mum mogelijk verbetering en uitbreiding Houthandel Den Doelder gaat op in William Pont-concern Hontenisse: voorzichtig met geld „t ILL Zevensprong neemt klas in gebruik Kinderwagen in A.M.Z.-bus 1 DAF listeren «system. wagens iwij die un bij S.W. Marktgeld omhoog in Axel Efficiënter beleid debeste achteras, constructie: de DeDion-asvoor een veilig weggedrag jebouwd uit veiligheid Kinderfeest in De Halle w Ö0B/180B stad Goede stap Samenwerking Indruk the corner Ji 'lig vorming Groeiende interesse voor creatieve MOUJNTIES IN ST.-NIKLAAS Tekort 'n METZLER- Axel blijft schenken Kloosterzande krijgt vandaag prins carnaval Kloosterzande Café-Restaurant MONSTER OVERWINNING VAN MARIONETTE Stoppeldijk DIE JAHR'ESZEITEN' BASILIEK HULST SLACHTOFFERS E-3-ONGELUK BEGRAVEN i AANVERWANTE URG che te Tilburg inkel in electr. en huish af 9.30 uur voormidda». io. 37 door gerechtsdeur jaar worden verkocht Óp re bijvoegingen: IR w.o. 500 armfauteuil. aatwassers, schilmachinp' stofzuiger. 1 as-, koffie-, thee- en eet- jedekking, lampen tot 12 SN w.o. Heriz van 250 Lopers tot 3.40 lang, Ha- KOLOMKAST, 3-delig en 2 armstoelen, klap- kussenkast, barmeubel 'ance paneelkast, diverse 3 antieke vazen, staande ELEN w.o. fraai HEREN 'TAFEL, COMMODE, lai ifel, bijzettafeltjes. >N BOEKHOUDMACHI- lieerapparaat, electrische pvember; dinsdag 12 no- ■L „RICHE", Heuvel 37 iddags 9.30 uur. de zaal. i. God Tilburg, Telefoon alstublieft onbekrompen ïgerust arriveren 1 Mag teren van alle voorzieniQ' fkken die een lange- ivagen dient te hebben? En dat kan. En laat die 'r, die volhoudt dat zo'n ;n nooit zuinig kan zijn» ons melden. TEL. 01155 -1997 N- TEL. 01150 - 6568 - TEL. 01100-6235 3 - TEL. 01170-2679 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) AXEL De houthandel en houtzagerij M. den Doelder hv. te Axel, een bedrijf waar zestig mensen werken, gaat op in de houthandel William Pont a v., een groot concern met tal van' vestigingen,, dat in totaal ongeveer 2100 mensen in dienst heeft. Het Pont-concern heeft aandelen van het Axelse bedrijf overgenomen. De heer M den Doelder, de voormalige eigenaar, zal directeur blijven. Het personeel van de hout handel en houtzagerij, dat al eerder van de overname op de hoogte was gesteld, heeft gis- leren van de heer Den Doel der. drs. J. van Oordt, direc teur van William Pont n.v. en vau vakbondsvertegenwoordi gers meer informatie gekregen over de gevolgen van de over name. In feite zijn die gevolgen op korte termijn gering. Wel deelde drs. Van Oordt mee dat het de bedoeling is het bedrijf m Axel te verbeteren en uit te breiden. Desgevraagd zei drs. Van Oordt later dat er nog geen concrete uitbreidings plannen bestaan, maar dat op langere termijn de mogelijk heid daartoe aanwezig is De heer Den Doelder ver klaarde tegenover het perso neel dat over de overname van het aandelenpakket door het Pont-cencern enkele jaren is onderhandeld. Hij meende dat liet voor de toekomst van het bedrijf een goede stap is geweest. Nu het bijvoorbeeld deel uitmaakt van een groot concern is de concurrentieposi tie voor het bedrijf geen druk kende last meer. ,.Deze stap is voor ons allen de beste oplossing geweest", verklaarde de heer Den Doel der tegenover zijn personeel. „Ik ben er blij mee. Ik heb niet het gevoel bakzeil te heb ben gehaald, maar ik heb het gedaan om de toekomst van het bedrijf te verzekeren". Naar de mening van de heer Den Doelder is het bedrijf, dat in 1947 werd gesticht en daarna flink is gegroeid, te groot ge worden om als éénmansbedrijl voortgezet te kunnen wor. den De samenwerking tussen Den Doelder n.v. en het Potit- concern is al jaren oud. Deze samenwerking kwam ouder meer tot uidrukking In de ge zamenlijke exploitatie van de palletfabriek Dax b.v. en het feit dat voor dochteronderne mingen van het Pont-concern de houthandel Den Doelder een belangrijke leverancier was van gezaagd hout voor de palletfabricage. „De overname is niet meer dan een logische ontwikkeling van de samenwerking in het verleden", zo verklaarde de heer Den Doelder in een pers bericht. Hij zei het gisteren te hunnen begrijpen dat het be richt van de overname voor vele personeelsleden een „koude douche" is geweest. „Maar vanwege de continuïteit van het bedrijf was het nodig 'kun te zoeken bij een groot concern waar ons bedrijf bii Past", legde hii uit. Drs. Van Oordt gaf het per soneel een indruk van het vont-concern, waarvan het hoofdkantoor in Zaandam is gevestigd, Het concern houdt 'oh bezig met de import en verkoop van gezaagd naald- Peut, heeft tal van handelson dernemingen in heel Neder land en bezit een aantal be nJven, zoals in Nijkerk (een junmerfabriek, in Tiel (het ..drijf Flexi-bouw), in Doe nitchem en Halfweg. Den "oelder in Axel is nu ook bij 0® industriële tak gevoegd. s van Oordt wees erop dat e ondernemingen van het "oern over een grote mate ,u zelfstandigheid beschik- ,.n en tot op zekere hoogte sigen beleid voeren De 'sbonden ziin met de o"er- Pte akkoord gegaan. (ADVERTENTIE) u™. voor 'NTIEME bruiloften EN diners RESTAURANT Steenstraat 16 HULST Tel. 01140 - 4148 Onze keuken is open tot 22.30 uur Donderdags gesloten sS'-fLm éi |l HULST De belang stelling voor de cursus sen van Kreatieve Vor ming Hulst is danig aan liet groeien. Het aantal deelnemers aan het kin- deratelier is ten opzichte van april van dit jaar flink gestegen, Het aan tal ouderen steeg van 72 tot 96. Graauw was overigens deze week de eerste plaats, waar buiten Hulst met een cursus werd begonnen. Het streven van de werk groep Kreatieve Vor ming Hulst is namelijk om zo sne) mogelijk ook in de kernen rond Hulst met activiteiten te be ginnen. Na Graauw volgt waarschijnlijk Nieuw-Namen. Voor de ze plaats is al een leraar gevonden. Naar een zaal is men or zoek. Daarna gaat het werk vermoe delijk in Ciinge van start. Ook voor liet gaan verzorgen van cursussen in Sint-Jansteen en He» kant is al veel voorbe reidend werk verzet. Een van de moeilijk heden bij het opzetten van deze cursussen Is dat de werkgroep niet zo gemakkelijk de be schikking krijgt over mensen, du les in han denarbeid kunnen geven. Mensen, die dit witleo doen kunnen contact op nemen me» mevrouw E. Brand n Hulst, secreia resse van de werkgroep, tel. 01140-3471 Kinderen aan het werk in het kinderatelier, dat in Hulst in De Dullaert is ingericht. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS In de stadsschouwburg van Sint Ni klaas treden zondag 10 novem ber om 20.00 uur de Mounties op. Piet Bambergen en Rene van Vooren brengen dan hun show „Mounties maximaal", die in september in premiere ging. Dinsdag 12 november speelt het Nederlands Toneel Gent in deze schouwburg het konings drama „Richard 3". Voor het publiek staan er voor de ko mende weken nog meer inte ressante voorstellingen op het programma van de schouw burg in Sint Niklaas. Woens dag 4 december wordt de mu zikale komedie „Wat een pla neet" van Annie M.G. Schmidt uitgevoerd en maandag 9 de cember geven de Wienersan- gerknaben, het wereldbekende jongenskoor, een uitvoering in Sint Niklaas. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Voor de eerstkomende jaren zal in de gemeente Hontenisse een voorzichtig beleid gevoerd moeten worden wil men in 1981 geen beroep meer hoeven doen op de rijksoverheid. Als z.g. artikel 12-gemeente krijgt Hontenisse, na drie jaar een aanvullende rijksbijdrage gehad te hebben, van 1975 tot en met 1980 een aanvullende uitkering, verdeeld in een aflopende sane rings bijdrage en een oplopende vaste bij drage. Aan die uitkering is de eis verbonden dat met behulp hiervan een sluitende begroting ontwikkeld moet worden. „Voor 1975 ls liet ons gelukt een sluitende begroting te for meren. Om voor de komende jaren ook hiervan verzekerd te zijn is het zaak om bij nieuwe uitgaven de conse quenties op langere termijn te bezren", aldus het Hontenisser college im zijn aanbiedings brief bij de begroting 1975. Deze begroting sluit overigens met een post onvoorzien van bijna 30 mille. Kritisch zal het college ook meenschappelijke regelingen bezien, evenals het ontwikke len van nieuwe taken- „In die eerste jaren brengen die vaals geringe lasten met zich mee- In de daarop volgende jaren manifesteert zich dan een gro tere financiële consequentie dan aanvankelijk was voor zien", aldus het college. Tij dens een gisteren gehouden persbijeenkomst wees burge meester mr. M. Somcrs onder meer op de financiële gevol gen die deehiaime aan het RPCZ met zich kunnen bren gen. Het ooilege wijst er tn zijn brief voorts, op dat rekening moet worden gehouden met een groeiend financieringste kort. In de begroting 1975 is geen geld uitgetrokken voor nieuwe investeringen.. De be groting biedt hiertoe dan ook nauwelijks ruimte. Wel is er van uitgegaan dat in 1975 be gonnen gaat worden met de bouw van een nieuwe kleuter school in Vogelwaarde. Aange meld zijn inmiddels weer wer ken die uitgevoerd kunnen worden iin het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Het betreft onder mèer de verbetering van de Water staat. Het hoofdstuk onderwijs is een voortdurende zorg voor het gemeentebestuur. „On danks de hogere uitkering moet voor 1975 toch met een groeiend tekort van de onder wijsuitgaven rekening worden gehouden", aldus het college. „Naast het tekortschieten van de onderwijsuitkeringen ui het algemeen telt in onze gemeen te bijzonder zwaar de aanwe zigheid van betrekkelijk oude scholen in de verschillende kernen met een zeer geringe bezetting". Ook op het stuk van kleuterscholen zijn de problemen niet gering. „Voor de besturen der bijzondere scholen liggen hier niet gerin ge problemen. Wij zullen deze materdie met veel aandacht volgen en behulpzaam zijn bij het zoeken naar oplossingen". Burgemeester Somers kondig de in dlit verband gisteren een rapport over dieze aangelegen heid aam- Ai met al problemen te over. Tot 1981 echter zal, al dus het college, gestreefd moeten worden naar het kwe ken van begrotingsoverschot ten om niet opnieuw verzeild te raken in do rpoblematiek van de aanvullende bijdrage. „Op welke wijze dit realiseer baar is zal neder afgewogen moeten worden". De raad van Hontenisse zal de begroting behandelen in zijn december vergadering. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het gemeentebe stuur van AxeJ heeft besloten om tijdens ontvangsten en re cepties ten stadhuize alcoholi sche dranken et b ij ven schen- kH.en etvoo rbael dvdnea 3i ken. Het voorbeeld van de ge meente Terneuzen. waar het stadhuis is drooggelegd wordt dus niet nagevolgd. „In Axel gebeurt het schenken van al coholische dranken bij specia le gelegenheden met mate. We vertrouwen erop dat volwas sen mensen hun eigen verant woordelijkheid kennen", aldus een woordvoerder van het Axelse gemeentebestuur. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Op de vraag, die veie inwoners van Kloosterzande bezighoudt „Wie wordt de nieuwe carna valsprins zal vanavond om precies elf minuien over elf in de Krokodilbar het antwoord worden gegeven. Gisteren deelde de raad van elf naar aanleiding van deze vraag het volgende mee: „Dit jaar is het een erg moeilijke zaak aangezien prins Wannes 1 veel mededingers naar dit hoge ambt heeft gekregen". Prins Wannes 1 zelf zegt er lit van: „Mocht ik het dit jaar niet worden, dan hoop ik in de raad van elf zitting te mo- gen nemen, aangezien ik het carnaval van Kloosterzande niet kan missen. Ik hoop in ieder geval dat het Kloosters carnaval weer een glorietijd tegemoet gaat". Vanavond om elf minuten over elf zal de prins, Wannes 1 of een van zijn concurren ten, o-p spectaculaire wijze zijn intrede doen in de Kroko dilbar. De eed zal de prins dan afleggen in handen van Rob de Waal, voorzitter van de carnavalsstichting. Wanneer de prins is beëdigd is het zijn eerste taak om de carnavalsre de voor te lezen, waarin de plannen voor het nieuwe sei zoen bekend worden ge maakt. Daarna volgt het voorstellen van de hernieuwde raad van elt en de twee hofdames, die zich ook in het nieuwe carna valsseizoen aan de zijde van de prins zullen vertonen. De orde word-t ook dit" seizoen weer gehandhaafd door de champetters. Het eerste officiële bezoek dat de carnavalsstiehting der Kloorianen aflegt is gepland op 30 november. Dan wordt het jubileum meegevierd van prins Carlos en zijn vereniging te Sint Jansteen. Ouderraad De gezamenlij ke ouderraad van de r.-k. ba sisschool in Kloosterzande hield een vergadering in hotel Van Leuven. Naast problemen van algemene aard, werd langdurig gesproken over het winterpro- gramma. Op de vergadering werden twee nieuye leden verwelkomd te weten mevr. Vereecken en de heer Van Waterschoot. De beer Bakker nam afscheid van de raad en de voorzitter de heer P. Rijk legde als voor zitter de hamer neer. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de verga dering van de Axelse markt- cominissie. die dinsdag 12 no vember in het stadhuis van Axel wordt gehouden, komt een voorstel ter sprake om de marktgelden met ongeveer tien procent te verhogen. Ook zullen de marktkooplie den in Axel straks meer moe ten betalen voor het huren -an kramen. De maatschappij, die de kramen verhuurt heeft namelijk laten weten dat de huurprijzen met acht procent worden verhoogd. Van de nieuwe rnarktcom- missie is de heer D.J. Oggel voorzitter gebleven. De andere leden zijnJ. Deurloo (wet houder en waarnemend voor zitter), P. Lion, P. Vasseur. Th. Wikikerink, L. van Helle- mont (uit Terneuzen), N.A. Smith (uit Vlissingen) en J. Soheele (uit Terneuzen). Behandeld wordt tijdens de ze vergadering verder de briefwisseling tussen de ge meente Axel en de centrale vereniging voor de ambulante handel over de vraag wat er gedaan moet worden als door de komst van z.-g.n. instand- cars op de markt de kramen- verhuurder minder inkomsten krijgt. De vereniging heeft la ten weten dat de zaak wordt bestudeerd, maar dat er nog geen oplossing is gevonden. De vereniging acht het overi gens wel onlogisch dat ande ren de bedrijfsrisico's van de kramenexploitatant moeten dekken. De centrale vereni ging wijst tenslotte nog op het feit dat het kramenmateriaal in slechte staat verkeert. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Telefoon (01140) - 3444 De zaak voor een gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen Tafelreservering is aanbevolen. Keuken open tot 21.00 uur Dinsdag gesloten. (Van onze correspondent» HULST De Oost Zeeuwsch-Vlaamse topbiljart- competitie seizoen 1974-1975 is van start gegaan. De Hulster topbiljartclub Marionette boekte meteen een monstero verwinning bc 't Raedhuys uit Westdorpe verloor met 155. Topbiljartclub l'ovak uil Koew icht speelde thuis met 1010 gelijk tegen het Siuiskiise STC. 't Anker uit Hulst zag kans om de oiaaiae- lijke derby tegen bc ONA met 128 te winnen. KOT was vrij. De persoonlijke uitslagen zijn bij: Marionette - BC 't Raedhuys: G. van Damme F. van de Abeele 20, J. van Delft - C. van Acker 20, A Seghers - J. Eggermont 2J, W. van Swaal - M. Teirlinck 11. Th. de Cook - R. van Daele 11, E. Bogaerd W, Allonsius 11> R. Bogaerd - K. Vonck 20, F. van Swaal J. v.d. Goes 11, W. van Swaal - J, Martinet 11 en L. van Mol - M. van Lent 20. Tovak - STC: L. Coppieters - L. Dallinga 02, C. Martens - J. van Waes 20, P. an Gassen - H. Dallinga 20, F. Buis - H. Verbiest 02, B. Rombout J. Klaassen 21), P. de Caluwé A. v.d. Voorde 11, G. Drubbel - L. de Schepper 11, mej. W. van Boven - R. Boelens 02, mej. H. van Boven - M. Dallinga 02 en A. Coppieters - V Opdorp 20. 't Anker - BC ONA: G Herwegh - E. Wentzler 11, J. Boedinig - Ch. de Wolf 11, T, Rodrigo - P. Wauters 20, J. van Haute - A, v.d. Voorde 11, E. van Overmeeren - F Wentzler 11 W Wöginger - E. van den Brande 20. J. Haulez - M. van den Brande 11, E Boon - E. Segers 11, J. Baart - R, Pilaet 02 en J. Kayser - J. van den Brande a—o (ADVERTENTIE) Kaartwedslrijd Naar aan leiding van het succesvolle verloop van de paling- en vleesikaartwedsti-ijd in oktober wordt vrijdag 8 november, aanvang 20.00 u-ir. in cafe Het Wapen van Zeeland weer ge kaart om paling en vlee*. (ADVERTENTIE) tl ZATERDAG 9 NOVEMBER 20.00 UUR (Van een onzer verslaggevers) HULST Onder grote be langstelling heeft gisteren d( teraardebestelling plaatsgevon den van de slachtoffers van het verkeersongeval dat afge lopen weekeinde heeft plaats gevonden op de E S in St Niklaas. De uitvaartdienst werd ir de basiliek van de H. Willi- brordus opgedragen door pas toor Fidk. Na afloop van de heilige mis volgde de teraar debestelling op het r.-k. kerk hof. De overledenen waren mevrouw J. de Vos-Prenen (76 ja-ar), mevrouw E. Beeok man-De Vos (49 jaar) en me juffrouw J. de Windt (63 jaar». Van onze oar-nespondente AXEL "Hoe moeizaam alles verliep en hoe lang het alle maal duurde". Zo kenschetste de inspecteur van het kleuter onderwijs in Zeeland, de heer A. Verboom uit Middelburg het wordingsproces van het derde klaslokaal van de r.k. kleuterschool De Zevensprong in Axel. Een klaslokaal dat na drie maanden officieel in ge bruik werd genomen, in aan wezigheid van een klein ge zelschap genodigden. Bij de opening' vam de tweeiklliassige kleuterschool in 1967 werd al gesproken over de noodzaak van een derde lokaal. "Het klinkt een beetje hebberig", zei de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C.A. Blaakman. "Maar volgens de harde cijfers hebben we niet alleen recht op een vierde leidster (diie er al is), ma-ar ook op een vierde klaslokaal. De prognose voor de eerste vier jaar maken de bouw van een vierde lokaial noodzake lijk". Burgemeester A. de Kamp bracht nog even in herinne ring, dat Axel een noodlijden de gemeente is, maar diat het onderwijs toch niet te klagen heeft en alltijd een warm plek je bij de gemeente heeft ge had. Inspecteur Verboom merkte op, dat het gemeente bestuur zich had verscholen achter de te verwachten terug loop van het kindertal om de financiële moeilijkheden te omzeilen. "Centen of geen centen" zei de heer Verboom, "we moeten toch spijkers met koppen slaiam Er zijn in Axel zeven zelfstandige kleuter scholen, waarvan er vier in houten noodiïokalen zitten"- Hij ra-adde voorts het gemeen tebestuur aan zich te bezinnen op een integrafieplam. in ver band met het in de toekomst te verwachten samengaan van kleuter- en basisonderwijs. (Var een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In ons blad van 29 oktober j.l. maakten wij melding van de moeilijk heden die een echtpaar had, toen het een kinderwagen b een A.M.Z.-bus wilde meene men. De chauffeur zou volgens het bericht gezegd hebben dat hij door een controleur met ontslag war gedreigd toen hij het vervoer van een kinder wagen had toegelaten. De controleur iin kwestie ontkent dit laatste. Hij schrijft ons verder: „Enige weken ge leden trof ik bij de betreffen de chauffeur een kinderwagen in de bus aan, waarvoor ik ne -i berispte en hem mede deelde dat de consequenties van dit vervoer geheel voor zijn verantwoording kwamen, want: A hij overtrad hiermede een wettelijke bepaling van de Algemene Vervoersvoor- waarden (im verband met de veiligheid van de pas sagi-ers) B eer uitdrukkelijk verbod vain dt AMZ. Deze kwestie werd door mij wèl met mijn chef besproken, maar niet gerapporteerd en er werd ook geen aantekening van gemaakt. Een eventuele rapportage zou slechts een schriftelijke waarschuwing van de directie tot gevolg heb ben. Een en ander kan door de chauffeur worden beves tigd". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Sociaal Werkvoorzieningsschap in Zeeuwsch-VIaanderen wil in het begrotingsjaar een zo effi ciënt mogelijk bedrijfsbeleid aanvoeren. eE beleid dat wel iswaar moet passen in het sociale karakter van het werk voorzieningsschap, zoals in het voorwoord van de begroting voor 1975 te lezen staat. Het ligt ook in de bedoeling van het schap om volgend jaar meer aandacht te gaam beste den aan de introductie, scho ling en vorming van de werk nemers. De begroting van het werkvoorzieningsschap komt ter sprake tijdens de eerstvol gende vergadering van het al gemeen bestuur van het schap op vrijdag 15 november im het stadhuis te Terneuzen. Het wenkvoorzieningsscihap heeft voor het volgend boek jaar nog een aantal belangrij ke investeringen op het pro gramma staan- Voor de machi nale houitbewerkingsafdeling in Oostburg is 415.000 gulden gereserveerd voor de bouw van een nieuwe machinehal en een houtmagazijn. Voor de metaalafdel-ing in Terneuzen, opgericht in 1974, zullen een aantal nieuwe machines wor den aangeschaft. Voor een betere vorming en scholing van de werknemers heeft het werkvoorzienings schap een vacature gesteld. Het nadelig 'saldo v-an het werkvoorzieningsschap ver toont na een aanvullende rijkssubsidie van 75 procent een flinke stijging. Het bedrag is nu opgelopen tot 1.223.917 gulden. Deze geldsom moet worden opgebracht door de gemeente, die aan het werk voorzieningsschap deelnemen. Terneuzen neemt hiervan de grootste kluif voor zijn reke ning 309.652 gulden en de ge meente Sluis heit minst 41-613 gulden. Het werkvoorzieningsschap heeft voor 1975 krediet van zeven miljoen gulden nodig. Een gedeelte van deze geld som komt via een krediet van de Bank voor de Nederlandse Gemeenten en het resterende bedrag wil het dagelijks be stuur van het schap via zoge naamde kasgeldleningen ver krijgen- Ook deze leningen komen ter sprake tijdens de algemene bestuursvergadering op vijftien november. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent). AXEL Met een kinder feest heeft zwemschool Arons in Axels culturele centrum De Halle de uitreiking van het 509ste diploma gevierd. Doordat niiat helemaal meer was na te gaan wie van de ongeveer 80 kinderen vorige week zaterdag een zwemexa- men haddien afgelegd, wist men niet precies wie de 500ste wa-s en werd het een zaak van loten en geluk hebben. De jeugdige Marijke Fackeltey mocht als eerste een kaart trekken uit de stapel, die zweminstructeur Ben Arons met een zwaai op het toneel had laten neerdwarrelen. Het bleek de 9-jarige Jack Bakker uit Axel te zijn, die als 500ste gediplomeerde werd gehul digd.

de Stem | 1974 | | pagina 7