Michels: „We hebben voorproefje gehad" Accountants Scherpe aanval Coler op kernkamp en Hogewoning Theo Dierckx enkele weken uitgeschakeld Nederlaag voor Van der Smissen Barcelona gelijk tegen Atleti 3-3 gevorderde assistent-accountant om ing Halfspeler scheurt knieband sport Scholing van betaalde voetballerij Automobilist ontdekt z'n wetje. Ontdek ook de trein. Havelange Argentinië moet kans hebben •ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 (ADVERTENTIE) altjes niet mee- etbal nog altijd Het lijdt aan nde verruwing ndomDe toe- nstig, maar wel de koninklijk imateurbestuur- n verwaten zelf- d namelijk niets wat, ze houden iet mes er in, ho en we dan maar ■te weg naar het l. Daarbij wordt ild door het aan- n vóór of tégen, den worden wel oor gepantserde maar geleid edette, mits deze g een snelcursus gevolgd, rbij al mijn res- voetbal-sec, dat ils Cruyff en Van leste geven, het- ien. Johan Cruyff eniaal spel met lijk niet ter voet- nd gewauwel, egenstanders en meidsrechter wil van de wijs bren- og vaak ook om- ■izien zo groot is kunde en slechts zijn grote mond. idat het persoon- nt der arbiters op en slechts zelden aalt. lanegem komt op en ordinaire ge- de humor van de ór de topper c zei Willem neer moet, gaat die dat in ernst naar handelt, z'n neus hebben ig van de velden rden. Wat Willem aide met die arme chter Keizer riep otsy om wraak, et maffe kuippu- even wat de het volk juichte, imtom de show", ■gem. Juist, maar VOETBALshow goedkope grol- •n Jan Hen Trap- uipvolk daar wel tijd van omscho- oeding dringend ~We moeten terug r en dus weer ge- tballen. r tegen Ajax ge let bang was ge kaart te krijgen, ■gem: „Absoluut s dit mijn stadion k '„Dat tekent alleen ten zweet- ar Van Hanegem vendien Hij mag deze melkmuil- s en in zijn rol van >.t publiek dan wel cunnen veroorlo- r geen sprake zijn iion en mijn pu ls deze zelfde Van vorm verliest en teer slecht speelt, publiek hem in ion vallen als een chts het publiek in „ons stadion en ens zwaar vedette l wie één keer ap- worven, is voor de leven bedorven. Ceizer, een visser :n rustig en ver in. En toch. Toch lak achter, soms \nen de rol van de tebaas, die Ajax id Maar een jaar den wij onder el- Ie niet soepel meer i te veel snelheid •p duidelijk zicht- nu zijn tijd van is, klauwt hij zich as als Heintje Da- souffleurshok, als ik het wel afscheid en ont- ds bloemen. Maai Je voetbalwereld r ga je er goed- of lit En van Pietje en, dat hij het niet rsierd heeft. Een trijd, een job als van Kraay, een jongens, een gou- in Van Praag en anny. 'den we dan ge- groot sportman erel heen Maar ik slimmePietje hij het wél nog je blijft het ap- 'at klinken moet '.e gezang van Lo- laalt van de rots e gaan baden. En alléén. W1NTRAECKEN (Van onze speciale verslaggever) MADRID - Het is Barcelona van Michels is net zo grillig als de meester. Liet Michels in de vrijdagkranten van de Spaanse hoofdstad nog met vette koppen drukken: „Ik ben niet gelukkig", ook vrijdagavond toen zijn ploeg in het volgepakte Vicente Calderon-stadion na een sensationele strijd met een 3-3 uitslag (na een 2-0 achterstand) naar huis kon terugkeren, was er bij Michels zo op het oog nog niet veel gewijzigd. „We hebben wel ons doel bereikt. Een punt in Madrid veroveren was voldoende. Daarnaast heb ik alleen inJohan Neeskens een geblesseerde speler en gelijktijdig hebbende jongens in dit stadion met 70.000 toeschouwers een voorproefje gehad van hetgeen hen dinsdag tegen Feyenoord te wachten staat. Jammer alleen, dat de strijd tegen Atletico erg veel van onze krachten heeft gevraagd. Dat was het enige dat niet voor deze wedstrijd was ingecalculeerd". Alexandra v. d Mije heeft in de derde ronde van het toernooi om het Nederlands dames schaakkampioenschap in Oos terbeek ondanks een remise tegen titelhoudster Ada v. d Giessen de leiding behouden Van de directe concurrenten verloor Erika Belle van de steeds sterker spelende Corry Vreeken, terwijl Ellis de Graaf nogal ge lukkig een half punt overhield aan het duel met Fenny Heems kerk. Ellis de Graaf en Corry Vreeken delen de tweede plaats met Jeanette Mulder, die erg snel Mieke van Eist liet struike len. Barcelona moest inderdaad gisteravond tot het uiterste gaan. Want na twaalf minuten spelen hadden Cruijff en Nees kens niet kunnen voorkomen dat Barcelona-doelman Mora tweemaal naar het net moest. En in beide gevallen was het Garate die de bal achter Mora joeg. Eerst met een kopstoot en enkele minuten later verkeek Mora zich volledig op een voorzet van de Argentijn Ayale en opnieuw stuurde Garate de bal in het Barcelona-doel: 2-0. Johan Cruijff hield vanaf dat moment voortdurend krijgsraad met zijn spelers. Aan echt voet ballen kwam hij pas weer toe toen de opnieuw erg traag spe lende verdedigers Rite, Torres, De la Cruz en Costas weer een be weging waren gezet. .Want het toen juist deze spelers die het Barcelona tegen Atleti- cozo erg moeilijk maakten. Cruijff: „Ik heb inderdaad veel fepraat in deze wedstrijd, maar at was wel nodig. Ineens be- greepniemand meer iets van onze tactiek. Ik moest aanwij zingen blijvengeven. Toen ik merkte dat ook Johan Neeskens in de fout ging, was er nog Op ïniauet van vereniging van contractspelers start op 18 no vember in Arnhem een cursus scholing en vorming voor be taalde voetballers. Deze beroepsgerichte cursus betreft een experiment en zal bij een gunstig onthaal ook elders navolging krijgen. Het scho- lingswerk van de WCS moet gezien worden als een eerdte stap op de wewg naar meer maatschappelijke zekerheid voor de in de beroepssector spe lende voetballers. De leerstof omvat ondermeer de rechtsposi tie van de beroepsvoetballes, transfersysteem, arbeidsrecht, tuchtrechtspraak, verweer, ar bitrage, geschiedenis, organisa tie en beleid van de VVCS, ver bindingen met de KNVB en FBO, sociale verzekeringen, or ganisatiebeleid spelersraad, zeggenschap en verantwoorde lijkheid in de voetbalonderne ming. Voor de in het oosten star tende cursus hebben zich spelers aangemeld van de clubs Go Ahead Eagles, De Graafschap, Heracles, NEC en Wageningen. slechts sprake van een opdracht voor mij: De ploeg in cadans brengen, en dan moet je wel veel praten. De snelle en verrassende voorsprong van Atletico Mad rid heeft overigens ook voor Fe yenoord de weg gewezen waar door dit Barcelona duidelijk in zorgen kan worden gebracht. Want de basis van het Atletico- succes lag steeds op de vleugels, waar iedere Barcelona-speler snelheid te kort kwam om een Madrileen af te stoppen. En toen Atletico tot tweemaal toe het spelbeeld supersnel van de ene naar de andere vleugel ver plaatste, kwam er erg veel ruimte voor Atletico. Twee van de vele kansen wérden slechts benut en dat was uiteindelijk nog het geluk voor Barcelona. Daarom mopperde Michels ook: „Natuurlijk hebben wij op pressie-voetbal van Atletico ge rekend, maar ik heb me een be etje verkeken in de instelling van onze verdedigers. Maar ja, dinsdagavond kan het weer een heel andere wedstrijd worden. Want het Barcelona van dit moment is nog lang niet aan de werkelijke topvorm toe. En dat is maar gelukkig. Dan hebben de jongens juist tegen Feye noord een extra ideaal: de weg naar de absolute top". Voor Feyenoord-trainer Wiel Coerver zou het overigens toch wel zinvol geweest zijn wanneer hij de moeite had genomen om vrijdagavond naar Madrid te komen. Want door de plotse linge 2-0 achterstand moest Barcelona wel de afwachtende, wat verdedigende tactiek laten varen. Verrassend snel slaagde Cruijff erin om zijn mannen op een zuiver aanvallend patroon te laten overschakelen. Het ge beurde niet allemaal zonder morren, en eenmaal ging Cruijff zelfs dermate tekeer, daat ook de scheidsrechter zich bij de zaak betrokken voelde. Cruijff kreeg gelijk de witte kaart (ge lijk aan de Nederlandse gele kaart) voor de ogen te zien.Maar het was ook Cruijff die Barce lona de weg naar beter en suc cesvoller voetballen wees. Na nog geen half uur spelen trok hij de Dal secuur voor het doel en Rexach stond klaar om de bal in te schuiven. 2-1. Nog voor rust was het Rexach die de eerdere actie van Cruijff subliem immiteerde en nu stond Marcial op de plaats om de bal in het Atletico-doel te schuiven en Barcelona op gelijke hoogte te brengen: 2-2. In die periode kon Barcelona tot de treffers komen omdat At letico defensief alleen een laat ste man Heredia heeft, die van werkelijke topklasse is. En daarom verbaasde het feitelijk niemand dat Barcelona in de (ADVERTENTIE) Voor ons kantoor Breda zoeken wn een met enige jaren ervaring op een accountantskantoor en bezig met de NIvRA studie Ook zij die in het bezit zijn van h RA. diploma komen in aanmerking. De ervaring die zij bij hun werk opu ordt onder steund door interne cursussen. Bij het vinden van geschikte woonruu uilen wij u behulpzaam zijn. Sollicitatie schriftelijk of mondeling te richten aan onderstaand adres VAN DIEN CO Langendijk 34. Breda tel.:01600-2 4511 tweede helft de eerder opgelo pen 2-0 achterstand helemaal naar het verleden zou schieten, toen ja, het kan bij de ploeg van Michels bijna niet anders, Cruijff aan Clares een niet te missen kans bood: 2-3. Vanaf dat moment ging niet Barcelona, maar wel Cruijff te veel aan de komende strijd tegen Feyenoord denken. Cruijff: „We hadden met nog 17 minuten te spelen de winst in onze zak. Dan ga je toch op ze kerheid voetballen, op resultaat en daarbij zo weinig mogelijk kracht zien te verspillen". Maar Cruijff maakte in dit emotionele duel dat de scheids rechter handenvol werk be zorgde, toch een belangrijke denkfout. In de 20ste minuut na rust was Neeskens vertrokken. En dat scheelt op het midden veld bij Barcelona een belang rijke slok op een borrel. Ver vanger Juan Carlos mocht hem verdienstelijk vervangen (een maal kopte hij zelfs de bal uit het door keepe MLORBLMora verlaten doel) maar het vertrek van Neeskens gaf Atletico veel meer speelruimte. En toen ook verdediger Costas rust werd ge gund (Gallego kwam hem ver vangen en bood ook al eenmaal Mora assistentie) was voor Atle tico de weg vrij voor een hart verwarmend slotoffensief. Am per twee minuten voor tijd ging Barcelona andermaal door de knien. En weer had Atletico het suc- Het 1 november wetje Iedere automobilist weet waar-ie aan toe is Maar nu? Niet meer uitgaan? Kom nou, laat u rijden. Met de trein bijvoorbeeld. Zeker, het zal even wennen zijn Hoewel, er gaan ook 's avonds veel treinen Vaak noc na elf uur Ze mogen harder da 100 En een avondretourtje kost vandaag de dag een enkeltje plus een kwartje Zo went u snel aan uw wetje, lijkt ons. Johan Neeskens, die aan de Spaanse topper een blessure overhield. cesvolle recept van de snelheid gevolgd. Met wisselende acties op de vleugels werd het centrum van de Barcelona-verdediging ondermijnd. Met geluk (schot van Luis op de paal en twee maal een redding op de doellijn) bleef Barcelona nog lang over eind, maar toen Mora eenmaal een schot niet onder controle kon krijgen, was het de slimme en overal opduikende Irureta die snel en verschrikkelijk hard de bal in het Barcelona-doel joeg: 3-3. „En dat was toch wel mijn grootste teleurstelling van deze avond. Als je met 3-2 voorstaat mag je de winst toch niet meer uit handen geven. Maar die jon gens hebben weer een les ge leerd, misschien net op tijd voor Feyenoord", concludeerde tens lotte een toch weer lachende Michels. JACK ARENTSEN (Van onze sportredactie) BREDA Theo Dierckx is zeker voor enkele weken uitge schakeld. De Bredase middenvelder, die meestal de opdracht krijgt de spelmaker van de tegenstander uit te schakelen, heeft woensdag tijdens de training een gescheurde knieband opgelopen. Gisteren is er gips om de knie gekomen, dat een week moet blijven zitten. Daarna worden opnieuw röntgen foto's genomen van de partij kan zijn. Arie Del- motte is nog steeds niet beschik baar voor het eerste. Henk Wul- lems: „De vorige week heeft Arie in het C-team meegespeeld. Dat ging goed. Maar in de rust zei Arie dat hij weer last had en daarom heeft hij de tweede helft niet meegespeeld. Hij heeft deze week weer normaal meege- tramd en dat ging ook goed. Morgen speelt hij weer in het C-team. Hij is aan de beterende hand, maar wanneer hij weer klaar is voor het eerste durf ik echt niet te zeggen. Het heeft er bij Arie namelijk wel eens vaker op geleken dat hij snel zou her stellen en dat het toch lang duurde" Dierckx liep zijn blessure op in een trainingspartijtje. NAC- trainer Henk Wullems: „In een gevecht om de bal met Felix Muller had Theo Dierckx zijn been gestrekt op de grond. Mul ler probeerde de bal, die Dierckx geklemd hield, weg te halen en toen verdraaide Dierckx zijn been". Het bete kende nieuwe tegenslag voor Theo Dierckx, want hij heeft door lichte blessures deze hele competitie nog niet optimaal kunnen draaien. „Het is jam mer", aldus Henk Wullems, want Dierckx zal zo goed als ze ker worden ingenomen door Frans Vermeulen, die weer ge heel fit is verklaard Voorde rest blijft het team zoals het tegen Wageningen opereerde, onge wijzigd Vreijsen heeft welis waar wat rugklachten - in ver band daarmee heeft hij gisteren niet getraind - maar die zijn volgens Wullems niet van die aard dat de Bredase spits met ZAALHANDBAL - De zaal- handbalcompetitie krijgt voor de hoofdklassers een extra di mensie. nu er naast het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen ook een Europacuptoernooi voor be kerwinnaars komt. Omdat Ne derland geen nationale beker strijd kent, zal zowel bij de da mes als bij de heren de op de tweede plaats eindigende ploeg in de hoofdklasse mogen worden afgevaardigd. AMERSFOORT (ANP) - De Nederlandse ploeg was vrijdag avond na de eerste vier partijen van de ontmoeting met Frank rijk nog niet zeker van de zege, want doordat Van der Smissen in het libre en Bessems in het 71/2 verloren, werd een stand van 4-4 bereikt, zodat de driebandenpartij Doggen - Las- serre de beslissing moest bren gen. Uitstekende overwinningen werden geboekt door Hans Vul- tink in het 47/2 in twee beurten en Henk de Kleine in het band stoten. Vooral de laatste toonde een bijzonder grote vorm, toen hij een gelijke stand (68—69) in vijf beurten omzette in resolute' winst: 200-80. De Kleine scoorde dus 132 punten in vijf beurten, met een grandioze slot- sene van 68 als top. België heeft onverwachte tegenstand ondervonden van Oostenrijk. De Oostenrijkers slaagden er in de middagzitting tn de stand op 4-4 te houden, zodat het driebandenduel in de avonduren tussen Ceulemans en Anreiter de beslissing moest brengen De grote man van de Oostenrijkse ploeg, die een goede indruk maakte, was Jo- hann Schertz, die in het band- stoton een verbluffende triomf behaalde op Ludo Dielis: 200—150 Franz Stenzei zorgde voor de tweede winstpatij door in een saaie partij Wezenbeek achter zich te houden in het 47/2 400-260. De ster van Johann Scherz flonkerde weer. Met een sterke start troefde de Oostenrijker Dielis af en kwam tijdens het verdere verloop van de partij niet meer in gevaar Dielis. de houder van de wereldtitel, wist geen raad met het uitgekiende spel van Scherz, die nauwelijks iets weggaf. Pas in de slotfase raakte Scherz zijn ritme kwijt en kon de Belg met regelmatige series iets van zijn achterstand foedmaken Overtuigend ging et echter niet en Scherz kon hel zich zelfs permitteren enkele eenvoudige stoten te missen Toen Dielis in zijn 21ste beur' niet verder kwam dan drie ca ramboles, sloeg de Oostennjkei met een slotserie van 11 beslis send toe Dielis, duidelijk aan geslagen door de forse achter stand, bleef steken op 150 ROTTERDAM (ANP) - Jos Coler, de oud-voorzitter van het betaalde voetbal die twee weken geleden met een hartinfarct in het ziekenhuis werd opgeno men, heeft in het clubblad van zijn vereniging Sparta een felle aanval gedaan op mr. Hogewo ning en mr. Kernkamp, voorzit ter en lid van het sectiebestuur betaald voetbal. Tijdens zijn verblijf in het zie kenhuis schreef hij dit artikel voor „De Spartaan", waarin hij onder meer zegt. „In vorige arti kelen heb ik al eens gewezen op de toenemende verwarring in onze KNVB, maar nu geloof ik dat zoetjesaan de chaos com pleet dreigt te worden. Ik voel het, als erelid van de mij zo dier bare bond, als mijn plicht te wij zen op enrnstige misstanden. Reeds eerder hebben andere ere leden en bondsndders voorge steld namens deze groepen actie te nemen. Welnu laat ik dan het spits afbijten. Ik begin met een keiharde vraag, die velen op de ZURICH (Reuter) - Dr. Joao Havelange, voorzitter van de in ternationale voetbalfederatie, heeft verklaard dat Argentinië de kans moet hebben te blijven voortgaan met het treffen van voorbereidingen voor het toer nooi om het wereldkampioen schappen 1978. De Braziliaan voegde er echter aan toe dat de opdracht om het w.k. te organi seren nog altijd kan worden in getrokken. Als aan bepaalde voorwaarden niet wordt vol daan. „De beslissing zal echter nog wel een of twee jaar op zich laten wachten", aldus de FIFA-president. Kort geleden hebben dr Ar- temio Franchi (voorzitter van de UEFA) en de Westduitser Her mann Neuberger, beiden deel uitmakend van een uit negen man beslaande FIFA-delegatie, ernstige kritiek geuit op de keuze van Argentinië als w k - land voor 1978 Dit wegens het ontbreken van faciliteiten, en de mogelijkheid van guerrilla- activiteiten in dit Zuidameri- kaanse land „Als u mij op dit moment vraagt worden de we reldkampioenschappen in 1978 in Argentinië gehouden, dan is het antwoord ja", aldus Have lange. lippen brant: „Waarom treden Hogewoning en Kernkamp niet af"? Gedurende de twee jaar dat Kernkamp het scheidsrechters- wezen leidt is dit goeddeeld in de vernieling gedraaid. Hij heeft zowel in binnen- als buitenland blijk gegeven van ondeskundig heid en heeft tenslotte vrijwel de gehele scheidsrechterswereld tegen zich in het harnas gejaagd. Uiteindelijk moest hij tot een spreekverbod zijn toevlucht nemen. In plaats van af te treden laat hij zich benoemen in een nieuwe scheidsrechterscommi- siie, waarvan hij zelf voorzitter is en waarin onze vriend Stout- handel, de enige is met ervaring, die tevens kan bogen op enige deskundigheid, maar persona non grata bij vele scheidsrech ters. Een commissie zonder ge zag". Over zijn opvolger als voorzit ter van de betaalde sectie en als vice-praeses van de KNVB zegt Jos Coler: „Natuurlijk is ook Hogewoning hieiaan debet, maar diens „straflijst" is langer Hogewonings tekortkomingen bestrijken een ruimer gebied. Het mislukte financile beleid voor en tijdens het wereldkam pioenschap heeft de KNVB op de rand van ernstige financiële moeilijkheden gebracht. Over de wijze waarop Canjels en Fadrhonc zijn behandeld kan maar beter gezwegen worden. De manier waarop nij zich in de boot heeft laten nemen door AZ'67 inzake Van der Hart (on danks mijn uitdrukkelijke waarschuwing) heeft de KNVB zeer veel geld gekost. Zijn func tie als „projectleider" bij de WK leek een klucht. Maar erger is dat hij moeilijkheden heeft, zo wel met de scheidsrechters, de trainers, de spelers, mede bestuurderen en officials en - wat misschien nog bedenkelij ker is - het bondspersoneel, dat hem vertrouwen heeft opgezegd. De wijze waarop hij enige we ken geleden zijn meningsver schil met de heer Burgwal heeft gepubliceerd, spreekt boekde len Dit kan gewoon niet. Bij goede leiding zijn onderling waardering en vriendschap on misbaar, ook al zullen er altijd verschillen van mening blijven. Op de laatste bondsvergadering heerste een ellendige sfeer van onbehagen, soms overgaand in wantrouwen, ja bijna vijand schap Dat gaat ten koste van de goede gang van zaken en sa menwerking in onze bond. Het bestuur betaald voetbal zal orde op zaken moeten stel len. Geeft Zwikstra. die een knap financier is, de kans uit zijn rode cijfers te komen. Over tuig Hogewoning en Kernkamp dat zij er goed aan doen heen te gaan". (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 27