PT £N )E ie el lauw JAN BOSMAN IS WEER TERUG KNGV tegen beleid CRM Zaterdagvoetbal tegen zelfstandigheid AMRLECHT EN P,Willi GELIJK Ititter TEIIFUNKEN Bi. sport Wiersma een keer in actie Van Zoghei naar De Graafschap Van der Mije kampioen Nederlaag Sittardia Ruska slaat lid kenzecommissie Het testbeeld is bééldig in kleur. kleurentelevisie. Van Lancker-Mourioiix op kop 1 12 net voor de finish ge- in eigen dtoe-1 schor* etn trein minuten voor .an Kramer uit een straf liet ene punt miden NEMUIDEN 2 - GPC - gemakkelijke zege. Ar- iden speelde veel beter wam dooa' H. vein Belzen —0. De Fetilj maakte ge- maai- toen was het verttar rnemuidein wiat de Iddk Met twee doelpunten ideas Poortvliet kwam de op 31. Vos, Poortvliet reer V-an Beizen zorgden e rust voor 61, voordat meester komt voor tijd 32 kon zoi-gen. USE BOYS - 'S-HEER 4DSKERKE De Boys en verdiend, maar had- .octo te veel kansen nodig. 00. Frans de Oude te er 10 van uit een ;chop wegens hands, ia Ko Wisse zelfs nog maakte (11). Weer De zorgde voor de verdieti- nst: 2—1. stand: Coüijnspl- Boys 9- Vemeldinige 8-13, Nieuw- 8-11, Sluis 9-11, Veere 8- Amneimuiden 9-10, Brou- haven 9-9. WIK 5-7, Bru- oys 7-6, Wissenkerke 7-4, ar Arendskieirlke 8-4, o 7-2, GPC 8-2- een minuut voor liet effl- iwamen de bezoekers nog 1 uit een vrije trap va me. \LCHEREM—AARDEN- spannende partij terecht ,n een gelijkspel igde. Aardenburg was rust gevaarlijker en na de Krook en Baert zei» 02 voorsprong- Wald was na rust beter in in de laatste tien min no.g verassend gelijk d' doelpunten van Van u out. 2—2. JCTORDFS. u or begon pas te voetballen het al te laat was- k spel was nauwelijks iend. DSS speelde een stei lartij en nam door do en van Tuinman voor e rust een 0-2 voorsprong, in de laatste fase kw or opzetten en met opp stisch voetbal werd Rijk en Courtin nog/'f ind Ria 8-14, PhflW»J DSS 8—11, Walcheren Hoofdplaat 78, Scho 8-8, Patrijzen 7-7, Aar >urg 65, Graauw jj schor 7—4. Hulsterlo or 7—4, Hansweertse Itor MAANDAG 11 NOVEMBER 1974 WIM RUSKA: JUDOPEIL NOG VERDER GEZAKT" VOORBURG (ANP) - „Het was al niet best en het is eigenlijk nog minder geworden". Met deze kernachtige, doch sombere karakteristiek wenste bondscoach Willem Ruska de zondag i Voorburg gehouden nationale judokampioenschappen gewichtsklassen en alle categori- K én af te doen. Een aangezien men de voormalige topjudoka onmogelijk als verbitterde IÉ in i eën af te doen. Een aangezien men de voormalige topjudoka onmogelijk zwartkijker kan beschouwen is zijn visie vermoedelijk niet ver bezijden de waarheid. TIFLIS (ANP) - Harm Wiersma heeft zaterdag zijn partij uit de zevende ronde van het Kandidatentoernooi dam men tegen Andris Andreiko niet behoeven te spelen. Andreiko meldde zich ziek. Tegen de af wezigheid van Andreiko werd geprotesteerd, ook door de Itali aanse arbiter Giuggia, die het reglementsartikel dat een ziek gemelde speler zijn partij in het hotel speelt, uitgevoerd wilde zien. Wiersma won in de achtste ronde van Kandane. Resultaten zevende ronde: Koeperman (Sov) - Gagnon (Can) 2-0, Waldrmg (Sur) - Gantwarg (Sov) 0-2, Andreiko (Sov) - Wiersma (Ned) uitgesteld wegens ziekte van Andreiko, Kandane (Cev) - Konsvenski (Pol) 0-2 Lepsic (Jsl) - Badiali (Ita) uitgesteld wegens ziekte Lepsic, Kaderabek (Tsj) was vrij Achtste ronde: Kaderbek (Tsj) Koeperman (Sov) 0-2, Wiersma (Ned) - Kandane (Cey) 2-0, Konsvenski (Pol) - Lepsic (Jsl) 2-0, Gagnon (Can) - Waldring (Sur) 2-0. Gantwarg (Sov) - Andreiko (Sov) 1-1 Stand: 1 Koeperman 8-13, 2 Gantwarg 7-11, 3 Wiersma en Andreiko 6-10, 5 Waldring 8-9, 6 Badiali 6-6. 7 Gagnon 7-6, 8 Kaderabek 7-4, 9 Konsvenski 8-4, 10 Lepsic 6-3, 11 Kandane 7-0. DOETINCHEM (ANP) - De Graafschap heeft zaterdag een contract getekend met doelman Nico van Zoghel. Het contract met de31-jarige doelman zal lo pen tot 1 juli 1975. Van Zoghel speelde voor SC Amersfoort, dat de doelman „ge leend" had van Go Ahead Eag les, maar geen gebruik had ge maakt van een optie om hem de finitief aan zich te binden Die „opening" is door De Graaf schap gebruikt om Van Zoghel aaar Doetinchem te halen De Graafschap heeft de laatste tijd wat problemen met zijn doel- verdedigers Doornebosch (26) heeft last van een zware griep aanval, Van Oosterhout (27) wordt al weken gehinderd door een schouderblessure Van Zog hel is in de eerste plaats als re serve aangetrokken Het kan intussen geen geheim meer zijn dat het Nederlandse judowezen, na het wegvallen van erkende toppers als de ge broeders Snijders en Ruska zelf, is gezak' 'nt onder in de Euro pese me moot Deze situatie bestaat i weer zo'n jaar of drie. ma.i .et blijft moeilijk er mee te leven Enkele incidentele succesjes (E K -brons en -zilver voor resp Adel aar, twee jaar ge leden, en Dolman, in feite een met-judoka) zijn meegenomen, maar veranderen het beeld niet wezenlijk En een drastische op leving zit er ook voorde zeer na bije toekomst met in Toch had „Voorburg-'74" wel lichtpuntjes. Om te beginnen een weer helemaal in zichzelf ge lovende Jan Bosman, die in het halfzwaargewicht via Akker mans, Siekman, Wil Peters en Weber vlot op de titel afging. De Amsterdammer - in 1972 won hij zilver tijdens de E.K. - heeft de mentale instelling gevonden die bij zijn capaciteiten past en kan op internationaal niveau (weer) een kracht van betekenis worden. Bosman: „Ik geloof er weer in. Na die prijs van twee jaar geleden stond ik steeds on der druk het te moeten waar maken. Daar ben ik nu van af. Ik train nu fijnen ik heb er weer zin in" In het middengewicht re kende Theo Knegtjens in de fi nale (de beste partij van de dag) af met titelhouder Rob Geert- sen De Limburger, nog junior, legde de basis voor zijn over winning met een beenworp die hem een waza an opleverde De talentvolle Jan Wevers werd kampioen in het halfmiddenge- wicht, de klasse waarin Theo Schneider (gestopt) zijn titel met verdedigde De afdeling lichtgewicht had zijn aanvoer der ditmaal in de kleine Bra bander Jan van Hees, die zich onder meer verrassend ontdeed van Joop Koning en in de finale districtsgenoot Van de Brand bedwong De titels in het zwaargewicht en alle categorieën waren vol gens de verwachting voor Peter Adelaar, hoewel de boomlange Amsterdammer met name in de laatste klasse nog handen vol werk had aan de twee koppen kleinere Wil Peters, die aanvan kelijk voor stond Ruska „Ade laar is nu wel op zijn top". Een compliment dat tevens de ver- oordel mg van hogere ambities inhoudt De wankel staande Adelaar, die onlangs tijdens een toernooi in Wenen toch nog af rekende met de geduchte Oost duitser Zuchscherdt. heeft, on danks een trainingsstage in Ja pan, te weinig vooruitgang ge boekt om beschouwd te kunnen worden als een opvolger van zijn coach en vertrouwensman Wtm Ruska Niettemin is hij een bruikbare kracht, waarvan het Nederlandse judo er op dit mo ment best wat meer zou kunnen gebruiken UTRECHT (ANP) - De alge- ter tegelijkertijd in overweging "we bondsvergadering van het bij verstrekken van subsidie en NNGV, zaterdagmiddag in accommodatie voor de zoge- Ufecht. heeft zich duidelijk j naamde sportinstuiven en an- ""gesproken tegen het beleid Jan de minister van CRM betref fende de recreatiesport. In een 'ocgram aan de minister heeft e vergadering te kennen gege- V,W verontrust te zijn over sub- v'niêring van de recrealie- JPortactiviteiten, die niet op "uw worden gezet door de ge ïoniseerde sport. De vergadering gaf de minis- MEXICO STAD - De Deense J'elrenner Ole Ritter is er zon- aaS in Mexico-Stad opnieuw "et in geslaagd het werelduur- 'ec°rd, dat op naam staat van de e'S Eddy Merckx, te verbete ren. Ritter legde in een uur een af pand af van 48 kilometer en 879 "kier, een nieuw persoonlijk re- J0r<i Het wereldrecord is 49 kl uister en 431 meter Het was iy derde poging van Ritter uisdag kwam hij tot 48,739 ki- ometer en vrijdag stapte hij na igeveer 1 kilometer af wegens ffslechterende weersomstan digheden. dere recreatieve activiteiten de voorrang te geven aan gymnas tiekverenigingen met bevoegde leiders De recreatiesport stond cen traal op de jaarvergadering van zaterdag Het KNGV-bestuur had geen moeite met de drin gende vragen uit de vergade ring, die wezen op een voortge Elke Fleurop lestelling is zet intensief beleid betreffende ^gegarandeerd OOSTERBEEK - Alexandra van der Meije is de nieuwe schaakkampioene van Neder land geworden. In de laatste ronde versloeg zij Anneke Schol en bracht daarmee haar totaal op 7 Vj punten. De zege die haar grootste concurrente, Corrie Vreeken, behaalde op Fenny Heemskerk, had geen invloed meer op het resultaat. De uitslagen van de laatste ronde zijn Corrie Vreeken - Fenny Heemskerk 1-0, Alexan dra van der Mije - Anneke Schol 1-0. Ada van der Giessen - Jeannette Mulder remise. Erica Belle - Ellis de Graaf remise, Hanneke van Pareren - Mieke van Eist 1-0. De eindstand is 1 Van der Mije 7V2 punten, 2 Vreeken 7, 3 Van der Giessen 51/2, 4-6 Heemskerk, Belleen Mulder 5, 7 De Graaf 4, 8 Van Pareren 3'/2, 9 Schol l'/2, 10 van Eist 1 Peter Adelaar geen vorderingen gemaakt na stage in Japan ZEIST (ANP) - De drie ama teursecties hebben zich zater dag tijdens hun algemene ver gadering in het sportcentrum in Zeist uitgesproken over het rap port van de commissie zelfstan digheid. dat op 30 november in Den Haag aan de orde zal komen tijdens de bondsvergadering van de KNVB. In dit rapport wordt onder meer de structuur aangegeven die er dient te ko men wanneer het betaalde voet bal enerzijds en de drie amateurafdelingen anderzijds in een sectie als zelfstandige li chamen binnen KNVB-verband zullen gaan optreden. Het zaterdag-amateur- voetbal ging in zijn kritiek op het rapport het verst en sprak het onaanvaardbaar uit. Dit omdat geen rekening is gehou den met de zogenaamde fusie bepalingen. die zijn opgesteld, toen in 1940 de kathol ieke en de protestantse bond opgingen in de KNVB Die bepalingen zijn na de oorlog bevestigd Het za- terdagvoethai vreest dat in het nieuwe bestel de identiteit van die sectie geheel verloren zal i gaan, omdat in de opzet geen sprake meer is van kwaliteitsze tels. Hoe zeer de kwestie van de kwaliteitszetels telt, is enkele jaren geleden duidelijk gewor den Het betaalde voetbal stelde toen in de vacature Noud van der Ven voor het bondsbestuur vrijwel unaniem kandidaat mr Jacques Hogewontng Het be trof hierechtei een kwaliteitsze tel van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie (NKS) On danks interventie van de bonds voorzitter werd later, in stede van mr Hogewontng, de katho lieke voorzitter van MW. Max Tripels, in het hoogste bestuurs college opgenomen De zaterdag-amateurs dien den een motie in, waarin gezegd wordt dat de fusie-bepalingen onverkort gehandhaafd dienen te worden Dit stuk zal volgende week zaterdag in de algemene vergadering van het amateur voetbal m stemming worden ge bracht. Bi] eventuele niet- aanvaarding zal het bij de bondsvergadering opnieuw aan de orde worden gesteld. Het bondsbestuur heeft in middels stappen genomen om te komen tot een gesprek tussen de drie fusie-partners, te weten de NKS, de NCSU (Nederlandse Christelijke Sport Unie) en de voetbalbond zelf Het zondag-amateurvoetbal had minder principiële bezwa ren tegen het rapport, doch wenst wel dat het op diverse punten wordt gewijzigd De be paling dat bij overgang van een amateurvoetballer naar een be taald voetbal organisatie deze laatste een vergoeding van 3000 gulden verschuldigd is als een contract wordt gesloten en zelfs van 6000 gulden wanneer het contract wordt verlengd, werd zeer onbevredigend genoemd. Ten eerste willen de amateurs dat deze bedragen al worden be taald als de betrokken speler in enig elftal - zelfs als amateur - van de betaalde club uitkomt. Voorts wensten zij dat de bedra gen van 3000, respectievelijk 6000, gulden jaarlijks via een indexeringssysteem worden gewijzigd. Grote zorgen baarde de afge vaardigden de moeilijke liquidi- teitspositie van de bond, waar door onder meer een bankkre diet van 900 000 gulden nood zakelijk bleek tegen een hoge rentevoet Voor een deel komt dit doordat de uitkeringen uit lotto en toto stagneren Het nieuwe stichtingsbestuur dat zich over de subsidies moet uit- (ADVERTENTIES) de recreatiesport Voorzitter J Tielrooy had al in zijn.ope ningswoord verduidelijkt dat het KNGV door middel van zijn structuur al enige jaren voorop iom'n bloemetj heeft gelopen en dat ook graag stuTen- joed Niemann woont te vei wil blijven doen Te meer daar IUw Fleurop het KNGV vanwege de recrea- jbloemist zorgt tieve gymnastiekles geschikt is voor die richtingen van sport Het vooroplopen zal onder meer gebeuren door de instelling van een beroepskracht een consu lent voor de recreatiesport Deze functionaris zal zich zowel met het volgen van de ontwikkeling bezighouden, als met het orga niseren van de verschillende re creatieve activiteiten, zoals het KNGV die nu al kent vrouw- van-huis-weken, gezmsrecrea- tiedagen, heren en dames re- creatiedagen, jeugddagen enzo voort. ervoor! Fleurop/Intorflora Nederland Gegarandeerd goed! SITTARD (ANP) - Sittardia, zaalhandbalkampioen bij de he ren. heeft zaterdagavond de eer ste wedstrijd uit de achtste fi nale van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampi oenen met 17-20 verloren van Kl'um Aarhus (Denemarken). De 1200 toeschouwers in de volle Sitardse zaal zagen dat Sittar dia bij rust nog een voorsprong van 11-8 had. In de eerste helft speelde de Sittardse ploeg een uitstekende wedstrijd Met verrassende aan vallen bouwde Sittardia een voorsprong van 11 -8 op. Vooral Piet Kivit, m grote vorm, droeg veel bij tot de voorsprong van de Limburgers Na rust kreeg Kivit mandekkingen deze speelwijze van de Denen kon Sittardia niet weerstaan. Mora Swift, de Nederlandse zaalhandbalkampioen bij de dames, heeft zaterdagavond in Parijs de eerste wedstrijd van de achtste finales van het toernooi om de Europese beker gewon nen. De Limburgse dames ver sloegen US Ivry met 17—11 Bij de rust leidde Mora Swift reeds met 8-5 spreken, wordt namelijk pas op 25 november geïnstalleerd „Wanneer die ons toekomende gelden worden uitbetaald", al dus voorzitter Jo van Marle, „zijn de problemen opgelost" Kritisch ook heeft de sectie afdelingen het rapport ontvan gen. De afgevaardigden waren bijzonder verbolgen over de op vatting van de commissie dat het totaal van twintig afdelingen dat de bond kent, zou moeten worden teruggebracht tot vijf tien uit het oogpunt van schaal vergroting Diverse sprekers vroegen zich af met welk recht betrekkelijke buitenstaanders tot een dergelijke conclusie zijn gekomen. (ADVERTENTIES) VOORBURG (ANP) - Tijdens de Nederlandse judokampioen schappen gewichtsklassen is het gisteren in Voorburg tot een uit barsting gekomen tussen bonds coach Wira Ruska en Chris de Korte, lid van de keuzeeommis- sie van de Budobond Nederland. De heer De Korte is de ontwer per van een nieuw trainings plan. dat onder meer de aanstel ling van oefenmeesters naast de - tot dusver door de BBN gevol machtigde- Ruska inhoudt. Het plan kwam onlangs tijdens een vergadering, waarop De Korte niet aanwezig was, voortijdig ter tafel en werd door Ruska ge zien als een aanval in de rug. Onder het motto „actie is reac tie" sloeg de coach zondag in Voorburg terug - letterlijk. Het hoofdbestuur van de BBN, tot verdoezelen geneigd waar het de - veelvuldige - communicatiestoornissen en in terne conflicten betreft, zal de zaak aanstaande vrijdag behan delen. „Als er problemen zijn kunnen die langs de normale weg worden aangekaart", aldus voorzitter Methorst, die verder meedeelde „erop te vertrouwen j dat er een daad wordt gesteld En dan hebben we 't og niet eens over de programma's gehad. Laat u óók meeslepen door de werkelijk magnifieke kleuren van Telefunken t.v. met het unieke en nimmer falende Telefunken PAL-systeem. Wij weten wel zeker dat uw winkelier u graag de Telefunken kleuren- t.v. 's zal demonstreren. Zelfs als er alleen maar een testbeeld is. Ladinsky: doelpunt (Van onze sportmedewerker) BRUSSEL - In het Astrid- parkin Brussel hebben Ander- lecht en RWDM voor 35.000 toeschouwers met 1-1 gelijk gespeeld zodat beide ploegen broederlijk de eerste plaats blijven bezetten. Anderlecht nam in de 23ste minuut de lei ding via Ladinsky. In de 50ste minuut maakte Wellens gelijk 1-1 FC Antwerp heeft zaterdag avond in het Bosuil-stadion te Deurne een vrij gemakkelijke 2-0 overwinning behaald op buurman Beveren. Het blijft door deze overwinning - sa men met stadgenoot Beerschot - op een gedeelde derde plaats in de rangschikking staan. De rood-witten kunnen zich nu in alle ernst gaan voorbereiden op het UEFA-cupduel van woensdagavond tegen Ajax. Beveren heeft zich in De Bosuil slechts sporadisch ge vaarlijk getoond. onder andere na 10 minuten toen De Raay- maker Antwerps laatste man - Pilot - de bal afhandig maakte en alleen op Trappeniers af ging. Zijn schot belandde ech ter tegen de lat De thuisclub had daarna een grote veld- meerderheid, hetgeen in de 32ste minuut resulteerde in een doelpunt van de Oosten rijker Riedl. Toen inde tweede helft de gevaarlijke Deen Lund reeds na drie minuten het op zijn heupen kreeg, de gehele Beveren-achterhoede zowat op het verkeerde been zette, en daarna een pracht- pass aan Kodat gaf, zorgde deze laatste dat Antwerpen op rozen zat. Buvl moest in de laatste minuten nog een kanjer van Kodat van de doellijn ha len. De andere Antwerpse ploeg. Beerschot, bleef in de running. Het versloeg thuis Sporting Charleroi met 2-0. Ondanks het ontbreken van zijn vaste pionnen Mallants, Desmet, Lozano en Dalving, maar met de Haitiaan Sanon in de ploeg, speelden de paars-witten wilskrachtig en redelijk voet bal. Nad at de Fin Tolsa de paal had geraakt, scoorde van Pelt in de 26ste minuut na goed aangeven van Hansen. Zeven minuten voor tijde stelde Mu- cher voor Beerschot de zege veilig, toen hij met een snoek- duik de bal achter de goed keepende Charleroi doelman van Roosbeek deponeerde. Olympic Montignies be haalde een kleine maar ver diende 1-0 overwinning op het bezoekende Beringen. Na een half uur viel de beslissing, toen de Raeve een voorzet van Jans sen benutte. Lierse bevestigde zijn reputatie van goede thuis ploeg volledig. Standard Luik ondervond dat. Met 2-1 wer den de Luikenaars huiswaarts gezonden. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De doelpuntmakers waren Pos thumus en de Luikse Ijslander Sigurvinsson. FC Brugge was op bezoek bi Sporting Lokeren. Beide ach terhoedes gaven geen krimp. De Lokeren-aanvallers De- vrindt. Suykerbuik en Hansen sprongen slordig met de kan sen om. Het bleef 0-0. De staartploegen kwamen in de Belgische hoogste afdeling goed voor de dag. Rode lan taarndrager Winterslag be haalde bij FC Luik een eervol 3-3 gelijk spel. Diest behaalde zijn eerste overwinning van dit seizoen. KV Mecbelen werd met een 1-0 nederlaag naar huis gestuurd. Waregem haalde tegen A.S. Oostende' flink uit: 4-1. Middenmoter Cercle Brugge liet zich thuis tegen Berchem niet verrassen. Het werd 2-1. MÜNCHKN (ANP) - Zondag avond lagen de Fransen Alain van Lancker en Jacky Mourioux op kop in de zesdaagse van München. De Fransen hadden een ronde voorsprong op Ser- cu/Pijnen en Renz/Gilmore. De belangstelling voor de zes daagse in de Olympiahal van München is enorm Vrijdaga vond dromden er 10 000 toe schouwers binnen, zaterdaga vond moesten, nadat 12 500 mensen de hal waren binnenge gaan. mensen de toegang wor den geweigerd omdat de hal vol was Het klassement van de amateurs wordt aangevoerd door Martin Ventx en Ger Slot, die een ronde voorsprong heb ben op Schtitz <W Did.(/Her mann (Lie) en Lutz/Berkmann (W Did.) De stand tn de profzesdaagse was zondagavond 1 Van Lanc- ker/Mourtoux (Fra) 100 pnt, op een ronde- 2 Renz (Wid,)/Gil- more (Aus.) 97 pnt, 3 Pijnen op (Ned)/Sercu (Bel) 96 pnt. twee ronden 4 Peffgen/Tschan (W Did) 66 pnt, 5 Schulze/Ha- ritz (W Did) 63 pnt, 6 Godefroot (Bel)/Karstens (Ned) 40 pnt. op drie ronden: 7 Bugdahl/Fntz (W Did.) 72 pnt. 8 Kemper/- Hempel (W Did) 60 pnt, op ze ven ronden 9 Stam (Ned)/De Loof (Bel) 84 pnt TURNEN - De Zoetermeerse vereniging Pro Patna is gisteren bij verrassing verenigingskam pioen damesturnen geworden. Uitslag: 1 Pro Patrta (Zoeter- meer) 167 80 pnt2 Klimop Hei- loo 163 90 pnt 3 PSV Eindho ven 162 90 pnt4 Pancratius Amsterdam 146 00 pnt5 Ex celsior Nijkerk 421 «5 pnt. Individuele klassering: 1 Ans Dekker (Klimop) 36 80 pnt.; 2 Joke Kos (Khmop) 36 20 pnt.. 3 Ans Smulders (PSV) 35.75 pnt.; 4 Petra van der Brink (Pro Pa trta) 35 45 pnt5 Linda Toorop (De Halter) 34.85 pnt. De nieuwe Flat 133: alvoor6560,- 4 volwassenen, 843 cc, 125 km/u. importeur Leonard Lang, Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020) 73 08 67 Prijs Incl. B.T.W af Bom.

de Stem | 1974 | | pagina 11