Rijsbergen en Everse falen in de mandekking TANDEM CRUYFF-REXACH VELT FEYENOORD Pahlplatz niet optimistisch Intertrainer Suarez geeft zijn ploeg erg weinig kans Winst w.k. voetbal 50 miljoen gulden FOREMAN WIL ONDERZOEK Liverpool uit Europacup II sport Deen Ritter slaagt niet (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Feyenoord kan zich weer helemaal op het nationale kampioenschap gaan concentreren. Barcelona maakte op niet mis te verstane wijze'een einde aan de kortstondige terugkeer van de Rotterdammers in het toernooi om de Europacup voor landskampioenen door in het tweede treffen tussen beide ploegen een verdiende 30- triomf te behalen. Een zege die volkomen verdiend was, want de Spanjaarden beheers ten het duel uitgezonderd de beginfase nagenoeg volkomen. Grondleggers van de Spaan se overwinning waren Johan Cruyff en rechtervleugelaan valler Rexach, die van hun respectieve tegenstanders Rijs bergen en Everse een onge kende vrijheid genoten. Deze tandem, die in de Spaanse competitie door elke verdedi ging gevreesd wordt (Cruyff als de spelmaker en Rexach als de schutter, die bovendien ook nog technisch zeer be gaafd is en erg makkelijk pas seert), bleek elkaar voortref felijk aan te voelen. Driemaal bracht Cruyff Rexach in stel ling en evenzovele keren bete kende het een treffer, waar van twee de betiteling briljant verdienden. De eerste helft werd geken merkt door een grote nervosi teit bij beide ploegen. Wel be grijpelijk gezien de grote be langen, maar de niet geheel volgepakte tribunes kregen er allerminst hoogstaand voetbal door te zien. De aanvallen werden talloze malen al in een vroeg stadium afgebroken door foutieve passes. In de eerste vijf minuten had Feyenoord onidanks de verdedigende taktiek, die Wiel Coerver had uitgedokterd hij had vier man op het mid denveld geposteerd en liet de ploeg met slechts twee spitsen (Ressel en Kristensen) opere ren het initiatief. Het over wicht leverde de Rotterdam mers door een fout van de Spaanse verdediging één uit stekende kans op, maar de Barcelona-doelman Mora grijpt in voordat Vos gevaar lijk kan worden. Johan Neeskens is voor eventuele assis tentie paraat. weer speelklare John Steen Olsen verknoeide die door ver naast liet doel te schieten. Barcelona kreeg echter al snel grip op het spel van Fey enoord en werd gaandeweg steeds sterker dian Feyenoord, waarbij Kristensen, die in Ri fe zijn meester moest erken nen, duidelijk uit de toon viel. De aanvallende acties van Mi- chels equipe werden steeds talrijker, maar Feyenoord slaagde er door veelvuldig de buitenspelvai te hanteren aan vankelijk in gevaar te voorko men. Feyenoord slaagde er nauwelijks in iets terug te doen. Alleen een schitterende solo van EverSe, die zijn han den vol had aan de beweeglij ke Rexach, leek de Rotter dammers kansen te bieden. Zijn voorzet van de achterlijn werd door Kristensen uit een overigens moeilijke hoek naast geknald. Kort nadat een persoonlijk duel tussen Rijsbergen en Cruyff, waarbij laatst genoem de een overtreding beging, dreigde uit te lopen tot een massaal handgemeen dat voorkwam de goed leidende Engelse arbiter Burns met zijn rustige optreden sloeg Bar celona meedogenloos toe. In de 35sle minuut bediende Cruyff de tussen Ramljak en Rijsber gen op links geheel vrijstaan de Rexadh op maat en d'iens kopbal was te machtig voor Eddy Treytel, die de bal nog wel aanraakte (10). Nauwe lijks een minuut later waren de Spanjaarden, van wie De la Cruz een een gele kaart kreeg wegens een grove overtreding tegen Ramljak, bijna bij een tweede treffer, toen de Feye- noordverdediging voor ver meend buitenspel van Rexach bleef staan. Rexach kon onge hinderd doorgaan en gaf een haarzuivere voorzet naar Cruyff- De spelmaker van Barcelona veel aan de bal faalde (geheel vrij voor Treytel) echter volkomen. Het was echter slechts uitstel van executie. Vijf minuten voor rust bereikte een effectvolle pass van Cruyff Rexach, die de bal ineens op zijn slof nam en daarmee de wanhopig graaiende Treytel voor de tweede keer passeerde (20). Rexach bracht Feyenoord daarmee in nagenoeg hopeloze positie. Feyenoord liet zijn behou dende speelwijze na de her vatting uiteraard varen. Met Kreuz in de ploeg voor De Jong zetten de Rotterdammers alles op de aanval. Dat leverde een drietal mogelijkheden op voor invaller Kreuz, maar de Oostenrijker wist er geen raad mee. Barcelona liet zich echter ook niet onbetuigd. De ploeg van Michels beperkte zich al lerminst tot massaal verdedi Rexach maakt het eerste doelpunt van zijn hattrick, terwijl Steen Olsen toekijkt. gen. En met hun uitvallen wa ren de Spanjaarden uiterst ge vaarlijk. Met name als Cruyff aan die acties deelnam. En dat deed hij veelvuldig. Zijn vaste bewaker Rijsbergen had totaal geen vat op hem. Doordat er v»or Feyenoord geen resultaat kwam zette. Coerver nia twintig min. nog een aanvaller in: de door .het hele Barcelona-legioen ver guisde Lex Schoenmaker, die de plaats innam van Steen Ol sen. Kort na de entree van de spits was Feyenoord dichtbij een tegentreffer, maar Van Hanegem had de pech tegen de onderkant van de lat te koppen. Schoenmaker kreeg even later een juweel van een kans na een schitterende actie van Rijsbergen op de rechte»" vleugel, doch hij miste jam merlijk. In de 26e minuut was het echter helemaal gedaan met de Rotterdammers, van wie Van Hanegem en Schneider met geel geconfronteerd wer den wegens aanmerkingen op de leiding en Jansen, omdat hij Cruyff onreglementair af stopte (de Spanjaard Gallego kreeg overigens ook een gele kaart van de gulle Burns we gens een erg forse overtreding tegen Ressel). Bij een snelle actie van Barcelona ontving Cruyff de bal bij de achter lijn, van waar hij ook de in leiding van de derde Spaanse treffer voor zijn rekening nam. De bal vertrok van zijn voet opnieuw naar 4 Rexach, die voor een van zijn tweede treffer de. Het ontredderde probeerde nog wel redden' maar niet. Het meer dan een weinig fortuin Kreuz tegen de peaL for M# (Van een speciale verslaggever) SCHIPHOL Internaziona- le heeft na een afwezi hcid van drie jaar weer voet op Nederlandse bodem gezet. Woensdagavond wordt aange treden tegen FC Amsterdam in de tweede wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. Luis Sua rez. de enigszins norse coach van Inter, stond de schaarse vaderlandse pers huiverig te woord. „We zijn absoluut niet optimistisch. We hebben een grote achterstand na die ne derlaag van 12 in Milaan. FC Amsterdam heeft erg sterk gespeeld tegen ons. U kunt nu wel zeggen dat Amsterdam <11 iriui in de competitie te leurgesteld heeft, maar ik ge loof daar niet zo erg in. Het Nederlandse clubvoetbal is nu eenmaal erg sterk. Het heeft geen zin er omheen te draaien. Voor ons is het UEFA-cup toernooi verleden tijd". Realiteit of bluf? Een onder deel van de zenuwenoorlog? Men kan Suarez moeilijk gelo ven. Hij glimlacht: „We staan aan de vooravond van een erg belangrijke wedstrijd in de Italiaanse competitie. Zondag ontmoeten we in Milaan AC Milaan en dat betekent erg veel voor ons". Beide ploegen staan momenteel gelijk met zes punten. In het verleden (Van een speciale verslaggever) ENSCHEDE Bij FC Twente, dat morgenavond in tweede ronde van de strijd de UEFA-Cup in Brussel ®°d aantreden tegen RWD Molenbeek, heerste gistera- ïord nog grote onzekerheid 5fr, 'iet beschikbaar zijn van Mksbuiten Theo Pahlplatz, zondag jongstleden in de wedstrijd tegen Excelsior een Weuzing aan de knie opliep. Messure, die zich in de r® van een fikse bloeduit- ortuig heeft geopenbaard, is of de medische staf van FC "rente intensief behandeld, Blaf" '°ch maakte Theo Pahl- beh i maanda?avond een alles druk optimistische in- poMplatz: „In de middaigiu- i had ik weinig last, maar «L ogenblik heb ik veed i'oo s zaken er nu Alr s'a®, zie ik er weinig in- is |?e Pijn blijft zoals dlie nu bisa ze'car n®e' spelen. r misschien komt er na L b beteriLo baa'S PahlPlatz niiet beschik- stre mocht zijn, zou dat een FC -p' ^or>r de rekening van "nnaers in te betekenen. Het ligt .'s. vo°r de hand dat trai te h?''z Kohn na de 21 in ï0 "Mswedstrijd zal kiezen eon tactisch concept an spelen op balbezit .zangrijk onderdeel is- y IMst in die aanpak zou v 0 Pahlplatz een belangrij- kunnen spelen, omdat hiitj in staat meet worden ge acht de bal langdurig in zijn bezit te houtdien- Volgens Spitz Kohn heibben de nederlaag van zijn ploeg tegen Excelsior en de riante overwinning (71) van RWDM op Diest geen niadelülge mentale gevolgen geha'd voor zijn ploeg. Kohn: „Natuurlijk hebben de jongens er wel over gepraat, maar ze zijn intussen geroutineerd genoeg om te weten diat elke wedstrijd weer anders its en ze staan dan ook niet te lang stil bij de eigen nederlaag". Rechterspits Jaap Bos,die a'l sinds het tweede treffen met Ipswich Town is uitgeschakeld door een knieblessure en die inmiddels de training heeft hervat, gaat wel mee naar Brussel, maar die kanis diat hij zal worden ingezet is zeer kleun. MEXICO STAD (AP) De Deen Ole Ritter is er gisteren niet in geslaagd het wereld uurrecord voor professionals op zijn naam te brengen. Op de wielerbaan van Mexi- co-stad legde Ritter in een uur 48.739,04 meter af. Twee jaar geleden bracht Eddy Mercks het record op 49.431 meter. ROME (Reuter) Het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal 1974 heeft een winst opgeleverd van onge veer 50 miljoen mark. Dat is twee en» een half keer zo veel als het „overschot" van Mexi co 1970. FIFA-perschef René Courte heeft dinsdag in Rome cijfers bekend gemaakt uit de financiële afrekening van het toernooi om de wereldbeker, dat dit jaar van 13 juni tot en met 7 juli is gehouden in West-Duitsland. Van de bijna vijftig miljoen mank (gulden) gaat tien pro cent naar de wereld-voetbal bond (FIFA), 25 procent naar de Westduitse voetbalbond en de resterende 65 proeent (on geveer 33 miljoen gulden) wordt verdeeld over de zes tien landen die deelnamen aan de eindronden. Voor de 38 wedstrijden zijn in totaal 1.769.062 toeschou wers naar de stadions geko men. Van het beschikbare aantal kaarten is 71.2 procent verkocht. De recette bedroeg 34 mil joen 342 duizend mark, uit televisie rechten kwam 17 miljoen 916 duizend mark bin nen. uit de verkoop van ma scottes, shirts en andere w.k.-1 minus de verblijfskosten van attributen plus bioscooprech ten 14 miljoen 700 duizend I mark. Dit alles leverde de somma op van 66 miljoen 958 duizend mark op. Dit bedrag,' ploegen, scheidsrechters en or ganisatiekosten tezamen 17 miljoen loi duizenct gulden, levert een winstsom op van 49 miljoen 807 duizend gulden. PARIJS (AP) George Foreman heeft een beroep ge daan op de wereldboltsbond een onderzoek in te stellen naar beweerde onregelmatig heden te snelle telling, slappe ringtouwen en een zacht canvas die volgens hem Mohammed Ali sterk in het voordeel hebben gebracht tijdens het gevecht om de we reldtitel in het zwaargewicht in Kinsjasa, vorige week. Foreman zei ervan overtuigd te zijn dat Ali alles wist van de toestand waarin de boks- rirtg zich bevond en dat hij zijn taktiek daarop heeft ge baseerd. Op een persconferen tie in Parijs verklaarde de ex- kampioen ervan overtuigd te zijn dat Ali's weigering om zoals gewoonlijk door de ring te dansen en het feit dat hij diep in de touwen heeft kun nen leunen, hem een groot en oneerlijk voordeel heeft gege ven. „Hij wist dat hij niet hoefde te komen. Ik was heel sterk in het nadeel". Foreman zei dat hij niet naar excuses zocht voor zijn nederlaag en dat hij niet vraagt om zijn titel terug te mogen hebben. ,Maar ik vind dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar wat er is gebeurd en dat er een rap port over moet worden uitge bracht. Als ik gelijk heb, zal Ali moreel verplicht zijn mij een nieuw gevecht toe te staan. Ik wil voor niets tegen hem boksen". Ik wil mijn tak- tische fouten niet goedpraten. Er zijn gewoon dingen ge beurd omdat Zaire een oner varen land is dat nooit eerder te maken heeft gehad met profs zoals de mensen die voor Ali werken". heeft deze tweestrijd steeds enorme belangstelling getrok ken. Dat zal ook nu het geval zijn. Bovendien speelt bij In- ter natuurlijk ook wel de har de toon die president Frazzioli heeft gebezigd na het opzien barende verlies tegen FC Am sterdam. Frazzioli' heeft de ploeg gewaarschuwd dat er weer gewerkt moest worden, dat er meer spektakel ge maakt moest worden in de competitie. Het publiek bleef weg en de Italiaanse multimil jonair voelde er heel weinig voor om in het immense San Siro stadion steeds meer lege vakken te zien. Een harde lijn dus. In de competitie heeft Inter na die woorden inderdaad wel van zich afgebeten. Afgelopen zondag werd er dan de Itali aanse kampioen Lazio zij het geflatteerd, gewonnen. „We speelden inderdaad beter, maar we hadden ook geluk. Onze grote man was in dat treffen Fedele, die ook de winnende goal heeft gemaakt". Inter treedt woensdag in het Olympisch stadion in ieder ge val zonder de veelvoudige in ternational Giacinto Facchetti aan. Deze heeft twee gebroken ribben en was niet eens bij het gezelschap van zestien spelers dat maandagmiddag in Amsterdam aankwam. Voor hem zal Bini spelen terwijl Cattellani waarschijnlijk voor de aan zijn knie geblesseerde Bertini zal worden ingezet. Suarez heeft daarover echter nog geen definitieve beslissing genomen. „Na de training van dinsdagmorgen zal ik beslissen ol Bertini, dan wel Cattellani zal spelen". Ook twijfelt hij nog tussen Moro en Scala op het middenveld. Opnieuw zal Moro, evenals in de eerste ontmoeting geblesseerd zijn. Maar in Milaan speelde hij ook en in de laatste twee com petitiewedstrijden was deze middenvelder eveneens van de partij. ,.We zullen in ieder ge val proberen er woensdag een goede show van te maken", zei Suarez. „We willen de slechte indruk, die we in Mi laan gemaakt hebben uitwis sen, hoewel we weten, dat wij voor een hopeloze taak komen te staan. Temeer daar het ge mis van een man als Facchetti toch een aanzienlijke ver zwakking betekent. De vermoedelijke opstelling luidt: Bordon, Fedele, Oriali, Guibertoni, Cattellani, Moro, Mazzola, Mariani, Boninsegna, Nicoli. Fachetti: geblesseerd. BOEDAPEST (Reuter) Liverpool is dinsdag in Boeda pest door Ferencvaros uitge schakeld voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pacup voor bekerwinnaars. De Engeise vertegenwoordiger kwam niet verder dan een ge lijkspel van 0U. Het eerste duel was geëindigd ki een ge lijkspel van 11, zodat het Hongaarse doelpunt in dit ge- val dubbel telt Er zal voorlopig niet wor den gespeeld om de officieuze wereldbeker voor clubteams, omdat de Europese kampioen, Bayern Münehen er niets voor voelt in te gaan op de hoge eisen van tegenstander Inde- pendiënte. Nadat de Zuidame- rikaanse kampioen positief had gereageerd op een voor stel van de Westduitsers twee duels te spelen met als inzet de wereldbeker hebben dele gaties van de beide clubs dinsdag in Rome de mogelijk heden bepraat. Independjente eiste echter, dat het voor het duel in Münehen, dat als eer ste was gepland, een garantie- som van 625.000 gulden krijgt. Bayern wenste hier niet op in te gaan. Bayern-voorzitter Wilhelm Neudecker: „Als wij aan dit bedrag willen toeko men, zullen wil een uitver kocht Olympiastadion moeten hebben. Die garantie hebben wij natuurlijk niet. Voor on» is de zaak voorlopig van dc baan. In het voorjaar zullen wij wel verder zien". O Borussia MonchentgfaeRjaidh heeft gisteren in Lyon de tweede wedstrijd voor de tweede ronde yam het toernooi om de UEFA-cup met 5—2 gewonnen en zich voor die der de ronde geplaatst. De West duitsers hadden de eerste wedstrijd met 1—0 gewonnen. De ruststand wat 2—1 Borussia.

de Stem | 1974 | | pagina 17