Voor wild bestaat nog geen keuring Win n retour naar Indonesië voor twee personen fabriek in Ludwigshafen haard van tyfus koningin kreeg paardevlees als ree gepresenteerd Aardappelen- en bietenslag in België in volle gang' Huurverhogingen koppelen aan loonstijging Driversclub breidt activiteit uit Achturige werkdag in tuinbouw een miljoen gulden aan prijzen (STIER enwerk. TERNEUZEN EESTER- UCTEUR in de West bewaakt na Palestijnse dreigement (SABENA) oor oudoran l.o. binnenland! 3LEIDSTER ior elijke ning van Hulst VERZORGSTERS HELPSTERS al VIER DODELIJKE SLACHTOFFERS IN WEST-DUITSLAND Poelier Gefoezeld Kwaliteitsverlies Kostbaar Groen Vergroot Vereniging Dienst weigeraars kondigt actie aan METZLER- brilt ieder» oogmerk! Raad voor Volkshuisvesting Acht procent onaanvaardbaar Nieuw stelselachteruitgang Mariniers SheD Per januari 1975 papier iw pen Koen Verhoef Boeren en militairen Onzuiver taalgebruik Een van de fijne prijzen die u kunt winnen in de puzzelaktie van het KWF. Onderga de magische verrukkingen van een reis naar dit land met zoveel herinneringen. U kunt weg wanneer u wilt. De Sabena vertrekt tweemaal per'week naar Djakarta. GoBelgian.GoSabena. i DE STEM waal wil overgaan tot ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 stimuleren en begeleiden ormen van dienstverlening van nieuwe aktivitelten en rmen; begeleiden en coachen van n van kontakten met organl- >p het gebied van het bejaar- in het teken staat van opbouw een vrij grote mate van zelf- ard binnen beleidslijnen aan- l bestuur iw die de doelstelling van de kan geven; hierbij kunnen niet uele eigenschappen he kwaliteiten t in administratieve zaken iociale akademie of een daar- illen opleiding; ijksregeling 10 dagen na het ver te richten aan de voor- g, p/a Lange Ville 61 te ingen kunnen worden 11130-2020. 15 V. w vembaden (één overdekt en) kan worden geplaatst strekking) wemonderwijzer of studie minstructie aan scholen men, afhankelijk van op- htspositieregeltngen zijn in woonruimte kan mede send. 0 dagen na verschijnen sn aan de burgemeester. ntrum voor e Dienstverlening Hulst voor de functie van al onder meer omvatten: leleiding individueel en in erband; or goede interne en externe erking; ilswerving voor de gehele gezinsverzorging; jorbereiden en uitvoeren eidsbeslissingen. ervulling van deze funktie aan een gediplomeerd lelijk werkster die beschikt idinggevende en kontaktu- nschappen; igheid in het geven van geleiding aan gediplomeer- iggevende krachten en lei- ende krachten in opleiding; in de gezinsverzorging algemeen geldende regels ties worden gaarne ver- e. Tabakstraat 26, Hulst oedig mogelijk ten behoeve gezinsverzorging: t 17 jaar. uishoudschool. ollegiale werksfeer eiding ns rijksregeling- gezinsverzorging wil grsag rsoonlijke afspraak met u aties iting, 409 kunt u richten aan bo- Tabakstraat 26 te HjIs (Van onze correspondent) nnNw Met het overlijden een W-jarige vrouw heeft Teóll van tyfusgevallen in West-Duitsland thans het vier de dodelijke slachtoffer geëist r totaai worden er momenteel Lsveer 400 patiënten met bmktyfus in quarantaine be- ÏÏLjjl de autoriteit-en gerui me tijd verkondigd-en, dat het "tal patiënten zich niet zou uitbreiden, wagen zij zich thans niet meer aan prognoses. Zij hadden er namelijk op ge rekend, dat de incubatietijd voorbij zou zijn, maar het aan tal slachtoffers, dat niet door andere mensen werd aangesto ken, breidt zich nog dagelijks uit. Dit is vooral onverklaarbaar, omdat zij -de besmetting in de periode van 21 september tot 3 oktober opgelopen moeten hebben. Er zijn maar weinig patiënten die docur zogenaamde contactpersonen werden aan gestoken. Daarom geven de medische instanties de raad zich geen overdreven zorgen te maken, maar alleen pijnlijk hygiënisch te -zijn. De wachtkamers van de artsen zijn de laatste dagen echter boordevol met patiënten, die zich al bij geringe hoofdpijn of maagklachten op tyfus laten onderzoeken. Sinds de tyfus- golf enige omvang begon te ^krijgen, wordt er een eommis- 'sie samengesteld, die onder andere uit befaamde bacterio logen bestaat. Deze desku-b- gen zeiden wekenlang het niet nodig te achten de bevolki-g tegen de ziekte in te enten, maar de ononderbroken stij ging van het aantal gevallen laat hen steeds meer met deze gedachte spelen. De haard van de tyfus is een fabriek van aardappelsla in Ludwigshafen, die al sinds ge ruime tijd gesloten is. Aan vankelijk vermoedden de ex perts dat de aardappelsla tij dens het transport in niet goed gereinigde vaten bedorven was, maar inmiddels staat het vast dat een eigen bron van de fabriek de oorzaak is- Tij dens een onderzoek ontdekten bacteriologen dat het water hiervan sterk besmet was. Voor de eigenaar van de fa briek is dit vooral een kwalij ke zaak, omdat hij de bron zonder toestemming van de overheid en met zwart betaal de arbeidskrachten had laten boren. De aardappelsla werd voornamelijk verkocht aan restaurants van warenhuizen en kantines in het Zuidduitse Stuttgart. Hier vielen dan ook de meeste slachtoffers, maar intussen zijn de patiënten over heel West-Duitsland verspreid. Het betreift hier mensen die in Stuttgart of omgeving op be zoek waren en daar van de aardappelsla aten. APELDOORN Het is merkwaardig, maar in Ne derland: waar niets mag behalve als het moet, en dan is het verplicht; waar e- en verboden welig tie ren; waarin de overheid op elk initiatief een nihil ob- stat moet drukken; bestaat nog steeds geen keuring van wildvlees. De grootste zwendel kan bedreven worden met wild. Het voedsel kan vergeven zijn van bacteriën, en het ex clusief aangeprezen ge recht kan 'n opgepept lap je zijn van een ordinaire koe of big. Niet dat er sprake iis van grootscheepse knoeierij. De doorsnee restaurateur houdt er behoorlijke principes op na. Maar feit is het, dat de Keuringsdienst van Waren, üe nijver ijsjes en kroketten aan die lopende band keurt, totaal geen vat heeft op de kwaliteit van zwijn, hert, ree, fazant en andere appe tijtelijke bewoners van onze natuur. Een situatie dlie een doorn in het oog is van de heer J. se, restaurateur van het wiMrestauramt De Echoput te Apeldoorn. „Ik heb er ail zo »nak op gewezen. Bij elke Eelegenheid breng iik het ta berde. Alle normale slacht- vlees wordt voortreffelijk begeleid en beschermd, maar met wild bestaat er een merk waardige tegenstelling. Ik geef overigens toe dat het ontzettend moeilijk te con troleren is. De aamrvoerwegen zijn zo dlivers, met -ai die tadiiviiduele jagers. Maar toch zou ik graag bij én de aan voer, én bij de eindfase, een controle wilden hebben. We zijn nu afhankelijk van de poelier. Verreweg de meesten zijn bonafide en vakbekwaam, maar we helb- ben geen enkele controle er op en er bestaat ook geen sanctie, vcor als het misgaat. Ik kan niet zien -waarom er geen regeling van de grond komt. In Duitsland, een groot land waar toch zeer veel wild wordt afgeschoten, is er wel een keuring. Maar ook Frankrijk heeft zoiets niet, maar daiar ligt de zaak toch anders dan hier- Ik geloof dat dit te maken heeft met de opvoeding van de bevol king. In het buitenland be kijkt en beknijpt men het vlees voordat men het koopt en m-en weet er ook wat van. De slaiger vindt diat helemaal niet erg. Hij bedient liever een lastige klant die er wat van afweet, maar die ook bereid is voor kwaliteit wat meer te betalen. Maar wij in Nederland accepteren alles maar". Kortom, de filosofie van de boerenkool moet ver- De heer Klosse, met de chef kok in de keuken van zijn restaurant: „Nederland culinair opvoeden". vangen worden door de strenge normen van de haute coftsine. Volgens de heer Klosse zou het aanbeveling verdie nen dat in het voortgezet on derwijs ook aandacht wordt besteed aan aspecten als wijn, vlees, kaas en voedsel bereiding e.d. „Ik heb een paar vrienden in het onder wijs die het hebben gepro beerd, maar ze zijn op een geweldige tegenstand gestuit. En dat is toch jammer, want koken is net ais handenar beid toch een creatief iets". Met exdiuisiev» gerechten wordt nogal eens gefoezeld, al dan nliet in goeder trouw. Zalm is vaak koolvis, paar- dievlees in baizeblo-ed gedom peld moet doorgaan voor ree, een doodgewoon varkenslap je in een trialrala-saius wordt gepresenteerd als wild zwijn en iedereen weet dat een Duitse biefstuk soms bar weinig met biefstuk te ma- ken heeft. Restaurateur Klosse wil over dit kleine bedrog niet luidkeels ialarm slaan, omdat er weinig scha- die wordt berokkend en de meeste bedrijven volgens hem gewetensvol hun taak uitoefenen. Klosse: „Op de Hogere Ho telschool nam ik eens kennis van een sterk voorbeeld. Het ging over een menu voor een belangrijk diner- Het was voor de koningin, maar dat stond er gelukkig niet bij. En bij ons op de kaart stond ree. Nu viel dit diner buiten de afschottijd. Er kon dus in die tijd geen ree afgeschoten worden. En de samensteller vain het menu had dat moe ten weten. De poelier kreeg opdracht voor ree-steaks -en hij leverde iets dat er inder daad voortreffelijk uitzag. Het bleek later paardevlees te zijn, in hazebloed gedom peld om de kleur donkerder te maken. De poellier had niet durven zeggen .aan zijn belangrijke opdrachtgever dat er geen ree was. Nu is hier natuurlijk niets ergs gebeurd. De volksge zondheid ils geen seconde in het gevaar gekomen en nie mand heeft er schade van ondervonden. Nu zijn er na tuurlijk goede conserverings middelen, zoals diepvries en marineren. Dan is het pro- dukt niet vers, maar de zaak is wel verantwoord. Maar dit duurzaamheidsproces gaat toch gepaard met kwaliteits verlies. Je verliest het ka rakter van het vlees door deze bewerking". -De heer Klosse heeft er begrip voor dat niet iedereen het verschil weet tussen hert en ree, maar toch zou hij gnaiag wat betere educatie wensen op dit gebied- „Wij als Nederlanders zouden toch trots' moeten zijn op de rijk geschakeerde fauna dlie wij hebben. Onze Kroondomei nen hebben een reputatie over de hele wereld. En weet u wat ik zo vreemd vindt? Als de haringvloot uitvaart, volligt iedereen wiait er ge beurt. Miaiar niemand zegt na 2.3 juni, als het jaohtseiizoen voor eenden opengaat, han denwrijvend: ha, waar is mijn eerste «endje?" Het publiek heeft een indi catie aan de prijs. Klosse: „Als een schotel zeveneneen- halve gulden kost, zai toch niemand echte grote zalm verwachten, want die kost f 35,- per kiio. Het is vaak een kwestie van prijs. Je hebt vakmensen nodig, voor de bereiding, maar ook voor het doorsnijden en dergelij ke, waardoor de volle kwali teit pas goed tot zijn recht komt". JAN KOESEN fc onze correspondent^ BRUSSEL Omdat "de aard- Wen- en bietenslag in Mgoië nog in volle gang is en weer ondanks een belang- Pte verbetering- een onze re falctor blijft, kan nog twi totale zekerheid bestaan ®W de afloop van de oogst- «mpagne van boeren, militai- studenten, scholieren en •Here vrijwilligers. Toch twee dingen vast: en groot deel van de aaxd- Sj8i gesproken wordt van J*, is ofwel onbruikbaar de consumptie óf moet worden geconsumeerd bewaren onmogelijk is. ri« v e bietenoogst valt het ■Eerwacht wordt, dat ze- 5 kan worden geoost. J nadeel is wel dat het gehalte van de bieten stuk lager blijkt te zijn normaal maar dat ligt Ir aan een ziekte in de »afe ^an aan ^et regen- ii ro' f. beweren de boeren „„'^"Vlaanderen en Hene die het meest van de te lijden hebben ge- nog toe zijn door het leger 6 duizend soldaten i-n- om de boeren te Itelpen. or J u 's echter kostbaar I l de boeren, want ze moe- L Lf°,1<laten 180 francs per w, ?n en aan begelei- hr™ °töcieren zelfs 218 w Pnr dag. Anders is het I ip van <*e studenten nolieren. De meeste van I («kliet F.aaS en gratis. De ],- °Pinie in België, die ilitai r 238 duizenden ï!w f611 zouden worden in- nder extra kosten voor Ée I~en. is met het ministe- tyteko defensie weinig t,e L.A over de 1500 erkende elensbe zwaarden in het land, Het ministerie deelde ons vanmorgen mee dat deze löOO man er niets voor voelen om bij d-e oogst mee te helpen. In de aardappelensla,g ploete ren honderden vrijwilligers op de doorweekte akkers om te redden wat er nog te redden valt. Het is doorgaans hand werk. Maar de kwaliteit is slecht. De aardappelen hebben een groene kleur, die niet veel géeds voorspelt. Ze dreigen dan ook weg te rotten in de schuren als ze niet snel aan dp man worden gebracht. De eenentwintig suikerraffina derijen in België werken uiter aard niet hard. Maar nu de aanvoer van de bieten weer begint los te komen, is de productiekapaciteit weer ver groot- De fabriek in V-eurne, die onlangs sloot, is weer in bedrijf. De suikerfabrikanten hebben edhter al gewaar schuwd dat door de slechtere kwaliteit van de bieten en de geringere aanvoer mogelijk volgend jaar een tekort op de Europese suikeermarkt zal ont staan. Met de maïs en de groenten die nog op het veld staan is het bitter slecht gesteld. Hon derden hectaren land staan nog steeds onder water. De maïs kan niet machinaal wor den geoogst, omdat de stengels verrot zijn. En daarop heeft de moderne techniek die inge nieuze oogstmachine uitvond geen antwoord. De maïs-oogst is dus veelal aangewezen op de manier waarop onze voor vaderen dat deden. Intussen is er een lichtpuntje: het weer is de laatste dagen betrekkelijk goed. En als dat zo blijft hebben de boeren toch nog meer kunnen oogsten dan tijdens de zond-vloedmaan- den september en oktober voor mogelijk werd gehouden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Vereni ging Dienstweigeraars (VD) heeft haar verontwaardiging vrijdag uitgesproken over het feit, diat bet nog steeds nliet vaststaat wanneer in de Tweede Kamer een nieuw wetsontwerp inzake gewetens bezwaren militaire diienist zal worden behandeld- Volgens de vereniging iis er sprake van een „wanbeleid" van minister Vreideling. Zij zaïl zich niet hij deze kwestie neerleggen en is van plain. acties to gaan voe ren (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het percentage, waarmee jaarlijks de huren omhoog moeten, moet ongeveer gelijk zijn aan de stijging van de loonkosten, en moet geen acht procent bedragen. Dit beveelt de Raad voor de Volkshuisvesting de regering aan. Hiermee valt dit officiële adviesorgaan het plan van het kabinet af om het huurstijginigspercentaige voor de komende jaren op acht procent vast te stellen. Deze raad van advies wil, dat, dit percentage veel hoger wordt en gekoppeld wordt aan de loon somstijging. Dit jaar wordt de loonkostenstijging (lonen plus sociale premies) geraamd op 12 procent en in 1975 op dertien procent. De Raad voor de Volkshuisvesting vindt uit oogpunt van volkshuisvestingsbeleid het huurstijgingspercenitage voor de ko mende jaren van acht procent onaanvaardbaar. Hierdoor zou den later grotere huurverhogingen, die dan niodig zijn, moeten worden betaald. Naast deze kritiek op een van de essentiële onderdelen van de plannen van minister Gruyters en de staatssecretarissen Van Dam en Sohaefer (allen Volkshuisvesting) wijst dit adviesor gaan ook het voorgestelde nieuwe systeem van huurharmoni- satie (afstemmen van de huren op de inkomens van de huur ders) af. Vofeemis de raad betekent dit nieuwe stelsel een achteruit gang, waarbij een onevenwichtig huurpatiroo-n zoals nu ook niet verdwijnlt. Het neemt bovendien niet de verwarring weg, die ook ondier het oude systeem bestaat, aldus dit adviesorgaan, dat verder weinig is ingenomen met een meldingsplicht voor hogere huuristij gingen. Ook die bevoegdheid van de minister om huurstij gingen aan een maximum te binden wordt door deze raad verworpen. Deze laatste plannen worden onaanvaardbaar en overbodig genoemd, omdat de voorgestelde procedure bij huurverhogingen alle nodige waarborgen geeft tegenover de verhuurder, aldus de Raad voor de Volkshuisvesting, (Van onze redactie buitenland! WILLEMSTAD De drie Antilliaanse internationale luchthavens op Aruba, Cura cao en St.-Maarten worden door mariniers bewaakt in verband met dreigementen geuit door Palestijnse bevrij dingsorganisaties. Dit blijkt uit een communiqué dat vrij dag is uitgegeven door de An tilliaanse regeringsvoorlich tingsdienst in Willemstad. Volgens hat communiqué heeft 'de Amitdfflfaanse regering die -gouverneur verzocht mari niers beschikbaar te stellen nadat onlangs van de zijde van Palestijnse bevrijdingsor ganisaties was gedreigd met terreuracties in bet Garilbiisrih gebied. De mairiiniiens wenken isarnen met de AutiillMiaianBie politie- De aoördimiatlie berust balj de hoofdoamimlilssairiis van poli- fi-e. Siinds 'de vorige week wordit ook 'de luchthaven van Pora- miaribo, Zamldenij, door militai ren bewaakt. De Surinaamse regering had om „tijdelijke militair© bijstand" gevr«ai_ van mliMtairen van de troepen macht in Suriname (TRIS) in verband met geruchten over een op handen zijnde vlieg- In mei van dlit jaar verzocht de Nödiewiandse regiering om extra bewalkinig van de raffi naderijen van Shell op Cura cao en Exxrn (Dago) op Aru ba. Niaiar toen verlluliidid© zou men in Den Haaig hanig zijn geweest voor Palestijnse 'aan slagen, die als dioel zouden kunnien hebben die bevrijding van hun twiee kameraden die teredht moesten staan wagens het opblazen van een VC-10 op Schiphol. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De partijen in het overleg over de collectieve arbeidsovereenkomst voor de tuinbouw zijn het vrijdag in Utrecht eens geworden over de cao voor het jaar 1974- 1975. De belangrijkste wijzigingen komen op het volgende neer: per 1 januari 1975 wordt de 8- urige werkdag ingevoerd. In de loop van het contractjaar mag door vaste werknemers gedurende ten hoogste 13 we- kan 8% uur per dag worden gewerkt. De afwijking die hierdoor van de 40-uriigc werkweek ontstaat, moet in de rest van het jaar door een kortere, werktijd worden ge compenseerd. De geldende waarderingstoeslag van 6 pro cent wordt in de tijdlonen van de geoefenden en vakarbeiders verwerkt. De minimum vakan- tieslaig wordt verhoogd van f liOOO tot f 1.150. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verm'eld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie van (verkort of onverkort) betekent niet dat da redactie het In alle gevallen eens h met Inhoud, c.q. strekking. Tot ergernis van velen heeft de heer K. Verhoef het laatste Eiuropa-cupduel tussen Barce lona en Feyenoord aangegre pen om zijn kinderlijke adore- rinig voor mensen als Cruyff, Neesken en Michels op klein geestige mainier teutoon te spreiden en dit ten koste en over de rug van onze repre sentant in dit cup-gebeuren. Deze blinde voorliefde maakte hem een onbekwaam en irritant commentator. Zo bleek hij te vaak niet in staat bij acties van individuele Fey- enoorders de juiste naam te noemen, terwijl soms in het geheel geen naam wordt ge noemd. Daarnaast liet hij geen enkele gelegenheid onbenut Feyenoord met kinderachtige en onzakelijke, vaak-ook tegen personen gerichte, opmerkin gen te kleineren. Een t.v.-commentator be hoeft niet bol te staan van blind chauvinisme, maar enig enthousiasme voor een Neder landse vertegenwoordiger Is zeker niet misplaatst. WILLEMSTAD A. -P. ZIJL MANS (Van onze redactie buitenland! UTRECHT De iin Utrecht gevestigde Driversclub, die automobilisten thuisbrengt, die meer hebben gedronken dan de wet toestaat, gaat haar acti viteiten uitbreiden. De club heeft een contract gesloten met de landelijke organisatie ASA, die zich bezighoudt met arbeidsbemiddeling tussen stu denten en bedrijfsleven. De Driiversdlulb gaait voor -de ASA «Ie coö-rdlimatliie verzorgen vain een diaiuffeursdienist die volgens die olulb all voor hon derden bedrijven in Nederland wenkt, maar dlie nia 1 novem ber veel meer aanvragen te verwerken heeft gekregen. De 'dliireetile van de ASA-organisa- tie heeft niadruikibaliijlk bedon gen, dat de Driversclub uit sluitend chauffeurs gaan leve ren en geien personen gaat vervoeren. Diat laaitsfe heeft in Utrecht al enkele malen tot woed'euïtba-rstimgen van de plaatsefflijike taxichauffeurs ge leid. De Driiversdlub heeft meege deeld, dat het contract met de ASA-ongamisatie inhoiutdt, dat nu ooik vanuit Groningen, Leeuwarden, Haarlem, Am sterdam, Deidien, Den Haaig, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Nijmegen, Tilbupg ein Eindho ven chauffeurs1 beschikbaar kunnen worden gesteldi. De KNVTO, wiaarbd'j onder meer grote taxibedrijven sijn aangesloten, betreurt het op treden van eenj, aantal taxi chauffeurs kart' -geleden to Utrecht en in Rotterdam. Bij deze acties werden een auto van de „driverscliufb" vernield en de uitvoering van nacht diensten met autobussen vrij wel onmogelijk gemaakt- De omganisatii. zegt wel be grip te hebben voor het onge noegen, -d-at bij de taxichauf feurs -Is ontstaan door de acti viteiten van de driveirscliulh, die overigens niet elieuiv .fijn- Want, aldus de KNVTO, in bet hele land zijn er taxi-on dernemingen, die dergelijke diensten op verzoek verla- ned. In uw rubriek „Commen taar" van d.d. 7 dezer, wordt kritiek geleverd op het leger dat niet massaal de boer om gaat. Mijn vraag: Is dit die mening alleen van uw verslag gever, of wil hij die opdringen aan de lezer? Men heeft hele maal geen -notie van zaken ais men praat over het massaal inzetten van het leger met ma teriaal, of diat zo maar eventjes gefikst kan worden. Het heeft niets uitstaandie met bang zijn voor natte voeten. Het leger heeft al eerder blijk gegeven da-ar niet voor opzij te gaan, denkt u maar aan de waters nood in 1953, en nog zoveel aov- dere zaken. De landbouwmachines kun nen het land niet op, zouden andere voertuigen, dat dan wel kunnen? Probeert u dé gezonde werklozen eens aan te moedigen de boeren te helpen in plaats van dat mem in de stad kuiert en luiert. Daar praat men niet over, ja men vraagt zelfs of ze zo vriende lijk willen zijn- De militair Van hoog tot laag is amnio 1974, ook nog wijzer geworden en gelukkig maar ook. Men loopt niet zo gauw warm meer zeker als men bedenkt hoe teleurgesteld het Soedan-deta- chement is teruggekeerd, en men wordt bekritiseerd, als men de stad als voorbeeld rei nigt van het vuil. BREDA T. KREMERS In De Stem van 23 oktober 1974 is een artikel geplaatst over Ronald Augustm, die in Hannover in voorlopige hech tenis verblijft en wie verschil lende misdrijven ten laste worden geleigd, gepleegd als lid van de Baader-Meinhof- groep. In het artikel is sprake vam een „dodencel" en van. „politieke gevangenen". Met „dodencel" pleegt de cel te worden aangeduid, waarin ter dood veroordeelden in afwach ting van hup executie ge plaatst worden. Door dit woord te gebruiken suggereert de schrijver, dat de Bondsre publiek Duitsland nog de doodstraf zou kennen. Dit is onjuist! Evenzeer onjuist is de benaming „politieke gevange nen". Hiermede worden diege nen aangeduid, die op grond van hun politieke overtuiging gevangen worden .gehouden. In de Bondsrepubliek Duitsland is ieder vrij in zijn politieke overtuiging, ook indien men de maatschappelijke orde wenst te veranderen, mits dit doel met vreedzame middelen wordt nagestreefd. Het is er echter, evenals in ons land, verboden om politieke doel einden met bomaanslagen, moord, bankroof en met soort gelijke middelen na te stre ven. Degenen, die wegens der gelijke delicten veroordeeld zijn of hiervain verdacht wor den, kan men daarom niet als politieke gevangenen betitelen, daar zij gevangen zitten niet om hun politieke gezindseid, doch om de misdadige midde len tel nastreving van hun doeleinden gebruikt. Het vorenstaande doet niets af aan het feit dat de jusitie, wanneer zij te oordelen heeft uver personen die de maat schappelijke orde fundamen teel willen wijzigen, niet al tijd even gelukkig reageert, maar dit komt ook in ons land voor. Men denke aan de secre taris v-an de Socialistische Jeugd, die wegens majesteits schennis uit het kiesrecht werd ontzet. Bovenden worden in het ar tikel oorzaak en gevolg ver wisseld: de Duitse politie inte resseerde zich eerst voor de Rote Armee Fraktion, toen de ze misdaden 'ging plegen, con creet, na de bevrijding van Andreas Baader, die rechts- kraóhtiig was veroordeeld we gens brandstichting, met wa pengeweld, waarbij een por tier van een wetenschappelijk instituut levensgevaarlijk ge wond werd. BERGEN OP ZOOM mr. DICK H.W. DE JONG (ADVERTENTIE) belgian world airKnaa

de Stem | 1974 | | pagina 15