mis open? ITOK Diepe decolletéscapes en sakjurken Modetrend voor voorjaar groot en lang Meeste mensen tevreden met eigen bestaan Kloof tussen en Parijs eerder vergroot de verkleind Klachten van patient maken weinig kans Dromen rtasen diikhof iteatelmij. lui Laat tis wat van je met ons. M .AARDUBVg goederen [mml l(inrucphen) gunstig gele- voningen bie- /ij u aan als d w z. voor (irtg zult u zelf n zorgen, daar bespaart dan ook véél nee! binnenland buitenland *n METZLER- Franse Midden-Oosten-politiek in Tel Aviv hoogst verdacht V erontwaardigd Vrees ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 11 19 21 49 ntoor Breda 01600-31652 aar maat c.v. en stenen berging In hit bolder", te midden van rust en on- iaf: 76.600,- v.o.n. 23.000,- I v/gouda I lakeiaar o.g. I avendeel V (Van een modemedewerkster) FLORENCE Na in Florence een paar dagen te hebben rondgekeken op de modeshows voor gebreide-boetiekmo dellen en confectiekleding zoals de Italiaanse mode-ont werpers die voor de nog verre lente en zomer presenteer den, vallen drie dingen op. Het eerste zal voonail de dames met een mooie halslijn plezier doen: diepe decolletés zijn ho ge mode. Alle soorten decolle té. Speciaal de V-lijn, waarbij het onderste puntje van dg V soms heel erg diep gaat.-. Dat is overigens een kwestie van goede smaak, zoals de ransen altijd zeggen: „Ga niet ge- klééd volgens de mode, vólig ze". Sclimcd'erbandij'es ontbre ken bij veel modellen en ais ze er al zijn dian zijn ze zó dun ails spaghetti- En sommige ontwerpers gebruiken in plaats van een blouse een breed soort band die onder, jasjes gedragen kan worden en die uiteraard schouders en buik onbedekt la-at- Het tweede opvallende op de Florentijnse boetjekshow vtxn- de komende zomer zal voora-l die vrouwen bevallen die iets te verbergen hebben. De grote trend voor de nieuwe voor jaarsmode is groot, en lang. De Noordafri-kaanse kaftan heeft veel ontwerpers geïnspi reerd: de zakjwk i-s weer he lemaal terug. Er is natuurlijk één geweldig nadeel aan deze modelijn. Ze verbergt zó goed dat je het gevaar loopt niet al te voel werk meer te ma'ken van de lijn, tótdat straks bij een andere modetrend ad d-at teveel aan calorieën weer zicht baar wordt... Wees voorzichtig! En het derde nieuwtje uit Flo rence zal iedereen plezier doen, want eens te meer is gebleken dat praktisch alles draagbaar is het komende sei zoen. Alles is „in". Duik gerust in de kleerkasten waar die spul- -en hangen die eigenlijk al lang opgerui-md hadden moe ten worden, of ga kijken in grootmoeders kast. Hangt er nog een cape tussen? Fijn. Alls 'ie lang is kan die uitstekend bij lange kleding gedragen n. Komt 'ie maar tot net over de kiruie?, -geen probleem wamt -dam past 'ie h-etan-aal bij de kortere jurkjes en rokken- Is -het misschien 'n echt korte cape? Geeft niets, want dan Een avondjapon op de Florentijnse boetiekshow. combineert 'ie uitstékend de pantalons. Een mantel, j-urk of rok die een paar jiaar geleden n-oig in de m-ad-e was en nu een beetje „ouderwets" lijkt bijvoor beeld de zogenaamde mi-dd- kle-ding hoeft maar een paar centimeter te wordein in-gekort en 't wordt 'n hoogst modieus en draagbaar kfediragst-ufc! Ai des fean. Liefhebbers van wiiljd- valilemlde ktedi-n-g kunnen die weer volop dragen. Ze ziljin weer niet zo hiij-idedijd als de vrouwen die l-anige en grote j-aaks gaiam dragen. De kleuren zijn zowel klassiek als ,,-ni-euw", voor zover je dat van watu-uhKjk bestaan-de kleu ren kunt zeggen. Wét, héél veel wit, crème en ivoorkleur. Alle tinten bl-au-w, van licht tot donker en dan natuurlijk de bekende combinaties met wit, vooral met zwart en met blauw. Alle tinten beige en ■groen aull-len in de confectie- collect'ies teruig te vinden zijn en daarn-aast li-la, rose, geel, het donkere rood en mooie combin-aties vam pa-ars met ro se en hazelnoten-bruin- Ook de dessins zijn klassiek en nieuw. Bolletjes, strepen en bloemen zijn niets nieuws, maar op de shows in Florence wa-ren veel modellen levendig bedrukt met scheepjes, grote kreeften en reusachtige zee sterren. Al-ieen al het kijken er near doet je hunkeren maar zon, zee en zomer-, - -••-V, i- j Zakdoeken, sjaals en stota's blijven de komende zomer voornaamste accessoires. De zakdoeken worden opzichtig gedragen in d-e rokzakken; het materiaal is meestal overeen stemmend met dat van de blouse. De lage halslijnen worden vaak (enigszins) ver huld door lange stola's of drie kante sjaals, ook weer van de- "zeifd-e stof a-ls de j-ur-k. Lichte 'walsoorten, jerseys, crêpe-de-chine, organza, zijde, georgette en erg veel mousse line en chiffon. Veel katoenen en iimnien modellen ook. Maar dat hoeft voor ons ndet. De tijiden zijn nu eenmaal voorbij dat vrouwen de tijd ha-dd-en De zakjurk is weer helemaal terug om veel te strijken of dat aain anderen konden overlaten. Afgezien van een enkel model lijkt de getailleerde m-ode voorlopig uit de gratie- D-e plooi wild bilj vallend plooien erg ge- In op- worden Het „ondier -de knie" i-s definitief! Afgezien u voor Hooi tri: fief! Afge de echte bij nu wel uiteraia-rd ig'. a-symime- een deel van de rok of j-urk wat h-oge-r komen, m-aar vrijwél 'a-l-les reikt (royaal) tot onder de knie- Florence heeft drukke diagen achter d-e rug. Op tal van plaatsen in dure hotels en in de prachtige oude Palazzi showden d-e mannequins hun modellen. Misschien was h-et wel tè veel van h-e-t goede.. Alles bij 'elkaar waren er rond de honderd mode-shows; van zeer bekende couturiers tot nerveuize debutanten. Het is eigenlijk n-i-et eerlijk namen te -noemen, m-aar -ge-redhitiiigh-edd is n-i-et van deze wereld... Emilüo Puoci blijft de onbe twiste mode-koning voor Se voarjiaars- en zomerkleding. Zijn bikini's, gecombineerd- m'et grote capes zijn juweel tjes van originaliteit. Het effect van zijn is erg cha-r-mawt. Zijn i(combiraaiti-es) met tur en groen, lichtgeel, m-eer uit het W-ondèrlamd van Alice Liivio de Simone brengt in zijn collectie helemaal d-e sfeer v-an Capri, beheerst werkend met tinten groen, Ma, rood en met) zij-n grote dessins. SJn-zo Ru-sso met zijn -geoompl-i- nen laat tenslotte aie-n hoe óók confectiekleding -gedragen k-an het je reinste SUSAN VADNAY (ADVERTENTIE) '"porteur voor Nederland loordweegseweg 15 sHeer Arendskerke Tel. 01106-1502/1592 DEN HAAG (ANP) Bij een enquete, ingesteld door twee onderzoekbureaus, naar de houdingen, gedragingen én ge voelens van de consument ten aanzien van produkten en de produktomgeving, is gebleken dat 57 procent van de onder vraagden vindt dat het rede lijk goed gaat met de samen leving. Dit werd geantwoord op een vraag naar verande- ringswensen. Ongeveer een derde (35 procent) van de on dervraagden vindt dat er veel in de samenleving moet veran deren. Van de ondervraagden zegt 40 procent tevreden te zijn met zijn positie a-ls consu-ment, terwijl 51 procent zegt tame lijk tevreden te zijn- 7 procent van d-e ondervraagden is onte vreden. De tevredenheid toet de overheidsdiensten is hoog. tevreden is 63 procent va-n de onaervra-aigd-en, tamelijk tevre den is 32 procent, terwijl 3 procent ontevreden is. De overheid® diensten d-ie de hoo-gste ontevredenheidsscores kre-gen, zijn: de belasting dienst, waarover 25 procent van de ondervraagden onte vreden is, de sociale diensten (17 procent) en de politie (17 procent). De marktonderzoekbureaus Inter-View te Amsterdam en het Instituut 1 voor psycholo gisch marktonderzoek BV te Schiedam die het onderzoek hebben uitgevoe-rd, vroegen voo-rts n-a-a-r de algemene te vredenheid met d-e sam-ele viimg, waarbij tevens gevra-agd werd naa-r de tevredenheid met het ei-gen bestaan. Uit de antwoorden hierop bleek d-at de tevredenheid met samenle- ving m-im-der groot is dan de tevredenheid met het ei-gen bestaan. Met het eigen b-esta-an bleek 73 procent van de ondervraag den tevreden te zijn, terwijl m-aar 34 procent tevreden was met de samenleving, zoals zij nu is. Tamelijk tevreden met het eigen bestaan is. .2-2 pro cent, terwijl 48 procent tame lijk tevreden over de samenle ving is. Ontevreden over de samenleving is 17 procent en 3 (ADVERTENTIES) bril: ieders oogmerk! UNIEBOEK - TOP - TIEN De tien meest gekochte boeken in oktober 1974 1. Cornelius Ryan „Een brug te ver" 39,50 (v Holkema Warendorf) 2. Brian Petrie „Van Gogh" kunstkijkboek 24,50 (De Haan) 3. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart" 9,90 (v Holkema Warendorf) 4. Wim Hofman „Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk" 9,90 (v Holkema Warendorf) 5. Ton Bollen „Comtoiseklokken" 6,90 (Van Dishoeck) 6. Anthony van Kampen „Betty Smit - Freelance voor Gód" 12,90 (v Holkema Warendorf) 7. Evert Werkman/HyIke vain der Harst „Amsterdam Beeld van een haven 1870 1940" 37,50. (De Boer) 8. E. J. Baas-Harmelink „Mini-puzzelwoordenboek 3,20. De Gooise Uitgeverij 9. „Chili - een zwartboek" 14,50. (Agathon) 10. Rosa Cornelissen „Diepvriezen" 4,90 (Van Di-shoeck) Verkrijgbaar in elke boekhandel procent is ontevreden over het eigen bestaan. Op de waag of het bedrijfs leven in zijn vrijheid beperkt zo-u moeten worden of dat die vrüj'hieild juist vergroot zou moeten worden, antwoordde 44 procent van de ondervraag den dait de vrijheid beperkt zou moeten worden en 8 pro cent d-at di-e vrijheid vergroot moet worden, terwijl 36 pro cent vindt diat hierin geen wij zingen moeten komen- Bijna een derde (29 pro cent) van de ondervraagd-en heeft het afgelopen half jaar geld betaald voor iets waaro ver men achteraf n-o-gal onte vreden was (het onderzoek werd In juni-j-uli 1974 ver richt). Meestal is m-en onte vreden d-oor de tegenvallende kwaliteit. Maatschappelijke problemen waarover een groot aaintail d-e ondervraagden zich voortdu rend bezorgd m-a-a-kt zijn: de schade die door de mensen aan de natuur wordt toe-ge bracht (47 procent) de onver draagzaamheid van de mensen onderling (32 procent). Een probleem, waarover wei-rug mensen waikker liggen, i-s de positie vam de vrouw- Slechts 5 procent van de ondervraag den .is voortdurend bezo-rgd over de positie van de vrou-w. Verdergaande vragen n-aai de houdiinig ten opzichte van de samenleving leverde onder andere het resultaat op, dat 52 procent van de ondervraagden het in zekere mate eens is met de uitspraak, dat men terug moet n-aa-r een eenvoudiger en rustiger soort samenleving. Ongeveer een vijf de va-n de on dervraagden was het in be paalde m-ate een-s met de uit spraak, d-at men zi-ch het ge lukkigst voelt met zo weini-g mogelijk wenvaairtsco-mfart om zich heen. Gevrae-gd naar de instem ming m-et aoti-es di-e tot do-el hebben iets te veranderen, blijkt dat men zich vooral met „za-chte acti-es kan vereni gen: "79 procent kan zich vere nigen met het voeren van handtekeningenacties, 75 pro cent vindt het juist, d-at men in het parlement of gemeenteraad en 69 procent Is het eens met het oprichten va-n wetswinfcel-s, derde we reldwinkels, consumenten-win kels en de-rigeinjfee. Oragevi onctervran nigen met keer i-n d optochten, de o-nd-ei 10 v a n de zich vere als het ver war sturen door Zeven procent vam il streven omwemte au de on eens met ita-ge in bedrijven en aan installaties al-s midd-el om iets te verande ren in de samenleving. naar revolutionaire ling en 4 procent dervra-a-gd-en i-s het het pleigen v-j (Van onze correspondent) TEL AVIV Het lijkt erop alsof de Israëlisch - Franse betrekkingen in de eeuwige sneeuw zijn vastgelopen. Uiterst koel stonden ook deze week de ministers van buiten landse zaken, Jiggal Allon en zijn Franse gast Jean Sauvag- nargues. Politieke kringen in Jeruzalem spraken zoals ge meld van een dialoog der do ven of een dubbele monoloog. In Israëls ogen is de Franse politiek inzake het Midden- Oosten hoogst verdacht. Pre mier Rabiei noch minister Allon kunnen het verkrop pen dat de Franse minister van buitenlandse zaken de eerste Westerse staatsman is die een officieel gesprek heeft gevoerd met Arafat, de leider van het Palestijnse be vrijdingsfront. Omdat Frankrijk met Italië in de vergadering van de Vere nigde Naties voor deelname van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie aan de de batten in de Verenigde Na; ties over de Palestijnse kwestie stemden, en presi dent Giscard d'Estaing met recht op een vaderland voor het Palestijnse volk erkende, loopt het bezoek van de Franse minister stuk op Israë lische verontwaardiging. Franse bemiddeling in het Israëlisch-Arabssche geschil is dan ook voor Jeruzalem on aanvaardbaar en van het tot elkaar hrengen van Israël en het PLO wil Jeruzalem hele maal niets weten. Aangezien de Franse minister van bui tenlandse zaken niet veel meer te bieden heeft draagt zijn door anti-Franse demon strates begeleide bezoek aan Israël eerder bij tot een ver breding van de kloof tussetfi Parijs en Jeruzalem dan de versmalling ervan in zicht komt. Gisteren hebben beide pv- tijen wat gekibbeld over de grenzen waarachter Israël zich veilig kan voelen. Min. Sauvagnargues betoogde dat strategische diepte in de mo derne tijd geen enkele bete kenis heeft en bepleitte daarom Israëls terugkeer tot de grenzen van juni 1967. 1 XJHfl Sauvagnargues. Van Israëlische zijde werd deze opvatting, in diploma tieke bewoordingen welis waar. klinkklare onzin ge noemd. Met dit soort debat- jes hebben belde partijen wat tegen élkaar aan zitten praten. Ieder voor zijn eigen standje natuurlijk. Misschien zullen beide partijen tot de conclusie komen dat het be ter was geweest als de Fran se minister zijn bezoek aan Israël wat had uitgesteld en de Israëli's eerst wat het la ten bekomen van de politie ke successen van de Palestij- nen in New York en Rabat. Het blad Yedioth Achronoth sprak gisteren van een „tra gisch bezoek". Gezien de Franse invloed op de landen van de Europese Gemeen schap bestaat in Jeruzalem de vrees dat Parijs na de koude douche in Israël nog openlijker dan reeds het ge val is een pro-Palestijnse po litiek zal voeren en zal pro beren de hele EG daarin te betrekken. UTRECHT (ANP) „On gelukkige gebeurtenissen met patiënten in ziekenhuizen kunnen vrij zware aanspraken uitiokken. Maar in de praktijk kan een patiënt, ook met het grootste gelijk van de wereld, niet met succes procederen". Mej. drs. A. G. Franssen, directe-ur van de Consumen tenbond, betoogde dit gisteren in Utrecht op de ledenverga dering van de sectie zieken huizen van de nationale zie kenhuisraad. Het thema van deze bijeenkomst was „de pa tiënt als consument". Drs. Franssen zei, dat het bewijsmateriaal zich veelal bevindt in handen van dege nen die de patiënt hebben be handeld. Bovendien vormt de ingewikkelde organisatie van een ziekenhuis een probleem. Het is niet duidelijk waar de verantwoordelijkheden liggen en de kans bestaat, dat een klacht juridisch gezien tegen de verkeerde persoon wordt ingediend. Dat er ooit fouten worden gemaakt in een ziekenhuis is geen schande, maar een be drijfsrisico dat verzekerbaar is, zei mej. Franssen. Dit te willen verdoezelen door het de patiënt moeilijk te maken, zijn recht tot gelding te brengen, noemde ze „maatschappelijk onbehoorlijk, schadelijk voor de patiënt en tot niemands nut, zelfs niet voor het zieken huis zelf". Openbaarheid sohept volgens haar meer ver trouwen dan geheimzinnig heid Drs. Franssen noemde vijf consumentenrechten van de patiënt: het recht op informa tie, het recht op veiligheid en gezondheid, het recht op ge noegdoening bij klachten, het recht op vrije keuze uit geva rieerd aanbod en het recht op inspraak bij wat door de over heid aan regelingen en voor zieningen wordt georganiseerd. Bij inspraak-procedures kan de Consumentenbond volgens haar een goede gesprekspart ner zijn, bijvoorbeeld op het gebied van de algemene zie henhuizen, waarin de consu menten vaa-k maar een keer en dan oo-k nog onverwacht patiënt zijn. Ook specifieke pa tiëntenverenigingen kunnen voor hun eigen achterban" nut tig werk doen. Dr. D. Dolman, PvdA-lid van de Tweede Kamer, zei ook dat de consument op „de markt van de gezondheids zorg" tegenover een ingewik keld. ondoorzichtig en goed deels onbegrijpelijk produktie- apparaat staat. Onderhandelen op voet van gelijkheid is daar door ondenkbaar. Spreiding van de verant woordelijkheden binnen een heldere structuur is daarom gewenst. Maar voor werkelij ke democratie is meer nodig. „De autocratie vgn de witte jas mag niet worden opge volgd door de bureaucratie van het witte papier. De pa tiënt mag niet schuilgaan in een consumenteneollectief. Er moet sprake zijn van de pa tiënt als vent", aldus dr. Dol man. Hij stelde verder, dat de patiënt recht heeft op inlich tingen over zichzelf. Als een arts daarom met nadruk wordt gevraagd, moet hij de waar heid zeggen. De burger heeft volgens dr. Dolman ook recht op algemene voorlichting. In dit verband merkté hij óp, dat artsen en ziekenhuizen in Ne derland gelukkig niet per ad vertentie tegen elkaar opbie den. Het zou volgens hem lo gisch zijn, a-ls ook het aanprij zen van „merk"-geneesmidde- len werd verboden. „Met ge zondheid vent men niet", al dus dr. Dolman. Geneesmidde lenbijsluiters met' objectieve voorlichting juicht hij toe. Hij stelde tenslotte, dat de verdeling, van materiële lasten (de premies en belastingen die goeddeels moeten worden op gebrachtdoor mensen met be scheiden inkomens) en lusten (de van laag tot zeer ho/ig variërende vergoedin-een voor degenen dié hun arbeid leve ren), onvoldoende bijdraagt tot. democratische verhoudin gen. Naarmate verschillen wegvallen, zullen lijdzaamheid en consum-otiedrift verzwak ken. voorspelde hij. (Van onze correspondent) LONDEN Stearn Robin son en Tom Corbett hebben een dictionaire voor de dromer gepubliceerd. In het donder dag verschenen boek kan men vinden wat het dromen over bepaalde dingen in het dage lijks leven voor gevolgen zal hebben. Lady Robinson is journalist en vrouw van een Britse Nobelprijswinnaar. Cor bett is een kenner van de psyche. Zij schrijven dat wié droomt dat hij de zaadjes van de oostindische kers aan het eten is, voor een ongewone seksuele belevenis staat. Dro men over spinnen betekent geluk, behalve wanneer het gaat over tarantula's. Gaat het daar onverhoopt wel over, dan is het zaak gauw een afspraak te maken met de dokter voor een algemeen onderzoek. Dui ken er ijsberen in uw dromen op, dan verbeteren uw alge mene omstandigheden. Een werkende vulkaan betekent een opwindender privéleven in de toekomst, maar dat kost dan wel veel geld Apenootjes in de droom houden stijgende populariteit in, maar pinda kaas verraadt dat u „omziet in wrok" naar onrecht dat u werd aangedaan. In dromen opduikend bloot, inbrekers of buffels behoeven geen be zorgdheid te wekken. Integen deel. Een inbreker in een droom betekent bezit. Ais hij in uw droom wordt betrapt verwerft u het door een erfe nis. Bloot betekent een finan cieel lot uit de loterij en aan stormende buffels grote win sten. Ruzie in een droom met iemand van wie men houdt, wijst op liefde en een vol maakte verstandhouding. Dro men die het gevolg zijn van teveel eten of drinken zijn volgens Stearn Robinson en Tom Corbett waardeloos. Zij tellen niet, zoals het verhaal van de man die droomde dat hij door een tijger werd aan gevallen. Hij werd wakker en ervoer dat hij door zijn uitge vallen valse tanden in de bil len gebeten werd. (ADVERTENTIE) Wie elke avond de kinderen een sprookje voorleest kan dat ook doen als-ie een dag weg moet. Gewoon, per telefoonDat vinden ze nóg leuker dan anders. En u mag er gerust een lang en gelukkig verhaaltje van maken, want's avonds en in het weekend belt uvóor half geld door heel Nederland.

de Stem | 1974 | | pagina 11