lator ifdeling iafdeling Paul Bieg'el krijgt staatsprijs voor kinder- en jeugdliteratuur 1973 BONN STOPT HULP AAN CHILI Nederland koopt Lance- raket zonder atoomkop lagazijn Israël iris minder somber na bezoek Kissinger Regering gaat gevangenis veiliger maken Te huur aan de PROGRESSIE VEN NU AKKOORD Huisartsen en specialisten tillen bewijzen m kamerlid Beekmes i Autogordel in België op 1 maart verplicht BOERSMA: HOGER MINIMUMLOON Conflict in Westduitse regeringscoalitie Northrop out is op uitnodiging ^JV DASSAULT binnenland commentaar Onderzoek nodig Aantijging over fraudes zeer ernstig Vergelijk over Sinaï-wOestijn en Golan-hoogte blijft mogelijk Van Agt geschokt door daad monnik RAAD ACCENT E-3 Trapsgewijs Ingewikkeld ^DAG9N^LMBER 1974 zaTERDAG 9 NOVEMBER 1974 13 oIfabriek te voor thermische een personeels- Ffief bedrijf een snelle den vragen wij: lijk zelfstandig moet Ulpgroridstoffen oliën en I, kantoor- pmmercieel-tech- i soortgelijke functie. idzakelijk. vorderde studie igbouwkundig plannen en |wprojecten en i werkzaamheden, |uitgevoerd. oleiding en rs, o.a. voor het laden fit hij te zorgen voor ien efficiënte indeling fiiding op functie. !:ers bij de verdere nt hij o.a. te zorgen I op LTS-niveau (Wtb.) 3ersoneelszaken (Van onze redactie binnenland! RIJSWIJK De minister .,in Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. u w van Doorn, heeft de staatsprijs voor kinder- en ieuedliteratuur 1973 toege- L,d aan de schrijver Paul Biegel te Amsterdam. De uit reiking van deze prijs, die 5000 bedraagt, zal plaats vinden op woensdag '27 no vember 1974. De jury die de minister bij het toekennen van deze prijs van advies heeft gediend be stond uit mevrouw Marijke van Raephorst, lid en voor zitter; mevrouw dr. R. Bou wer - van Weehem, dr. H. G. van den Doel, mevrouw W- Goeman - van Randen, drs. A. P. P. van Kampen, me vrouw An Rutgers - van der Loeff en J. C. Vilerius, leden en H. J. Kompen, secreta ris. Deze 3-jaarlijkse prijs die in 1964 werd ingesteld, werd verleend aan de schrijfsters A. M. G. Schmidt, An Rut- gers-van der Loeff en Miep Diekmann. Deze prijs mag gelden als belangrijkste Ne derlandse bekroning van het oeuvre van een schrijver van kinder- en jeugdboeken- (Van onze correspondent! BONN De Westduitse rege ring heeft besloten Chili geen ontwikkelingshulp meer te verlenen. Dit werd meege deeld door Egon Bahr, de „ar chitect" van Willy Brandts Oostpolitiek en huidige minis ter van economische samen werking. De stopzetting van de steun aan Chili kan nog "en coalitie-crisis ten gevolge hebben, omdat het besluit ge baseerd is op een resolutie van de parlementsfractie van de SPD, terwijl de FDP de ontwikkelingshulp wil voort zetten. De liberale partij is onder an dere met de twee belangrijke ministeries van buitenlandse- en economische zaken in het kabinet vertegenwoordigd- Bij de verdeling van de 2,5 mil jard gulden die Bonn voor ontwikkelingshulp beschikbaar heeft, luidde echter het besluii van een ministeriële meerder heid, dat Chili uitgesloten zou worden. Volgens de liberalen komt dit neer op schending van een verdrag, omdat er tussen de beide landen een regeringso vereenkomst over het beschik baar stellen van 21,5 miljoen mark werd gesloten.Daarenbo- ven werd Chili door een staatssecretaris nog een bedrag van 45 miljoen mark toege zegd. Dit alles geschiedde wel iswaar nog onder het bewind van president Allende, maar in kringen van het ministerie van buitenlandse zaken hul digt men de opvatting, dat het verdrag en de toezeggingen nog geldig zijn- Zij wijzen er ook op dat politieke verande ringen in bepaalde landen nog nooit van invloed op de ont wikkelingshulp zijn geweest Ook op het ministerie van economische zaken is men van mening, dat de ondersteuning aan Chiii voortgezet moet worden. Hier wil men v»oral verhinderen dat de kopervoor ziening in gevaar komt, omdat Chili ongeveer 20% van de Westduitse behoefte dekt. Voor de SPD-ministers dreig den er echter andere moeilijk' heden.Zij voelen zich gebon den door de resolutie van hun parlementsfractie, waarin deze op 17 september van de rege ring eiste geen hulp, die als goedkeuring van het militaire regime in Chili uitgelegd kan worden, te verlenen. met het beheer en de istallaties. :r bij de dagelijkse zijn taak behoren per jigazijn. Er is de nodige deining ontstaan over de beschuldiging van het Tweede-Kamerlid Beekmans ('D'66), dat er door artsen, apothekers en ziekenhuizen geknoeid zou worden bij het in rekening brengen van kosten bij de ziekenfondsen. Deze be schuldiging is, gecombineerd met „verschrijvings"-affaires in hef recente verleden, ernstig genoeg om onderzocht te worden. Dat gebeurt dan ook- Bij het onderzoek zal tevens de vraag betrokken dienen te worden of het wel verantwoord is de uitbetalingen van de ziekenfondsen het gaat hier om een bedrag van maar liefst 5,5 miljard gulden per jaar te doen controleren door de kleine groep deskundigen, die daar thans voor beschikbaar is. Men behoeft niet bij voorbaat wantrouwig te!zijn om te con- j stateren, dat zeker bij zulke bedragen een verantwoorde con- trole noodzakelijk is. Niet overbodig tenslotte lij'kt de opmerking in deze tijd wordt toch al zo gemakkelijk gegeneraliseerd dat op grond van de gesignaleerde dubieuze praktijken in de medische sec tor niet gezegd kan worden, dat de Nederlandse artsenstand «it knoeiers zou bestaan. Zo'n bewering zou even ongepast zijn als de veel gehoorde kreet dat er op zo'n grote schaal gezwendeld wordt met de sociale verzekeringen. Een snel werkend doeltreffend controle-apparaat is overigens in al dit soort gevallen het beste middel om te voorkomen dat de fouten van enkelingen aanleiding geven tot verdachtmakingen van hele groepen mensen. i (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De heer Beekmans (D '66) zal zijn beweringen, «Is zou tien procent van de artsen die meewerken aan zieken fondsen, zich schuldig maken aan frauduleuze handelingen, met 'Wijzen moeten staven. De aantijging van de heer Beekmans is «oor ernstig en moet tot op de bodem worden uitgezocht. Aldus de centrale besturen J'«n de Landelijke Huisartsen vereniging (LHV) en de Lan- delijke Specialisten (LSV) 'rijdag in een (voorlopige) re- «ttie op de uitlatingen van het Tweede Kamerlid. De heer Beekmans, zelf arts, kwam ®et zijn uitlatingen tijdens ™t Kamerdebat deze week 0ïer de begroting voor volks gezondheid. Later herhaalde ze voor de tv-camera. .Uiteraard", aldus LHV en „veroordelen de beroeps- wganisaties fraude, gepleegd ™r artsen. In elke beroeps- zullen onder elk sys tem er wel enkelen zijn, die ■juut handelen. Deze uitzon- ion moeten als zodanig beschouwd en mogen i«IJS De Amerikaanse 2m?fabr'ek Northrop Cor- «iH gaat akkoord met een lni.?Sins van de Franse vlieg- srhf- uwer Dassault om een jiJ"sev''c'ht te houden tussen it 53" (Mirage) en ton" 'Cobra) van North- it,, uit te maken welke van e westellen het beste is. Jeffrey Parsons, vice-pre- An» -i voor EuroPa van anse fabriek verklaar- dj ^fdag: „Wij gaan het door a,,,„,er Dassault voorgestelde hehh n'e' ble weg. Wij I °en het volste vertrouwen Yf-17". Niettemin ecr, het ft' ae voorstel Publiciteitsstunt. niet tot generalisaties aanlei ding zijn". Beide organisaties wijzen verder op de controlemogelijk heden. die de ziekenfondsen hebben en zeggen verder be reid te zijn samen met de ziekenfondsorganisaties de zaak te onderzoeken. Zij kun nen zich echter niet voorstel len dat het hier inderdaad een omvang betreft, als door da heer Beebmans genoemd Inmiddels heeft het Ge meenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) de heer Beekman-s uit- genpdigd om op korte termijn zijn uitlatingen over mogelijke frauduleuze handelingen van artsen en ziekenhuizen te ko men verduidelijken. Het GOZ zegt dat het deze uitlatingen zeer ernstig neemt. Het GOZ gaat op het ogen blik na, hoeveel apotheekhou- dende artsen zich bij de ver schillende ziekenfondsen heb ben gemeld met de medede ling, dat ze in het verleden wellicht onjuist hebben gede clareerd- De ziekenfondsen hebben dat de betrokken art sen gevraagd in de brief die op 5 augustus aan alle 1509 a-potheekhoudende huisartsen is gestuurd en waarin ook scherpere controlemaatregelen werden aangekondigd. De ziekenfondsen herinne ren eraan- dat al in 1972 op initiatief van het GOZ een landelijk informatiesysteem ziekenfondsen (het zogenaam de Lisz-project) is opgezet dat landelijke gegevens verzamelt over omvang en karakter van de medische verrichtingen en de declaraties. Eind volgende maand komen de eerste resul taten van dit project ter be schikking. Door dit Lisz-pro- lect wordt een doelmatige con trole mogelijk, aldus het GOZ. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft besloten toch een batterij Lance-raketten te kopen ter vervanging van de verouderde (nucleaire) Honest John raket. Deze Lance-raketten zijn van het conventionele type. Voor nucleair gebruik zouden ze moeten worden omge bouwd. De raketten kosten 90 miljoen. Overigens is nog niet hekend of de fabrikant wei conventionele typen levert. Als dat niet zo is dan wordt er niets aangeschaft, aldus premier Den Uyl na afloop van het kabinetsberaad. Dat het kabinet besloten heeft niet het nucleaire type aan te schaffen komt door het] verzet van de progressieve re geringspartijen, die vinden dat ons land in NAVO-verband geen nucleaire taken mag ver vullen. Nog niet zolang gele den dreigden de PPR-minis- ters zelfs met heengaan als de regering toch de Lance met atoomkoppen zou aanschaf fen. De Tweede Kamer Iteeft al enige tijd geledén het geld voor de aankoop beschikbaar gesteld. Twee jaar geleden raadde de toenmalige leger korpscommandant Meijnderts de aanschaf van nucleaire ra ketten af. Ook in Keerpunt '72, het programma van PvdA, PPR en D'66 en programmati sche basis van dit kabinet werd de vervanging van de Honest John door een atoom raket verworpen. Met die boodschap vertrok minister Vred-eling van Defen sie vorig jaar naar de NAVO- raad in Brussel, waar hem dat niet in dank werd afgenomen. Even is toen overwogen dat Duitsland de raketten voor ons zou kopen, maar het overleg daarover-1 heeft geen resultaat gehad. (Het zou de schatkist trouwens bijna 20 miljoen gul den per jaar extra hebben ge kost). De progressieve partijen, PvdA, PPR en D'66 zijn nog niet gelukkig met het kabi netsbesluit, maar ze gaan toch wel akkoord nu er geen atoomkoppen aan vast zitten Wel willen ze van minister Vred-eling de garantie dat de raketten niet alsnog zullen worden omgebouwd voor nu cleaire taken, want dat is een koud kunstje. Verder zijn aangeschaft voor de marine luchtvaartdienst zes Lynx helikopters voor verken nings- en reddingsacties. An dere aankopen: 30 helikopters van het ty pe Bolhof-105 voor verken- ndngs- en verbindingstaken voor de landmacht. Jeeps voor de land macht. 95 stuks luchtdoel artille rie, die op onderstellen van Leo-par-d tanks zullen worden gemonteerd. Opvallend is dat eerst was besloten maar 60 van die kanonnen te kopen we gens bezuinigingen. Het kabi net is echter van dat voorne men afgestapt. DEN HAAG (ANP) Mi nister Boerema (Sociale Za ken) heeft de Sociaal-Eonomi- sche Raad advies gevraagd over een bijzondere verhoging van het minimumloon. Die verhoging is nodig om dat in 1974 opnieuw bij het minimumloon een achterstand ontstaat. Deze wordt veroor zaakt dioor de twee toe-stegen van f 15, de arbeidsvoorwaar den verbetering van f 15 en de vloeren van f ISO en f 160 zo-als die zijn opgenomen iin het besluit arbeidsvoor-waar den werknemers 1974. Het ga-at om een achterstand van 1,58 Mist en ijzel hebben gisteren veel dodelijke ongelukken veroorzaakt op de Westduitse wegen. In Büdingen week een vrachtwagen (voorgrond) met aarde uit en ramde een schoolbus (achtergrond), waarbij vier kinderen om het leven kwamen. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Arabische topcohferentie in Rabat heeft de weg naar een Israëlisch-Egyptiseh vergelijk in de Sinaï-woestijn niet afgesloten. Dat is de voornaamste conclusie die uit het vrijdagavond beëindigde bezoek van minister Kissinger aan Israël kan worden getrokken Tiljefans een parsoandjeneintie in Jeruzalem leiglde de Israëli sche minister van V-oorlichting Y-aidiriiv de nadruk ap de vol gende punten: lijkte zien Br lis taoip -diait de Isnaëlisdh- Syrisehe -overeenkomst tot scheiding van troep-en bam worden verlenad. (ADVERTENTIE) Wordt met ƒ2- 'Hririitf n uim't ïoo" «.Giro 884212 Kerkrestauratie Help me a.u.b. li. We restaureren fc zelf. Ik preek er 300 x voor J. Dellemijn pr. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In opdracht van het kabinet gaat minister Van Agt (Justitie) onderzoeken op welke manieren de huizen van bewaring en de gevangenissen veiliger kunnen worden gemaakt. Met de personeelsorganisa ties van ie bewakers wordt daar al overleg gevoerd. Over igens is het niet de bedoeling dat de veiligheid bereikt gaat worden met véél extra perso neel en dus extra bewaking, aldus blijkt uit het verslag dat de regering over de Sche- vingse gijzelingszaak aan de Tweede Kamer heeft gezon den. Volgens premier Den Uyl is minister Van Agt diep ge schokt door het fedt- dat de Oosterhoutse monnik Mattheus N. zijn vertrouwen heeft ge schaad door twee pistolen bin nen de gevangenis te smokke len. Z-o-als bekend heeft de monnik contact gehad met de bewindsman toen de gevange nis in Breda hem niet langer cellen wilde l-aten bezoeken. N-a overl-eg met de bewinds man werd dat verbod opgehe ven (door de reclasseringsra-ad in Breda, die onder verant woording staat van mini-ster Van Agt). Overigens ontkent premier Den Uyl, dat minister Van Agt d,e broeder een be wijs zou hebben gegeven in het vervolg weer gevangenis sen te mogen bezoek-en. De bewindsman heeft hem alleen door verwezen naar de reclas seringsraad in Breda. Er is sedert enkele maandeh intensief overleg met d-e cen trale raad van ad-v-ies voor het gevangeniswezen, de psycho patenzorg en de reclassering in een speciaal gevormde be geleidingseomm-issie. Deze commissie heeft tot taak zich in samenspraak met de direc tie gevangeniswezen en de di rectie t-b.r en reclassering van het Ministerie van Justitie te beraden over de opvangmoge lijkheden voor langgestraften die hetzij wegens hun ge meen- of vluchtgeva-arlijkheid, hetzij wegens hun gebrekkig aanpassingsvermogen aan de geva-ngenisgemeenschap, hetzij hun behoefte a-an therapeuti sche behandeling in de inrich tingen van het gevangeniswe zen problemen geven. Binnen enkele weken zal de verbouwing m het complex te Scheveningen gereed zijn van de ruimten waar indertijd ge detineerden voor klinisch psy chologisch onderzoek en thera pie waren ondergebracht. Vol gens plan zal deze afdeling naar de gemoderniseerde uit gebreide behuizing terugkeren. De ruimten iin het penitentiair centrum kunnen dan geheel gebruikt worden voor de op vang van probleemgevallen onder de langgestraften, waar bij het accent op de beveili ging wordt gelegd. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister - van Verkeer, J. Cha- bert, heeft het plan opgevat om zo spoedig mogelijk ko takt op te nemen met zijn ambtgenoot in Den Haag om per 1 maart a.s. het gebruik van veili-gheidsgordels in bei de landen verplicht te stellen. Bovendien wi-1 de Belgische minister ook dat op die da-tum begonnen wordt met het ver plicht aanbrengen van een ro de mistlamp bij nieuwe auto's. De minister wijst daarbij op een onderzoek dat heeft uitge wezen dat deze mistlampen drie tot vier keer beter zicht baar zijn dan gewone achter lichten en dat zij een belang rijk hulpmiddel kunnen zijn om kettingbotsingen te voor komen. De minister heeft spoed achter deze maatregelen gezet na de jongste golf van zware onge lukken op de E3 tussen Gent en Antwerpen. Geheel onver wacht is de E3 nu toch giste ren geheel voor het verkeer opengesteld na verbredings werkzaamheden. Maar omdat er hier en daar toch nog wordt gewerkt is het inha-alverbod gehandhaafd voor vrachtwa gens en blijft de maimum- snelheid van 80 km uur gel den. Losse kiezelstenen op het verbrede traject Kruibeke-St. Niklaas zijn er de oorzaak van dat tientallen automobilisten gisteren kapotte voorruiten kregen. Als gevolg van de mist deden zich ook weer ket tingbotsingen voor nu niet met dodelijke afloop. Minister Kisisiisnigeir, -die g teravemd iin Tuinesië aaekwatn, zal in december, na de Russisch Amerikaanse to-p tussen partijleider Brezjnev enpresi dent Ford waar het Midden. Oosten gaan voor substantieel overleg. 0 De Israëlische (regering heeft vrijdag tijdtens een bij zondere zitting geen besluiten Be-naman. De VS delen nog steeds Israel's opvattingen dat een op lossing vain bet Palestijnse vraagstuk in het Israëlisch- Jordaians vergelijk moet war den gerealiseerd (minister Kissinger heeft verschillende maten herhaald ctet er ge wijziging in de Amerikaanse dis gekomen: de VS du-s (nog) ni-et a-an op Israëlisch-Palestijns overleg). In het adgem-een stelde mi nister Yaairiv dat die intensieve 'en in vriendschappelijke sfeer :n met hadden uit- toe- stamifl in het Mididen-Oosten na Rabat gecompliceerder is dian er voor er mogelijkheden zijn om het Is r-aël is ch-Arafoi sdh e geschil trapsgewijs tot een op lossing te brengen. Op o-n-ze vraiaig of bet bezoek van minister Kissinger heeft bijgedragen tot de ontspanning van die situatie in het Midden- Oosten antwoordde minister Yaairiv: „Ik hoop het". Terwijl r bij zijn -at op het vliegveld van vooruitzichten voor de repte zei minister die „toestand inge wikkeld en delicaat is". Minister Altai prees de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ailg een ..-man met vi&ie die als eftiige met succes in het Israëlisch- Arabisch conflict kan opere ren". (ADVERTENTIE) Er doen sombere verhalen de ronde over ons economisch wel en wee. En meteen ont staat er enige paniek over de vraag of het welvaartsapparaat nog wel goed genoeg geolied is. Het lijkt eerder ail te duur geolied. En dat wisten w>e toch? Is iedereen dan al weer vergeten dat we nog ge<en jour geleden tegen elkaar zeiden: en het wordt nooit meer zoals het was. Ja, we waren het vergeten, want we wilden het verge ten. En "Wiegel (ja, die is er nog) zegt nu wel: zie je wel. Ik heb het wel gezegd, maar hij was een van de eersten die het wilden vergeten. ik Er hoeft niks radicaal ver anderd te worden, vinden deze vergeetachtige lieden, we hoe ven alleen maar meer de vrije hand te geven aan de onderne mers, dan stijgen de produk- tie, het investeringspeil, de winst en de welvaart- Maar vergeten wordt dat dan ook de inflatiespiraal vam onze collectieve hebzucht meestijgt. ir En dat was dan weer „Das Wort zum Sonntag". Over naar de verkiezing van de doordra- ver(s) van de week. Op de wereldvaedselconfe- rentte in Rome wordt voorots- nog en ik vrees dat het zo wel zal blijven meer met mooie plam/nen en mooie woor den geschermd dan dat er we zenlijke veranderingen worden geboekt. ir De rijken (wij ook) houden de hand op de beurs en hoog stens zal er een soort nood rantsoen voor de armen uit de bus komen. it Dat kun je jammer vinden, daar kun je zelfs boos om worden, maar dat wil nog niet zeggen dat je moet gaian door draven. En doordravers zijn wel die mensen en journalisten die de ze week schande gingen roe pen over het feit dat de deel nemers aan de conferentie bij voorbeeld een zalmslaatje te eten kregen. Doordraverig is ook een foto de wereld instu ren van een erg dikke minis ter (minister Ertl uit Bonn), die in een restaurant aan de maaltijd zit, tussen twee voed- selconferentievergaderingen n. it Met dit soort (no>gal negatief simplistisch) engagement met de hongerende derde wereld los je echt niks op. Mag een dikke minister dan niet meer eten? it Moet iedere minisieocr van Sociale Zaken dan uit solidari teit met „zijn" werklozen ge noegen nemen met een WW- uitkering? En zet dan de minister van Justitie maar in een werkka mertje met tralies op een lunch van water en brood. it Zo simpel zit de wereld nou ook weer niet in elkaar. Pret tig weekeindje, dikzakken! MERIJN Comfortabele flats, 3 en 4 kamers, aan de groene buitenkant van Breda in de wijk Ypelaar. Tegen het Mastbos en Ulven- houtse bossen aan. Via snelwegen in een wip waar ook in Nederland. En natuurlijk ook dichtbij België. Een frisse neus iakbij zó'n gezellige stad: 3 kamerflats vanaf f400,-p.m. 4 kamerflats vanaf f450,- p.m. garages f50,-p.m. deze prijzen incl. servicekosten Jacobus Recourt b.v. N.Z. Voorburgwal 298 Amsterdam Tel. 020-249527 I

de Stem | 1974 | | pagina 13