franse generaal plaa tst vraagtekens bij mirage GROTE WINST VOOR DEMOCRATEN IN V.S. KSB KISSINGER BIJ SAD AT Regering doet beroep op gemeenten voor opvang van Surinamers D'66: Betere controle verstrekking van geneesmiddelen op Slappe kost op voedselconferentie Van Agt kan beleid Bloemenhove voortzetten VVDM boos over vonnissen HMG binnenland buitenland commentaar Sombere geluiden Bang voor natte voeten 38 procent Witte Hui» Afwijzing Reactie uit voorraad theecologie Hoop op einde PTT-staking in Frankrijk Goedkoper dan alle andere. Zeker als u zich abonneert: f 11.70 per half jaar 45 ct per gids! 3el 020-65232 >f schrijf Antwoordnr. 70, Amsterdam, .^ostzegel hoeft niet. Niet onoplosbaar Getto PvdA IN MOTIE: SNEL 25 WIJKGEZONDHEIDSCENTRA DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 13 (Van onss correspondent! PARIJS —Een memorandum L de vice-voorzitter van de ^anse Nationale Vergadering n voormalig luchtmacht-chef- reneraal Paul Stehlin. dat de Amerikaanse mededingers van jI Franse Mirages technolo gisch superieur zijn heeft in Smis aanzienlijke beroering «wekt. De kansen van het Franse toestel dat door Das sault gebouwd wordt en waar over in de laatste weken nogal „at te doen is geweest in verband met de steekpennin- »en-affaire wordt daarmee Jeer aanzienlijk aangetast Het memorandum van de ge neraal dateert van 17 septem ber en is op onverklaarbare wijze openbaar geworden of uitgelekt. Het is geredigeerd op papier met het hoofd van op de Franse luchtvaartindus- ring en bestemd voor presi dent Giscard d'Estaing, de eer ste minister en een of twee andere ministens- De auteur levert daarin scherpe kritiek op de Fraise luchtvaartindus trie en in het bijzonder op de firma van Dassault. Ten aan zien van de affaire van de Starfighter-vervangers sahrijft hij: „Als de gegadigden hun keuze zouden moeten bepalen op grond van technologische vooruitgang, zou er geen twij fel aan het eindresultaat be staan: de Yli6 en de Yl-7 (de Amerikaanse toestellen) zijn ontegenzeggelijk superieur te" opzichte van de Mirage F-l. De 61-jarige generaal Stehlin is in 1968 in de politiek ge gaan en hij is thans kamerlid van de zogenaamde Centrum- Reformatorische beweging, die tot de tegenwoordige rege ringsmeerderheid behoort en die in het kabinet enkele mi nisters heeft. Op 3 juli werd Stehlin tot vice-voorzitter van de Assemblée Nationale geko zen. Hij heeft zich steeds een over tuigd Atlanticus getoond, du» voorstander van de NAVO en hij had blijkbaar een nieuwe toenadering tussen Parijs en de Atlantische gemeenschap, met name inzake militaire in tegratie gehoopt van de nieu we Franse politieke equipe. Naar woensdag bekend werd had generaal Stehlin „diverse figuren die zich voor de At lantische gemeenschap interes seren" van zijn memorandum op de hoogte gesteld. Het uit lekken van de nota, die voor de Franse luchtvaartindustrie vermoedelijk de laatste kan sen de bodem inslaat om „het contract van de eeuw" te ver overen, moet volgens zekere bronnen in kringen van deze „diverse figuren die zich voor de Atlantische gemeenschap interesseren" gezocht worden. Het paleis van het Elyssee toonde zioh woensdag hoogst- discreet, maar Matignon (de ambtswoning van de eerste minister) verklaarde het me morandum nimmer te hebben ontvangen. De kritiek van ge neraal Stehlin op de Franse luchtvaartindustrie en de fir ma Dassault in het bijzonder, hebben vooral betrekking od het feit, dat dit de „kostbaar ste industrie ter wereld is" en de belastingbetaler een rib uit het lijf is. Ten aanzien van de technologische superioriteit van de Northrop en General Dyna-mics-geveohtstoestellen, is deze voornamelijk gelegen in de technische voorsprong inzake de voortstuwingsbron. En Dassault heeft op het ge bied van de aërodynamica van de vaste vleugel enige achter stand opgelopen als gevolg van de tijd die verloren ging met de studie en proefnemin gen van het draagvlak met variabele geometrie, terwijl er tenslotte een aanvechtbare verhouding zou bestaan tussen stuwkracht en totaalge-wioht. In Paijs stelde men zich in verband met de affaire-Steh- ling woensdag een aantal vra gen: Welke zal de reactie van de regering zijn, ook inzake de cohesie van de parlementaire meerderheid? Hoe zal de Gaullistische partij waaro-p het bewind nog steeds voor het overgrote deel op moet steunen reageren? Hoe zal de eigen partij van Stehling handelen in een ver moedelijk rekenschap vragen? In de marge van dit alles gaan geruchten die de voormalige stafchef van de luchtmacht minder nobele motieven voor zijn initiatief in de schoenen willen schuiven, maar die op dit moment niet controleerbaar blijken He kritiek op het werkgelegenheidsbeleid ven het kebinet- U Den Uyl, zoals vervat in milioenennota en troonrede, is ge grond gebleken- Het kabinet heeft zich verkeken op de econo mische situatie. Die ziet er slechter uit, dan Den Uyl en de zij nen in september nog hoopten. In verband daarmee is een pak ket van maatregelen aangekondigd, waarmee de regering dan tevens een centraal loonakkoord voor 1975 hoopt te bereiken. Maar zoals de kaarten nu liggen zal dat akkoord eerder be trekking hebben op een verdeling van nieuwe lasten dan van een stuk extra-welvaart. Sombere geluiden. Maar het zat er in. De huidige werkloos heid, vooral een gevolg van de omschakeling op nieuwe, ar beidsplaatsen besparende machines (vanwege de hoge loon kosten) en onvoldoende nieuwe investeringsactiviteiten (van wege het dikwijls lage rendement), blijkt veel moeilijker te bestrijden dan enkele maanden geleden nog werd veronder steld. Bovendien is er sprake van een internationale economi sche teruggang, mede als gevolg van de waanzinnige stijging van de olieprijzen. Nu maar afwachten hoe de regering de zaak (opnieuw) gaat aanpakken. Een pasklare oplossing is er niet. Zelfs onder socia listen wordt, zoals op de onlangs gehouden topconferentie van Europese socialistische partijleiders is gebleken, uiteenlopend gedacht over de meest gewenste bestrijding van economische crisisverschijnselen. Den Uyl had op dit punt heel andere ideeën bar zijn Duitse collega Schmidt. Misschien zijn de ideeën van de Nederlandse premier wel mooier, idealistischer. Politiek is echter nog steeds de kunst 'an het haalbare. Daarom zal Den Uyi tenslotte met maatre- Qelen moeten komen waarmede Nederland in de pas blijft M het economisch gebeuren in de rest van Europa en de wereld. Zeker in een periode a-is de huidige dient men te beseffen ■ook al kan die erkenning pijn doen dat Nederland niet de politieke en economische macht heeft om de hervormingsdrift, hie hier leeft, mondiaal in daden om te zetten, althans niet op korte termi|n. (Van onze correspondent! WASHINGTON De Republikeinse Partij van presi dent Ford heeft op vrijwel alle fronten zware verliezen geleden. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden, dat in januari aan de slag gaat, zullen de Democraten via een winst van 45-50 zetels een meerderheid van ruim twee-derde van het stemmentotaal hebben. In de Senaat zullen de demo craten minstens 63 van de 100 zetels bezetten. En demo craten staan aan de top van de regeringen in minstens 39 van de 50 Amerikaanse staten. De democraten bezetten nu gouverneursposten in negen van de tien dichtstbe volkte staten. TV Nederlandse strijdkrachten zijn, zo heet dat steeds, ge worteld in het Nederlandse volk. Diep geworteld? Hier past een vraagteken, want de roep om helpende handen van k^ren, die hun aardappelen en uien door het slechte weer wegrotten, is maar door een duizendtal militaire vrijwil- 9ers beantwoord. Er zijn et veel meer nodig. Een van de excuses voor die slapjanusserige houding luidt: 8' zi|n toevallig veel militaire oefeningen aan de gang. Nou en' Zo'n oefening kan toch beëindigd worden? De onver achte verplaatsing van mensen en materieel, nu eens niet "olgens het boekje, levert een ervaring op, die wellicht zelfs informatie verschaft over de paraatheid, mobiliteit en 'labiliteit van legereenheden dan de maandenlang voorbe dde oefeningen, waarmee men zich thans onledig houdt. legerleiding heeft, zo komt het ons voor, een kans ge- om te laten zien, dat het leger nog iets anders is dan een '^verslindend, nutteloos apparaat, waarvoor velen het ver ben. Zoals ook de VVDM de gelegenheid laat voorbijgaan 0rn te bewijzen, dat de belangstellingssfeer van de hedenriaag- 58 dienstplichtigen verder gaat dan de lengte van ha-ren en de "aliteit van gehaktballen- Dit leger schijnt, op een kleine uitzondering na, van hoog ot laag bang te zijn voor natte voeten. Meubelfabriek Pastoe in ».,i 1166(4 voor H® me®e" jJ'"ets, de helft van het per- v,?Ul?6stand, een werktijd- t'traa'd8 van procent aan- fill tin een massale uitbraakpo- 6 uit bet interneringskamp nJebij de Noordierse hoofd ig Belfast is gisteren een 'Sene doodgeschoten door militair. SINDS begin vorig jaar, toen er rond zeventienhonderd aca demici werkloos waren, is het aantal werkloze academici na genoeg verdubbeld HET personeel van een onder neming voor openbare werken in de Franse stad Le Havre, dat met collectief ontslag wordt bedreigd, heeft de di rectieleden gegijzeld en de on dernemingsgebouwen bezet, Het gaat om de onderneming Thireau Morel, een van de 25 grootste Franse ondernemin gen op het gebied van openba re werken. In New-York en Oaligornië kwam een eind aan een lang republikeins regimec de demo craat Hugh Carey werd gou verneur van New York en zijn partijgenoot Jerry Bro-wn (36 jaar, ex-seminaristen zoon van voormalig gouverneur Edmund Brown) werd gouverneur van de machtigste Amerikaans» staat, Californië. Connecticut koos een vrouw. Ella Grasso, als gouverneur De republikeinse verliezen kwamen niet onverwacht. Er stemde slechts 55 miljoen Amerikanen, oftewel 38% van de kiesgerechtigden. Zij ble ken voor het merendeel in de greep van inflatievrees en, in mindere mate, van plan de Nixon-partij te bestraffen voor de lange reeks van Wategate- zonden. De traditie wil, dat de partij die tijdens de tussentijdse verkiezingen aanzienlijke win- stenbehaalt, twee jaar later het Witte Huis verovert. Maar de verkiezingsoverwinning legt de democraten een zware last op de schouders- Als over twee jaar de inflatie nog steeds voortwoekert, dan zul len de kiezers even hardhan dig tegen de democraten op treden als zij thans ten op zichte van de republikeinen deden. Door de meeste denkundigen wordt de uitslag van de ver kiezingen gezien als een afwij zing van de economische poli tiek van Nixon en zijn opvol ger, Gerald Ford. De geringe opkomst van de kiezers de monstreert het diepe gevoel van wantrouwen dat onder het kiezersvolk bestaat. Deze tussentijdse verkiezingen zijn 25 miljoen dollar goedko per gebleken dan de Congres verkiezingen in 1972, waarmee een bedrag van 75 miljoen dollar was gemoeid. De win naars bleken doorgaans over grotere verkiezingspotten te beschikken dan de verliezers Het nieuwe Congres is iets jonger en een graad progres- niever dan het oude. In de verkiezingsslag van dinsdag werden de meestevurige Nixon-verdedigers bestraft met verlies. De zeer machtige afgevaardigde Wilbur Mills, die in Washington bijna even veel macht wordt toegekend als de Amerikaanse president, werd herkozen door kiezers in Arkansas, ondanks het feit dat. hij onlangs met een snee in zijn neus in gevecht raakte met een striptease-danseres, met wie hij teveel ohampagne had gedronken. President Ford heeft gezegd dat de verkiezingen in de Ver enigde Staten gedomineerd werden door de inflatie en hij beloofde „van ganser harte" met de democratische over winnaars samen te werken om de economie te herstellen. (ADVERTENTIE) CAIRO Egyptes presi dent Anwar Sadat, snipver kouden teruggekeerd van zijn reis naar Algerije vori ge week, in gesprek met Henry Kissinger, in het huis van Sadat in Giza. DEN HAAG (ANP) Minis ter Van Agt van Justitie kan zijn beleid ten aanzien van de Bloemenhove-abortuskliniek te Heemstede voortzetten. De Tweede Kamer heeft conform de verwachting waarvan wij gisteren in een deel van onze edities nog melding konden maken, in de nacht van dins dag op woensdag, na een de bat van ongeveer acht uur, met meerderheid van stemmen het beleid goedgekeurd. Het gevo-lg was dat de' Kamer de vorige week door minister Van Agt aan de Kamer gezon den brief over het beleid „voor kennisgeving" aannam. De kameruitspraak kwam tot stand door het verwerpen van de vier moties, ingediend tii- dens het debat (ADVERTENTIE) - 3M Duikertjes, 't Milieuvriendelijke theebuiltje ■zonder overbodige aanhang. UTRECHT (ANP) De Vereniging Van Dienstplichti ge MlilMtaiiiren (VVDM) is bij zonder verontwaardig d over de straffen waartoe het Hoog Militair Gerechtshof gisteren vijf WDM-bestuurders uit de legerplaats "t Hardie heeft ver oordeeld wegens het oproepen tot eein sit-diowm-stakiiinig- Het voinnis (twee weken onvoor waardelijk) aehit de VVDM in strijd met wat iin de defensie wordt gezegd over de1 -vrijheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net doet een dringend be roep op alle gemeenten met meer dan 25.000 inwoners mee te helpen de stroom van Surinamers en Antil- lianen naar ons land op te vangen. Volgens minister De Gaay Fortman moet dat op vrijwillige basis geschie den, maar staatssecretaris Van Dam (Volkshuisves ting) heeft al een dwang maatregel achter de hand: de zogenaamde vijf-per cents-regeling. Als deze ge meenten geen Surinamers wensen op te nemen zal de regering een regeling tref fen, waardoor die gemeen ten worden verplicht vijf procent van haar woning wetwoningen voor bewo- nig door rijksgenoten te re serveren ROME De Nederlandse landbouwminister Van der Stee heeft gisteren op de con ferentie in Rome een vlak, vaag en vrijblijvend verhaal gehouden. Daarin is hij overi gens niet de enige, omdat de meeste zogeheten „officiële verklaringen" van de meer dan honderd deelnemende de legaties meestal vaag zijn, en bordevol eindeloos herhaalde gemeenteplaatsen over de voedselsituatie zitten. Minister van der Stee zei on der meer, dat Nederland on derkent- dat samenwerking tussen rijke en arme landen mede een oplossing moet brengen, dat de ontwikke lingslanden zelf meer moeten gaan produceren, dat Neder land graag bereid is techni sche, financiële en wetenschap pelijke medewerking te geven en meer da-n tot nu toe, dat Ne derland kortom bereid is, waar en wanneer maar moge lijk- alleen of in samenwer king met bijvoorbeeld EG of andere organisaties,, te helpen. Details of harde cijfers met betrekking tot die beginsel verklaring. wilde de minister niet geven. Cijfers moeten ge durende de conferentie als het ware in en uit het overleg groeien, aldus een toelichting van Nederlandse zijde. (Van onze correspondent 1 PARIJS Terwijl de stakin gen in Frankrijk gisteren nog uitgebreid werden is er een kleine hoop gerezen dat althans de poststakingen binnenkort opgelost kunnen worden door een akkoord. De vakbonden legden woensdag „de laatste en definitieve" voorstellen aan d» stakende leden voor. Intussen heeft de secretaris generaal van de communisti sche vakbondcentrale GCP, die ervan beschuldigd was politie ke stakingen te organiseren om het staatsgerecht te onder mijnen, diit niet alleen ont kend- maar zelfs voorgesteld onderhandelingen met de overheid aan te gaan. De rege ring had met de verklaring - politieke stakingen en re kenend op de geprikkeldheid en de verbolgenheid van het publiek, de openbare mening van het publiek tegen de link se bonden willen opzetten. Dit had echter jaren geleden al succes gehad, en ook thans is deze tactiek in zeker opzicht geslaagd. Met name de zeer hinderlijke poststaking waardoor vooral tal van kleine en middelgrote be drijven hun poorten moeten sluiten, is onpopulair en dreigt de communistische partij en de communistische vakbond schade te berokkenen. Intussen heeft de spoorwegsta king zich uitgebreid en woens dag was alleen in het noorden en noordwesten van het land het treinverkeer nog normaal en merkwaardige wijze ook op het grootste gedeelte van het Parijze voorstadsnet, dat onder normale omstandigheden altijd het eerst door stakingen ver lamd wordt. Vdlgens rnitouister De Giaiay Portrmam komt er ook na de oniaifh-ainikelijlkiheiid vain Surina me volligiemid jaiair geen einidle aan de stroom rijksgenoten naar Nedenliand-. De situatie in de vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Dien Haag en Utrecht wordt zo nijpend, dat ingegrepen moet worden- Mo gelijk zall de regering diiie -ge meenten, die vrijwillig een aantal Surinaamse gezinnen zal opnemen, financieel steu nen, maar een concrete toezefl' ginig is niiet gediaan- De ministers Van Doom (CRM) en De Gaay Portman en staatssecretaris Van Dam lieten diait gisteren vertegen woo-rdlilgers van 108 middelgro te en grote gemeenten boren, diie voor dat doel in het Con gresgebouw - in Den Haag bij een waren gehra-dht- Het voiligens het kabinet duidelijk dat dieze gemeenten de zware taak van de vier grote steden imioeten verlichten. Voiligens minister Van D»oim ziljn de problemen minder on oplosbaar dan ze soms lijken, Het gaat in eerste instantie om vijf a tienduizend Surinamers Vergeleken met de ruim 90.0-00 rijksgenoten die hier al zijn. moet dat volgens de be windsman mogelijk ziin Het kabinet stelt wel dudde- over de worden eden door concentratie (zoals get to-vorming en irritatie bij de nen warden. Tenslotte deelde de minister mee, dat men het stichten van een opvangcen trum overweegt, waar ons land binnenkomende Surina mers voorlopig buinmen wor den opgevangen. Het Catshuis mag onderde- hand het Huis der Zuchten gaan heten. Want er gaat bijna geen week voorbij of de heer des huizes, in casu premier Den Uyi. moet een zucht van verlichting slaken, omdat er weer een crisisbui is overge- draven Vandaar misschien ook dat sommigen spreken nan. een verlicht beleid Een curieus bericht, dat ik dezer dagen las en dat tot verder denken stemt. Uit een onderzoek van het Nipo blijkt dat in de afgelopen vier jaar steeds minder mensen last hebben ondervonden van lucht- of watervervuiling. In 1971 zei 23 procent van de Nederlanders last te onder vinden van luchtvervuiling en 13 procent van watervervui ling. Bij een recent gehouden onderzoek bleek nog maar 13 procent last van vuile lucht en 9 procent last van vervuild water te hebben Wil dat zeggen dat ons mi lieu weer aardig aan het op knappen is? Nee, dat wil het niet zeggen, als is het niet helemaal onmogelijk. De uitslag van dat onder zoek wil wel zeggen dat we er minder LAST van ONDER VINDEN. Dus: we merken er minder van. Misschien omdat ie tenslotte aan alles went, Soldaat-oogsthelper: Och. je bent er eens ui Er staan trouwens toch din gen te gebeuren, vrienden, waar de bek bij openvalt, hoor. Waar moet dat heen? De Australische ambassade in Den Haag heeft onthuld dat Australische schapen - bij wij ze van proef - maandenlang bijna niets anders dan oud pa pier hebben gegeten- Mensen van maar zeggen de - laten we - Australische TNO hadden balletjes gemaakt waarin 32 procent linzenmeel, 3 procent mineralen en hooi. en 65 procent afvalpapier uit de regeringsdrukkerij in Ca- berra was verwerkt. En dat kregen de schapen te eten. Arme schapen? Ze werden er dik van, per dag kwamen ze gemiddeld 113 gram aan. Dat idee: brengt me op een De Stem: te vreten- Smakelijk- een krant om op -Sr MERIJN En onze der. de speciale groeten aan Oosterhoutse wapenbroe- (Van onze dactie) parlementaire re- DEN HAAG Er moet op korte termijn een betere con trole komen op het verstrek ken van geneesmiddelen door artsen en specialisten en op het declareren van verleende diensten. Dat zei kamerlid Beekmans (D'66) zelf keel- neus- en oorarts, gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting van volksgezondheid. Volgens Beekmans komen niet alleen specialisten of apo- theekhioudende artsen wei eens in de verleiding mind-er oorbare handelingen te ver richten. Ook huisartsen 'zond-ei apotheek en ziekenhuizen ga'an niet helemaal vrijuit Zo worden patiënten naar huis gestuurd met recepten, die maar liefst duizend keer herhaald mogen worden. In ziek-enhuzen gebeur4 het vaak dat bedden twee weken wor den vastgehouden voor patiën ten die men terugverwacht. Het is Beek-mans gebleken dat sommige ziekenhuizen hun be zetting k-mstmati-g hoog hou- den. Ais oolossing voor het te veel verstrekken van ge neesmiddelen zal hij het ver bieden van zogenaamde herha» lingsrecepten. i^amenid Lamberts, ook arts, diende een m-otie in waarin hij staatssecretaris Hendriks verzoekt er voor te zorgen Jat op zo kort mogelij ke termijn ongeveer 25 wijk- opgericht. Deze zouden dan gezondsheidscentra worden opgericht. Deze zouden dan bemand kunnen worden met 150 a 200 jonge artsen die dan in dienstverband zouden moe ten werken. Financiering kan volgens Lamberts geregeld worden met een speciale bank voor investeringen van ge- zondsheidsinri-dhtin-gen, ana loog aan de Bank Neder landse Gemeenten. Mevrouw Cornelissen (KVP, maar ook sprekend namens ARP en CHU) deed een drin gend beroep op de regering voor een betere subsidierege ling van de kruisverenigingen te zorgen. Het speet haar dat de huidige regelingen een be lemmering vormen voor een verdere integratie van de pro vinciale kruisverenigingen. Een toezegging zoals die aan de kruisverenigingen in Bra- ban4 - die voor 100 procent zijn geïntegreerd - is toege zegd. achten de christen-demo cratische partijen te mini maal.

de Stem | 1974 | | pagina 21