Fouten in gevangenis Scheveningen erkend AANSTEKELIJKE LACH Victor van Vriesland gestorven Israël valt dorp in Libanon binnen (Nap Vers van de pers: Den Uyl: „Frankrijk tipte ons niet" gedetineerdenbeleid ongewijzigd „Arts mag niet dupe onmacht wetgever worden" Ford bracht bezoek aan Nixon jf Gijzen udkundige Bejaard echtpaar hervallen Postagentschap in Eindhoven beroofd Nog geen akkoord over 5-daagse werk week journalisten binnenland buitenland •CEDES VERGADERING der in de land- uinbouw ATI EVE KRACHT ✓estigd - Informatie rcheburo DST-U 1BERG JEDEN (Bekisters) VARS •CHTERS IRS ■UROPA B.V. GIJZELING IN FRANSE AMBASSADE MEDISCH CONTACT: Amsterdam (anp) De -lange M. Wertheim en zijn »nge echtgenote zijn bij overval in hun woning in bloestraat in Amsterdam mishandeld. Omstreeks Lintjes Gijzeling en pers Argentijnse politiechef gedood Spanning aan Syrische front Belgische frank sterk WAT STORY DOET; DOET STORY GOED. A BREDA. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 17 erbaar tegen sterk con- 40 d 5 cilinder 540 d. 520 d. 500 d. 580 S Benzine 530/ 4 Benzine. kleuren, iring mogelijk, id 80 gebruikte auto's, privé 43593. ;UR DONDERDAG 7 NO- ATER, TERNEUZEN. K. Olieman, (voorzitter ^nlijke aatie-comité's) r Valeer (voorzitter ABS) front in België, de Jonge, lid van de Pro. ten, Zeeland), je discussie. Schriftelijke nquête. ministratie en correspon- tieve ervaring noodzake- C. Nederland, Alfa Metal B.V., Oostkade 31, Sas el telefonische afspraak der 9, Philippine. Telefoon is 93 Terneuzen. Vraag ge- jvend inlichtingen. doorlopend voor dag- en nacht- Inde i voor Langerbrugge en Doel Inl 3289-23220-33181 -39544. jropa b.v.een snel groeiende on- in de Europese diepvries- en niddeseninduslrie en een dochter- ilng van McCain foods lid- m V?' kt voor haar bedrijf te Lewedorp iaat wordt geacht in het bez't te z j jDraktijkdiploma boekhouden, |e voor het m.b a -diplon?a verd P9- ennis te hebben van op voorraden In van kostenrapporl liaken van maandelijkse Ie rapporten I boven 21 jaar n interessante werkkring n101 'hben voor deze functie lemen met McCain Europa ')l 01196-12730. DEN HAAG (ANP) Pre mier Den Uyl heeft gisteren „n ziin wekelijkse persconfe rentie een uit Frankrijk af komstig bericht van het Britse „ersbureau Reuter onjuist ge noemd. In dat bericht werd gemeld, dat Frankrijk de Ne derlandse autoriteiten tot tweemaal toe nauwkeurig op de hoogte stelde van een mo- gelijke actie van een comman- do Van het Japanse Rode Le ger in Nederland. „Ik geloof niet dat het be richt juist is. Er is over de zaak al heen en .weer gepraat. Daarbij ging het over de vraag of Nederland geïnformeerd werd over de uitwijzing door Frankrijk 'van enkele leden van het Japanse Rode Leger", aldus de premier Volgens de schrijvers van het boek „De gijzeling", dat deze week verscheen is er geen enkele waarschuwing binnengekomen. De Nedei - landse regering werd volgens hen pas ingelicht op het mo ment dat de gijzeling van am bassadeur Senard en de ande ren al een feit was. De Franse veiligheidsdienst zou wel van plan zijn geweest Nederland te waarschuwen, maar minister van binnenlandse zaken Ponla- towski zou dit hebben verhin derd. De reden daarvan was, vol gens de schrijvers, zeer waar schijnlijk de angst dat Neder land zou weigeren de door Frankrijk uitgewezen Japan ners toe te laten. De regering in Parijs was namelijk door de arrestatie van Foeroeya op de hoogste van plannen van het Japanse Rode Leger een gijzeling uit te voeren in West-Duitsland of Nederland. Aangezien zij niet over vol doende bewijsmateriaal be schikten, werden de leden van het Rode Leger, met uitzonde ring van Foeroeya, het land uitgezet. (ADVERTENTIE) Deze prijs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden, de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. PUZZEL MEE' UTRECHT (ANP) „Van tweeën een; óf men laat een reeds jaren durende ontwikke ling die voornamelijk wordt bepaald door de opvattingen van publiek en artsen - haar gang gaan, óf en wij geven daar de voorkeur aan de wetgever past de wet aan aan de veranderde opvattingen in de samenleving omtrent seksu aliteit, zwangerschap, huwelijk en gezinsvorming". De arts F.A. Bol, hoofdre dacteur van „Medisch Contact" bet officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst), zegt dit de le week in een commentaar op de abortuskwestie. Hij stelt, dat de regering Sn grote verantwoordelijk- beid draagt voor het toene mende gevoel van rechtsonze kerheid bij allen die met de ontwikkelingen op het terrein ïan de abortus provocatus te ®aken hebben. Dit, omdat om Partijpolitieke redenen een door de grote meerderheid van regering en parlement gewens ts hervorming van een verou derde wet niet plaatsvindt, noewel er al enige jaren twee «tsontwerpen klaar liggen. «Het in dit stadium uitlok en van een gerechtelijke uit- Praak op grond van die ver- reven uur werd er bij het O-w «dvertentie-rivW**^ in deze krant overbrugt voor een belangrijk** le dure afstand hJ4'e® uw zaak en uw 0*®" K> voordelig-? wija* tpaar aangebeld waarop de Gepïns'er He deur opende, j, stormden twee mannen «r binnen, die de vrouw te- 861 de grond sloegen. De 'allen ongeveer 25-jarige aan- ouderde wetgeving lijkt dan de onmacht van de wetgever te onderstrepen", aldus de heer Bol. Hij noemt het on aanvaardbaar, patiënten en hun artsen het slachtoffer van deze onmacht te laten worden, den. De hoofdofficier van justitie in Haarlem, mr. J.L Andreae, heeft bij de rechter-commissa- ris een vordering tot een ge rechtelijk vooronderzoek inge diend tegen de directeur en een der artsen van de „Bloe- menhove kliniek" in Heemste de. Ten aanzien van de di recteur terzake van: uitlok king of medeplichtigheid aan abortus provocatus (artikel 251 bis wetboek van straf recht) en tegen de arts we gens het plegen daarvan. Bei den werden eerder al door de rijksrecherche gehoord. Daana heeft de officier gis- termiddag bij de rechtbank een vordering ingediend om aan de rechter-commissaris verlof te verlenen huiszoeking ter inbeslagneming te doen. Over deze laatste vordering zal de raadkamer van de rechtbank in Haarlem woens dag in besloten zitting be raadslagen. Uit deze procedure volgt, dat tot woensdag geen jusaitieel optredien, dat feitelijke slui ting van de kliniek tot gevolg zou kunnen hebben, kan wor den ondernomen. In de kliniek worden zwangerschappen van meer dan twaalf weken onder broken. DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl heeft gister avond toegegeven, dat enkele zaken in de Scheveningse strafgevangenis waar de recente gijzeling plaats vond, niet goed zijn geweest. „Het bfzit van de steek- en schietwa pens en het samenzijn van de vier gedetineerden, met na me van de daders van de gijzeling te Deil en de Palestijnse vliegtuigkaper hadden moeten wórden voorkomen", aldus de premier. „Er moet orde zijn in de penitentiaire inrich tingen. Dat spreekt vanzelf". Maar de gebeurtenissen Weezelenfouirg uit Seherpen- brengen geen wijziging in het zeel, die commandant was van regeringsstandpunt, dat het de BBE. de marinier der eer- beleid ten aanzien van gedeti- ste klasse J. TStahana (20) uit neerden gericht dient te zijn Winterswijk, D. Bonnema, op het bevorderen van de mo- (21) marinier der gelijkheden van maatschappe lijke integratie. „Dat beleid laten we niet vallen als be paalde zaken verkeerd lo pen". Het kabinet 'is erg geHu'kkig met de afloop vam het 'gijze lingsdrama te Scheveninigen. „Wij helbben deze zaïak, wat het toepassen van aotie be treft, niet airtders benaderd dan de gijzelingsactie van de Japanse terroristen in die Franse ambassade. In beide gevaüüen is getracht zonder of met geringe toepassing van het geweld het leven van de gijzelaars te sparen", alMus drs. Den Uyl. tjg? Drie leden van de bijzonde re bijstandseenheid '(BBE) van het korps miairinders en een burger, die donderdagmor gen een vooraanstaande rol hebben gespeeld bij de be vrij - van de gijzelaars in de jn Sohevendmgen, zijn -gdlstermididBlg benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het zijn de 34-jiarige majoor R. Spiekerman van dl: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minis ter-president Den Uyl zei gisteren de irritatie van minister Van Agt ten opzichte van de pers wel te kunnen begrij pen, met name waar het betreft het afluisteren en vooral het publiceren van de interne porto- foongesprekken- Het ka binet zal nagaan, of er met de pers misschien een bepaalde gedragsco de kan worden overeen gekomen voor geval een dergelijk gevangenis- oproer zich onverhoopt nog eens zou herhalen In het Schevenings geval konden de oproerlingen uit de pers de indruk krijgen, dat ze wereld geschiedenis maakten, terwijl de autoriteiten zoveel mogelijk hun best deden, om de zaak ten overstaan van de gijze lende misdadigers alleen te behandelen als een kwalijke gevangenisrel, aldus Den Uyl. se uit Drachten en de 28-jiari- ge W. Christiaanse uit Spijke- nisse. De laatste was de man die met thermische lians het slot tot de toegangsdeur door de kariozaal stu'kbraodide- De onderscheidingen zijn de vier gistermiddag uitgereikt dioor minister Van Agt van Justitie op een bijeenkomst dn hotel Des Indies -in Den Haag. De bijeenkomst was bestemd voor al degenen die bij de afwikkeling van de gijzelings- ziaaik war en betrokken. Tijdens deze bijeenkomst zei minister Van Agt het niet eens te zijn met de roep om zwaardere straffen, die is op gegaan ha de gijzelingszaak in de Scheveningse strafgevange nis. Hij noemde de roep om zwaardere straffen „emotio neel begrijpelijk, maar onver antwoord". Wel vond hij dlat bezien moet warden wat er in die gevangenissen aan gedaan kan worden om zaken als deze voor de toekomst uit te slui ten. „Dit had nooit mogen ge beuren en zal 'ook niet meer magen gebeuren", zei die heer Van Agt. Hiet onderzoek naar de wijze, waarop de wapens de gevangenis zijn biimeni^e- Dracbt is volgens de minister in volle igang. Hiij zei dlat alle aandacht zal worden gericht op verscherping van die con- trolemaatregelen bij de ge vangenissen. Een amidier punt is dat bekeken moet worden of er meer differentiatie bin nen de gevangenissen kan worden doorgevoerd, maar de geaardheid der gedetineerden, aidlus minister Van Agt BUENOS AIRES (REUTER) Het hoofd van de Argen tijnse politie, Alberto Villar, en zijn vrouw zijn gisteren om het leven gekomen door een bomexplosie aan boord van hun jacht waarmee rij een pleziertochtje maakten in de delta van de rivier de Parana. Dit heeft de minister van bin nenlandse zaken, Alberto Ro- camora bekendgemaakt. De bom ontplofte kort nadat Villar en zijn vrouw de havên van Ti'gjre, ap 30 km ten noordoosten va-n Buenos Adres, hadden verlaten. Er waren geen andere mensen aian boord. Een ontspannen schater lach uit de mond van de Egyptische president Anwar Sadat (rechts)doet ook zijn metgezellen, de Algerijnse president Houari Boume- dienne (midden) en PLO-lei- der Jasser Arafat meelachen. Het tafereeltje speelde zich af op het vliegveld van Al giers na de aankomst van Arabische leiders die de vie ring van de twintigste ver jaardag van de Algerijnse revolutie komen bijwonen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een man van midden in de twintig heeft gistermorgen om halfelf een Postagentschap aan de Hoogstraat in Eindhoven over vallen. Hij bedreigde de kan toorhouder met een pistool. Hij eiste geld. De kantoorhou der gaf hem een pakket biljet ten tot een waarde van onge- ver 15.000 gulden. De man vluchtte te voet en stapte in een zijstraat in een daar klaarstaande auto. De Eindhovense gemeente politie hield gisteren yerder veertien mannen uit die stad aan, die werden verdacht van 70 diefstallen en inbraken in Eindhoven met een totale buit van 75.000 gulden. I,,.':"' renden door naar de waar rij de heer te„ m °P een stoel druk- en hem onder bedreiging tv-l- P'5'00' en en mes met tnJ vastbonden. Toen me- kaïrf' ^r'Heim daarna in de #j.er verscheen werd zij op til neerSeslagen- Het twee zij61^'11 met twee laden Mg oestek ter waarde van f 'wee zilveren schalen, c«nC«i°rl0Se' en f 300,- in AMSTERDAM Het PEN-centrum voor Neder land herdenkt vandaag op zijn algemene ledenvergade ring m Krasnapolsky te Am sterdam het overlijden van zijn erevoorzitter dr. V.E. van Vriesland, die gisteren in alle stilte ter aarde is besteld. Victor van Vries land, 27 oktober 1892 te Haanem geboren, is dinsdag j.l. op 82-jarige leeftijd over-» leden. Van 1962 tot 1965 was hij voorzitter van PEN-Inter- national. Na zijn Haagse school- en gymnasiumtijd studeerde bij in 1913 en 1914 aan de uni versiteit van Dij on, waai' de liefde en bewondering, die d=ze diichter-essayist de Franse taal en letteren toen ai toedroeg, verder uitbloei den en rijpten. Met name de poëz!e van Pauil Vatery heeft ÜVf op hem als essayist een grote invloed uitgeoefend. Figuren als Houtens, Greshoff, Kloos en Van Ryk waren voor hem goede bekenden. Grote invloed heeft op nem zijn leraar wijsbegeerte dr J-A. der Mouw gehad, die hij later nog wel eens zou citeren in vaak virtuoze arti kelen in de Nieuwe Rotter damse Courant in de dertiger jaren, in de Groene Amster dammer, na de oorlog in De Nieuwe Stem en daarna als litterair commentator voor radio en t.v- Tegengif en Ondoordacht zijn een paar bundels ge dichten van hem, zoals heel zijn uitgebreid oeuvre in ly riek en proza gekenmerkt door een intellectualistische inslag. Hij was merkwaardig objectief, stoutmoedig ook. Hij ontving o.a. de prijs van het kunstenaarsverzet, de Constantijn Huygensprijs, de P.C. Hooftprijs en de Prix des Amitiés Frangaises. En toch vindt men in zijn grote bloemlezing Spiegel van de „Nederlandse poëzie door al le eeuwen" van hem zelf slechts vier regels, een kwatrijn over de dood. Hij was bescheiden, een suibtiel dichten, een verheven litteratuurmens zoals An ton van Duinkerken hem eens preés en naast knap essavist, de dichter van de „heldere weemoed". J.K. TEL AVIV (AP) Israëli sche militairen zijn gistermor gen het Libanese dorpje Blida. dat even over de grens met Israël ligt, binnengevallen, en hebben huizen doorzocht. Voordat zij zich teruggetrok ken staken zij vijf woningen in brand. De Israëlische minister van defensie Shimon Peres heeft gewaarschuwd dat „binnen de komende maanden of weken" opnieuw een oorlog zou kun nen uitbreken tussen Israël en Syrië. Van de zijde van het Israëll- scne leger zijn de Libanese berichten over de inval in Bli da bevestigd. De Israëli's hen- ben geen gevangenen meege nomen. Ook zijn bij de inval geen slachtoffers gevallen. Volgens de Israëlische lezing zijn echter geen vijf maar twee woningen vernield. Men vermoedde dat in deze wonin gen guerflllastrijdèrs woon den. De Israëlische actie was de tweede binnen 24 uur. Don- (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM De koers van de Belgische frank, de laatste weken steeds in licht stijgende lijn, varieerde giste ren op de beurs van Amster dam van 6.77 tot 7.07 per hon derd frank. Dit demonstreet een sterke vraag naar franken. In beursikringen zocht men de oorzaak van de grotere vraag naar krainken en dus stijgende koers in het feit, dat men bij ons voor één- maandelijkse depots tol 250.000,- acht procent rente ontvangt, terwijl die rente in België 10,75 procent be draagt. TAIYO KOBE BANK ln To kio heeft het foto- en filmcon cern Yashica een noodkrediet van 169 miljoen yen (ca. 1,7 miljoen gulden) toegezegd dat de maatschappij in staat moet stellen de promessen te vol doen die op 31 oktober rijn vervallen. HET telefoonverkeer tussen Utrecht en Amsterdam is gis teren; van 4 uur 's morgens tot 4 uur in de middag gestoord geweest door een breuk in de hoofdader tusse beide plaat sen- Over de oorzaak is nog niets bekend. (Van een onzer verslaggevers') AMSTERDAM Hoewel de onderhandelingsdelegatie van de NDP (werkgeversvereni ging van de Nederlandse dag bladen) thans het recht van de journalisten op een vijfdaagse werkvëeek heeft erkend, is er met de onderhandelingsdelega tie van de Nederlandse Vere niging van Journalisten (NVJ) op dat punt nog geen overeen stemming bereikt. De werkgevers hebben na melijk geweigerd een datum te noemen waarop dat recht ook werkelijk zal worden ver wezenlijkt. Namens de NVJ was 1 januari 1976 genoemd. Het bestuur van de NVJ zal zich maandag hierover niog be raden. De voorbereidingen tot de actie voor een stipte nale ving van de CAO voor dag bladjournalisten gaan normaal door- Wel heeft de NDP zich bereid verklaard te praten over een compensatieregeling voor onregelmatige en onaam genarne werktijden. derdag beschoten Israëlische kanonneerboten een Libanees kustplaats] e waarin een Pales tijns vluchtelingenkamp is ge vestigd. Aan het Syrische front wor den maximale veiligheids maatregelen in acht genomen omdat het mandaat van de VN-troepen op de hoogvlakte van Golan binnenkort afloopt, tenzij Syrië toestemming geelt het mandaat opnieuw te ver lengen. „We zijn klaar voor de oor log indien dat nodig mocht zijn", zo verklaarde stafchei Mordeehai Gur gisteren, lx» Tel Aviv zei minister Peres dat de oorlog spoedig zou kun nen uitbreken in verband met Syrische acties. Details ovei deze acties gaf de mmistei met. Ondertussen hebben de Ara bische landen gedreigd de olieleveranties aan de Vere nigde Staten opnieuw stop te zetten wanneer de Amerikaan se regering de Israëlische wei gering om te onderhandelen met de Palestijnse bevri] dingsorganisatie steunt. Het betreft hier de onderhandelin gen over de toekomst van de oezette westelijke Jordaanoe- ver. Een en ander is gisteren gesuggereerd door het semi- officiële Egyptische dagbiad Al Achram. LONG BEACH (UPI) President Ford heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan zijn voorganger, ,die ernstig ziek ligt in een ziekenhuis te Long Beach in Californië, Ford deed dit nadat de lijfarts van Richard Nixon had laten weten, dat de komst van Ford het moreel van de patiënt zeer zou versterken. Xn een me disch bulletin werd gisteren meegedeeld dial de toestand van Nixon nog ernstig is. Er was echter een geleidelijke verbetering te constateren. Volgens talrijke aanwijzingen zijn de inwendi ge bloedingen opgehouden- Wij zijn een volk van zee helden, zo is ons door diverse ambtenaren van het ministerie van onderwijs jaar in jaar uit, wat zeg ik, generatie in, gene ratie uit, aangepraat. Pas de jongste lichtingen onderwijskrachten willen wel eens tets onthullen over de ware aard van die zeehelden. Er zaten heel wat zeepiraten onder. s ~tr Maar nee, hardnekkig blijft het misverstand voortbestaan dat onze zeehelden brave, stoere, recht-door-zee-klieven- de lieden zijn geweest, die elk onrecht in de wortel uitroei den. Het tweede misverstand lijkt mij dat „de Jongens van. Onze Marine" fin zeker die van het korps mariniers eigen lijk een soort nazaten zijn van die zeehelden- Allemaal Mi- chieltjes, Trompjes en Van Speyckjes, om zo te zeggen. Nu wil ik bij dezen wel met een proberen onder het even tuele derde misverstand uit te komen, als zouden de mari niers alleen maar de piraten- trekjes van de vroegere „zee helden" hebben geërfd. Zo erg is 't ook weer niet, hoor, Jan nen. Kijk, ik vind mariniers, ook dit soort terroristenbestrijders, gewoon kerels met een beroep. Geen zeehelden en gceu pira ten. Het is hun werk, waar voor ze betaald worden. Dat ze dat werk goed doen, dat ze daarvoor een officiële brief van de minister krijgen, allez. Dat soort brieven stuurt Iedere snuggere werkgever. Ik heb in dit verband wel een stel doordravers ontdekt: de federatie van oud-strijders organisaties. Hun stickers „De mariniers hebben het (weer) goed gedaan" herin nert bewust aan de opruimac- ties van een stel mariniers in Amsterdam. Maar dat waren nou juist piratenstreken. He laas, anderen vinden dat hel dendaden- Wij zijn het dus niet eens. Nee, ik persoonlijk heb veel meer respect en lof voor die 15 of 16 doodgeiuoire mensen, die gedurende meer dan hon derd uur (ik citeer de brief van minister Vredeling aan de mariniers maar even) „hebben blijk gegeven over een grote zelfbeheersing, discipline en vakmanschap te beschik ken". Goed, dat vakmanschap had den de gijzelaars dan natuur lijk niet (tenzij hun muzikale kwaliteiten als koorzanger be doeld worden), je kunt van het gijzelaarschap ook moei lijk je vak maken. Maar het verheugt mij dat gewone men sen ook in deze tijd zoveel geestkracht weten op te bren gen bij een dergelijke zenuw slopende toestand om niet in paniek te raken, en gekke dingen te gaan doen. Ik groet u, in de hoop Bat er niet meer gegijzeld, gekidnap- ped. of gekaapt wordt, want daar is voor ons op de krant ook helemaal geen lol aan. Prettig weekeinde. MERIJN P.S. Bot gevangen, sprak de aalmoezenier. (ADVERTENTIE) Vanaf zaterdag 26 oktober te koop. Bij uw bladenman en overal in de winkel.

de Stem | 1974 | | pagina 9