MIDDEN- IN ZUID-AFRIKA WILLEN OPZEGGEN Surinamers willen wonen Verwaterde Cypras- resolutie in Y.N. AUTOMARKT DRUNEN WORDT JAARLIJKSE TRADITIE r. Gijsen valt abortus zeer fel aan MAUSOLEUM LENIN OPEN Meester-kraker M. trouwt met ex- agente van politie TELEFUNKEN Linkse Peronisten schuldig aan moord op Villar IVel gesprekmaar geen olie-compromis met sjah Misschien Amerikanen naar Simonstown binnenland buitenland Loene 23 in baan om de maan Kritiek „Release" Breda op aanpak gijzeling, KATHOLIEKE STATISTIEKEN Cheek-to-cheek op een tango van Malando. radio's. Naar landelijke hengelsport- organisatie in '75 TWEE DODEN BIJ BRAND TIJDENS TWEEDAAGS CONGRES VAM PRO VITA IN BRUSSEL Oneconomisch Besparing waaNDAG 4 NOVEMBER 1974 5 NEW YORK (UPI De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft opgeroepen tot vertrek van alle buitenlandse troepen van Cyprus, de veilige te rugkeer van vluchtelingen naar hun woongebieden en verdergaande onderhande lingen tassen de Grieks- Cyprische gemeenschappen °ver een politieke oplossing van hun conflict De voor' Grieken en Turken aanvaardbare compromis-reso- ,le weraï eenstemmig goed- S™urd ipet 117 s'temiiten voor en ge'pn tegen. De stem- nung besloet een Cyprusdebat ,a" de assemblee van e.en week. 'n hun afsluitende verkla gen echter bleven de Turk- '0 minister van buitenlandse «en Gunes en de Cyprische o'egatieleider Kyprianoe op un afwijkende standpunten aan. Gunes zei dat een fe- «watieve staat de enige oplos- "8 was, terwijl Kyprianoe aan bleef vasthouden/dat de yprtoten niet kunnen onder- nanclelen zqlang een Turks in-, ger óp Cyprus is gele- ADVERTENTIE) Wie $panje kent «nt OSBORNE SHERRY In de resolutie wordt aan alle landen gevraagd de soe vereiniteit, onafhankelijkheid en niet-gebondenheid van Cy prus te eerbiedigen en zich te onthouden van alle daden van interventie. Het verdere over leg kan vervolgens de resolu tie-in het raam van de Vere nigde Naties worden ge voerd. De resolutie pleit voor voortgaande bijstandshulp aan Cyprus via de Verenigde Na ties en samenwerking' van alle partijen met de V.N.-vredes- macht die, zonodig, zou moe ten kunnen worden ver sterkt. Aan secretaris-generaal Waldheim van de V.N. vraagt de resolutie zijn goede dien sten te willen blijven aanwen den. Vier n-iet-gebonden landen - Algerije, India, Mali en' Joe goslavië - hebben enkele da gen aan de resolutie gearbeid en er alle verwijten aan het adres van Turkije uit verwij derd die in een eerdere ont- werp-resolutie hadden ge staan. MOSKOU Na een half jaar gesloten te zijn ge weest wegens restauratie werkzaamheden is het mau soleum van Lenin op het Rode Plein in Moskou weer voor het publiek openge steld. Onmiddellijk vormde zich een lange rij wachten den, die eer wilden betui gen aan de grote Russische leider. MOSKOU (AP) De nieuwste Russische maansonde, de Loena 23, is zaterdag in een, baan rond de maan terechtgekomen, zo heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Het officiële persbureau meldde dat alle systemen aan boord van het op 28 oktober ge lanceerde onbemande ruimte station „normaal functioneren" De Loena-23 doet een uur en 57 minuten over een baan rond de maan en heeft een hoogste punt van 104 en een laagste punt van 94 kilometer boven net maanoppervlak. DRUNEN De automarkt die de afgelopen drie dagen In Drunen is gehouden door het Lips-Autotron zal volgend jaar worden herhaald. Het ligt tn de bedoelng van deze markt waarop oude auto's en auto-onderdelen worden verhandeld een .jaarlijks terugkerende traditie te maken. De eerste auto markt in Drunen is met veel succes verlopen. Van de 140 aan- feboden auto's werden er 60 verkocht. Een oude Cadillac, ln 960 gebruikt bij het huwelijk van koning Boudewijn en konin gin Fabiola voor dat huwelijk omgebouwd en voorzien van kogelvrije platen werd voor 25.000,gekocht door een meubel- en tapijthandelaar in Helvoirt. De markt werd bezocht door ongeveer 9000 belangstellenden. Onder de kopers waren Nederlanders, Belgen en Duitsers. Volgens de directie van Lips-Autotron zijn sommige modellen voor bijzonder hoge bedragen van eigenaar verwisseld. Het Autotron zelf houdt zich alleen bezig met het organiseren van de markt en niet met de handel. Ook in de komende jaren aal volgens deze formule worden gewerkt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Release" Breda dat zich het lot aantrekt van mensen in nood, heeft in een open brief scherpe kritiek ge uit op do manier waarop de Nederlandse regering de gfjae- lingsaffaixe van vorige week in de Scheveningse strafgevan genis heeft opgelost. De overheid zou zelf schul dig ziiljin geweest aatn deze gij zeUmg. De vier gedetineerden zouden ontmenselijk behandeld worden. Dat „Sdheveningen" geen den is volgens de open brief „Tweede Mimohen" os gewor- niet te danken aam het optie- den van de mariniers maar aan dat van de vier gevange nen- (Van redactie buitenland) BOEKAREST De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, die giste ren aankwam in Boekarest voor besprekingen mét president-partijleider Nicolae Ceausescu van Roe menië, heeft tegen journalisten die hem op zijn reis van Teheran naar Boekarest vergezelden, gezegd dat hij morgen opnieuw een reis onderneemt naar het Midden-Oosten. Doel van zijn nieuwe mis sie daar is,.,,*!!* partijen in het Midden-Oosten t« pol sen over de betekenis vul de Arabischs topconferentie In Rabat en eventuele nieu ws initiatieven in het stro ven naar vrede." Kissinger vertrekt n«ar het Midden-Oosten nadat hij mor gen im Rome de wereldvoed seloanfeientne zal hebben toe gesproken. Hij gaat deze dag tevens op audiëntie bij de paus- Deze week bezocht hij dan achtereenvtofligems Cairo; Riiiart, Amman, Damascus en Tel Avtlv, plus daartussendoor nog Ankara. Vandaag is de Amerikaanse minister in Joe goslavië om, naar het partij blad Bonba Zomdag berichtte, „meningsverschillen ten aan zien van internationale kwes ties tussen de Verenigde Sta ten en Joegoslavië seal niet te overbruggen, dan toch te ver kleinen". Enkele kwesties in het Mudden-Oosten hebben zich intussen nag iets scherper afgetekend. Zo hebben (-o.a- opnieuw de Palestijnse guerril la's en deArabische canfrom- tatiestaten unaniem Ameri kaanse vooratellem voor een vreedzame regeling met Israël van de hand gewezen. Zij ver wachten een vijfde oorlog in Het Midden-Oosten, zo heeft een hooggeplaatste guerrilla woordvoerder aangekondigd, In Teheran heeft dr. Kissin ger met de. sjah van Iran over de oliekwestie gesproken. Daarbij m i men niet tot concre te besluiten gekomen, ma-ar heeft men meer begrip gekre gen -voor «lfcaare standpunt. De sjah maakte bekend dat bij op de volgende bijeenkomst van die organisatie van olie- exporterende tanden OPEC voorstel voor een eenheids prijs zal koppelen aan de eis dat de internationale oliieihaiat- schappiijen haar winsten dras tisch zullen beperken- Daar mee wordt de voorwaarde voor een ailgemene vertagiini van de olieprijs in de verbrui- kerslanden geschapen, als de regeringen de maatschappijen in toom houden en geen extra betasting beffen. De sjah liet «r amderrijds geen tv bestaan, dat de effli rende tanden htm winstmarge minstens moeten behouden en iin de toekomst zullen afmeten maiar de inflatie in de geïndustrialiseerde lan- den- -Uit een in Teheran gepufeli- oeerd communiqué blijkt wel, dat Perzië en de V.S. van plan rijn hun samenwerking op kerngebied te intensiveren. .Met Ceausescu van Roeme naë zal Kissinger het onder meer over het Midden-Oosten hebben. Roemenië is het enige Oostblokland dat noodt rijn di plomatieke bettekk-inge-n met Israël heeft verbroken en daarnaast 'betrekkin-gen onder houdt met de Arabische lan den- AMSTERDAM honderden Surinamers de monstreerden zaterdag in Amsterdam tegen o.a. wat zij noemden het slechte woningbeleid van de gemeente. Hier een beeld van deze overigens rustig verlopen betoging. VATICAANSTAD CIC) Het aantal vrouwelijke religi euzen in de r.-k. kerk bedroeg eind 1972 ongeveer een miljoen. Eer zijn 418.000 priesters. Het aantal uitgetreden priesters wordt ruimschoots overtroffen door de priesterwijdingen, voor al in Afrika, Azië en Amerika. ;,Dit getuigt vam de vitaliteit van de kerk ondanks het feit dat Europa door diepgaande maat schappelijke omwentelingen wórdt gekènmerkt", aldus het Vaticaanse blad „Osservatore Romano", dat enige cijfers pu bliceert uit het statistisch jaar boek van het Vaticaan. dat over enkele dagen verschijnt. Het percentage katholieken, dat thans, .ruim 18 procent van de 'wereldbevolking uitmaakt, is iets gedaald?Im vergelijking met 1971. toen .dit Ï8.3 procent bé- droeg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG de bijnaam heeft gekregen en de vroegere agente van politie Helma V.. die Aage M. een tijdlang, voor de politie verborgen heeft ge houden. gaan trouwen. Een tijdstip van het huwelijk is nog niet vastgesteld. Aage M. zit in Zwolle zijn straf uit voor de inbraken, die hij heeft gepleegd. Helma V. moet nog voor de rechter ko men voor het „verstoppen" van Aage M. toen zij nog agente van politie te Rijswijk wal. Het tweetal wil, zoals aan vankelijk werd overwogen niet in de gevangenis trouwen. Het nieuws is bekendgemaakt door de verdediger van Aage M. mr. E. de Jong - Swemers uit Amsterdam. (ADVERTENTIE) En hoe zou zo'n meeslepend stuk muziek beter tot zijn recht komen dan op een Telefunken radio? Kijk enlüister eens bij uw Winkelier. En ontdek dat de Telefunken collectie loopt van portable tot wereldontvanger. UTRECHT (ANP) De stichting ter voorbereiding van de landelijke hengelsportorga nisatie heeft in een algemene bestuursvergadering zaterdag in Utrecht de grondslag gelegd voor de oprichting van een nieuwe landelijke hengelsport organisatie in januari 1975. Deze zal de plaats innemen van de Algemene Hengelaars- bond en circa 400.000 indivi duele sportvissers omvatten. De stichting werd in sep tember 1972 opgericht door de Algemene Hengelaarsbond en 21 regionale federaties van hengelsportverenigingen met als doel de oprichting voor te bereiden van een nieuwe lan delijke hengelsportorganisatie die zich o.m. ten doel zal stel len om zoveel mo-gelijk henge laars in zoveel mogelijk water tegen redelijke kosten te laten vissen. De nieuwe organisatie zal in 1975 een grote vergun ning uitgeven waarin meer dan 70,t hectaren viswater zal zijn opgenomen en gratis door de leden kan worden bevist, aldus de stichting. Als voorzit ter van de nieuwe .organisatie zal de heer J: Arendsen uit Leek wordèn voorgedra-gen- DE Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal binnenkort contact opnemen met minister Van Agt (Justi tie) om met hem te praten over de berichtgeving van de Nederlandse pers rond de gij zeling in de Scheveningse strafgevangenis, DE Portugese socialistische partij heeft zich teruggetrok ken uit de „Portugese demo cratische beweging" (MDP), waarin de communisten de bo ventoon voeren. Dit betekent een verdere toeneming van de spanning tussen de socialisten en de communisten. BUENOS AIRES (AP) De links-peronistische organisatie „Montoneros" heeft bekend ge maakt de chef van de federale politie Alberto Villar en diens vrouw vermoord te hebben door het plaatsen van een bom in de plezierboot van Villar. De 51 jaar oude politieman en zijn vrouw kwamen om het leven toen hun boot, na-uitge varen te zijn, 20 meter van da bewaakte steiger in de lucht vloog. In een communiqué verklaarde Montoneros de dood van me vrouw Villar te betreuren. De groep Montoneros heeft een reeks opzienbarende ont voeringen en aanslagen ge pleegd sinds zij twee maanden geleden onderdook HARDERWIJK (ANP) Twee kinderen uit het gezin van de familie Visser te Har derwijk rijn in de nacht van zaterdag op zondag hl een zo genaamde Oostenrijkse woning waarin veel hout is verwerkt, verbrand. Het rijn de 14-jarige Benny Visser en rijn 21-jarige zuster Hilda. Enige leden van het ge zin liepen tijdens de brand verwondingen op. De oorzaak van de brand is niet bekend. DE vijf orkanen, die drie we ken lang hebben huisgehou den op de Filippijnen hebban volgens een mededeling van het internationale Rode Kruis ln Manilla aan 110 mensen het leven gekost. Er worden 27 personen vermist (Van onze correspondent» BRUSSEL Bosschop dr. J. Gijsen van Roermond heeft tijdens een tweedaags congres Van de Belgisch katholieke otr- ganisatie „Pro Vita" dit week einde een felle aanval gedaan op degene dSe abortus plegen of deze propageren. Mgr. Gijsen ten gehore van enkele honderden artsen, theo logen en andere wetenschaps mensen uit tien landen waar onder enkele Zuidiaimerifcaan- se, zei' ondermeer diait juist in onze dagen, waarin de mens no eenzijdig wordt beschouwd aks een netuwrpnodwkt, heit be langrijk is dat rij die déze mens als schepsel Gods willen zien, dit onverkort beleven en propageren. .-'li'; De bisschop sprak over men sen diie in deze tijd de be staande normen relativeren en waarschuwde om niet met de- se stroming mee te gaan- Bis schop Gijsen van Roermond, uie op dit congres als een van de belangrijkste sprekers was aangekondigd inzake het the ma „Voor de vrijwaring en bescherming van elk mense lijk leven en de verdediging van het ongeboren kdod", zei ondermeer nog: „Zij die de mens ais schepsel van God zien hebben de taak alle men sen bewust te maken van hun schepsel Gods zijn, opdat wer kelijke vrijheid en blijvende liefde kunnen heersen. Zij dienen vast te houden aan Gods natuurwet, die in Chris tus zichtbaar is geworden. Zij moeten trachten de mens en de wereld te verheffen, niet alleen op het hoogst haalbare, het meest inzichtelijke natuur lijke plan, maar daarbovenuit op het plan Gods naar Chris tus model. Dan alleen zal de nieuwe aarde in vrede en lief de gestalte krijgen", aldus de bisschop van Roermond. Het tweedaags congres, dat besloten met een aantal reso lutie die kunnen worden sa mengevat ais beroep op de nationale overheden om de be staande wetgevingen niet te verzachten, ging buiten bet gebouw vergezeld van een de monstratie van enkele honder den mensen, vooral vrouwen, voor de legalisering van abor tus en voor een juiste naleving van de wet dlie reclame voor voorbehoedsmiddelen toelaat. Op het oonigres waren name lijk ook sprekers geweest die zich tegen het gebruik van de pil keerden- De betogers hadden in feite ook wel enig gehoor op het congres zelf, waar niet alléén tégen de abortus ten strijde werd getrokken, maar waar bijv. een Gentse hoogleraar opmerkte, dat bij de Belgische officieren van justitie alsook bij de Belgische rechters heel veel begrip bestaat inzake het aboi-tus-vra-aigstuk en dat zij doorgaans een open oor heb ben voor de rechtvaardiging van abortus. Zij zien toelating van abortus provocates in d-e praktijk ruimer dan hetgeen de wet hierover ze-gt: Abortus provocates is verboden tenzij 'iet leven van een moeder hierdoor in gevaar wordt ge bracht. aldus de Belgische wet. In de praktijk is het zelfs zo. dat de justitie in België hangende een officieel rapport dat in opdracht van de rege ring thans over het abortus vraagstuk wordt gemaakt tor 1 januari 1976 artsen die illegale abortus pl-eeen oraee- moeüd laat. die Op een twee jaar geleden aan de Leuvense universiteit ge hóuden congres over abortus aangedrongen f«p idj-ke versoepeling van de huidige wetgeving. De Belgische regering voelt er niets voor om over het abor tus-vraagstuk zijn nek te bre ken. reden waarom het om- a-werp iin een stu- uitbesteed. HetBel gisch parlement kan te zijner tijd ook beslissen over twee wetsontwerpen die zijn inge diend inzake - abortus- Een er van wil in ieder geval abortus legaliseren gedurende de eer ste drie maanden van de zwangerschap. Ofschoon het abortus-vraag stuk anders dian in Neder land door onze Zuiderburen toch doorgaans in de ijskast wordt, gehouden en er slechts af en toe wordt uitgehaald tij dens congressen en studieda gen, staat het toch hoog geno teerd in de publieke belang stelling. Opiniepeilingen heb ben aangetoond dat ook de Belgen de huidige wetgeving te streng vinden en abortus met name aan de behandelen de arts en aan de vrouiw wil len overlaten. (Van onze correspondent) LONDEN De sterke ge ruchten dat Groot-Brittanië ,an Plan is zijn akkoord met Zud-Atrika over de marme- hasis van Simonstown unlela- teraal op te zeggen, werd gis teren door de regering Wilson louter speculatief" genoemd. Sommige waarnemers be schouwen die reactie ris een ^vestiging van Wilson's voor- Sn om de Brits-Zuidafri- luanse vloot overeenkomst te schrappen. In Zuid-Afrika wordt al ge reed, dat de plaats van. de Britse vloot in SimontoWn misschien ingenomen zal wor den door de Fransen en moge lijk zelfs door de Amerikanen. De Britse conservatieven ma ken zich gereed om in het parlement de socialistische re gering aan te spbren niet door te zetten met dit plan. Over Simonstown is de laat ste tijd weer heel wat te doen geweest, eerst naar aanleiding van recente Brits-Zuidafri- kaanse vlootmanoeuvres en vervolgens omdat drie ex treem-linkse socialistische mi nisters in een vergadering van hun partijbestuur kritiek uit gebracht hadden op het rege ringsbeleid inzake Zuid-Afri- ka. Bedoelde ministers werden prompt wegens gebrek aan loyaliteit op de vingers getikt, door premier Wilson Sindsdien is het duidelijk geworden, dat zij toen al op de hoogte waren van Wilsons voornemen om het verdrag van Simonstown op te zeggen. Vooraf moet echter nog de NAVO en de Verenigde Staten geraadpleegd worden. De Brit se regering is van oordeel, dat de basis van Simonstown nog maar weinig strategisch nut heeft voor haar vloot. Londen erkent wel, dat in geval van oorlog Simonstown weer erg belangrijk zóu kunnen wor den- Het schijnt er echter op te rekenen, dat de Amerika nen deze Zuidafrikaanse basis dan wel zullen inpalmen. In de huidige omstandighe den is het gebruik van Simons town echter economisch en po litiek nadelig voor Groot-Bri- tannië, omdat het in de ogen van de zwarte Afrikaanse sta ten verraad pleegt wat betreft de internationale wedstrijd te gen het Zuidafrikaanse apart heidssysteem. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, James Callaghan, is dan ook van oordeel, dat deze vorm van samenwerking met Zuid- Afrika niet langer voortgezet mag worden. „Op lange ter mijn, liggen onze commerciële en strategische belangen ten noorden van de Zambesi en niet in Zuid-Afrika." zegt hii. De vlootbasis van Simons town is 25 mijl verwijderd van Kaapstad. Zij werd in 1795 gesticht door de Britten. In 1955 werd de controle op de bssis door Groot-Brittannië overgelaten aan Zuid-Afrika. Sindsdien mogen de Britten er gebruik van blijven maken, zowel in oorlogs- als in vre destijd en ook wanneer Zuid- Afrika neutraal blijft in een internationaal conflict. In oor logstijd geldt dit akkoord eveneens voor de bondgenoten vam Groot-Brittanië. Simons town is de enige marinebasis tussen Gibraltar en Singapore, die volledig uitgerust is om oorlogsschepen te herbevoorra- den en reparaties uit te voe ren Door de overeenkomst van Simonstown op 'te zeggen kan Groot-Brittanië een jaar lijkse besparing doen van on geveer 250 miljoen pond. De Britse defensie-begroting be draagt momenteel 3.6 miljard pond.

de Stem | 1974 | | pagina 5