Politie content, horeca niet Brand in Seoel eist 88 doden DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DIT HULST BU BOTSING i: Drie vermisten op W estersehelde Alleen Ajax onge schonden ZEER WEINIG OVERTREDERS NIEUWE ALCOHOLWET DE STEM Taxi-chauffeurs koelen woede op „borrelbussen" MARGARINE IN KUIPJE DUURDER Ford dreigt EEG met maatregelen ES*- SOLDATEN KRIJGEN 12,50 EXTR4 VOOR OOGSTHULP ^jandaag Schipper sechtpaar uit Made waarschijnlijk verdronken Over boord Noord-Brabant Aangereden „Express" Rotterdam Gasten opgesloten in nachtclub NEDERLANDS RECORD IN HIMALAJA? KLEUTER (5) VERDRONKEN Door kolendamp gestikt - Toestand Nixon niet meer kritiek maart 1975 3 3 mandager, vergt. iarden agvooru. Birgen op Zoom' 2iv«nb6ffl®0 Dordrecht Etttn STEM Maandag 4 november 1974 114e jaargang no. 17482 Tv EDITIE VOOR ZEELAND DIRECTEUR i DR. W. A. j. M. HARKX HOOFDREDACTEUR: l- LEIJENDEKKER kantoren te breda - bergen op zoom - goes hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen Zuid-Beveland zaterdag j.l.: een schraal zonnetje, maar genoeg voor de boeren om te proberen nog wat van de uienoogst te redden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Alle militairen, die volgende week op basis van vrijwilligheid de Zeeuwse boer gaan helpen bij het binnen halen van de oogst, zullen een extra vergoeding boven hun nor male wedde krijgen van 12,50 per dag. Dit hebben minister Vredeling van defensie, zijn staatssecretaris Van Lent en de secretaris-generaal Peijnenberg in onderling overleg besloten. Niet in aanmerking voor een extravergoeding komen de mili tairen die met jaarlijks oogstverlof gaan en de chauffeurs van de 32 ter beschikking gestelde diepladers van de landmacht. De chauffeurs krijgen een vergoeding op basis van het reisbesluit. Als gevolg van de ongekend hevige regenval in de afgelopen twee maanden staat de oogst te rotten op het land en is dringend hulp geboden. Het ligt in de bedoeling 1000 militairen in te zet ten voor het met de hand rooien van uien, gladiolen en aard appelen in Zeeland. De diepladers zullen tractoren en oogstma- chincs uit Friesland en de Noord-Oostpolder naar Zeeland over brengen. (Van Onze correspondent) HULST Bij een ernstig verkeersongeluk gisteren op de E-3-weg, op de grensschei ding Melsele-Zwijndrecht in België, zijn drie inwoners van Hulst om het leven gekomen. Het zijn de 49-jarige mevrouw Beekman-de Vqs, de 63-jarige mevrouw De Vriend en de 76- jarige mevrouw Prenen. Zij zaten in een personen auto, bestuurd door de heer Beekman, die frontaal in bot sing kwam met een Belgische auto, bestuurd door J. Wau- ters uit Kalmthout. De heer Beekman werd zwaar gewond opgenomen in het St.-Anna- ziekenhuis in Beveren, evenals de echtgenote van Wauters. Het dodelijk ongeluk is ge beurd, doordat een van beide bestuurders wie was gister avond nog niet bekend een inhaalmanoeuvre deed, wat een frontale botsing tot gevolg had met het noodlottig resultaat. Het bewuste weggedeelte waar het ongeluk gebeurde, staat bekend als een ware do denweg. Sinds april zijn daar verbredingswerkzaamheden aan de gang en tot nu toe zijn daar ®J ongevallen al 20 doden ge vallen. De werken duren nog 'ot december. Zaterdagavond Is de 21-jarige R- J- Criens uit Goirle bij een verkeersongeluk op de Tilburg- sevveg in zijn woonplaats om »et leven gekomen. De jonge man botste met zijn motor "ontaai op een links afslaande Personenauto. wisselvallig Opklaringen, afgewis- seld met buien. Matige, 3a" de kust tijdelijk krachtige wind uit west noordwest. Maximum temperaturen omstreeks 9raden. *tad en streek koliek brandweer op Zeeuwse BB. Pagina 3 binnen- en ?UITENLAND Britten willen vloolbasis 'n Zuid-Afrika opheffen. Pagina 5 badio en televisie JA'ddengolf is te druk be26t- Pagina 13 In de nacht van zaterdag op zondag werd bij het zoeken naar het vermiste schippersechtpaar uit Made gebruik ge maakt van lichtkogels, die met parachutes vanuit een heli kopter boven de Westerschelde werden neergelaten. (Vau onze correspondent). HANSWEERT Drie men sen hebben het afgelopen wee kend vrijwel zeker het leven verloren bij ongelukken op de Westerschelde. Het schippers echtpaar Van Gils-Vischer uit Made wordt vermist sedert za terdagavond toen hun binnen vaartuig bij het verlaten de haven van Hansweert werd overvaren door een Pools zeeschip. Een Duitse sportvis ser sloeg zondagmorgen nabij Vlissingen van het sportvis sersvaartuig Barracuda. Ook hij wordt sindsdien vermist. Schipper W. van Gils (55) en diens 49-jarige vrouw C. van, Gils-Vischer waren de enige opvarenden van het 341 ton roetende binnenvaartuig Dieu m'Aidera, dat zaterdaga vond even voor negen uur de haven van Hansweert uitvoer op weg naar Doornik. Even buiten de haven werd het bin nenschip finaal doormidden gevaren door de 2000 ton me tende Pool Goslice. De Dieu m'Aidera zonk binnen één mi nuut. Boten, van de rijkspolitie te water, rijkswaterstaat en de bergingsbedrijven Polderman ■rit Hansweert en Muller uit Terneuzen namen kort na de aanvaring deel aan een groot scheepse zoekactie. Rond mid dernacht wierp een Belgische helikopter lichtparachutes af. De helikopterbemanning zocht vervolgens met schijnwerpers de plaat van Ossenisse af. Het enige dat gevonden werd was de roeiboot van het vergane binnenvaartuig. Gisteren over- ,ag werd de zoekactie voort gezet, eveneens zonder suc ces. De heer Van Gils is een zeer bekend en gezien figuur in schipperskringen Hij is voorzitter van de afdeling zuid van de r.-k. schippersbond St.- Nicolaas. Het echtpaar Van Gils heeft vier kinderen .Nor maal voer de jongste zoon mee op de Dieu m'Aidera. De zoon was voor de reis naar Doornik echter thuis 'gebleven. Zijn moeder had voor deze keer zijn plaats ingenomen. De 21-jarige Duitse sportvis ser, Gunther Thimister uit Aken, is zondagmorgen om kwart voor elf op de rede van Vlissingen te water geraakt en zeer waarschijnlijk verdron ken. Hij was met een gezelschap Duitsers aan boord van het sportvissersvaartuig Barracuda uit Vlissingen uitgevaren. Toen hij zich van het dek naar de brug begaf, heeft hij op de trap zijn evenwicht ver loren en is in het water geval len Drie minuten na melding van het ongeval Voer een speedboot van het loodswe zen uit, gevolgd door de red dingsboot „Javazee" uit Bres- kems en de „Stuyvesant" van rijkswaterstaat. Daar de man dikke kleding en laarzen aan had verdween hij meteen in de diepte. Het stoffelijk over schot was gisteravond nog niet teruggevonden. (Van onze redactie buitenland) BOTTERDAM/DEN HAAG/KLOOSTERZANDÉ Het eerste weekeinde sinds de inwerkingtreding van de nieuwe alcohoïwet is in het hele land gekenmerkt door een uit zonderlijk gering aantal weggebruikers onder invloed van alcohol. De politie, die dit in twee achtereenvolgende nach telijke controle-acties heeft vastgesteld, is zeer tevreden. Dit in tegenstelling tot de meeste horeca-ondernemers, want het aantal bezoekers van hun etablissementen is in het afgelopen weekeinde over het algemeen veel kleiner geweest dan normaal, en bovendien werd veel minder alcoholica besteld dan normaal. Dit drukte niet alleen de stemming, maar vooral de omzet, Van de verschillende aanbiedingen aan „alternatief" vervoer zoals „drank- en borrelbussen" is tot verdriet van de horeca eveneens zeer weinig gebruik gemaakt. In Rotterdam hebben twee nachten achtereen taxichauffeur» door een blokkade het de „borrelbussen" praktisch onmogelijk gemaakt uit te rijden. In Utrecht koelden taxichauffeurs hun woede op de „Drivers- club", die automobilisten èn hun auto thuisbrengt. Bij de verkeerscontrole-actie die in de twee opeenvolgende nachten in het gehele land door de politie is uitgevoerd, zijn 35-955 voertuigen aange houden. Van alle bestuurders werden er 317 of 0,9 procent gevraagd mee te werken aan de ademtest. Op grond hiervan werd aan 92 bestuurders of 0,25 procent een rijverbod op gelegd, terwijl nog eens 51 bestuurders (0,14 procent) een proces-verbaal kreeg wegens het - strafbaar onder invloed van alcohol besturen van een auto. Bij die acties werden 401 blaaspijpjes geib,ruikt, waarbij dan de buisjes inbegrepen werden voor de tweede "adem test op het politiebureau. Behalve de gemelde strafba re feiten werden bij de ver keerscontrole nog 1100 andere strafbare feiten geconsta teerd. Anders gezegd en samenge vat heeft de controle in twee nachten op (overmatig) alco holgebruik in het verkeer op geleverd: 1 op de 390 bestuur ders kreeg een rijverbod, 1 op de 705 bestuurders werd ge verbaliseerd wegens het rijden onder invloed. Vrijdagnacht zijn verreweg de meeste „zon daars" gepakt, zaterdagnacht was het veel rustiger. In Noord-Brabant zijn zater dagnacht ruim 2000 verkeers deelnemers gecontroleerd, rie automobilisten zijn bekeurd wegens duidelijke dronken schap en drie omdat het alco holpercentage in hun bloed boven de 0,5 promillage lag. Ook is aan zes automobilisten een rijverbod van enkele uren opgelegd. 39 keer moest er in het bekende buisje worden ge blazen en bij vijf personen werd een bloedproef geno men. In Breda zijn 400 verkeers- deenemers gecontroleerd. Van hen moesten er vier blazen en kreeg een tijijelijk rijverbod opgelegd- Tijdens de alcoholcontrole vrijdagnacht in Zeeland is drie weggebruikers een rij verbod opgelegd. De rijkspoli tie in Aardenburg (Zeeuwsch- Vlaanderen hield, een auto mobilist aan die een glaasje te veel op had, terwijl de middel- burgse politie 2 bromfietsbe stuurders onderschepte, die hun „wetje niet wisten". In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het Noord-HoF landse Heemskerk 'n 50-jarige brigadier van politie, de heer Schoolmeester, tijdens een al coholcontrole door de bestuur der van een gestolen auto aan gereden. en uur later is hij in eer. ziekenhis aan de opge iopen verwoningen bezwe ken. De Centrale Commissie Ver- keerspalïtdfc beeft in een ver klaring zaterdag de concüusde getrokken diat het publiek zich zeer gedisciplineerd heeft ge dragen- Het wais bij de alco- holcontroileactAe opgevallen dat er veel vrouwen achter het stuur zaten en dat veel man nen diiie achter het stuur zaten totaal niets gedronken bleken te hebben. De horeea-omdememeirs van Kknosterzamde hebben een voor hen zeer ongelukkig weekeinde achter de rug- De verwachting dat de speciale dor minister Van Agt zelf „ingewijde" horeca-bus- Ifijn, „De 0,5 promille expres" bij het publiek in de smaak zou vallen, is niet bewaarheid- Slechts enkele tientallen be zoekers maakten van deze ZVTM-servioe gebruik. Daarnaast werden versdhiill- lende exploitanten geconfron teerd met een ontstellende te rugloop van de klandizie. Er zaterdagavond zelfs sprake van zevenitdig tot tachtig pro eent minder barbezoek dan anders. Dit stelt Toiine Raes, eiigeniaar van bar De Krokodil, mede-initiatiefnemer van het laten rijden van de horeca- buslijn. „Deze week gaan we er ge zamenlijk uitgebreid over pra ten. In el'k geval gaan we nog twee weken door met de bus dienst". aldus de heer Raes. Evenals in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben de Rotterdamse taxichauffeurs gisternacht de dienstregeling van de „borrelbus" in de war geschopt. Door de blokkade hebben de bussen nauwelijks kunnen rijden. De cafégangers konden evenmin per taxi naar huis, omdat vrij veel taxi's bij de actie op het Stationsplein waren betrokken. Om drie uur gisternacht werd de blokkade opgeheven en konden de laat ste passagiers worden afge voerd. In totaal hebben onge veer 500 mensen van de nach telijke RET-dienst gebruik ge maakt. -Enkele tientallen Utrechtse taxichauffeurs hebben vrijdag avond hun woede gekoeld op een auto van de „Driversclub". Zij zien deze club, die auto's met een dubbele bemanning aanbiedt om automobilisten en hun wagens thuis te brengen, als een „broodrover". De auto waarin zich de centrale mobi- lofoonpost van de Driversclub bevond, is danig beschadigd. De club heeft bij de Utrechtse politie een aanklacht ingediend tegen de taxichauf feurs (Van onze sportredactie) BREDA-ROOSENDAAL- TÈRNEUZEN De vijf Ne derlandse vertegenwoordi gers in de drie Europa cup toernooien zijn, met uitzon dering van Ajax, de negende competitiedag niet onge schonden doorgekomen. Landskampioen Feyenoord haaide met moeite een ge lijkspel tegerr FC Den Haag, PSV stuitte op de Wage- ningse Berg tegen Wagenin- gen op zeer grote tegenstand (11),' FC Twente werd door Excelsior zo warm ont vangen dat een 31 neder laag het gevolg was, FC Am sterdam bleef in het slop en verloor in Rotterdam van Sparta (21). Alleen Ajax had een uitstekende generale en versloeg Go Ahead Eagles vrij gemakkelijk: 30. Sensatie genoeg dus in het betaalde voetbal, maar niet alleen daar, ook bij de amateurs was er genoeg te beleven. Bij RAC - Rood-Wit liep het een kwartier voor tijd uit de hand. Scheids rechter Roovers staakte toen de wedstrijd omdat hij door een aantal supporters minder vriendelijk bejegend werd. Nadat hij twee spelers van Rood-Wit uit het veld had gestuurd, kreeg hij een klap in zijn hals en een trap in zijn zij te incasseren. Reden ge noeg voor scheidsrechter Roovers om te vertrekken, compleet 'met politiebescher ming. Bij GDC tegen FCH werd de wedstrijd ook voor tijdig beëindigd. Nadat na een incident de scheidsrech ter geen orde op zaken kon stellen, verliet ook hij eerder dan bedoeld het veld in Eet- hen. Martin Venix is gisteren derniekampioen van Neder land geworden. De coureur uit Zevenbergschen Hoek de monstreerde een geweldige overmacht. Hij reed concur rent Minneboo op drie en halve ronde. Toll an Cruyff en Johan Neeskens zijn weer eens in liet nieuws. Cruyff omdat hij na zijn Barcelona-periode naar Engeland zou willen vertrekken Cruyff en Nees kens beide omdat ze, bij winst op Feyenoord, een ho gere premie ontvangen dan de rest van de Barcelona- spelers. (Van land) "7? onze redactie buiten- SEOEL Bij een brand die zondagochtend vroeg heeft ge woed in een flatgebouw van zeven verdiepingen in Seoel, zijn volgens de politie 88 men sen, voor het merendeel jonge lui die zich in een nachtclub op de zesde verdieping bevon den, om het leven gekomen. Meer dan veertig mensen liepen verwondingen op en veertig konden het gebouw via brandladders verlaten. Ze ker zes mensen vonden de dood toen zij in paniek uit ramen sprongen. De politie van de Zuidkore- aanse hoofdstad stelt een on derzoek in naar berichten dat vele gasten werden opgesloten in de nachtclub door personeel dat wilde verhinderen dat men zonder betalen de ruimte zou verlaten. De meeste slachtoffers wer den in de nachtclub en gangen op de zesde verdieping gevon den. Van de gewonden zijn vele er ernstig aan toe, deels door brandwonden, deels door dat zij bij de paniek onder de voet werden gelopen. Volgens ooggetuigen is de brand uitgebroken in een hotel op de zesde verdieping. Het vuur verspreidde zich snel over de vijfde en zevende. In de hotelkamers stonden zeer brandbare meubels met plastic- bekleding. De brand is de ergste sinds 1971 toen op eerste kerstdag 163 mensen in een hotel in precies hetzelfde flatgebouw in Seoel omkwamen. KATMANDOE Volgens de 27-jarige Nederlandse stu dent Herman Tollenaar, lid van de Nederlandse Himalaja- expeditie, hebben hij en twee metgezellen een Nederlands hoogterecord gebroken, maar in Nederland wordt dat be twijfeld. Ze bereikten een hoogte van 7200 meter hij de beklimming van de 7640 meter hoge berg Kangstjoengtse in Nepal Op die hoogte werd de expeditie vorige maand beëindigd van wege liet dodelijk ongeval van de 33-jarige Amsterdamse arts Ewout Reynierse. Het hoosterecord wordt ech ter aangevochten. De Neder landse bergbeklimmer Ruud van Maastricht zou in septem ber nog hoger zijn geweest. Hij bereikte de 7350 hoge westtop van het Hindoe Koe sj-gebergte in Afghanis tan. Een van de gelukkigen bij de brand in Seoel: een jonge vrouw wordt door de brandweer gered. WOERDEN (ANP) De vijf- eneenhalf-jarige Michel Grund- mann is zaterdagmiddag bij de ouderlijke woning in Woerden verdronken in de Jaap Wijzer- wetering. De kleuter speelde met ande ren op de stille weg en moet ongemerkt met zijn fietsje te water zijn geraakt. DEN HAAG (ANP) Met ingang van vandaag is dc „af- fabrieks"-prijs van margarine en halvarine in kuipjes van 250 gram verhoogd met 5 cent per kuipje- De prijs van mar garine in wikkel wordt niet verhoogd. De prijsverhoging voor mar garine en halvarine in kuipjes komt voort uit opgetreden kostenstijgingen, waaronder die van grondstoffen, aldus de margarinefabrikanten. GRAND JUNCTION (Reuter) President Ford heeft zaterdag op een bijeenkomst van de re publikeinse partij in Grand Junction, Colorado, ge dreigd met maatregelen tegen de Europese gemeenschap in dien deze tracht gesubsidieerde landbouwprodukten naar de Verenigde Staten te exporteren. Hij zei er geen bezwaar tegen te hebben dat Europeanen op basis van gelijkheid met de A- merikanen concurreren, maar er moeten geen subsidies aan te pas komen. De president had al eerder meegedeeld dat hij invoerhef fingen zou afkondigen op even tuele gesubsidieerde zuivelpro- dukten door de EEG naar de Verenigde Staten zouden wor den geëxporteerd. President Ford beëindigde za terdag een verkiezingscampagne in zes staten waarin hij 27.000 km aflegde om te pleiten voor de republikeinse kandidaten voor de congresverkiezingen van morgen. De indruk bestaat evenwel, ook bij de republikeinen, dat hij weinig heeft kunnen doen om zijn partij voor een neder laag te behoeden. IN Joegoslavië zijn dit week end militairen, scholieren en de plattelandsbevolking in ac tie gekomen voor het binnen halen van de bedreigde oogst. LEEUWARDEN (ANP) De 75-jarige alleenwonende Martin Oldenburger uit Rood kerk (Fr.) is in de nacht van zaterdag op zondag omgeko men door kolendampvergifti ging. LONG BEACH (Califomië) (RTR) De toestand van ex- oresident Richard Nixon is niet meer kritiek, zo heeft de persoonlijke arts van Nixon, dr. John Lungren, gisteren be* kendgemaakt.

de Stem | 1974 | | pagina 1