S.O.S.: WINST OP PUNTEN Verdeeldheid over Oosterschelde Feestelijke uitvoering Jahreszeiten hik Zeeuw Zonder voldoende veiligheid geen pvc-fabriek bij Hoeclist CRITICI: KOSTEN VEEL HOGER DAN 1,8 MILJARD 's-Heerenhoek koos nieuwe prins Wantel Israël-manifestatie in Middelburg IN TWEED KAMGAREN stad streek YD-fracties iten kritiek p Schelcle- esluit en Onbestendig ['•èèèj Toestand op akkers niet beter Kamervragen over Baalhoekkanaal Goes GEEN GESOL Waterschap Gedeputeerde ANDAG 11 NOVEMBER 1974 i VAN GENT alerie Uilenspiegel, w 71, expositie Grafiek TT ïard Maas (t.m. 29 nov n ma. t.m. zat. van 9,n'i 0 en van 13.30-18.00 d. tot 21.00 uur, zond Ï5 0-18.00 uur, woensdagmiH gesloten. u' tNEUZEN uxor, 20.00 uur: The TV*. 18 j xor- [SSINGEN Ihambra, 20.00 uur- Th,,» ball 14 j- "Un- ENDIJKE treekmuseum, expositie de oorlogshandelingen in rond West-Zeeuwsch- anderen (t.m. 19 janua_ iRIKZEE Lange Uus, Havenpark expositie foto's over Zie- jee van Johan Berrevoetj 30 nov.) Open di. tm van 9.00-12.00 en van 10-16.00 uur- TWERPEN Ion. Ned. Schouwburg 10 uur: „Glazen Speelgoed" Tennessee Williams irtpaleis, 15.00 uur: Holiday Ice. NT ichouwburg, 20.00 uur: „De is van de reiger" van Hugo us door N.T.G. an een onzer verslaggevers) JEN BOSCH De fi cties de VVD in de Provinciale iten van Zeeland en Noord- ibant spraken hun kritiek op en hun bezorgdheid uit ;r het door het kabinet in- romen standpunt inzake de 'uiting van de Oosterschel- omdat: Het destijds toegezegde ;ijdstip waarop een optimale zeiligheid voor de Zeeuwse oevolking wordt bereikt op onverantwoorde wijze wordt uitgesteld- Het aanvechten blijft of het >lan van het kabinet leidt iot behoud van het huidige nilieu in de Oosterschel- ie. De suggestie dat met het plan van het kabinet de be staande mossel en oestercul tuur nabij Yerseke behou den blijft eveneens aan vechtbaar is. Het vraagstuk van de af watering van ongeveer 150.000 ha Westbrabants ge- oied in het geheel niet in de beschouwingen lijkt te zij" oetrokken terwijl de plan nen van het kabinet voor deze afwatering grote pro blemen veroorzaken. Mede gezien bovengenoem de onzekerheden en proble men. Dit standpunt, dat wordt gedeeld door de dage lijkse besturen van de Ka mercentrales Zeeland en West-Brabant van de VVD, is ter kennis gebracht aan de Kaïnerfracties. lappij De Stem B V. IDO 7920 (4 lijnen); HULST: ijnen); GOES: Klokstraat 1. 13 30 - 17 00 uur. 20 00 uur tel 01800 - 1. 01600 - 499U0, zondag v"" 3751 of 01150 - 6297. Midden- istijn, kantooi Nieuwstrsat 9, Luienlzlaan 50. Lerneuzen Zeeland drs J Bouwm^ 01100 -8030, privé ZwdvM\ redacieui Mjdde"n^f, orivé 1, Goes tel 01100 - 8030 2320; redacteui voor le' .pei, kantooi Nieuwsen, i Debussy hot 67, Tern A ust-Zeeuwsch-Vlaande r Steenstraat 14, Hu' 21. Hulst. tel. 011« anderen: R. van der 3370; foto journalist v euwstraat 9. Terneuze 56 Terneuzen. tel. O" men, Troeistralaan 8, 1 01150 - 6297. 100 - 4316. (Van een onzer verslaggevers) GOES .Als het werken in een pvc-fabriek tot lever kanker leidt, en tegen het ont daan van deze verschrikkelij- L gevolgen geen absoluut af doende veiligheidsmaatregelen eeuoincn worden, dan mag de voorgenomen bouw van een „vc-fabriek bij Hoechst in Vlissingen geen doorgang vin den Ook de mogelijke vesti ng van Broom Chemie bij lerneuzen maant onze over heid en ons allemaal tot grote voorzichtigheid en waakzaam heid. Aan dit soort bedrijven dienen de hoogst mogelijke ei sen te worden gesteld, alvo rens met de bouw ervan mag worden gegonnen. De werk loosheid mag niet tot elke prijs tot oplossing worden ge bracht". Deze waarschuwende taal werd uitgesproken door de heer J. Scheper, voorzitter van het district Zeeland van het NVV, op een kaderverga- deri-ng in de Prins van Oranje te Goes. Strenge garanties voor de veiligheid doenen vol gens de heer Scheper ook ge- eist te worden bij de bouw van kerncentrales, ,-lk vind, het maar een hoogst kwalijke zaak wanneer bij een gloed nieuwe kerncentrale haar scheurtjes optreden". Spre kend over de werkgelegenheid meende de heer Scheper dat deze in Zeeland niet ongunstig is met een werkloosheidscijfer van 3,2 procent tegen het lan delijk gemiddelde van 3,7 pro cent. Maar voor een deel is de gunstiger situatie in Zeeland maar schijn omdat deze pro vincie een sterkere mate van seizoenwerkloosheid kent dan het overig deel van Neder land. De districtsvoorzitter zag het met enige zorg die komen de maanden tegemoet wanneer de werkzaamheden aflopen bij de Vlaketunnel, rijksweg 58 en het Schelde-Rijnlkanaal- Bovendien is er op korte ter mijn geen zicht op andere tij delijke werkgelegenheid. Met betrekking tot uitbreidings plannen van Hoechst, Dow Chemical, Péchiney, Mac Cain, NSM, Broom CLhemie, de Schelde, Zuid-Chemie, vaste oe ververbinding over de Wester- schelde, afsluiting Oosterschel de en de halfhoge brug bij Vlissingen rijzen nog vele vra gen ten aanzien van het begin van de uitvoering, het aantal benodigde werknemers, de aard van de beroepen, het ge vraagde scholingsniveau en in welke leeftij dsgroepen het personeel geworven zal wor den. Andere onzekerheden be staan omtrent de verdere doorvoering van automatise ring en-of mechanisering van bepaalde bedrijven en welke bedrijven hun produiktie naar elders zullen verplaatsen. Er zal, volgens de heer Scheper, in Nederland een betere plan ning gemaakt moeten worden ten aanzien van de arbeids markt. In die eerste plaats zul len we moeten beschikken over gegevens betreffende kwantiteit en kwaliteit van vraag en aanbod. Er zal nood zakelijk een selectief investe ringsbeleid moeten komen ge koppeld aan een sociaal vesti gingsbeleid. Als redenen voor een selec tief investeringsbeleid noemde de heer Scheper: geschoolde en ongeschoolde werknemers vinden Zeeland niet erg aan trekkelijk om zich hier te ves tigen en te blijven. Bij nieuwe /esti'gimg of uitbreiding van bedrijven waarbij veel werk nemers nodig zijn, zullen deze van elders gehaald moeten worden. „We denken aan mi lieuproblemen, Zeeland mag zeker geen tweede Rijnmond worden. We moeten rekening houden met het aanwezige aanbod op de Zeeuwse ar-i beidsmarkt en de behoefte aan bedrijven- die werkloosheid opheffen of voorkomen". De heer Scheper betreurde het dat de standpunten van de vakbeweging in de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt niet naar waarde zijn geschat- „De werkgevers zien hierin weer een stuk herverdeling van de macht. Toch zullen wij hen van de noodzaak moeten overtuigen en als ze niet te overtuigen zijn zullen wij hen op andere wijze moeten dwin gen tot het accepteren van de door ons gestelde voorwaar den", aldus de NVV-districts voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met gemengde gevoelens is de kabinetsbeslissing om de Oosterschelde af te gren delen met een stonncaissondam in Zeeland ontvan gen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op don derdag 14 november wordt in de Middelburgse schouwburg door de Zeeuwse werkgroep Sleun aan Israël een Israël- manifestatie gehouden. Doel van deze gebeurtenis die om 20.00 uur begint, is de Zeeuwse bevolking reële voor lichting te geven over ver scheidene facetten van de staat Israël. Op de manifesta tie zullen het .woord voeren air. K. Keuning- Tweede-Ka merlid voor DS'70, over de politieke aspecten van Israël en zijn nabuurlanden, de heer A. H. Doornik, namens het Israël Comité Nederland en de heer I. L. Palache, directeur van de collectieve Israël- actie, die het startprojeet van de Zeeuwse werkgroep be kend zal maken. (ADVERTENTIE) feu gasaansteker die 't altijd doet? Bistuut tegenwoordig. "Mé maakt 'm. (ADVERTENTIE) Morgen, dinsdag 12 nov. o.p zoom 1.58 en 1419 Hansweert 1.1-8 en 13-36 Terneuzen 0.45 en 13.03 «hssingen 0.15 en 12.33 Wemeldinge 1.48 en 14.09 jjnrUiMrfU f f il'ijULVWIR ONZE NIEUWE NAJAARSKOLLEKTIE tot en met maat 56 Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 - Breda hoek Van Coothplem Tel. 01600 -3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten Vooruitzichten voor dinsdag l jVMnsdag, opgesteld door KNMI op zondag om 18.00 r- Onbestendig en maxi- mmtemperaturen omstreeks 9 waden. t.^^vooruitzichten in cij- land ®em'ddeld over Neder- JJ"* dinsdag: aantal uren strest- m'n- 'emP: om' Jï 5 graden; max- temp: een a 9 graden; kans op s(,periode van min- od b uur: procent; kans l(i,,en geheel droog etmaal: w Procent. Voor woensdag: aantal uren "fstreeks 'r' 4 T*' temp: W graden; max. ksn, omstreeks 9 graden een droge periode van - tens 12 uur: 60 procent; «laaMn een geheel droog et- 30 procent. (ADVERTENTIE) Croque Monsieur kunt ifadingen stoppen. Ei- komt een heerlijke tosti uit. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - GOES De situatie op de Zeeuwse akkers heeft het. afgelopen weekeinde weinig verandering ondergaan, noch ten goede noch ten kwa de- Deze mening wordt ge deeld door de ZLM-secretaris ir. D. Luteijn. De regenval van zaterdag is gecompenseerd door een droge en zonnige zondag. Dat neemt niet weg dat er vandaag weer met de hand geoogst zal worden. Al leen de bietenmachines kun nen volgens de lieer Luteijn het land op. In het zenuwcentrum voor de hulp van boeren in nood te Goes, zal vandaag weer een persconferentie worden gege ven. De situatie wordt hier van d!aig tot dag bijgehou den. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Op uit bundige wijze heeft het volk van Paerehat, zoals 's-Heeren hoek in carnavalstaal lieet, zijn nieuwe prins carnaval in gehaald. Niet minder dan vier honderd volgelingen van de carnavalsvereniging de Koen kelpot dromden inde jeugd- hoeve bijeen om het aftreden van Janus de tweede en de kroning van Wullem de eerste te vieren. Het Belgische orkest Anja en de Mona's zorgden al direct voor de juiste stemming. Gro te spanning heerste toen om negen uur onder de tonen van de boerenkapel een grote kast werd binnengebracht. Na drie werf alaaf opende de kist zich en eruit sprongen Janus de tweede en drie charmante dansmariekes, na de afscheids toespraak van prins Janus gingen de lichten uit, klonk angstwekkend vrouwengeigil, windgeloei en uilege- schreeuw. Uit de kist op het toneel steeg een dichte rook omhoog. Toen iedereen al aan een misplaatste grap dacht, sprong de nieuwe prins carna val, Wullem den eerste, in ge zelschap van enkele dansma riekes uit de kist. Alom was er bewondering voor het schitterende kostuum van prins Wullem, ontworpen en vervaardigd door een mode atelier uit 's-Heerenhoek. Tot ver na middernacht duurde diaarna het prinsenbal waar mee het carnaval in 's-Heeren- hoek werd ingeleid- (ADVERTENTIE) Een Tefal elektrisch mes mag u niet kado doen. Wel verkopen voor een cent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Neder landse KVP Tweede-Kamerlid de heer P. A. M- Cornelissen en de Belgische senator De Bondt hebben aan de betrok ken ministers in Nederland en België vragen gesteld over de huidige stand van zaken in de onderhandelingen over de eventuele aanleg van het Baal hoekkanaal. Deze schriftelijke vragen zijn gesteld naar aan leiding van een gedaohtenwis- seling tussen de KVP-staten- kring Hulst en de CVP-Waas- land. (Van eein onzer verslaggevers) HULST Het was een feestelijk gezicht zateruag in de basiliek. Zo'n groot aantal musici en niet te vergeten zo'n groot aantal mensen zich te zien opmaken voor de opvoe ring vaei en het luisteren naar wat Haydn in zijn bekende oratorium Die Jahreszeiten te zeggen had. Nu dan. de grote meester had heel veel te zeggen. Op majestueuze wijze beschrijft, beter gezegd bezingt hij de cyclus van de vier jaargetij den. Zijn werk ligt goed in het gehoor. Er ritselde door de rijen een geluid van herken ning bij het „Komm, holder Lenz". Het talrijke publiek, verheugend talrijk in een tijd van televisie en radio, genoot met volle teugen. Niet in de laatste plaats om dat de algehele leiding berust te bij Jo Ivens. Ivens toonde zich ook deze avond een koor- en orkestleider van grote klas se. Hij wekte de indruk dat hij het werk'tot in zijn voegen onderzocht had. Zo kwam hij welhaast tot een foutloze uit voering, waarbij je de indruk kreeg: „Met Ivens op de bok kan er niks verkeerd gaan". Maar deze verzorgde interpre tatie was nergens steriel. Daar is Ivens veel te impulsief en veel te dynamisch voor. Zijn Residentiekoor zong erg vlot en wendbaar. Het werd begeleid door een uitste kend orkest. Bijzonder goed waren ook de solisten, al moet gezegd worden dat Annette de la Bije de ere-, Chris van Woerkom de eerste en Lieuwe Visser de tweede divisie ver tegenwoordigden. Maar dit is (ADVERTENTIE) Als u nu aan de erwtensoep begint, kunt u over een uur aan tafel. Of hebt unog geen Tefal snelkookpan? een persoonlijke visie. Zij wa ren alle drie goed voor hun taak berekend. Af en toe was het publiek zo enthousiast dat de waardering zich uitte in een open doekje. Opvallend waren ook de reac ties van enkele bezoekers, die ik in de pauze sprak. Zij con stateerden dat de beste platen- weergave het niet haalt bij een „life"-uitvoering. En daar om werd het een feestelijke avond in de basiliek. In een periode van regen en wind wist Ivens met zijn me dewerkenden d-e lente voel baar te maken. Men waande zich vervolgens in de zomer en er werd vooruitgelopen op de winter met zijn gezellig heid als Hanna zingt: „lij het warme vertrek ontmoet men de buren van het dorp in ge zellige kring bij elkaar geze ten om de avond te korten met lichte arbeid en gezellige kout". Het is opmerkelijk dat het werk van Haydn, toch zo'n anderhalve eeuw oud, het in deze tijd nog zo goed doet. Waarschijnlijk zoeken we toch weer wat meer naar roman tiek En het is de grote gave van Ivens dat hij een dirigent is die in zijn missie gelooft en die zijn publiek tot grote dankbaarheid weet te brengen. Deze dankbaarheid uitte dit publiek door spontaan en langdurig te applaudisseren. Ouderavond Donderdag 14 november houdt het ouder comité van de peutersoeelzaa) de Teddybeer in Goes-Zuid een ouderavond in het wijkgebouw van Pit. Vertoond wordt de film Speelruimte van Jan Vrij man. Daarna kunnen vragen worden gesteld aan een forum bestaande uit dokter J. Deen, de psychologe mevrouw A Lockefeir-Remijn en maat schappelijk werker G. van Hecke. H. Eversdijk Voorstanders van handhaven van een open Oosterschelde en zijn milieu juichen de beslissing van het kabinet toe. De aan hangers van veiligheid voor alles en zo snel mogelijk vinden de beslissing bepaald ongelukkig, terwijl diverse kritische gelui den worden gehoord ten aanz.en van het kostenaspect. Het door het kabinet nodig geachte bedrag van 1,8 miljard gulden voor deze alternatieve oplossing achten velen al achterhaald. Bedra gen tussen 3 en 4 miljard wordt door hen meer reëel geacht. Politiek Zeeland heeft in middels weer een onderwerp waarop nog menig uurtje ge kauwd kan worden. De beslis sing van het kabinet zal zeker onderwerp van discussie uit maken tijdens een tussentijdse vergadering van Provinciale Staten van Zeeland, een ver gadering die overigens al min of meer voorzien was, maar nu wel nodig zal blijken te zijn. Tot tweemaal toe heeft een meerderheid in die Zeeuwse Staten zich uitgesproken voor een oplossing, waarbij de opti male veiligheid, zoals voorzien in die Deltaiwet, uiilterliljlk in de zeventiger jaren zou warden bereikt. Diverse Statenleden achten het daarom onjuist dat die beoogde veiligheid nu pas in 1985 bereikt zou wordten.- „Het grondrecht op veilig heid van de Zeeuwen dient gewaarborgd te worden", al dus de heer W. Dom, iin znjn verdeelde fractie voorstander van een aifgesloiten Ooster schelde. „Het jaar 1985 ver ontrust mij. Ik vrees dat d>at te laat its- In feite is bet ontoe laatbaar diat over anderhalf jaar pas definitief beslist wordt over het al dan niet bouwen van de dam". Aan de onderhavige beslissing klieven, aldus de heer Don te veel onzekere factoren. „Bovendien wordt, dlooir het leggen van drempels al ingegrepen iu het milieu van de Oosterschelde •en volgens mij is 1,8 miljard een te gering bedrag voor wat het kabinet voor ogen staat. Er is geen enkele zekerheid dat bij deze oplossing het milieu in de Oosterschelde gehand haafd blijft". Volgens de heer Don kunnen de miljarden gul dens beter besteed worden aan het zuiver maken van rivieren etc. „Dan sorteert het bedrag uit milieuhygiënisch oogpunt een beter effect. In feite is het nu een gokkapitaail en zal er later dan nog geld beschikbaar warden gesteld b.v. voor een vaste oeververbinding over de Westersehelde", zo vroeg hij zich af. „De beslissing is mij ver schrikkelijk tegengevallen", WD'er J. Hoekstra „Ik dat de Oos- was afge- ik heb ernstige het uditstel- id, wat de- toch betekent Ik vind het een ramp voor Zee land. De vier miljard dfie dit voor Nederland volgens mij gaat kosten wordt dan een volgende ramp. Zo maar in de Ooslersohelde gestort, zonder dat je weet wat ervoor terug komt" de volledig s went ik heb „Wij hebben gesteld en blij ven dat dioem diat de veiligheid in de zeventiger jaren bereikt moet zijn. Met de veiligheid kan en mag niet gesold wor den", aldus de heer H. Evers- dijk, fractievoorzitter van de C.D.A. in de staten. „Op het eerstt gezicht lijkt de combi natie van een doorliaatstorm- stuw en beperkte dijkverhoging op zwakke plaatsen 't overwe gen waard. Er moet dan echter met Zeeland overeenstemming warden bereikt omtrent de dij ken, die op zeer korte termijn zodanig kunnen worden ver zwaard. dat de veiligheid in de eerstkomende jaren verzekerd is", zo vervolgde hij De heer Eversdijk vindt verder dat er voldoende zekerheid dient te bestaan ten aanzien van het doeltreffend functioneren van een doorlaatstormstuw. „Noch ten aanzien van de dijkver zwaring noch ten aanzien van de doeltreffendheid van de 'uw bestaat op dit moment zeker- J. Hoekstra held". Verder is volgens hem alles omtrent compartimente ring nog onduidelijk. Volstrekt afwijzend staat de CDA-frac tie overigens nu al tegenover de gedachte om een nieuw ka' naai door Zuiid-Beveland te gaan graven. Hij zou het op prijs stellen als na.ast die vei ligheid ook de belangen van visserij en mdlïeu kunnen worden veiliggesteld. Zondier meer positief staat de PPR Zeeland te ge r de kabinetsbeslissing. „Ik sta er zeer positief tegenover en ben blij met dit toch nog bereikte resultaat. Ik zie het overigens als het eniiig aanvaardbare compromis voor onze partij. De mogelijkheden tot redding van de Oosterschelde liggen nu nog open, de veiligheid is door het verbeteren van zwak ke dijkvakken langs de Oos terschelde gewaarborgd en de voet van die nieuwe dam zal bovendien die veiligheid nog verhogen", aldus fractievoor zitter C van Waterschoot. Toch betreurde de heer Van Waterschoot het dat het zoveel moeite heeft gekost bij dit progressieve kabinet deze be slissing erdoor te krijgen- „Het zwaaien met portefeuil les had niet nodiiig moeten zijn- De Oosterschelde h-ad overi gens een breekpunt in de coa litie kunnen z'jn üat nu dit uiit de bus is gekomen is een symptoom van een a.nder rege rinigsbeledd t.a.v net milieu een principiële zaak voor onze partij", zo zei hij. (ADVERTENTIE) Wie z'n Gril Minute eens per week gebruikt mag zich fijnproever noemen. Van Tefal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Na een paar ronden op punten te heb ben verloren liebbea we nu de laatste ronde op punten ge wonnen. We moeten oppassen dat we bij de definitieve eind ronde in de Tweede Kamer niet knock-out gaan." Deze beeldspraak was in het kort het eerste commentaar van de actiegroep Oosterschelde Open in Yerseke op het besluit van de regering de Oosterschelde af te sluiten met een storm- stuwcaissondam. Overigens plaatsten diverse functionarissen van o.m. de waterschapper. vraagtekens bij de dijkverhogingspiannea van het kabinet. De vraag is met name of de langverbeide vei ligheid in Zeeland voor 1978 bereikt worden. De actiegroep Oosterschelde Open zei het zeer belangrijk te vinden dat de veiligheid van het gebied rond de Oos terschelde gediend wordt met de directe dijkverhoging. Voorzitter A. Lockefeer van de Zevibei reageerde als volgt op de berichten uit Den Haag; „Ik ben zeer content en hoop dat ze nu eens een keer op houden met praten en begin nen met .het verhogen van de dijken, want daaraan hebben ze sinds 1953 niets meer ge daan". Een belangrijk vraag punt voor de Zevibel- voorziter was de eventuele compartimentering van het Oostersciheldebekken. „Ik hoop dat dit besluit ook een Phi- lipsöam en een Oesterdam in houdt en geen kanaal bij Waarde". Inhakend op het op treden van gedeputeerde mr. J. Sehlingemann in Brandpunt van zaterdagavond zei de Ze- vibelvoorzitte-r nog: „De heer Sehlingemann betreurt het dat de zaak in de politiek is geko men. Maar wat doet de heer Sehlingemann anders dan de Oosterschelde in de politiek slingeren. Ook de staten doen niets anders. Het is een poli tieke zaak geworden en daar nebben de actiegroepen én Ze vibei bewust op aange stuurd". „De veiligheid van het kabi net gaat boven de veiligheid van Zeeland". Dat was de eer ste reactie van dijkgraaf A.M. Geluk van het waterschap Schouwen-Duiveland. „Het uitstel van 7 jaar voor een optimale veiligheid wordt be reikt wijzen wij volkomen van de hand". Overigens was hij wel blij dat eindelijk een beslissing was gevallen, hoe wel volgens hem geforceerd door een minderheid. Ten aanzien van de voorge stelde partiële dijkverhoging zei hij dat de plannen hier voor al bij de waterschappen liggen. „Het is echter subjec tief om te bepalen waar je moet verhogen. Bovendien is men vergeten te praten over de verdediging van de vooroe ver. Dat is nog nooit beke ken". Zonder meer als voor waarde stelde de heer Geluk dat de kosten van dijkverho ging voor 100 procent voor het rijk moeten komen, terwijl in de uitvoering van de overige Deltawerken geen vertraging mag komen. Dijkgraaf D. Dees van De Brede Watering onderschreef de woorden van de heer Ge luk. Hij vroeg zich af of de extra-kosten opwegen tegen de vermeende voordelen en of op den duur een constructie als een stormstuwcaissondam zal blijven voldoen in de toe komst. De beslissing van het kabi net wordt door gedeputeerde •nr. J. Sehlingemann, tot wiens portefeuille Provinciale Water staat behoort, „verwerpelijk" genoemd. „Wie het hardst met zijn portefeuille zwaaide heeft gewonnen. De confessionele ministers liepen er voor aap bij Ik zet een vraagteken bij het bereiken van de veiligheid in de zeventiger jaren. Partië- le dijkverhoging is gemakke lijker gezegd dan gedaan en wie bepaalt de prioriteiten. De kosten vind ik voorts veel te hoog, die gelden kunnen beter besteed worden o.m. ter be strijding van de vervuiling van het oppervlaktewater". W aarnemend commissaris der koningin A.J. Kaland con stateerde dat een stormstuw caissondam die in 1985 gereed is in strijd is met het stand punt van Provinciale Staten van Zeeland, zoals die in mo ties is neergelegd. „Voor Zee land zal hard gemaakt moeten worden dat partiële dijkverho ging veiligheid in de zeventi ger jaren waarborgt. Indien d-at zo is kun je misschien weinig bezwaar maken. Er bijven echter enorm veel technische vragen en het zou mii niet verwonderen dis op deze beslissing wordt terugge- komee". aldus de heer Kaland d'e zep- grote twijfels had werkelijke kosten van hDt pïan.

de Stem | 1974 | | pagina 3