nauwelijks praat over landher vorming. Coöperatief werken, massale mechanisatie, een an dere grondpolitiek, bedrijfs structuren, over dat alle® wordt niet gerept. Terwijl het toch duidelijk is, dat met de ontelbare kleine bedrijfjes geen produikti everhoging be reikt kan worden, tenzij hoog uit V(*pt het dagelijks mini mum van die kleine boertjes en hun gezin. Maar er zijn in de ontwikkelingslanden dage lijks veel meer monden te voeden.... „Sinds de oorlog zijn we bezig geweest om onze welvaart naar de ontwikkelingslanden te „exporteren", door weet ik met welke vorm van hulp- Door enkele factoren, zoals slecht weer en hoge olieprij zen, lijkt dat werk bijna te niet gedaan, omdat ze in d'ie landen hun dagelijks brood niet eens hebben". Drs- Aarts is niet de enige die daarom dat gevoel van een zekere machteloosheid op deze conferentie ervaart. FRANS WIJNANDS bkbe- (ANP) De IWcSing mag niet wach- „t 'P het ontstaan van een i. "a''onaal overheidscontro- <ichMtraat maar zif moet S(r multinationaal organi sed" °m een tegenwicht te ena.e" 'eSen de multinationale 'nemingen. terrt ^eer Mirval, fan van de Europese af- »itio )'an de FIET, de Inter- insP, e hond van werkne ^."■pulsaties in het han- °f!!- w' -""u- en verzékermgs- d: O 1 1 nftiA /vwrtnwien i# ruim "ij deze organisatie «Kts'-ÜTmiljoen werkne- s ^gesloten. DEN HAAG (ANP) De „recycling" van grondstoffen bevindt zich in Nederland in een impasse. Weliswaar wordt er veel onderzoek gedaan, maar dit geschiedt door aparte groepen, waardoor tijd. geld en kennis verspild worden. Het is daarom noodzakelijk dat er onder auspiciën van de rijksoverheid een over koepelende organisatie tot stand komt waarin allen die zich bezighouden met „recyc ling" kunnen samenwerken. Deze mening hebben de Stichting toegepaste ecologie en de Stichting research-ad- vies-milieubeheer (Resam) neergelegd in de nota „Kring loop van grondstoffen". Deze nota, geschreven op verzoek van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne, werd gisteren op een persbij- eenkomt in Den Haag in de openbaarheid gebracht. Ir. D.W. Hartog oprichter van de Stichting Resam, ver telde dat Nederland naar de mening van de schrijvers van de nota naar een kringloop economie toe moet. Dit om ve lerlei redenen. „Analyseert men onze welvaart, dan blijkt dat wij voor tachtig procent leven van het veredelen van grondstoffen. Nagenoeg alle grondstoffen, ook energie, worden geïmporteerd en veel al uit de ontwikkelingslanden. Deze landen gaan echter steeds meer zelf hun grond stoffen exploiteren, een proces dat ten koste ga-at van onze welvaart. Onze roofbouw-eco- nomie wordt automatisch op een dood spoor gezet", aldus ir. Hartog. Het bovenstaande leidt vol gens Hartog tot de conclusie dat er te midden van de wel vaartschaos en een dreigende schaarste wegen gezocht en aangewezen moeten worden, waarlangs onze samenleving met een gerust geweten en zonder al te grote kleurscheu ren kan groeien naar een le vensvatbare toekomst. De nota „Kringloop van grondstoffen" pretendeert een duwtje in de goede richting te geven. Onder „recycling" verstaat de nota: het totaal van hande lingen, die noodzakelijk zijn om een eenmaal verwerkte grondstof terug te winnen te zuiveren en te veredelen en opnieuw tot eindprodukt te verwerken. Daarnaast onder scheidt de nota „hergebruik: het opnieuw toepassen van af valstoffen in die sectoren waar zij nuttig zijn. (Na een recc- lingsproees blijven er rest- produkten over, die verwij derd ofwel hergebruikt moe ten worden). In het technische deel van de nota wordt onder meer gesteld, dat er al vele recyclingsmethoden bestaan die voor Nederland nuttig kunnen zijn. mits ze worden aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. Het bestuderen van een be paalde methode zou gedaan moeten worden door een werkgroep, waarin alle be langhebbenden en deskundi gen worden samengebracht. „Dan is de kans optimaal dat alle facetten van een project bestudeerd «n afgewogen wor den". DEN HAAG (ANP) Het klimaat van de wereld is aan het veranderen en dit is vol gens de waarnemingen van het KNMI te De Bilt ook in ons land te merken. De we reld is sedert een jaar of tien kouder aan het worden en ook in Nederland doet zich een daling voor van de ge middelde jaartemperatuur. De temperatuurdaling is klein, tot dusverre niet meer dan een halve graad celsius, maar de gevolgen zijn enorm. Wat Nederland be treft: de abnormale natte herfst van dit jaar kan iets met de klimaatverkilling te maken hebben, maar volgens het KNMI staat dat helemaal niet vast. Nederland heeft wel eens meer een erg nat najaar en die natte herfsten plegen dan nog in groepjes te komen ook. De klimaat verandering betekent voor een land in de gematigde kliinaatstreken, zoals Neder land, een verschuiving naar het klimaat van een naburig land en, aldus dr. CJ.E. Sehuurmans van het KNMI, het maakt nu niet zo erg veel uit, of Nederland het klimaat van bijv. Engeland of Denemarken krijgt. Elders in de wereld en met name in de dichter bij de evenaar gelegen streken heeft de klimaatverkilling wel ingrijpende gevolgen, doordat het kouder worden gepaard gaat met verande ringen in de luchtstromingen en daardoor regens uitblijven in sommige gebieden en te veel regens vallen in andere streken. De verschrikkelijke gevolgen voor de bevolking van deze streken hongers nood, overstromingen of bei de zijn bekend: iedereen weet van de rampen in de Sahel, Bangladesj enz. In de meer noordelijke streken is de uitwerking van de klimaatverandering niet rampzalig, tenzij men het achterblijven van graanoog sten in Amerika en de Sov jet-Unie onder deze omstan digheden eveneens als een ramp beschouwt. De uitwerking is hier en daar echter wel duidelijk waarneembaar. Zo breidt de sneeuw- en ijskap in de poolgebieden zich uit, is de periode voor het verbouwen van landbouwgewassen in de noordelijkste streken korter geworden en heeft de scheepvaart in het noordelijk deel van de Atlantische Oce aan dit jaar voor het eerst in deze eeuw last gekregen van drijfijs. De klimaatverandering is gekomen na enige decennia van een bijzonder gunstig klimaat voor de voedselpro- duktie. Volgens de studies van een aantal meteorologen hebben de jaarlijkse gemid delde temperaturen in de ja ren veertig en vijftig een optimaal niveau bereikt en zijn zij daarna geleidelijk aan steeds lager geworden. De Amerikaanse weerkun dige James D. McQuigg wijst in een publicatie, die perio diek door de Amerikaanse buitenlandse dienst wordt verspreid, op de economische gevolgen van de klimaatver andering. die hij een kli maatverslechtering noem' Na dertig a veertig jaa gunstige omstandig! voor de wereldlandbouw is het nu waarschijnlijk, dat de klimatologische omstandighe den minder gunstig zijn ge worden. Zet de huidige ontwikke ling door. dan zal men zelfs hier en daar van landbouw moeten afzien Het huidige voedselproduktiestelsel van de wereld is ontwikkeld in de achterliggende gunstige periode. Men is grotere en meer ingewikkelde land bouwmachines gaan gebrui ken en bij gunstige weers omstandigheden zijn deze ook efficiënter en dragen zij bij tot een hogere produkti- viteit. Bij ongewone weers omstandigheden kan hun doelmatigheid erg achteruit gaan (Zie ook de situatie in de Zuidwest-Nederlandse oogst). Er is onder de weerkundi gen en klim atologen onenig heid over de vraag, of de. wereld nu echt voorgoed of althans voor lange tijd een ander klimaat heeft gekre gen, dat ongunstig is voor de voedselproduktie dan wel dat men hier te maken heeft met een tijdelijke afwijking. Grote bezorgdheid koesteren zij echter allen, zoals onlangs op een vergadering in Bonn van meteorologen, klimatolo- gen, oceanografen en econo men tot uiting is gekomen. De meningen der deskun digen lopen ook uiteen over wat de toekomst verder zal brengen. Sommige klimatolo- gen menen zelfs, dat de we reld aan het begin van een nieuwe ijstijd staat, omdat de temperatuurdaling (die men eigenlijk alleen op het noordelijk halfrond nauw keurig heeft vastgesteld doordat op het zuidelijk half rond veel minder metingen plaatsvinden) zich in zo'n korte tijd ongeveer tien jaar heeft voltrokken. Grote bezorgdheid is ook gebleken uit een „waarschu wing", die verleden jaar is verspreid door het Japans meteorologisch bureau. Het vaker voorkomen van abnor male wee rst opstanden, zoals droogte, zware regen, kou- en hittegolven, is een univer seel verschijnsel over de ge- hele wereld geworden en ze- j ker tot het einde van de jaren zeventig is volgens het bureau te verwachten, dat deze abnormale toestanden zullen blijven voorkomen. Het voorkomen van abnor male weertoestanden is voor al opvallend sedert 1963, al dus het Japanse weerkundige bureau, dat in zijn beschou wingen ook ongewone oce aanverschijnselen betrekt, die men heeft waargeno men. De temperatuurdaling, die volgens het Japanse weer kundige bureau, rond de ja ren veertig is begonnen, heeft ais gevolg, dat het evenwicht tussen de koude luehtmassa van het noorden en de warme luehtmassa uit de gebieden rond de evenaar is verstoord. De twee lucht- massa's zijn zich naar elkaar toe gaan bewegen en mengen zich in de gematigde lucht streken, waarbij zij noord zuid-stromingen teweeg bren gen. De streken, waar de koude luehtmassa zich in zuidelijke richting beweegt, worden ge troffen door een koudegolf of zware sneeuwval, waartegen over een hittegolf of droog te ontstaat daar waar de warme lucht zich noord waarts beweegt. Langs de contactlijnen van de twee luehtmassa's valt zware re gen- Als de temperatuur ver der daalt, zullen abnormale weertoestanden steeds vaker gaan optreden (zware regen val, droogte, koude- en hitte golven). De Amerikaanse weerkundige McQuigg zet uiteen, dat de grenzen van de koude luehtmassa's rond de polen veel verder van de polen zijn komen te liggen, waardoor de onder deze ran den liggende hogedrukgor- dels eveneens meer naar de evenaar zijn opgeschoven. Hierdoor worden de moes sons geblokkeerd, die voor heen de regens brachten, waarvan het bestaan van honderden miljoenen mensen afhankelijk was. De oorzaak van de verkil ling is onbekend volgens het KNMI. Verminderde zonne straling, die men volgens een EEG-publicatie in de Sovjet- Unie zou hebben gemeten, kan de oorzaak zijn, maar aan de andere kant hebben volgens dezelfde publicatie Amerikaanse en Russische onderzoekingen op grote hoogte in de atmosfeer van de aarde geen verandering in de zonnestraling aangetoond. Als dan toch minder zonne straling de aarde bereikt, kan er iets aan de hand zijn in de atmosfeer zelf. De the orie is geopperd, dat er in de atmosfeer een stoflaag is ont staan, maar, aldus het KNMI, dat is niet bewezen. Mogelijke oorzaken van de gedaalde temperaturen in de noordelijke streken van de aarde en van de abnormale weertoestanden zijn volgens een opsomming van het Ja panse weerkundige bureau een verandering in de positie van het zonnestelsel in het heelal; een verandering in de inclinatie van de eclips; ver andering in de polen (veran dering in de breedtegraden): verandering in de verhou ding tussen water en land en fluctuaties in de zonne-acti- viteit. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verrrïeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn den blf de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent ofs* dat do redactie het In alle gevallen eens It mot Inhoud, e.g. strekking. Met veel aandacht het artikel gelezen v. Kees Rijvers in Dag blad de Stem van 9-11-74. Rijvers zegt hienm bezorgd ie zijn over de toekomst van het betaald voetbal in Nederland, volgens mij terecht. Over vijf jaar zal er in Nederland geen topvoetbal meer te zien zijn, om de eenvoudige reden dat dan alle talenten zijn opge bruikt, en er geen opvolgert gereed staan. Hoe dat komt is een duidelijke zaak. de paar topclubs die er in Nederland zijn profiteren van het talent wat er op dit moment voorra dig is. maar doen zelf weinig om eigen kweekspelers naar voren te brengen. Ook Rijvers zelf doet hieraan mee. hij ver keert in de gelukkige omstan digheid om te kunnen kopen wat hij wil, voorbeelden hier van zijn de gebr. v. d. Kerk hof. Quaars e.d. Moet Rijvers dan nog zeggen dat het accent- te veel op de zakelijke kant gelegd wordt? Rijvers is toch ook niet rijk geworden van clubliefde! Rijvers zegt ook dat de voetbaljeugd alles van hun idolen overneemt; dat is terecht, sleoht voorbeeld doet sleoht volgen. Hij vergeet ge makshalve dat. deze „idolen" voorgelicht worden door hun trainers. Wanneer er toptrai- ners voor de T V. verschijnen die komen vertellen dat een bepaalde speler koste wat kost uitgeschakeld moet worden, met geoorloofde of ongeoor loofde middelen, hoe moet dat dan bij de jeugd overkomen? Ook de mentaliteit van de jeugdleiders vindt Rijvers om te rillen. Op de eerste plaats, deze mensen stellen zich in dienst van een vereniging. Zij gaan elke zaterdag met een jeugdelftal op stap. Deze men sen doen dat uit clubliefde, iets wat voor Rijvers moeilijk is te begrijpen, want. geen en kele toptramer heeft clublief de, hij doet zijn werk om er in een paar jaar rijk van te worden. Jeugdleiders zijn geen mensen die uit zijn op prestaties wa.nt wanneer dat het geval zou zijn, zou het aantal jeugdleiders tot de helft reduceren. Deze mensen doen hun best mee te helpen de ieugd een sportieve opvoeding te geven. Jammer alleen is dat de paar spelers die uit de jeugd naar voren komen ver pest worden door het zieke betaald voetbal. TERHEIJDEN J. STOKKERMANS ROTTERDAM (ANP) De inwoners van de Rotterdamse wijken Alexanderpolder, Om moord en Kralingseveer gaan morgen aanstaande naar de stembus voor de verkiezing van de vierde deelgemeente- raad in de Maasstad. De deel gemeente „Oosterflank" telt ruim 45.000 inwoners van wie er 34.408 stemgerechtigd zijn. Zij zullen uitmaken welke partijen het in hun wijk voor het zeggen krijgen. Afgaande op de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op 29 mei dit jaar ziet het ernaar uit dat de PvdA niet de absolute meerderheid krijgt. In verhouding tot de fracties in de gemeenteraad zullen de CDA en de VVD in de deelgemeenteraad aanmer kelijke „winst" boeken. Bij de gemeenteraadsverkie zingen kreeg de PvdA 48.5 pet. van het aantal stemmen. In de stemdistricten Rotterdam oost, die thans de nieuwe deelgemeente gaan vormen, kreeg de partij slechts de steun van 34,6 pet. van de stemmers. Het CDA kreeg in geheel Rotterdam 20,4 pet. van de stemmen. In het oostelijk deel van de stad bedroeg dit percentage 25,9 De VVD boek te resp. 14,2 en 23,3 pet. Voor de CPN zit er een duidelijk „verlies" in. Deze partij zal naar de verwachting niet meer dan 1,7 pet. van de stemmen behalen. Bij de ge meenteraadsverkiezingen was 4.9 pet van de stemmers voor deze partij. De gereformeer den, de PPR en de Algemene Bejaardenipartij zullen in de vierde deelgemeente iets ster ker uit de bus komen. (ADVERTENTIE) P W-W"-va sj Natuurlijk weL Zin in Twin. 'n Pittig halfzwaar sjekkie uit 't groene pakje. %-r ,T!

de Stem | 1974 | | pagina 11