ZVTM draait beter na reorganisatie Bejaardenbond Koewacht vierde feest Belastingen Hontenisse met ruim tien procent omhoog Vrouwen weer naar school in Axel Nederlaag- toernooi van Lustige Toepers Prinsenbal in Hulst NTG start met vertraging Voor wat, hoort wat L. stad afname aantal passagiers nu lichte toename Reorganisatie Invloed Gehandicapten naar carnaval Sas van Gent Sluiskil Lamswaarde kiest prins carnaval Nieuw-Namen KapeiHehrug Koewacht St. Jansteen Westdorpe Ondanks bezwaren schippers Zwembad De Postduif eert kampioenen De Vogel DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Als gevolg van de reorganisatie, die vorig jaar helemaal zijn beslag kreeg, is de Z.V.T.M. beter gaan draaien. Bovendien is de daling van het aantal vervoerde passagiers sedert juli van het vorig jaar om gebogen in een lichte toe name. In de tweede helft van 1973 zijn er bijvoorbeeld meer passagiers vervoerd dan in de tweede helft van het jaar daarvoor. pit wordt gemeld In het jaarverslag van de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg-maatschap pij n.v- over 1973. In de stij ging van het aantal passagiers speelt volgens de Z.V.T.M. ze ker ook het Invoeren van avondretours een rol. In 1973 werden er niet minder dan 15.000 avondretours ver kocht. Het invoeren van avondre tours kreeg zin toen met in gang van de dienstregeling 1972-1973 het openbaar vervoer tot in de late avonduren moge ijk werd. De belangstelling voor de avondretours is dit jaar nog verder gestegen. In de eerste drie maanden van 1974 steeg de verkoop ervan ten opzichte van de overeenkomstige perio de in 1973 met maar liefst 56 procent. De reorganisatie is ingrij pend geweest. Er heeft zowel een sanering plaatsgevonden in het rijdend materieel als in de dienstregeling- Wat' de sa nering van het autobuspark be treft zijn er in '73 zes oude Vol- vobussen afgedankt. Drie nieu we bussen werden aangeschaft - waarvan er één in november bij een ongeval total-loss raakte - en vier bussen wer den van de R.T.M. overgeno men. „Het autobuspark is thans harmonisch opgebouwd wat een regelmatige vervan ging mogelijk maakt," zo meldt het jaarverslag. Aan het einde van 1973 beschikte de Z.V.T.M. over 23 bussen. Dit jaar gaat er vanwege verdere aanpassing van het lijnennet nog één af. In 1973 legde een Z-V.T.M,- bus gemiddeld 105.000 kilome ter af, een enorme afstand, die met uitzondering van de R.T.M. door geen andere bus maatschappij wordt bereikt. Voor scholierenvervoer en groepsvervoer heeft de Z.V.T.M. een goede samenwer king opgebouwd met andere busbedrijven. In het jaarverslag wordt ook opgemerkt dat tevens de ver snelling van de diensten op alle trajecten een gunstige in vloed heeft gehad op het aan tal vervoerde passagiers. De verbetering in het reizigers- vervoer blijkt overigens ook uit het feit dat de Z.V-T.M. in 1972 voor dertig procent scho lieren vervoerde en in 1973 - bij een gelijkblijvend aantal scholieren- nog maar 27 pro cent. Belangrijk is verder dat in bet jaarverslag wordt gesteld bat de Z.V.T.M. ook onrenda bele verbindingen in stand wil houden om te zorgen dat klei ne dorpen wat het openbaar vervoer betreft in een isole ment geraken. Ir dit verband wordt in het jaarverslag het volgende gezegd: „Het is niet te vermijden dat in dit grens gebied, waar de grotere plaat sen een vrijwel volledige mid denstand hebben dank zij de kooplust van de Belgen, en de overblijvende dorpen klein tot *r klein zijn, een aantal zeer onrendabele verbindingen ge- J'en vanuit de maatschappelij ke functie van het openbaar vervoer, gehandhaafd moet olijven. Dit doet zich met na men voor in het Land van Hulst en met de verbinding Hulst - Koewacht - Zuiddorpe Axel." Aaneen onzer verslaggevers) HULST— De afdeling Zee- «M van die gehandicapten or- lanisatie Nederland heeft een uitnodiging ontvangen van de «vnavalsvereniigkng de Bete- *oppen om leden van de afde- ~nS de viering, dlie de carna- ^vereniging houdt op 16 no- bij te wonen. Een en S"® vindt plaats im de VmT<lei"enha'1 en de toe§anS vÏÏ de leden van de g.o.n Zeekind is gratis. s» 1^digden kunnen zich bij ^Waris J. Bakker opgeven u de avond (all dan niet oarnavalsklediiij) willen bij een. Verzocht wordt zoveel ogelijjï voor eigen vervoer te miw11' Ic onmogelijk dan Vej °°'K <l®t worden opgege- (Van onze correspondent) HULST De in het café van A. Lybaart te Hulst ge vestigde topbiljartclub de Lus tige Toepers bestaat in 1975. vijftien jaar. Ter gelegenheid van dat vijf tienjarige bestaan organiseert men een nederlaagtoernooi, waarmee over enkele weken reeds begonnen zal worden. Voor dat nederlaagtoernooi hebben tien topbiljartclubs zich laten inschrijven. De topbiljartclubs die zich de komende weken in het café van A. Lybaart met de Lusti- Toepers (Heikant), 4 januari: 16 november: Zondagsvermaak (St.-Jansteen), 30 november: de Martino's (Hulst), 7 decem ber: de Zandbergse Toepers (Graauw), 14 december: de Steense Toepers (St.-Jan steen), 21 december: De Ruige Toepers (Heikant), 4 januari( Bol-er-in (Rupelmonde Bel gië), 18 januari: de Gouden Keu (Stekene België), 15 fe bruari: De Terhole Toepers (Terhole), 22 februari: 't Cen trum (Hulst). Wedstrijd-secretaris Piet Blommaert van de organise rende vereniging over dat ne derlaagtoernooi: „Het is mij meegevallen, dat er zoveel teams aan ons toernooi deelne- te meer daar wij kort voor het temeer daar wij kort voor het begin van de nieuwe Oost- Zeéuwsch-Vlaamse topbiljart- competitie van het hoofdbe stuur van die competitie een schrijven kregen en daarin stond dat er met een meerder heid van stemmen is beslist om aan dat toernooi niet deel v' nemen. Dat vind ik ontzet tend jammer, maar deson danks zijn wij er toch in ge slaagd om sterke teams naar ons toe te halen". (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE De stichting carnaval der Lams oren in Lamswaarde houdt op za'erdag 9 november zijn jaar lijks prinsenba] in "De Lui fel". Hoogtepunt van de avond zal de verkiezing vand de nieu we prins earnava' zijn. Vraag hierbij is of prins Lamoor 1, met zijn 12 dienstjaren de langst regerende prins in ZeeuwschVlaander en,aan een nieuwe ambtsperio de kan beginnen of dat zich een nieuw gezicht zal aandie nen. De avond, die om 20.00 uur begint, zal muzikaal opge luisterd worden door de boe- renkapel van de Lamsoren en de Yankee Doodle session. Ter gelegenheid van deze avond waarvan de toegang gratis is, zal een trimfiets worden ver loot. Feestavond De Sluiskilse zaï^vereiiiigiiLg „juxiej. heelt aan naar zesenvijitig le den een gezellige avona aan geboden, compieet met maai tijd en muzreK. lijuens de avond bespraken de leden van de zangvereniging nog een op treden in het bejaardencen trum „De Blide" in Terneuzen op elf november. NKV-vrouwen Een vijf tigtal NKV-vrouwen heeft de algeiopen week tijdens een voorlichtinigsaivonid vragen kunnen stellen over de bij standswet, de kinderbijslag en het erfenisrecht. De heer J. van de Voorde juridisch advi seur van het NKV beantwoord de deze vragen naar zijn beste kunnen. Excursie De onderne mingsraad van de CPC te Sas van Gent maakt op vijftien november een excursie naar de kerncentrale te Borssele. Het vertrek van deze excursie is omstreeks twaalf uur 's middags bij de portiersloge van de CPC-fabriek. Viswedstrijd De zeehen- gelvereniging CPC te Sas van Gent houdt op zestien novem ber de laatste viswedstrijd van het seizoen. De plaats van het gebeuren is de Wester- scheldedijk bij De Griete. De aanvang van de wedstrijd is drie uur 's middags. Na afloop van de wedstrijd vindt de prijsuitreiking plaats in het zogenaamde „sociaal gebouw" van het CPC-bedrijf. Tevens zal dan de zeehengelkampioen 1974 gehuldigd worden. Bazaar Op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 no vember vindt er in het ge bouw „De Ark" in Sluiskil een bazaar plaats. Dit jaarlijks evenement wordt ook dit keer opgeluisterd met activiteiten als grabbelton, rad van avon tuur. en ballonschieten. De aanvangstijden van de bazaar zijn steeds om zeven uur 's avonds behalve op zaterdag, dan begint het feest om twee uur 's middags. NKV Na de distrietsver- gadering van afgelopen zater dag heeft het NKV besloten om een kringvergadering te houden in Sluiskil. Deze bij eenkomst zal worden gehou den in café Dallinga te Sluis kil op 14 november. De aan vang is half acht 's avonds. Voor deze vergadering zijn al le plaatselijke centrales in Zeeland uitgenodigd. Op de agenda staan ondermeer de bespreking van het werkgroe penplan, aanvulling van het districtsbestuur en de planning van kader- en kringbijeenkom sten Handbal De handbalvere niging te Sluiskil heeft op het ogenblik vierenzeventig leden en is daarmee een snel groeien de vereniging in Sluiskil De handbalolub heeft onlangs een entwintig nieuwkomers ver- velkomd Deze gaven zich op al9 lid in Sluiskil, na het op heffen van de handbalvereni ging Scheldesport in Terneu zen De handbalvereniging Sluiskil neemt nu met zeven teams aan de competitie deel: twee dames- en een herense- niorenteam. een dames iunio- renteam en een meisiesadsoi- r-mteteam en twee me;si»s nu- pilleinteams. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Gisteren hebben bejaarden in Koewacht het 15-jarig bestaan gevierd van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse bejaar denbond. Rond 150 van de ruim 30 C leden verzamelden zich gistermorgen in de paro chiekerk waar pastoor A. van Wezel een eucharistieviering opdroeg. Muzikaal werd de mis opgeluisterd met volks zang. JL)e gebeden waren sa- ZONNEBLOEMACT7E De stichting de Zonnebloem zal rond Sinterklaas aan zieken en alleenstaande bejaarden ge schenken overhandigen Dok de zieken in St.-Jansteen. die in het St.-Liduina ziekenhuis in Hulst verblijven, zullen van geschenken worden voor zien. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zoails elke recht geaarde carnavalsvereniging houdt ook die stichting alge meen Hulster carnaval „de Vossen"zijn traditionele priin- sentoal. Dit jaar vindt dit bal plaats op t6 november, waar begon nen w-o-rdt om 21.00 uur in de Koning van Engeland. Tijdens diit bal zal de nieuwe prins carnaval 1974-1975 aan de Hulster vossen en vosinnekens wordien voorgesteld, uiteraard vergezeld van zijn hofdames en de raad van elf. Hat bal belooft een groots leutfestijn te worden. Niet al leen zullen drie boerenkapels de muzikale stemming erin brengen. Naast „de Maote" uit Prinsenbeek, „de Loze La- veirs" uit Breda en de Hulster- se boerenkapel „de Kallesai- en" ondier leiding van Nelis Hoeksteen, zal ook het beken de dansorkest „the Williams" acte de presence geven. Naast de presentatie van de nieuwe prins zal een hoogte punt zijn de danspassen-show van de Hulster dansmariekes, ondier leiding van mevrouw L. van Hoye-de Bakker. In hun shows is voor het eerst een uniek lichteffect ingebouwd. De,Vossen" vragen voor dit bal de hunt inziens populaire entreeprijs van f 5,- zodiat de Hulster earnavalma-kers een volle bak verwachten. Het or ganiserend comité, dat verant woordelijk is voor het - prin- servbal. hoopt die carnavalsvier ders wel in hun boerenkiel te moger begroeten- Sportavond Het feest- en sportcomité Nieuw-Namen or ganiseert op zaterdag 16 no vember in de zaal R. Thille- man in Nieuw-Namen een sportavond. Hieraan zal wor den meegewerkt door de ..SDortvedetten"- Jean-Marie Pfaff (doelman van s.k. Beve- ren) Hans Engbersen, Johan Coninkx alsmede Theo en Marcel Verschueren. Tijdens deze avond die om 18.30 uur öegint is er de uitreiking van het Stem-Steba klassement van de volkskoersen. Een team van v.v, Hulsterloo speelt een wed strijd op rollen teen een ploeg van Nas Boys. mengcsteld in samenwerking met de bejaarden en voorts werd er gezongen door het dameszangkoor. Na de eucharistieviering heette de voorzitter van de afdeling, de heer H. Suy, de feestgangers van harte wel kom in de patronaatzaal. In zijn openingswoordje gaf hij een overzicht van het wel en wee van de afdeling en moest hij tot zijn spijt een contribu tieverhoging aankondigen. "De steeds stijgende kosten nopen ons hier helaas toe," zo zei hij. Hij sprak de hoop uit dat de verhoging voor hen geen aan leiding mag zijn tot opzegging en hij riep hen op zich bij het werk van de bond niet afzij dig te houden. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werd afscheid genomen van secreta ris F. Seghers, die wegens zijn hoge leeftijd zijn functie moest neerleggen. In de hier door ontstane vacature werd voorzien door de benoe ming van de heer J. Geerards. oud-directeur van de Rabo bank. De feestvierenden lieten zich de koffietafel die giste renmiddag werd aangeboden goed smaken. Na de koffie maaltijd vond nog een verlo ting plaats ten bate van het welfare werk, waarna de och tendzitting een einde nam Gistermiddag namen een fiks aantal leden weer bezit Van de patronaatzaal voor een ont spannmgsmiddaig, waarbij het accent kwam te liggen op een spelletje kaart. Koffie met ge bak zorgde ervoor dat de stemming er goed in bleef zit ten. SCHIETING Aan de schie- ting in zaai Fabie, gehouden door sehuttersocieteit Stuyven- berg, namen 99 schutters deel. De uitslag was als volgt: wip 1: hoogvogel: J. van Eetvelde St.-Pauwels (B), le zijvogel: niet af; 2e zijvogel: M. Ruys, St.-Gillis-Waes (B), Wip 2 hoogvogel: R.Kindt, Koewacht, le zijvogel: L. Cammaert, Ka- pellebrug, 2e zij vogel: niet af, meeste kleine vogels: G. Cocq- heyt, Kapellebrug (5 stuks). BEJAARDENSCHIETING Aan de schieting voor bejaar den, die dinsdag werd gehou den in café J. de Guchtennei- re. namen 43 schutters deel. De uitslag was als volgt: hoog vogel; B. de Booij, le zijvogel: Em. de Nijs, Koewacht, 2e zij- vogel: H. de Schepper, Koe wacht, extra le prijs: G. van Damme, Koewacht, 2e extra prijs: B. Baert. Koewacht, meeste kleine vogels: J. van de Ende, Groenendijk. De volgende schieting voor be jaarden vindt plaats op dins dag 19 november, eveneens bij J. de Gucht^neire. TOPBILJART De topbil jartclub Zondagsvermaak speelt zaterdag 9 november te gen Zandberg uit Graauw. De wedstrijd, die begint om 19.30 uur, wordt gespeeld in café Sport Zaterdag 16 november speelt zondagsvermaak in Hulst voor het nederlaagtoer nooi van de Lustige Toepers. Hiervoor zijn in totaal 10 ver enigingen uitgenodigd. Slaapplaatsen De carna valsvereniging .,De Soeters" te Westdorpe biedt de feestvier ders voor het komende „Prin senbal" slaapplaatsen aan. Dit om geen risico's te lopen bij een eventuele controle met het blaaspijpjes. Het aantal /be schikbare luchtbedden is echer wel beperkt. Het Prinsenbal wordt gehouden in zaal Con cordia te Westdorpe. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE B. en W. van Hontenisse zullen de be zwaren van de Schippersvere niging Schuttevaer tegen een voorgenomen verhoging van de haven-, kaai- en liggelden naast zich neerleggen. De ge meente, zoals bekend een arti kel 12 gemeente, moet van het ministerie van binnenlandse zaken zijn belastingen dusda nig verhogen dat de mini mumnormen die dit ministerie stelt 10 tot 11 procent ver hoogd worden. Aan deze voor waarde moet voldaan worden wil Hontenisse in aanmerking komen voor een aanvullende bijdrage over 1972. Gewacht wordt in Hontenisse ook nog op het advies van de Kamer van Koophandel inzak» de havengeldverhoginig. „De gevraagde adviezen moeten als zeer vrijblijvend worden ge zien- Het voorschrift van mi nister van Binnenlandse zaken om wel tot verhoging over te gaan weegt voor ons zwaar der", aldus het Hontenisser college De zwembadtarieven zullen in Kloosterzande niet ver hoogd worden. Het ooilege doet dit uit concurrentieover- wegingen. „Vergeleken bij de tarieven van het in Zaamslag gelegen bad, zijn onze tarie ven zeer hoog. Verschillende inwoners v-an onze gemeente geven om die reden voorkeur aan het bad te Zaamslag". al dus heit college. Een voorstel over de reinigingsrechten zal uitblijven tot de begroting van de ophaaldienst binnen is. Ook In 1975 wil het college streven naar een kostendekkende op. bren-gst. AJls de raad, die op 13 no vember bijeenkomt, de voor gestelde be i as t i n.gmaat re ge! e r goedkeurt - men kan eigenlijk niet anders want de minister dwingt het als het ware af zien de tarieven er voor 1975 als volgt uit: De straatbelasting zal 34 pro cent van de belastbare op brengst van de gebouwde en 17 procent van de ongebouwde eigendommen bedragen: riool belasting per aansluiting wordt 63,en de opcenten personele belasting gaan om hoog van 307 naar 340 cent. De woonforenzenbelasting zal stijgen (laag tarief) van 175,- naar 195,- en (hoog tarief) van f 185,- naar 205,-. De hon denbelasting stijgt van 33,- naar 36,- per hond. (Van onze correspondent) HEIKANT Nu het vlieg- seizoen van de duivensociëteit De Postduif ten einide is wer den door het bestuur van deze vereniging in het lokaal bij Th. de Block-van Troost de kam-" pioenen bekendgemaakt. Dat waren: oude duiven: 1. R. Danckaert, St.-Jansteen, 2. E. Verschueren. St.-Jainsteen, 3. L. d'H'OOghe, Heikant. Jaarlingen: 1- P. Rottier, St.- Jansteen, 2. E. Maes, Heikant, 3. P. Bolssens, Heikant- Jomge duiven: 1. E- van Goethiem, St.-Jansteen, 2. Aug. Bosm-ams, Heikant, 3. J. Jans- sens,St.-Jansteen. Wedvluchten op Qu.ivraiiti1. Gh. die Beule en zoon, Heikant, 2. gebr. Sturm, Heikant, 3. E. van Goethem, St.-Jansteen. Koniing van de sociëteit: Alb- Junssens, St.-Jaiisteemi, reservekarnpdoenCh. de Beu le en zoon. Heikant, 2e reser- veka-npiioen: J- Leenknecht, Heikant. Eindstand van de zesdaagse miet ploegen van 3 leden: 1 A. Pieters, P. Bolssens, L. de Bruin, T. Janss-ens, E. Maes, Thijs D nkcaert, 3. J. Lam- b-regts, gebr. Smet, R. Danc kaert. Ook de tarieven voor het recreatiegebied De Vogel zul len verhoogd moeten worden Globaal met ongeveer 10 pro cent. Het college verwacht dat de belastingvoorstellen een voor deel van 66.000,- voor de ge meente zullen opleveren. De meeropbrengst is overigens al in de begroting verwerkt, zo deelt het college mee (Van een onzer verslaggevers) GENT Het repertoire van het Nederlands Toneel Gent is door d-e staking van de acteurs maar weinig beïnvloed- Deze staking diu-urde zes weken en kwam eind oktober tot een einde, zonder diait veel tege moet gekomen was aan de ei sen van de toneelspelers. Bij het NTG wou men ondanks deze tegenslag toch van wal steken met de produktie die het begin van het seizoen moest inluiden, nl. Richard II van Shakespeare. Wanneer het doek opgaat, vrijdag 8 novem ber, zal koningin Fabiola er echter niet bij zijn, zoals dat in begin september vermoede lijk voorzien was. De belang rijke stukken die dit toneel seizoen te Gent getoond wor den zijn op 6 december „De dans van de reiger", van Hugo Claus, aiuteur van wie op het einde van het seizoen ook „Blauw blauw", op de planken komt De première van „Help mij uit de nood of de jager schiet mij dood'van Neil Si mon, is voorzien voor 20 de cember. In 1975 wordt op 10 januari voor het eerst „De ploeg van de sterren", opge voerd van Sean O'Casey. „De stad waar de prins een kind is", van de overleden Franse schrijver Henry de Mother land staat geprogrammeerd op 27 jamoan. (Van onze correspondente) AXEL Gewapend met pen en papier gingen dinsdag avond zo'n 25 Oost-Zeeuwsch- Vlaamie vrouwen vrijwillig terug naar de schoolbanken. Terwijl in vele huiskamers al le aandacht naar het kijkkast je ging en men zich schor schreeuwde om Feijenoord van de ondergang te redden, was het in een bovenlokaal van de Axelse huishoudschool „Molenkwartier" muisstil om toch maar geen woord te mis sen van wat er allemaal werd verteld over de staatsinrichting. Nederlandse Voor het derde achtereen volgende jaar worden de Ne derlandse vrouwen door dit jaar niet minder dan 9 vrou wenverenigingen opgeroepen, >m de sluimerende politieke belangstelling aan te wakke ren door het volgen van cur sussen. Nog even iets over de voorgeschiedenis van deze po litieke scholingscursussen: na de Tweede Kamerverkiezin gen van 1971 vond het Neder iandis V r^uwencpmité (een overkoepelend orgaan van alle vrouwenverenigingen) dat er te weinig vrouwen in de poli tiek zaten en dat de vrouwen ook meer daadwerkelijk bij de politiek betrokken moesten worden. „Het uitblijven van succes lag helaas ook wel aan de vrouwen zelf" merkte cursus leidster Esther Maris-Koster in voorwoord dinsdagavond op. Tn navolging van een initi atief van de Nederlandse Ver eniging van Vrouwenbelangeri ging ook de Nederlandse Ver eniging van Plattelandsvrou wen in 1972 meedoen aan een cursus over politiek en staats inrichting. Er waren dat eerste jaar meer dan 1000 deelneemsters- Het tweede jaar waren er al 8000 vrouwen die de cursussen volgden, waar-van 1000 uit Zeeland (125 uit Zeeuwsch- Vlaanderen). Hoewel het er aanvanxelijk naar uitzag, dat de cursus dit jaar door gebrek aan belangstelling zou misluk ken, loopt Zeeuwsch-Vlaande- ren met: het aantal cursisten nu toch weer voorop. Breng een abonnee aan op De Stem en U ontvangt als attentie 2 spellen kaarten in handige caccott» i De nieuwe aoonnet ouivcuiyi lei Kennismaking De Stem de eerste 2 weken GRATIS NAAM: sDRES 'LAATS wit het abonnementsgeld betalen oet Kwartaal Bank/Giro f 31 70 kwrtantie 32.20 pe» maano Bank/Giro10.68 kwitantie 10.93 Oeze bon in open enveloppe ZONDER ROS ..iwe auonnee is opgegeven door Steniauo<mee NAAM ADRES PLAATS GIRO NR. BANK NR NAAM BANK iE' opsturen naar OE STEM Antwoordnummer 112 Breda

de Stem | 1974 | | pagina 7